jimmw VANDEN Bi Surina] Deze week nog voor de oude prijs! Ingeland en| 'rankrijk verleggen anaal tu mik WOENSDAG 8 JANUAR11986 EXTRA OP WOENSDAG= Tl 1 PAGINA 4 „De vlucht van Martinair met bestemming de komeet Halley vertrekt over 30 minuten, u kunt nu instappen". De ingeblikte stem van de omroepster galmt door de gangen van Schiphol, over de ongeveer 250 mensen die er een kleine tweehonderd gulden voor over hebben om de legendarische komeet Halley te kunnen zien. Als ze te zien is tenminste. Velen betwijfelen dat, maar betalen toch omdat je natuurlijk nooit kunt weten en maar één keer in de 76 jaar de kans krijgt. „Met bestemming de komeet Halley? Die griet is gek, dat is 62 miljoen kilometer...", grapt een man die met een verrekijkertas rond de nek en een pak folders in de hand geduldig staat te wachten. Dan gaat het hek open. Het duurt lang voor iedereen de airbus Prins Bernhard binnen is. We vertrekken uiteindelijk met een vertraging van een half uur. Op weg naar Halley, de verschrikkelijke ruimtesneeuwbal. Van mijn buurman, een oude man van 80 jaar die Halley in 1910 al zag, krijg ik een verrekijker te leen. IA. M .merikaanse ninister ient. ntslag in ROODMERK KOFFIE pak 250 gram, vac. verpakt of bonen Vredeling 1 PAPIER VOOR UW PEN Eigen huis Natrappen Rampjaar PAPIER VOOR UW PEN Tekorten Midley vlekje tussen miljoenen urndere vlekjes A/OENSDAG 8 JANUARI 198j iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiuimiifiifimiiuiiiimiimiififiiiiimiiiiiiiHiH Door Cees Maas De hemel is bezaaid met lichtjes en één daarvan zou Halley zijn. Directeur Theo Vermeesch van de Volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven heeft omgeroepen hoe ze te vin den is. Jupiter is de hel derste planeet en die valt dus op, zegt Vermeesch. Dat klopt. Dan wordt het moeilijk. Eerst rechts naar boven en bij de volgende ster naar links. Bij de ster die dan opdoemt moet je de kijker iets laten zakken en daar zou Halley dan zijn. Het zal wel. Gooi het maar in mijn pet. Ongetwijfeld heh ik Halley gezien, maar herkend is een tweede. Alles wat ik zie zijn miljoenen en miljoenen vlek jes, speldeknopjes die nauwe lijks van elkaar verschillen. De één is wat groter en wat helderder dan de ander, maar dan heb je het gehad. „Halley is nauwelijks waarneembaar," heeft Vermeesch de kometen- tuurders al voorzichtig voor bereid, „en een staart is niet te zien, dat komt pas in mei op het zuidelijk halfrond". Eerder op de avond had de sterrewachtdirecteur meege deeld dat velen teleurgesteld Vanden Boeynants in beklaag - nbank. - foto archief de stem o Arnold Douwes die de komeet in 1910 al zag Echtgenote Jeanette Vermeesch klinkt met Halley-champagne met prinses Margriet op de goede afloop. - FotosDestem o<ckaeb» uit het vliegtuig zouden klau teren. Onvermijdelijk. De mensen verwachten voor hun 195 piek een grote vlammende pijl te zien, en geen vaag oranje vlekje dat hoegenaamd niet opvalt tussen het sterre- geschitter. Uit verhalen van hun ouders hebben ze gehoord dat Halley in 1910 in Neder land een waar spektakel ver oorzaakte dat slechts, wat sen satie betreft, werd overtroffen door de ramp met de Titanic, twee jaar later. „Maar de echte amateur- atronomen weten echter be ter", zegt Vermeesch, „voor hen is het al een sensatie als ze een nieuw hemellichaam aan het firmament ontwaren, hoe klein en hoe vaag dat ook is". Hij krijgt gelijk. Na afloop van de vlucht blijkt dat velen zich bekocht voelen. Bijna twee honderd piek betaald voor niet meer dan een korte blik op een veegje in de ruimte. „Ik vind het ronduit een aanfluiting," constateert een verbolgen dame na afloop. Anderen (de mannen met de handige uit schuif bare telescoopjes) zeg gen dat een droom in vervul ling is gegaan. Arnold Douwes is samen met de 87-jarige J. de Jager de enige die Halley al een keer eerder heeft gezien. 