WEEMAES MET GROTE MEERDERHEID EERSTE ESTEM 'Niels maakt meer vrienden dan planten en bloemen Zeeuwse raad geeft drie kunstenaars steuntje in de rug 'Renovatie Spuiplein gaat langer duren' aarlijkse verbroedering navalsclubs van Hulst Ciné 83 presenteert andere film nnNPERDAG 9 JANUAR11986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 Stichting voor voorlichting over Deltawerken FNV Koewacht huldigt jubilarissen F ruitvoorraden in koelhuizen van CVZ leiner dan ooit GROEI EN BLOEI Z-VLAANDEREN 20 JAAR van de BMW-dealer Garage Verbroggo bv TANDTECHNISCH LABORATORIUM IN OOSTBURG Aanvraag voor aanleunwoningen te Schoondijke PAND VERDUIJN WORDT WINKEL/ WONINGEN Plaatselijk nieuws Clinge Hulst Axel Vogelwaarde Westdorpe Kloosterzande 122 Martens definitief geen lijsttrekker PvdA-Hulst Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster PvdA-raadslid Benno Martens wordt definitief geen lijsttrekker voor zijn partij bij de komende gemeente raadsverkiezingen. De ledenvergadering nam met overgrote meerder heid het advies van de verkiezingswerkgroep over en zette afdelingsvoorzitter Paul Weemaes op de eerste plaats. Martens staat tweede. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De overheid en het bedrijfsleven gaan in de nabije toekomst samen voor lichting geven over de Neder landse waterbouw en de Del tawerken. Verkeer en Waterstaat, de provincie Zeeland, de 'natte' aannemers, de raadgevende ingenieurs, het Nederlands Bureau voor Toerisme en de streekvervoermaatschappij Zuid West Nederland hebben daarvoor samen een stichting opgezet, zo maakte gisteren het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekend. De busonderneming krijgt de zorg voor de feitelijke ex ploitatie, waarvoor bij de ZWN een tiental werknemers wordt ingeschakeld. Intussen wordt al hard gewerkt aan de inrichting van een 2.000 vier kante meter grote tentoonstel ling op de bovenste verdiepin gen van het dienstengebouw voor de stormvloedkering in de Oosterschelde, het ir. J. W. Topshuis. Met de inrichting van deze permanente exposi tie, die onder meer een getij demodel omvat, is ongeveer 3 miljoen gemoeid. De nieuwe Delta Expo wordt 4 oktober tegelijk met de stormvloedkering in ge bruik genomen. Bezoekers worden tot die tijd opgevan gen in het informatiecentrum op Neeltje Jans, dat vorig jaar bijna 300.000 bezoekers trok. Dit seizoen wordt het pro gramma daarnaast uitgebreid met een rondvaart langs de werken. Volgens Weemaes is bij het bepalen van de lijstvolgorde vooral de 'positieve presenta tie' van de partij naar buiten toe van belang geweest. De le den stelden wat dat betreft hun vertrouwen meer in Wee- Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De indus triebond FNV houdt vrij dagavond 10 januari de jaarlijkse feestavond in De Vlasschaard in Koe wacht. Bij die gelegen heid worden 26 jubilaris sen uit Axel, Koewacht en Zuiddorpe in het zon netje gezet. De bijeenkomst, die muzikaal wordt opge luisterd door orkest De Mandica's, begint om 19.30 uur. Het officiële ge deelte, waarin districtbe stuurder Wil Waumans de jubilarissen zal toe spreken, wordt voor 21.00 uur afgehandeld. Daarna begint het feestgedeelte met aan dacht voor bingo en een loterij. Van een onzer verslaggeefsters OES - Door de grote vorst- chade in de fruitteelt, gevolgd oor een enorme hagelschade, s de omzet van de CVZ in 1985 et 10 procent gedaald ten op- ichte van 1984. Deze kwam uit P ruim 44 miljoen gulden te en ruim 49 miljoen in '84. De uitvoorraden in de koelhui- n zijn op het ogenblik klei- er dan ooit tevoren op 1 ja- uari, namelijk rond 13 mil- n kg tegen normaal 17 a 18 iljoen kg bij de jaarwisse- maes dan in Martens. „De me ningen lagen duidelijk", licht Weemaes de besloten besluit vorming toe. „In het verleden zijn de mensen niet voor hon derd procent tevreden geweest over Benno". Vooral over de ruggespraak met de achterban rezen nogal eens problemen. Volgens de optimistische so cialisten betekenen de ontwik kelingen zeker niet het