lingen Vries wil alternatieyen voor atv EL LICHTE STIJGING SEKSUELE MISDRIJVEN beleid Sterke stijging winst Nationale Investeringsbank OPRUIMING Landbouwschap: landbouwprijzen 1 a 2 omhoog I jesreiyci BONTBESTRIJDERS ZETTEN DOOR Overheids-onderzoek paranormaal genezen KLEUMEND NAAR DE OEFENING Journalist Jan Rogier overleden VORIG JAAR MINDER FAILLISSEMENTEN DESTEMCO Lapwerk uit onmacht PAGINA; niNSDAG 7 JANUAR11986 BINNENLAND z KORTINGEN TOT 50% Vier generaties -125 jaar een begrip Stembureau weigert 'Neerlands Herstel' Moerasbevers T5 an op dit moment, nu de rente met zo'n 5% onge loog is. Vereniging Eigen Huis zich overigens niet bn voorspelling over het front. De profeten heb- t vaak misgetast, meent voordvoerder. De ver- [ïg geeft evenmin alge adviezen aan mensen or een belangrijke hy- ekbeslissing staan, adviseurs kijken per naar het karakter van [ënt en de ruimte die het et in kwestie vertoont. dat huishoudboekje |ig speelruimte laat, is het algemeen aan te len een hypotheek te ne- Iwaarvan de rente over lange periode vast ligt. |bij is het verstandig te op de mogelijkheden an die rente af te komen lat aantrekkelijk is. De jte banken hebben dit kluiten' de laatste jaren Dijker gemaakt. Maar aantal hypotheekcon- ën voorziet nog wel in de Rijkheid om althans bij op van het huis de hy- ek geheel en boetevrij (lossen. woningmarkt wordt de Vereniging Eigen 'stabiel' genoemd. De Jen zijn het afgelopen ongeveer gelijk geble- „En dat is prettig voor aizenkoper". Ook op dit doet de Vereniging geen spelling. De opgewekte |den uit makerlaars- neemt zij met een kor- feout. Het is echter wel hemelijk dat de wat posi- tre inkomensverwach- |de woningmarkt wat zal jleren. eerder gedane bekente en intrekken, omdat die br dwang zouden zijn af- gd, blfs uit de officiële cijfers kt dat mishandeling van angenen veelvuldig voor- ht. Sinds 1980 zijn 544 mi- Iren en burgers veroor- Id wegens marteling en psloten. Tegen nog eens anderen lopen proces- terwijl 2.317 mensen |den vrijgesproken. p een recente persconfe- ie zei prmier Turgut 1 dat hij hoopt dat de po- beter zal worden opge- en dat de inlichtingen sten zullen worden ge- lerniseerd, waardoor e methoden om informa- te verkrijgen zullen ver- jnen. Ook zei hij dat alle |chuldigingen van marte- zullen worden onder- it. e regering heeft intussen [schillende Europese orga- ties toestemming gege- om bezoeken aan gevan- issen te brengen en er is parlementaire commissie esteld die toezicht moet iden op de omstandighe- i in de gevangenissen, lanver en andere leden de sociaaldemocratische tij vinden echter dat de ;ering nog niet genoeg doet marteling tegen te gaan. een rede voor het parie nt zei hij"De daders van rtelingen worden in het leim gesteund door te "ïtvaardig met beschuldi gen van marteling om te an, door het onderzoek te tragen en ongeregeld te volgen." T28 PAGINA 3 JLVERSUM (ANP) - CDA- Ectieleider De Vries vindt it nu is gebleken dat ar- iidstijdverkorting in de laktijk op problemen stuit, fzocht moet worden naar an- ure vormen die wel resulta- #n opleveren, zoals deeltijd- Keid. Hij heeft dit maandag •zegd voor de NCRV-radio. De Vries noemde het stand- unt van minister De Koning (n sociale Zaken en Werkge- fcenheid, die de 32-urige werkweek heeft losgelaten, weinig verrassend. Belangrijk is niet de vraag hoe snel de arbeidsduur naar beneden gaat maar hoeveel nieuwe mensen er aan het werk komen, aldus de CDA- fractieleider. De Vries wees op het eigen CDA-verkiezingsprogram voor de komende vier jaar. Daarin wordt weliswaar ge streefd naar tien proeent ar beidsduurverkorting „maar wij denken dat daarvan onge veer maar de helft kan wor den gereserveerd in de vorm van algemene arbeidsduur verkorting", aldus De Vries. Dat betekent dat je zou uitko men op een verkorting van twee uur. De