BOSSHARDT WERKT AL 50 JAAR IN HARTJE AMSTERDAM AMERIKAAf [ans op doorg, oetbalint DONDERDAG 9 JANUAR11986 EXTRA ALS WE vanaf de Zeedijk de steeg Lange Niezel inslaan, lijken we opeens in een andere wereld te zijn beland. Het beeld van het straatje wordt bepaald door verslaafden en zwervers. De politie patrouilleert. Een zwalkende dronkeman doet wat vervelend en wordlt door een agent vrij hardhandig weggeduwd. Hij belandt voor de ruit van een friteszaak en wijst naar een Columbo-stick. „Ik wil naar Columbia", lalt bij vanachter een walm alcohol. „Doe maar ;auw", zegt de politieman. Sommigen grinniken. Anderen kijken ongeïnteresseerd voor zich uit. i de brug over de gracht hangen mannen rond. Af en toe roepen ze een voorbijganger na, die haastig de pas versnelt. Opeens klinkt een schreeuw. Zomaar. Gezellig Bekendheid Achterzaaltje Straatwerk rNDERDAG 9 JANUARI Vergeten T47 Het innerlijk moeten houdt je aan de Door Theo Vliegenberg De Oude Zijds Voorburgwal, het hartje vam die rosse buurt. Een schril contrast met die wereld van nauwelijks '500 meter ver derop in de Kalverstraat en op de Dam. Het domein van verslaafden en hun leve ranciers, van prostituées en hun klanten. Het terrein ook van majoor Alida Boss- hardt, die evenzeer past in het straatbeeld als ai die mensen aan de zelfkant van het bestaan. Al vijftig jaar hoort zij evenzeer bij het oudste deel van Amsterdam als de meisjes die er het oudste beroep ter wereld uitoefenen. Ze hoort er evenzeer bij als de verschoppelingen van onze samenleving die huizen in de talrijke logemen ten. Majoor Bosshardt: „Elke onderscheiding zie ik als een blijk van erkenning voor het werk van het Leger envoor het Koninkrijk Gods". - fotojacquespeeters De woning van de majoor, drie hoog. Terwijl we de steile trap op gaan, die na 46 treden uit mondt in enkele ruime kamers, klinkt buiten nog steeds rumoer. De bloemenman beneden gaat echter onverstoorbaar verder met het in pakken van zijn tulpenbossen. Ook majoor Bosshardt lijkt zich niets aan te trekken van het lawaai buiten. Integendeel. „Ik zou hier voor geen goud weg willen. Vijftig jaar woon ik al in deze buurt. Een ideale buurt om de boodschap Gods uit te dragen. Ik ben hier met alles vergroeid. Bang? Helemaal niet. Sommigen zeggen: 'Amsterdam is eng'. Maar ik vind hetg een gezellige stad. Ik heb nooit last in deze buurt. Als ik 's avonds laat terug kom van een lezing in het land, loop ik hier rustig. Geen mens die me iets in de weg legt. Dat doet natuurlijk ook dat uniform. Het biedt een soort bescher ming. Maar het is op de eerste plaats een teken van herkenbaarheid. Wat dat betreft heb ik het altijd jammer gevonden dat de priesters in de katholieke kerk opeens niet meer herkenbaar waren". Voor Alida Bosshardt is die herkenbaarheid geen probleem. In deze buurt,'waar ze in 1951 haar goodwill-centrum begon („Ik kreeg hon derd gulden en een vlag van het Leger en daar mee kon ik aan de slag"), kent iedereen haar als 'de majoor'. Ook al is ze al lang bevorderd tot kolonel, voor de mensen van de walletjes is ze de majoor gebleven. Voor de jongens en meisjes van het jeugdwerk evenzeer als voor de chauf feur die voor het Leger goederen haalt en brengt en met zijn getuigenis en zijn accordeon het openluchtwerk steun geeft. Voor de pilsjesdrin kers aan de tapkast net zo goed als voor de meis jes achter de ramen en de Strijdkreetkopers op straat. Toen de televisie haar aan het eind van de ja ren vijftig ontdekte (en sindsdien haar persoon en werk regelmatig belicht) kreeg ze zelfs lan delijke bekendheid. Opiniepeilingen wijzen uit dat ze tot de drie bekendste vrouwen van ons land behoort. Ze kreeg bovendien een reeks on derscheidingen: de 'Long Order', de 'Order of the Founder', onderscheidingen van het Leger, de Visser Neerlandiaprijs, de Prix d'Humanité en de Helène de Montignyprijs. Ze werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en kreeg de eremedaille van de stad Amster dam. Alida Bosshardt vindt die onderscheidin gen best leuk. „Ik vind dat je de dingen betrek kelijk moet zien- Elke onderscheiding zie ik als een blijk van erkenning voor het werk van het Leger en voor het Koninkrijk