,edeltheater mag geen disco/theater worden 1SHANDEI ISD ILM maakt zich :orgen over mtwikkelingen akkerbouw Gevangenisstraf voor rijden onder invloed EN IS Drie gewonden bij Draaibrug Onderwij sproj eet Oost-Souburg zeer geslaagd verlopen België bereid tot onderhandelingen sluis in Terneuzen Iets te vieren NEN PRIJSD EPRIJSD HET WEER Dagelijks wende kreeften) PRSJSD ULST USOP/JI Teteringen - 076-713381 VRIJDAG 10 JANUAR11986 Sneeuw en regen AGINA ZEELAND 1 GOES - Een naaimachine voor een appel en een ei, een breimachine voor een cent, een keukenmachine voor een oud dubbeltje: te geef, maar je moet er wel wat voor over hebben. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Warme kruiken Patrouille )E MODE HEEL DICHTBj RECIDIVISTEN VOOR POLITIERECHTER Sluis LANDELIJK UNICUM Voorlichting chemisch afval aan bedrijven Brandje Sneeuwberichten RAPPORT WIJST UIT: GENTSE HAVENSCHEPEN: bruiloften, jubilea, recepties etc. etc. specialiteiten-restaurant Ui -'"V 4"%+ naa/1 yy VAN ZEELAND T27 t'JS Van een onzer verslaggevers OSTBURG - Het Oostburgse Ledeltheater wordt geen disco nex theater. Het college van B en W heeft zich tegen de plan- u van de Westkapelse onderneming Frapo bv gekeerd. I De firma wilde het theater opkopen en omvormen tot een mo lm uitgaanscentrum voor heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. [Het college heeft het voornemen om de huidige eigenaar van jet theater op de een of andere manier financieel te ondersteu- Jen zodat het Ledeltheater behouden blijft voor de streek. „Het m de gemeente geld gaan kosten want de eigenaar verwacht tot hij de zaak zonder steun niet meer rendabel kan voortzet- nverklaarde gisteren burgemeester C. Spijkerboer, f Het dagelijks bestuur van Oostburg is tot die negatieve beslis sing voor Frapo gekomen omdat, men bang is dat een disco/ theater voor te veel geluidoverlast zal zorgen. Het Ledeltheater staat midden in het centrum van Oostburg en in de directe om geving van het bejaardenhuis De Burght. Met name dat laatste vindt het college een groot nadeel, omdat De Burght aan het Le- delplein staat. B en W vrezen dat veel bezoekers van de disco- theater hun brommers en auto's op dat plein zullen parkeren wat met name bij het naar huis gaan voor de nodige overlast zal zorgen. Midden vorig jaar maakte Frapo, onder meer eigenaar van de bekende discotheek De Hooizolder te Westkapelle, bekend dat men het Ledeltheater wilde kopen en omvormen tot een modern uitgaansgelegenheid. Het gebouw moest zowel een discotheek als een theater worden zodat ook het West-Zeeuws-Vlaamse operette-gezelschap Zoma nog gebruik van het gebouw zou kunnen maken voor de jaarlijkse uitvoering. Ook wilde de on derneming bekende artiesten als Lee Towers en Andre Hazes naar de regio halen. Volgens Frapo zou men zich richten op het uitgaanspubliek van achttien jaar en ouder zodat overlast door brommers vrij gering zou zijn. Het college denkt echter dat auto's ook voor veel geluid zullen zorgen. „Het parkeerterrein achter het Ledelthea ter is te klein om de voertuigen van alle bezoekers van de disco te bevatten, zodat velen naar het Ledelterrein zullen uitwijken", aldus Spijkerboer. Om de overlast te beperken is gedacht aan het plaatsen van de ingang aan de achterzijde van het theater. Volgens de burge meester zou dat een vreselijk ingewikkelde zaak zijn. „Dan moet het halve gebouw veranderd worden". 