even..i UITBLAZEN Rente misschien puntje lager ie Vries Turkse parlementariër bindt strijd aan tegen martelingen Sovjetburger merkt weinig van hervormingsbeleid Vooruit met de geit DE STEM COT Lapwerk uit 01 1MB DINSDAG 7 JANUARI ACHTERGROND AMERIKAANSE DOLLAR KAN BEELD VERSTOREN DINSDAG 7 JANUARI VOOR HET EERST SINDS DERTIG JAAR TEKORT AAN EIEREN HET wordt toch nog serieus met het hou den van geiten - lees ik - en Brabant, waar al veel meer huisdieren wo nen dan mensen, mag het (de) spits afbijten. Naar mijn idee is de geit altijd een beetje een tweede rangs-huisdier geweest, een symbool van armoe en achter lijkheid. De R.K. Geitenfokvere- niging spot men soms nóg graag als er wat restanten van de katholieke zuil worden aan getroffen. Minachting voor de geit spreekt ook uit het gezegde Twisten om een geit, wat ruzie maken om niets betekent. De geiten waren de melk koetjes van de armen. Zij graasden gratis in de berm van de zandweg, vastgebonden aan een touw. Zo herinner ik me ze. Wij konden de dieren moeilijk met rust laten. Sommige waren zo tam dat ze zich in de nek lie ten kloppen of aan de sik lieten trekken. Andere waren schich tig, rukten aan hun touw en be gonnen te blaten. Dan maakten we dat we weg kwamen, want geiten graasden altijd vlak bij huis. De geiten uit mijn jeugd in het dorp hadden een scherpe, onaangename geur, die gemak kelijk overging op mensen. Je rook het aan de mensen of ze geiten hielden. Met die even ty pische als op niets stoelende ar rogantie van de 'burger' tegen over de boer en diens knecht definieerden we de geuren van de landman. Vooral 's-morgens in de kerk (in die tijd gingen we praktisch elke morgen naar de kerk omdat anders pastoor of kapelaan maar vervelend tegen je ging doen tijdens de gods dienstles. Op je rapport stond ook het aantal keren vermeld dat je de ochtendmis had bijge woond. Je klasse-onderwijzer hield dat bij. Die moest dus ook). De boerenjongens roken zwak maar onmiskenbaar naar de stal. De geur zat in hun kle ren en was onvermijdelijk want stal en woning zaten onder één en hetzelfde dak. Op de boer derij waar ik in mijn jonge ja ren wel eens logeerde, stond de keuken, waarin gewoond werd, in rechtstreekse verbinding met de stal en het slaapkamertje waarin ik sliep was feitelijk een deel van de stalzolder. Ik zou na zo'n logeerpartij zelf ook ge roken hebben als de boerenjon gens in de ochtendmis, ware het niet dat het altijd zomer was en dan liepen de koeien buiten. Vooral als de lucht in bewe ging werd gebracht, bijvoor beeld bij het rij voor rij te com munie gaan, ontwikkelden zich de geuren. Misprijzend en zon der ons af te vragen waarnaar wij zelf wellicht roken die och tend, zaten we ze op te snuiven als de rij voor ons in beweging kwam en passeerde. „D'r zit een geit tussen, ruik je'm?" En inderdaad: de geit haalde je er gemakkelijk uit. Nu moet ik zeggen dat die boeren veel goed maakten. Om dat ze meestal wat verder van kerk en school woonden en dus geen tijd hadden om tussen mis en aanvang school heen en weer naar huis te gaan om te ontbijten (we gingen nuchter WIM KOCK naar de kerk, zelfs geen druppel water mocht ér door je keel) brachten de boeren hun brood mee, verpakt in linnen zakken. Die legden ze op de zitbank achter zich, vlak onder jouw neus. De geur van versgebak ken mik drong door het linnen heen en je neus binnen en deed je rammelen van de honger. Op Curasao had je wilde geiten, scharminkels van bees ten. De handigsten onder ons vingen er wel eens eentje en die ging dan op de barbecue. Je moest daar mee oppassen want ze mochten dan wild zijn, soms behoorden ze iemand toe. Zulke tot eigendom verklaarde geiten sleepten dikwijls een touw met blikken met zich mee, als de auto van een pas ge trouwd stel. Het aan het spit gebraden vlees van een wilde geit was het risico van ruzie met een mogelijke eigenaar eigenlijk niet waard. Het was taai als buffelhuid. Ik kan me niet