N emeente niet blij met erbouw Casino Breskens 0% 10% I 85. 30% korting 30% korting 70% korting Sas is grond bij Stroodorpe kwijl Gent wil invoer bananen houden Jongerenkoor Aardenburg bestaat 15 jaar COMMISSIE WIL ALLES DOEN OM BAR TE VERPLAATSEN tapijt-vinyl en ■Vrachtauto verloor voorwiel korting korting 25 STEM AUTO elke eerste i VRIJDAG VAN DE MAAND noNDERPAG 9 JANUAR11986 Dl EMM VAN ZEELAND j/70 R 13 i/70 R 13 >/70 R 14 OOK MEER PERSONEEL BIJ FA. DE RIJKE Vleeskaarting Bingo icouting waarderings teken voor iOes ïchmelzer 30% korting iiandbouwcursus op Hedenesse P en 25% KORTING t> en 25% korting m 0 en 25% korting moen25% korting !df velours - badstof Gordijnstof ORDIJNEN politierapport ROBBIE DE YRIEZE 10 JAAR KERKORGANIST Veranderingen aan te bieden in Goes. Gekozen is voor huisvesting aan net sta tjpsplein. Aardenburg Plaatselijk nieuws Sluiskil Terneuzen Oostburg Zaamslag A66 T16 PAGINA ZEELAND 3 4 J rui- llie, Tel. oed nta- ren ven 347 GEZONDE j'rnan 49 jr., boekhouder, in bezit van eigen huis, zorgend v. moeder, z.k.m. christelijke jongedame 35-50 j. op middelbaar niveau. Doel huw. B.m.foto o.n. 934331. diversen bij A.Bogaert Heikant, op vrijdag 10 januari. Aan vang: 19.30 uur stipt. zat. 11 jan. om 20.00 uur Extra mooie prijzen. Café de Smickel, Hulst ■GISSINGEN - Tijdens de ■Nieuwjaarsreceptie Zeeland op 6 januari werd aan me- Txouw Loes Schmelzer-Erke- 6ns het zilveren waarderings- feken van Scouting Nederland jjtgereikt. Zij ontving dit we tens haar grote inzet en zeer Verdienstelijk werk als kader- Ud binnen de Vlissingse Golf- ekersgroep, de admiraliteit jZeuwse Stromen en het dis- fikt Walcheren. In zijn nieuwjaarstoespraak Tiderstreepte Scouting Zee- |nd voorzitter Nic Wijten dat pldoende actieve kaderleden ^or scouting van belang zijn. Gelukkig zijn er in Zeeland 750 kaderleden en mede door hur. inzet en enthousiasme Werd het jubileumjaar 1985 een succes: tal van extra jubi- Tumactiviteiten werden geor- pniseerd op groeps-, dis- likts- en gewestelijk niveau. •In Axel en Brouwershaven pnden nieuwe scoutinggroe- en starten. Het ledental van xouting Zeeland passeerde in 185 de grens van 3000. Vanaf 186 biedt scouting ook gele- enheid aan meisjes en jon- ens vanaf 5 jaar om mee te pen als bever. De verwach- hgen voor 1986 zijn dan ook ptimistisch. De nieuwjaars- ceptie werd druk bezocht. Van onze correspondent KRHOLE - Op rijksweg 60 net buiten de bebouwde kom 1 ven Terhole verloor een ■achtauto gistermorgen om l|.45 uur plotseling het linker- «orwiel. De bestuurder A.W. uit Waalwijk slaagde erin het Jvaarte op de weg te houden. Dis auto moest getakeld wor den wat nogal wat tijd vergde, t gevolg was dat het ver- ir in beide richtingen onge il (4 uur was gestremd. Voh een onzer verslaggevers OOSTBURG - De voltallige Oostburgse raadscommissie voor planologie betreurt het dat bar-dancing Het Casino aan het Oranje plein te Breskens wordt herbouwd. De commissieleden zien het liefst dat de uitgaangs- gelegenheid op een andere plaats in het vissersdorp komt. Het ontbreekt de gemeente echter aan middelen om die andere plaats af te dwingen. Het blussen van de brand op 23 februari van het vorig jaar - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent GENT - In de haven van Gent wil men koste wat kost de bana- neninvoer voor West-Europa van Nicaragua behouden. Daartoe zal men spoed zetten achter de aanpassing van de speciale losin- stallaties. Men rekent erop, dat dit uiterlijk binnen de twee maanden