einde van Martens' 'raadsloopbaan. Immers, er wordt steevast ge rekend op twee zetels in de Hulster raad. Nu heeft de PvdA er één. „We gaan een ac tieve verkiezingscampagne voeren en ik denk dat we die stemmen wel binnenhalen". Martens toonde zich welis waar teleurgesteld, maar heeft besloten zich loyaal bij het besluit van de leden neer te leggen. „Ik weet dat rnijn partijgenoten niet altijd de ge makkelijkste zijn. Dat komt door de grote betrokkenheid van de mensen. Op zich een positieve zaak, maar ander zijds weet men niet altijd vol doende afstand van de zaak te Tevreden Martens wijst erop dat ge bleken is dat de leden best wel tevreden zijn over zijn func tioneren in de gemeenteraad. „De verhoudirig met de ach terban is soms wat gespannen, maar het is normaal dat er in een partij verschillende stro mingen zijn. Kijk, ik heb acht jaar lang op de meest conflict- gevoelige stoel van de afdeling gezeten. Ik heb geprobeerd een gematigde hervormingsge zinde politiek te voeren. Socia lisme met een Vlaams-Hul- sters gezicht". Niet verdiend Martens verwacht dat de partij nu een meer radicalere koers gaat volgen. „Maar ik zal me toch loyaal achter de partij scharen". Persoonlijk is hij wel teleurgesteld over zijn tweede plaats op de lijst. „Ik vind dat ik dat niet verdiend heb. Ik wijs er op dat ik in mijn eentje toch de helft van het verkiezingsprogramma heb gerealiseerd. Denk maar aan glasbakken, ophalen van klein chemisch afval, de ver houding met Michelstadt en de derde wereld en de aandacht voor de minima". De top van de PvdA-lijst voor de komende verkiezingen ziet er als volgt uit: 1. Paul Weemaes, 2. Benno Martens, 3. Annelies van Wees, 4. Jan Ha- braken, 5. Piet de Cock. Van onze correspondente IJLST - Iedere vereniging ert op zijn eigen specifieke anier carnaval. Toch is het odig om af en toe eens van edachten te wisselen en de varingen van afgelopen ja- en aan elkaar door te geven. j^DVOOR_ZUI0WESr NEDERLAND antoren Terneuzen, Hulst en Goes Adressen en telefoon- |ummersop pagina 2. Penlngstl|den: j'30-12.30/13.30-17.00 uur. dactie [Terneuzen: Rein van der (editie-chef), Jan nsen (p|v. chef), Emile aion, Co Meertens, Cor de oer (foto), Ton Koomen gPort) Hulst: Frank Deii, u géne Verstraeten iddelburg: Henk Postma. s: Clévan Katwijk. vertentle-exploltatle specteur Zeeland: ■•Menu, privétei. oi 150- öo9. jtir De Carnavalsstichting A.H.C. 'De Vossen' uit Hulst organi seert daarom elk jaar een feestavond voor alle vereni gingen die de carnavalsge dachte uitdragen in Groot Hulst. Dit jaar wordt dit verbroe deringsbal zaterdag 11 januari gehouden in het Vossenhol (café de Ster) in Hulst. De ge hele avond kunnen de raden van elf uit de kernen van de gemeente Hulst zich verma ken. De prinsen en hun gevolg zijn van plan de dansvloer goed bezet te houden en bo vendien willen zij een stevige boom opzetten over de organi satie van de komende carna valsdagen. Mevrouw Kayser bij een van haar droogbloemstukken. Door Eugene Verstraeten HULST - „Niets maakt meer vrienden dan planten en bloemen. Je praat niet over een ander, of over politiek, of godsdienst. Een roos is bij iedereen hetzelfde. Het is één grote vriendenkring. Dat is nou het machtigste van Groei en Bloei". De Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde, beter bekend als Groei en Bloei, bestaat dit jaar in Zeeuwsch-Vlaan deren twintig jaar. Een van de grote drijfveren achter de nu 620 leden tellende afde ling is mevrouw A. Kayser- Maas. Zelf is ze 19 jaar lid en al 10 jaar voorzitter. „Groei en Bloei is natuur lijk hoofdzakelijk voor men sen die een tuin hebbèn, maar we hebben ook leden die op een flatje wonen en bijvoorbeeld bloemeridrogen of bloemschikken als hobby hebben". Veertig procent van de leden heeft enkel een groententuin. „Maar over groenten ben je gauw uitge praat, want ieder heeft zo z'n eigen methode. Je kunt hooguit proberen de mensen ervan te overtuigen dat ze niet moeten spuiten". Over bloemen en planten valt er heel wat meer aan de weet