arde taal over euthanasie s aan alles INSTPERCENTAGE LAGER DAN IN 1984 Bossche Bisdomsblad verliest vertrouwen I )e^e|yd Investeringen namen toe door plannen met WIR Van Zeil liet kelderruimte witten 'PUBLIEK MISLEID OVER REIZEN' 4Jaar voor de verkeersveiligheid DE STEM COMMENTAAR Beangstigend IvRIJDAG 10 JANUAR11986 :RIMINOLOOG DESSAUR.NATIONAAL-SOCIALISME PAGINA 3 Moorden met schaar om kratje bier NS wil meer vrouwelijke conducteurs DPC VERLANGT VERTREK EINDREDACTEUR Financieele Dagblad via beeldscherm Organisatie midden-en kleinbedrijf: T5 PAGINA 2 Ijk van landverraad ligt het bij de mo- bn die de Ameri- letgeving biedt om knse bedrijven in jiwingen te poorten De Amerikaanse swetten zijn tame- |eus op dit punt. In der gebouw van een ins bedrijf in het ld in uitzonderings- feen stukje Ameri- lindgebied. De Ame- I president kan, ge kend van de door Jschapen uitzonde- atie, de Ameri- oliemaatschappijen lieursbureaus daad verplichten met f iteiten te stoppen. nans: „Maar dan is nog wel zo dat die een heel goede Iken als zij schade- Tidienen bij de Ame- I regering." BlOflM' ■BINNENLAND T28 j)EN HAAG (ANP) - „Actieve euthanasie (in de volksmond ok wel moord genoemd) is jen volstrekt ondeugdelijk jiiddel om het door de voor standers beoogde heil te berei ken. „Machtszieke psychopaten, Hie helaas in en rond de medi- iche professie voorkomen, zul len er een bevredigende uit laatklep in vinden, zoals wij al herhaaldelijk hebben kunnen constateren via wat tot de me dia doordrong. „En dat is ongetwijfeld slechts het topje van de ijs berg. De criteria voor exter- minatie zullen voortdurend ruimer blijken te worden als men de huidige 'engelen des doods' ruim baan geeft". In deze krasse bewoordin gen neemt de criminologe prof. dr. C.I. Dessaur (ook be kend onder als de schrijfster Andreas Burnier) stelling te gen wat zij noemt de heden daagse 'euthanasie-Welle' en 'abortus-Welle' in ons land. Haar essay, getiteld: 'De zelfmoord op zieken en be jaarden', staat in het jongste nummer van het maandblad Delict en Delinkwent. De inhoud van de ideologie die nu, bij de aanhangers van actieve euthanasie en onge breidelde abortus, de kop weer op steekt, is typisch die van het nationaal-socialisme, schrijft Dessaur. De argumen ten die worden aangevoerd zijn dezelfde, al is de nazi-ter minologie vervangen door de taal van acceptabel materia listisch hedonisme en/of heil brengend socialisme. DEN HAAG (ANP) - De Algemene Vereni ging van Reisbureaus in Nederland (ANVR) vindt dat de Consumentenbond het publiek met zijn stellingen over de reiswereld mis leidt. Volgens Consumentenbond-directeur Westendorp willen reisbureaus alleen maar tussenpersoon zijn en bij overboekingen geen aansprakelijkheid voor hun geleverde pro- dukt aanvaarden. ANVR-directeur G. Couvreur zei donder dag tegen het ANP dat het tegendeel waar is: reisorganisatoren zoeken in alle gevallen ge lijkwaardige alternatieven. Er is al geruime tijd onenigheid tussen de beide organisaties, die samen zitting hebben in de Geschillencommissie Reizen. Het con flict dat vooral over overboekingen gaat liep in december zo hoog op dat de Consumenten bond zijn medewerking aan de Geschillen commissie (die beide partijen samen hebben opgericht) opschortte. De bond vindt dat de reisvoorwaarden van de ANVR moeten worden verbeterd, vooral op het punt van overboekingen. De consu ment moet het reisbureau kunnnen aanspre ken