Controverse tussen Bonthuis en KNWU tank «y YVONNE VAN GENNIP BEVESTIGT PLAATS BIJ WERELDTOP NKGB-topturasters kiezen voor KNGY VANDAAG GESPREK TUSSEN MANAGER EN VAN GERWEN 11140-13524. el. 01150-17751- digheids- ►sen deMje |g§ let op!! jwer Alphen respondentie sis - Frans - Spaans kum Breda >f 5,75%), fM tot ca. 7%) )er telefoon, ïn zijn er niet. Martin Venix m sport- loinmissie KNWU Wereldrecord ijf km roor Braun Grijp uw kans dus-l moet wel minstens! nan. De financier™ irkoopovereenkon"ist| ng verplicht is. luto in te ruilen hebj ntrekkelijke maniel chaffen, komt u dan I TURNSTER MIRANDA VAN DE BORST NAAR PAPENDAL Sneeuwval in Davos zorgt voor uitstel selectie lis - Spaans - Por- fZweeds - Turks - ;h-Russisch. 13 JANUARI 1986 dm stem spent T11 PAGINA SPORT 1 fie. 117,50. Aanvang 20.00 uul 111. 01615-1624. Gratis b.J Isnberg, RaamsdonksveeJ Vgen), Dongen bij WolfJ Rossumstraat 19.12 UUll luur, Rijnstr. 19.15 uur. |J Helderziend/paragnofj „Seeland" Tel. 070-865477, Spim laan 71Voorburg. fielding gewenst. 6-14 14 70 ïrich ühstr. 11 59 i uur. SJÜ!® Peter Bonthuis: „Als we van beide kanten bereid zijn tot jraten, dan moeten we onderling tot een oplossing kunnen men". FOTO COR VOS Door Rob van Deursen BERGEN OP ZOOM/ROT TERDAM - Vandaag (maan dag) zullen Peter Bonthuls en Gerrie van Gerwen tijdens een onderling gesprek trach ten uit de impasse te komen rond het contracteren van wielerprofs voor de Neder landse wedstrijden. Het geschil tussen Bonthuis enerzijds en de prof sectie van de KNWU (deze week tekent Van Gerwen het contract dat hem als coördinator verbindt aan die sectie) anderzijds be staat uit het gegeven dat de wielrenunie organisatoren verplicht alleen via Van Ger wen contracten met renners af te sluiten. Op die voorwaarde wordt slechts een vergunning tot het houden van een wieler wedstrijd afgegeven. En dat terwijl Peter Bonthuis, die de afgelopen acht jaar het be middelende werk van Van Gerwen tussen coureurs en organisaties verrichtte, per soonlijke contracten afsloot met de leden van de ploeg van Panasonic en daarnaast sa men met de Belgische wieier- manager Firmin Verhelst een aantal buitenlanders aan zich bond. Afdracht Inzet van het geschil is de afdracht van tien procent van het door de renner bedongen startgeld aan Van Gerwen, die dat op zijn beurt weer stort in de kas van de profsectie van de KNWU, en/of aan Peter Bonthuis. In het geval van de coureurs van Peter Post zou dat betekenen dat die renners in totaal 20 procent van hun contractgeld zouden moeten inleveren. Peter Bonthuis: „Dat gaat natuurlijk niet. Er staat trouwens nergens in de reglementen van de KNWU dat de renners dat percentage moeten afdragen. En ook niet dat buitenlandse coureurs verplicht zijn vijf procent af te staan. Ik vraag me zelfs af of die maatregel, die pas moet zijn ingevoerd - zo die al be staat - bekend is gemaakt bij het afgeven van de licenties. Dus officieel weten de cou reurs van niets". Manager De KNWU verwijt Bonthuis dat hij zich nu opstelt als pure manager, een functie waar te gen Bonthuis volgens de wiel renunie de laatste acht jaar heftig gestreden heeft. Roger van Es, secretaris van de prof sectie van de KNWU: „Het is pijnlijk om te moeten consta teren dat Bonthuis gaat wer ken op de manier waar hij in derdaad altijd tegen is ge weest. Onze opzet met een coördinator