even..L UITBLAZEN Amerika verliest woordenoorlog op punten Kroegbaas overschat inkomen klanten Akzo-Du Pont: duel op punten 4 Werkloi T soe leeft voort in gedachten Chinezen LUBBERi D'66 kwart gr< Telefoon- perikelen DE STEM C( Excuses en WIM KOCK DONDERDAG 9 JANUAR11986 ■ACHTERGROND LIBIË MILITAIR VOORLOPIG ONGRIJPBAAR VAKBEURS VOOR DE HORECA IN AMSTERDAM: PEPERDUUR GEVECHT OVER SUPERSTERKE VEZEL TIENDE STERFDAG HERDACHT DONDERDAG 9 JANU Onderhoud verslaafd kind fiscaal aftrekbaar ONDER VROi ZE ZEGGEN dat ik me aan de telefoon meld met een snauw. Ik noem nooit m'n voor naam en sinds onze zoons zich scheren is dat mis schien wat lastig voor hun vriendinnetjes. „Spreek ik met Willem-Jan?" vragen ze aarzelend. „Nee niet met Willem-Jan, met z'n vader." Ik ben dan al lang aan het ont dooien, maar dat merken ze niet. Ik ben een ouderwetse te lefonist. Geen woord te veel. Zo heb ik het geleerd. Daarom er ger ik me soms mateloos aan de lange telefoongesprekken van het jonge volk. Ik begrijp om te beginnen al niet wat er over de telefoon nog aan informatie is uit te wisselen met vrienden en vriendinnen die je nagenoeg elke dag, en anders toch min stens wel één keer per week, te gen het üjf loopt. Gesprekken van twintig, dertig, vijfenveer tig minuten zijn heel gewoon. Ik kan ervan zeggen wat ik wil, het helpt niet. „Het gaat me niet om de kosten", zeg ik - want dat argument verwachten ze - „maar er wonen hier nóg drie mensen met sociale contac ten - daar beroept hij zich altijd op; hij moet zijn sociale con tacten onderhouden - „en die zijn al die tijd dat jij bezig bent onbereikbaar." Dat mijn stem nors klinkt wanneer ik me meld aan de te lefoon kan waar zijn. Dat komt waarschijnlijk omdat ik op dat moment gestoord word in werk, lectuur bij het geboeid kijken naar de tv of in een ha- zeslaap. Negen van de tien keer dat de telefoon rinkelt heb ik hem onder handbereik en heb ik de hoorn al tegen het oor voor ik goed en wel wakker ben of los van de dingen die me be zighielden. Vandaar. „Spreek ik met de ANWB?" Daar heb je d'r wéér zo een denk ik bij mezelf. Er gaat bijna geen week voorbij of er vragen er wel een paar of ze 'met de ANWB spreken'. Als ik echt een sjagrijnige telefonist was, zou ik in zo'n geval „Nee!" snauwen en de hoorn op de haak smijten. Dat doe ik niet. Ik zeg beleefd: „Nee me neer (of mevrouw). U moet eerst 076 draaien en dan krijgt u zonder mankeren de ANWB." De ANWB-klanten nemen altijd vriendelijk af scheid want de mensen vinden het handig om direct te horen wat er fout is gegaan bij het leggen van de verbinding. Toen we in onze huidige woonplaats kwamen wonen kregen we een nummer dat blijkbaar ooit een kraamcen- trum had toebehoord. In het holst van de nacht soms kregen we mensen aan de telefoon die om een kraamzuster verlegen zaten. De nachttelefoon doet mijn vrouw. Niet omdat we dat zo afgesproken hebben, maar enkel en alleen omdat zij dat ding per se (je kunt nooit weten nietwaar?) naast d'r bed wil en ik niet wakker word van een beetje belgerinkel. Op een nacht hadden we met een aanstaande vader van doen die zo zenuwachtig was dat ik er zelfs wakker van werd. Toen hij voor de derde achter- eenvolgende keer ons nummer had gedraaid zei mijn vrouw: „Geef mij uw naam, adres en telefoonnummer maar, dan zal ik het kraamcentrum waarschu wen." Dankbaar haakte de man af. Het kraamcentrum vond het heel gewoon dat er iemand anders belde. Waarom zouden ze het ook gek vinden? Ik heb lang geleden zelf eens, midden in de nacht, op de brommer een kraamverpleeg ster opgehaald voor een buur vrouw. Het meisje sprong zon der bedenkingen achterop. Een doodenkele keer krijg ik een Duitser aan de telefoon. Die wil dan een vrachtwagen diepgevroren vis van me heb ben. De eerste keer had ik niet in de gaten wat er aan de hand was en ontstond er een zeer verwarde conversatie. Het was een vrouw en ze