Den Uyl had eerder moeten opstappen kamerlu Bang voor AIDS VAN DER LOUW OVER HET PVDA-LUSTTREKKERSCHAP: Lemens time c MAANDAG 13 JANUAR11986 BilOTIM EXTRA OP MAANDAG Pagina zeeland 1 BERT U—* VAN VELZEN De vijftiger André van de Louw is bijna werkloos. Een gesprek met de oud-PvdA- voorzitter, oud-burgemeester van Rotterdam, oud-minister over de toekomst van Den Uyl, de PvdA en zichzelf. Intimiteit politierapport Filosoof Vrouwe Justitia PAPIER v—"""" VOOR UW PEN LOSSE FLODDERS Levensgevaarlijk Verongelijkt MEDISCHE RUBRIEK ommige verhalen be- i ginnen met een kla- roenstoot, een drei- gend gehuil, gezang van violen, of met het getik van een tijd- 5 bom. „Ein Gespenst geht um in Europa", is zo'n onvergetelijke zin. Of: „De meimaand ont- E sloot de bloemen van de mei- doorn en toen werd Uilenspie- gel te Damme geboren, als zoon van Claes." Prachtig. Of: „Natuurlijk ben ik niet altijd gek geweest." In een verhaal in de bundel 'Distanza', reiserva- E ringen van Adèie Bloemendaal die zijn uitgegeven door Tho- E mas Rap, begint een van haar verhalen als volgt: „Heer H. en ik hebben de daad nooit bedreven. Dit heeft ons in staat gesteld een hoge graad van intimiteit te E bereiken. We kennen elkaar 27 jaar." Adèle Bloemendaal, deze op- E merkelijke, veelzijdige en wijze vrouw, heeft ook een groot schrijftalent. Ze schrijft krach- j§ tig, helder, als champagne. Kijk eens: „Een oude man komt de E bus in en gebruikt mijn knie als E handvat." Een verhaal dat me in niet geringe mate aangreep, E speelt zich af in Alaska, een E land dat een flink stuk van mijn heimwee bepaalt. Adèle is er heengegaan, geïnspireerd E door de stewardess Lydia de B., E iemand 'met overal wangen: van boven, van voren en van E achteren'. Het plan is een tocht met sledehonden, en ze is er 'met zijden herenondergoed E aan, twee wollen maillots, een dikke coltrui met daarover de Yamamoto-trui, mijn Lap- E landse laarzen, een lange das en een bontmuts' goed op gekleed, jjj Het avontuur beperkt zich tot S een monumentaal drinkgelach E met tevreden-verdrietige inslag. In de barre winters, met bliz- zards van 80 kilometer per uur S en temperaturen van min 100 E graden Fahrenheit, waardoor je handen dwars door bonthand- schoenen kunnen vastvriezen aan een ijzeren pijp, heeft de E natuur op drinken de doodstraf gezet. Hier te lande kun je te- gen een bus aanlopen, maar in Alaska zul je, zingend in de E sneeuw, je kater nooit meer te- E genkomen. Iedere slok is een E danspas om de galg van Thialf. Je kunt er o zo gemakkelijk ver- Ij dwalen. 'E De toendra is boomloos en E heeft alleen maar horizons; Alaska is groter dan Engeland, E Duitsland, Frankrijk en Italië bij elkaar en omdat er nog geen E 300.000 mensen wonen kom je E de grizzly eerder tegen dan de jager. Echtscheidingen kent E men er nauwelijks, behoudens ëïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii [jy.ll.'IMUJMJMJJJ.I.»! trokken. Ik weet wél dat ik het niet gedaan zou hebben als er geen andere manier van functioneren voor het leiderschap van de PvdA zou komen. Ik had het in elk ge val niet gedaan als er niet een vorm van team-werk (met mensen als Van Dam, Van Thijn, Van Kemendae en Meijer) was uitgekomen." Was het fout dat Den Uyl toen niet stopte? Van der Louw: „Ik wil niet van fout spreken. Ik weet dat ik na dat gesprek over de opvolging (en de val van het kabinet) met vakan tie ben gegaan. Toen ik terug kwam heb ik een lang ge sprek met Den Uyl gehad. Hij wilde dus toch blijven. Het kwam er op neer dat hij vreesde dat er tegenstellin gen in de partij zouden rij zen als