gedaan is. Intussen is woensdag in Zeebrugge het eerste schip met een lading van 117.000 kis ten bananen uit het genoemde Middenamerikaanse land aangekomen. Een en ander werd vernomen op een pers conferentie van de Gentse ha vengemeenschap. De Gentse havenschepen Vereecken verheugde zich overigens over de stijging van de bruto register ton vorig jaar van 22.7 miljoen ton. Dit is bijna vijf procent meer dan in 1984. Deze goede cijfers zijn in tegenstelling met veel havens uit de reeks Hamburg-Le Ha vre. Voor dit jaar stipte de Gentse havenschepen drie uit dagingen aan: de nautische verbetering van de toegangs weg via Terneuzen tot de zee, de plaatsruimte in de haven zelf en het besef in België van het belang van de Gentse ha ven. Voorts meent hij dat er ook meer havenarbeiders zou den dienen aangeworven te worden, terwijl er ook meer aandacht moet gaan naar het management. Hij pleitte even eens voor het bijschaven van de know-how op alle niveaus en kondigde voorts aan dat de subcommissie van de techni sche Scheldecommisie eind ja nuari haar finaal rapport in het Gentse stadhuis zal pre senteren. zoals bekend was deze subcommissie belast met een onderzoek naar de verbe tering van de bevaarbaarheid van het Kanaal Gent-Terneu- zen. I I Van onze correspondent stroken en voile s en carnaval- 5.00 VDZAND - De secretaris an de 'Kommissie Topkader- brming Zuidwesten' de heer J. Akkermans, verrichtte deze Teek de opening van de cursus geïntegreerde Landbouwont- ikkeling en uitdaging.' iTwintig deelnemers aan fee kadercursus voor be- turders van landbouworga- Isaties in Zuid-West-Neder- Bid zijn bijeen gekomen in t Oecumenisch Vormings- ïtrum Hedenesse te Cad- Ind voor een vijfdaagse cur ls. J. Akkermans onder- reepte het belang van een Ituele up-to-date informatie A het belang om met dit pro- %mma ook een brug te slaan ssen kennis en de dagelijkse ■aktijk voor bestuurlijk ictioneren. Het initiatief is een onder- eking van de serie topka- jrcursussen, die reeds vanaf |63 jaarlijks in Hedenesse brden georganiseerd. Door Ier te gaan op een systeem In een topkadercursus om de twee jaar, kan het tussenlig gend jaar besteed worden aan speciale studiebijeenkomsten en vervolgcursussen, waarvan deze week een eerste voor beeld is. De grote belangstel ling hiervoor noodzaakte de commissie zelfs tot enige se lectie om het deelnemersaan tal niet onverwerkbaar groot te maken. De cursus 'Geïntegreerde Landbouw' geeft aandacht aan discussies, die door de pu- blikatie van het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid 'Bouwstenen voor een geïnte greerde Landbouw' (1984) en het z.g. Groenboek van de Europese Commissie hoogst actueel geworden zijn. Een groot aantal prominente spre kers verzorgt inleidingen op het terrein van geïntegreerde landbouw, biotechnologische ontwikkelingen, Europees Landbouwbeleid, wereldvoed- selproblematiek enz. Informa tie wordt via discussierondes getoetst aan praktische be leidsideeën. Het Casino dat midden in een woonwijk staat, brandde vorig jaar af. Meteen na dat ongeval maakte de eigenaar van de dancing kenbaar dat hij de zaak opnieuw wilde op bouwen en vroeg daarvoor toestemming aan de gemeen teraad. Deze maakte daar op juridische gronden geen be zwaar tegen hoewel de gehele raad er van overtuigd is dat de bar-dancing voor geluids overlast zorgt, met name door de bezoekers die op brommers de uitgaansgelegenheid bezoe ken. Gedeputeerde Staten (G.S.) gaven vervolgens een verklaring van geen