had paling be steld, maar die was nog steeds niet aangekomen. Ze zei het op een aangebrande manier, zoals Duitsers dat kunnen. Ik raakte geïrriteerd, ook al omdat m'n Duits steeds bleef steken en er dan een Engels woord tevoor schijn kwam. Hoe zeg je in on beleefd Duits: mens ik heb niks met je vis te schaften? Dat wist ik zo gauw niet. Ik begreep er niets van. Tot ik een tijd later langs het industrieterrein reed en daar het opschrift W. Kok zag; een groothandel in vis. Van de mensen die zonder iets te zeggen de hoorn op de haak gooien, zodra ze merken dat ze de verkeerde aan de tele foon hebben, vraag ik me altijd af of ze alleen maar onbeleefd zijn; onbekwaam of onervaren in het contact met (vreemde) mensen óf nijdig zijn omdat ze zich betrapt voelen bij het ple gen van een stommiteit. Maar wat is er voor stoms aan wan neer je vinger eens uitschiet naar de verkeerde toets, zonder dat je dat merkt? Iedereen draait een nummer wel eens verkeerd. Kinderen kunnen je echt verontrusten. Het zal tegen tweeën in de nacht zijn geweest toen ik een huilend kind aan de telefoon kreeg dat eiste dat mammie direct naar huis kwam. „Mammie is hier niet, maar hoe heet jij?" Ik kreeg al leen een voornaam. Ik pro beerde van alles om er achter te komen welk kind het was want iets gaf me de indruk dat het niet ver uit m'n buurt moest wonen. Misschien kende ik de mensen en kon ik wat doen. Maar het kind huilde alleen maar dat „mammie naar huis moest komen." Ik hoorde z'n mammie thuiskomen. Geluiden op de achtergrond. Een vragende vrouwenstem. Het gekraak van een telefoon die werd afgepakt en - beng! - op de haak ge kwakt. Dat vond ik nogal stom. Stommer in elk geval dan het per ongeluk verkeerd draaien van een nummer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiin Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom, Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres. Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen, inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertentjes uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA? Door Jo Wijnen REGERINGSFUNC TIONARISSEN in Was- hingon hebben de afge lopen dagen knarsetan dend moeten vaststellen dat het kwaad vechten is met het internationale terrorisme. Het machtige Amerika blijkt weinig te kunnen uit richten tegen diegenen die verantwoordelijk zijn voor de aanslagen op de luchtha vens van Rome en Wenen waarbij negentien slachtof fers, waaronder vijf Ameri kanen, vielen. De gebeten honden zijn de Libische leider kolonel Gad dafi en de aanvoeder van een uiterts fanatieke Palestijnse splintergroep, AboeNidal. Deze laatste zou zich met zijn volgelingen in Libië hebben neergelaten. Hij zou daar niet alleen kampen hebben kunnen inrichten, maar hij zou bovendien met geld en wapens zijn geholpen door Gaddafi. Het Witte Huis heeft al laten weten over in lichtingen te beschikken dat er zich temminste vijftien Palestijnse trainingskampen in Libië bevinden. Amerika, dat zichzelf graag als koploper ziet in de Caspar Weinber ger: .Libië geduchte te genstander... -FOTO AP strijd tegen het internatio nale terrorisme, bleek dan ook een warm voorstander van krachtige vergeldings maatregelen. Daarbij riep het de hulp in van zijn West- europese vrienden. Die ble ken evenwel allerminst be reid te zijn zich in een mili tair avontuur in de Arabi sche wereld te storten. Bo vendien hebben de meeste Europese landen forse belan gen in Libië. Vanaf dat moment betrok ken de Verenigde Staten Is raël in de hevige woorden oorlog die het met Gaddafi voerde. Maar tot grote ver bijstering van tal van Ame rikanen liet Israël weten niets voor een militaire actie te voelen. Het voegde daar aan overigens wel toe even tuele Amerikaanse acties met instemming te begroe ten. Vanaf dat moment leek de woordenoorlog die Ame rika was begonnen en die mogelijk de voorbode van een