I Spijkers herovert judotitel Parijs-Dakar blijft slachtoffers eisen W1LLEBRORDER LEVERT VISITEKAARTJE AF 47/1 Ceulemans toont begrip voor Blomdahl Yriesekoop kansloos A SPORT 2 SCHE LOTTO TSELOTTO SPEL 77 Pale tesse Oranje iina Portugal schotland PAGINA SPORT 3 Günthardt en Taroczy ongenaakbaar Vriend stopt als coach DANK ZU TECHNIEK EN GEDULD Zevende dan voor coach De Korte Liboton wint Super Prestige bij veldrijden Opnieuw remise voor Karpov getallen in de Ne- to (nr 2) zijn: 12-15. eservegetal: 23. 552190, inleg; prij zenbedrag: n het cijferspel (nr 240081, inleg; f te prijzen. gevulde kolom in 2): 2-1-3-1-1-2-2. 27057, inleg: f prij zenbedrag: f' TOGELIJK Bt 11 Hit ■u e wedstrijden in to- 2) zijn: 8-9-12-20- ■gde wedstrijd: 7. 3547, inleg: f, prij zenbedrag: f Ie getallen in de Bel- zijn: 3-7-13-20-33- ietal: 5. lummer' is: 1742789. ide getallen van de lotto zijn: 7-8-10-31- vegetal: 13. van 'Spiel 77' is: tING (ANP) - Het Is amateurelftal is ^r ongeslagen op Chi- n. Tegen het provin- Lan Sichuan verloor {ondag in een uitver- uion met dezelfde cij- laarmee het team van enewoud de eerste en Ie wedstrijd had ge- 11-0. Het enige doel- am op slag van rust via de voet van de Rechtsbuiten Vu Dong ederlandse zijde wer- [junten afgekeurd van (buitenspel) en Van onduidelijke rede duel vond plaats om 's morgens Chinese dat de optrekkende an de rivier Jangste stad Chongqing ne- |agen van het jaar 's tot een spookstad De in nevelflarden ge- Iwedstrijd werd bijge- Idoor 30.000 Chinezen I een deel de nacht sla- I doorgebracht bij het lom zeker te zijn van gangsbewijs. De wed- erd in de provincie Si- Iwaar honderdmiljoen In wonen, rechtstreeks [iden op televisie. Van- plotseling opkomende est trouwens worden van het voornemen tiiddellijk na het duel Cunming te vliegen, Oranje dinsdag de vedstrijd speelt. Ile-Sochaux 1-2. Stand aan k»P! ft Germain 25-42, 2, Nantes 2o- n-deaux 26-36, 4. Lens 26-30, 126-29, 6. Monaco 26-28, 7. Metz jlice 26-27, 9. Toulouse 26-26,10 126. de kop van de ranglijs'' Portugese eerste divi- lit weekeinde niets ver- 1. De vier topclubs Ben- ■porting, FC Porto en raes boekten alle een inning. Benfica behield ste plaats dank zij een ter doelgemiddelde dan ng- i: Maritimo - Benfica 0-1, algueiros 2-0, Sporting - Aves i* ionense - Setubal 1-0, Boavista* 0-0, Belenenses - Chaves aes - Covilha 5-0, Academica* -0. Stand aan kop na 17 wed**™' 3enfica 27 punten (33-7) 2. (36-10) 3. Guimaraes 25 (SI-13'4 25(33-14) ■arts of Midlothian heef ■dag ondanks een gelijk' tegen nummer twee Du"' ËJnited (1-1) de leiding Ichotse eredivisie behou- |De ploeg heeft vier P"n' voorsprong, maar dr> itrijden meer gesp&r, deen, derde met eveny"® n als Dundee UniW0, met een wedstrijd r"e£ :eld, speelde eveneens 14 leltic. Glasgow Ranger' ook bij de subtopP"1; t, won thuis met 4-2 ebank. gen: Celtic - FC Aberdeen 1-kS »e - Hibernian 3-1, Hearts of" n - Dundee United 1-1, St p( Orwell 1-0, Glasgow Rangers - j bank 4-2. Stand: 1 Hearts 24'^'f Un. 21-27, 3. Aberdeen 22-"'- 21-25, 5. Rangers 23-25, 6. VTVft 7. St. Mirren 21-20,8. Hibernia»^ :iydebank 24-15,10. Mother^» MAANDAG 13 JANUAR11986 T13 PoorJosMoos NIAMEY - Het einde van de driedaagse Santos-Raid, het laatste stuk woestijngebied v3n de Tenere eiste we derom zijn slachtoffers. Het ergst was Jean-Michel Ba ron eraan toe. De Fransman kwam zaterdag zo n 450 km van Zinder met een snelheid van 150 km per uur met zijn Honda ten val en raakte in een diepe coma. In