ntdek de Irschillen Protest tegen rechts-extremisme V akantieganger het goedkoopst uit in eigen land Passieve rokers ernstig bedreigd OPTREDEN CCC EN BENDE VAN NIJVEL NOOPT TOT HERZIENING Thatcher bereidt haar vertrek voor Gemiddeld inkomen land- en tuinbouw in 1985 achteruit onnnD Omstreden toneelstuk Fassbinder als boek PLOSSING Meer begrip voor euthanasie IEUWSOVERZICHT DDODO j: sas- -==-_ I MAANDAG 13 JANUAR11986 :BINNEN-BUITENLAND; PAGINA 3 Jongen door trein gepakt Vissers moeten voor 1 februari met plan komen Rectificatie Franse Gites PORTUGAL kleiduif schieten etc. Vonk Reizen Industriebond: voorstellen cao bij DSM 1985 rampjaar voor hagel- verzekeraars Rechtbank president stapt op Reis Beatrix 'Zuidafrikaanse troepen in Angola' 'Russische toestellen boven Sicilië' Iran doorzoekt Amerikaans schip Goudzoekers Brazilië doden Indianen Proces wegens illegale wapenhandel 40 Amerikaanse F-16's voor Athene Drie Britten per slee naar Zuidpool Uitgaansverbod in Nablus na moord Oefeningen VS aan grens Kampuchea Zon en maan r Hoogwater T7 zond. 14-18 u. dinsd. gesl. (tot 15 jan). MIDDELBURG Zeeuws Museum, Abdij 3- 9 - Bekroonde ontwerpers zes jaar Kho Liang Ie prijs. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. (tot 14 febr). GENT Decascoop - 11,12 en 15.15 u. De troetelbeertjes. 15,17.30en20u. DeGoonies. 22.30 u. Stop making sense. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Back to the future. 15 en 17.30 u. Taran en de tover- ketel. 15,17.30, 20 en 22.30 u. Silvera do. 15,17.30,20 en 22.30 u. Co coon. 20 en 22.30 u Fletch. 22.30 u. Brazil. 15,17.30, 20 en 22.30 uStran ger than paradise. 15,17.30 en 20 u. La cage aux folies. 22.30 u. City heat. 15 en 20 u. Rambo deel 2. 17.30 en 22.30 u. Men sterft maar twee keer. 15,17.30, 20 en 22.30 u. The year of the dragon. 15,17.30, 20 en 22.30 u. The af terman. 15,17.30 en 20 u. Hot dog. Calypso 1 - 15,17.30 en 20 u. De goonies. 22.30 u. Reuben, Reuben. Calypso 2 - 15,17.30 en 20 u. An officer and a gentleman. 22.30 u. Satyripon Calypso 3 - 15 en 20 u. St. Elmo's fire. 17.30 u. De illusionist. 22.30 u. Birdy. Capltole - 15,17.30 en 20 u. Les ripoux. Century - 15,17.30 en 20 u. Desperately seeking Susan. Studioskoop - 19.45 u. L' amour par terre. 22.15 u. Amadeus. |t- |te- 7u. DEN HAAG (ANP) - De stich ting BZZT6H in Den Haag gaat het omstreden toneelstuk 'Der Mull, die Stadt und der Tod' van de in 1982 overleden Duitse schrijver Rainer Wer ner Fassbinder als boek in de Nederlandse taal uitgeven. Het boek verschijnt onder de titel 'Het vuil, de stad en de dood' in de eerste week van fe bruari in een oplage van 2.500 exemplaren. BZZTöH is van mening dat dit tien jaar geleden geschre ven werk van Fassbinder niet antisemitisch is, zoals het in West-Duitsland van verschil lende kanten is betiteld. De stichting in Den Haag wil nu dat de mensen in ons land zelf kennis kunnen nemen van de inhoud van het stuk en niet al leen meer op alleen maar be richten in de pers behoeven af te gaan, aldus Aarsen. siqoaa Suejs 'jaoussjeq 'stip3-1 =>jui[ uappiui 'qeA ui stqoaz ipnf 'j(U?s qaj 'sjjuij )UB[d 'uaAoqsupaj 'aCqn-OI België krijgt wapenwet Van ome correspondent BRUSSEL - De Belgische minister van Justi tie, Jean Gol, gaat een wetsontwerp indienen inzake een nieuwe vuurwapenwet. De nieuwe tekst zal de bestaande wet, die dateert uit 1933, aanzienlijk strenger maken en het bezitten of verzamelen van vuurwapens aan scherpe voorwaarden verbinden. België heeft via de wapenfabriek FN in Herstal op wereldvlak een grote