militaire actie was, een verloren zaak te zijn. In kolonel Gaddafi vonden de Verenigde Staten boven dien een gewiekste tegen stander. De Libische leider liet zijn minister van buiten landse zaken, Treiki, een brief naar UN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar schrijven waarin hij de acties in Rome en Wenen ten stel ligste van de hand wees. In tussen liet Gaddafi tal van Amerikansse journalisten in zijn land toe. Die kregen te horen dat Libië niets met de aanslagen te maken had, maar dat het de Palestijnse zaak steunt en alle begrip heeft voor de strijd die de Palestij nen voeren. Op dat moment werd de woordenoorlog in Washing ton aanzienlijk verscherpt. Enkele senatoren wierpen zich in de strijd en gaven te kennen bepaald niet afkerig van een militair ingrijpen te zijn. Ook de onlangs aftreden adviseur voor nationale vei ligheid, Robert McFarlane, deed met gespierde verkla ringen van zich spreken. De woordvoerders van zowel het Witte Huis als het ministerie van Buitenlandse Zaken droegen het hunne tot het ge vecht bij door de verklarin gen van Gaddafi categorisch van de hand te wijzen. Daarentegen hielden de minister van buitenlandse zaken, George Shultz en de adviseur voor nationale vei ligheid Poindexter zich veel betekenend op de vlakte. De woordenstrijd moest kenne lijk door mindere goden wor den uitgevochten, voor het geval dat het gewenste effect achterwege bleef. Intussen overweegt het Witte Huis materiaal open baar te maken waaruit on omstotelijk moeten blijken dat Nidal met zijn groep en ook nog enkele andere zeer fanatieke Palestijnse splin tergroepen zich in Libië op houden. De Sovjet-Unie heeft zich inmiddels ook in de woor denoorlog gemengd en heeft Amerika onverbloemd laten weten geen militaire inmen ging in Libië te dulden. Ook de landen van de Arabische Liga hebben zich achter Gaddafi geschaard. Opmerkelijk is dat de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, - normaal graag tot enig wa pengekletter bereid - heeft verklaard dat Libië uitste kend is bewapend en als een geduchte tegenstander moet worden gezien. Nu de kans op een militair ingrijpen nagenoeg uitgeslo ten moet worden geacht, zal Amerika gaan proberen Li bië verder te isoleren. Uitge breide economische sancties zijn dan ook op til. Ook daar bij vraagt Amerika weer de steun van zijn Europese bondgenoten, maar die zullen wellicht zeer terughoudend op dat verzoek reageren. Uit dat alles blijkt dat Amerika, in zijn strijd tegen het terrorisme, niet veel meer dan een reus op lemen voeten is. Dat neemt niet weg dat het iedere kans om Gaddafi en de Palestijnse fanatici die zich op Libisch grondgebied bevinden af te straffen, met beide handen zal aangrijpen. Dat lijkt trouwens ook de weg te zijn die Israël wil be wandelen. In Jeruzalem heeft men de dure lessen van de oorlog in Libanon ge- leerd.Een militair ingrijpen moet zeer kortstondig en bui tengewoon effectief zijn, zo vindt Jeruzalem. Tot die be vinding zijn de Amerikanen intussen ook gekomen. Maar de woordenoorlog met de behendig opererende Libische leider Gaddafi heb ben de Verenigde Staten in ieder geval op punten verlo- Door Mick Salet KROEGBAZEN denken vaak dat hun klanten méér verdienen dan ze in werkelijkheid doen. Toch zijn de meeste mensen niet ontevreden over de prijzen in het café. Gezelligheid blijkt best wat geld waard te zijn. Dat is het resultaat van een enquête, die gepresen teerd werd op de vakbeurs Horecava in de Amsterdamse RAI. Het onderzoek werd ge daan om de horeca een beter beeld te geven over de etende en drinkende klanten. De klachten van de klan ten klinken niet al te verras send in het oor. Mensen erge ren zich vaak aan trage obers, die niet al te beleefd zijn. Ook bars waar de glazen niet al te vlug gevuld en de toiletten en asbakken niet al te snel gereinigd worden, zijn niet erg gewaardeerd. De oplossing die de