te komen. „Ze wijzen mij wel eens aan als de grote deskundige, maar ik leer nog steeds bij". Tot haar vijfenveertigste wist ze van tuinieren overi gens nog niets. „We woon den in de Huister binnen stad in een huis zonder tuin. Tuinieren was toen nog geen mode en bovendien, de ruimte kon wel beter wor den gebruikt voor de zaak". De liefde voor planten en bloemen bloeide op toen het echtpaar Kayser een cara van neerzette bij een boer in De Griete om er in de week ends te vertoeven. „Op dok ters advies voor mijn man, die herstellende was van een ziekte". Toen het eerste zaadje een prachtige bloem opleverde was het echtpaar- Kayser verkocht. Een wat ruimer stekje werd gevon den aan de Notendijk bij Terhole, „Verstand hadden we er niet van. We deden de gekste dingen. Op een na jaar stopten we enkele hon derden bollen de grond in. Er kwamen er twee uit. De rest was opgegeten door veldmuizen. Dat kon zo niet langer natuurlijk. We moes ten er iets over gaan leren". Stukjf richt. „Ik dacht, daar moet ik naar toe, nu ga ik het we ten". Ze kwam prompt thuis met een lidmaatschap. In middels woont het echtpaar net over de grens nabij Ste- kene, met een tuin van vijf duizend vierkante meter. Een dure hobby? „Dat valt wel mee. Bijna alles wat je hier ziet, is ontstaan uit zaadjes die ik gekregen heb van de een en stekjes van de ander. Dat is juist het mooi ste. Ook op onze bijeenkom sten wordt er volop gëruild. Vooral in het voorjaar als mensen hun tuin gaan op knappen, dan zitten ze met overtollige plantjes. Er zijn natuurlijk mensen die voor enkele duizenden guldens een tuin aanleggen en zeg gen: ziezo, dat zit er in. Daar ben ik voor mijn leven van af. Maar dat is niet zo. Als je er niks aan doet wordt het binnen enkele jaren een wil dernis. In een tuin moet je blij ven veranderen. Dat leer je bij Groei en Bloei". Op dat moment verscheen er een stukje in de krant Uitstapje over een bijeenkomst van Groei en Bloei in Terneuzen, toen nog maar pas opge- Behalve de maandelijkse bijeenkomsten in Terneuzen - FOTO WIM K00YMAN gaan de leden regelmatig op excursie naar tuinen. „Daar leer je het meeste van. Ideeën, combinaties, leren wat wel en niet kan". Ieder jaar staat ook een meer daags reisje naar het bui tenland op het programma. Dit jaar wordt dat een tripje naar Wenen. De leden wor den steeds aangespoord vooral buren of kennissen mee te nemen naar de bij eenkomsten. „Als iemand meegaat naar zo'n avond", zegt mevrouw Kayser, „dan is hij of zij verkocht". Dat daar heel wat waarheid in zit bewijst het ledental. Vijf jaar geleden was de afdeling trots dat er 200 leden inge schreven waren. Nu zijn het er al 620. Onkruid Wie een tuin heeft moet er in werken. Mevrouw Kayser ziet het echter niet als een bijkomend ongerief. Voor haar is tuinieren meer een krachtige therapie om te ontspannen, alle beslomme ringen aan de kant te zetten. „Als je met een bloemetje bezig bent vergeet je alles. Neem nou alleen maar het wieden van onkruid. Je ziet een vuiltje, neemt een em mertje en voor je het weet ben je twee uur bezig". Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Groei en Bloei is er donder dag 23 januari een feeste lijke jaarvergadering in het Zuidlandtheater te Terneu zen. Aanvang 19.30 uur. Daar worden tevens tien le den gehuldigd die al twintig jaar lid zijn van de afdeling. Van onze correspondente HULST - Niet Kaos maar 'Twee smerissen slaan hun slag' wordt vanavond door de filmclub Ciné 83 in het cine macentrum de Koning van Engeland in Hulst gepresen teerd. In het verleden is al eens meer gebleken dat de Hulster cinofielen een speciale neus hebben voor goede produkties. Deze keer was hun neus echter iets te goed. Kaos (vijf verha len van Pirandello) blijkt zo'n groot succes te hebben in het Noorden van ons land dat de film nog niet beschikbaar is voor de Zeeuwsvlamingen. Daarom heeft het bestuur hals over kop een andere pro- duktie op de kop getikt om de filmliefhebbers vanavond voor te schotelen. 