andere helft zal gevonden moeten worden in allerlei speciale specifieke maatregelen gericht op be paalde groepen. Die algemene arbeidsduurverkorting zal ook in ons program zeker niet lei den tot een werkweek van 32 uur in 1992, zo zei hij. Deeltijdarbeid en vervroegd uittreden hebben de afgelopen jaren nogal wat banen opgele verd, aldus De Vries, die meent dat er meer op bepaalde groepen werknemers gerichte maatregelen moeten worden genomen. „Daar waar knel punten, tekorten zijn. Ik denk dat je moet accepteren dat er niet korter gewerkt kan wor den". UTRECHT (ANP) - Hoge bloeddruk genezen via handoplegging of zelfs zonder aanraking, maar alleen door geestelijke, paranormale krachten, kan dat? De vakgroep Parapsychologie van de Utrechtse universiteit mag dat de komende anderhalf jaar uitzoeken met een subsidie van 400.000 gulden van het ministerie van WVC. Een advertentie zaterdag in een aantal kranten, waarin onderzoeker drs. H. Attevelt patiënten oproept om aan het onderzoek mee te werken, heeft tot een lawine van reacties geleid. De vereiste 500 mensen zijn al inge schreven. De patiënten worden verdeeld in drie groe pen, die ieder een andere behandeling krijgen. De eerste groep ontvangt een zogenaamde 'op timale' behandeling: handoplegging en strij ken. De patiënten in de tweede en de derde groep hebben geen lichamelijk contact met de be handelaar. Zij weten zelfs niet eens of zij wel behandeld worden. Doordat de behandelaar zich achter een doorkijkspiegel bevindt, een ruit die maar aan een kant doorzichtig is, we ten de patiënten uit deze groepen niet of er aan de andere kant wel iemand is. Zo kan onder zocht worden of het voor de bloeddruk werke lijk verschil maakt of er wel of geen paranor male behandelaar is die zich op de genezing van dat ziektebeeld concentreert. riminaliteit daalt 10% ftmzet Ahold 9 omhoog fc het afgelopen jaar is de om zet van het winkelconcern Ahold met negen procent ge- Segen tot ongeveer 12,1 mil jard Het resultaat zal over- pnkomstig eerder uitgespro ken verwachtingen hoger uit- allen dan dat over 1984. Het :ndement blijft onder druk .aan. Het aantal werknemers jh Nederland groeide met on weer 1500. Scheepsbouw cheepsbouwer Alblas in lendrik Ido Ambacht heeft fders verworven voor de duw van drie binnenvaart- (:hepen en een containerschip, iermee is een bedrag van in jtaal twintig miljoen gulden emoeid. De casco's voor de rie binnenvaartschepen wor- en overigens in opdracht van llblas vervaardigd op de werf van Stoczinia in het Poolse lansk. Heineken [eineken gaat onderhands 150 miljoen lenen op de iromarkt. Het drankencon- irn geeft daartoe tegen een luponrente van 6,5% Euro- ildennotes uit met een loop- id van vijf jaar tegen een irs van 100,50%. Het effec- [eve rendement bedraagt 1%, zo heeft de ABN meege- ild. De notes worden uitge- iven in coupures van f 10.000, aflossing vindt plaats op 1 [februari 1991. Zilveren Kruis Jet gewone dagelijkse le- verloopt echter nog als jd. Dezelfde sjofele win- tjes, dezelfde lange rijen chtende mensen, dezelfde rdige dienstverlening, het rwige tekort aan artikelen. geloof pas in die hervor- ngen van Gorbatsjov wan- r ik ze zie", zegt een Rus- che dame. „Pas wanneer straten weer op dezelfde nier schoongemaakt wor- n als twintig jaar geleden." Over één ding zijn de pes te Sovjets het eens. Door lar Génève te gaan en de fecte politieke dialoog met VS te hervatten, heeft jrbatsjov gezorgd dat de ïeste Russen zich nu veili- r voelen dan vóór de top- nferentie. Nog altijd staan kranten vol met propa- ndistische berichten over Amerikaanse militaire achine en de Star Wars- annen van Reagan, maar genwoordig zijn ze wel >orzien van de voorzichtige anttekening dat een voort- tting van Génève noodza- ilijk is. Het ontstaan van dit voel van grotere veiligheid, combineerd