bij een geval van overboeking en moet niet zelf in conclaaf gaan met hoteliers in het buitenland, vindt Westendorp. De ANVR noemt deze stelling niet getuigen van kennis van zaken, want in alle gevallen zoekt de reisorganisator een alternatief. Jat iemand naar de loet stappen om een ^-verklaring te be- terwijl die verkla- onjuiste manier tot I gekomen." |Dijk wordt door de sie vereenvoudiging [n met twee regeltjes. hebben ook andere I hun oordeel gegeven. It bleek dat de opvat- In prof. Van Dijk niet Ireden is." Dmmissie zelf omzeilt |bleem met betrekking grondwet. Die schrijft dat berechting van jre feiten louter en al- i zaak van de rechter- ïacht is. Met behulp vorige regering vindt imissie daar een uit- „De bevoegdheid tot Insactie (een schikking Ie het OM heeft, kan iforden vereenzelvigd Uitoefening van een hijke taak. Een schik- tidt er immers toe dat rechter aan een zaak tomt. Van rechtspraak an schikking dus geen aldus de toelichting grondwetsherziening, zo sluipt langzaam zeker een omgekeerde (last ons rechtssysteem Niet de agent moet I bewijzen dat u over de strook reed, maar u ;aan bewijzen dat u dat Dat heeft met ver- ïdiging en verminde- /an de werkdruk, die laad gigantisch is, niets te maken. fthals Altes moet |m wel haast hebben, aelt de coalitie bij de ^zingen haar meerder- [dan kan dit nieuwe |tel blijven waar het nu thuishoort. In een bu- Ihter Levenbach heeft I alvast aan meegehol- Door te bewijzen dat de Ier wel eens lager von- Han de schikking zal hij pi aan het denken heb- ezet. ieeft al meermalen ver- rd dat hij maar vier jaar ident zal blijven in ts van de zes jaar rop hij volgens de grond recht heeft. het vervroegen van de iezingsdatum voor Bra- zelf wel zo'n goede zaak alt te betwijfelen. Snelle tstreekse presidentsver- |"ingen betekenen inder- d de bezegeling van de edige democratie', an- ijds speelt echter het ge- dat de politieke besluit- ning de komende vier sterk beïnvloed zal wor door de op handen zijnde ementsverkiezingen vol- i jaar en de presidents- ciezingen in 1989. Immers, tici en bestuurders zijn verkiezingen in het ruitzicht maar al te vaak eigd om impopulaire rr noodzakelijke maatre- ;n uit te stellen en grote imen gelds te besteden i 'leuke dingen voor de rsen'. 985 mag voor Brazilië het r geweest zijn waarin een ;in gemaakt werd met de jgkeer naar de democra- in 1989 pas zal een begin naakt kunnen (en ook eten) worden met het idwerkelijk en gestructu- rd aanpakken van de fi' rciële, economische en so le problemen, iet is echter de vraag "I i jonge democratie als azilië zich kan permitteren armee te wachten tot na 9. Immers, in het verleden gebleken dat een sociaal- >nomische onrust - en arin zou Brazilië bij een te wachtende houding van de ;ering kunnen belanden ideale voedingsbodem >s or staatsgrepen en dictatu- mzet ÏINDHOVEN (ANP) - De omzet van Philips is 1985 gestegen tot bijna 60 miljard gulden, is 6 miljard meer dan het jaar daarvoor, let winstpercentage is echter lager dan in 1984 met name omdat de Verenigde Staten in omzet en winst zijn achtergebleven. Dat heeft de president van Philips dr W.Dekker ge zegd in zijn nieuwjaarsboodschap, zo meldt donder- Ku nL!