werk gevers in de horeca voor deze problemen aandroegen, klon ken evenmin verrassend: de gastvrijheid in de horeca moet verbeterd worden. De klant moet zich weer koning voelen. Het was allemaal te horen op Horecava, de vakbeurs voor de horeca in Nederland. Een bedrijfstak waar jaar lijks zo'n 12,5 miljard gulden in omgaat en waar meer dan 100.000 mensen werken. Dat wordt allemaal in stand ge houden door binnen- en bui tenlandse gasten. En dan vooral binnenlandse gasten, want iedere Nederlander geeft (gemiddeld) meer dan twee gulden per dag uit in de horeca. Dat gaat dan vooral op aan café- en restaurant bezoek. In totaal zijn er zo'n dertienduizend café-bars en zevenduizend (café-)restau- rants om dat geld stuk te slaan. Vooral de (goedkopere) restaurant lijken een goede toekomst te hebben. L. Ezinga van het Horeca-on- derwijs: „We weten dat het aantal 65-plussers de ko mende vijftien jaar met 25 procent zal toenemen. Tegen over deze vergrijzing staat de ontgroening. Het aantal po tentiële discobezoekers neemt sterk af. Dat geldt ook voor het cafébezoek onder jongeren. In die leeftijdscate gorie bespeuren we immers een daling". De trend om buitenshuis te eten zet zich door. De afgelo pen jaren gaven een verdub beling van restaurants te zien, vooral in de niet-luxe sector. Vroeger ging men uit sluitend om gezelligheidsre denen buitenshuis eten. Het was een zekere luxe. Tegen woordig is een belangrijk motief dat men dan zelf niet hoeft te koken: één van de verklaringen voor de toene mende vraag naar bedrijven die de klant snel helpen tegen een lage prijs. Tussen 1977 en 1983 is het aantal cafetaria-achtige be- Cafébezoekers:.overschat inkomen. drijven, zoals coffeeshops, lunchrooms, cafetaria's en snackbars met 21 procent ge stegen, de café-restaurants met 19 procent en de restau rantbistro's met maar liefst honderdtwintig procent. „Het bezoek aan restau rants hangt nauw samen met de vorm van een huishouden. Alleenstaanden bezoeken va ker een restaurant dan ge huwden. En van de categorie gehuwden degenen zonder kinderen vaker dan zij die nog jonge kinderen hebben. Ouders van kinderen blijken méér dan anderen hun toe vlucht te zoeken bij afhaal maaltijden, bij snackbar of Chinees-Indisch restaurant", aldus Ezinga. - FOTO ARCHIEF DE STEM Deze wijsheid van de hore ca-onderwijzer Ezinga werd nog eens bevestigd door de enquête die de horeca-werk- gevers hadden laten uitvoe ren. Het was geen echt marktonderzoek en ook geen enquête die Maurice de Hond en zijn collega's het woordje 'representatief' op zouden plakken, maar toch: de meeste klanten (bijna 90 pro cent) vinden het niet leuk dat ze erg lang op een bestelling moeten wachten en de meeste klanten stellen prijs op een attente en enthou siaste bediening. Voor de klanten zal dat misschien niet opmerkelijk zijn, maar in de horeca had den de ondernemers toch verwacht dat de klanten dat de helft minder belangrijk zouden vinden. Daar dacht men dat de kwaliteit van drank en eten toch het be langrijkste zou zijn. Dat laatste is ook te zien op de Horecava, een beurs die vooral in het licht staat van kwaliteit voor kok en de keu ken. Alles wat de klant van de horeca in 1986 kan ver wachten wordt gepresen teerd. Van de nieuwste cho comel tot het meest moderne borrelhapje, van de nieuwste cocktail tot de nóg dorstma- kender pinda. Is dat allemaal geen slechte voeding? Mevrouw H. Kornblüt van het Voorlichtingsburwau voor de Voeding: „Zolang mensen niet alle dagen in het café zitten en daar bitterbal len en pinda's eten, valt het wel mee. Want als je een avondje uit gaat, hoéft het toch niet allemaél gezond te zijn..als het maar lekker en gezellig is." En, zo bleek uit het horeca- j onderzoek, daar betalen dei klanten voor. Wat dat be- r treft, zo zijn de werkgevers! in de horeca van mening, is M een verbetering van de gast-1 vrijheid nooit weg. En dat zal geen