bangladesj tussen hoop en cynisme ba nlNSDAG 7 JANUARI EXTRA Bek Landloos Stad A56 T48 Eindeloos droef, niemand huilt. it garantie Door Mick Salet Bengaalse blues. Het is half vijf in de ochtend en het station van Dinajpur ontwaakt. Kleumend en kreu nend komen de eerste mensen overeind uit de liassa daklozen, die hier de kille nacht heeft doorgebracht. Met opgetrokken knieën. In el kaar verstrengeld. Als warmtezoekende puz zelstukjes. De vroege reizigers hullen hun hoofden nog kouwe lijk in de lange lappen van hun traditionele kurta's. In een kraampje wordt water opgezet voor de thee. Of koffie. Het smaakt naar geen van beide. Tegen vijven wordt het wat Die moeten eerst wachten noeriger. Enkele Moslims tot de doktoren bereid zijn hen fH30NIS kien hun matje uit en buigen ichting Mekka voor hun och- jhdgebed In de trein, die de hele nacht op het perron heeft gestaan, gaan de reizigers op zoek naar een zitplaatsje. De meeste janken worden bezet door Kurkende zwervers, die niet erg inschikkelijk zijn. Maar na een half uur porren en morren heeft iedereen een plekje. En j.'ïrtrekt de trein met een gpptheid die alleen Mussolini reffirweten wordt. Chaos z du. daiel hechter ESCADA (Mnimr> SP0TUC.1I f aat 7, oostburg, 01170-213. IZelfs de Nederlandse con- lËicteur die wekelijks suppor ters van FC Den Haag en Ajax begeleidt, zou hartkloppingen krijgen als hij hiér kaartjes zou moeten knippen. De trein, een vaal en versleten erfstuk van de Britten, puilt uit van de j zwartrijders, die zich door 'memand laten wegsturen. Ze fiangen uit de deuren, zitten op het dak, en liggen in het gang- [Saai is het in ieder geval niet. Een circus van crepeer- gevailen trekt door de trein. Kldend en bedelend. Maar nauwelijks de aandacht trek kend De modale Bengaal kijkt niet meer op van een blinde lelaar in lompen. n vader komt zijn mis- akte zoon tonen. Als een kmisattractie. De rechter- nd van de jongen zit direct aan de schouder. Zonder arm. gjn navel zit op borsthoogte. En zijn verminkte lichaam ziet er uit als een maanlandschap. Vol zweren en bulten. H;,Heeft hij daar dan niets?", j ifaagt een reiziger en wijst naar de plaats waar normaal een navel zit. De vader trekt de lendendoek van zijn kind wat verder naar beneden. „Nee, kijk maar." Niets anders Hn vel over been. Vreemd. Maar geestelijk is hij verder normaal?" jDe vader en de jongen knik ken hlGenoeg wetend buigt de vragensteller zich weer naar zijn buurman en gaat verder met het'gesprek dat onderbro ken werd door de komst van het tragische tweetal. Over tot de orde van de dag. De jongen wacht nog even in de hoop wat geld te krijgen. Maar pa ziet dat hier niets te halen valt en trekt zijn lijdzaam kind ver der naar de volgende wagen. Ï|Veel ellende maakt cynisch. B,Als je iedereen die hier langs komt geld zou geven, ben je arm als je op het eind punt aankomt. Veel van de be delaars krijgen trouwens veel meer dan mensen die voor hun geld werken. Natuurlijk, er zijn wel mertsen die zó gehan dicapt zijn dat ze niet kunnen ~rken. Die geef ik ook best wat. Maar je moet oppas sen Als de anderen zien dat je 'ntje wat geeft, dan komen k gelijk op je af." e wreedwijze man stelt voor als Golzar. Hij is kbediende bij een van de ticuliere banken van gladesj. Qua inkomen en fiding mag hij zich tot de denklasse van het land re fill. Hij is op weg naar het ^.enhuis in Rajshahi, waar zijn broer na een auto-ongeluk hcht is gekomen. pat kost hem handenvol ld. Kijk, in Dhaka zullen ze Jyer tellen dat behandeling in B ziekenhuis voor iedereen jwjjs is. Maar in werkelijk- nei'Er is hier geloof ik één Ijkenhuisbèd voor vierdui- ®hd mensen. Wil je opgeno- JJf n worden, dan moet je in de ffigaan staan. Mijn broer had Buk dat hij gewond raakte ■pen ongeluk. Dan willen ze ■hog wel eens voorrang ge- van. Maar zieke mensen die Benomen moeten worden? Weet je hoe dat gaat? te onderzoeken. Daarna moet je wachten op de resultaat van dat medische