zorgwek kende toestand werd hij af gevoerd naar het ziekenhuis. De 31-jarige Baron, boe renzoon uit Nere, stond juist bekend dat hij een specialist was in dergelijke zware etappes. De tweevoudige winnaar van Parijs-Dakar, de Fransman Hubert Auriol die achter zijn landgenoot Neveu de tweede plaats in het algemeen klassement bezette, kwam gisteren tij dens de speciale rit Tahoua- Falcho zwaar ten val en moest noodgedwongen de strijd staken. Auriol werd met kneuzingen aan de arm afgevoerd Hubert Auriol, 'de Afri kaan' zoals zijn bijnaam luidt, gold als de meest erva ren coureur van het rallype loton. Niemand beter dan hij kent de eenzaamheid van de woestijn, omdat hij daar werd geboren. Door de mas sale valpartijen van afgelo pen dagen telt het motoren- veld amper nog veertig deel nemers. In Parijs waren er 140 gestart. De Belgi Rahier, die zaterdag als negende eindigde, is in het door de drievoudige Franse winnaar Cyrille Neveu aangevoerde klassement opgeklommen naar de vijfde plaats. Zijn achterstand bedraagt ruim vier uur. De enige Nederlandse mo torcoureur die het voortref felijk blijft doen is Arne Kies, die zaterdag acht tiende werd en in de alge mene rangschikking ook op de 18e plaats staat. Bij de wagens zit de équipe Guy Colsoule/Alain Lopez nog steeds in de wedstrijd. De rekenmeesters van de Franse organisatie waren yrijdag vergeten de Belgi sche équipe in de uitslag op te nemen. Met de Franse slag werd zelfs berekend dat Colsoule met zijn vierwiel- aangedreven Opel Manta op de 30e plaats zou staan. Zijn achterstand op de leiders Metge/Lemoine (in een Rothmans Porsche) be draagt ruim dertig uur. Ook prins Albert van Mo naco is nog steeds van de partij. Zijne excellentie ziet er echter bleekjes uit. De prins heeft sinds enige da gen last. van buikloop en maagklachten en werd re gelmatig langs de piste aan getroffen. Gisteren kwam zelfs de paleisdokter overge vlogen om de zieke prins terzijde te staan. De etappe van gisteren was bij de wa gens weer helemaal Frans getint. Metge (Rothmans Porsche) won de special en verstevigde daarmee zijn leiderspositie. Raymondes (in een Range Rover) finih- ste 18 sec later als tweede voor zijn teammakker Zani- roli en de Lada van Larti- gue. Bij de vrachtwagens staat Jan de Rooy met zijn DAF met ruime voorsprong op zijn grootste rivaal, de Fransman Groine, nog altijd als nummer 1 genoteerd. De Rooy, die zaterdag de 24e tijd klokte, staat in de alge mene rangschikking op de 16e plaats. Bangers de titel, Jaspers de eer BERKEL-ENSCHOT (ANP) - De bos bloemen voor de winnaar van het Nederlands biljart kampioenschap anker-kader 47/1 werd dan wel opnieuw, en ook wel terecht gezien zijn prestatie in de finale, overhandigd aan titel verdediger Jos Bongers, bijna unaniem werd debutant Dick Jaspers de meeste eer toebe deeld. Het pas twintigjarige talent uit Sint Willebrord liet zijn neus dit seizoen al bij eerdere gelegenheden zien tussen het bekende clubje ereklassers. De snelheid, waarmee zijn ontwikkeling zich voltrekt, is haast onrustbarend. Ogen schijnlijk niet bij hemzelf, maar des te meer bij de con currentie. Dat ondervond in de halve eindstrijd een kansheb ber als Jan Arnouts, die het brons kreeg omgehangen, pijnlijk. Bongers, die in Al- blasserdam ook al kampioen bandstoten werd, toonde zich vooralsnog een onwankelbare finalist. Hij was in de poule wedstrijd daarvoor ook ge noeg gewaarschuwd door Jas pers. Angst Jos Bongers verklaarde na afloop van de in vier