«:»n naar 60 miljard dag de Philips Koerier. In 1984 maakte Philips een winst van 1,1 miljard gulden. Het streven was erop gericht op in 1985 een stijging van de winst te realiseren van 25 pro cent. Hoe groot de winst pre cies is staat nog niet vast, al dus dr Dekker. Het streven van Philips blijft gericht op een omzet van 90 miljard gul den en een winst na belasting van 3 tot 4 procent in 1991. Dat jaar bestaat de ondernemning 100 jaar. De omzetstijging werd ge realiseerd, aldus Dekker, on- Idanks een drastisch inzakken |in de Verenigde Staten van de narkt voor geïntegreerde schakelingen en consumen- [ten-elektronica. Ook de valu- aschommelingen, met name Van de Amerikaanse dollar, Icostten Philips veel geld. Het voorraadniveau, dat in 11984 nog een knelpunt vormde, daalde met 3 procent. Welis waar is daarvan 2 procent toe schrijven aan valutadalin- Igen, maar wat overblijft is in igeld uitgedrukt altijd nog 600 'mijoen gulden. „En zoveel ninder voorraad betekent een ^oorraadkostendaling van uwweg 100 miljoen gulden. Een verheugende zaak", aldus Dekker. Verheugend Het bij de verwachting ach- erblijvende winstpercentage Istemt hem minder tot tevre denheid. „Verheugend is wel dat de dalende tendens in de 'instgevendheid van de eerste negen maanden van 1985 in het laatste kwartaal in posi tieve zin is omgebogen". Dekker was ook minder te spreken over de personeels ontwikkeling, vooral in Euro pa. Het personeelsbestand is daar minder snel afgenomen dan was afgesproken. In de VS is het aantal personeelsleden wel fors ingekrompen. Het to taal aantal werknemers bij Philips is daardoor nagenoeg gelijk gebleven. Omzet Dekker concludeert dat Phi lips nog lang niet aan het eind van zijn latijn is. „Met het zelfde personeelsbestand heb ben we een omzetstijging ge boekt van 6 miljard gulden. Dat is gelijk aan de totale om zet van een bedrijf als KLM". Daarom moet het lukken, al dus Dekker, om ter viering van het 100-jarig bestaan „de buitenwereld te tracteren op een omzetniveau van 90 mil jard gulden en een winst na belasting van 3 tot 4 procent". Het halen van zo'n omzet moet mogelijk zijn, meent Dekker. „Tussen 1980 en 1985 presteerde Philips het om een omzetstijging te boeken van 65 procent. Dat moet minstens ook de komende 5 jaar luk ken". Om ook een winstper centage van 3 tot 4 procent te halen moet in de organisatie nog heel wat veranderen. Een winst van die omvang is vol gens Dekker absoluut nodig om op den duur te blijven voortbestaan. HET begint er naar uit te zien, dat de door kolonel Gaddafi ge sponsorde terreuractiviteiten en het onvermogen van de westerse vereld om daar een passend antwoord op te vinden, ingrijpender levolgen zullen hebben dan tot nu toe werd aangenomen. Voor ons mag de Libische leider dan een levensgevaarlijke isychopaat zijn, in de Arabische wereld wordt hij om zijn onver bloemde steun aan de moordcommando's van fanatieke Pales- ijnse extremisten als Abu Nidal als een held vereerd. De leiders ran gematigde Arabische staten als Saoedi-Arabië, Egypte en lordanie denken daar het hunne van maar uit angst, dat het mos- mfundamentalisme a la Gaddafi ook bij hen de kop zal opsteken, ïuiien ze mee met de opgezweepte horden. De kans op een treedzame regeling van de problemen rond Israël en Libanon is Jeiner dan ooit geworden. Nu al zijn er duidelijke aanwijzingen, dat de gespannen situatie ond het Middellandse Zeebekken een sterke terugloop van het verisme naar het gebied tot gevolg zal hebben. Dat betekent een kse financiële strop voor een aantal landen, die voor hun inkom- ten sterk van het toerisme afhankelijk zijn. Erger is, dat het pro- ocerend optreden van Gaddafi