20d Naaimachine voor appel en ei 10 loopavond lavond lug de voorraad strekt Van een onzer verslaggeefsters Goese winkeliers hadden de koppen bij elkaar gestoken om bij gelegenheid van de uitverkoop een paar stuntjes te bedenken. En met resultaat. Tel. 01140-13914 „Ik blij met mijn naaima chine, maar ook dat het wachten erop zit", zei gister morgen Aatje Louer. Woensdagmorgen instal leerde zij zich met twee vriendinnen voor de deur van naaimachinehandel Van Vliet, om toch vooral de eerste te zijn als 22 uur later de winkel open ging. Gewa- i pend met parapluus, ther- moskannen, slaapzakken en ligstoelen, begonnen de drie dames aan het avontuur. Een zoon van de familie Van Vliet, die boven de win kel woont, heeft de hele nacht warme kruiken, soep en koffie aangedragen. Het idee dat er klanten op de stoep zaten te vernikkelen, hield hem uit de slaap. „Ook voor gebruik van de sani taire voorzieningen mocht je op hem een beroep doen", vertelt Lenie Evertse, een van de drie die de nachte lijke kou trotseerde en daar mee voor een halve cent (doorgezaagde munt) een strijkmachine in de wacht sleepte. De bakker uit de straat zorgde voor worste- en pud dingbroodjes, en de politie van Goes liet de dames we ten het parkeren van een auto voor de winkel door de vingers te zullen zien, zodat als de vorst te veel parten zou gaan spelen beschutting kon worden gezocht. Anita Maas en Rick van Keeken posteerden zich voor een andere zaak. Zij hadden het oog op een keukenma chine. Zij waren woensdag avond na het eten voor de deur gaan zitten. Anita's va der patrouilleerde de hele nacht in de buurt om onmid dellijk in te kunnen sprin gen als dat nodig mocht zijn. Donderdagmorgen om half 22 Uren wachten werd uiteindelijk beloond negen kon de keukenma chine voor een oud dubbeltje worden meegenomen. „Om drie uur vannacht was het hier druk", vertelt Anita. „Het leek wel of alle barbe- zoekers eerst bij ons langs kwamen." Ook zij werden van soep en andere verster kende middelen voorzien door de omwonende winke liers. Twee jongens hebben - FOTO WILLEM MIERAS in Goes de nacht buiten doorgebracht voor een jaar gratis videobandenhuur. „En nu maar kijken". Iken op C-nivsau (waar- linstens één vak uit de |de. natuurkunde, schei- Kuur. biologie, gezond- junde) en de overige 3 sau jamen is afgelegd in één linde, scheikunde, biolo- RAVO-4 of VWO-4 nen is afgelegd volgens andse taal en twee ande van de vakken gekozen scheikunde, natuurkun- biologie, natuur-/schei- i, gezondheidskunde en Programma in de overige vakken waarin examen j en die benoemd zijn, Inde te zijn beoordeeld Ixamen is afgelegd in één leunde, scheikunde, biolo- ken waarin examen is af- die benoemd zijn, dienen rijn beoordeeld. -oorwaardelijke overgang 4, mits de leeftijd van 16 'ES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is be- 'gd over de ontwikkelingen in met name de akkerbouw. De ignoses van het Landbouw Economisch Instituut voor 1985 laten wat dit betreft zorgwekkende cijfers zien. 'e tarwe, al twee jaar aan en tactisch gezien voorbarig, met een soort prioriteiten lijstje te komen maar somde toch mogelijkheden op als: zaaizaadteelt, pootaardappel- teelt, groenteteelt voor de versmarkt en teelt van zaden, kruiden en bloemen voor de farmaceutische industrie. Wat hem betreft zijn dit de voor naamste aandachtszaken voor onderzoek naar en coördinatie van teelt- en afzetmogelijkhe den. isdalingen onderhevig, zal moedelijk dit jaar weer 500 Iden per hectare minder op- 'eren en voorzien wordt ook prijsdaling voor de voer- 'st van rond de zestien pro- •LM-voorzitter A. Doele- m vroeg zich tijdens de eer- hoofdbestuursvergadering in dit jaar af in hoeverre de isverlaging van de granen jn invloed is op de produktie in aardappelen en uien en Ja-uitzaai van bieten. Hij s er°p dat verschuivingen teeltplannen gaande zijn, arnaar angstig wordt geke- door akkerbouwers en de >ye