76 Jaar geleden. De Jager vliegt nu mee omdat hij als 12-jarig jon getje de ruimtesneeuwbal met vurige staart vanaf het Sche- veningse strand heeft beke ken. Voor hem heeft de trip emotionele waarde. Zo ook voor Arnold Douwes die 80 is. Toen hij vier jaar was wekte zijn moeder hem en torste hem mee naar het zolderraam om Halley te bekijken. Dat heeft diepe indruk op hem gemaakt. „Zo diep dat ik geen mo ment twijfelde toen ik in kon schrijven voor dit twee uur durende reisje. Voor mij heeft het emotionele waarde, hoe miserabel Halley er nu ook uitziet. Vrijwel mijn hele le ven heeft zich afgespeelt tus sen de twee overkomsten van de komeet en nu ik 80 ben heb ik nog maar één wens en dat is Halley zien. Net zo als ik ben begonnen". De oude man is slecht ter been, maar vief en behoorlijk driftig. Als hij er niet in slaagt om de komeet vanuit zijn stoel bij het raampje te zien, stampt hij driftig met zijn wandelstok op de vloer van het vliegtuig en roept dat hij niet eerder het vliegtuig zal verlaten vooordat hij het ding heeft gezien. Later nemen ze hem mee naar de cockpit, waar het zicht beter is en de piloot het dingetje aan wijst. Douwes keert voldaan weerom. Toch besluit hij zich in te schrijven voor de reis naar Australië in april. „Dan is de komeet dichter bij de zon en ontwikkelt zich die vurige staart waar Halley zo be roemd om is. Als ik dat een maal heb gezien kan ik mijn kop neerleggen, het leven is. dan afgerond en 76 jaar zijn als een knip met de vingers voorbij gevlogen." De vlucht van dinsdag avond is een VIP-vlucht. Vol met persmensen en niet te vergeten prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en drie prinsjes. Pieter zal later zeggen dat hij Halley „mis schien wel heeft gezien". Als het vliegtuig is geland wordt er champagne geschonken. Eeen cadeautje van een slimme Franse wijnboer die zijn nieuwste oogst naar de komeet heeft genoemd en nu de flessen met enig ceremo nieel doopt. Tijdens de vlucht wordt ge probeerd iedereen zoveel mo gelijk aan zijn of haar trekken te laten komen. Het vlietuig vliegt achtjes boven de Noord zee en om de tien minuten worden de plaatsen bij de raampjes gewisseld, dat moet allemaal in het pikkedonker gebeuren om het zicht zo wei nig mogelijk te belemmeren. Zonder kleerscheuren gaat dat niet. Mensen vallen over stoe len. Maar voor Halley moet je wat over hebben en geen mens| die klaagt. De komeetgekte heeft in alle] hevigheid toegeslagen en niet alleen in Nederland. 80.000 Ja-| panners hebben inmiddels in geschreven voor een reis naail Australië om daar Halley (dar, wel met een mooie rode staarl van honderden miljoenen ki lometers) onbelemmerd kunnen waarnemen. lO.üffi Amerikanen reizen met het zelfde doel af naar eilanden it de Pacific en burgemeestei koch van New York heeft be volen om de straatverlichtinj in zijn stad twee dagen te do ven zodat zijn burgers onge stoord de ruimtesneeuwba; kunnen zien. IVSHINGTON (RTR) - De ïerikaanse minister van idbouw, John Block, heeft n ontslag aangeboden aan •sident Reagan. Tijdens de ■sconferentie, waarin hij terugtreding bekend- akte, verklaarde de minis- dat hij tot de stap besloten omdat hij nieuwe, span- ïde mogelijkheden wil on- zoeken in het particuliere Irijfsleven. Block is onge- sr vijf jaar minister van dbouw geweest. )e vijftig-jarige Block was van de weinige ministers was overgebleven van het spronkelijke kabinet van ^sident Reagan. Sedurende zijn ambtspe- de is hij regelmatig door het Igres aangevallen omdat hij [weinig zou doen aan de rk gestegen kosten van de ïerikaanse landbouwpro- jmma's. an de