Gods". Het werk voor het Leger begon voor de ma joor in 1935, nadat ze eerder in de ban was ge raakt van de openluchtbij eenkomsten in haar woonplaats Utrecht. Ze kwam direct in Amster dam terecht, eerst in een kindertehuis en daar na, sinds 1948, in de oude binnenstad, waar het Leger vaste voet zocht. Op de vrijdagavond trok ze met een groepje andere zusters van het Leger langs de grachten en door de straatjes en steeg jes. Met begeleiding van een draagbaar harmo nium, dat op de Zeedijk al snel 'de tranenpers' werd genoemd, zong men liederen van een God die liefde is. Terwijl de ene groep zong, ging de andere in de kring rond, verdeelde Strijdkreten en begon een persoonlijk gesprek. Vaak groei den daaruit contacten. Al snel werd duidelijk, dat deze buurt heel eigen problemen had, zowel geestelijke als sociale. In 1951 begon majoor Bosshardt daar haar eerste goodwill-centrum. „Ik weet nog goed wie onze eerste klanten waren. Oude mensen die bo ven een café woonden. Met allerhande meisjes die half of helemaal in de prostitutie zaten. Die hun klanten ontvingen op dezelfde bovenverdie ping, waar die oudjes elke dag hun eenzaamheid zaten te verdrinken". Ze herinnert zich nog levendig de eerste bij eenkomsten van de zondagavonddiensten. „We hadden een achterzaaltje van een café aan de Warmoesstraat. Dat zaaltje was door een gang met het café verbonden. In de gang waren de toiletten. Dikwijls lag onder onze preektafel een dronken man te slapen. Een cafébezoeker die naar het toilet moest, kwam wel eens bij ons. En omgekeerd liep er wel eens iemand tijdens de dienst via de gang naar het café om er een bor reltje te pikken. Vaak hadden we de vier kinde ren van de kastelein in hun nachthemden op de eerste rij. Als pa dat merkte, draaide hij het licht uit en zaten we allemaal in het donker. Pas als de kinderen in bed lagen, ging bij ons het licht weer aan en konden we doorgaan". Wat majoor Bosshardt destijds begon is in middels uitgegroeid tot een bedrijf. Honderd medewerkers en vrijwilligers zijn dagelijks in de weer om de helpende hand te bieden. Alida Bosshardt is met pensioen gegaan, maar blijft even hard werken. „Ik ben nu een soort freelan cer. Vroeger zei het Leger: 'Je moet dit en dat doen'. Nu beslis ik zelf. Maar ik ben te slap om 'nee' te zeggen als iemand me iets vraagt. Bo- Majoor Bosshardt spreekt van dankbaar werk, dat veel vreugde schenkt. „We hebben in de'loop van de tijd heel wat mensen geestelijk en sociaal weer op hun benen gezet. En als één ziel meer waarde heeft dan alle schatten der aarde, is dat toch mooi meegenomen. Ja, we hebben veel mensen kunnen helpen. De mensen stappen vlot bij ons binnen. Zeker hier in de buurt is ons werk bekend en wordt het gewaardeerd. Nog maar 23 procent van de mensen in de oude bin nenstad is kerkelijk meelevend. Dat betekent dat 77 procent buitenkerkelijk is. Juist voor die mensen is het Leger des Heils geboren. Om de boodschap van het evangelie, die voor iedereen is, uit te dragen. Om een dienstverlenende taak uit te voeren. Wij helpen alleenstaanden, thuislozen, verslaafden, prosti tuées. In Amsterdam zijn ongeveer 3000 hoeren. Dat betekent ook dat er jaarlijks tussen de 30.000 en 40.000 klanten komen. Werk genoeg voor ons, dus". Wat het straatwerk betreft is het Leger vooral in de grote steden actief. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hoort het Leger des Heils bij het straatbeeld. In het zuiden zit het in een aantal grotere plaatsen als Maastricht, Nij megen, Eindhoven. Straatwerk is hier nauwe lijks bekend. Majoor Bosshardt weet wel waar om. „In het zuiden is ons werk niet zo nodig ge weest. De kerk ving daar de problemen op. En als de katholieke kerk het goed doet, hoeven wij niet te komen. De kerk is een ander filiaal van dezelfde boodschap. Wel heb ik gemerkt dat in de loop van de tijd de drempel van de katholieke en de protestantse kerk voor een bepaalde cate- Mocht ze zich zo al eens voelen, uiterlijk is haar dat jn elk geval niet aan te zien. Ze straalt een hartverwarmend optimisme uit/ „Ik denk dat je optimistisch van aard moet zijn, wil je dit werk opgewekt kunnen blijven doen. Ik denk ook, dat je van binnen