SÜ Izaak L DERDE-WERELDVIS VOOR WESTERS MENU Zelzaatse D I l Beveren stei jacht op wilde De hielprik jr> MAANDAG 6 JANUAR11986 EXTRA OP MAANDAG1 UTRECHT (ANP) - Door de nijlbaars op het menu te plaatsen kan ons land meehelpen aan de oplossing van het door een Leidse on derzoekgroep ontdekte Afrikaanse voedseldrama. Deze vorm van 'ontwikkelingshulp' is voor de visliefhebber bovendien zeer aan trekkelijk, want vooral de jongere vis is bijzonder smakelijk en heeft niet de laffe of grondige smaak van andere zoetwatervissen. Te vet KENIA KOOPJESHUIS HABBE ALTIJD 20% 50% G0EI DUS... NIEUW EN V00 PAGINA ZEELANGh 10Ö-JARIGE IN D MAAR GEEN V] Lektuur: Verbazing Gaaikema Weer mis MEDISCHE RUBRIEK I Conservatief lOJUcyJ! T48 Nijlbaars kan Afrikaans voedseldra ma verlichten Dit zegt importeur S. de Heij van de Utrechtse onderneming Delphi, die deze maand een cam pagne begint om de vis in ons land en daarna ook in West-Duitsland, Oosten rijk en Frankrijk te in troduceren. Het is vol gens hem de enige ma nier om de bevolking rond het Victoriameer van de voor haar schade lijke en moeilijk bruik bare roofvis af tie helpen. Dr. C. Barel van het zoölo gisch laboratorium van de Leidse universiteit, leider van het onderzoekproject, ziet in het wegvangen van de grootste baars ter wereld uit het uitgestrekte meer de enige mogelijkheid de plaat selijke bevolking in de om ringende landen Tanzania, Kenia en Uganda van haar nachtmerrie te verlossen. De in de jaren 60 uitgezette Vic- toriabaars heeft de Afrika nen door het opeten van de overige vissoorten van hun oorspronkelijke voedselbron beroofd. De mensen rond het Vic toriameer eten de nijlbaars, of wel nijlkakap genoemd, zelf nauwelijks. De volwas sen vissen zijn te vet. De kleinere vissen zijn welis waar goed eetbaar, maar moeilijk te conserveren. Als gevolg van een gebrek aan stookhout beschikt de plaat selijke bevolking niet over de mogelijkheid de vis door roken goed te houden. Bo vendien is de stevig ge bouwde 'koning der Afri kaanse vissen', die een '-J-:aro= lengte van 1.80 meter en een gewicht van 120 kilogram kan bereiken, voor de Afri kaanse visser met zijn pri mitieve middelen moeilijk te vangen. Op het ogenblik is er in Kenia al een firma, die de nijlbaars vangt, invriest en naar Nederland exporteert. Drs. J. Hosselet van Delphi zegt dat de roofvis tot een gewicht van tien kilo een de licatesse is. De eigenaar van een Utrechts restaurant, F. Rodenburg, die het eerst kennis heeft kunnen maken met de Afrikaanse reus on der de vissen, vindt het vlees van perfecte kwaliteit en noemt de baars een aan winst voor de Nederlandse keuken. De chef-koks van twee andere bekende res taurants in Amsterdam en Oisterwijk zijn na keuring eveneens goed te spreken over de kwaliteit van de Victoria baars. Vismeel Ook het TNO-instituut voor visserij produkten vindt de vis, die een hoog eiwitge halte heeft en weinig vet be vat, zeer goed eetbaar. Dit geldt echter niet voor meer volwassen vissen boven de tien kilogram, die een veel hoger vetgehalte hebben. Deze vissen kunnen volgens Hosselet beter verwerkt worden tot vismeel, onder andere te gebruiken als kip- Westerse consumptie van de baars maakt misschien een einde aan de droeve omstan digheden waarin de mensen rond het Victoria-meer leven. pevoer. Hij heeft daarom bij het ministerie van economi sche zaken een aanvraag in gediend voor een studie naar de haalbaarheid van een dergelijk project. De van boven donkerbrui ne, olijfgroene of grijze baars met een zilverkleurige buik gedijdt bijzonder goed in