beurten gewonnen partij niet geheel gerust te zijn geweest op de goede afloop. „Ik heb zondag morgen het ANP gebeld om te weten te komen wie mijn te genstander was geworden. Dat viel even tegen. Ik had lie ver Arnouts getroffen, omdat die nu eenmaal angst heeft voor een grote serie van mij. Jaspers liet het gehele toer nooi al zien niet verontrust te raken van een ruime achter stand en afdoende te kunnen reageren. Misschien was het psychologisch gezien zelfs wel gunstig, dat ik in de poule van hem verloor", zei Bongers. De Nijmegenaar, wiens tweede kind precies op tijd kwam om zich nog enkele we ken op het moeilijkste kader- spel te kunnen richten, zwaaide terecht zijn jonge op ponent ('een supertalent') alle lof toe, maar verdiende de overwinning geheel op eigen kracht. In de halve eindstrijd hONDEN (AFP) - In het en kelspel kunnen Heinz Gün- 'hardt en Baiasz Taroczy al j®ige jaren geen potten meer "reken. Maar als de Zwitser M de Hongaar bij elkaar wor den gezet, kunnen zij bergen verzetten. Zondag bewezen zij dat in Londen andermaal door voor de derde keer in vijf jaar de wereldtitel in het dubbel spel op te eisen. In de eindstrijd versloeg het hyeetal de Amerikaans/ Zuid- Afrikaanse combinatie Paul Annacone en Christo van «ensburg in vijf sets: 6-4, 1-6, "-6 (7-2), 6-7 (6-8), 6-4. In de halve finales schakel den Günthardt en Taroczy de titelverdedigers Ken Flach en hobert Seguso uit. De Ameri kanen gingen in vier sets ten onder. wachtte hij rustig de gelegen heid af Harrie van de Ven met onder meer een serie van 199 af te bluffen. Jaspers werd op dat moment nog geruime tijd bezig gehouden door drieban denkampioen Arnouts in een slopende partij, die weinig met het kaderspel uitstaande had. Zweetdruppels De eindstrijd werd ook al gekenmerkt door een verschil lend aanpakgedrag. Bongers speelde het klaar na het vak kundig sprokkelen van een twintigtal punten, de biljart ballen op de kaderlijn te doen samenklonteren en daaruit zijn grote winst te halen. Jas pers, ook alweer een begena digd leerling uit de Papendal- school van de bondscoach Tonny Schrauwen, is daartoe ook zeer wel in staat, maar on der de finaledruk viel hem dat toch te zwaar. Mede door enige pech moest Jaspers het giste ren vooral hebben van hard werken en zweetdruppels. En dat leidt in het éénstootskader maar zelden tot succes en ze ker niet tegen een ervaren te genstander als Bongers. Het sierde de Brabander, aan wie het welslagen van het toernooi in Berkel-Enschot naast de organisatie voor een wezenlijk deel te danken is ge weest, dat hij zich in moeilijke situaties niet gemakkelijk liet verleiden tot verdedigen. Hij toonde voortdurend lef, ging onbevangen uit van de eigen mogelijkheden en maakte zich niet druk om de eventuele ge volgen van een riskante oplos sing. Veel meer dan een ener gie-vretende serie van 106 le verde het hem niet op. Wel de dankbaarheid van de volle zaal. Jaspers, die als enige met de ook nog jeugdige Koorevaar een partij in één beurt uit maakte, kon dan ook gesterkt afscheid nemen van het toer nooi, waarin hij zijn tot nu toe belangrijkste - afgezien van twee Europese libretitels bij de junioren - resultaat be haalde. „Ik ben begonnen met het idee, dat als ik hier met een moyenne van 20 zou kunnen vertrekken, het evenement voor mij al zeer geslaagd zou zijn. Nu ben ik tweede en heb zes wedstrijden, ook al meer dan verwacht, gespeeld met een gemiddelde van dik 33", uitte Jaspers zijn genoegen, ondanks de