iets moet voelen, waar- doop je het als je plicht beschouwt de boodschap uit te dragen dat God liefde is. Zo werk ik hier elke dag. Vol optimisme en blijheid. En dat, ter wijl het hier toch niet de makkelijkste buurt is. Ik zie bij voorbeeld brave kloosterzustertjes uit Venlo dit werk nog niet doen". Ze moet lachen om haar eigen woorden. Een brede lach, die even de plaats inneemt van de glimlach die bijna constant haar 'gezicht' vormt. „Ik heb dit werk altijd gewild. Ik kan niet zon der al die contacten hier in de buurt. Ons good- willcentrum staat open voor iedereen. De man die zwerft krijgt koffie, de vrouw die door haar man is bedrogen krijgt troost. Het meisje dat in verwachting is wil raad, de zeeman die een ka ter heeft wil aspirine, de provincieman wiens portefeuille is gerold, wil een treinkaartje. En de prostituée wil een beetje aandacht. Dan infor meer ik ook of de zaken goed lopen. Ja, kijk, als ze toch in het beroep zit, kan ze beter goed dan slecht verdienen". jSNUA (ANP) - De weersom- hndigheden hebben het ab- [uut onmogelijk gemaakt Leren de wedstrijd tussen B-elftallen van Italië en „derland te laten doorgaan. regen die de gehele dag met eine beetjes was gevallen, Eg tegen acht uur 's avonds ter in een hagel- en natte euwstorm, die de overstro- ag van de grasmat voltooi- gesloten is af te wachten of [een verbetering in het weer ireedt. Wanneer dat ge urt, zal de wedstrijd van- iddag om half drie in Genua irden gespeeld. Vanmorgen om sirif zich de f vlu< laai nen rich ken reg< sch: ges I dat gro Ier ploi wel kor lllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door Rob vanl DA VOS - Dave Silt stayer op de schaats, oc derlandse vertaling va (zijde) zou doen vermoei Een wat robuuste jongelj die wat onbehouwen over door zee zoals een Amer] taamt. Sinds hij begin dit jaar is teruggekeerd in Europa (Silk onderbrak zijn begin oktober '85 begonnen trai ningskamp in Inzeil voor de traditionele selectie-wed strijden in de Verenigde Staten voor de internatio nale toernooien) is Davè Silk bezig met de jacht op veel geld. Silk moet zich finan cieel zelf bedruipen en met de steeds meer in waarde verminderende dollar wordt dat moeilijker en moeilijker. Vandaar dat Silk zijn doel stelling noodgedwongen heeft moeten wijzigen. Ging hij er bij zijn internationale debuut vorig seizoen vanuit dat hij wereldkampioen all round zou moeten worden om in Amerika Eric Heiden maar enigszins te doen ver geten, dit jaar richt hij zich geheel op de wedstrijden om de World Cup. En dat louter en alleen omdat er puur geld mee te verdienen valt. Afgelopen zondag in Oslo pakte Silk met een tweede plaats achter Tomas Gustaf- son op de 5000 meter in de WC-wedstrijd een kleine duizend gulden mee. Een be drag dat hij zeker hoopt te overtreffen als op 18 en 19 januari de strijd om de we- reldbeker in het Zwitserse Da vos een vervolg krijgt. De uit Buffe (Montana) afkom stige Silk: „Ik moet naar mezelf toe gewoon eerlijk blijven. Door mijn zwakke sprint, vergeleken bijvoor beeld met een Hein Vergeer, kan ik een wereldtitel eigen- lijk vergeten. Daarom richt ik me helemaal op de World j Cup. Nu met die wedstrijden geld te verdienen valt, is de keus wat mij betreft logisch. Ondanks het feit dat we dit jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj r JosMaas jADEZ - De rally Parijs- kar begint stilaan de vol- tders het zwart voor de te toveren. Gisteren, in achtste etappe en tevens ste echte woestijnrit, open- irde zich met name voor de torrijders pas de eUende. 'eevoudig winnaar van de !y» Gaston Rahier, viel van motorfiets, en liep een tenschudding op. Rally ten vrezen dat de 37-jarige 16 vandaag niet zal kunnen r «Mijn hele lichaam pijn. Als het vannacht beter wordt, vrees ik het ^jte. Mocht ik toch kunnen SVten, dan zal morgen in r geval voorzichtig aan «en worden", aldus een -Cdderde Rahier, wiens 'en op een trilogie vrijwel «Jkeken zijn. Jog onfortuinlijker dan Ra- was de Franse Yamaha- nnrfUr Serge Bacou, de meest ■stante coureur in de histo- van de rally. Bacou brak een val bij het Algerijnse st Hil eel V<f ooi lijf wJ mij dv del se| de mq Or". zij no hé

de Stem | 1986 | | pagina 6