hij mijn kandidatuur zou steunen. Ik moet het voorzichtig zeggen, het kan zijn dat ik hem een woordje verkeerd citeer, maar daar kwam het verhaal op neer." Ook andere kritiek van Van der Louw op Den Uyl is in fluweel verpakt. Kan een iemand die een partij leidt van 1966 tot 1&86 nog wel goed functioneren? Zaken en Werkgelegenheid, van alle andere PvdA-mi- nisters te horen dat hij maar beter kon opstappen als par tij-leider. Van der Louw: „Het is zo dat iedereen toen zei: „Joop, het is verstandig om er nu mee op te houden" en „An dré zou het moeten overne men." Den Uyl heeft toen niet gezegd dat hij ermee op zou houden. Hij zei dat hij het gehoord had en daar een of enkele nachtjes over wilde slapen. Het is niet zo dat hij toen die nacht zelf ook de conclusie trok: ik moet maar opkrassen. Ik moet er trouwens bij zeggen dat alle betrokkenen toen ook hebben gezegd: „Joop, maar mocht je anders besluiten, en er niet mee op houden, dan staan we achter dan de naar een ach ter but- van Anchorage genoemde 'Spt nard divorce', die neerkomt e ontbinding van het huwelij door de kogel. Vrouwen d, zich op deze wijze van hun irj. ontdeden, plachten zes maar, den voorwaardelijk te krijg- met de aantekening dat zij een erg goede reden moetr, hebben gehad om de heer dj huizes over de kling te jagen. Deze zaken boeiden met hoge mate, meer nog dan Orde van de Walrus die ik s l gens opvallend gedrag J plaatse ontving. Het was ed gevoel van vrijheid dat me daj opwond en ook de omstand j heid dat er nederzettingen vtjl ren met namen als VagevuJ Dubbeltje op z'n Kant, Gat cl de Muur, Dood Paard 1 Oudewijvenhut. In de drc-1 plaats Barrow waar je 's naciJ om twee uur op straat de krarl en heeft als FNV-voorzitter laten zien dat kwaliteit in huis heeft. Een belofte en een risico. Kloos, voormalig NW en VARA-voorzitter, was vijftien jaar geleden ook erg gezien en Van der Louw heeft toen, in 1971, gepro beerd Kloos naar voren te schuiven als vervanger van Den Uyl als lijstaanvoerder. Van der Louw: „Toen heb ik een fout gemaakt. Kloos scoorde toen ook zo fantas tisch. Ik vond dat het lijst trekkerschap van Den Uyl op Kloos moest overgaan. Dat was geen staatsgreep of zo en het is er ook niet van gekomen. En dat is maar goed ook. Het was een waan van de dag. Zijn populariteit was een modieuze trend. We wisten niet of hij zich consis tent zou gedragen voor een langere periode. Wat toen voor Kloos gold, geldt nu ook voor Wim Kok. Hoog scoren in opinie-pei lingen hoeft niet iets blij vends en stevigs te zijn. Bo vendien, en dat is toch een reëele afweging bij Wim Kok, hij heeft voortreffelijk gefunctioneerd als voorzitter van de FNV, maar ja, de po litiek als zodanig, daar heeft hij nog niet écht zijn sporen verdiend. Dat zal nog moe ten gebeuren. Dat is niet een manier om te zeggen dat ik verwacht dat hij dat niet zal kunnen. Zeker niet. Maar in de poli tiek krijg je heel wat zee- perds te verwerken. Je moet bewijzen of je huid daar ste vig genoeg voor is. Dat moet bij Wim Kok allemaal nog blijken. Met zo'n opvolging moet j e enorm oppassen." De PvdA maakt het een nieuwe lijsttrekker wel moeilijk door, na Drees en Den Uyl. het liefst weer een „staatsman voor twintig jaar"te zoeken? Van der Louw: „Ja. Dat had ik ook willen voorko men. Ik had het goed gevon- Door Mick Salet OVER een paar weken kiest het PvdA-congres de lijst trekker voor de Tweede Ka mer-verkiezingen, die in mei worden gehouden. Joop den Uyl is de enige echte kandi daat. Hij wordt dan voor de zevende keer nummer één op de socialistische lijst. Uit opinie-onderzoek