tuinbouw. „Steeds meer ligen wij eikaars concur- it te worden, een ontwikke- ig waartegen moeilijk maat delen te nemen zijn." Wat de iten betreft wees hij erop jt het te laat is om tot con- lctteelt over te gaan en hij ipte dat de bietentelers be- P zijn zichzelf voldoende rkingen op te leggen, voorzitter van de akker- ■twcommissie van de ZLM, «•C. van der Maas, vindt dat ■ZLM zich komende tijd on- K .,meer moet concentreren We mogelijkheden van al- jnatieve teeltmogelijkheden het zuidwestelijk akker- iwgebied. „De veelheid en fseheidenheid van de moge- alternatieven biedt kan- ten gunste van een soort ■Brme bakkers'-bouwplan- ictie van de zuidwestelijke terbouw in concurrentie ■t andere Nederlandse en öpese akkerbouwgebie- üii vond het niet opportuun, MET een enorme klap knalde rond 01.30 uur in de nacht van woensdag op donderdag de auto van de 30-jarige N.B. uit Knokke op twee bomen langs de weg Oostburg-Sluis, even voorbij de kruising Draaibrug. Door te hoge snelheid was N.B. even te voren uit de bocht gevlogen en op de linker weg helft terechtgekomen. Hoe hard de Belg had gereden bleek uit het feit dat de auto in een schroothoop veranderde en het motorblok 57 meter verder werd aangetroffen. Wonder boven wonder vie len er geen doden. Van de vijf inzittenden, allen afkomstig uit Knokke, moesten er echter wei twee worden overge bracht naar het ziekenhuis Sint-Jan in Brugge. Een derde gewonde werd opgenomen in het Antoniusziekenhuis te Oostburg. De twee overige in zittenden konden, na ter plaatse te zijn behandeld, naar huis. FOTO GERARD BLAAKMAN Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor zijn 'meer dan schandalig rijge drag', waarbij hij onder in vloed van alcohol verkeerde, werd de 27-jarige Terneuze- naar C. de C. donderdag door de politierechter in Middel burg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf weken, waarvan twee weken voor waardelijk en een rijontzeg ging voor de duur van 24 maanden. Een en ander had zich afge speeld op 7 september tijdens een buurtfeest in Terneuzen. De bewoners zaten tot laat in de avond voor hun huizen op de stoet> en ook De C. had zich die dag uitstekend vermaakt, waarbij de alcohol rijkelijk had gevloeid. Tegen elf uur die avond be sloot hij naar huis te rijden, maar bij het keren in de smalle straat ramde hij de voorgevel van een woning. Met hoge snelheid scheurde hij vervolgens langs de kijkers op de stoep de straat uit, maar in de verwarring lukte het een getuige toch het nummer van de auto te noteren. Enkele straten verder werd de C. aan gehouden en toen bleek dat de feestvreugde hem tot een alco holpromillage van 2.14 had ge bracht. Zijn raadsman be toogde dat een langdurige rij ontzegging wel eens heel na delig zou kunnen zijn voor de werksituatie van zijn cliënt, maar, zo meende officier van justitie mr. Nijmeijer, 'als deze man met zijn dronken kop in de auto meent te moeten gaan zitten, dan moet hij de conse quenties daarvan maar voe len'. Bovendien was het voor De C. de derde keer dat hij voor het rijden onder invloed terechtstond. De 24-jarige Middelburger A. T. werd op 15 augustus in Sluis aangehouden met een al coholpromillage van 2.74. Op 2 september werd hij (in Mid delburg) opnieuw betrapt op het rijden onder invloed, maar nu weigerde hij de bloedproef. „Ik was zo geschrokken van de uitslag van 15 augustus, dat ik er verder geen zin meer in had", aldus T., die volhield dat hij die keer slechts anderhalve borrel en 'misschien nog wat' op had. Officier van justitie mr. Nijmeijer herinnerde hem er aan dat hij 'een meer dan gewaarschuwd man' was, om dat hij alles bij elkaar al vier maal voor het