nederlaag in de fi nale. De Willebrorder, die zich dit seizoen ereklasser mag noe men in alle spelsoorten be halve driebanden, en ook dat scheelde maar weinig, gooide zijn plotselinge verschijning in de frontlinie maar op de mysterieuze krachten in de sport. „Het kader 47/1 was Jos Bongers, die in de finale te sterk bleek voor Dick Jaspers. - FOTO ANP voor mij tenslotte een geheel nieuw spel. Nog maar pas ge leden heeft Schrauwen me op Papendal, waar ik tien keer per seizoen een trainingsbij eenkomst heb, voor het eerst hierin enige wegwijs gemaakt. De illusies waren dan ook niet groot. Toen ik uit de poule zo goed te voorschijn kwam, kon het voor mij al niet meer ka pot. Dit is boven verwachting. Maar voorzichtig, ik krijg misschien heus nog wel een te rugslag", zei Jaspers, die zich zelf niet gelijk als 'arrivé' wilde zien. Maar goed ook, want alleen talent is in de Ne derlandse biljarttop, met de toeloop van jongeren, al niet meer genoeg laat staan in de internationale. Bongers (29) weet dat als geen ander. De twaalfvoudige nationale kampioen: „Toen Jan Arnouts en ik de leeftijd van Jaspers hadden, werd ons ook een gouden toekomst voorspeld. Je hebt niets te ver liezen en biljart vrij uit. Maar het blijft afwachten. Tenslotte heb ik internationaal nog nau welijks iets gepresteerd. Athene (EK 47/1) en Dülmen (EK bandstoten) waren een af knapper. Misschien dat het het komend Europese 47/1-toer- nooi in Oostenrijk nu wel eens lukt. Ik heb een paar weken geleden stiekem al even geke ken op de kaart waar Baden precies lag". UITSLAGEN POULE A Jaspers250 1 250,00 250 Steures28 1 28,00 28 Bongers250 8 31,25127 Van Deventer37 8 4,62 7 EINDSTAND POULE A 1. Jaspers638,81 250 2. Bongers633,44 214 3. Koorevaar4 38,04 250 4. Steures430,40154 5. Van Deventer013,43 89 UITSLAGEN POULE B Van de Ven250 8 31,25 91 Vul tink74 8 9,25 33 Arnouts250 8 31,25116 Vet195 8 24,37 64 EINDSTAND POULE B 1. Van de Ven6 34,00 140 2. Arnouts632,80138 3. Vultink4 27,42115 4. Vet4 25,84 134 5. Lemmens012,64 41 UITSLAGEN HALVE FINALES Jaspers25010 25,00111 Arnouts196 10 19,60 62 Bongers250 8 31,25199 Van de Ven191 8 23,87 72 Om de derde plaats Arnouts...250 9 27,77170 Van de Ven207 9 23,00 92 Uitslag finale: Bongers250 413962,50 Jaspers109 4 10627,25 EINDSTAND (respectievelijk punten en algemeen ge middelde na zes of vier wedstrijden en hoogste serie): 1. Bongers 2. Jaspers 10-35,85-214 8-33,69-250 8-28,86-138 6-30,08-170 4-38,04-250 4-30,40-154 4-27,42-115 4-25,84-134 9. Van Deventer0-13,43- 89 10. Lemmens0-12,64- 41 3. Arnouts 4. Van de Ven. 5. Koorevaar 6. Steures 7. Vultink 8. Vet AMSTERDAM (ANP) - Harry Vriend, een markante figuur in de nationale, maar ook in ternationale waterpolowereld, stopt ais coach. De 47-jarige Amsterdammer neemt aan het eind van het waterpoloseizoen afscheid. Vriend, die 17 jaar actief waterpolo speelde bij Het IJ, de vereniging waarvan hij ook nog eens vijf jaar voorzitter is geweest, behaalde in zijn car rière ruim tachtig caps. Hij maakte drie maal de Olympi sche Spelen mee, tweemaal als speler (in 1960 Rome, in 1964 Tokio) en eenmaal als coach van Oranje (1972 in München). Na Tokio stopte hij als inter national en werd een jaar la ter benoemd tot coach van het Nederlands jeugdzevental. Enkele jaren later volgde zijn aanstelling als coach van de hoofdmacht van de KNZB. Nationaal coachte hij onder andere Sleutelstad, De Zijl LGB, DZV en HZC/De Rob ben, de club waarmee hij en kele malen kampioen van Ne