andere kant stond ïlock echter ook regelmatig •nder vuur van de kant van de ïngenorganisaties van de ïerikaanse boeren omdat de ^bouwprogramma's ver- ird zouden worden aange- WAC| TER/ mach) politif bouv kings ontru tegen gie. de het d| het haald I het hun gelijlj Er I gesch hun het ren, van i togeh op verliJ Del hondj tijd contrl zij g4 HE| het 1 als kamfl gron Halfl ten Maal kam) kersf was togel Soms wordt er geduwd om een goed plaatsje te bemachti gen. (ADVERTENTIE) Geldig t/m zaterdag 11 jariuari 1986. Maximaal 3 aanbiedingen per klant. Op=Op. KWALITEIT ALS DE BESTE. ALLEEN DE PRIJS IS LAGER. t/1/4-2-05 Het overgrote deel van het Nederlandse volk zal het de oud-minister kwalijk ne men de uitlatingen door hem geuit in het interview met de Haagse Post over personen van het koningshuis. Voor zover men er tot dusverre niet mee op de hoogte was, is het nu wel duidelijk dat het deze persoon ontbreekt aan de meest elementaire nor men van fatsoen. Ondanks deze afkeurenswaardige uitspraken blijkt in het zelfde interview dat hij ook nog wel verstandige taal kan bezigen, nl. als hij zich uitlaat over zijn partijgeno ten Den Uyl en Max v.d. Berg. Hij verwijt hierin Den Uyl dat hij geen verstand heeft van defensie en dat hij een scharrelaar is die geen klare plannen trekt. Voor waar geen malse kritiek. Nog sterker spreekt hij zich uit als hij Den Uyl erop wijst dat hij zich verdienste lijk zou maken, indien hij partijvoorzitter Max v.d. Berg aan de kant zou zetten. Wat betreft de kritiek op Den Uyl deze is niet zo ver wonderlijk. Immers voor in siders is het duidelijk geble ken, dat het aanzien de laat ste maanden van hem ta nende is. Zelfs in zijn eigen partij groeit de aversie tegen zijn persoon en beleid. Uit een gehouden enquête blijkt dat Lubbers belangrijk ho ger gewaardeerd wordt dan Den Uyl. Zelfs in zijn eigen partij scoort Wim Kok beter dan Den Uyl. Evenals uit de enquête gehouden door het Nipo blijkt dat het aanzien tussen Lubbers en Den Uyl ligt in de verhouding als 5 tot 1. Sprekender voorbeeld is niet voor discussie vat baar. Tijdens de algemene beschouwingen in de Kamer dit najaar, bleek overduide lijk dat Den Uyl geen partij meer was voor Lubbers. Zelfs de top van zijn eigen partij sprak in de wandel gangen van een afgang. Het is opvallend dat het aantal fractieleden dat nog waar dering voor zijn opteden kan opbrengen, op de vingers 0^ \oP «j£0\G 0 np van één hand is te stellen. Van zijn eigen fractieleden o.m. van Ed van Thijn, Bart Tromp en Wim Kok zijn de suggesties geuit dat Den Uyl beter kon opkrassen. Ook zijn absolute nee tegen de plaatsing van kruisraketten evenals door Max v.d. Berg sluiten de kansen op rege ringsdeelname na de verkie zing ten enemale uit. Heel wat leden van zijn partij, liefst 43% zijn bereid de plaatsing te accepteren en aan een volgend kabinet deel te nemen. Deze weg wordt door Den Uyl en Max v.d. Berg volledig afgesloten. Als beiden hun starre hou ding vasthouden, betekent dit wederom heilloze opposi tie. Geen verstandig mens zal dit toejuichen. Hoe kun nen zij dan ook' maar iets van hun programma met succes en uitvoer brengen. De PvdA heeft dit nu reeds al te lang opgevoerd, laat ze nu ook eindelijk eens hun programma waar maken. Dan is het echter zaak niet te wachten tot de poten van Den Uyl zijn stoel zijn weg gezaagd; vrijwillig zal hij geen afstand doen. Het is ook zo verleidelijk om naast de AOW-uitkering een niet te versmaden vergoeding als kamerlid te innen. Enkel is het mij niet duidelijk hoe dit te rijmen valt met het pro gram, waarin pleidooi wordt gehouden voor nivellering deeltijdbanen en arbeids tijdverkorting. Op één punt ben ik het bij uitzondering met Vredeling eens wanneer hij stelt Den Uyi te vervan gen door Wim Kok en Max v.d. Berg te vervangen door Jos v. Kemenade. Goes J.A. de Kooning De strekking van het artikel 'Eigen huis spant paard ach ter de wagen' uit De Stem van 29 november jl. noopt mij tot het maken van en kele kanttekeningen. 