eanimer enzaak an levensbelang Tinus 1 de nieuwe prins der Kloorianen Veel belangstelling voor afscheid pastor IUWING 1140-13524. 1.01150-17751 P^AANPAG 6 JANUAR11986 VAN ZEELAND "MA ENERVERENDE VOORRONDE Zeeiwsvlaamse soundmixers naar Henny Huisman-show rSCHAPPIJ fRLAND (WMZ) iedt op basis nst waarbij de at is. auto in te ig op een aan- ult 5, 9,11 of u dan vooral INIMO IN OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN IS NOG NIET ZO GROOT [Eeuwige trouw Ets MARTIN JOOS ZWAAIT SCEPTER Uitvoeringen Het Talent druk bezocht Plaatselijk nieuws linge bikant tuist St.-Jansteen ADRIE VERHEYDEN UITGELUID politierapport Activiteitendag Asoc Cadzand A3 T6 PAGINA ZEELAND 2 &DRES voor kat in geëloxeerd uitvoering ring - montage (handelaar I Zuld-West-Nedarland IWMZ) p-West-Nederland aat 8 bicheren Bnde bouw van een ge- fie in de opjager Sou- lvan 6 toten met 17 ja- Isingen aan het water ed. ëbben tot gevolg dat ot en met vrijdag 10 ja- Itaande pompinstallatie fa een andere weg door laan er drukveranderin- lelijke deel van Walche- pnde-Grijpskerke-Veere en houden met de mo- fen rond Middelburg toe- |r waterkolom) tot onge- lievelijk 580 kpa). lp wasgoed achterlaten. 1 hierop bedacht te zijn ft te stellen tot het water kken doen ontstaan en en. L van werken in de week huari zullen wij u in een |chten. In bijzondere ge- i gepleegd met ons dis- ligen, telefoon 01184- Ir. P. Stoter, directeur Van onze correspondent i VAN GENT - Lilian isens uit Koewacht, Tonny dier uit Graauw en Ellen iderhout uit Breskens zijn Irie kandidaten die zater- 18 januari de Zeeuws- Samse kleuren moeten gaan ledigen in het soundmix- 4te van de Henny Huis- playback- en soundmix- assenaar Peter Obrie ver- rf met zijn George Baker- ttie reeds in een eerder sta- een plaats in de show. ii populaire KRO-pro- imma wordt op 18 januari fcenomen in de Vlaanderen- Tte Sas van Gent en begint ar om 21.00 uur. drie Zeeuwsvlaamse soundmix-kandidaten werden vrijdagavond tijdens de regio nale voorrondes in de boven zaal van de Vlaanderen ge- slecteerd uit 41 soundmixers en playbackers. Aanvankelijk schreven 46 kandidaten in, maar plankenkoorts weer hield een vijftal ervan hun ge zicht op het podium te tonen. In een overvolle zaal, en ge steund door kennissen en fa milieleden, streden de kandi daten om de hoogste muzikale eer on daarmee de overstap naar de Henny Huisman show. De hitte, het geroeze moes van het publiek en de niet altijd optimaal functione rende geluidsinstallatie vorm den voor de, soms zichtbaar nerveuze, een niet te onder schatten hindernis. Daarbij ontbrak een verhoogd podium. De jury, voorgezeten door Zeeuwsvlaming Johan de Wit te, oordeelde er echter niet minder om en omschreef de kwaliteit van de deelnemers in het algemeen als 'vaak talent vol, doch hier en daar is wat training noodzakelijk'. Onder de kandidaten be vonden zich vrijdagavond op vallend veel Madonna's en Danny de Munck's. Erik de Waele was met zijn vijf jaar, in de creatie van Danny de Munck, de jongste deelnemer. De pechprijs - als men die had moeten uitreiken- was onge twijfeld naar Benny Hollé uit Axel gegaan, die bij de inzet van Arne Jansens 'Mooie meisjes van lijn 1' bemerkte dat het door hemzelf opgeno men bandje in de muziekin stallatie nauwelijks door kwam. De presentatie was in han den van Pierre Eysackers. Vlaanderen Promotie tekende, in samenwerking met de KRO, voor de organisatie. De einduitslag was als volgt: Playback: 1. Nancy Maas (Assenede) als Michael