vormt in heel West-Europa het voorbeeld zoals het zou moeten. Ook an dere bonden willen de macht van de managers gaan beper ken. Ik zie de hele actie van Bonthuis als stemmingmake rij. En op de achtergrond denk ik dat Peter Post meespeelt. Die ziet in mijn ogen zijn rijk in Nederland steeds meer ver kleinen. En nu probeert hij met Bonthuis aan zijn hand iedereen in een slecht daglicht te plaatsen. Volgens mij is Post een slechte verliezer. Dat is al bewezen met de affaire rond Kwantum, toen die ren ners samen met Raas bij hem vertrokken". Feodaal De profsectie zal volgens Van Es Van Gerwen in zijn functie van coördinator 'te vuur en te zwaard' verdedi gen. „Het komt misschien wat feodaal over om de organisa toren van wedstrijden te ver plichten met Van Gerwen za ken te doen, maar het is de enige manier om de rest van de managers uit te schakelen", aldus Van Es, die echter wel voordelen ziet in het feit dat Bonthuis de coureurs van Pa nasonic („De andere ploegen zijn vrij") onder contract heeft. „Nu hoeft Van Gerwen wat de mannen van Post be treft alleen maar in contact te treden met Bonthuis. Dat scheelt veel werk". Bonthuis: „Dat klopt. Wat mijn renners betreft, heb ik nu ook slechts met Van Gerwen te maken". Bonthuis bestrijdt echter dat hij niet gerechtigd zou zijn om rechtstreeks te bemiddelen tussen organisatoren en cou reurs. „In artikel 32 van de reglementen van de KNWU staat onder punt C de om schrijving van de persoon van de manager en wat hij niet en wel mag. Daar staat dat het een manager is toegestaan met renners voor bepaalde wed strijden contracten af te slui ten. Dus ik zie het probleem niet", aldus Bonthuis, die in middels een managers-licentie aanvroeg en die er van over tuigd is dat dat papier hem ook verstrekt zal worden. Belangen Bonthuis vindt zelfs dat hij zich ten opzichte van Van Gerwen collegiaal heeft opge steld. „Zoetemelk wilde ook bij mij onder contract, maar dat heb ik hem voorlopig nog af geraden. Bij het onderbrengen van renners in de criteriums spelen vaak ploegbelangen mee. Zo van: als je Zoetemelk wilt hebben, moet je Jelle Nij- dam ook nemen. Dus het zou tegen de belangen van de profs in zijn om alleen Zoetemelk van Kwantum te contracte- Mocht het nodig zijn dan is Peter Bonthuis bereid om naar de rechter te stappen om zijn gelijk te krijgen. „Maar ik hoop dat het zo ver niet komt. De voorzitter van de profsectie Hein Verbrugge had het in een artikel in Nieuwe Revu over oorlog. Dat lijkt me sterk overdreven. Er bestaat inder daad een probleem, maar als we van beide kanten bereid zijn tot praten dan moeten we onderling tot een oplossing kunnen komen". A.'-fco; [VOERDEN (ANP) - Martin 'enix en Bert de Bruin zijn «egetreden tot de sportcom- nissie van de Koninklijke Ne- erlandse Wielren Unie KNWU). Dat is zaterdag in Voerden beslist tijdens een [ergadering van de commis- ne, die voor het eerst onder oorzitterschap stond van loop Atsma. Venix en De Bruin vervan- ;en het onlangs afgetreden iuo Goos Groen (baanwezen) n Jan van Ommen (junioren nieuwelingen). Atsma leemt de plaats in van Aad Jshof, die in de vorige verga- lering werd weggestemd, lesteert een vacature voor de ategorie beroepsrenners. De sportcommissie ziet er u als volgt uit: Joop Atsma roorzitter), Harry van Gestel ondervoorzitter en wedstrij- en amateurs), Martin Venix mn), Bert de