bezwaar af. Enkele Oostburgse raads fracties hadden de stille hoop dat G.S. niet akkoord zouden gaan met de herbouw. Omwonenden van het Ca sino hebben bezwaar aangete kend tegen de herbouw. Die bezwaren zijn niet ontvanke lijk verklaard. De commissieleden brach ten vier mogelijke nieuwe ves tigingsplaatsen voor het Casi no, te weten o*p het terrein van de handelshaven, de boven verdieping van de vismijn, bo ven op de Promenade of op het oude sportveld. De eigenaar van de dancing wil echter niet op een andere plek bouwen. Volgens hem is hij niet zeker van een goede bedrijfsvoering op die andere plaatsen. J. Wielakker (PvdA) pleitte ervoor om een bedrag uit de pot voor dorpsvernieuwing te halen en daarmee de eigenaar te helpen. Volgens commissie voorzitter A. de Feijter zal dat niet veel helpen omdat de eigenaar absoluut niet wil verhuizen. „Daar komt nog eens bij dat als we geld uit dat fonds halen, het hele bedrag voor dit jaar op is". Volgens de voorzitter kun nen de omwonenden straks in beroep gaan bij de Raad van State om de herbouw alsnog te voorkomen. „Dat is de enige mogelijkheid. De gemeente kan de bouwvergunning niet weigeren", aldus De feijter.' Burgemeester Dusarduyn overhandigt de koopacte aan de heer De Rijke - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Een grond- transactie gaf gisteren op het Sasse stadhuis reden tot enig feestelijk vertoon. Na jaren van forse renteverliezen raakte de gemeente eindelijk af van de resterende grond - een kleine drie hectare- in het industrieterrein Stroodorpe, vlakbij Sluiskil. Nieuwe eige naar is het transport-, op- en overslagbedrijf De Rijke bv. Reden te meer voor een feestje was het feit dat het bedrijf binnen afzienbare tijd twintig extra mensen nodig heeft. In aanwezigheid van de di rectie van De Rijke en onder andere ook burgeme ster drs. W. Dusarduyn van Sas van Gent werd gisterochtend in het stadhuis de acte gepas seerd. Met deze transactie was een bedrag van ongeveer zes ton gemoeid. De Rijke had zich al eerder gevestigd op het ter rein Stroodorpe en daar een jaar geleden nog grond bij ge kocht. Bovendien heeft het be drijf vorig jaar de gebouwen en het terrein van de bouw- materialenhandel Kooman overgenomen. De uitbreiding betreft vooral de op- en overslagacti viteiten. De Rijke gaat indu striële produkten opslaan in silo's en loodsen. Een gang van zaken waarmee ook Sas' bur gemeester Dusarduyn zeer in genomen was. De gemeente is van een verliesgevend terrein af en krijgt er een schoon be drijf voor terug, dat ook nog de werkgelegenheid ten goede komt, zo memoreerde hij. Door Laurine Vandepitte AARDENBVRG - Sings kort bestaat het .Tongeren- koor Aardenburg vijftien jaar en is de voormalige koorzanger Robbie de Vrieze tien jaar de vaste kerkorga nist van het koor. Schijn baar reden te over om feest te vieren, maar schijn be driegt wel eens. „Momenteel kampt het Jongerenkoor met een groot gebrek aan koorzangers tussen 9 en 18 jaar", aldus Robbie de Vrie ze. „Er is nauwelijks meer sprake van een 'jongeren koor', want de meeste leden zijn tussen de 18 en 55 jaar en verder tellen wij nog slechts zeven basisscholie ren. De ervaring leert dat de meeste kinderen bij hun overgang naar de middel bare school het koor verla ten, hetgeen tevens een mentaliteitsverandering bij die jongeren teweeg brengt. De ouders vinden het altijd prachtig als ze hun kind zien optreden en met Kerstmis en Pasen zie je dan ook altijd een enorme toeloop naar de viering. Ondanks dit