Jack son 483,5 punt; 2. Farida Fon- tana (Philippine) als Nana Mouskouri 464, 3. Dorothy Schreurs (Philippine) als Tina Turner 432, 4. Johan en Ivan de Weirdt (Deinze) met Dorus 418. Soundmix: 1. Lilian Aers- sens (Koewacht), Jennifer Rush 463, 2. Tonny Bakker (Graauw), VandenBergh 461,3. Ellen Minderhout (Breskens), Sheila E. 457, 4. Werner Jonk man (Terneuzen), Billy Joel 448, 5. Anita Chapelier (Sas van Gent), The Eurythmics 437. DoorJea.nette Vergouwen TERNEUZEN - „Mevrouw, u iebt vergeten de mond te controleren. Als de patiënt een kunstgebit in heeft kan dit nare gevolgen hebben". Nauwlettend kijkt de instruc- ur van het mobiele team van de ederlandse Hartpatiënten Ver- niging toe. In de kantine van lopak in Terneuzen volgen zo'n eertig reanimatoren uit Oost ëeuwsch-Vlaanderen en Ter- euzen de instructies op en oefe- ien met enthousiasme op de vier 'poppen'. Iedereen is overtuigd an de ernst van de zaak om zich }te bekwamen in het reanimeren, odat ze, als het nodig is, verant woord kunnen optreden en hel pen. Reanimeren, een woord dat staat voor het proces van hartmassage en I mond-op-mond-beademing. Een proces [dat onmiddellijk in gang gezet moet [worden als iemand een hartstilstand [krijgt. Een zaak die bij velen nog niet [bekend is, toch een zaak van levensbe lang. Immers, de eerste minuten zijn de Ibelangrijkste en juist die gaan, omdat te [weinig mensen de materie onder de Iknie hebben, vaak onnodig verloren. Ko Wolfert uit Terneuzen is zich ter- Idege van dit belang bewust. Zelf onder- [ging hij in 1980 een open hart-operatie [en na een maandenlange herstelperiode kon hij weer voor honderd procent in het arbeidsproces worden opgenomen. Sindsdien is hij een fervent voorvechter van cjè Ned. Hartpatiënten Vereniging. Hij zwoer deze instelling eeuwige trouw, omdat hij aan den lijve had on dervonden hoe goed het werk en de be geleiding van patiënten is door deze groep. Een jaar geleden werd hij vaste ver tegenwoordiger in Zeeuwsch-Vlaande ren en geen moeite is hem teveel om be drijven ervan te overtuigen dat een rea- nimatiecursus (liefst gekoppeld aan een EHBO-cursus) van levensbelang kan zijn. Op de oefenavond bij Elopak liep hij bedrijvig rond en zorgde ervoor dat de cursisten, die theoretisch de een na de andere patiënt het leven hadden gered, werden voorzien van koffie en informa tie. Met landelijk coördinator Fievet uit Breda besprak hij de nieuwe cursussen en nam hij het probleem van de opvang van hartpatiënten in Zeeuwsch-Vlaan deren nog eens door. „Er is geen enkel ziekenhuis dat helpt bij deze noodzakelijke opvang", zegt Wolfert. „In Noord-Brabant ligt dat he lemaal anders. Daar krijgen de patiën ten na zo'n belangrijke ingreep zes we ken lang medische begeleiding. Inclu sief controles en gezamenlijke revalida tie". Ook Fievet houdt een 'hartverwar mend' pleidooi voor deze belangrijke zaak. „Tot nu toe kregen we alle steun van de vereniging. Maar de subsidie kraan loopt ook hier minder hard en heel veel kapitaal gaat naar de Hart- brug, die zorgt voor de operaties, op vang en begeleiding van hartpatiënten. Geld voor reanimatie-teams is er niet meer. Maar wij zetten deze zaak des noods belangeloos voort". Binnenkort gaat men praten met me dische mensen, om die opvang in de toe komst (eventueel in het nieuwe streek ziekenhuis) wel te laten plaatsvinden. Tot nu toe was de animo voor de rea- nimatie-cursussen nog niet al te groot. Wel wist Wolfert al menig bedrijf, brandweerkorps en zelfs de