herinneren hoe de Curatja- ose geiten roken. Later werd de geit een dier van wat de 'kinderboerderij' werd genoemd. Een door de kaalslaanders en slopers over het hoofd gezien, omrasterd groen plekje in de stad, dat be volkt werd met geiten, schapen en een paar reeën tot lering en vermaak van kleuters. De geit, vastgebonden aan een paaltje in de berm van de zandweg, voor de deur van het landarbeidershuisje, is al lang weg. Het landarbeidershuisje is door een stedeling verbouwd tot bungalowtje en inmiddels weer verlaten. De wereld veran dert, ongemerkt soms, maar voortdurend. De geitenhouder evenwel is gebleven al ziet hij er iets anders uit dan de slonzige vrouw uit mijn jeugd, die haar geiten 's-nachts in huis haalde en vastbond aan de tafelpoten. Sterker nog: de geitenfokkerij staat aan de vooravond van een revolutie. De R.K. Geitenfok- vereniging van weleer wordt een bedrijfstak nu dertig Bra bantse geitenhouders zich heb ben verenigd in een coöperatie met een export-contract en al. De Nieuwe Geitenfokker komt uit het milieu van de on bespoten 'kleinschaligheidsbe weging'. Een van de bestuursle den van de coöperatie is op bouwwerker van z'n vak. De geitenhouderij moet kleinscha lig blijven. Daarom staat in de statuten van de coöperatie (dit jaar goed voor een totale pro- duktie van 700.000 liter geite- melk) dat een lid niet meer dan 200 geiten mag hebben. Tweehonderd geiten. Wat is er kleinschalig aan tweehon derd geiten? Het is te hopen dat varkens en kippen, kalveren en koeien wat inschikken want de toe komst is aan de geit. Vooruit met de geit. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||l|||||||||||||||||||||||||||||||||in= Uitgave van uitgeversmaatschappij. De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans Hoofdkantoor: Spmveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. ©01184-19910. Postadres' Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van j 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. ücaüSiAJSaJ! T5 PAGINA; Door Louis van de Geijn DE RENTE zal dit jaar licht kunnen dalen. Dat is een vrij algemene op vatting van financiële experts. Hoewel in de meeste beschouwingen geen cijfers worden ge noemd, wijzen de voor spellingen op een daling met ongeveer één pro centpunt tot 6 a 6%% voor langlopende staats leningen. Twee economen van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid in Amsterdam sommen in het econorrienblad ESB een aantal binnenlandse ontwik kelingen op die gunstig zijn voor de rente: Het tempo van de prijsstij gingen in Nederland zal heel laag blijven (ca. 1% procent). De lonen zullen nauwelijks stijgen, de invoerprijzen (olie etc.) dalen en de belasting- en premiedruk neemt af; De gulden blijft internatio naal een sterke munt. De lo pende rekening van de beta lingsbalans zal opnieuw een groot overschot (circa 17 miljard) vertonen. Als de Franse franc in het voorjaar officieel lager wordt gewaar deerd, zou de gulden samen met de Duitse Mark wel eens kunnen worden opgewaar deerd; De binnenlandse kapitaal markt zal ruim zijn, ondanks het nog steeds grote beroep van de overheid. Opnieuw zal een groot bedrag naar het buitenland moeten afvloeien om een geldoverschot te voorkomen. Het economisch bureau van de Nederlandse Crediet- bank berekent voor 1986 een totaal aanbod van middelen op de kapitaalmarkt van circa ƒ65 miljard. De over heid zal daarvan ongeveer ƒ36 miljard nodig hebben. Als gezinnen en bedrijven ƒ20 miljard zullen lenen is dat veel. De rest zal naar het buitenland moeten stromen om te voorkomen dat er een overschot ontstaat, dat alleen maar in de prijzen door werkt. De dekking van het over heidstekort is altijd een be langrijk punt geweest voor de ruimte op de kapitaal markt en dus de rente. De NCB-economen berekenen dat van het gat in 1986 nu al ruim een kwart (ƒ9,25 mil jard) is gedekt, o.m. door de staatslening van eind 1985 waarvan de opbrengst 3,75 miljard) in 