met het idee it de diplomatieke betrek- ngen langzamerhand weer delijk stabiel worden, bete- snt op zichzelf al een succes x>r Gorbatsjov. Maar de avjetleider zou er goed aan Den in 1986 ook wat aan- acht te schenken aan huis- Dudelijke zaken als vlees, ppen en eieren. (Copyright The Guardian) pe Zilveren Kruis-groep, de irootste ziektekostenverzeke raar van ons land, voorziet een norme groei. Werd het afge- ppen jaar, toen Zilveren ruis samen ging met VGCN, Jlet aantal verzekerden op 120.000 gebracht, dit jaar zal fit aantal aangroeien tot naar chatting 750.000. Het_premie- hkomen zal dit jaar "oplopen Jan 560 miljoen naar 900 niljoen. WLO-bureau J>e Stichting Christen Werk groep Israël dringt er bij mi- Bister Van den Broek op aan liet PLO-bureau in Den Haag te sluiten. Het is volgens de Werkgroep zeker dat dit kan toor werkzaam is in het kader Jan het handvest van de PLO. paarin wordt vermeld dat de PLO Israël nooit zal erkennen en van plan is het land van de aart te vegen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Landelijk is de criminaliteit in ons land in de eerste negen maanden van 1985 met tien procent gedaald. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Over het hele jaar gezien daalde het aantal ter ken nis van de Amsterdamse politie gekomen misdrijven met 4,5 procent, aldus gisteren hoofdcommissaris J. Valken. Landelijk daalde het aantal 'eenvoudige diefstallen' in de eerste drie kwartalen van 312.541 naar 304.045, het aantal vermogensmisdrijven van 612.436 naar 606.961 en het aan tal misdrijven tegen de Opiumwet van 4.513 naar 4.091. In de CBS-cijfers is wel sprake van een lichte stijging van het aantal agressieve mis drijven van 96.009 naar 96.813. Ook het aantal seksuele mis drijven steeg enigszins: van 6.499 naar 6.566, evenals het aantal gevallen van mishan deling (van 11.911 naar 12.439. Volgens hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse politie moet er onderzoek wor den gedaan naar de oorzaak van het feit dat de daling van de criminaliteit in zijn stad met 4,5 procent geringer is dan de landelijke trend. Hij is weliswaar 'gematigd optimistisch' maar vindt de criminaliteit in Amsterdam nog altijd veel te hoog, verge leken met steden als Den Haag en Rotterdam. Valken maakt zich zorgen over de perso- neelssituatie binnen het korps. Er zijn 500 vacatures. Het af gelopen jaar zochten 130 me dewerkers elders een werk kring, hetgeen Valken wijt aan de lage beloning. Boven dien zijn de secondaire voor waarden bij andere korpsen veel beter, meent hij In Amsterdam daalde het aantal diefstallen van (brom) fietsen met ruim 20% tot circa 6500. Het aantal diefstallen van auto's steeg met 11% tot bijna 7000. De politie arres teerde 3.400 mensen op grond van de Opiumwet, ongeveer hetzelfde aantal als in 1984. Vorig jaar werd een stijgend gebruik van cocaïne naast he roïne geconstateerd. Er werd 158 kilo heroïne in beslag ge nomen, tweemaal zo veel als in '84. Voor cocaïne zijn die cij fers achtereenvolgens 12 en 46. DEN HAAG (ANP) - De Na tionale Investeringsbank (NIB) heeft over 1985 een net towinst geboekt van 30 mil joen tegen 9 miljoen in 1984. President-directeur dr A. van der Zwan heeft dat maandag meegedeeld. Volgens Van der Zwan is de winststijging te danken aan hogere rentebaten omdat het aantal uitstaande kredieten is toegenomen en aan groei van de baten uit provisies en parti cipatie-activiteiten. Het balanstotaal is volgens voorlopige cijfers gestegen van 4,5 miljard eind 1984 tot 5,3 miljard eind 1985. Het be drijfsresultaat nam toe van 77 miljoen tot 98 miljoen. Een deel van de stijgingen houdt verband met nieuwe waarderingsvoorschriften van De Nederlandsche Bank. Als dat deel buiten beschouwing wordt gelaten is het bedrijfs resultaat gestegen met bijna 15% en is