politie te interesseren voor deze opleiding. Parti culieren en groepen als Rotary en scho lengemeenschappen volgden reeds de lessen, die op drie avonden worden ver zorgd. Tijdens de opleiding krijgen de cursisten, naast een theoretische les van vakbekwame instructeurs, ook gedegen oefening in het reanimeren. Om de ken nis steeds op te frissen worden er één of twee keer per jaar herhalingsavonden georganiseerd. „Jammer genoeg doet maar de helft hieraan mee", verzucht Fievet. „En dan verloopt het certificaat. Maar we zijn altijd bereid om op de oefenavonden cursisten die een tijdje niet gereanimeerd hebben, weer een certificaat te geven, als ze een proef van bekwaamheid afleggen". Wie geïnteresseerd is kan contact op nemen met Ko Wolfert (01150-19432). Deze week begint er een nieuwe cursus. Donderdag 9 januari is er een voorlich tingsavond bij Elopak en 14 en 21 ja nuari staat het mobiele team paraat. Aanvang telkens om 19.30 uur. Men kan zich nog opgeven. Dat velen met deze bestrijding van volksvijand nummer twee bezig zijn blijkt uit het feit dat graficus Robert Hallatu een ets maakte van de oude Sasse poort in Terneuzen. De afdruk kost zes gulden en vijf gulden daarvan gaat naar de bestrijding van hart- en vaatziekten. De afdruk is via mevrouw Wolfert te verkrijgen. Een 'hartverwar mend' initiatief dat hopelijk een groot gehoor krijgt. De nieuwe prins, geflankeerd doorzijn hofdames. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De Kloorianen hebben dan toch nog een nieuwe prins. Martin Joos gaat als prins Tinus de eerste de scepter over het Kloorianenrijk zwaaien tijdens het naderende carna val. In een volle zaal Van Leu ven vond de plechtige installa tie plaats, nadat eerst voor hi lariteit was gezorgd door Pe ter Goossen, acteur van to neelvereniging De Schelde- galm, die het podium besteeg en zichzelf aandiende als kei zer Adrianus der Kloorianen. Nadat hij door de gendarmes was afgevoerd, werd Martin Joos beëdigd als nieuwe prins. In zijn functie volgt hij Wan nes de eerste op. Hij wordt steeds vergezeld door twee charmante hofdames, Tini Taalman-de Bakker en Ingrid van Goethem. De nieuwe vorst en zijn me dewerkers en medewerksters mochten deze avond vele ge lukwensen in ontvangst ne men van de honderden aan wezigen, onder wie vertegen woordigers van verschillende carnavalsverenigingen uit de buurt en een afvaardiging van het gemeentebestuur. Van onze correspondent SLUISKIL - Het Sluiskilse jeugdcabaret Het Talent heeft vrijdag en zaterdag in het Gil- dehuis volle zalen getrokken met de uitvoering van zijn nieuwe programma. De avondvoorstellingen begonnen met het openingslied 'Wij zijn talenten, de toekomst van het podium'. Hierna bracht de jeugd in de leeftijd van 11 tot en met 16 jaar zang, dans en sketches. Bij de stukjes oogstte vooral 'Boddel in de was' veel succes. Bij de liedjes waren het 'Crazy for you' van Chantal Passel, 'Zoals vrienden doen' van Chantal Passel en Amanda Philipsen en 'Het toverstokje van Marlijn' van Cindy Seg- hers die de handen op elkaar kregen. „En dat is heel wat", zeggen de jongeren zelf. „Want het is niet alleen een kwestie van durven, maar vooral van doen". Hiervoor kregen de 25 jongeren van Het Talent dan ook na afloop een daverend applaus van de zaal. den bruiloft - Onder grote ngstelling heeft het echt- Cyriel Hageman en Phi- lien Smet het gouden hu- Tjksfeest gevierd. Buurtbe- ers hadden de woning van echtpaar versierd met gen en dennebomen. 