1986 wordt ge stort. Nu het bedrijfsleven in het algemeen weer beter draait, maar nog aarzelt met inves teren, is uit die hoek nog niet veel kapitaalvraag te ver wachten. De winsten worden gebruikt om het eigen ver mogen bij te spijkeren. Het aflossen van schulden draagt uiteraard bij aan een over schot aan kapitaal. Binnenlandse ontwikke lingen wijzen dus op een ren tedaling. Maar buitenlandse factoren kunnen dat beeld 0/o 120 11 5 110 10 5 100 9 5 9.0 8 5 8 0 7 5 7 0 6.5 Verenigde Stalen Nederland V West Duitsland 6.0 7 F M A MJJ A SO N DJ 11111 Ji 11 iii 11111111111 üi 11 iii 111 r 111 Ji 11 iii 1111111 iii 11111 1985 De internationale kapitaalmarkt in Nederland, West-Duitsland en de Verenigde Staten. De grafiek geeft de midweekcijfers van de rendementen van langlopende aflosbare staatsleningen over 1985. verstoren. Dat geldt volgens, beeld ongeveer hetzelfde als de deskundigen niet voor de hier, met een lage inflatie, belangrijkste handelspartner een groot overschot op de be- van Nederland, de Duitse talingsbalans en een kans op Bondsrepubliek. Daar is het officiële opwaardering van de D-Mark over enkele maanden. Veel minder zeker is de in vloed die de Amerikaanse dollar op de Europese mun ten zal hebben. SFB-econo- men Chr. Brandsma en Th. Kauffman achten een daling van de Amerikaanse rente in de eerste maanden van dit jaar mogelijk, maar houden rekening met een gematigde stijging in de tweede helft van het jaar. Het nog altijd grote tekort van de overheid 180 tot $190 miljard) en het weer aantrekken van de eco nomie zouden daarvoor kun nen zorgen. Als dat gebeurt, zal dat een dalende beweging van de rente in Nederland kunnen omkeren. De betekenis van een la gere rente voor de woning markt, respectievelijk bewo ners/eigenaars, is betrekke lijk. Uiteraard kunnen de bruto rentelasten dalen als er sprake is van een variabele rente dan wel van een perio dieke aanpassing van het rentepeil. In feite moet echter in de eerste plaats naar de zogenaamde reële rente wor den gekeken, d.i. het verschil tussen de rentestand en de geldontwaarding. Het verschil daartussen is immers de werkelijke beta ling aan de bank. In de jaren dat de inflatie tegen de tien procent was en de rente elf, was het in wezen aantrekke lijker om veel schuld te heb ben dan op dit moment, nu de reële rente met zo'n 5% onge-J kend hoog is. De Vereniging Eigen Huisl waagt zich overigens niet aan een voorspelling over het9 rentefront. De profeten heb-| ben te vaak misgetast, meent jl.VERSUM (ANP) - CDA- ctieleider De Vries vindt "-■* ar de dat in zegd voor de NCRV-radio. De Vries noemde het stand out van minister De Koning an Sociale Zaken en Werkge- genheid, die de 32-urige een woordvoerder. De ver da< ,,u is gebleken eniging geeft evenmin alge-Sfeidstijdverkorting mene adviezen aan mensen Baktijk op problemen stuit, die voor een belangrijke hy.Bzocht moet worden naar an- potheekbeslissing staan dere vormen die wei resulta- Haar adviseurs kijken pei ten opleveren, zoals deeltijd- geval naar het karakter vanBbeid. Hij h_eeft^dit maandag de cliënt en de ruimte die het budget in kwestie vertoont. Als dat huishoudboekje weinig speelruimte laat, is het in het algemeen aan te bevelen een hypotheek te ne men waarvan de rente over een lange periode vast ligt, Daarbij is het verstandig te letten op de mogelijkheden om van die rente af te komen als dat aantrekkelijk is. De meeste banken hebben dit 'oversluiten' de laatste jaren moeilijker gemaakt. Maar een aantal hypotheekcon tracten voorziet nog wel in de mogelijkheid om althans bij verkoop van het huis de hy potheek geheel en boetevrij af te lossen. De woningmarkt wordt door de Vereniging Eigen Huis 'stabiel' genoemd. De prijzen zijn het afgelopen jaar ongeveer gelijk geble ven. „En dat is prettig voor de huizenkoper". Ook op dit vlak doet de Vereniging geen voorspelling. De opgewekte geluiden uit makerlaars- kring neemt zij met een kor