faam opgebouwd. Op tal van plaatsen van de wereld waar oorlog wordt gevoerd, wordt geschoten met Belgisch wapens en munitie. Die wereldbekendheid is j meteen de reden waarom er in I België echter nooit een wa penwet van de grond kwam. je kon en je kan in de wapen- winkels zonder problemen de zogenaamde long-rifles, of flo bertgeweren kopen. Je kan er terecht voor een echte riot- I gun, waarmee je met een pa troon gemakkelijk iemands hoofd kunt wegblazen. En ook andere wapens, die I men eigenlijk alleen maar mag kopen mits toestemming van de procureur des konings, n men in de meeste wapen- winkels zonder problemen on- der de toonbank krijgen. Maar de activiteiten die de I zogenaamde Bende van Nijvel en de CCC vorig jaar aan de dag legden en waarbij ver scheidene mensen werden doodgeschoten met wapens die men in elke wapenwinkel kon krijgen, hebben het publiek om een nieuwe wapenwet doen schreeuwen. Het ontwerp daarvoor wordt deze week in de Belgische ministerraad be sproken. Het wetsontwerp houdt in dat de wapens voortaan in j drie grote categorieën worden ingedeeld. Eerst en vooral de verboden wapens, zoals oor logswapens, de automatisch flobert-geweren en de riot gun. In de tweede categorie komen de half-automatische- en long-rifles, de alarmpisto- len, de traangas-spuitbusjes en zo meer, dus de verdedi gingswapens. Die mag men al leen in huis halen als men een vergunning heeft van de pro cureur des konings. Voor alle overige wapens heeft men een aankooptoelating nodig, die men bij het hoofd van de poli tie of rijkswacht kan aanvra gen. Wapenhandelaars zullen gedwongen worden een regis ter bij te houden waarin de identiteit van de koper en de aard van het gekocht wapen worden geregistreerd. De voorraad van de wapenwinke lier zal beter in de gaten wor den gehouden. En tenslotte gaat men de wapenbezitters van heel België in de computer stoppen. Of het allemaal veel zal hel pen is de vraag. Nu al is het wapenbezit in België zo ver spreid en kan men zich afvra gen of al die mensen zich nu ineens wel zullen melden. De schrik voor overvallen zit er bij de Belgen zo diep in, zeker na de moordpartijen van de Bende van Nijvel, dat het waarschijnlijk is dat de meeste wapenbezitters zullen doen of hun neus bloedt, en de long-rifle achter de deur zul len laten staan. HEILOO (ANP) - De 19-jarige S. Snel is zaterdag door een sneltrein op het station van Heiloo gegrepen en om het le ven gekomen. De jongen wachtte met zijn vriendin op het station op een trein. Hij klom om te plassen het perron af richting de bos jes aan de andere kant van de rails. Zijn vriendin waarschuwde dat er een trein naderde maar die zou volgens de jongen aan de andere kant van het perron passeren. Toen dat niet het ge val bleek haastte hij zich te rug. Hij heeft zich verkeken op de snelheid van de trein, die in Heiloo niet stopte. De jongen werd door de met ruim honderd kilometer per uur passerende trein gegrepen en driehonderd meter meege sleurd. WIK (ANP) - De Nederlandse vissers krijgen tot 1 februari de tijd een plan te maken voor een goede spreiding van de visvangst over 1986. Doen ze dat niet dan neemt staatsse- i eretaris Ploeg zelf het initia tief voor zo'n visplan. Ploeg verklaarde dit zater dag tegen Urker vissers. Met het opstellen van het spreidingsplan wil de staats secretaris voorkomen dat de v'ssers meer vangen dan de j EG aan Nederland heeft toe gewezen. Ook is het bedoeld om tegen te gaan dat de vis- sers aan het eind van het jaar eigenlijk niets meer mogen vangen omdat