enkele klant ontkennen. Door Louis van de Geijn ZELFS de effectenhan del lijkt nu een beetje van zijn stuk gebracht door de schermutselin gen tussen Akzo en Du Pont de Nemours over de aramide-octrooien. De koers van Akzo stond deze week onder druk omdat de beurs kenne lijk langzamerhand ook niet meer weet hoe de vlag er in Arnhem bij staat. De twee chemieconcerns trekken nu al jarenlang vruchteloos aan het super sterke aramidevezeltje. Elke gerechtelijke uitspraak in de lange reeks wekt de indruk dat nu de kogel door de kerk is. Akzo meldde vorige week een overwinning voor het ge rechtshof in Arnhem. Maar een dag later bleek Du Pont allerminst onder de indruk. De Amerikanen zien tóch wel kans de Nederlandse en Europese markt te bedienen. Het pleit is vooralsnog niet beslecht, al bestaat de schijn dat Du Pont op punten voor staat. Het duel tussen de Ne derlandse kleinduimpje (met een omzet van 16,5 miljard in 1984 de vijfde Nederlandse multinational) en de Ameri kaanse reus (qua omzet op de negende plaats op de wereld ranglijst met 36 miljard) zal zeker nog enkele jaren sle pen. Wat Akzo en Du Pont de Nemours verspijkeren aan hun juridische duel om de markt voor Twaron en Ke- vlar (de fabrieksmerken van hetzelfde type kunstvezel) hebben zij nooit bekend ge maakt. Maar de rekening wordt zeker met zeven nullen geschreven. De enige win naar is dus voorlopig het avocatendom. De pogingen om eikaars produkten van eikaars thuis markten te weren lijken he lemaal te passen in de geest van de tijd. Massale werk loosheid en onevenwichtig heden in de internationale handel brengen veel landen er toe hun markten moeilij ker toegankelijk te maken. Ook juridische middelen kunnen dat doel dienen. Het conflict tussen Du Pont en Akzo is echter al vanaf het begin van de j aren zeventig gaande en zou ook in een minder gespannen we reldmarkt hebben kunnen voortduren.'Belangrijke vin dingen en commerciële toe passingen worden immers niet zelden gelijktijdig in verscheidene laboratoria ontwikkeld. Al in de jaren dertig vlogen Bayer en (toen ook al) Du Pont de Nemours elkaar in de haren over de rechten op polyamide, dat als nylon daarna de wereld ver overde. Na verloop van en kele jaren was de fabricage van polyamide en dergelijke produkten echter algemeen verspreid. Du Pont stimu leerde dat zelfs door middel van licentie-overeenkom sten. En zoals het met veel oc trooikwesties gaat, zullen straks ook produkten op ba sis van aramide door meer dere fabrikanten min of meer vrijelijk worden afge zet, waar ook ter wereld. Het zal echter niet zo hard gaan als met nylon. De super sterke vezel moet zich een plek veroveren op specifieke markten en daar al lang be staande produkten verdrin gen. Ingewijden halen intussen de schouders wat op over het wapengekletter dat opklinkt uit de directiekamers in Ne derland en de Verenigde Sta ten. In wezen gaat het er niet om de tegenpartij volslagen te weren van de eigen markt. De rivalen mikken op een winst op punten. Een knock out is in het belang van de één noch van de ander. Een markt die nog tot ontwikke ling moet komen, zoals die voor aramide, is alleen maar Aramidevezels kun nen worden toegepast in tal van produkten, zoals kogelvrije vesten, kabels, vliegtuigmate rialen, beton en kunst stof. Het is ook een al ternatief voor asbest zo als dat wordt toegepast in pakkingen, koppe lingsplaten en rem schoenen. -FOTO DE STEM gebaat bij meerdere aanbie ders. Dat is een commerciële wet van meden en perzen. De uitkomst van de oc- trooieonflieter* is veel meer van belang voor de uitgangs punten die beide concerns hebben zodra zich werkelijk commercieel aantrekkelijke markten voor de supervezels openen. De belangrijkste oc trooien in kwestie lopen im mers toch aan het begin van de jaren negentig af. De vele gedingen dienen er intussen toe te zorgen dat de concur rent straks met een handicap