het onvervuilde en zuur stof- en voedselrijke Victo riameer. De oorspronkelijk uit zee afkomstige vis stond bij de oude Egyptenaren in hoog aanzien. In de plaats - FOTO ARCHIEF DE STEM Esneh werd hij destijds als een godheid aanbeden en na zijn dood gemummificeerd. Zijn afbeelding is in vele Egyptische graven terug te vinden. Zelfs de Grieken beeldden hem later af op hun munten. M ie glitter kan weer 'uit het haar, de bal len uit de boom, sterretjes uit de ogen, het enge lenhaar op zolder, os en ezel te rug op stal. Het afgedragen klusjespak mag weer aan, de werkkleding, de warme lange broek en dikke eigengebreide trui. De handen gaan uit de mouwen, aan de slag en in het sop. Huis en haard worden uit gebezemd zoals in elk nieuw jaar, totdat de laatste denne- naald en het kleinste oliebol letje uit de verste hoek is weg geveegd. De pret is over, het feest is op, uit, afgelopen. Maar de speciale feestkleren van eind 1985 wat gebeurt daarmee? Al die glanzende en glinsterende uitgaansmodellen van soepel vallende zachte stof fen met metalig effect, maar ook van kreukerige zijde, knis- perender dan het krakendste zakje chips. Waar blijft al dat spul? Het was zo oogverblin dend, dat je vlak vóór Kerstmis met een zonnebril op moest gaan winkelen. Maar meteen na de kerstdagen verbleekte de glans en glorie van al dat fraais. Rokken, jasjes, bloezen en pak jes kregen het etiketje 'oprui ming' en werden als oudbakken kerstkransjes voordelig van de hand gedaan. Zelfs creaties, die tijdens het kerstdiner meer be wonderd werden dan de opge dofte kalkoen of de opgetuigde boom. Zélfs die, opgeruimd. Want het nieuwe staat klaar om opgediend te worden. Wat u en ik de komende zomer geacht worden te dragen is in modekringen en bij fabrikanten al lang bekokstoofd. Het moet ons alleen nog maar zó aan trekkelijk worden voorgescho teld, dat we toehappen. Nie mand vraagt of we onze glit- terkleertjes al beu zijn, of we het wit en geel en de felle kleu ren van vorig jaar eigenlijk niet graag nog een poosje om ons heen zouden willen draperen? Geen wonder dat op rommel markten het aanbod aan kle ding zo groot is. Niemand krijgt nog de kans iets tot op de draad te verslijten. Als je ten minste volgzaam elk seizoen een nieuwe garderobe aan schaft. En dan te bedenken, dat seizoenen ook op de mode-ka lender geen dag méér tellen dan dertien weken Toch zijn er steeds meer vrouwen die lekker dwars tegen de mode-stroom ingaan. Die gewoon blijven kopen wat ze mooi vinden, wat lekker zit en bij hun type past. Onaange daan gaan ze voorbij aan wat in de etalages lokt en 'koop me dan' wappert op de rekken in een voetgangersdomein. Wél bezitten die begenadigde we zens meestal een sterk ontwik keld snuffelorgaan. Met feilloze greep weten ze uit menig oprui- mingsbak net dat kledingstuk te voorschijn te halen, waarvan ze jarenlang plezier kunnen hebben. Met geduld en wijs. heid weten ze het goeie aantal seizoenen over te slaan eer ze met zo'n aankoop voor de dag komen. Die zelfbeheersing om te wachten tot een bepaalde mode finaal is uitgestorven en jij er met dat ene model flitsend uit springt, dat is de grote kunst. En om tegelijk niet té lang te wachten, want alles herhaalt zich - ook in de mode. Op een verkeerd gekozen moment zou je met die aankoop uit de koop jes-bak precies in de pas lopen. En dat is het laatste wat zulke eigenwijze vrouwen willen. Macht Gr. Jansdijk B1 Westdorpe, 01 Hoe dit kan? Nou, we kopen partij goederen op tegen lage f. Van onze correspondent OOSTBURG - Liefst enkele honderden vrienden, ken