het quotum overschreden is. LONDEN (AFP) - De Britse premier Margaret Thatcher „bereidt zich voor" op haar aftreden. Dat is de werkelijke reden voor het ontslag van de Britse minister van defen sie, Michael Heseltine. Dit heeft David Owen, de lei der van de Britse sociaal democratische SDP, zater dag gezegd. „De verborgen achter grond is dat Heseltine voelde dat Thatcher, net als Harold Wilson in 1975, bezig is een eervol aftreden voor te bereiden en de macht over te dragen aan Norman Tebbit (de voor zitter van de Conserva tieve partij)", aldus Owen, voormalig minister van buitenlandse zaken voor Labour. „Alle premiers vrezen Downing Street 10 door de achterdeur te moeten ver laten en mevrouw That cher vooral. Na zeven of acht jaar kan ze niet tegen het idee dat ze de macht op onwaardige wijze zou ver liezen", zei Owen tegen over het Britse persagent schap PA. Diverse tekenen onder steunen deze these, aldus Owen. Hij wees erop dat Thatcher pas een huis heeft gekocht om zich in terug te trekken, de men sen die haar het meest van dienst waren overlaadt met eerbewijzen, dat ze de 250ste verjaardag van Downing Street 10 uitge breid gaat vieren en „in haar persoonlijk gedrag een zeker onverschillig heid en machtsmisbruik is gaan vertonen. De gevoe lige politieke antennes van Heseltine vingen deze te kens op en hij besloot het initiatief te nemen", zo on derstreepte de Britse oud minister. Zesduizend Turken liepen zaterdag in Hamburg te hoop tijdens de begrafenis van Ramazan Avci, een Turk die 21 december vorig jaar door een groep 'skinheads' werd vermoord. De begrafenis liep uit op een demonstratie te gen rechts-extremisme en fascisme. In het midden van de foto de broer van de ver moorde. - FOTO AP IN onze Vakantie-Gids- bijlage van afgelopen za terdag stond in het ver naai over 'gites' in frankrijk een verkeerd telefoonnummer. Het wrrecte telefoonnummer ■s: 020 - 24 23 42. De Stich- 'Wg Gites de France, dat te bereiken is onder dit nummer, kan U meer in- formatie geven over deze v»kanties. HILVERSUM (ANP) - Neder landers tonen meer begrip voor actieve euthanasie en er zijn minder Nederlanders die euthanasie absoluut afwijzen. Dat blijkt uit de uitkomst van een AVRO-NIPO-enquête die in AVRO Magazine zondag bekend is gemaakt. Het percentage Nederlan ders dat 'veel begrip' toont voor actieve euthanasie is de afgelopen tien jaar iets toege nomen, van 28 procent in 1976 tot 33 in 1985. Het percentage dat 'hele maal geen begrip' toonde voor actieve euthanasie nam af van 25 naar 20. Voor passieve euthanasie had 40 procent be grip (was 28). Helemaal geen begrip voor passieve euthana sie heeft 14 procent van de on dervraagden, dat was 27 pro cent. Zestig procent van de on dervraagden vindt dat patiën ten en verkeersslachtoffers die vrijwel zeker niet meer bij be wustzijn zullen komen niet zo lang mogelijk in leven moeten worden gehouden, 43 procent is in zo'n geval voorstander van 'ingrijpen'. (ADVERTENTIE) Aan strand, bossen, rivieren, buggy's, fietsen CvölA paardrijden, tennis, SPORTIM kanovaren, surfen, duiken, vissen, golf, Vnil fitness, bridge, ZESTIENHOVEN - OPORTO V.V. HEERLEN (ANP) - De Indus triebond FNV heeft zondag avond de voorstellen voor de komende cao-onderhandelin gen bij DSM Limburg bekend gemaakt. Daarbij staat herverdeling van de arbeid door middel van arbeidstijdverkorting voorop en een redelijke inkomensont wikkeling. Het huidige systeem van atv bij DSM loopt op 1 januari 1987 af. De Industriebond FNV wil vanaf die datum een werk week van 38 