onderzoek. In het ziekenhuis is geen plaats om te wachten. Dat moet je maar ergens anders doen. Waar? Dat is niet het pro bleem van de doktoren. Men sen wachten soms weken in de buurt van het ziekenhuis tot ze geholpen kunnen worden. Als eenmaal bekend is wat er aan mankeert, dan begin nen de problemen pas goed. De doktoren zullen misschien me dicijnen voorschrijven. Maar die zijn niet gratis. Die moet je ergens op de zwarte markt zien te kopen. Of in een privé- kliniek. Want de meeste dok toren in de regeringszieken huizen hebben thuis nog een eigen kliniek. Dan snap je ge lijk waar de gratis medicijnen van de overheid naar toe gaan. En een operatie in het zie kenhuis? Moet je ook zelf be talen. Alles. Voor de verdo ving. Voor de injecties. Zelfs de operatiemesjes voor de chi rurg moet je kopen, want die zijn er zogenaamd niet. Nee, ik overdrijf niet. Als je ziek bent en gezond wilt worden, moet je geld hebben. Het bed in het ziekenhuis is gratis. Maar verder niets. Je familie zal daar voor je moe ten zorgen. Medicijnen voor je moeten kopen. Zorgen dat je iets te eten krijgt. De behande ling is niet slecht. De doktoren zijn goed opgeleid. Maar ja, ze lijden aan de kwaal die alle Bengalen hebben. Ze willen snel rijk worden. De nationale ziekte, hè." Het verhaal van Golzar heeft de aandacht getrokken van andere reizigers op de bank in de wagon tweede klas. „Luister", zegt een man die Hossain heet, „de enige manier om dat te veranderen, is de mensen politiek bewust te ma ken." „Kom nou", zegt Golzar. „Wat hebben de politici nou voor dit land gedaan? Niks. Ze hebben zichzelf verrijkt." „Niet de politici van de Ar beiders Partij." „Welke partij is dat nou weer? We hebben er zoveel. Vijfenzeventig, zevenenzeven tig, ik hou ze niet meer uit el kaar." „De Arbeiderspartij is een socialistische partij en lid van de alliantie van vijftien. Dat zijn partijen die eisen dat de militairen zich terugtrekken in hun barakken. Dat is een van onze vijf eisen. Verder .willen we dat er weer een par lement komt. Dat er vrije vak bonden komen met het recht om te staken. En...wat zijn die andere eisen ook al weer De politiek gevangenen vrij? „Ja. En nog iets. Nou, dat doet er even niet toe. Maar het gaat erom dat er weer demo cratie komt in dit land, dat de mensen zelf „Hou toch op, denk je dat er in Bangladesj nog iemand is dié politici vertrouwt? Politici zijn even corrupt als iedereen die bij de overheid werkt. Al lemaal vriendjespolitiek en zakken vullen." „Daar gaat het juist om. Wat zie je in Bangladesj? Dat de armen steeds armer wor den en de rijken steeds rijker. Tachtig procent van de men sen is analfabeet en heeft te weinig te eten. En een hele kleine groep rijdt rond in een grote mercedes. Heeft drie huizen en drie vrouwen." „Weet je wat dit land npdig heeft?" Het zal toch weer niet een sterke man zijn? „Ja. Iemand die grote schoonmaak houdt." De trein stopt bij een sta tion, waar weer nieuwe be pakt en bezakte reizigers zich de trein in proppen. In de tus sentijd probeert een horde van handelaartjes dezelfde pro- BANGLADËSJ. Een land dat beschreven wordt met een pen gedoopt in tranen. Maar de Bengalen zelf hebben geen tijd om te huilen. Het leven gaat door. Verslag van een treinreis, met een Bengaalse leraar Engels als tolk. Eén stukje uit de Bengaalse puzzel. Leven tussen hoop en cynisme. Kinderarbeid is in Bangladesj doodgewoon. Eik beetje ioon helpt het gezin het hoofd boven water te houden. dukten te slijten. Sigaretten. Vrolijk kleurige pakjes milde filters, die het land zijn binnen gesmokkeld, en twee tot drie daglonen kos ten. En grauwer verpakte scherpe sigaretten van eigen bodem, die voor nog geen cent per stuk verkocht worden. Net als de zuurtjes. De hard ge kookte eieren. De sinaasappe len. De aardnootjes. De bana nen. En pan. De lokale drug. Stukjes tabak en kruiden in een groen blad verpakt. Wie veel van de licht-verslavende pan kauwt, is