blijkt echter dat de kiezers, links en rechts, méér succes voor de PvdA verwachten als oud-FNV-voorzitter Wim Kok lijsttrekker wordt. Kok zelf heeft daar geen zin in. Maar is het mogelijk of' verstandig om toch niet Den Uyl maar een andere lijst trekker, Kok dus, te kiezen? Van der Louw: „Mogelijk is dat wel, maar verstandig is het niet. Er is iemand naar voren geschoven als lijst trekker, Den Uyl, en die koers moet niet gewijzigd worden door plotselinge trends in opinie-peilingen. Ik ben ervoor dat Den Uyl de lijsttrekker is bij de ko mende verkiezingen. Het enige dat ik anders had gewild, maar dat is nu niet meer te realiseren, is dat er een vorm van collectief leiderschap was gekomen. Niet één lijsttrekker, maar een groepje mensen. Den Uyl als eerste man en daarnaast andere gezichten. Mensen die bereid zijn om het roer over te nemen. Ik had dat al eerder ge wild om de opvolging van Den Uyl wat makkelijker te maken. Ik vind dat de PvdA iets te veel lijdt onder een Drees-Den Uyl-syndroom. Dat is een gevoel dat er na die twee wéér een leider voor een generatie moet ko men. Dat vind ik een last voor de partij en ook voor de man of vrouw die dat dan zou moeten worden." Veel mensen denken dat Wim Kok die derde man zou kunnen zijn. Hij is populair DEN HAAG - Het CDA-1 wil dat er op de Zeeuwse met Belgische franken kar Dat blijkt uit vragen die hij staatssecretaris voor Economis De kroonprinsen probeer den Den Uyl te wippen op zijn zwakste moment. De PvdA deed het niet goed in de polls en Den Uyl was zwaar aangeslagen door zijn nederlagen met de Ziektewet en het banenplan. Maar hij is weer opgekrabbeld. De kroonprinsen zijn verdwe nen en Den Uyl is nog altijd de lijsttrekker. I Volgens Hennekam zijn veel Belgische toeristen er niet van op de hoogte, dat zij alleen met Nederlandse guldens hun [overtocht kunnen betalen. De borden aan de Belgisch-Ne derlandse grens staan 'bijkans verdekt opgesteld', zo zegt het tweedekamerlid. Er zijn lieden die misbruik [maken van de huidige betaal- jregeling, zo meent Hennekam. Vooral tijdens de vakantiepe riode zouden zich bij de loket ten van de pontveren 'wisse laars' bevinden, die 'buiten landers in nood graag hun diensten aanbieden en wisse len tegen een voor de buiten kon lezen stond je meer <H duizend kilometer van AmenlJ en nog geen 60 kilometer J Siberië, aan de overkant van a Beringstraat. Adèle Bloemendaal kreeg: Alaska een leerzame kater zijn diep in het grote Brooks; bergte nog wel Eskimo's te vil den die haar met hondesleiiJ over de pas van AnaktoevtJ willen brengen, die zo genu;-! is naar de rendierdrollen dl daar door passerende kuddel op hun grote trek worden gedij poneerd. Ik wil terug naar dl roemruchte Malamud Salooil een week kruipens van Fail banks, waar ik bier gedronbj heb uit de daar gebruikelijJ lampetkannen met een vroiil wier naam ik ben vergeten, lij hadden lang gereisd en, omiri Adèle te spreken, een hol graad van intimiteit bereilj Maar of de onderbroek, diel onder lagen met wolfsvel afJ zette huiden verborgen hiel van bever was of berepels, heb ik nooit geweten. André van der Louw. FOTO ARCHIEF DE STEM Van der Louw: „Ik ben ge neigd leiderschap te relati veren. Ik hou niet zo van het woordje leiderschap met een grote L. Ik ben meer voor team-work. Dan doet dié het eens vier jaar, dan trekt een ander de kar weer eens voor een tijd. Fractievoorzitter- ...premier... het is toch werk datje enorm opbreekt. ven te worden, maar er zou den wel voorzieningen zijn getroffen. Daardoor zou de opvolging, als die aan de orde was gekomen, op een heel