nissen en familieleden zijn zaterdag Izaak Luteyn in verpleegtehuis De Stelle te Oostburg de hand komen schudden in verband met zijn honderdste verjaardag. Ook de Sluise burgemeester mr. J. Asselbergs kwam de oud-inwoner van Retran- chement feliciteren. Verder ontving de jarige een ge lukstelegram van de konin gin. Izaak Luteyn werd 4 ja nuari 1886 geboren in Re- tranchement. Tot zijn drieënzestigste was hij zelf- Dit alles zet aan het denken Markt onderzoeken onderstre pen, wat u en ik ook zonder en quêtes en research konden voorspellen: de huisvrouw blijfij voorlopig de belangrijkste con sument. De belangrijkste doel groep dus om het in vakjargon] te zeggen. En reken maar dal we met reclamespotjes, adver tenties en nog veel slinksere verleidingsmiddelen bestookl zullen worden. Want kopen zullen we, crisis of niet. Nuchter huisvrouwenver stand zegt dat vrouwen dus za kelijk gezien de grootste machl vormen. Zou De Nederlandst Vrouw massaal alleen noj maar pimpelpaars willen dra p.VEREN Het gemeentebe_ gen, gegarandeerd dat bmn^ur van de grensplaats Be- een paar weken de pimpel wren heeft 2ich achter de ac. paarse beha s, panties, jurken ye geschaard die in Zeeland bloesjes enzovoorts de ctalageJ^ordt gevoerd om verwii- uitpuilden. Allemaal morgen vragen: „Jammer, hebt u 't niet in het paars?" en de onderbe-l taalde vrouwen en meisjes Hongkong, de Filippijnen en| andere lage-lonen-landen zou het vanaf overmorgen pimpel paars voor de ogen schemeren: dagen van vierentwintig uur omdat wij ons laten gelden. Het zal niet gebeuren. Mexi co- Stockholm- Nairobi: tien] jaar officiële vrouwenstrijd en monden vol emancipatie en lijke rechten, maar macht, lieve] dames, vinden wij nog steeds een héél vies woord. Foei. sta Hij (ho '•kw me kin grs dor mfi k«i kei de vei Tij ma Jar lie: bic hu Van een onzer verslaggevers Brde duiven in kerken en an- ere hoge gebouwen te be rijden. iBeveren reageert daarmee een oproep die het Land- buwsehap in Goes heeft ge daan gemd vraaT doen Zd van I Bev<| wild Voor] rebr^ sale- Kori was I nieul PS: Wanneer de glitterglanskle dij - opgeruimd gekocht oil] niet - volgend jaar echt niell meer kan, is het aan repen ge scheurd altijd nog een mooitl kerstboomversiering. =illllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIinillllllllllll HEBBEN wij in Nederland of liever gezegd: kennen wij in onze taal Rhyming Slang? Deze vraag stelde ik mijzelf toen ik het voor de zoveelste keer tegenkwam, dit keer in The Listener. De vraag stellen is haar beant woorden gaat in dit geval beslist niet op. Ik ken geen voorbeeld van rhyming slang in het Nederlands en voor ik de vraag doorspeel aan u geef ik u eerst een idee van wat de Engelsen daar onder verstaan. Wat voorbeelden dus van rhyming slang, maar ik waag me niet aan een defi nitie van slang. The Times heeft een redakteur in dienst speciaal belast met het beantwoorden van dit soort vragen. Deze Literary Editor Phlip Howard om schrijft slang als: Een taal gewest dat in het noorden grenst aan jargon, in het zuiden aan argot, in het oosten aan dialekt en in het westen aan poëzie. Binnen dit gewest is Rhyming Slang maar een buurt schap. Het wordt toege schreven - terecht of ten onrechte - aan de Cock neys, de inwoners van Lon den in het hartje van de stad. Volgens de legende zegt zo'n Cockney: I'm going up the apples and pears in plaats van I'm going up stairs en I'm going down the frog and toad voor I'm going down the road. In zijn sociologische studie 'London Labour and the London Poor' beweert Henry Mayhew