's Bdags was er in de paro- Kerk een druk bezochte aristieviering. Na de st kwamen enkele hon- fen vrienden en kennissen gouden paar in De Trou- bur feliciteren. Onder de felicitaties ook die van het entebestuur. Na de re- Ke werd het feest in fami- png voortgezet. ■ewei - In Heikant is zater- ag Peter Meredith 'in de os- wei gestoken'. De 30-jarige [[gezel werd zaterdagmid- ag met kar en paard bij zijn "oning afgehaald en in op- icht met vrienden, kennissen familieleden door het dorp foeid Bij de plaatselijke bedrijven werd telkens alt gehouden voor een uitge- [«de pauze. Ige - Tijdens de jaarverga- !ng van de bridgeclub St werd de uitslag bekend K i van ?e eerste compe- fhelft. Groep A: 1. heren Ibroeck-Beuzenberg, 2. da- tBruyns-Sandrini, 3. heren ps-Dhondt. Groep B: 1. fn De Nijs-Van Leeuwen, |evr. De Kort-hr. Atkins, 3. lies Aronson-Vroome. pP C: 1. mevr. Van Dorse- >hr. J. van Dorselaar, 2. De Weemaes-Verstraeten, oren Stallaert-Van de ®ter. Na de vergadering er een vrije speelavond, ewerkt in twee groepen. De Ipg: groep l: i. mevr. ffns-hr. van Wijnsbergen, Res.Neve-Van Damme, 3. {ll^es Hille-De Kort. Groep 2: 1. dames Boesbroeck-Goossen, 2. mevr. Sandrini-hr. Meulen- berg, 3 en 4 gelijk: mevr. De Booy-hr. Boddaert en dames Borm-Van Esbroeck. Schaakclub - In De Stadsher berg hield schaakclub Hulst het halfjaarlijkse interne toer nooi. Door de geringe opkomst werd een hele competitieronde afgewerkt. In de zeven ronden bleef alleen I. Sanders onge slagen; hij eindigde met ruime voorsprong, van twee punten, als eerste. Op de tweede en derde plaats kwamen P. van Ginniken en I. Liem. Schaakcompetitie - Schaak vereniging Hulst werkte afge lopen vrijdag weer een compe titieronde af. Twee toppers trokken de aandacht. De eer ste was die tussen P. van gin niken en I. Sanders. Na 20 zet ten stonden nog alle stukken op het bord. Van Ginniken verloor uiteindelijk door een berekeningsfoutje. De tweede wedstrijd was die tussen de nummers een en twee van het afgelopen seizoen, I. Liem en P. Dhondt. Na een gelijkop- gaande strijd werd, na ruim 3% uur spelen, Dhondt win naar. De andere uitslagen: M. Grebe-A. Bakkers 1-0 en D. Liem-C. van Gassen 1-0. H. Francken leidt in de competi tie, gevolgd door P. Dhondt en I. Sanders. Biljarten - Ter gelegenheid van nieuwjaar hield de bil jartclub van De Warande een prijskamp biljarten voor ouderen, waaraan 22 spelers deelnamen. Uitslag: 1. F. Eemelaar/L. Vael, 2. J. Pe ters/A. Pluym, 3. P. Pols poel/A. d'Hooghe, 4. J. Ros- tang/P. Platjouw, 5. A. de Wit- ■te/A. Buysse. Kaarting - In gemeenschaps centrum De Warande wordt woensdag 8 januari de maan delijkse kaarting voor bejaar den gehouden. De zaal is vanaf 13.00 uur open en om 13.30 uur worden de kaarten geschud. Een lange rij kerkgangers schudt pastor Verheyden ten afscheid de hand. Van onze correspondent HULST - Een druk bezochte afscheids-eucharistieviering op zondagmorgen is het sluitstuk geworden van het 16-jarig pastoraat van pas tor Adrie Verheyden, die te vens op deze dag zijn 55ste verjaardag vierde. Bij deze gelegenheid werd hem ter herinnering een schilderij van Hulst aange boden, alsmede het door het kerkbestuur en parochianen bijeen gebrachte bedrag van 4500 gulden. Eerder had pastor Ver heyden in de zaal van het klooster van de zusters Franciscanessen 'Baudeloo' persoonlijk afscheid geno men van de parochiële ver enigingen en tijdens het weekeinde in alle eucharis tievieringen. Bij de laatste bevonden zich onder de ge nodigden deken