Bruin (jury- en wedstrijdreglementen), Stef au den Berghe (veldrijden en pleiding jury), Frans Fran- Issen (junioren), Joop Rein- ers (liefhebbers, veteranen en ieuwelingen), Keety van )osten-Hage (dames) en Ma- ianne Muylwijk (jeugd). A PAZ (SID) - De Westduitse wielrenner Gregor Braun leeft gisteren op de 3417 meter 'oog gelegen wielerbaan van a Paz het wereldrecord op de lijf kilometer verbeterd. Hij egde de afstand af in 5 minu- en en 44,700 seconden. Daar- lee was hij twee-en-een- alve seconde sneller dan de Italiaan Francesco Moser, die 'ee jaar geleden in Mexico een tijd van 5.47,163 kwam. Het wereldrecord op de vijf ilometer is het eerste succes [oor Braun. In Mexico Stad F hij in december ongun- Jge weersomstandigheden. het Boliviaanse La Paz °est hij eerst een griep over- "nnen. defensief voor zilver Van onze speciale verslaggever GEITHUS - Yvonne van Gennip hoort thuis in de top van de schaatswereld. Dat bewees ze dit weekeinde in Geithus door in de Europese ti telstrijd opnieuw het zilver te grijpen. De 21-jarige Nederlandse, de laatste weken zoekend naar haar vorm, bleek op het juiste moment in staat tot uitstekende verrichtingen. „Dat doet me nog het meest deugd", aldus Van Gennip. „Ik heb hier in Gei thus bewezen onder druk te kunnen presteren. Een hele geruststelling voor de toekomst". Van Gennip was blijer met de zilveren medaille van het Noorse toernooi dan met die zelfde plak in de Europese ti telstrijd van vorig jaar in Gro ningen. „Dat beschouwde ik als een gelukstreffer. Dat suc ces kwam zeer onverwacht tot stand. Nu hebben we er meer naar toe moeten werken. De druk was veel groter. Dat heb ik goed verwerkt. Over mijn mentaliteit ben ik heel tevre den. Dit is een bevestiging dat ik het wel kan", zei een breed uit lachende Van Gennip. Perfect „Van Gennip reed een per fect toernooi", stelde coach Tjaart Kloosterboer later ook vast. Over het verloop van de Europese titelstrijd zei Van Gennip zelf: „Op de 500 meter wilde ik absoluut niet afgaan. Daar verloor ik vorig jaar vol gens de verhalen het Europees kampioenschap. We hadden aan de techniek gewerkt na het sprintkampioenschap in Utrecht. Ik zat dieper. Boven dien had ik mijn schaatsen be ter laten slijpen. De ijzers ble ken twee draagvlakken te hebben in plaats van één bol geslepen vlak. Dat durf ik nu wel vertellen. We zijn daar pas deze week achter gekomen. Op de drie kilometer ging ik iets te snel weg. Bovendien had ik geen zeemleer in mijn pak ge daan. In de laatste vier ronden had ik door de kou geen gevoel meer in de benen. Voor de 1500 meter had ik me weer enorm geconcentreerd. Op die af stand wilde ik per se goud. En het ging ook erg goed. Op de vijf kilometer kon ik wel ach ter Ehrig aangaan, met de kans me over de kop te rijden, maar ik heb defensief gereden om het zilver te verdedigen". Supervorm Van Gennip, deze zomer bij de voorbereiding soms door luiheid overvallen, nam het allround-toernooi van Geithus zeer serieus. „Dit succes heb ik al vast. Alleen maar pieken voor de wereldtitelstrijd in Den Haag gaat mij te ver. Dan zijn Enke en Brehm er weer bij. En Hashimoto en Blair. Je weet maar nooit hoe het dan uitpakt. Mijn seizoen is nu al goed", vond Van Gennip, die gistermiddag al op het spoor van een nieuwe 'piek' werd gezet door coach Kloosterboer. „Hier had Yvonne vorm. In Davos gaan we