Feyenoord-voorzitter haalt uit Belangstelling voor voetbal loopt terug T)BffTEMSOtng MICHELS WIL GEEN PAPIEREN FUNCTIE IN ZEIST Arnouts in poule met profbiljarter Raymond Ceulemans BBS3 IUWING Broers Hermann winnen in Keulen j Van de Meent naar MVV JoesoepoV naast Timman Nieuwzeelands jacht in aanvaring met walvis ZATERDAG 4 JANUAR11986 PAGINA SPORT 2 >j 2 ISTSTOFRAMEN ■RING [TSCHAPPIJ ERLAND (WMZ) 2.352.- GE ROVER VOGUE JECTIE-AUTOMAAT Veroorzaker dodelijk ongeluk in rally dronken Kloppenburg alsnog in Europa-Azi'e Mats Wilander en Becker simpel in halve finales |tn?g|:3-6,6a-S?2rlSSOn<ZWe,-Pi- nmw*' Foree'<Fra' Muster Sffnfiissr3; 2 Lundgren 2; 3- t Twijfels Hindernissen Blindelings IN ITALIË Geen amateurvoetbal Olympia's Toer eindigt in Best Gaspoz blijft routiniers op skipiste voor SPORT IN 'T KORT A55 T26 bil Zuid-Wesl-Nedeiland (WMZ) lid-West-Nederland Itraat 8 |3s Valcheren fande bouw van een ge- ptie in de opjager Sou- van 6 tot en met 17 ja- Bssingen aan het water- f>erd. 'nebben tot gevolg dat I tot en met vrijdag 10 ja- festaande pompinstallatie yia een andere weg door gaan er drukveranderin- Idelijke deel van Walche- llande-Grijpskerke-Veere Iten houden met de mo- fr. ]en rond Middelburg toe- er waterkolom) tot onge- Jïtievelijk 580 kpa) op wasgoed achterlaten. hierop bedacht te zijn bit te stellen tot het water ekken doen ontstaan en en. i van werken in de week nuari zullen wij u in een lichten. In bijzondere ge- fen gepleegd met ons dis- Figen, telefoon 01184- Ir. P. Stoter, directeur excl. b.t.w. NIEUW!!! 4-DRS. lover Vogue, 4-drs1984 Rover, 2-drs1978-1981-1982 er 90 div. extra's1985 Patrol 1982 Kt Van (grijs)1979-1980 OOP VAN WARN LIEREN [o en gebruikte onderdelen nobielbedrijf ibeemd 23, Breda 76-870591 d B.V. in. Per zelfde datum ienst. Het kantooradres e cliënten zullen geen v de samenvoeging vorden voor onze cliën- oor de inkomsten-, ver- lapsbelasting, alsmede blasting. iter wordt aan cliënten logelijkheden geboden arwerking van hun fi- loonadministratie, pro- denadministratie enz. ts. ZIERIKZEE 44 851 SETE (ANP/DPA) - De ver oorzaker van het ongeluk met dodelijke afloop tijdens de rally Parijs-Dakar was dron ken. Dat heeft de Franse poli tie vrijdag bevestigd. Bij de botsing met de beschonken be stuurder van een personenau to, die niet tot het deelnemers veld behoorde, kwam de 45-ja rige Japanse motorrijder Yasuo Kaneko donderdag vlak voor Sète om het leven. Vol gens de politie bevatte het bloed van de autobestuurder een alcoholpromillage van 2,5. De verklaring van de politie kwam op het moment, dat de deelnemers juist waren be gonnen aan de ruim zeshon derd kilometer lange etappe van Algiers naar Shardaia over het Atlasgebergte. De oversteek van Sète naar Al giers was ondanks het slechte weer zonder problemen verlo pen, al duurde de controle bij de Algerijnse douane nogal lang. De Nederlander Jan de Rooy verwachtte, dat de tocht door de bergen zwaar zou worden. De Rooy, met zijn DAF turbotwin strevend naar een hoge klassering in het vrachtwagenklassement en