uur ingevoerd zien door aan elke werknemer dertien roostervrije dagen toe te kennen, die niet in enige re latie mogen staan met het ziekteverzuim. DEN HAAG (ANP) - De agra rische verzekeringsmaat schappij Hagelunle in Den Haag kenmerkt 1985 als een rampzalig jaar voor hagel- schadeverzekeringen. Ruim 6.000 van de 15.300 bij de Hagelunie verzekerde ak kerbouwers en vollegrond- stuinders meldden een of meerdere keren hagelschade. De totaal uitgekeerde schade bedraagt ruim 19 miljoen gul den. DEN HAAG (ANP) - Neder landse vakantiegangers zijn het goedkoopste uit in eigen land. Dat blijkt uit een onder zoek van de ANWB. Tijdens de zomer van 1985 hebben ongeveer 7000 Neder landse vakantiegangers op verzoek van de ANWB in zes tien landen prijzen genoteerd en hun uitgaven bijgehouden. De ANWB heeft met die ge gevens een prijsvergelijking tussen deze landen gemaakt. Tussen de diverse landen zijn grote prijsverschillen gecon stateerd. Zo werd voor een overnachting in een comforta- DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in tien jaar zal de pro- duktiewaarde van de agrari sche sector in 1985 een daling te zien geven. Het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) in Den Haag verwacht daardoor een ach teruitgang van het gemiddelde inkomen in de land- en tuin bouw met rond de vijf procent. Deze situatie komt voort uit een gemiddelde daling van de opbrengstprijzen met 2 tot 3 procent en een stijging van de totale produktie met 1,5 pro cent. Het LEI merkt op dat achter deze cijfers belangrijke ver schillen schuil gaan. Zo valt er voor de akkerbouw een flinke daling van de inkomens te voorzien en voor de glastuin bouw een beperkte achteruit gang. Voor de veehouderijen wordt een verbetering van rentabiliteit en inkomen ver wacht, aldus het LEI. De agrarische sector als ge heel produceerde het afgelo pen jaar naar schatting 1,5 procent meer dan in 1984. Dat kwam vooral door de tuin bouw, die circa vier procent meer voortbracht. De produk tie in de akkerbouw en de dierlijke sector bleef over de gehele linie ongeveer gelijk. De opbrengstprijzen kwamen vooral in de akkerbouw flink lager uit. Bij de tuinbouwpro- dukten bleven ze ongeveer ge lijk, terwijl in de gemiddelde prijs voor dierlijke produkten nauwelijks vooruitgang was te bespeuren. In de agrarische sector ging de hoeveelheid aangekochte goederen en diensten met vier procent omhoog. De gemid delde prijs hiervan kwam on geveer 4,5 procent lager uit. De betaalde kosten bleven daar door in 1985 vrijwel óp het zelfde niveau als het voor gaande jaar. De prijzen van akkerbouw- produkten stonden onder druk. In vergelijking met de oogst van 1984 zullen de aard appels zo'n twintig procent en de uien rond acht procent minder opbrengen. Het LEI verwacht dat de graanprijzen zes tot zeven procent lager zullen uitkomen. WASHINGTON (AFP) - Ta bak doodt 2 tot 2,5 miljoen mensen per jaar in de wereld. Bijna een vijfde van alle óver- lijdensgevallen in de Ver enigde Staten en Europa houdt verband met de sigaret Deze cijfers staan in een za terdag gepubliceerd onderzoek van het Amerikaanse 'World- watch'-instituut. In het onderzoek wordt on der meer uitgebreid ingegaan op de gevaren die het roken inhoudt voor niet-rokers. Ten minste 3 miljoen jonge kinde ren worden ieder jaar blootge steld aan giftige stoffen als ge volg van- het roken van de moeder. „Kinderen van moeders die een pakje per dag roken heb ben tweemaal zoveel kans op bronchitis en longontsteking". Het feit dat de ouders roken vertraagt de