werken aan de supervorm voor Den Haag". Voor de toekomst houdt Van Gennip ondanks de aanhou- Een dolblije Yvonne van Gennip, met aan haar zijde coach Tjaart Kloosterboer: „Ik heb in Geithtis bewezen onder druk te kunnen pres teren en dat is een gerust stelling voor de toekomst". - FOTO ANP ken". De 21-jarige Van Gennip liep duidelijk voorop in het Nederlandse kwartet, dat de fraaie serie van de Europese titelstrijd van 1985 (2-4-7-11) nu wat zag afzwakken tot het rijtje 2-7-10-11. De zevende positie van Van Gennips leef tijdgenote Marieke Stam gaf tevredenheid bij coach Kloos terboer. „De jongsten van de ploeg doen het goed. Dat geeft vertrouwen voor de toe komst", zei hij. Stabiel De overmacht van Van Gennip ten opzichte van de rest van de ploeg, een ver schijnsel dat zich in de lange voorbereiding al voordeed, verklaart deels de gemengde gevoelens van Kloosterboer na afloop. „Met Van Gennips rij den ben ik erg blij. Stam had een misslag op de 500 meter en was te druk bij het voorberei den van de 1500 meter. Op de vijf kilometer ging ze echter op tijd weg bij Ria Visser. Dat was goed", was het oordeel van Kloosterboer over zijn beste twee. Thea Limbach, als elfde geëindigd, voldeed zoals altijd. „Zij vormt de stabiele factor in onze ploeg. Zij doet waar ze voor komt: het vast houden van wat we aan start plaatsen hebben voor Neder land". dende overmacht van de DDR meer trainingsarbeid kan ver- daarvoor loopt tot de Winter- en in het bijzonder Ehrig hoop werken. Misschien dat ik op spelen van 1988 in Calgary. 1 egenvaller op de aansluiting. „Ik heb deze die manier het gat nog kan Daarna moet ik nog maar eens zomer gemerkt, dat ik nog dichten. De voorlopige termijn over mijn toekomst naden- •Dit aanlxxl geldt i in 31 januari Door Jac van den Beemt OOSTERHOUT - De Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond is niet alleen haar damestrainer aan het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond kwijtgeraakt. Na Ronald Walter, die vanaf 1 januari op het turninternaat Papen dal de scepter zwaait, is de KNGB in één klap ook beroofd van haar damestop. Erna Weiten, Monique Luij- pen, Dana Sopacua en Miranda van de Borst, Miranda van de Borst: „Zo gauw er voor mij een gastgezin is gevonden, ga ik naar Papendal". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de 16-jarige turnster uit Etten-Leur, hebben de overstap naar het KNGV ook gemaakt. Een gevoelig verlies voor de NKGB, dat met deze overstap de zoveelste klap moet in casseren, en, waar schijnlijk, een wel kome aanvulling voor het turninternaat, waar het laatste jaar nogal wat meisjes zijn verdwenen. Toch wordt de keuze van Walter met de nodige scepsis bekeken. Op Erna Weiten na moe ten de nu ex-NKGB turn sters zich de moeilijke ver plichte oefenstof nog eigen maken. De 19-jarige turnster uit Waalwijk heeft die stof tra1'irlirigsPro~JLL gramma zitten, maar be twijfelt wordt of zij gezien haar leeftijd nog enige kans maakt op deelname aan de wereldkampioenschappen in 1987 en een jaar later de Olympische Spelen in Seoel. Miranda van de Borst zal zo spoedig mogelijk richting Papendal vertrekken. „Zo gauw er voor mij en Moni que Luijpen een gastgezin is gevonden, ga ik naar Papen dal", zegt de gymnaste uit Etten-Leur. Ze heeft er duj- delijk zin in, zeker nu de we reldkampioenschappen er aan staan te komen. „Ik