harmonieuze manier kunnen worden opgelost. Ik heb niet het romanti sche idee dat zo'n collectief leiderschap ook altijd een collectief zal blijven. Je hebt best kans dat er uit zo'n groep toch weer één lijst trekker naar voren gekomen zou zijn. Maar dan was het Pen natuurlijk weg gegaan. Er is één moment geweest waarop de opvolging van Den Uyl bijna in kannen en kruiken leek. Het even wan kele als roemruchte kabinet Van AgtDen UyWerlouw stond, eind mei 1982, op het punt van vallen. In een nachtelijke bespreking, kreeg Den Uyl, de fel bekri tiseerde minister van Sociale den als er, een tijdje geleden, een kopgroep was gevormd. Van Kemenade, Van Dam, Wim Meijer, Kok. Dat soort mensen. Daarmee zou je la ten zien dat de PvdA voor een aantal functies geschikte mensen heeft. Die kopgroep zou je dan in de verkiezingen zoveel mogelijk moeten laten optreden. Na de verkiezin gen, of dat nu in de regering of in de oppositie is, kristali- seert zich dan na een be paalde tijd vanzelf wel uit wie van die groep de eerste onder zijns gelijken zal zijn. Dat had ik een gezondere manier gevonden om in de opvolging van Den Uyl te voorzien, dan de gespannen manier waarop dat nu gaat. Telkens weer nieuwe kroon prinsen, die afbranden en een andere baan nemen Met zo'n groep rond Den Uyl had de opvolgingsvraag niet direct beantwoord hoe- Van der Louw: „Het is zo. De kat met zeven levens, hè. Maar de manier waarop het gebeurde was zeker fair. Vooral omdat gezegd werd dat het verstandiger was om plaats te maken, maar er na drukkelijk aan toegevoegd werd, dat we hem zouden blijven steunen als hij zou blijven. Waarom? Omdat deze man zo zijn sporen ver diend heeft en zijn toewii- ding boven elke twijfel is verheven." Hij kreeg dus nog een kans vanwege zijn prestaties in het verleden. Maar zou Van der Louw „ja" hebben gezegd als Den Uyl was op gestapt? Van der Louw: „Ik weet het niet, ik weet het niet. Dat is het eerlijkste antwoord dat ik kan geven. Ik heb, zelfs in de kleinste intieme kring, geen conclusies ge- Ik heb eigenlijk een an dere manier van leven. Het klinkt misschien wat zweve rig, maar ik houd niet zo van het soort leider dat twintig jaar lang met de fakkel om hoog loopt en intussen nau welijks zo kan leven dat je zegt dat je nog een persoon lijk leven hebt. Zo lang ach tereen dat werk doen is niet goed voor een mens. Je moet na vier jaar kunnen zeggen dat het de beurt voor een an der is. Want heus, het is een rotjob, hoor." [SCHOONDIJKE - In de nacht [van zaterdag op zondag werd van de geparkeerde van de heer M.C.P. van L. uit Schoon- dijke een aantal atributen ge stolen. Het betrof ruitenwis sers, kentekenplaten, wind scherm en spiegels. De auto [stond geparkeerd in een brandgang achter de Dorps- [straat. met deze personen van rechtse makelij. We heben weer een heel jaar in het vooruitzicht dat deze godin helaas weer moet rechtspre ken. Ik wens haar alle sterkte en rechtschapenheid toe en als mijn persoonlijk aandeel sluit ik hierbij in een gloednieuwe blinddoek, zonder gaten en rafels, welke dient als voorlopige ter vervaging van de oude versleten lap, hierbij de wens insluitend dat wij met z'n allen deze voorlopige blinddoek op een later tijd stip vervangen door een de- finitievè. Laten we zeggen bijvoorbeeld in mei. Breda C. Get Bij het lezen van het arti keltje van Toon Kloet, waarin hij commentaar gaf op de nostalgische terugblik van Cees Vergouwen (na 40 jaar postbode in Rucphen te zijn geweest) moest ik weer aan mijn opa van moeders kant denken. Opa, die al weer 35 jaar geleden af scheid nam van het aardse