1. In het betreffende arti kel schrijft u terecht dat uit onderzoek van de 'vereni ging eigen huis' is gebleken dat een huurder gemiddeld 1 Vb maal zoveel geld van de overheid krijgt ais een eigen-woningbezitter. Daarna schuift u ons echter conclusies in de schoenen die wij niet voor onze rekening zouden willen nemen. U schrijft namelijk; „Eigenlijk bedoelt Eigen Huis: schaf die extra voordeeltjes voor de huurders af waardoor de overheidsbalans van baten en lasten tussen huurders en woningeigenaren weer ge lijk wordt getrokken. De huurders gaan dan vanzelf over tot de aanschaf van een eigen huis." Met dit door mij aangehaalde citaat sugge reert u twee zaken; _a. Wij zouden willen dat de" subsidies aan huurders omlaag zouden moeten. Dat is geenszins het geval. Wij willen namelijk dat huur ders en kopers evenwichtig worden behandeld. En in die wens sluiten wij aan bij het regeerakkoord. Daarin staat letterlijk: 'De regering zal een evenwichtig woonlas- tenbeleid voeren voor zowel koop- als huursector.' Wij achten het onze taak als woonconsumentenorganisa tie na te gaan in hoeverre beloften zijn en worden waargemaakt. In dit geval moesten wij constateren dat kopers nog steeds worden achtergesteld bij huurders. Wij pleiten ervoor dat ieder een volledige keuzevrijheid heeft voor kopen of huren van een woning. Die keuze vrijheid wordt momenteel sterk belemmerd door het feit dat de overheid kopers en huurders verschillend behandelt. Met name voor de inkomensgroep beneden 34.000 bruto per jaar is het kopen van een huis finan cieel onhaalbaar. De 'ver eniging eigen huis' heeft dan tot taak dat te signaleren en opnieuw te pleiten voor een gelijke behandeling. Dat houdt geenszins in dat huur ders dan maar gekort moe ten worden. b. Met de zinsnede: 'De huurders gaan dan vanzelf over tot de aanschaf van een eigen huis' suggereert u dat wij zouden willen dat ieder een een eigen huis moet ko pen. Dat is onze bedoeling èn onze taak als woonconsu mentenorganisatie niet. Wij behartigen de belangen van (a.s.) eigen-woningbezitters. Dat houdt echter niet in dat wij daarmee ieders auto nome beslissing voor kopen of huren beïnvloeden. Wij kunnen wel helpen bij het nemen van de beslissing, maar doen dat uitsluitend op volstrekt zakelijke gron den: berekening woonlasten, aangeven andere financiële voordelen en verplichtingen, wijzen op het feit dat men met eventuele toekomst plannen rekening moet hou den enz. Het gebeurt heel re gelmatig dat wij tijdens de individuele advisering aan raden om te gaan huren. Dat is dan ook onze kracht: wij zijn volstrekt onafhankelijk. 2. In uw artikel schrijft u dat wij voorbij gaan aan de persoonlijke voorkeuren van de consumenten. Zij kunnen om allerlei redenen besluiten te huren in plaats van te kopen. Wij weten echter wèl dat de voorkeur van de Nederlandse bevol king anders ligt dan nu tot uiting komt in de verhou ding huurwoningen/koop woningen. Die verhouding ligt momenteel op 56:44. Uit een enquête die het bureau Lagendijk in onze opdracht heeft uitgevoerd blijkt ech ter dat 68% van de Nederlan ders bij gelijke woonlasten de voorkeur geeft aan een eigen huis. Uit de enquête blijkt verder dat maar liefst 48% van de huurders liever een eigen huis heeft, ook al zouden de woonlasten maandelijks 100 hoger zijn dan de huidige. Amersfoort Vereniging Eigen Huis A. Salvorden, voorlichter Bij burgemeester de Jager van Rijsbergen komt in De Stem van 17 december de aap