de nettowinst meer dan verdubbeld, zo zei Van der Zwan. In totaal werd vorig jaar voor 1,1 miljard aan finan cieringscontracten afgesloten, een stijging van ruim 20% ten opzichte van 1984. De krediet verlening voor eigen risico nam aanzienlijk toe (de bank verschaft ook door de staat ge garandeerde kredieten) en ook de participatie-activiteiten vertoonden een sterke groei, zo bleek uit de rede van Van der Zwan. KRANTELEZERS zullen zich er niet over verbazen, dat de crim.i- Ijaliteit in 1985 blijkens officiële gegevens opnieuw fors is geste- |en. Er zitten bij wijze van spreken dagelijks bloedspetters op de foorpagina en er gaat geen politieke bijeenkomst voorbij of er borden vragen gesteld over de toenemende onveiligheid in het pncL Justitie en politie hebben daarop tot nu toe geen bevredi gend antwoord kunnen geven. I Dit is geen kwestie van laksheid maar het gevolg van de finan- Jiele prioriteitstelling door de politiek: er wordt niet voldoende Beid uitgetrokken voor de bestrijding van de criminaliteit. 'Den raag' volstaat met mooie praatjes en lapwerk. Neem bij voor meld het voornemen van minister Korthals Altes (Justitie) om de verbelaste rechterlijke macht de bevoegdheid te geven verdach- en te veroordelen zonder in het vonnis de reden waarom te ver- nelden, Zo'n maatregel zal zeker belangrijke tijdwinst opleveren |n de snelle afhandeling van 'zaken' bevorderen maar die winst punten wegen niet op tegen de schade, die aan grondbeginselen jan het recht wordt toegebracht. Het is toch een grondrecht van jpdereen om de overwegingen te kennen waarop een veroorde- |ng gebaseerd is. Er zijn ook vele vraagtekens te plaatsen bij de plannen van po- liieKorpsen om de slachtoffers van misdrijven ongevraagd te in- pmeren over de daders. Op zichzelf heeft dit plan sympathieke lanten want de slachtoffers van de grote en kleine criminaliteit k noren in Nederland tot de vergeten groepen. Bovendien gaat er tegenwoordig erg veel tijd overheen voordat zelfs 'zware ge- mailen achter de tralies belanden. Wie vandaag verkracht wordt a ov®rmor9en de dader weer tegen het lijf lopen. Aan de andere, kant kan die verruiming van informatie tot aller- Bi extra narigheid leiden: voor slachtoffers, die wraakacties gaan •>hir,?erinen en voor ve|"dachten, die later door de rechter niet -nuldig worden bevonden. De betrokken politieautoriteiten be- af u on9etwijfeld goed, maar ze zijn in feite bezig met het rw h? r de wa9en ,e spannen. Uit frustratie en onmacht Kortr l ai1 ®e'3reke kijven van 9e volksvertegenwoordiging en AMSTERDAM (ANP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het zuiden van Frankrijk overleden de historicus en journalist Jan Rogier (59). Hij was sinds 1966 verbon den aan het weekblad Vrij Ne derland. Daarnaast was hij directeur van de Boekmanstichting, het sociaal-wetenschappelijke studie- en voorlichtingscen trum over kunst en cultuur in Amsterdam. Rogier kreeg vooral be kendheid door zijn journalis tiek en historisch werk en de manier waarop hij opkwam voor onder meer homoseksue len en zigeuners. Bekende pu- blikaties van zijn hand zijn 'Een zondagskind in de poli tiek' (over De Quay), 'De ge schiedschrijver des Rijks' (over dr. L de Jong) en zijn ge bundelde stukken over de Pompekliniek voor tbr-gestel- den. Kostenstijging medicijnen De onverklaarbaar hoge stij ging van de kosten van ge nees- en verbandmiddelen voor ziekenfondspatiënten in 1984, die een half jaar geleden tot opschudding leidde in de Ziekenfondsraad, blijkt te be rusten op een administratieve vergissing. In werkelijkheid stegen de kosten van door apo thekers afgeleverde medicij nen met 9,7% en niet met 14,4%, zoals de raad aanvankelijk be rekend had. In het kader van de ophanden zijnde Navo-oefening 'Re- forger' (21.000 Amerikaanse, Canadese en Westduitse