en de felle reactie daarop van imerika de na Genève wat verbeterde verstandhouding tussen Washington en Moskou onder zware druk zet en de relatie tussen Ie .'erenigde Staten en West-Europa grondig dreigt te verstoren. Rusland kan het zich als tweede supermogendheid niet veroor- )ven met de armen over elkaar te blijven zitten als Reagan zijn ievlucht zou nemen tot gunboat diplomacy. Daarvoor hebben ie Russen in dat deel van de wereld te grote belangen, zeker in en land als Libië, dat volgestouwd is met modern Russisch oor- Bsmateriaal en honderden Russische adviseurs in dienst heeft. 'P nun beurt kunnen de Amerikanen het zich niet veroorloven op het internationale politieke toneel door psychisch gestoor- 6" en terroristen voor aap gezet te worden. Tot nu toe heeft het ezond verstand het in Washington gewonnen van de wraak- 'oHH v.an sch'e,9fage cowboys maar een nieuwe provocatie van ■»aadafi lijkt voldoende om de Zevende Vloot alsnog koers te la- R zetten naar de Libische kust. In dat geval dreigt er een directe onH°ntatle tussen Rusland en Amerika. Is het geen beangsti- e, Qedachte, dat een malloot als Gaddafi over oorlog en ■ede kan beslissen? nonhdan 's er 00k no9 9e relatie Amerika-West-Europa. De ■n ri men'n9 'n de Verenigde Staten ergert zich mateloos Ibm ^e'9erin9 van de Westeuropese bondgenoten om de eco nomische boycot van Reagan bij te vallen. De argumenten die «/nrrt °°r aan deze kant van de Atlantic worden aangedragen, 'n Washington als flauwekul aangemerkt. Hebben ze on- kliik9 yiv-"' iiauvvorxui aai lyoi i ici r\i. i icuuci i ic ui i- J; Ljjerscheidene Westeuropese landen hebben sterke olie- Bpn n 'an9en met Libië en andere Arabische staten ge- ken 1p bliiken in de praktijk zwaarder te wegen dan de er- te r,LnQOïaak om det terrorisme in internationaal verband aan Bienhok' °over)dien bestaat in de EG de vrees, dat een econo- tairc d0?001 uit de hand kan lopen en leiden zal tot een mili- ^'re interventie. bze't Hnkt a"emaa' niet ar9 overtuigend. Maar wie kan zich in L. van nucleaire overkill nog machtspolitiek veroorloven? *ven H°Pa Zeker niet' La<en we dat dan ook maar ronduit toe- Érdt rt t r na,uurlijk wel intriest, dat daarmee tevens erkend JL7, Haddafi en zijn terroristen-vriendjes van West-Europa re veel te duchten hebben. LEEUWARDEN (ANP) - De 38-jarige A. F. uit Leeuwar den, die zich woensdagnacht vrijwillig bij de politie meldde als de dader van de dubbele doodslag eerder deze week, heeft zijn beide stadgenoten met een schaar doodgestoken. Het motief was onenigheid over het afrekenen van een kratje bier. P. trof de beide slachtoffers, de 42-jarige P. Jaenicke en de 37-jarige H. de Wit maandag avond in een buurthuis. Na sluitingstijd gingen de drie mannen naar het huis van Jaenicke met medeneming van een krat bier. Nadat ze enige flesjes hadden genuttigd nam F. drie nieuwe flesjes uit het krat. Hem werd te ver staan gegeven dat hij die moest betalen. Toen hij dit weigerde ontstond er een wor steling. F. moet zich zo bedreigd hebben gevoeld dat hij naar een schaar greep die toevallig voorhanden lag. Volgens de politie heeft de dader tiental len keren gestoken. UTRECHT (ANP) - In een po ging om meer vrouwelijke conducteurs op de trein te krijgen beginnen de Spoorwe gen met een wervingsactie on der vrouwen die weer aan de slag willen nadat ze een aantal jaren niet buitenshuis hebben gewerkt. Het project wordt gesubsi dieerd