dat rhy ming slang van oorsprong een taaltje is van de bede laars, gebaseerd op rijm. Andere sociologen zoeken de oorsprong van het rhy ming slang bij de dieven, die er een beweegreden voor hadden, najnelijk de politie in verwarring bren gen. All the time it lay on the Cain and Able herkende de agent nou niet direkt dat het al die tijd op tafel lag (on the table). Me old trou ble and strife is rhyming slang voor 'my wife' maar ik had het er niet in gezien. Henry Mayhew schreef zijn boek in 1850 maar rhyming slang is nog steeds springlevend. Van recente datum is Bottle and Glass voor: my arse. Nu mijn vraag: Kent het Nederlands rhyming slang? Kunt u zich een ver taling voorstellen van bijv.: Me trouble and strife had put it on the Cain and Able? Wat moet een verta ler daar nou mee? Mijn strop en berouw had het neergelegd op de Goudse wafel??? Is een Mokumer ooit op zoiets gekomen? Zover ik weet niet. Omdat 'pears' rijmt op 'stairs' zou den Cockneys op het idee gekomen zijn 'up the ap ples and pears' te zeggen voor 'up the stairs'. Is ooit een Mokummer op het idee gekomen om: Ik ga een haartje kloven, te zeg gen als hij bedoelt: ik ga even naar boven? Vlaande ren heeft zijn eigen slang maar heeft ooit een sinjoor de aanvechting gehad om zullen we een pintje vat ten' om te bouwen in rhy ming slang, tot bijv.: Zul len we een windje kratten? Dat bedoel ik nou met mijn vraag: Kent het Nederlands rhyming slang? The State of the Language; Philip Howard. London Labour and London Poor; Henry Mayhew. The Swell's Night Guide; ano niem uitgegeven in 1846. MET verbazing las ik in uw krant dat R. Lubbers en Beatrix gekozen zijn tot man en vrouw van het jaar. Op basis waarvan? Omdat zij experts zijn in plukken van de Nederlanders? En waar houdt die Nipo zijn on derzoeken. Zeker in de krin gen van die twee. Ze moes ten het eens aan de man of vrouw van de straat vragen of aan de uitkeringstrekkers die steeds minder krijgen. Dan zijn er wel anderen die voor die titel in aanmerking komen. Jullie schreven ook nog eens over de Prins van Oranje. Waar haal je dat Oranje vandaan. Het zijn nu al vijf generaties Duitsers. En wat stellen zij voor. Het zijn marionetten die niets doen, niets te zeggen hebben, de troonrede van een pa piertje lezen die een ander dicteert. Het enige wat ze doen is 36 miljoen per jaar opstrijken. Als van een we duwe met kinderen een kind 18 jaar wordt, gaat zij 400 per maand naar beneden met haar inkomen. De kroonprins wordt 18 jaar en krijgt een miljoen per jaar. Is het niet belachelijk en dit volk vindt alles goed. Breda J. de Ridder-van Gooi TOT NU toe heb ik op de laatste dag van het jaar nog altijd een beetje hoop weten over te houden om het ko mende jaar mee te beginnen. De laatste tien minuten van '85 zijn zonder doorgebracht, gelukkig niet te lang dus. Om klokslag twaalf kwa men de eerste nieuwjaars wensen alweer op me af. De verwachtingen als zouden de avonden van Wim Kan of Toon Hermans enigszins herleven, werden wel erg veel geweld aangedaan. De entourage, zittend op een soort keukenstoel aan een tafel, ietwat ongeneerd ach terover hangend was zo al armoede troef wat enscene ring betreft. Wellicht moest het onbevangendheid ten toonspreiden, hetgeen bij hem ten enenmale ont breekt. Een conferencier die het niet verder brengt dan louter wat gesputter door de microfoon te produceren of door ietwat scheel naar de camera te kijken en meent dat daarmee een persoon wordt getypeerd heeft wel héél weinig talent op dat ge bied. Er werd niet zozeer ge typeerd alswel een