aan de rode tan den te herkennen. En daar is een krantenver koper. Wat is het gecensu reerde nieuws van gisteren? De politie van Dhaca heeft vrijdag, voor Moslims is dat de vrije rustdag, 175 mensen op gepakt. Volgens een woord voerder ging het om achttien meisjes van plezier, zestien jongens die in het openbaar alcohol dronken en de rest werd opgepakt wegens „ver dacht gedrag". Wat dat ook wezen mag. In Sathira is de achttienja rige Anguara bewusteloos te ruggevonden bij het huis van haar vader. Het meisje was ontvoerd om te worden ver kocht in India. Na twee weken lang verkracht te zijn door haar ontvoerders is ze thuis afgeleverd. Het bericht vertelt niet waarom. In Nilphamari is een epede- mische diarree uitgebroken. De afgelopen week zijn er al zeker zeven mensen aan de ge volgen overleden. In de rubriek personeel ge vraagd wordt geestelijk lei ders gevraagd te solliciteren naar de functie van imam. Een krachtige en aantrekkelijke stem is een van de vereisten voor de functie. In de rubriek diversen staat een advertentie voor een kli niek die doet aan zogenaamde menstruatie-regeling. „Bent u een paar maanden over tijd? We zorgen er pijnloos voor dat uw menstruatie weer goed ge regeld wordt." Een cryptische omschrijving voor abortus. Op de voorpagina nog wat berichten over president Ers- had en zijn vrouw, die zich First Lady laat noemen. De De modale Bengaal kijkt niet meer op van bedelaars. - fotos mick salet president, een militair die zich omhoog geschoten heeft door zijn voorganger overhoop te schieten en aan de macht blijft tot een volgende triggerhappy soldaat zijn tijd gekomen acht, heeft weer een paar open deu ren ingetrapt. En mevrouw de president, op de foto in latest fashion, heeft een ziekenhuis bezocht. Ze was zeer onder de indruk. Bij de marktberichten de mededeling dat de rijst en de suiker, die in de grote steden vaak op rantsoen zijn, weer wat duurder zijn geworden. Nog meer onbetaalbaar. De trein tuft traag verder. De raampjes die nog niet stuk waren zijn nu helemaal open geschoven en geven een frisse blik op het platteland. Hier en daar wordt het droog ogende land geploegd door logge os sen. Op de velden staat de rijst klaar voor de oogst. Het is al lemaal groen en plat als een Hollandse polder. Een beeld dat bijna vervolmaakt wordt door de rivieren, die nu vrien delijk kabbelen, maar in de regentijd woest buiten hun oevers treden en het land be neden de zeespiegel voor de zoveelste keer teisteren met rampen, waarbij de Zeeuwse Watersnood van 1953 ver- stfhompelt tot een historische kleinigheid. Overstromingen, hitte en cyclonen. Bangladesj lijdt on der de dictatuur van de na tuur, die alleen kan worden bestreden met een nieuwe ac tie; beurzen open, dijken dicht. Maar nu, in het koele en droge seizoen, is het landschap mooi als een verhullende foto uit een reisgids, waaruit de armzalige werkelijkheid is ge retoucheerd. Het bekende en eentonige beeld verveelt de Bengalen in de trein. Ze horen liever de verhalen over dat vreemde Holland, waar je 's winters over bevroren rivie ren kunt lopen. Dat rijke Ne derland, land van melk en kaas, waar iedereen een kleu rentelevisie heeft en je, Allah- machtig, een uitkering krijgt als je werkloos bent. En ze vertellen over hun eigen land. Khoka is een jonge man uit het noorden. Daar waar je bij helder weer de top pen van de Himalaja kunt zien. Hij hoort tot de Santal- stam. Nomaden, die zich pas de laatste jaren gevestigd heb ben. De organisatie waarvoor hij werkt helpt de landlozen aan werk als landbouwer. „We zijn nu bezig om stuk ken land in ons bezit te krij gen. Dat zijn de „Kashlands", stukken grond zonder eige naar die de regering aan de landlozen geeft. Eerst moet je die grond huren. Maar als je dat tien jaar gedaan hebt en de grond al die tijd bewerkt hebt, dan wordt de grond je eigendom. Dat is tenminste op papier zo. In werkelijkheid wordt de grond heel moeizaam afgestaan