derland werd en die hij aan het eind van het seizoen gaat verlaten. VEENENDAAL (ANP) - Veel geduld heeft Ben Spijkers zaterdag moeten op brengen om zijn Nederlandse judotitel in de open klasse te heroveren. Pas op het laatst in de finalepartij tegen Theo Meijer verwierf de 24-jarige Nijmege naar een beslissend voordeel. Spijkers sloeg toe op het moment dat zijn drie jaar jongere tegenstander was uitge raasd. Nadat Eddy Kaspers hem vorig jaar als kampioen was opgevolgd, is de voornaamste nationale titel nu weer in handen van de judoka, die ook op de in ternationale matten de beste prestaties levert. De voorbereiding op de eindstrijd had Spijkers' conditie danig aangetast. Te gen achtereenvolgens de taaie René van Ooijen, de veertig kilogram zwaardere Wil Wilhelm en zijn aartsrivaal uit de eigen gewichtsklasse, Kaspers, had de middengewicht alles moeten geven. Dat was aanzienlijk meer dan de Europese jeugdkampioen Meijer, die geen opposi tie van betekenis ontmoette. Spijkers: „Ik heb geduld, hij niet. Je kunt niet de hele partij aanvallen. Een goede judoka kan het onvermijdelijke breekpunt naar het einde van de partij verleggen. Dat kan Meijer nog niet. In zijn situatie zou ik hetzelfde hebben ge daan. Het feit dat Meijer een kilo of tien zwaarder is, telt dan niet. En ook niet het gegeven dat hij internationaal mo gelijk meer wedstrijden heeft ge draaid". Snelheid Beide finalisten zijn vertegenwoordi gers van het op snelheid en techniek ge baseerde judo, dat enige jaren geleden door het optreden van worstelende 'vleesbonken' op de achtergrond dreigde te raken. „Snelheid, techniek en concen tratievermogen", zegt Spijkers. „Zo'n serie partijen is slopend. Ik merk dat mijn conditie nog niet optimaal is. Te gen iemand als Wilhelm mag ik bij voorbeeld beslist niet achter komen. Dan is het met me gebeurd". De ontmoeting met de bronzen me daille-winnaar van het wereldkam pioenschap in Seoel was inderdaad een boeiend gevecht, waarin de water- vlugge Spijkers al vlot een voorsprong nam. De achtervolgingsrace van de zwaargewicht had tegen de ook nog slim verdedigende leerling van sport school Judo-Ryu geen succes. Aanzien Bondscoach Chris de Korte is er in geslaagd de strijd voor alle categorieën meer aanzien te geven. Was het in het verleden gebruikelijk dat een handvol toppers voor de eerste ontmoeting na de feestdagen bedankte, in Veenendaal waren voor 600 toeschouwers alle favo rieten present. Met 37 inschrijvingen was het deelnemersveld ook in kwanti tatief opzicht alleszins aanvaardbaar. Dat gold zeker niet voor de dames- toernooi, dat voor de eerste keer in de open klasse werd gehouden. Uit de twaalf judoka's die zich hadden gemeld kwam Irene de Kok gemakkelijk als winnares tevoorschijn. Invitaties De Korte toonde zich tevreden met de zaterdag geleverde prestaties. De va derlandse judowereld had zich voltallig in de sporthal West verzameld, mede omdat invitaties voor het klassieke Tournoi de France dit jaar waren uitge- Ben Spijkers in actie tijdens de finale tegen Theo Meijer. VEENENDAAL (ANP) - Chris de Korte was zaterdag een van de zes uitverkorenen voor promotie. De Judobond Nederland reikte in Vee nendaal de jaarlijkse dan-bevorde- ringen uit. De Korte, sinds ruim een jaar bondscoach, werd de zevende dan toegekend. Ook scheidsrechter Wim Büchel promoveerde naar deze categorie. Internationaal bestuurder Jaap Nauwelaerts d'Agé en sportschool- houder Wim Boersma ontvingen hun achtste dangraad. Jan