uit de mouw als hij rea geert op de acties van de be roepschauffeurs. Hij bena dert de acties zeer negatief; zonder argumenten en ge heel ten onrechte. De Jager zou béter moeten weten, ze ker in verband met zijn eer dere loopbaan bij de vakbe weging. De chauffeurs strij den voor een rechtvaardige zaak; veel onrechtvaardig heden meoten worden recht gezet. Het heeft er de schijn van dat burgemeester de Ja ger nu natrapt naar de be weging waaruit hij is voort gekomen. Beter gezegd uit de beweging waardoor de Jager deze huidige riante positie heeft kunnen berei ken. Breda Christ Crul NAAR mijn mening mogen we het voorbije jaar 1985 best een 'rampjaar' noemen, ofschoon er naast de vele rampen toch ook ontzettend veel goede dingen gebeurd zijn, die evenwel nooit de voorpagina van de kranten halen. Doch niet alleen van wege de vele vliegtuigonge lukken, de diverse trein rampen en niet op de laatste plaats de natuurrampen in Mexico en Columbia en tal van terreuracties, zoals re centelijk in Rome en Wenen, AGEF*êN u~"" 7c rut""- 'Jr loP was het 1985 rampzalig. Rampzalig worden dingen en mensen pas wanneer het goede niet meer als goed en het kwade niet meer als kwaad erkend wordt. Wan neer ales wordt 'goed' ge praat met tal van argumen ten en beweringen, die op het eerste gezicht heel aan nemelijk en redelijk lijken, maar bij nader inzien slechts te verwerpen zijn. Het fatale besluit van 1 no vember 1985 om in Neder land kruisraketten te plaat sen is een van die zeer be denkelijke en aanvechtbare beslissingen van de huidige regering, die onverantwoord en daarom slecht te noemen is. Breda AW van Mil Belangrijke gebeurtenissen in de r.-k. kerk, o.a. de be noeming van bisschop ter Schure in Den Bosch, het pausbezoek en de bijzondere bisschoppensynode, werden ons in De Stem helaas voor geschoteld door uw mede werker Jan Bouwmans, die beslist geen voorstander en nog minder een vriend van de kerk genoemd kan wor den gezien zijn tendentieuze en dubieuze berichtgeving. Indien de heer Jan Bouw mans het artikel van de di recteur van Stichting Paus bezoek de heer H.B. van de Biggelaar in Het Katholieke Nieuwsblad van 20 dec. jl had gelezen, zou hij beter geïnformeerd zijn geweest o.a. inzake het pausbezoek. 'Lethargie onder kaders, en thousiasme aan basis'. Van de 1800 parochies in de Ne derlandse kerkprovincie hebben toen ruim 1500 paro chies collectes gehouden ter bestrijding van de onkosten van het pausbezoek en met succes overigens, want er waren in ieder geval geen' tekorten!! Bravo, rooms-ka- tholieken van Nederland. Dit moest mij van het hart op Nieuwjaar! Oosterhout H. Hoegen DEN HAAG/PARAMA- "IBO (ANP) - Suriname is bezig in het kader van be zuinigingen en heroriëntatie haar buitenlandse beleid te reorganiseren. Daarbij is af gezien van het eerder opge vatte plan het aantal am bassades in het buitenland uit te breiden. In tegendeel zullen de di plomatieke vertegenwoordi gingen zodanig worden her ingericht dat met een kleine maar niettemin professio nele staf efficient kan wor den gewerkt. Dit heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Tjon Kie Sim op een persconferentie BIJS (RTR) - De ministers van Groot-Brittannië en Frankrijl kekomen voor overleg over de I i tof brug), waarover later deze Putieve beslissing moet vallen. De Britse minister Nicholas Rij eveer een uur met de Frans foux. Daarna voegden zij zich raigen om de plannen van de elk torende particuliere ondernem nadere beschouwing te onderwe ïrleg owel de Franse als de Britse en mee dat weken van voo llXLë n?« geen duidelijke favort hLeVnr Britse Premier Thai ™ent Mitterrand komef u in de Franse stad Lille bij eel en aan welk project zij de voorl

de Stem | 1986 | | pagina 4