'Les Ripoux' van Claude Zidi is een waar dige vervanger. De twee agen ten in het verhaal zijn com plete tegengestelde naturen. Samen beleven zij een aantal avonturen in het hachelijke sfeertje van de onderwereld. De film is een mengeling van droge, absurde en zwarte hu mor. Aanvang 20 uur. Ciné 83 probeert nu de aan gekondigde 'Kaos' de komende maand naar Hulst te halen. (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Culturele Raad krijgt opnieuw provinciegeld om enkele Zeeuwse kunstenaars een steuntje in de rug te geven. Het gaat om Cor van Dix- hoorn, Marinus van Dijke en Joke Noest,.alledrie uit Wal cheren. De raad helpt het drie tal aan brochures, waarmee ze de boer op kunnen om exposi tiemogelijkheden te verwer ven. Daarmee zijn per kunste naar enkele duizenden gul dens gemoeid. Het is de tweede keer dat de culturele raad zich op deze wijze voor Zeeuwse kunste naars inzet. Gedeputeerde Staten hebben de raad overi gens gewaarchuwd dat niet automatisch zal worden inge stemd met nog meer van dit soort projecten. Het college wil eerst wel eens resultaat zien. Bovendien vindt men dat het eigenlijk niet op de weg van de raad ligt om op deze wijze kunstenaars te promoten. De drie betrokken kunste naars werden uit 19 gegadig den geselecteerd door de pro vinciale adviescommissie beeldende kunst. Deze com missie heeft de provincie vo rige maand geadviseerd om drie werken aan te kopen van de Walcherse kunstenaar Piet Van een onzer verslaggevers i. OOSTBURG - De Stichting Bejaardenhuisvesting wil 24 zogenaamde aanleunwonin gen bij het Schoondijkse be jaardencentrum Ruschevliet laten bouwen. Een aanvraag hiertoe is onlangs bij de ge meente Oostburg binnen ge komen. Dit werd gisteren be kend gemaakt tijdens de bij eenkomst van de Oostburgse raadscommissie voor Open bare Werken. Aanleunwoningen zijn hui zen die in de directe omgevin gen van een bejaardentehuis staan en bedoeld voor bejaar den. De bewoners kunnen ge bruik maken van de.diensten van zo'n tehuis maar toch zelf- strandig wonen. Zo kunnen ze hun maaltijden van het tehuis krijgen en hun vuile was daar laten reinigen. Het college wil voorlopig de aanleunwoningen in twee fa sen laten bouwen. De eerste twaalf nog dit jaar, de andere helft volgend jaar. In de omge ving van Ruschevliet is ruimte voor zulke woningen. De com missie kon zich in de plannen vinden. Tijdens de commissiebijeen komst kwam ook naar voren dat er binnenkort in Oostburg een tandtechnisch laborato rium in Oostburg komt. Een aanvraag hiertoe is onlangs bij de gemeente ingediend. De tandtechnicus wil het bedrijf in een woning in de wijk Schorpioen beginnen. De com missie heeft daar geen be zwaar tegen maar wil in meerderheid wel dat de om wonenden in kennis worden gesteld van het plan. Zo'n la boratorium hoeft geen hinder wet-vergunning aan te vragen omdat het geen overlast ver oorzaakt. Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De renovatie van het Breskense Spuiplein zal hoogst waarschijnlijk niet voor het komende zomersei zoen klaar zijn. Er moet ern stig rekening mee worden ge houden dat het plein pas mid den volgend jaar opnieuw is ingericht. Dit deelde gisteren de Oostburgse wethouder A. de Feijter mee tijdens de ver gadering van de raadscom missie voor Openbare Werken. Volgens de wethouder komt de vertraging door de renova- tie-plannen van het voorma lige bedrijfsgebouw van Ver- duijn aan het Spuiplein. Een plan voor de verbouw van het pand kreeg de commissie gis teren onder ogen. De Sluise aannemer Leenhouts wil het gebouw veranderen in een winkel met magazijn op de be nedenverdieping en daar bo ven komen woningen en va kantie-huizen. De werkzaam heden aan het plein kunnen volgens De Feijter niet begin nen voordat het pand hele maal verbouwd is. „Anders wordt er teveel schade aange richt". Het voormalige bedrijfsge bouw wordt helemaal ge sloopt, de kelders zullen ver dwijnen. De woningen komen boven de winkel aan de voor zijde van het Spuiplein, de va kantiehuizen aan de achterzij - de, aan de