rel zout. Het is echter wel aannemelijk dat de wat posi tievere inkomensverwach ting de woningmarkt wat zal stimuleren. Ahold 9 omhoog Door Emel Anil (AP) DE 17-jarige Ali Inan werd op 11 september 1980, een dag voor de mi litaire staatsgreep, in Is tanbul gearresteerd. Ze ventien dagen later vond zijn vader het lijk van Ali terug in een mortuarium. Lijkschou wing wees uit dat de middelbare scholier was overleden aan een her senbloeding als gevolg van een zware slag op het hoofd. Op 40 plaat sen op zijn lichaam wer den bloeduitstortingen gevonden. Uit de papieren van het ziekenhuis bleek dat Inan di rect na te zijn verhoord op een politiebureau naar het militaire hospitaal Harda- pasa was gebracht. Bekir Inan, die zijn zoon in het lijkenhuis had terugge vonden, eiste gerechtigheid. Vijf jaar later was het zover dat voor een strafrechter in Istanbul zes politiemannen stonden die bij het verhoor van Ali Inan aanwezig wa ren geweest. Zij waren in staat van beschuldiging ge steld wegens het veroorzaken van de dood door marteling. De jongen was aangehouden op verdenking van lidmaat schap van een links extre mistische beweging. Door zijn dood kwam het nooit tot een proces, maar zijn vader ontkent de beschuldiging in alle toonaarden. Het verhaal van Ali Inan is niet uniek in Turkije. De so ciaaldemocratische afge vaardigde in het parlement Cuneyt Canver heeft de strijd tegen marteling aange bonden. "Hier moet een eind aan komen. Het kan met iedereen gebeuren," zei hij in een gesprek met AP. "Het kan met u gebeuren." Bij het gesprek met Can ver was ook Bekir Inan aan wezig, die de hulp was ko men inroepen van de parle mentariër, om enige druk uit te oefenen, zodat het proces tegen de zes politiemannen niet verwatert. "Wij zijn allen stervelijk," zei Inan. "Het is niet zozeer zijn dood waar ik om treur, als wel de wijze waarop hij stierf, zonder waardigheid, door de handen van functio narissen die ons zouden moe ten beschermen." De 33-jarige advocaat Canver die twee jaar geleden in het parlement werd geko zen toen het burgerbestuur in Turkije voorzichtig werd hersteld, maakt deel uit van een kleine, maar steeds luid ruchtiger groepering die een kruistocht is begonnen tegen de martelingen die voorko men in gevangenissen en op politiebureaus in Turkije. Een ander is Erbil Tusalp, journalist van de enige se rieuze krant van Turkije, Cumhuriyet, die een boek over de mensenrechten en martelingen heeft geschre ven. Het boek "Duizend man nen" verscheen vorige maand op de bestsellerlij sten. Tijdens de massa-processen droegen de gevangenen duidelijk de sporen van marte lingen. - FOTOAP Zowel de militaire als de civiele bestuurders van het land ontkennen dat marte ling een algemeen verschijn sel in het land is. Wel geven zij toe dat overijverige amb tenaren wel eens te ver zijn gegaan en een enkeling houdt het erop dat dé grote politieke geschillen die het land zolang verdeelden tot in de politiebureaus zijn uitge vochten. President Kenan Evren, die eerst als juntaleider het land bestuurde, verdedigde het regeringsbeleid enige tijd geleden in een toespraak. Hij zei dat de oppositie in Tur kije beschuldigingen over martelingen altijd al heeft gebruikt om het beleid van welke regering er ook aan de macht was te ondermijnen. Maar de beschuldigingen, en de bewijzen die die be schuldigingen staafden, heb ben Turkije heel wat moei lijkheden bezorgd bij de bui tenlandse betrekkingen. Vooral de Europese Gemeen schap en Europese NAVO- bondgenoten hebben Turkije een tijd lang op afstand ge houden. De EG bevroor de economische steun aan Tur kije, die een bedrag van 1,8 miljard gulden omvatte. De beschuldigingen over martelingen bereikten een hoogtepunt in 1982, nadat het leger 30.000 mensen had gearresteerd die werden ver dacht van links en rechts ex tremisme. In de twee jaren voor de staatsgreep waren bij aanslagen en gevechten 5.000 mensen om het leven gekomen. Canver