door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. De spoorwegen mikken erop om 32 'herintredende' vrouwen in dienst te nemen die na hun opleiding ruim schoots voor de start van de nieuwe dienstregeling in '87 volledig aan de slag zouden kunnen. De conductrices kunnen ook in deeltijd gaan werken en dat is een nieuwtje. Tot nu toe wa ren er voor het rijdend perso neel bij de NS alleen maar fulltime banen Met een verkeersveilig glas melk in de hand hebben minister Smit Kroes en haar Europese collega-verkeersministers gisteren in Den Haag het 'Europese jaar voor de verkeersveiligheid' ingeluid. Als eerste voornemen hebben de ministers van de twaalf lidstaten van de EG aange kondigd te streven naar éénzelfde maximumsneldheid voor het autoverkeer op snelwegen, se cundaire wegen en in de bebouwde kom. - fotoanp Van een oneer verslaggevers DEN BOSCH - De breuklijnen in het bisdom Den Bosch wor den eerder breder dan smaller. De problemen beginnen zich toe te spitsen op het Bisdoms blad. Het bestuur van het Dio cesaan Pastoraal Centrum (DPC) heeft gisteren het ver trouwen in eindredacteur P. Latjes van het Bisdomsblad opgezegd. De heer Latjes is voor een jaar aan dit blad uit geleend door het Katholiek Nieuwsblad. Ook de dekens van het Bos sche bisdom hebben zich giste ren zorgelijk uitgelaten over de wijze waarop het Bisdoms blad zich ontwikkeld. Zowel het DPC als de dekens consta teren een toenemende onzorg vuldigheid in de berichtgeving en een toenemende eenzijdig heid. Eerder al beëindigden de re dacties van de jongerenpagina en van de vrouwenpagina hun medewerking aan het Bis domsblad. Ook medewerkers van het DPC hebben hun me dewerking opgeschort. De grootste grief tegen de huidige koers van het Bis domsblad is toenemende een zijdigheid. „Wij waren ge wend", lichtte gisteren desge vraagd een ingewijde in het Bossche bisdom toe, „dat vraagstukken in het Bisdoms blad op journalistiek verant woorde wijze van verschil lende kanten werd belicht, zo dat de lezer zelf een mening kon vormen. We zien steeds vaker dat één bepaalde visie wordt gepropageerd, ook in zaken waarover verschillend gedacht kan worden. Die ene visie wordt dan gepresenteerd als de enig ware katholieke." Het is niet duidelijk of sprake is van een bewuste re dactionele koersverandering op instigatie van bisschop Ter Schure. „Daar hebben we geen aanwijzingen voor," zeggen ook mensen die tegen de hui dige koers de grootst moge lijke bezwaren hebben. De re dactieraad van het blad heeft gesteld dat geen sprake is van een koerswijziging, maar al leen van redactioneel kwali teitsverlies. Volgens geruchten hebben een paar honderd mensen hun abonnement op het Bisdomsblad al opgezegd en is aan deze stroom nog geen einde gekomen. Het Bisdoms blad had een oplage van onge veer 20.000 exemplaren. AMSTERDAM (ANP) - Het Financieele Dagblad (FD) biedt als eerste in Nederland bedrijven en instellingen de mogelijkheid om via een com puteraansluiting per telefoon in de redactionele inhoud van de krant te kijken. FD-directeur Hylkema ver wacht dat bedrijven dit sys teem onder meer zullen gaan gebruiken ter vervanging van hun knipselarchief omdat het ook mogelijk is bepaalde arti kelen op te zoeken die langer geleden in de krant zijn ver schenen. Hylkema zegt dat niet wordt gerekend op belangstel ling van particulieren. Een aansluiting op de databank van het FD kost zesduizend gulden. Voorts moet