verdachten- hekje had gestaan voor rijden onder invloed. Toen T. de laatste keer werd aangehouden, liep hij zelfs nog in de proeftijd van een vorige, voorwaardelijk opgelegde straf en die rekening kreeg hij dan nu ook gepresenteerd. Met het oog hierop verlaagde poli tierechter mr. Nomes de geëi ste gevangenisstraf van vijf weken tot vijf weken waarvan drie weken voorwaardelijk en een rijontzegging voor de duur van 24 maanden. De consumptie van twaalf tot dertien flesjes bier bracht de 24-jarige Terneuzenaar W. van T. op 25 juli tot een alco holpromillage van 1.68. Ook voor Van T. was het niet de eerste keer dat hij voor iets dergelijks terecht stond en dat woog mee in de straf van twee weken voorwaardelijk, een boete van 1200 gulden en ne gen maanden niet rijden. De 41-jarige M. de B. uit Terneuzen kreeg op 1 mei door de politie een rijverbod opge legd van vier uur. Even later werd hij toch rijdend in zijn auto gesignaleerd en toen was De B. de klos: een bloedproef volgde en toen bleek dat De B. weliswaar niet overmatig, maar toch net iets te veel ge dronken had (0.70) en dat was dan ook de reden waarom hij het eigenlijk 'onzin' had ge vonden zijn auto te moeten la ten staan. De B. werd veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie we ken en een boete van vierhon derd gulden. MIDDELBURG - Het Zeeuwse bedrijfsleven wordt deze maand op grootscheepse wijze voorgelicht over de mo gelijkheden om chemisch af val en afgewerkte olie kwijt te raken. Ongeveer 1200 speciaal ge selecteerde bedrijven krijgen een mailing in de bus, waar mee ze worden voorgelicht over de aard van chemische afvalstoffen en de mogelijkhe den tot afvoer en verwerking. In motel Goes wordt verder op 22 januari een infomarkt gehouden, waar ongeveer der tig vervoerders en verwerkers van chemisch afval zich pre senteren. Op 28 januari wordt de markt op bescheidener schaal nog eens herhaald in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Terneuzen. De actie is een initiatief van de Inspectie Milieuhygiëne Zeeland, de provinciale voor lichtingsdienst een de twee kamers van koophandel in Zeeland. Ze noemen het pro ject een landelijk unicum. BIERVLIET - Rond 21.00 uur gisteravond is brand ontstaan in de woning aan de Gentse straat 42 in Biervliet. Hoewel de bewoners niet aanwezig waren, werd de beginnende brand snel ontdekt en kon de brandweer worden gewaar schuwd. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de televisie. Die kortsluiting ontstond doordat water uit een gesprongen leiding op de bo venverdieping op het toestel stroomde. Door de lekke lei ding en het brandje is in de woning een flinke water- en rookschade ontstaan. Matige zuidwestenwind gelei delijk aanwakkerend van vrij krachtig tot krachtig. Nog tijde lijk zwaar bewolkt met lichte sneeuwval. Daarna breder wordende opklaringen. Smel tende sneeuw en regen kun nen tijdelijk ijzelvorming ver oorzaken. Maximum tempera tuur van 5 tot -1. Nachtminima van -3 tot -8 graden. De vooruitzichten voor de pe riode van zaterdag tot dinsdag: winderig, betrokken en regen achtig, maar geleidelijk zach ter weer. (Bron: Ukkel) Hier volgen de sneeuwberichten, samengesteld door de ANWB ac tuele inlormalie in samenwerking met het KNMI, naar de situatie van 9 januari 1986. Skigebieden dicht-bl)-huis: Nederland: Uit de volgende provincies werden nog voldoende langlaufmogelijkhe- den gemeld: Groningen. Drenthe, Overijssel, Gelderland en Flevo land. Ook vanuit de Waddeneilan den Ameland en Schiermonnikoog werden diverse langlaufmogelijk- heden gemeld Men dient er echter wel rekening mee te houden dat veel langlaufloipes „verijst" zijn. De