heeft een lijst op gesteld van 113 verdachte sterfgevallen, op basis van informatie die hij ontving van advocaten, familieleden en juristen. Hij heeft die lijst voorgelegd aan het ministe rie van binnenlandse zaken met het verzoek een onder zoek in te stellen. Op de lijst staan gevallen van moord in gevangenissen, zelfmoorden en sterfgevallen door hongerstakingen. Acht tien verdachte sterfgevallen deden zich voor na het her stel van het burgerbestuur in het land. In de meeste gevallen zijn er beschuldigingen geuit over mishandelingen door de politie tijdens het verhoor. In de rechtszalen komt het veel vuldig voor dat verdachten hun eerder gedane bekente nissen intrekken, omdat die| onder dwang zouden zijn af gelegd. Zelfs uit de officiële cijfersI blijkt dat mishandeling van| gevangenen veelvuldig voor komt. Sinds 1980 zijn 544 mi litairen en burgers veroor deeld wegens marteling en opgesloten. Tegen nog eens 1.787 anderen lopen proces sen, terwijl 2.317 mensen werden vrijgesproken. Op een recente persconfe rentie zei prmier Turgut Ozal dat hij hoopt dat de po litie beter zal worden opge leid en dat de inlichtingen diensten zullen worden ge moderniseerd, waardoor brute methoden om informa tie te verkrijgen zullen ver dwijnen. Ook zei hij dat alle beschuldigingen van marte ling zullen worden onder zocht. De regering heeft intussen verschillende Europese orga nisaties toestemming gege ven om bezoeken aan gevan genissen te brengen en er is een parlementaire commissie ingesteld die toezicht moei houden op de omstandighe den in de gevangenissen. Canver en andere leden van de sociaaldemocratische partij vinden echter dat regering nog niet genoeg doet om marteling tegen te gaan, In een rede voor het parle ment zei hij"De daders van martelingen worden in het geheim gesteund door te lichtvaardig met beschuldi gingen van marteling om te gaan, door het dnderzoek te vertragen en ongeregeld te vervolgen." In liet afgelopen jaar is de om zet van het winkelconcern Ahold met negen procent ge stegen tot ongeveer 12,1 mil jard. Het resultaat zal over- enkomstig eerder uitgespro- !en verwachtingen hoger uit- allen dan dat over 1984. Het indement blijft onder druk ;aan. Het aantal werknemers in Nederland groeide met on weer 1500. Scheepsbouw iheepsbouwer Alblas in ëndrik Ido Ambacht heeft ■rders verworven voor de bouw van drie binnenvaart- ihepen en een containerschip, ïermee is een bedrag van in itaal twintig miljoen gulden imoeid. De casco's voor de ie binnenvaartschepen wor den overigens in opdracht van Alblas vervaardigd op de werf n Stoczinia in het Poolse ansk. Heineken [eineken gaat onderhands 150 miljoen lenen op de iromarkt. Het drankencon- irn geeft daartoe tegen een luponrente van 6,5% Euro- ildennotes uit met een loop tijd van vijf jaar tegen een joers van 100,50%. Het effec- leve rendement bedraagt [38%, zo heeft de ABN meege- ;eld. De notes worden uitge- iven in coupures van f 10.000, le aflossing vindt plaats op 1 februari 1991. Zilveren Kruis Zilveren Kruis-groep, de ■ootste ziektekostenverzeke- jaar van ons land, voorziet een lorme groei. Werd het afge lopen jaar, toen Zilveren Tuis samen ging met VGCN, iet aantal verzekerden op 120.000 gebracht, dit jaar zal dit aantal aangroeien tot naar :hatting 750.000. Het premie- ïkomen zal dit jaar oplopen fan 560 miljoen naar 900 lil j oen. WLO-bureau Door Martin Walker VOOR het eerst in der tig jaar is er een tekort aan eieren in Moskou. Vlak voor de jaarwisse ling was er zelfs geen ei meer te krijgen, zodat huisvrouwen, die in lange rijen voor de win kels stonden te wachten, mopperden dat ze dit jaar geen nieuwjaarsge bak konden maken. Er ligt ook maar weinig vlees in de staatswinkels, waar je normaal gesproken tegen de gesubsidieerde prijs van acht gulden een kilo taai rundvlees vol botsplinters kan kopen. Kippen zijn al he lemaal niet te krijgen, een den worden echter in over vloed aangeboden. Voor