bestaan, was een filosoof. Hij had maar een jaar of vier lagere school gehad maar was veel wijzer dan, om maar eens een voorbeeld te noemen, de gemiddelde journalist. Opa zei eens te gen me: „Kiske als ge van een bepaald onderwerpb niks afweet kunt ge er beter maar over zwijgen. Als ge dat niet doet is de kans dat ge onzin uitkraamt, althans miskleunt, heel groot en daar is niemand bij gebaat." Als een opa van Toort Kloet dat tegen Toon had gezegd en Toon had die wijze raad ter harte genomen was ons het in de aanhef vermelde artikel vermoedelijk be spaard gebleven. Denkt Toon nou echt dat de brie venbussen, wat werkom standigheden betreft, een verbetering zijn voor de postbode? Nee Toon, de postbode moet simpelweg meer woningen aandoen en dus meer post bezorgen. Re genpakken? Vraag er eens een te leen en loop en/of fiets eens een uur of vier door regen of sneeuw, dan zul je merken dat de neer slag nog net zo nat is als vroeger. De hulp van vroe ger op boerderijen door de postbode bestond o.a. uit het meenemen van post die de boer wilde versturen, het meebrengen van bijvoor beeld. postzegels, het helpen (en opeten!) bij het slachten van een varken of bij het biggen van een zeug. Dit al les heeft weinig te maken Terugblikkend naar 1985 kunnen we stellen dat deze dame een erg druk jaar ach ter de rug heeft. Voor zaken als frauduleus handelen, be lastingontduiking en mein eed waren items waar zij re gelmatig mee werd gecon fronteerd. Opmerkelijk feit was dat de tand des tijds ook aan deze Romeinse godin der gerechtigheid heeft ge knaagd en verscholen achter haar blinddoek, welke laat ste vele gaten en rafels ver toonde, de schaal der ge rechtigheid niet of nauwe lijks liet overhellen ten na dele van hen die bij deze za ken betrokken waren. Het verjaren van het delict - fouten in de aanklacht procedures - officier van justitie die weinig animo vertoonde om dieper in de zaak te duiken, waren hier niet vreemd aan. Pas toen er sprake was van vermeend frauduleus handelen van een wethouder in het zuiden des lands en van linkse sig natuur toen veerde Vrouwe Justitia rechtop om recht te doen spreken, en terecht. Het ware te wensen geweest dat dit ook gebeurd zou zijn bij personen als De Vries, v. Aardenne, Lubbers, Siep- man, v. Zeil. Helaas flirtte Vrouwe Justitia nogal eens met de automatisering of administratieve kaas van Toon Kloet. Een pagina zou ik makkelijk kunnen vullen met commentaar maar ik heb geen tijd(!). Ik lees en blijf de artikeltjes van Toon Kloet, ondanks deze uit schuiver, graag lezen. Nog liever echter lees ik de arti keltjes van Saartje Burger hart in de Volkskrant. Die schreef: „De hedendaagse postbode is gedegradeerd tot een soort hond die heel de dag al snuffelend van paal tot paal gaat." Nispen Kees Konings brief in uw blad van 6 ja nuari. Maar jaloers hoeft mevrouw de Ridder echt niet te zijn op de koningin en minister Lubbers omdat ze toevallig tot mensen van het jaar zijn verkozen. Beatris kent iedereen en ze heeft on- tegenzeglijk charme. Er. Lubbers is wekelijks op de: beeldbuis te zien en komt blijkbaar goed over bij de dames. Zeker, er zullen best wel anderen zijn die voorde bewuste titel in aanmerking komen. Maar wat maakt het allemaal uit! Hoofdzaak is dat we weten wat we zelf waard zijn en dat we ande ren in hun waarde laten, ook al zijn we het misschien niet met hen eens. Echte mario netten vind je niet in ons goede Nederland; daarvoor moet je een paar honderd] kilometer van onze oost-I grens zijn. Maar daar hebjel er dan ook miljoenen. Diel maar wat graag zouden le-J