doen ouders er in de praktijk wei nig aan om hun kinderen te stimuleren en dat is jam mer". „De groep die wij nu heb ben is trouw en bestaat in hoofdzaak uit oudere leden die gebleven zijn. Toch base ren wij ons nog steeds op jongeren, hoewel de naam Jongerenkoor thans niet te recht is. Als er niet snel la- gere-schoolkinderen bijko men dan moet het koor ver dwijnen of moeten we de naam veranderen. Er staat in ieder geval een totale re organisatie op touw. Als het Robbie de Vrieze achter het orgel huidige koor wordt opgehe ven, dan kan er eventueel een nieuw koor opgericht worden, maar daar wil ik' voorlopig nog niet aan den ken", aldus De Vrieze. Ontstaan In 1970 richtte Aarden burger Walter Dierick het Jongerenkoor op. Het koor bestond toen uit zo'n 50 le den, waarvan 75 procent ba sisscholieren. Twee keer in de week repeteerden zij on der leiding van dirigent W. Dierick. De groep werd stee vast begeleid door een zes mans formatie, met als eer ste organist Benny Lampo. Vanaf het begin bestond het repertoire uit gevarieerde moderne muziek. Ook het Aardenburgse schoolhoofd Leo Ducheine dirigeerde enige tijd het Jongerenkoor. Het trad op tijdens de belangrijkste ker kelijke vieringen, zoals met Pasen en Kerstmis. Onder tussen oefende het koorzan- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER gertje Robbie de Vrieze, die eveneens aan de wieg van het Jongerenkoor stond, naarstig op het orgel. „Toen ik dertien was mocht ik voor het eerst het kleine orgel in de St. Baafs- kerk bespelen tijdens de oecumenische oudej aars- dienst van 1975", zegt hij. „Dat was een hele belevenis voor mij als jong broekje en mijn ouders waren er na tuurlijk apetrots op dat ik het Jongerenkoor mocht be geleiden. Sindsdien was ik ook de vaste organist van het mannenkoor. Ik volgde ook hierin Benny Lampo in feite op. In het begin ging het er wel eens nerveus aan toe. De kerkgangers moesten ook wel eens lachen omdat mijn orgelspel de mist in ging, maar ik zette gewoon door." Hij had een goede leer meester gehad aan Benny Lampo en studeerde verder aan de Muziekschool te Oostburg. „Benny en ik wis selden elkaar vaak als orga nist af en pas de laatste drie jaar neem ik het organist schap alleen waar. Het leuk ste van organist zijn is, dat de optredens niet tot Aar denburg beperkt blijven, maar dat ik ook in alle om ringende plaatsen kan op treden. Deze zomer was ik te gast in het radio-optreden voor de KRO in de Strand- kerk te Cadzand en dat vind ik de kroon op mijn 10-ja- rige carrière". Sinds anderhalf jaar is Thea van der Borgt de diri- gente van het nu 35 leden tellende Jongerenkoor. Het telt nog slechts drie musici, drummer Bert de Ruys- scher, trompettist Freddy Moens en de organist. „Dirigent zijn, geeft je een hoop verantwoordelijkheid", vindt De Vrieze. „Vroeger had men meer respect voor de leiding, maar nu moet je alè dirigent als het ware een soort show opvoeren wil je de repetitites voor de kinde ren beoeiend houden. Toch is de jeugd nog altijd gewil lig." CLINGE - Dinsdagavond om 18.55 uur reed bestuurder V.C. uit Graauw met zijn perso nenauto over de Gravenstraat richting grens. Uit tegenover gestelde richting kwam een andere auto gereden die met groot licht reed. V.C. werd hierdoor verblind, zag daar door niet dat rechts van de weg een trekker met oplegger eigendom van de firma De Lj uit Clinge stond geparkeerd, en reed daar tegenaan. De auto van V.C. was total loss, hijzelf kwam er met de schrik vanaf. De tegenligger is ge woon doorgereden. Vermoede lijk gaat het om een Volvo 343 wit van kleur. Eventuele ge tuigen worden verzocht con tact op te nemen met het poli tiebureau te Hulst telefoon 01140-13656. TERNEUZEN - Gistermorgen werden op de T-kruising Mi- chiel de Ruijtersingel-Eems- straat-Amstelstraat te Ter- neuzen twee personenauto's bij een botsing beschadigd. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist T. R. uit Ter- neuzen op genoemde kruising vanwege de gladheid van het wegdek in een slip geraakte, daardoor op de linkerweghelft terecht kwam en in aanrijding kwam met een tegenligger, bestuurd door F. F. uit Ter- neuzen. TERNEUZEN - Gistermorgen raakte de bestuurster van een personenauto, M. ie. C. uit Terneuzen op de Reuzenhoek- sedijk tijdens een uitwijkma noeuvre voor een tegenligger naast de weg en kwam via de berm aan de onderkant van de dijk tot stilstand. Vanwege de geringe snelheid bleef de schade beperkt. VLISSINGEN - Bij bouw werkzaamheden in de woon wijk Het Fort in het centrum van Vlissingen is woensdag voormiddag een op scherp staande granaat gevonden. Het werk werd stilgelegd tot dat de Explosieven Oprui mingsdienst de granaat had den opgehaald. VOGELWAARDE - Tenge volge van de gladheid raakte gistermorgen om ongeveer 8.15 uur op Rapenburg vlak voor de bebouwde kom van Vogel waarde een personenauto be stuurd door A. de W. uit Kloosterzande van de weg en gleed in een sloot. Hierbij wer den enkele bermpaaltjes uit gereden. Aan de auto was vrij wel geen schade. AMSTERDAM, 8 jan. - In Bintje 50mm werden 203 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van ƒ21,00 tot ƒ20,70 per 100 kg en voor levering mei 73 contrac ten tegen ƒ22,60 tot 22,40. De stemming was prijshoudend. infante betaling!! t>ES - VVV - Burgemeester en wethouders van G°^.zl]rL reid om de Streek-WV Zuid-Beveland, een nieuwe huisvesti g iet nieuwe kantoor van de Streek-WV wordt gebouwd als ■binding tussen het station en Hotel Terminus. De V piieuwe situatie bereikbaar via de stationshal. ■ES - Molen - De restauratie van de korenmolen Wphaartsdijk wordt financieel gesteund door de p Band. Provinciale Staten hebben daarvoor een bedrag van Bimaal 33.812 gulden beschikbaar gesteld, een kwart van lie restauratiekosten van 135.249 guldën. I BEs Museum - Vooruitlopend op de feestelijke heropening ^Hapril) van het gerestaureerde weeshuisgebouw, waa I^Bseum voor Zuid- en Noord-Beveland is gehuisvest, wordt net gebouw officieel overgedragen aan het museumbestuur. Dit ge beurt donderdag 16 januari om 16.00 uur in café restaurant De Stadsschuur. Wethouder L. de Leeuw van de gemeente Goes overhandigt dan de sleutels aan de voorzitter van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. Dit alles kon w.orden gepland nadat op 13 december '85 de eer ste oplevering van het gerestaureerde gebouw plaats vond. Hiermee was voldaan aan een van de belangrijkste subsidie voorwaarden die de ministeries van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer(VROM) aan de restauratie hebben gesteld. KAPELLE - Fruitteelt - De Kring Zeeland/West Noord-Bra bant van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in samenwer king met de drie CLO's, houdt vrijdag 10 januari een ontwikke lingsdag voor de fruitteelt in de hal van de Veiling Kapelle. (bij station N.S.) Het programma begint hier om 9.00 uur. 