voor elk uur dat het systeem wordt ge bruikt tweehonderd gulden worden betaald. «7 15 De kleine man en de kleine vrouw worstelen met kleine probleempjes. Met bevroren autösloten. Met auto's die on danks ferme trappen tegen de motorkap niet willen starten op een wintermorgen. En als de auto eindelijk loopt, loopt ook de neus. Ai, ver koudheid, hatsjoe. Snot tegen de voorruit. Papieren zakdoe ken moeten worden aange schaft om de zaak op te van gen. Voor deze probleempjes zijn middeltjes. Goedjes om het slot open te krijgen en mengsels om toch sproeiwater op de voorruit te krijgen. Er is nu zelfs een middeltje tegen ver koudheid. Jarenlang zijn de uitvinders er mee bezig geweest. Nu zit er een neusspray aan te komen. Nog twee verkoudheden en het spul is verkrijgbaar in de win kel. Je krijgt een brok in de keel als je zoiets leest, je krijgt tranen in de ogen, je moet even je neus snuiten. Maar dat blijkt allemaal te komen van die ver koudheid. Ik kies toch voor mijn eigen verkoudheid. Die neusspray spoelt misschien het hoofd leeg, maar als dat goedje 's nachts doorsijpelt naar de hersenen, voel je je toch wel even achterlijk als je wakker wordt. Maar dat is allemaal niks ver geleken bij de grote problemen van de grote mannen en vrou wen. Politici tobben heel wat af. Neem staatssecretaris Van Zeil, neem Lubbers, neem Vanden Boeynants, de ex-pre mier van België. Ze worden achtervolgd door mensen die het hebben over fraude en onjuiste praktijken. Maar ze hebben toch niet te klagen. Ook daarvoor zijn middeltjes beschikbaar. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De investeringen in het midden-en kleinbedrijf zijn afgelopen jaar flink toegenomen, maar kunnen dit jaar weer inzakken. Bedrijven hebben voor een groot deel hun investe ringen vervroegd, omdat onduidelijk was wanneer de negatieve aanslag in de WIR verdwijnt. Dat is de indruk die op de christelijke organisatie voor het midden- en kleinbedrijf, NCOV, leeft. Ook in de bank wereld wordt deze opvatting gehuldigd, blijkens onder meer een artikel van Rabo- bank-topman drs. Wijffels, die in het NCOV-blad van vol gende week schrijft over risi codragend kapitaal. Bij het NCOV weet men niet hoeveel bedrijven hun inves teringen vervroegd hebben. Uit wat men opvangt in de praktijk van alle dag, maakt men uit dat het om een be hoorlijk gedeelte gaat. Verle den jaar namen de investerin gen in het midden- en kleinbe drijf met gemiddeld zo'n 5% toe, ten opzichte van het zeer slechte jaar 1984. De vervroegde investerin gen zijn voor een belangrijk deel het gevolg van voorgeno men plannen met de WIR. Het kabinet wil, zoals eerder ge meld, de premie voor bedrij ven die door investeringen een fiscaal negatief inkomen heb ben verkregen afschaffen. Aanvankelijk wilde men dat met ingang van 1 januari van dit jaar doen. Maar mede door vertraging in het ambtelijke apparaat gokt het kabinet nu op 1 april als invoeringsda tum. Het kabinet hoopt met de maatregel zo'n 1,5 miljard te verdienen. Bij het NCOV vermoedt men dat het extra investeren in 1985 gevolgen zal hebben voor het investeringsniveau dit jaar. Overigens hoopt men er daar nog steeds op dat 'Den Haag' uiteindelijk grote delen van het midden- en kleinbe drijf zal uitzonderen van de bezuiniging op de WIR. Risico In het blad van het NCOV, 'De Ondernemer', schrijft Ra- bo-topman Wijffels volgende week dat zijn bank bereid is meer zogeheten risicodragend