ontwikkeling van het kind. In de VS hebben 11- jarige kinderen met een ro kende moeder een leerachter- stand van een half jaar, zo wees het onderzoek uit. Mensen die met rokers sa menleven hebben een twee tot drie maal zo grote kans op longkanker, volgens onderzoe kingen verricht in Japan, Griekenland, West-Duitsland en de VS. Voor niet-rokers nemen de gevaren toe: het passief inha leren van tabak zal in de VS in de toekomst tot 5000 doden per jaar leiden. Tabak eist dertien maal zoveel dodelijke slacht offers als verboden drugs. Te gen die achtergrond be vreemdt het de onderzoekers dat tegen de producenten en handelaars in verdovende middelen van tijd tot tijd pa ramilitaire operaties worden uitgevoerd, terwijl er tegen het roken bijna niets wordt ondernomen. bel Oostenrijks hotel ongeveer 60 gulden betaald, terwijl daarvoor in Noorwegen 160 gulden neergeteld moest wor den. Daarentegen behoren de prijzen van vakantiehuisjes in Noorwegen met 550 gulden per week tot de laagste en aan de Cóte d'Azur tot de hoogste: 850 gulden per week. Voor een nachtje kamperen is door een gezin in Portugal en Zweden slechts 16,50 gulden betaald, in Italië 40 gulden per nacht. De boodschappen werden nergens goedkoper gedaan dan in eigen land. De aankoop van 21 artikelen kostte in Ne derland 60 gulden, in Noorwe gen 114 gulden. Uit eten gaan is goedkoop in de zuidelijke landen. Een gewoon menu kost daar 20 gulden per persoon, inclusief huiswijn. In de Skan- dinavische landen wordt daarvoor ongeveer 50 gulden per persoon gevraagd. Ook de totaalbedragen die aan een vakantie zijn uitgege ven werden onderzocht. De goedkoopste vakantie bleek •een kampeervakantie te zijn met eigen auto in Nederland en België. Twee weken kostten voor een gezin ongeveer 1400 gulden. GRONINGEN (ANP) - Mr G. Overdiep, president van de rechtbank in Groningen, legt met ingang van I april zijn functie neer. Volgens Overdiep heeft hij zijn ontslag aangevraagd om dat hij het oneens is met een schorsing van het hoofd van de interne dienst bij de recht bank. Overdiep heeft tever geefs bij het ministerie van justitie geprobeerd de schor sing tegen te houden. Eerder al werd half decem ber het hoofd van de stads- griffie van de rechtbank in Groningen geschorst. De ontslag-aanvraag van mr Overdiep heeft zowel de rechtbank als het Openbaar Ministerie in Groningen totaal verrast. Koningin Beatrix en prins Claus zullen tijdens hun staatsbezoek aan india dat dinsdag begint, toch een be zoek brengen aan de plaats waar binnenkort het Ganges- project van start gaat, dat in nauwe samenwerking met Nederland wordt uitgevoerd. Hoewel het programma daar aanvankelijk niet in voorzag, is ter elfder ure een vlucht in gelast naar de stad Allahabad, ongeveer 1.000 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad New Delhi. LUANDA (RTR) - President Eduardo Dos Santos heeft vrijdag avond verklaard dat drie Zuidafrikaanse bataljons ver zijn doorgedrongen op Angolees grondgebied. Op een receptie voor diplomaten zei het staatshoofd dat de Zuidafrikaanse troepen zich bevinden in de provincie Cunene, 150 km ten noorden van de grens tussen Angola en het door Zuidafrika bestuurde Namibië. Een Angolese legerwoordvoerder zei afgelopen donderdag dat de Zuidafrikanen, die vorig weekeinde vanuit Namibië de grens overstaken, twee Angolese militieleden hebben ontvoerd. Zuid- Afrika heeft verklaard dat zijn troepen guerrillastrijders van de Swapo, de Namibische onafhankelijkheidsbeweging, achtervol gen. Dos Santos beschuldigde 'bepaalde