een fles wodka moet je tegenwoordig rekenen op drie uur wachten in de rij. Die tijd kan je dan doorbren gen met het lezen van de enorme stroom recepten voor non-alcoholische drankjes, waar de kranten tegenwoor dig vol mee staan. Gorbats- jovs anti-alcohol campagne sleept zich ook in 1986 grim mig voort. Wachttijd in Moskou is moppertij d en het gemopper neemt toe. Over de 'droge' in luiding van het nieuwe jaar, over het voor Moskou onge bruikelijke tekort aan vlees en eieren. Hoe welkom het nieuwe kinderspeelgoed dat in de winkels ligt en de plot selinge opbloei van de kleine straatbazars waar luxe-arti kelen gekocht kunnen wor den ook is, het kan het tekort aan levensmiddelen niet echt compenseren. Dit betekent echter niet dat de wittebroodsdagen van Gorbatsjov wat betreft het Sovjetpubliek over zijn. Over het algemeen wordt er tevre den gereageerd op de con stante stroom van ontslagen en pensioneringen, waarbij de oude partij garde door een jongere generatie vervangen wordt. Het is zo langzamer hand echter ook heel gewoon geworden om de Russen te horen mopperen dat al die veranderingen aan de top wel best zijn, maar waar blijven nu de veranderingen in de straten, in de winkels; de veranderingen voor de ge wone mensen, die nog altijd met moeite de eindjes aan el kaar moeten zien te knopen. De vaart waarmee Gor batsjov zijn eigen positie heeft geconsolideerd en zijn eigen kandidaten in het Po litbureau, het centraal comi té en de ministeries heeft we ten te plaatsen, mag opval lend en zonder precedent worden genoemd. Terwijl de hervormingsbezem echter door de gangen van het par tijbestuur zwiept, heeft de man in de straat er nog niet veel van gemerkt, behalve dan wat zijn wodka-inname betreft. Gorbatsjov heeft het geluk gehad dat hij net één jaar voor het volgende partij con- Secretaris-generaal Gorbatsjov. - fotoanp gres aan de macht gekomen is, op een tijdstip dat het par tij regelement aan verande ring toe is en de partij al een begin heeft gemaakt met het opstellen van een nieuw par tijprogramma. Dit heeft de Sovjetleider een unieke mo gelijkheid gegeven zijn eigen stempel op de partijstructuur en -prioriteiten te drukken. Hoewel Gorbatsjovs priori teiten net als die van zijn voorgangers op het economi sche vlak liggen en hij een voorliefde heeft voor moder nisatie, heeft zijn beleid een nieuw en somber accent ge kregen. Gorbatsjov is aan de macht gekomen op het mo ment dat men is gaan besef fen dat zelfs de enorme voor raad grondstoffen van de Sovjet-Unie niet onuitputte lijk is. Sinds 1971 waren de economische plannenmakers altijd uitgegaan van een on uitputtelijke voorraad ruwe grondstoffen, van eeuwig groeiende ijzer-, plastic- en cementbergen. De Sovjet- Unie kan het zich echter niet veroorloven op dezelfde eco nomisch verkwistende voet door te gaan. In de tien jaar vooraf gaand aan 1980 was er voor elke procent groei van het bruto nationaal produkt een stijging van 1,4 procent in in vesteringen, een stijging van 1,2 procent in de produktie van ruwe grohdstoffen en een stijging van 0,2 procent van de beroepsbevolking no-" dig. Er moest steeds meer uitgegeven worden voor een steeds geringere economische groei, terwijl de olieproduk- tie begon te stagneren en de beroepsbevolking niet meer groeide. Bovendien zeurt het leger nu om nieuwe investe ringen om de Amerikanen in de wapenwedloop bij te hou den. Het Westen heeft tijdens de oliecrisis van 1974 te ma ken gehad met zo'n combina tie van een behoefte aan be zuinigen en de noodzaak van modernisatie. Sovjetleider Gorbatsjov zal zijn veel min der buigzame economie door een gelijksoortige transfor matie moeten voeren, maar hij kan niet, zoals in het Wes ten, zijn toevlucht zoeken tot een systematische inflatie. Niettemin is de prijs van een aantal gebruiksartikelen dis creet gestegen. Wanneer de hervormingen van Gorbatsjov eenmaal in het hele economische sys teem doorgevoerd zijn, zal ook