's Morgens is er een fruitteeltmechanisatiebeurs en demonstreert de handel nieuwe ontwikkelingen van machines en werktuigen. (Van 9.00 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 20.00 uur.) In het Gemeenschaps- en Dienstencentrum De Vroone in Ka pelle, begint het middagprogramma om 13.30 uur met de ope ning door de voorzitter van de Kring Zeeland/West Noord-Bra bant van de NFO. Een drietal inleiders spreken vervolgens over onderwerpen als „Wat leert ond de vorstschade", „Naar een moderne fruit teelt" en de Zuidwestelijke fruitafzet in perspectief". Hierna is gelegenheid tot het stellen van vragen. Vrouwengilde - Het Aarden burgse Vrouwengilde houdt dinsdag 14 janauri een dia avond over haarverzorging. Belangstellenden kunnen vanaf 20.00 uur in café de Zwaan terecht. Kapper Van de Veire zal de presentatie ver zorgen. Schuurbal - De Aardenburgse Carnavalsstichting 'De Nacht- uuln' organiseren op zaterdag 18 januari in een loods aan de Paardenmarkt voor de ne gende maal een schuurbal. Dit jaarlijkse schuurbal is de start van de carnavalsactiviteiten in 1986. Het schuurbal wordt opgeluisterd door de boeren- kapel 'De Blaosuuln' uit Aar denburg o.l.v. Roger Martony en verder door het bekende streekorkest 'Het Schelde- kwartet.' Tijdens het schuurbal wordt prins Carnaval 1986 bekend gemaakt en vindt ook de pre sentatie van het carnavalslied plaats, waarvoor zes inschrij vingen ontvangen werden. De trekking van de grote carna valsloterij vindt eveneens plaats tijdens dit jaarlijks druk bezochte evenement dat om 20.00 uur aanvangt. Schieting - Uitslag 7e punten- schieting. Hoogvogel M. Ver- ploeg, zij vogels R. de Wispe- laere en tweede niet af, kallen R. de Wispelaere en Th. Lampaert. Meeste kleine vo gels (4) F. van Ecke, G. de Vriend, H. Geernaert, E. Min- naert, H. de Rijcke, G. Blon- deel en F. Lampaert. Stand kampioenschap: 1. Th. Lamp aert 53 punten, 2. W. Veld kamp 36, 3. R. Pielaet 32, 4. F. Lampaert 31, 5. G. de Vriend 27 punten. Uitslag 7e klepschie- ting: 1 en 3. G. de Vriend en R. Pielaet, ieder 3 kleppen. Stand: 1. Th. Lampaert 23 kleppen, 2. G. de Vriend 16, 3. R. Pielaet 14 kleppen. Welzijnscommissie - De Wel- .zijnscommissie van de ge meente Aardenburg komt woensdag 15 januari vanaf 19.30 uur bijeen in het gemeen tehuis. Besproken wordt de nota Minima, waaraan mo menteel de laatste hand wordt gelegd. Voorts diverse subsi dies waarbij een voorgestelde verhoging van de subsidie van het alfabetiseringsproject. BAC - De Sluiskilse cabaret groep BAC verzorgt vandaag (donderdag) een optreden in gebouw de Sterre, speciaal voor de ouderen uit het dorp. Zij kunnen om 19.30 gratis te recht voor een gevarieerd pro gramma van zang en sketches. Soosavond - Door omstandig heden is de voor vrijdag vast gestelde soosavond verplaatst naar zaterdag 11 januari. De aanvang is 21.00 uur en vindt plaats in het gebouw van de werkende jongeren, Blokken 16, Terneuzen. Fractieberaad D T - Fractie en bestuur van Dorpsbelangen en Toerisme houden op maan dag 13 januari openbaar frac tieberaad in café de Lozanne, Koninginnestraat te Ijzendij- ke, aanvang 20.00 uur. Hoofd punt op de agenda zijn de stukken voor de raadsverga dering van 16 januari. Kaarten - In het kader van de winteractiviteiten werd in de kantine van de v.v. Zaamslag de vierde ronde gespeeld in de kaartcompetitie. De uitslag was als volgt: 1. C. Florussen, 2. A. Stouthamer, 3. J. van Doorn, 4. P. Dieleman, 5. A. de Zeeuw. De stand na vier ron den is nu als volgt: 1. A. Stou- thamer 14-206, 2. C. Flordssen 13-195, 3. R. Dieleman 1" Chr. Dieleman -17' Dieleman 11-lfM

de Stem | 1986 | | pagina 17