Rap- mund sr. en John Philips maakten eveneens promotie. De onderschei dingen werden toegekend door het JBN-bestuur op advies van het ho gere dangraden-college. bleven. Vorig jaar nog was Spijkers we gens bezigheden op de Parijse tatami niet in staat geweest zijn titel te verde digen. Na de goede prestaties van met name Meijer, die twee maanden geleden in Delsberg de Europese jeugdtitel in het halfzwaargewicht veroverde, ko men op het JBN-kantoor uitsluitend uitnodigingen voor jeugdtoernooien en dam'esevenementen in de brievenbus. Een trainingskamp van een twaalf judoka's tellende selectie in het be faamde INCEP te Parijs moet een eerste stap zijn in wijziging van deze situatie. Voorts wil De Korte voor Spijkers, Meijer, Wilhelm (die in Veenendaal met Kaspers als derde eindigde) en de mo menteel in Japan trainende Rob van der Vlist een buitencategorie-kernploeg in voeren. Deze elite-groep zou zich niet meer moeten vermoeien in zwak bezette Westeuropese toernooien teneinde kwa lificatie voor de kampioenschappen af te dwingen. Concurrentie Spijkers mikt in zijn loopbaan op ten minste één internationaal kampioen schap. Hij treft het niet dat juist in de middengewichtsklassen (tot 78 en tot 86 kilogram) de concurrentie het hevigst is. De bij Wim Visser trainende Spijkers heeft voor een zo natuurlijk mogelijke weg gekozen om zijn doel te verwezen lijken. Krachttraining verfoeit hij, om dat dat de souplesse van de spieren (te- chiek en snelheid) zou kunnen aantas ten. In dat opzicht is hij een perfecte leerling van de met de achtereenvol gende bondscoaches in een controverse verwikkelde Visser, die de uitgangs punten van het judo nog steeds zeer ernstig neemt. EINDSTANDEN Dames: 1. Irene de Kok (Tilburg), 2. Petra van Suilen (Tilburg), 3. Anita Staps (Tilburg) en Angelique Seriese (Zevenbergen). Heren: 1. Ben Spijkers (Nijmegen), 2. Theo Meijer (Amersfoort), 3. Eddy Kaspers (Amsterdam) en Wil Wil helm (Waalwijk). ASPER (ANP) - Hennie Stam- snijder heeft zondagmiddag in het Belgische Asper de reeks van zeven veldritten om de Super Prestige-trofee besloten met een overwinning. De Ne derlandse kampioen was tien seconden sneUer dan de Belg Roland Liboton, die voor de tweede achtereenvolgende keer winnaar van de Super Prestige-trofee werd. Stamsnijder en Liboton kwamen zondagmiddag in As- per samen ten val. Liboton stond direct overeind en kon zonder noemenswaardig tijd verlies zijn weg vervolgen. Stamsnijder liep aanzienlijke vertraging op. Hij zette echter een indrukwekkende achter volging in, kwam terug in de kopgroep en won zowaar nog voor de Belg. Liboton verklaarde uitslui tend op het binnenhalen van de Super Prestige-trofee te hebben gereden. „Ik ben pas een griepaanval te boven en wilde me niet forceren". Voor Stamsnijder was de tweede overwinning in de serie een opsteker voor het wereldkam pioenschap, dat op 26 januari in het Belgische Lembeek wordt gehouden. Reinier Groenendaal was in Asper, zoals eigenlijk het ge hele seizoen al, bijzonder on gelukkig. Ook de Brabander kwam ten val. Hij werd ge dwongen te stoppen, omdat de veter van een van zijn schoe nen gebroken was. Uitslag: I. Hennie Stamsnijder (Ned) 2. Roland Liboton (Bel) op 10 sec. 3. Yvan Messelis (Bel) 4. Paul de Brouwer (Bel) 5. Huub Koois (Ned) 6. Ludo de Rey (Bel). Eindstand Super Prestige: 1. Liboton 97 punten 2. Stamsnijder 89, 3. De Brouwer 67, 4. Groenendaal 65, 5. Messelis 60, 6. Van Bakel (Ned) 59,7. Baars (Ned) 58. Op een zwaar