kapitaal in kleinere bedrijven te stoppen, als de overheid er voor zorgt dat er minder re gels komen voor de krediet- voorwaarden. Volgens Wijffels willen de banken het risico nu wel ne men om geld te stoppen in pro- jekten waarvan de winstge vendheid niet goed is te voor spellen. Vervolg van pagina 1 Eind december sloot de rijks recherche het onderzoek naar Van Zeils handel en wandel af. Daaruit bleek, dat hij gebruik heeft gemaakt van diensten van personeel van de woning bouwvereniging. Een klusjes man, in loondienst van 'Julia na', had in de jaren '77/'84 kleine werkzaamheden ver richt in en aan de villa van Van Zeil in IJsselstein: ophan gen van schilderijen, bevesti gen van verlichting, het witten van een kelderruimte, ver vaardigen van een wijnrek, aanbrengen van een afdakje voor haardblokken, schoon maken van de cv-ketel, opho gen van tegels in de tuin, schilderwerk. Ook kreeg Van Zeil van de woningbouwvere niging een tuinbank en een vlaggemast cadeau. De meeste diensten werden verricht in de tijd van zijn commissariaat, waarvoor hij geen geldelijke vergoeding kreeg. De klusjesman in kwestie schat de totale kosten van zijn arbeid voor Van Zeil op 5400 (130 uren) en voor het ge bruikte materiaal 850. Dus geen 10.000, zoals o.m. de So cialistische Partij in Utrecht vermoedde, maar 'nog geen duizend gulden per jaar', zoals de hoofdofficier vergoelijkend opmerkte. Voor zijn werk ont ving de klusjesman van Van Zeil alleen enkele malen een kerstpakket, 'een attentie van geringe omvang'. De hamvraag voor justitie was, of Van Zeil naast de tien tallen anderen óók betrokken was bij de malversaties van de woningbouwvereniging. Zoals mr.Herstel gisteren op een persconferentie in Utrecht zei: „Of hij had kunnen begrijpen of vermoeden dat de goederen of voorwerpen in kwestie van misdrijf afkomstig waren." Dat was niet het geval. De goederen en diensten waren gedeeltelijk wel geboekt in de administratie van 'Juliana', zij het niet onder de noemer 'Van Zeil'. Maar zij waren niet, zo als in de andere gevallen, be wust onder andere projecten geboekt. Pas dan zou sprake zijn van valsheid in geschrifte en strafbaarheid. Nu waren de klusjes ten behoeve van Van Zeil slechts diensten en geen strafbare verduistering van goederen in de zin van de wet. Deze puur juridische bena dering liet Van Zeil vrijgaan. De staatssecretaris had inder tijd de cadeaus en diensten niet gemeld bij zijn aangifte inkomstenbelasting. Volgens zijn advocaat heeft hij dat, eind vorig jaar, achteraf als nog gedaan. De belastingin specteur zag geen aanleiding tot navordering, ook al omdat dat na vijf jaar niet meer mo gelijk is. Ook voor justitie gold dat de feiten verjaard waren, mocht Van Zeil over de schreef zijn gegaan. De boeken van Van Zeil zelf zijn niet ge controleerd en ook de FIOD (fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst) is niet inge schakeld: daar was de zaak volgens de officier te gering voor. Of hoofdofficier Van Her stel Van Zeils handelen mis schien niet strafbaar, maar wel laakbaar vond, daarop wilde deze niet ingaan. De sta tuten van de woningbouwver eniging verboden personeel overigens dergelijke klusjes te doen. Daarmee heeft justitie niets te maken. Hooguit kun nen belanghebbenden, zoals leden van de woningbouwver eniging, civielrechtelijk de ca deaus aan en werkzaamheden voor Van Zeil alsnog aan de kaak stellen.

de Stem | 1986 | | pagina 3