de gemiddelde Rus hier de gevolgen van merken. Het economische experiment be gint in de produktieve sector, waar managers veel meer zeggenschap zullen krijgen over de winst die er door hun fabrieken en ondernemingen gemaakt wordt. Deze winst kan aan de arbeiders worden uitgekeerd als beloning, of voor nieuwe investeringen in machines voor het bedrijf dienen. Aangezien er contant betaald wordt, kan men ver wachten dat de nieuwe ma chines ook sneller geleverd zullen worden. De arbeiders kunnen dit jaar vettere bonussen in hun loonzakjes verwachten. Het officiële enthousiasme (dus- goedkeuring) voor de parti culiere landbouw zal mis schien niet veel doen aan de tekorten in de staatswinkels, maar betekent wel dat er meer eten te koop is op de markt. Dit zijn echter bescheiden veranderingen voor een land, waar de. verwachtingen bij de komst van Gorbatsjov zo hoog gespannen waren. Die verwachtingen zijn er nog altijd. De verjongde partijlei ding maakt een doelbewuste en energieke indruk en het Sovjetpubliek voelt zich, niet in het minst vanwege het ge bruik dat Gorbatsjov van de media maakt, meer betrok ken bij internationale aange legenheden. Het gewone dagelijkse le ven verloopt echter nog als altijd. Dezelfde sjofele win keltjes, dezelfde lange rijen wachtende mensen, dezelfde slordige dienstverlening, het eeuwige tekort aan artikelen. „Ik geloof pas in die hervor mingen van Gorbatsjov wan neer ik ze zie", zegt een Rus sische dame. „Pas wanpeer de straten weer op dezelfde manier schoongemaakt wor den als twintig jaar geleden." Over één ding zijn de meeste Sovjets het eens. Door naar Génève te gaan en de directe politieke dialoog met de VS te hervatten, heeft Gorbatsjov gezorgd dat de meeste Russen zich nu veili ger voelen dan vóór de top conferentie. Nog altijd staan de kranten vol met propa gandistische berichten over de Amerikaanse militaire machine en de Star Wars plannen van Reagan, maar tegenwoordig zijn ze wel voorzien van de voorzichtige kanttekening dat een voort zetting van Génève noodza kelijk is. Het ontstaan van dit gevoel van grotere veiligheid, gecombineerd met het idee dat de diplomatieke betrek kingen langzamerhand weer redelijk stabiel worden, bete kent op zichzelf al een succes voor Gorbatsjov. Maar de Sovjetleider zou er goed aan doen in 1986 ook wat aan dacht te schenken aan huis houdelijke zaken als vlees, kippen en eieren. (Copyright The Guardian) Je Stichting Christen Werk- ïroep Israël dringt er bij mi nister Van den Broek op aan liet PLO-bureau in Den Haag te sluiten. Het is volgens de Werkgroep zeker dat dit kan- Toor werkzaam is in het kader [an het handvest van de PLO. Vaarin wordt vermeld dat de ?LO Israël nooit zal erkennen In van plan is het land van de paart te vegen. KRANTELEZERS zullen zich er n naliteit in 1985 blijkens officiële jen. Er zitten bij wijze van spreke 'oorpagina en er gaat geen pol "orden vragen gesteld over de ind. Justitie en politie hebben c lend antwoord kunnen geven. Dit is geen kwestie van lakshei ciele prioriteitstelling door de p( ■leid uitgetrokken voor de bestri laag' volstaat met mooie praatj )eeld het voornemen van ministe fverbelaste rechterlijke macht de en te veroordelen zonder in het1 lelden. Zo'n maatregel zal zeke tn de snelle afhandeling van 'zal punten wegen niet op tegen de si yat< het recht wordt toegebracht, iedereen om de overwegingen te ilng gebaseerd is. £.E,r z'jn ook vele vraagtekens te pekorpsen om de slachtoffers vi jprmeren over de daders. Op zie Santen want de slachtoffers van behoren in Nederland tot de veri er tegenwoordig erg veel tijd ov< Vallen achter de tralies belander Ban overmorgen de dader weer te Aan de andere, kant kan die vei extra narigheid leiden: voor sle indernemen en voor verdachten ehuldig worden bevonden. De t loeien het ongetwijfeld goed, mt •aard achter de wagen te span loor het in gebreke blijven van forthals Altes.

de Stem | 1986 | | pagina 2