door grote grondei genaren die doen alsof zij het land bezitten. Er zijn bij ons in de buurt al schietpartijen ge weest tussen mensen die de grond officieel hebben gekre gen en bendes van eigenaren die de grond niet willen af staan. Naar de rechter stappen? Was het maar zo simpel. Er zijn heel vyat ambtenaren die zich met zo'n zaak bezig hou den en de meeste mensen die voor de Kashlands in aanmer king willen komen zijn anal fabeet. Die kennen de regels niet en snappen niets van juri dische problemen. Wij helpen die mensen en worden dan ge lijk verdacht van communis me. Maar het is gewoon het recht van de mensen dat we verdedigen. Op het land kan van alles verbouwd worden. De grond is erg vruchtbaar en in de bodem zit voldoende water om het land het hele jaar door te irri- geren. Maar daar heb je wel pompen voor nodig. Het kost tijd, geld en moeite om die neer te zetten. Maar het moet allemaal wel lukken. Nu wordt er rijst verbouwd. En wat aardappelen. Jute kan ook. Bangladesj is de grootste jute-leverancier ter wereld. Maar op het moment zijn de prijzen erg laag. Dat is ook zo voor het suikerriet. Dat is weer een nieuwe tegenvaller voor de mensen op het land. Het gebied in het noorden is Geld verdienen in Bangladesj is vaak een kwestie van je diensten aanbieden. Bij deze schrijvers kun je voor een klein bedrag een brief op laten stellen. misschien wel het armst van Banlgladesj. Sommigen noe men het nog achterlijk. Bij ons trouwen de meisjes als ze twaalf of veertien jaar zijn. Een bruid moet gekocht wor den. Met geld. Of een radio. Er is geen ziekenhuis in de buurt. En er zijn nauwelijk scholen. Het is er nog lang niet zo ver als hier", zegt Khoka en hij wijst op de eerste stenen hui zen van Rasjhahi, die in zicht komen. Grote grijze flats van de universiteit, het leger en voor ambtenaren. Allemaal gelukkige lieden die dankzij hun werk iets meer gelijk zijn dan de anderen. In Rajshahi wordt afscheid genomen. De meeste reizigers stappen uit en dringen zich tussen de instappende passa giers door naar de uitgang. Daar staan rijen riksja's klaar om ze de stad in te brengen. Riksja's. Fietsen met een bakje voor twee passagiers. Meestal zijn ze eigendom van kleine ondernemers die hun trapper-taxi's per dag verhu ren aan kuitkrachtige fietsers. Massaal verdringen ze zich rond de mogelijke klanten, die ze hun vrolijk versierde drie wielers in proberen te praten. Over de prijs kan onderhan deld worden, maar meer dan een fractie van een cent laat bijna niemand zich afzetten. Niet goed? Dan neem je een ander. Aanbod genoeg. Aanbod genoeg. Een over bodige zin in een land dat ruim drie keer zo groot is als Nederland, maar uit zijn voe gen barst met bijna honderd miljoen mensen. Aanbod ge noeg. Een understatement in de straten van de steden, waar foetertoeterende auto's zich langs kuilen en builen en een oneindige sliert van riksja's wringen en dringen. Aanbod genoeg in een land van miljoe nen werklozen. En vraag ge noeg. Naar werk. Voedsel. Me dicijnen. Onderwijs. .En een avondmaal, want de dag zit erop. De zon valt als het laatste kwartje tijdens een dringend gesprek in een tele fooncel. Abrupt en onverbid delijk. Rajshahi maakt zich op voor de nacht. In de kraampjes met opschriften als „Hotel Luxe" en "Het Gouden Res taurant" wordt de kerriesaus voor de rijst opgewarmd. In de syfilis-slums worden de olie lampen ontstoken. In de betere wijken gaat de televisie aan voor een aflevering van Dy nasty. In de moskeeën komen de gelovigen weer samen voor gebed. En overal lopen mensen rond met hun ziel onder de arm. Waar zullen ze slapen vannacht? Misschien op het station, waar de trein naar het zuiden net vertrokken is. Ten af scheid trekt de machinist nog één keer aan de fluit. Van ver uit de duisternis klinkt het melancholieke geluid. Hoog en schor. Eindeloos droef als een bluessong. Bangladesj. Hemel schreiend. Niemand huilt.

de Stem | 1986 | | pagina 7