conservatieve kringen in de VS' ervan onder een hoedje te spelen met Pretoria door steun te verlenen aan Angolese opstandelingen en te pogen Angola te destabilseren. ROME (AP) - Een Italiaans dagblad, de in Milaan verschijnende II Giornale, heeft zaterdag gemeld dat eerder deze week twee Russische verkenningsvliegtuigen op radar zijn gesignaleerd boven een luchtmachtbasis in Sicilië. Het incident zou zich don derdagochtend hebben voorgedaan. De toestellen werden op de radarschermen ontvangen van een niet geïdentificeerde Ita liaanse luchtmachtbasis in Sicilië. Twee Italiaanse F-104 ge vechtsvliegtuigen stegen op en verjoegen de Russische toestel len, die verdwenen in de richting van Afrika, aldus de krant. Italiaanse militaire functionarissen weigerden commentaar. Volgens II Giornale waren de toestellen afkomstig uit Libië. In Sicilië en zuidelijk Italië zijn een aantal bases van de Italiaanse luchtmacht en de NAVO gesitueerd. WASHINGTON (RTR/AFP) - De Iraanse marine heeft zondag een Amerikaans koopvaardijschip doorzocht op oorlogsmate- rieel. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Het schip werd aangehouden in internationale wateren, net buiten de Perzische Golf. Iraanse marinefunctiona rissen gingen aan boord om te kijken of er militair materieel aan boord waren bestemd voor Irak. Na twee uur mocht het schip, dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten, door varen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Bruce Ammerman, zei dat het ministerie de kwestie ern stig opneemt. Het is de eerste maal dat de Iraanse marine een Amerikaans schip heeft aangehouden. MANAUS (AFP) - In het Braziliaanse Amazonegebied zijn zeker 60 indianen vermoord door 200 goudzoekers die het reservaat van de Tukano-stam waren binnengedrongen. Dit hebben twee afgevaardigen van de regerende Partij van de Braziliaanse De- mocratische Beweging (PMDB) vrijdag bekendgemaakt. Vol gens de twee parlementariërs werden de indianen vorige week vermoord in een gebied dat rijk is aan goud, aan de rivier Rio Castanho in het aan Colombia grenzende noorden van het land. De goudzoekers waren gewapend met machine- en automati sche geweren, tegenover indianen die voor hun verdediging slechts beschikten over primitieve wapens. Gevreesd wordt dat het bloedbad een confrontatie van grotere omvang tot gevolg zal hebben. Volgens een indianenleider lopen 30.000 indianen de ri vieren Tiqueie en Taracua af om de Tukano-stam bij te staan. BONN - Na een justitieel onderzoek van meer dan zeven jaar begint vandaag in Düsseldorf het proces wegens illegale wapen handel tegen vier managers van de bekende wapenfabriek Rheinmetall. Het viertal dat tegen betaling van een borgsom van 2 miljoen DM op vrije voeten is, zou in strijd met de strenge ex port-bepalingen wapens geleverd hebben aan Argentinië, Saoe- di-Arabië en Zuid-Afrika. Tussen 1977 tot 1980 leverde Rhein metall kanonnen aan klanten in Spanje, machine-geweren aan afnemers in Italië en munitie-laders aan Paraguay. De op drachtgevers aldaar ondertekenden de gebruikelijke verklaring dat de wapens in het betreffende land zouden blijven. Op die ba sis kreeg Rheinmetall van Bonn ook toestemming voor de uit voering van de orders. Uiteindelijk echter belandden de wapens elders. De Officier van Justitie wil bewijzen dat de managers van Rheinmetall van het begin af aan op de hoogte waren van het bedrog. WASHINGTON/ATHENE (UPI/DPA) - De Verenigde Staten en Griekenland hebben een overeenkomst getekend voor de leve ring van 40 moderne