solda ten), zijn honderd militairen uit de VS neergestreken in het Overijsselse Ommen. De plotselinge overgang van het zon nige Florida naar het winterse Nederland noopt tot het sa- menkleumen rond een kacheltje. - fotoanp (ADVERTENTIE) ^asieAse Een Oosters tapijt is ook elders te koop, maar een Oosters tapijt van VAN AALST is een begrip. Wij bieden u een beter, exclusiever en vergelijkbaar goedkoper tapijt. uan Smalst &..u. ^losie/vse ^cvfiijten 125 JAAR EEN BEGRIP ANNO 1859 HOFLEVERANCIER GROOT/DETAILHANDEL CATHARINASTRAAT 10-14 '*'^4811 XH BREDA NEDERLAND TEL: 076-138848 TLX: 54834 DEN HAAG (ANP) - Het da gelijks bestuur van het Land bouwschap heeft het algemeen bestuur in voorzichtige for muleringen voorgesteld voor het komende landbouwjaar 1986/1987 akkoord te gaan met een verhoging van de land bouwprijzen in de Europese Gemeenschap met 1 a 2%. Dit blijkt uit een discussie notitie van het dagelijks be stuur over het EG-landbouw- beleid '86/'87. De notitie wordt morgen besproken in de ver gadering van het algemeen bestuur. Het bestuur wijst er op dat wanneer zou worden uitge gaan van de tot voor enkele jaren gehanteerde objectieve methode, waarbij o.a. reke ning wordt gehouden met ver gelijkbare inkomens buiten de landbouw en de inflatie, de prijzen voor landbouwpro- dukten met gemiddeld 6,1% zouden moeten stijgen. Dat is gebleken uit een berekening van COPA, de overkoepelende organisatie van landbouwor ganisaties in de EG-lidstaten. Wijzend op de huidige pro blemen in de Europese land bouw zoals hoge uitgaven voor produkten waarvan over schotten bestaan (melk, graan, rundvlees) en de oplossingen die de Europese Commissie daarvoor wil hanteren zoals de superheffing op melk en een voorzichtig prijsbeleid stelt het dagelijks bestuur dat „zou kunnen worden voorge steld om gemiddeld een prijs verhoging van 1 a 2% aan vaardbaar te achten". A i Zelfs na Driekoningen blijft het onduidelijk waar dit jaar eigenlijk naar toe wil. We zwe ven maar rond het vriespunt, zonder dat er een Elfsteden tocht of een stevige hittegolf uit voortkomt. Menigeen verheugt zich op de komst van de Komeet van Halley. Maar het gaat er op lijken dat het ding een staartje gaat krijgen. Halley kwispelt en laat gas ontsnappen. Zeker in een res taurant aan de Melkweg erwtensoep gezeten. Boven de deur van het restau rant stond 'Kom eten', maar Halley heeft dat waarschijn lijk als één wooord gelezen. Laten we hopen dat het hemel lichaam wat gas terugneemt als hij over onze huizen scheert. In het weekend kwam het nieuws dat een van de deelne mers aan de rally Parijs-Da kar zoek was. Ik hoopte even dat het Gaddafi was, die in het journaal op een tractor voorbij was gekomen. Maar het was Gaddafi niet. Die werd goed bewaakt door lijf wachten die achter hem aan holden en hun longen vulden met het woestijnzand dat de kolonel met zijn tractor los maakte. De Koffie is Klaar! En Onbe taalbaar! Toch valt de prijsverhoging een beetje mee. Willen de angsthazen die onlangs alle schappen leegkochten een deel van hun hamstervoorraad te rugbrengen naar de winkel, zodat ook de anderen straks leut kunnen hebben MERIJN ARNHEM (ANP) - Het cen traal stembureau in Arnhem heeft geweigerd de politieke partij Neerlands Herstel te re gistreren voor de gemeente raadsverkiezingen in maart. Het bureau besloot hiertoe na bestudering van de wijze waarop deze partij (van o.a. de weduwe van NSB-voorman Rost van Tonningen) haar doelstellingen en ideeën uit draagt en zich opstelt in de sa menleving. Het centraal stembureau volgt met zijn besluit een uit spraak uit 1982 van de Raad van State met betrekking tot de Nederlandse Volksunie. De Raad stelde toen dat, hoewel de inhoud van een politiek programma op zichzelf be scherming vindt in de vrijheid van meningsuiting, de wijze waarop dit