en modderig parkoers won de Belg Yvan Messelis zaterdag de zesde en voorlaatste rit voor de Super Prestige veldrijden in het Belgische Zil- lebeek. Uitslag: I. Yvan Messelis (Bel), 2. Roland Liboton (Bel) op 10 sec., 3. Hennie Stam snijder (Ned) z.t., 4. Ludo de Rey (Bel) op 20 sec., 5. Johan Ghylleberts (Bel), 6. Klaus Peter Thaler (WD1), 7. Pol de Brauwer (Bel), 8. Reinier Groenendaal (Ned), 9. Henk Baars (Ned), 10 Huub Kools (Ned), 13. Frank van Bakel (Ned). Zaterdag behaalde nationaal ama teurkampioen Martin Hendriks zijn tiende veldrit-zege van het seizoen. Hij zegevierde in Amersfoort met ruime voorsprong op Gerritsen en Van der Laar. Uitslag: 1. Martin Hendriks (Assen) 1 uur en 1 ronde 1.08.13, 2. Marcel Gerrit sen (Hooglanderveen) op 1.20, 3. Peter van der Laar (Eindhoven) op 2.30, 4. Rini Pley (Wferden) op 2.40, 5. Ties Verhagen (Dussen) op 2.45. Wegrenner Nico Verhoeven won giste ren de nationale veldrit in Moergestel voor Jo Martens uit Deurne. Uitslag: 1. Nico Verhoeven (Berkel-En schot) 1.06.13, 2. Jo Martens (Deurne) op 1.20,3. Theo van de Velde (Rijsbergen) op 2.10, 4. Peter van der Laar (Eindhoven) op 2.20, 5. Jacques Fitters (Drunen) op 3.10. PARIJS (AFP) - Bettine Vrie sekoop was zaterdag in de halve finales van het tafelten nistoernooi Europa - Azië in Parijs kansloos tegen de Chi nese speelster Dai Lili. De nummer drie van Europa ver loor in twee games met ruim verschil: 14-21,11-21. Vriesekoop had voor de kwartfinales vrij geloot. Dai Lili rekende in die fase af met de Westduitse Olga Nemes: 21-15 21-16. Grubba won het toernooi bij de heren, Jiao Zhi Min zege vierde bij de dames. Beiden kwamen in de finale niet in de problemen. De individuele uitslagen tel den tevens mee voor de conti nentenwedstrijd Europa Azië. Bij de heren wonnen de Europeanen met 20-11, bij de dames was Azië sterker (15-8). UITSLAGEN Dames: kwartfinales: Jiao Zhi Min (Chi) - Maria Hrachova (Tsj) 24-22 21-15, Dai Lili (Chi) - Olga Nemes (Brd) 21-15 21-16, overige speelsters vrij; halve finales: Jiao Zhi Min - Geng Li Juan (Chi) 21-13 21-17, Dai Lili - Bettine Vriesekoop (Ned) 21-14 21-11; finale: Jiao Zhi Min - Dai Lili 21-13 21-18. Heren: kwartfinales: Leszek Kucharski (Pol) - Li Song Hui (N-Kor) 21-17 23-21, Jindrich Pansky (Tsj) - Jacques Secretin (Fra) 21-16 21-13, Chen Long Can (Chi) - Tibor Klampar (Hon) 21-17 23-21, Andr- zej Grubba (Pol) - Hidio Gotoh (Jap) 21-9 22-20; halve finales: Pansky - Kucharski 21-17 18-21 21-17, Grubba - Chen Long Can 21-18 21-16; finale: Grubba - Pansky 21-13 21-14. WENEN (AFP) - In de vijfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Wenen is oud-wereldkampioen Anatoli Karpov (Sov) met zwart re mise overeen gekomen met de Argentijn Quinteros. In de vierde ronde had Karpov het punt gedeeld met de Tsjecho- siowaak Ftacnik. BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Belgische biljartmatador Raymond Ceulemans heeft in oerkel-Enschot, waar hij was ""genodigd om met name de jeugd in daad en woord enige ennis van het driebanden bij brengen, begrip getoond °or "et standpunt van Euro- Pees kampioen Torbjörn omdahl. De Zweed trok zich "ge week uit angst voor een ^horsing terug uit het prof- eus, waartoe de Westduitser (i e.'