hele boel venijnigheden gelanceerd rondom personen die de man niet lekker liggen, hetgeen geen goede basis legt voor een conference van niveau. Wat te denken van zijn lou ter verzonnen verhaal om trent de beest uithangen van de minister-president op het hockeyveld? Wat te denken van de meezinger 'Claus die meiden moeten deraus'? Heel de zaal moest meezin gen met zijn frustraties om trent de Duitse afkomst van de prins. Natuurlijk nog even over het pausbezoek wat geschimpt en het woordbegrip 'Pausmobiel' als sextaal geïntroduceerd getuigt eveneens van weinig fijnzinig woordkunstenaar- schap. Nederlanders als las tig betitelen, allah het zij zo, er is nog wel een verschil tussen lastig en lasterend als men het mij vraagt. Dit jaar begin ik met de bede ver schoond te blijven van een dergelijke conference aan het eind ervan. Gelukkig Nieuwjaar met wat betere vormen van medemenselijk heid worden u toegewenst. Breda W.M.S. Pollen DE afgelopen dagen heb ik nog eens doorgenomen 'De kunst van het ivoor draaien'. Een kostelijk boekje ge schreven door Bas de.Gaay Fortman jr. De auteur zet onderhoudend uiteen dat politiek een bedrijvigheid is die fijnzinnig vakmanschap vereist. Tevens wordt daar bij helder beschreven dat de grote verkiezingswinst van de PvdA in 1977 is omgezet in een formatie-nederlaag door een tekort aan mees terschap. Op dit moment zijn er opnieuw duidelijke signalen dat het in 1986 voor de socialisten wéér mis zal gaan. Toen het huidige kabi net aantrad waren er jaren gepasseerd dat de werkloos heid in ons land met 50.000 tot 100.000 per jaar toenam. Veel te snel voorspelde Den Uyl dat het drie-sporen-be- leid van Lubbers zou uit draaien op één-miljoen werklozen. Voor iedereen is het nu zo klaar als een klontje dat de noodlottige trend niet alleen tot staan is gebracht, maar in gunstige richting is omgebogen, die om een krachtige voortzet ting vraagt. De huidige regeringscoa litie heeft bij een groot deel van de bevolking kunnen overbrengen, dat het plaat sen van kruisraketten voor niemand, maar dan ook voor niemand een vreugdevolle aangelegenheid is. Maar de vermindering van wapens in het West- en in het Oost blok zal de uitkomst zijn van een politiek schaakspel. Het 1 juni-besluit in 1984 is een meesterzet van Lubbers ge weest. Het lijkt er ook op dat het gaat bijdragen aan het proces om tot wapenvermin dering te komen. Het Stern- commentaar van 22 nov. jl. kan best eens profetisch zijn: „Wedden, dat er in 1988 in Woensdrecht geen 48 kruisraketten staan?" Met het standpunt van de PvdA zet je als Navo-bond- genoot jezelf alleen maar buitenspel. Daarmee valt geen greintje politiek te be drijven. De PvdA bezit ge weldige partijbonzen en heeft een grote- vakbond en omroep achter zich weten te krijgen, maar waar zijn de mensen die 'de kunst van het ivoor draaien' verstaan? Na Drees sr., die overigens al lang uit de partij is gestapt, zijn bij de socialisten geen mensen met dat vakman schap opgestaan of aan bod gekomen. Premier Lubbers heeft het fijne politieke handwerk wel in de vingers. Straks zal dat blijken, als kiezers die niet aan een be paalde partij zitten vastge bakken de doorslag gaan ge ven. Bij zijn meesterschap weet Lubbers op zijn tijd nog eens te lachen en blijkt hij ook te kunnen hopen en bidden. Breda Willem Woutersz HET LIJKT me aardig om het nieuwe jaar (dank u, u ook) in te luiden met een op beurend nieuwtje. Sinds tien jaar wordt bij elk pasgebo ren kind met een hielprik wat bloed afgenomen om te kijken of het fenylketonurie heeft. Is dat het