F-16 gevechtsvliegtuigen. Dit nadat de Amerikaanse minister van defensie Weinberger zijn bezwaren had laten varen tegen de verkoop van geavanceerde technologie aan de socialistische regering in Athene. Dit is ingelichte bron nen in Washington en Athene vernomen. Weinberger deelde zijn besluit mee in een boodschap aan de Griekse premierPapand- reou. De Griekse regering had om meer dan 40 toestellen ver zocht maar de bezwaren in het Pentagon hielden de onderhan delingen ruim een jaar op. Nadat Athene een order gaf voor 40 Mirage-vliegtuigen van Franse makelij, is het Pentagon nu door de knieën gegaan. Turkijeheeft van Washington toestemming voor de aanschaf van 150 F-16s, een levering die in 1994 moet zijn voltooid. LONDEN (RTR/AFP) - Drie Britten hebben per slee en zonder steun van buitenaf de Zuidpool bereikt na een 2 maanden du rende voetreis in het voetspoor van de ontdekkingsreiziger Ro bert Scott. Het is de eerste maal dat de reis van Scott, die de pool bereikte op 17 januari 1912, werd overgedaan. Scott verloor de slag om de pool overigens van de Noor Amundsen die op 14 de cember 1911 op de Zuidpool arriveerde. De Britse ontdekkings reiziger en zijn vier metgezellen overleden twee maanden later op de terugtocht in een sneeuwstorm. De drie Britten hebben er een week korter over gedaan dan captain Scott. Net als Scott be schikten ze niet over een zender of hulp van buitenaf. Aangezien ze na de 1.412 km lange tocht niet voldoende provisie hebben voor de terugreis worden ze opgehaald door een vliegtuigje. TEL AVIV (RTR) - Bij een incident in Nablus, op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever, is zaterdag een Israëlische po litieman om het leven gekomen. Vijf mensen, van wie vier plaat selijke Arabieren, liepen bij dit en een ander incident verwon dingen op. Twee politiemensen liepen verwondingen op toen in het centrum van de stad werd geschoten op hun jeep. Een van hen overleed in een ziekenhuis. Drie Arabieren liepen verwon dingen op toen de politiemannen het vuur beantwoordden. Na het incident is door de Israëlische autoriteiten een uitgaansver bod ingesteld voor Nablus. Later werd een Arabische vrouw ge wond toen werd geschoten op een taxi die geen gehoor gaf aan een stop-bevel bij het passeren van het Israëlische hoofdkwar tier in de stad. BANGKOK (AFP) - De jaarlijkse Amerikaans-Thailandse mili taire oefeningen worden dit jaar in het oosten van Thailand ge houden, dichtbij de grens met Kampuchea. Tot dusverre vonden de oefeningen altijd in het zuiden van het land plaats. De loka- tiewijziging heeft tot doel „de Thaise en Amerikaanse troepen te laten oefenen in een terrein waar invallen van buitenaf hebben plaatsgevonden", verklaarde de admiraal in de Bangkok Post. In het verleden heeft Thailand vaak de Vietnamese troepen in Kampuchea ervan beschuldigd de Thailands grens te zijn over gestoken om guerrillastrijders te achtervolgen die het Kampu- cheaanse regime bestrijden. Vietnam heeft de manoeuvres ver scheidene malen veroordeeld als „een directe bedreiging van de veiligheid en de vrede in de regio". VANDAAG/ Zon op: 08.43. Zon onder: 16.55. Maan op: 10.51. Maan on der. 20.34 MORGEN/ Zon op: 08.42. Zon onder: 16.56 Maan op. 11.05. Maan onder: 21.53. VANDAAG/ Bath: 05.10-17.31 Hansweert: 04.45-17.11. Terneuzen: 04 06-16.28. Vlissingen. 03.47-16.09. Wemeldinge: 05.25-17.47. MOR GEN/ Bath: 05.54-18.17. Hansweert: 05.29-17.56. Terneuzen: 04.50- 17.16. Vlissingen: 04.32-16.56. Wemeldinge: 06.05-18.29.

de Stem | 1986 | | pagina 3