programma wordt uitgedragen niet buiten be schouwing kan worden gela ten, evenmin als het optreden van een groepering in de sa menleving, waardoor de rech ten van anderen worden ge raakt. DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 1985 op nieuw gedaald. Dit aanbtal liep ten opzichte van 1984 terug met 13,64 procent tot 5640. Het verlies aan arbeidsplaatsen door faillissementen, dat in 1984 nog toenam, daalde in 1985 eveneens: var. 69.000 banen in 1984 naar 43.000 afgelopen jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Ne derlands Faillissementsregister van Dongelmans Holding. Bij bedrijven van twee tot vier werknemers nam het banen verlies door faillissement weliswaar toe, maar in bedrijven met 50 tot 100 personeelsleden was een daling te zien. Met name in de reparatiesector en de installatiebedrijven nam het aantal faillissementen af. De daling deed zich gespreid over het hele land voor, maar was in Zeeland met 25 procent het grootst. Vervolg van pagina 1 „Jammer", zegt woordvoerder H. Bekke van de Nederlandse Vereniging voor Bontpromo tie, zetelend in het Amster damse Confectiecentrum, van de stap van Neckermann nu en C&A eerder. Volgens hem moeten die besluiten puur zijn ingegeven door economische motieven, de scherpe daling van de verkoop. „Als de markt weer aantrekt komt C&A er vast wel weer bij." De daling van de bontver koop heeft volgens hem te ma ken met de algemene tendens minder aan kleding uit te ge ven. Heel andere geluiden laat het Anti Bont Comité horen, een breed samenwerkingsver band van onder meer Dieren bescherming, Lekker Dier, Kritisch Faunabeheer, ge steund ook door onder veel meer Greenpeace en Natuur en Milieu. Woordvoerder Jan van der Lee van het ABC in Leeuwarden: „Wij zijn erg te vreden, wij hadden niet ge dacht dat onze acties binnen een paar maanden al zouden leiden tot staken van de ver koop in twee van de drie bena derde bedrijven". Eind vorig jaar begon een kaartenactie tegen de groot winkel- en postorderbedrij ven: „Het is ongepast bont te verkopen, terwijl zoveel weer stand tegen bont bestaat". Een landelijke enquête had in fe bruari vorig jaar uitgewezen, dat 76% van de Nederlandse bevolking zelfs vóór een abso luut verbod van pelsdierfok- kerijen is. Jan van der Lee: „Necker mann heeft nu ook duidelijk als argument voor het stoppen met bont, naast de daling van de vraag, gegeven het stand punt van de bontbestrijding. Ook C&A heeft eerder laten blijken, beïnvloed te zijn door onze protestkaartenactie". Het Anti Bont Comité lacht om het aanvoeren van louter econo mische argumenten. Totaal herbergt ons land ongeveer 300 pelsdierfokkerij- en, vooral met nertsen en (65) zilvervossen en daarnaast moerasbevers ('nutria'). De nertsen leveren 1,2 miljoen vellen per jaar op, de zilver vossen en teruglopend aantal van nu plusminus 80.000. De pelzen leveren op de interna tionale bontmarkt nog steeds veel geld op (gauw 100/200 per vel). In ons land is het voer relatief goedkoop door het voorhanden zijn van grote hoeveelheden slachtafval. In de afgelopen jaren zou het doden van de pelsdieren 'humaner' toegaan, met vol gens de NFE 'voor 100%' elek- trocutie bij de vossen en ver gassing met zuivere koolmo- noxyde bij nertsen („al ge beurt dat ook nog steeds wel met uitlaatgas van auto's, wat overigens ook heel goed kan gaan"). De bontbestrijders intussen blijven echter onverminderd hameren op uitbanning van de pelsdierfokkerij. „Want de dieren op de farms hebben een ellendig leven. Zeehonden hebben een beter leven, yoor zij neergeknuppeld worden. Nertsen en zilvervossen zijn nog slechts bontmachines. Eerder hebben slavenhandela ren en zeehondenknuppelaars de publieke opinie al tegen zich gekregen. Terecht, want dat soort lieden kunnen hun gelijk niet halen".

de Stem | 1986 | | pagina 3