?er Bayer onlangs de de- '""tieve aanzet gaf en waar- lit a emans met Ludo Die" laar is be'angrÜ'£ste steunpi- 'v^elHtelV0Udig Europees en """kampioen noemde het wel een vroeg deukje in het harnas van de profbond BW A (Billiard World Association), maar geen voorteken van een naderend einde, nog voor het is begonnen. Waarschijnlijk wordt de Deen Peter Thöger- sen, die als eerste voorkomt op de reservelijst waarop ook Christ van der Smissen staat, de vervanger van Blomdahl. Die mag van de CEB nu wel eind januari zijn titel verdedi gen in Luxemburg. „Het zal geen gevolgen heb ben, dat Blomdahl zich niet aan zijn verbintenis houdt. Ik begrijp zo'n jongen van pas 22 jaar wel. Hij is onder enorme druk gezet door de Zweedse bond en was benauwd voor een schorsing. Jammer, maar het verandert niets aan onze opzet. We gaan op dezelfde weg door. Ik heb er genoeg van om er steeds weer zelf geld bij in te schieten. Al er ken ik onmiddellijk, dat ik heel veel aan de biljartsport dank. Maar het Europees kampioenschap bandstoten in Dülmen heeft me persoonlijk bijvoorbeeld 1500 D-Mark ge kost", zei Ceulemans. Het project van Bayer, dat vijf wereldbekertoernooien moet gaan tellen, lijkt voorals nog niet zo voortvarend van de grond te willen komen. Tot nu toe Is alleen het evenement in Parijs (3-6 april) zeker. De lo catie is nog niet gevonden. De Japanner, die voor de organi satie zorg zal dragen, wel. Of er elders ook een prijzengeld van tenminste 30.000 DM, het laagste garantiebedrag van Bayer die momenteel in de Verenigde Staten opnieuw zijn licht opsteekt, op tafel komt, is nog een open vraag. Ceulemans kon dan ook nog niet ophelderen, hoeveel de winnaar van de cyclus in zijn zak zal steken. „We hebben wel afgesproken, dat iemand die alle toernooien meedoet en steeds laatste wordt, altijd nog kan rekenen op 5 keer 5.000 mark. Een kleine 30.000 gulden dus". Ceulemans verklaarde in Berkel-Enschot ook, dat de BWA naar zijn mening de plank al wel gedeeltelijk heeft misgeslagen door eisen te stel len aan deelneming van een drietal gecontraeteerden in Monsdorf-les-Bains, waar eind deze maand het Europees kampioenschap driebanden wordt gehouden. „Ik was er voor te spelen en de zaak met de Europese bond (CEB) niet op de spits te drijven. Ik heb ervoor gepleit om ieder over leg met de CEB open te hou den. In Luxemburg was daar de gelegenheid voor. Door di plomatiek op te treden, had den we goodwill kunnen kwe ken. Toen het op een stemming aankwam, bleek ik de enige voorstander te zijn. Ik heb me om één lijn te trekken bij de meerderheid aangesloten. Die vond, dat we toch eens moes ten beginnen met een profor ganisatie en dat er al genoeg tijd was verspild. Om eerlijk te zijn, geef ik ook niet zo veel meer om die titeltoernooien. Maar ik blijf erbij, dat we een springplank naar erkenning en waardering gemist heb ben". Ceulemans, die met Blom dahl en Bitalis in Mondorf startgerechtigd was, zei geen ernstige gevolgen, zoals lang durige schorsingen voor de be trokkenen, te verwachten. „We varen onder de UMB- vlag en spelen volgens de re gels van de wereldbond. Het gaat alleen om driebanden- toernooien volgens een inte ressant setsysteem. Voor het Europees kampioenschap bandstoten in Nederland is iedereen vrij om mee te doen. We worden natuurlijk, zolang we in die groep zitten, wel uit gesloten van deelneming aan het EK en Europese drieban- dentoernooien. Ik verwacht niet dat de CEB het ovei* schorsingen zal hebben. Onze evenementen worden aange past aan de kalender van de CEB en de UMB. Nogmaals we zijn niet zo dwars. Maar sinds wij iets hebben onderno men, is er plotseling ook bij Europese kampioenschappen prijzengeld beschikbaar"

de Stem | 1986 | | pagina 11