ven in een land waar jel openlijk en ongestraft regel ring en monarchie kunt be-| schimpen! TERNEUZEN - Materiële schade was vrijdagavond het gevolg van een botsing tussen twee personenauto's op de Axelsestraat te Terneuzen. De automobilist M. D. uit Terneu zen kwam met zijn voertuig vanuit de Jan van Rompu- straat en wilde rechtsaf de Axelsestraat inrijden. Gehin derd daarbij door een dicht bij bet kruisingsvlak geparkeerd staande personenauto kwam hij even op het voor hem lin kerweggedeelte, waardoor hij in aanrijding kwam met een personenauto, bestuurd door mevrouw C. van D. uit Zaam- slag. DAT HET Groot Woorden boek der Nederlandse Taal het woord kutzwagers niet kent, mag geen verbazing wekken en doet dat ook niet. Veel ergernis zal het ontbreken van dat Neder landse woord in Van Dale ook niet oproepen, want wie leest Van Dale Het percentage Nederlanders dat dit boek met regelmaat hanteert lijkt me niet groot. Tien percent Hoe veel procent van die tien zouden het boek ter hand nemen om het woord kut- zwager op te zoeken en dan konstateren dat het er niet in staat Ik heb voor U nagekeken of het soms omschreven staat in Het Bargoens Woordenboek. Nee, wel kuttekop, maar wie dat nog moet opzoeken is geen in- tellektueel. Welnu, kut zwagers is de platte bena ming, opgetekend uit de gore volksmond, voor man nen die met de zelfde vrouw geslachtsgemeen schap hebben gehad of nog hebben. Die vrouw mag niet de echtgenote zijn van een der zwagers, want dan heet haar man niet kut- zwager maar hoorndrager, een droeve figuur die geen vermelding verdient in dit taalwetenschappelijk be toog. Geen verbazing dus over het ontbreken van de kut zwagers in Van Dale, maar wel over het ontbreken van de melkbroeders, want hoe wel ook zij mannen zijn die gebruik maken van de zelfde vrouw houdt hier mee alle gelijkenis op. Melkbroeders lopen geen enkel gevaar Aids op te lo pen hoewel ook zij genieten van een en dezelfde vrouw, niet echtgenote. Melkbroe ders zijn mannen van een week oud en het genot dat zij onttrekken aan de vrouw heet zog. De moeder van een van hen heeft na het zogen van haar zoontje nog voldoende moedermelk over om ook nog de honger te stellen van het zoontje van een an dere vrouw die dat niet kan bij gebrek aan zog. Die twee jongetjes heten melk broeders en vaak groeit uit dit gemeenschappelijk ver toeven aan de zelfde melk bar een vriendschap voor het leven. Hoe dit het geval was met twee Russische jongens kunt U lezen in 'Brothers' dere effectieve manier om het levensgevaarlijke ver schijnsel (zou u staaltjes kunnen noemen uit eigen ervaring!) automobilist een halt toe te roepen en z'n ar rogantie te beteugelen, zie ik niet. Autosnelwegen onder de grond misschien en boven de grond nergens harder dan 50 km per uur. Breda C.M. v.d. Heijkant van Bernice Rubens, een best-selling roman die 543 pagina's lang gaat over twee melkbroeders. Wilt U echter meer weten over kutzwagers dan moet ik u verwijzen naar Propria Cures van 6-8-'85, waarin professor dr. Hugo Brandt Corstius in een magistraal artikel de kutzwagers uit de doekjes doet. Bij Van Dale, zoals gezegd, kunt V niet terecht. Die zwijgt en niet uit valse schaamte of preutse gêne, want als hij eenmaal kut heeft vermeld en omschreven als (plat) vrouwelijk schaamdeel weidt hij uit in misselijk makende breedsprakigheid over de samenstelling van het woord, zoals onder meer de kut lip, -spier, -sap, - kam, -kammer, -likker en zo voorts ad infinitum et nauseam. Een voetnoot van een wan delaar bij de ingezonden brief van J. Bastiaansens uit Etten-Leur. Bomen