J. Aarts, met leden van het dekenaal bestuur, pastor A. Fick en het voltallige college van B en W van Hulst. Het thema voor deze afscheids-eucha ristieviering, 'Geloven', was door de vertrekkende pastor zelf gekozen. Na de eucharistieviering werd pastor Verheyden toe gesproken door de pastoraal werker C. van Geloof, die in zijn eerste parochie Hulst een goede leermeester had gevonden en gedurende 214 jaar gemerkt had, dat er veel tot stand was gekomen. Namens het kerkbestuur sprak Karei Brand, die een overzicht had van de paro chie 'van vroeger en heden- tendage'. „Met het vertrek van pastor Verheyden rust de verantwoordelijkheid op de gehele parochie", aldus de spreker. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Pastor Verheyden is gebo ren in Gilze Rijen en is nu door de bisschop van Breda benoemd als pastor van de Willibrordus-parochie in Teteringen, welke ongeveer 5000 parochianen telt. Na zijn priesteropleiding heeft hij gewerkt in de parochies te Schoondijke, Breda, Oos terhout en eerst als dis- tricts-catecheet en later als pastor te Hulst. - Na zijn ver trek zal pater Vincent Col- sen samen met pastoraal werker Van Geloof het pa rochiewerk verrichten, tot er een opvolger benoemd is. AARDENBURG - In de Boog aardstraat is mevrouw C.M.A. de H. uit Terneuzen ten ge volge van de sneeuw in een slip geraakt. Zij kwam tegen een verkeersbord en een lan taarnpaal tot stilstand. Het verkeersbord werd geheel vernield. AJfcEL - Op de kruising Zuid singel- Kanaalkade te Axel zijn gistermiddag om 13.30 uur twee personenauto's bij een botsing beschadigd. H. G. te Axel kwam op de kruising door het gladde wegdek in een slip, waarna het voertuig om zijn as draaide voor het tot stilstand kwam. Hij werd daarbij aangereden door zijn plaatsgenoot R. I., die niet tij dig kon stoppen. - CADZAND - Bij de heer G. in de wijk De Brabander heeft men in zijn zomerwoning in gebroken. Men is de woning binnengekomen door een deur te forceren. Er wordt voor on geveer 1250 gulden aan goede ren vermist: een kleurentele visie, een bed met dekens, een wandtafel en een tafelkleed. EEDE - Op de rijksweg is M. de B. uit Maldegem geslipt met zijn personenauto. Een lan taarnpaal werd geheel ver nield en de auto liep aanzien lijke schade op. GOES - In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken in de supermarkt Torro aan de Marconiestraat. Aan de ach terzijde werden twee ruiten vernield, terwijl een derde ruit uit de sponning werd gehaald. Bij het naar binnen gaan van het pand ging het alarm af. Wat er ontvreemd is, is nog niet bekend. Mogelijk alleen wat sigaretten. GOES - Zondagmorgen werd een inbraak ontdekt in het fit nesscentrum in de Rimme- lantstraat. De kluis bleek opengebroken te zijn en uit een speelautomaat was een geldbedrag van 1275 gulden ontvreemd. Ook wordt een stereo-installatie vermist. In het café Ruimzicht langs de Oude Rijksweg 58, even buiten Goes, werd een inbraak gepleegd. Daar worden 60 gul den uit een fruitautomaat, als mede wat sigaretten en shag vermist. HOEK - In de nacht van vrij dag op zaterdag is getracht in te breken in de personenauto van W. M. te Hoek. Het voer tuig stond geparkeerd voor zijn woning aan de Irisstraat. Bij de poging werden beide portiersloten vernield. HULST - Zaterdagmiddag om ongeveer 16.15 uur vond op de kruising Van de Maelstedeweg - Clingeweg een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Hierbij ontstond aan zienlijke materiële schade. Het ongeluk gebeurde toen