Zandstraat. De commissie kon zich voorlopig in de voorgestelde renovatie plannen vinden. De aannemer heeft gegadigden voor de win kel en de woningen. Met name de fracties van PvdA en D&T maakten wel ernstig bezwaar tegen de ver traging van de renovatie van het plein. Volgens hen moet het mogelijk zijn het plein nog voor de zomer te verbeteren. J. Wielakker (PvdA) haalde een raadsbesluit aan waarin staat dat het plein nog deze zomer zou zijn hersteld. „Het college zal met een nieuw voorstel moeten komen als die vertra ging werkelijkheid wordt", zei hiu De wethouder zei dat dat voorstel er aan komt. Volgens De Feijter komt de vertraging ook mede doordat het ambtenaren-apparaat erg veel werk heeft. „Dit jaar staat een aantal grote projec ten op het programma, denk maar eens aan Boulevard De Wielingen te Cadzand-Bad en het de binnendijkse duinen". Dieleman. Dit voor een totaal bedrag van 22.500 gulden, het grootste bedrag dat de provin cie over 1985 aan één kunste naar zal betalen. Eerder in 1985 kocht de pro vincie op advies van de com missie in één keer werk aan van 22 Zeeuwse kunstenaars. Daarmee was in totaal zo'n 123.000 gulden gemoeid. De hoogste bedragen gingen naar J. van Munster en D. van der Kop (elk 20.000 gulden) en M. Boezem (17.500 gulden). Dropping - Voetbalvereniging Clinge houdt op vrijdag 10 ja nuari een dropping. Vertrok ken wordt vanaf 19.00 uur op het parkeerterrein aan de Malpertuuslaan. Na de voet tocht wordt iederee terug ver wacht in de kantine van de vereniging voor een mossel maaltijd. Deelnemers aan de maaltijd moeten zich wel tij dig melden bij secretaris Jo- han Raas. Beurs - De postzegelvereni ging Het Land van Hulst houdt op zondag 12 januari in Den Dullaert een beurs voor verzamelaars van munten en postzegels. De beurs begint om 10.00 uur. Koffieochtend - De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Axel houdt op 15 januari de veertigste jaarvergadering. Na afloop van het vergadergedeelte wordt tijd vrijgemaakt voor een bingo. Aanvang 20.00 uur. Bingo - De W Vogelwaarde houdt zaterdag 11 januari een bingo in de kantine. Er is on der meer een weekendje in een bugalow en een fiets te win nen. Aanvang 20 uur. Termijnmarkt - Het bestuur van de Regionale Agrarische Kring Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren heeft de eerste activiteit van het nieuwe jaar gepland op woensdag 15 januari. Het zal meteen ook een heel bij zondere en interessante activi teit worden. In Hotel van Leu ven te Kloosterzande begint die avond een 'termij nmarkt- avond'. Men heeft de voorzit ter van de Termijnmarkt, de heer Muller, bereid gevonden hieraan mee te werken. Hij zal de bezoekers uitleg geven over het reilen en zeilen van de Termijnmarkt, een speciale markt voor de termij nhandel. Hierbij worden koop en ver koop met vaststelling van een tijdstip van levering, vaak met de bedoeling om voor of op dat tijdstip, het verschil te verre kenen tussen de op dat mo ment geldende prijs en de bij de koop bedongen prijs. Ook heel wat andere belangrijke aspecterl betreffende de Ter mijnmarkt zullen die avond worden besproken en nader uiteengezet worden. De bij eenkomst begint om acht uur. V Prins Tinus naar Ede - Nog maar enkele dagen Prins der Kloorianen en Tinus 1 gaat al op staatsbezoek. Zaterdag 11 januari vertrekt hij met zijn gevolg per touringcar naar het Gelderse Ede. Hiermee gaat een reeds jarenlang bestaande wens van de Edese carnavals vereniging de 'Knollendrollen' in vervulling. Oud-Klooriaan Willy van Mieghem, die reeds vele jaren woonachtig is in Ede, heeft afgelopen zaterdag tijdens de inhuldiging van Prins Tinus deze afspraak ge maakt met de Kloorianen. Van Mieghem is mede-organisator van het carnavalsbal van a.s. zaterdag. Windkracht 9, de hofkapel van de Kloorianen, zal het prinsenbezoek aan Ede muzikaal begeleiden. In de bus is nog plaats voor een aantal belangstellenden. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen op telefoon 01148-2544.

de Stem | 1986 | | pagina 15