op plat telandswegen zouden vol gens genoemde persoon le vensgevaarlijk zijn voor automobilisten. Ik weet dat niet, maar volgens mij staan bomen niemand naar het le ven. Ze hebben juist iets heerlijks over zich, iets kal- merends en rustgevends. Daarom lijkt het me beter om die wegen en weggetjes nog véél smaller te maken, aanzienlijk meer bochten erin ook en vooral nog een massa bomen erbij. Een an- [TERNEUZEN - Op de krui sing Van Kinsbergenlaan- "Katspolderlaan verleende za terdagmiddag de automobilist [J.H. uit Zaamslag geen voor- pang aan een personenauto, bestuurd door W. van de P. uiit Terneuzen. Het bleef bij [materiële schade aan beide Voertuigen. TERNEUZEN - Gistermiddag rond 13.00 uur ontstond een schoorsteenbrandje in de wo ning van de familie S. aan de Arnelaan te Terneuzen. Het lukte de bewoners zelf het vuur te blussen, zodat de in middels gealarmeerde brand weer niet meer hoefde in te [grijpen. Mensen die zich - terecht of ten onrechte - verongelijkt voelen, hebben nogal eens de neiging zich af te zetten te gen personen die daar ver der ook niks aan kunnen doen. Zo ook in het geval van een (vermoed ik) we duwe met 1 of meer kinde ren blijkens een ingezonden Breda W. Giesing smetting veel te tam. Zelfs binnen de risicogroep is de kans op het krijgen vat AIDS tamelijk klein! Tot op heden telt Nederland zelfs meer (veel meer) AIDS-des- kundigen dan AIDS-patiën- ten! De directeur van de Amerikaanse Ziektepeilsta- tions James (niet de acteur) Mason: „AIDS is niet onze grootste moordenaar en dol zal het nooit worden ook."If de net verschenen AIDS-fol- der '86 van de SOA-stichtinS wordt opvallend de nadruk gelegd op de geringe besmet telijkheid van het virus „Het is belangrijk te weten dat het virus niet kan ivor- den overgedragen door ge woon dagelijks contact Dusniet doorhuidcontact niet door kussen of zoenen niet door tranen, niet doo"\ zweet, niet door adem, nidi door niezen of hoesten e" niet door gemeenschappelijk gebruik van glazen, borden bestek, beddegoed of toilet." De folder is aan te vrager bij de basisgezondheids-1 dienst in uw buurt. AIDS-1 infolijn 020-244244/24424:1 (werkdagen van 15.00 tot I 20.00 uur). Blijft een belangrijke weg over: Seksueel verkeer. Van vrouw naar man? Onwaar- schijnlijk. In de vagina wordt het virus niet aange troffen. Van man naar vrouw? Minder onwaar schijnlijk, want het vi-rus zit ook in het sperma en kan van man naar vrouw over springen als de vrouw aldaar een wondje heeft, of men strueert. Seksueel contact tussen man en man geeft de grootste besmettingskans en dan nog eigenlijk alleen bij anaal seksueel contact. Virus in het sperma kan via een wondje in de anus het li chaam binnendringen. Het virus verspreidt zich tius uiterst moeizaam. Bij me disch personeel, die AIDS- patiënten hebben verzorgd, is de ziekte op één uitzonde ring na (prikken aan een be smette naald en dat liep ook nog goed af) niet voorgeko men. Het virus is dus uiterst weinig besmettelijk. En dan nog. Het is anders dan het Influenza virus buitenge woon tam. Waarschijnlijk kan het bij besmetting alleen maar zijn slag slaan als het AFGELOPEN zomer schrok Amerika zich een ongeluk. Tot dan had de Amerikaanse burgerij redelijk rustig kun nen slapen in de zekerheid dat AIDS een ziekte is voor 'enge mensen', homosexuelen bijvoorbeeld. Toen ging Rock Hudson dood aan AIDS. Dat was andere koek. Ieder een kende Hudson als een brave borst van witte doek en buis: Nooit een onverto gen woord, altijd aardig voor zijn moeder en immer onbe rispelijk heterosexueel. Hud son was dan wel in het ge