weersverwachting geldig tot za terdagmiddernacht: Vri|dag toene mende bewolking, later gevolgd door sneeuw. Minimum tempera tuur ca -7 graden De middagtem- peratuur vrijdag ligt iets onder nul. (w.v.) In de Belgische Ardennen, de Duitse Eitel, Sauerland en Harz: re delijke wintersportmogelijkheden op een sneeuwlaag van 10 tot 15 cm. De weersverwachting geldig tot za terdag middernacht: Belgische Ardennen: vrijdag sneeuw, zaterdag dooi Duitse wintersportgebieden: in de nacht van vrijdag op zaterdag sneeuw. Temperaturen geleidelijk oplopend tot rond het vries- punt.(w.v) Von een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Staatssecre taris G. van Leijenhorst komt woensdag naar Zeeland om een rapportage in ontvangst te nemen over een vernieu wingsproject binnen het (ba sisonderwijs, dat als één van de meest geslaagde in Neder land wordt beschouwd. Het gaat om een vorm van basisonderwijs, zoals de afge lopen tien jaar ontwikkeld op de H.K. van Duijvenvoorde- school te Oost-Souburg. Het project is uitgevoerd door het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland (RPCZ). Deze instelling meent ermee aange toond te hebben dat onder wijsbegeleiding, in weerwil tot recente publicaties, wel dege lijk tot positieve resultaten kan leiden. Op de schooi in Oost-Sou burg is men erin geslaagd aan alle uitgangspunten van de wet op het basisonderwijs te voldoen. Er wordt onderwijs gegeven dat per kind kan ver schillen. Daartoe werkt men met gemengde leeftijdsgroe pen. Volgens RPCZ-directeur D. Kopmels komen er per kind nu veel minder leerproblemen voor. Vooral op het terrein van het leesonderwijs zou vooruit gang zijn geboekt. Het RPCZ heeft de in Oost- Souburg ontwikkelde metho dieken overdraagbaar ge maakt voor andere scholen. Veel Zeeuwse scholen hebben er dan ook al van geprofiteerd. Het project wordt ook in Euro pees verband als een goed voorbeeld beschouwd. Er zijn dan ook Engelstalige publica ties over verschenen, bestemd voor het Raad van Europa circuit. De staatssecretaris krijgt de rapportage woensdag over handigd in het hoofdkantoor van het RPCZ te Middelburg. Hij is daar dan van 10.30 tot 12.00 uur. Van onze correspondent GENT - De Belgische regering is bereid in de nabije toekomst onderhandelingen met Neder land te starten over een nieuwe sluis in Terneuzen ten behoeve van de haven van Gent. Ze wil dit doen zonder de eindconclusies af te wachten van de technische Schelde- commissie, die sinds geruime tijd bezig is deze mogelijkheid te bestuderen. Overigens wordt verwacht dat het eind resultaat voor het einde van het jaar zal worden bekend gemaakt. De Gentse havenschepen Frans Verheeken deelde dit donderdag mee nadat hij de dag ervoor een onderhoud had gehad met de Belgische pre mier Martens en enkele hoge ambtenaren van ministeries die betrokken zijn bij de Bel gische havenproblematiek. In zijn commentaar op de omvang van de kredieten die tijdens dit onderhoud voor Gent in het vooruitzicht wer den gesteld, was hij echter al lesbehalve enthousiast. „Ik stel mij vragen over de econo misch financiële logica van deze beslissing", zo zei hij. Hij noemde het onaan vaardbaar dat openbare wer ken voor Gent globaal voor de jaren 1986-1989 maar 9,4 mil jard Belgische franks rijkstoe- lage voorziet, terwijl voor de zelfde periode Zeebrugge 19,7 miljard Belgische franks en Antwerpen 26,7 miljard Belgi sche franks krijgen. In de 9,4 miljard Belgische franks voor Gent zijn boven dien de overdrachten aan Ne derland begrepen, bedragen die België moet betalen voor verbeteringen of grote onder houdswerken aan de huidige sluis in Terneuzen.

de Stem | 1986 | | pagina 9