aan de start verschijnt. Het oordeel van de rechter be paalt als het ware ook mede de prijs die voor eventuele li centies moet worden betaald. De enige echte streep door de rekening is tot dusver de be slissing van de Amerikaanse commissie voor internatio nale handel, die de import van Europese aramide tot oktober 1990 verbiedt. De tussenkomst van pre mier Lubbers, die de Ameri kaanse president Reagan vo rige week heeft gevraagd de weg voor twaron alsnog vrij te maken, is niet zo merk waardig als het lijkt. Voor de Nederlandse regering staat immers zowel een dosis pres tige als een bedrag van ruim ƒ300 miljoen op het spel, meer dan de helft van de to tale investering. Het gaat daarbij om gewone en bij zondere investeringspremies en om een deelname van de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij van 50% in het eigen vermogen van de on- derming die voor dit project is opgericht. Het aramide-project in Emmen en Delfzijl was het visitekaartje van innovatie minister drs. Jan Terlouw, die na jaren van pappen en nathouden in kwijnende in dustrietakken de weg naar vernieuwing in wilde slaan. De steun aan Volvo Car, Fok ker en Philips (megaproject) ligt in diezelfde lijn. De geschiedenis van twa ron begon overigens al in 1968 in het laboratorium van Enka, onderdeel van het Ak- zo-concern, in Arnhem. In 1977 waren de onderzoekers toe aan een proeffabriek van wat aanvankelijk arenka werd genoemd. In september 1980 besloot de Akzo-top in principe de aramidevezel op industriële schaal te gaan maken. Bijna twee jaar later werd het concern het eens met de overheid over de fi nanciering van het project. De grondstoffen voor twa ron worden geleverd vanuit een installatie bij Akzo Zout Chemie in Delfzijl. Het spin nen en nabewerken van de supersterke vezel (bij een ge lijk gewicht vijf maal sterker dan staal) gebeurt in Emmen. Dat levert respectievelijk 200 en 180 banen op. Dezer dagen worden de fabrieken opge start. Du Pont is sinds 1971 ke- vlar aan het produceren. ETTELIJKE honderden Chinezen zijn gisteren op het Tian-an-Men- plein in Peking samen gekomen ter gelegen heid van de tiende sterf dag van oud-premier Tsoe en Lai. De mensen verzamelden zich rond het standbeeld voor de martelaren, een zuil in het midden van het plein. Aan de voet ervan legden zij bloe men, fruit en foto's van de vroegere eerste-minister die ze uit kranten hadden ge scheurd. Op één van de vijf kran sen, die ze bij het standbeeld plaatsten, staat de tekst: „Doordat wij de herinnering van premier Tsoe koesteren, blijft hij onsterfelijk en gaat zijn naam de geschiedenis is. Als wij voor hem bidden, leeft hij eeuwig om China te leiden". Een andere krans was afkomstig van de Tibe taanse Lama, als vertegen woordiger van de minderhe den in China. De politie van Peking hied een oogje in het zeil, maar greep niet in. De tiende sterfdag van Tsoe, die de geliefdste leider van het communistische be wind was, vormt ook aanlei ding tot talrijke artikelen in de officiële pers. Op 5 april 1976, enkele maanden na Tsoes overlijden, kwamen tienduizend mensen spon taan bijeen op het Tien-an- Men-plein om zijn dood te betreuren. Hiermee brus- keerden zij de toen aan de macht zijnde 'Bende van vier'. In boekwinkels in grote steden in het hele land is een opnieuw samengestelde ver zameling vraaggesprekken met en herinneringen ver krijgbaar van wijlen premier Tsoe, die op 8 januari 1976 aan kanker overleed. Hij was toen 78 jaar oud. De buitenlandse persdienst in Peking gaf een officiële, Engelstalige biografie van Tsoe uit, die hem 'een genie', noemt, 'een man die overliep van energie' en 'de sterkste persoonlijkheid in het bui tenlandse beleid van China tot aan de dag dat hij de laat ste adem uitblies'. In de zuidelijke stad Guangzhou bezochten hon derden mensen een fototen-l toonstelling die de titel I draagt 'De premier van hetjj volk - Tsoe en Lai'. De vloed aan publicaties^ en commentaren in de medial waarin de bekendste premier! van China lof krijgt toege-l zwaaid, staat in schril con-l trast met het officiële stil-l zwijgen dat de geboortedag! 