geval, dat wordt het kind ijlings op een streng dieet gezet. Welnu, na tien jaar blijken die kinde ren het net zo goed te doen als hun leeftijdsgenootjes. Een klein medisch triomf- je. Klein, want PKU komt heel weinig voor: 1 op de 12.000 borelingen heeft PKU, nog geen 10 per jaar dus. Toch een triomfje, omdat ouders en kinderen een hoop' ellende blijft bespaard. Dat laaste wordt pas echt duide lijk als je nagaat wat er zou gebeuren als de ziekte niet snel wordt opgespoord en niet snel wordt behandeld. Het lichaam is een gewel dige chemische fabriek die voortdurend de ene chemi sche stof in de andere omzet. Voor de omzetting van zeg stofje A in stofje B, is meestal een hulpstof nodig, een en zym. Geen enzym, geen reac tie. Dan ontstaat er een over maat aan stof A en uiteraard een tekort aan stof B. Zo'n afwijking heet een stofwisse lingsziekte, en een van de be kendste daarvan is fenylke tonurie, kortweg PKU (En gelsen schrijven fenyl als phenyl, vandaar de P). Iemand met PKU mist het enzym fenylanaline-hydro- xylase dat nodig is omfeny- lanaline in tyrosine om te zetten. Een overmaat aan fe- nylanaline (een aminozuur dat normaal in de voeding zit) hoopt zich dan obnor- maal op in bloed en hersen- vocht. Die overmaat verhindert dat de hersencellen vol doende eiwitten kunnen op nemen en normaal kunnen uitgroeien. Er ontstaan be wegingsstoornissen, de lede maten trillen, de spieren zijn veel te gespannen. De over maat aan fenylanaline zet ook de produktie van de pig- mentstof melanine op tilt. De (onbehandelde) patiënten hebben daarom vaak blond haar, blauwe ogen en een zeer bleke huid. Maar dat is allemaal niets vergeleken bij het meest opvallende gevolg van PKU: Het kind raakt geestelijk snel achterop. Nogal wat PKU kinderen verdwenen vroeger voorgoed in een zwakzinnigeninrich ting. De ziekte is recessief erfe lijk. Dat wil zeggen dat je PKU alleen kunt krijgen als je de eigenschap zowel van vader als van moeder erft. Erfje de eigenschap van één van de twee, dan kun je het wel overdragen, maar verder heb je geen last. Nu zijn er ongeveer 3000 erfelijke ziek ten die meestal in het geheel niet te behandelen zijn. Het aardige van PKU is, dat het juist wel goed is te behande len. Alle ziekteverschijnse len worden uitsluitend ver oorzaakt door dat teveel aan fenylanaline in het bloed. De therapie ligt voor de hand: Een uitgekiend fenylana- line-arm dieet. Voorwaarde is dat daarmee zo vroeg mo gelijk wordt begonnen, dus de ziekte moet zo snel moge lijk worden opgespoord. Dat kan. Er bestaat een eenvoudige test, die vlug, goedkoop en betrouwbaar is: De hielprik. Met een prik kertje wordt op de rand van hiel en voetzool wat bloed aangeprikt. Dat wordt op een filtreerpapiertje gedepo neerd en richting lab ge stuurd. In de meeste gevallen blijft het daarbij: Geen nieuws is goed nieuws. Als de 1 fenylalanine 12 3 uitslag erg afwijkend is, wordt er een tweede keer ge prikt. Bij weer een positieve uitslag wordt doorverwezen naar de kinderarts. Liefst de zelfde dag nog. Dit om de ouders niet nodeloos lang in onzekerheid te houden, maar ook om zo snel mogelijk met de dieetbehandeling te kun nen beginnen, want elke schade aan de hersenen is onherroepelijk. Dat die behandeling helpt wist men allang. Maar of dat dieet ook elke schade aan de hersenen kan voorkomen, daar was men tot nu toe niet helemaal zeker van. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde stond een paar weken geleden een artikel met goed nieuws. Sinds 1974 volgt een groep psychologen de geestelijke ontwikkeling van de PKU kinderen, die met de hielprik zijn opge spoord. Het team heeft al die kinderen (80 in totaal) gere geld getest. Om het verdien stelijke maar tvat saaie arti kel kort samen te vatten: PKU kinderen zijn net zo slim of dom als hun gezonde leeftijdsgenootjes. Tot zover halleluja. Maar ja, elke oplossing j schept zijn eigen problemen- Bijvoorbeeld. Het dieet moet worden voortgezet totdat de hersenen zijn uitgegroeid. Wanneer is dat het geval? Amerikaanse handboeken J houden een termijn aan van i 6 tot 8 jaar, in Nederland houdt men het, afhankelijk van allerlei tests, op een jaar j] of 10, 12. Dat zou nog niet zo erg zijn, ware het niet dat het dieet, wat grof gezegd, niet te vreten is. Zolang de kinderen niet anders geurend zijn is dat geen probleem. Maar als ze van de verboden vruchten hebben gegeten is de weg terug uiterst moei- lijk. Ouders zitten daarmee. icuyic tyrosine fenylethylamine tenylpyrodruivenzuur •if fenylmelkzuur fenylazijnzuur ortho-hydroxyfenylazijnzuur Dit plaatje ziet er moeilijker uit dan het is. In het li chaam wordt fenylanaline omgezet (dubbele pijl 1) in tyrosine. Daar is een enzym voor nodig. PKU patiënten hebben dit enzym niet, dus bij hen gaat die reactie niet door. Gevolg: Ze dreigen een overmaat aan fenylana line in hun bloed te krijgen. De stof wordt bij hen ook nog (volg de pijlen) in ongebruikelijke stoffen omge zet. VRIJE RADIO. Het nieuwtje Is er af. De luisteraars verdwij nen. Louter plaatjes draaien verveelt snel. Toch blijven de meeste zenders op dat niveau steken. Vaak noodgedwon gen, omdat de kwaliteit ont breekt. Maar ook omdat ze geen hogere ambities hebben dan de hele dag muziek de ether insturen en In korte tijd zoveel mogelijk reclamegeld willen binnen harken. Degenen die door de legali satie zijn gekomen, zullen hun zaakjes toch beter voor me kaar moeten krijgen. Immers, wettelijk Is bepaald dat de vrije radio's In hun programmering 'de nodige tijd moeten inrui men voor informatieve pro gramma's. Sommigen doen, wellicht goedbedoelde, pogin gen, maar er valt veelal niet naar te luisteren. Slechts een enkeling tilt zich op een hoger niveau. Houdt zich correct aan de voorschriften. Brengt dege lijke streekinformatie. Neemt de tijd om programma's zorg vuldig voor te bereiden. Weet de luisteraars dan ook te bin den. Eén van die weinigen, door cultuurminister Karei Poma als voorbeeld gesteld voor anderen: de Zelzaatse Radio Omroep. Door Eugene Verstraeten ZELZATE/SAS VAN GENT - Burgemeester W. Dusar- duijn van Sas van Gent is wellicht de enige burge meester in Nederland die een vast radiopraatje heeft. Iedere zondagochtend ver schijnt hij voor de micro foon van de Zelzaatse Radio Omroep (ZRO). Als vast on derdeel van 'Sas Centraal', dat een enorme luisterdicht heid heeft. Geen wonder, want Sasse- naar Willy de Groff en een heel team medewerkers pro beren er voor iedereen wel iets in te stoppen. Nieuwson- derwerpjes uit de streek, een huisdierenrubriek, de vi- deoverhuur-toptien een sportblokje, de nieuwjaars receptie, kerstboomverbran ding en de komende ge meenteraadsverkiezingen. Zonder daarbij overigens de i re8ionale kranten voor de 1 voeten te lopen. ..Wij maken de beste nieuwsprogramma's van Vlaanderen", zegt Willy de roff, tevens lid van de raad van beheer van de ZRO. I „Maar dat is niet zo moeilijk I A*?1' want da-rest van de ra- ln£» urn*,0? dat Sebied wei- Ivan T y kent het WaPPen Iwtru?t--ZWeep' A1 28 jaar »v! d I -1 ln Zeeland voor de |VARA. „Dan trekt je hart ch naar radio. Ik heb een

de Stem | 1986 | | pagina 4