bestuurster M. de B. uit Clin- ge, komende vanaf de Van de Maelstedeweg, de kruising over wilde steken richting Clinge. Daarbij verleende zij geen voorrang aan de passe rende lesauto, bestuurd door W.B. uit Kloosterzande, waarop een aanrijding volgde. IJZENDIJKE - Op de kruising Parkzicht verleende P.B. uit IJzendijke, toen ze vanuit IJ- zendijke richting Waterland kerkje wilde rijden en de krui sing overstak op Parkzicht, geen voorrang aan een andere personenauto, bestuurd door F. \;an de W. uit Gent. Deze reed uit de richting Schoon dijke naar Terneuzen. Me vrouw B. was de eerste weg overgestoken en doorgereden naar de middenberm. Ten ge volge van de gladheid slipte zij tijdens het remmen, waardoor deze aanrijding ontstond. KLOOSTERZANDE - Zater dagmorgen om ongeveer half twaalf reed bestuurder E.A. uit Kloosterzande met zijn personenauto over de Hulster- weg nabij Kloosterzande. Uit tegenovergestelde richting kwam een bus gereden. Toen de beide voertuigen elkaar passeerden, werd de voorruit van de personenauto be smeurd met op de weg lig gende natte smurrie, door de bus opgeworpen. A. werd het zicht ontnomen en nadat hij drie boompjes omver had gereden belandde zijn auto in de sloot. De auto werd zwaar beschadigd. A. kwam er met de schrik vanaf. SLUIS - Op de Garenmarkt is een videoband gestolen ter waarde van 4000 Belgische francs. De dader, E. M. uit Kortrijk, kon ter plaatse wor den aangehouden. TERNEUZEN - De personen auto van C. L. te Terneuzen is gistermiddag vrijwel geheel uitgebrand. L. reed over de Rooseveltlaan in zijn woon plaats toen hij op een gegeven moment rook van onder de motorkap zag komen. Hij stopte en direct daarop scho ten de vlammen omhoog. De brandweer van Terneuzen, hoewel spoedig ter plaatse, kon maar weinig meer redden. TERNEUZEN - Terneuzenaar D. E. deed gisteren bij de ge meentepolitie aangifte van vernieling aan zijn aan de Ar senaalstraat te Terneuzen ge parkeerd staande personenau to. Onbekenden hadden in de nacht van zaterdag op zondag flinke deuken in het dak en de zijkanten van het voertuig aangebracht, schade ongeveer 2500 gulden. In diezelfde nacht moest ook de personenauto van R. M. het ontgelden. Deze stond geparkeerd aan het Schoolplein te Terneuzen en hier bedroeg de aan de motor kap toegebrachte schade circa 500 gulden. WESTDORPE - Tijdens afwe zigheid van de bewoners is vrijdagavond tussen 19.00 uur en 24.00 uur ingebroken in de woning van V. aan de Kapit telstraat te Westdorpe. M^n kwam binnen door het vernie len van een toiletraampje, waardoor men de buitendeur aan de binnenzijde kon ope nen. Vermist worden: een ste reo-radiocassette-recorder, twee fotocamera's, een electri- sche flitser, twee scheerappa- raten, twee rekenmachines, veertien giro-betaalkaarten en een gering bedrag aan con tant geld. Men heeft door het wegnemen van stoppen de electriciteits-voorziening in de woning uitgeschakeld. Van onze correspondent CADZAND - De Cadzandse sport en ontspanningvereni ging Asoc houdt zaterdag II januari een aantal activitei ten. Om Om 14.00 uur begint een spelletjesmiddag voor jeugd en volwassenen in het gebouw van de oude lagere school. Om 18.30 uur wordt iedereen op het strand bij 'de blanke top' verwacht voor de traditio nele kerstboomverbranding op het strand. De dag wordt voortgezet in dancing Zeebad, waar om 20.00 uur de prijsuit reiking plaats vindt van de spelmiddag. Met bingo en dan sen wordt de activiteitendag afgesloten.

de Stem | 1986 | | pagina 7