heim homo (zijn beste rol, al dus Adriaan van Dis), maar voor het oog van de wereld was hij op zijn minst ere-he- tero, bijna een normaal mens. Professor Brandt Cor stius, hoogleraar in de alge mene taalwetenschap aan de Universiteit van Am sterdam, rekent ons voor in zijn beschouwing over kut zwagers dat volgens het Kinsey Rapport iedere man honderd kutzwagers heeft in eerste lijn, 10.000 in tweede lijn en tien miljard in vijfde lijn. Zijn cijfers zijn betrouwbaar want re kenen kan deze hoogleraar die ook wiskunde heeft ge studeerd en in zijn vrije tijd buitengewoon hoogle raar is aan de Erasmus Uni versiteit in automatische informatie verwerking. Uitgerekend deze geniale Nederlander weigerde mi nister Brinkman de P.C. Hooftprijs uit te reiken die hem unaniem was toege kend door een jury van uitgelezen deskundigen. Melkbroeders zullen deze twee eminente Nederlan ders wel niet zijn en zo ja toch wel, dan beslist geen vrienden voor het leven. grote schaal ook hetero's zal aanpakken.Dr. Robert Gal- lo, de ontdekker van het AIDS-virus: „Iedereen kan geïnfecteerd worden." Hoe besmettelijk is AIDS dan wel? Neem Influenza (griep). Influenza virus is zeer besmettelijk, want je hebt het al in je lijf als iemand met griep tegen je aanhoest. Bovendien is het virus ook sterk: Is het een maal binnen dan heb je een dikke kans op griep. Nu AIDS. Het virus kan alleen worden overgedragen als het rechtstreeks in de bloed stroom komt. Hoe? De meest ideale weg voor het virus is besmetting via een transfusie met besmette bloedproduk- ten. Die weg is afgesneden omdat het Rode Kruis het bloed op AIDS controleert. Spuiters kunnen het virus overdragen omdat ze vaak andermans injectienaalden gebruiken (de eerste AIDS- junk moet in Nederland nog worden gesignaleerd). nieuws is. AIDS werd de komkommer van zomer 1985, ivant van het medische front kwam geen enkel nieuws. Amerika werd bevangen door smetvrees: Ook rechtop en neer hetero's voelden zich niet langer veilig. Een tuiltje bloemgelezen uit de New York Review of Books, waar deze week een enorme lap over AIDS stond afgedrukt. Een actrice wei gerde kusscenes met manne lijke acteurs die niet kunnen bewijzen dat ze AIDS-proof zijn. De filmsterrenvakbond acht tongkussen „een moge lijk gevaar." Juryleden wei gerden op te treden voor een beklaagde met AIDS. Protes tanten durfden niet mee uit die ene kelk te drinken bij de Avondmaalsviering; een luchtvaartmaatschappij ver voert AIDS-patiënten niet. Ook deskundigen lieten het volk huiveren. Dr. Fried man: „AIDS is de plaag van dit tijdperk." Dr. Mathilde Krum: „Het is een kwestie van tijd voordat AIDS op verdedigingsmechanisme al door andere infectieziekten overbelast is geraakt. Van daar dat het vooral heeft toe geslagen bij spuiters, hemo- filiepatiënten, Afrikanen en Haïtianen (slechte leefom standigheden, dus slechte ge zondheid), en vooral bij een beperkte groep mannelijke homoseksuelen, die door veelvuldig wisselende con tacten bijna evenzovele in fectieziekten opliepen. Zelfs bij deze risicogroepen was de kans om bij besmetting géén AIDS te krijgen ongeveer 90%! AIDS is niet de Zwarte Dood van de twintigste eeuw. Daarvoor is het te wei nig besmettelijk, en bij be- Dat was schrikken. News- week en Time brachten tege lijkertijd een coverstory uit over Hudson en AIDS, en prompt werd Amerika over weldigd door een publici teitsgolf die ook in Europpa aanspoelde. Zoals je mensen hebt die alleen maar be roemd zijn omdat ze be roemd zijn (Irene, Willem Duis), zo is er ook nieuws omdat het nu eenmaal

de Stem | 1986 | | pagina 4