26 december begeleidde van! Tsoes jarenlange metgezel,f Mao Zedong. „We zien tegenwoordig eenl godengalerij, waarin Maol nog de belangrijkste plaats! inneemt. Maar hij wordt! steeds minder belangrijk",! aldus een Westerse diplo-l maat. Tsoe, die op 24-jarige leeftijd| communist werd en gedu rende 25 jaar regeringsleider was, fungeerde als een be kwame gematigde politicus I in het na-revolutionaire Chi-1 na, waarbij hij het over-l heidsapparaat met vaste I hand leidde en onderwijl defi schade van de radicale exces-1 sen van Mao zo veel mogelijk probeerde te beperken. Tsoe, die al sinds 1972 aan! kanker leed, krijgt lof toege-[ zwaaid voor het feit dat hijl op het eind van zijn leven zijn best heeft gedaan voor! de rehabilitatie van Deng ins 1973 en dat hij - tegen Mao's| wil - de weg heeft gebaand! voor de doorbraak van Dengl naar het hoogste politieke ni-f veau in de Chinese Volksre-| publiek. Van onze Haagse redactie ARNHEM/DEN HAAG - Sinds de terugkeer van Hans van Mierlo naar de landelijke politiek is D'66 in ledental ruim een kwart groter gewor den Dat zei partijvoorzitter Kohnstamm gisteravond tij dens een nieuwjaarsrede in Arnhem. Tot half 1985 liep het leden tal met gemiddeld tien per No DEN HAAG (ANP) - Ouder, die een aan heroïne verslaafd kind financieel ondersteuner kunnen het bedrag dat zii daaraan uitgeven als buiten gewone lasten aftrekken va~ hun belastbaar inkomen. Dit blijkt uit een uitspraak die de Hoge Raad onlangs heeft gedaan in de zaak van een moeder die haar aan he roïne verslaafde zoon finan-J cieel hielp. De belastinginspecteul wilde die aftrekpost niet toe! staan en ook in hoger beroej' werd de aftrekbaarheid afgel wezen. De Hoge Raad heef echter de vrouw in het gelijk gesteld. Bijna twee jaar geleder] mocht een vader die heroïn| betaalde voor zijn zoon om voorkomen dat die zou gaar] stelen, de door hem gemaakti kosten aftrekken als buitengel wone last. Staatssecretaris Koning van financiën stemdl toen toe in aftrek nadat de val der zich tot de commissie voor de verzoekschriften van dj Tweede Kamer had gewend De belastinginspecteur en dl beroepsinstanties hadden her in het ongelijk gesteld. Hq wendde zich toen tot de Ka mercommissie omdat meende dat de wet voor her] onbedoelde harde gevolgei] had? DEN HAAG (ANP) - Geval gene De R., die maandag de Scheveningse gevangei gewond raakte bij een i met een hoofdbewaar heeft aangifte gedaan poging tot doodslag. Hij zegt dat hij door toedoen van hoofdbewal der B. over de balustrade geslagen, waardoor hij een val van vier meter) een stalen rooster tere kwam. Dit heeft zijn advocj mr. P. van Houten, wo dag meegedeeld. De R. vindt zich óp het ogenblik - o hen haag (anp) - In 191 stonden gemiddeld 761.01 mensen als werkloos bij de a F »>eidsbureaus ingeschreve Dat is ruim 60.000 minder di in 1984. Dat heeft het minist I rie van Sociale Zaken i Werkgelegenheid woensds f bekendgemaakt. Voor de helft is deze daliil ■te verklaren uit het feit Iwerklozen van 57,5 jaar ER is aanleiding om terug ïi eerder deze week in De Sti minister van Aardenne (Ecol gasprijsverhoging voor gei geen flauw benul heeft van Riet smalle beurzen; in het Mie) ten aanzien van de j werk beticht. Om met het laatste te beg baseerd op een eerder dezi het aantal overvallen in ons bleek, dat er sprake is gew| 'eit, als men lichte en zwar p,enuaar sPoorde dus niet r Wij betreuren de interne kc 9eweest en bieden daarvoor Wat Van Aardenne betreft: aeze bewindsman toch iets aan ,werd aangenomen. GiJ aard9asPrÜs dit jaarj 2® oedoeüng lag) en waars! I P°?'n9 van 1 januari blijft er °ah vraagtekens blijven zei or de leefwereld van de et

de Stem | 1986 | | pagina 2