heb daar natuurlijk wel eens meer over gedacht", zegt zij, „maar echt serieus was dat nooit. Toen Walter bij de NKGB wegging was het ook voor mij niet zo moeilijk meer. Ja, in de kerstvakantie zijn we met zijn vieren op Papendal getest en aangeno- men" De jeugdige Brabantse gymnaste verwacht dat zij wel zal moeten wennen aan het dagelijkse trainingsre gime van Papendal. Ook met de verwerking van de ver plichte oefenstof, waaraan de NKGB niets doet, zullen nog wel wat problemen ko men. „Ik denk dat de groot ste problemen met de brug en vloeroefening gaan ko men", zegt Miranda, die nu ook lid is geworden van de Prinsenbeekse vereniging Veerkracht. „Maar ik heb mijn zinnen nu gezet op de komende wereldkampioen schappen in Rotterdam. Ik hoop dat het lukt, want er kunnen er natuurlijk maar zes meedoen". Miranda van de Borst vertrekt vol ver trouwen én met een gerust hart richting Papendal. „Mijn vader en moeder staan er helemaal achter, want an ders lukt het nooit", zegt ze tot slot. De tegenvaller vormde Ria Visser, in vergelijking met vo rig jaar zes posities (van 4 naar 10) teruggevallen in de rangschikking van Europa. Op de lange afstanden kwam de Nederlands kampioene beide dagen 'dood' over de streep. „Bij Ria Visser wilde dit weekeinde niets lukken. Ik kan nu geen oorzaken aange ven. We moeten het nagaan. Aan haar conditie kan het niet liggen. Daarvoor heeft ze in het voorseizoen te goed gere den", was de vooralsnog scha mele uitleg van Kloosterboer. Visser zelf dacht dat de volle dig weggevallen vorm te ma ken had met een mindere zo- mertraining. „Na de operatie aan mijn enkel heb ik geen loopwerk mogen doen. Alles op de fiets. Tot augustus heeft dat geduurd. Daarna heb ik volwaardig getraind. Mis schien is de opbouw te snel ge gaan. Mijn techniek Als je moe bent, rijd je niet zo fraai. Ik had gerekend op een vijfde plaats hier. Dat valt tegen. Wat dat betreft komt alles overeen met mijn sterrebeeld kreeft. Ups en downs", was de visie van Visser over weer een van de grilligheden in de curve van haar schaatsloop- baan. (Zie verder de vierde sportpa gina) Kramer. Van onze sportredactie DAVOS Hevige sneeuwval heeft de selec tie-procedure van de Ne derlandse heren-kern- ploeg voor het Europees kampioenschap schaat sen in Oslo (25 en 26 ja nuari) afgelopen week einde in het Zwitserse Davos doorkruist. De Nederlanders zou den zaterdag en zondag via een kleine meerkamp gaan uitmaken wie Hein Vergeer en Frits Schalij in de Noorse hoofdstad op het ijs van Bislett zouden vergezellen. De sneeuw val was echter zo hevig dat er op het natuur-ijs van Davos niet ge schaatst kon worden. Na dat Beat Hessier, de se cretaris van de Interna tionale Schaatsbond (ISU) de wedstrijden had afgekeurd, werd besloten om vanavond en morgen avond de selectie voor de laatste twee startbewij zen in Oslo te laten plaatsvinden. De weers verwachtingen in Davos rechtvaardigden die plannen. De belangrijkste kan didaten voor de aanvul ling van de EK-ploeg zijn: Robert Vunderink, Emiel Hopman, Egbert Post en Yep Kramer. Aan de kleine meerkamp (vandaag 500 en 3000 me ter, morgen 1500 en 5000 meter) zal ook worden deelgenomen door de Russische, Oostenrijkse en Oostduitse schaats ploegen. Door de sneeuwval moest een tv-ploeg van Studio Sport zonder beel den weer afreizen naar Nederland.

de Stem | 1986 | | pagina 9