de algemene rangschikking, re kende op nachten met ijsvor- ming in de bergpassen. Van de 488 uit Parijs vertrokken deel nemers bleven er 27 in Sète. GAANDEREN (ANP) - Mir jam Kloppenburg is alsnog opgenomen in het tafeltennis- team van Europa, dat vol gende week tegen Azië speelt. De 20-jarige Kloppenburg, uitkomend voor Odion uit Gaanderen, vervangt de zieke Joegoslavische Branka Bati- nic. Bettine Vriesekoop was al zeker van een plaats in het Europese team. De wedstrijd stond lange tijd op losse schroeven wegens het al dan niet terugtrekken van de hoofdsponsor. Die heeft nu steun toege zegd voor de eerste ontmoe ting tussen Europa en Azië. Dinsdag begint de landenwed- strijd in Rome, die donderdag een vervolg krijgt in Valkens- waard. Daar zal Henk van Spanje als gastspeler optre den. In het weekeinde van 11 en 12 januari worden in Parijs de individuele partijen ge speeld. KEULEN (AFP) - De Liech tensteinse broers Roman en Sigmund Hermann hebben op het nippertje de wielerzes- daagse van Keulen gewonnen. In de beslissende wedstrijd versloegen zij het Austra lisch/Britse koppel Clark/ Doyle en de Belgen Tourné/De Wilde. Reneé Pijnen werd met zijn partner Gerd Frank uit Denemarken vijfde. Eindstand: 1. Roman en Sigmund Hermann (Lie) 249 punten, 2. Tour né/De wilde (Bel) 139, op twee ron den: 3. Clark (Aus)/Doyle (GBr) 210,4. Thurau/Kristen (WD1) 184,5. Pijnen (Ned)/Frank (Den) 109. WEST- BERLIJN (DPA) - Mats Wilander heeft zich vrij dag met veertienduizend dol lar op zak geplaatst voor de halve finales van het junioren masters tennistoernooi in West-Berlijn. De Zweed had in de voor ronden welgeteld 146 minuten nodig om zich van zijn drie te genstanders te ontdoen. De laatste, de Joegoslaaf Bruno Oresar, verloor met 1-6,1-6. In de halve finales komt Wilan der zaterdagavond tegenover Jacob Hlasek te staan. De Zwitser was na twee zeges al zeker van plaatsing. Ook titelverdediger Boris Becker bereikte de halve fina les. Hij versloeg de Tsjechoslo- waak Vajda in twee sets. uitslagen zijn: Bode groep: Wilander S - Oresar (Joe) 6-1, 6-l;Schwaier wol) - Rent Carlsson (Zwe) 3-6, 4-1 Carlsson geeft op, 'indstatKi: 1 Wilanden drie winstpartij- Oresar 2; 3. Schwaier 1; 4. Carlsson Tsn°fi ?®e°Kp:, Becker (WD1) - Vajda VSt) 6-461 Lunder<=n (Zwe) - Brown ROTTERDAM (ANP) - Ge rard Kerkum, de voorzitter van Feyenoord, heeft vrij dag op de traditionele Nieuwjaarsreceptie gepleit voor de opheffing van de Stichting Arbeidszaken. In het afgelopen voorjaar advi seerde de Stichting negatief ten aanzien van een werk vergunning voor de Hon gaar Varadi, aan wie Feyen oord een contract wilde aan bieden. „De Stichting Ar beidszaken heeft ons on recht aangedaan", zei de voorzitter van de Rotter damse eredivisieclub. „Deze stichting moet worden opge heven". Kerkum was in zijn toe spraak somber gestemd over zijn club in het bijzonder en het betaalde voetbal in het algemeen. De voorzitter haalde vooral uit naar de mentaliteit en de inzet van de betaalde voetballers. „In mijn tijd verzwegen voet ballers blessures, wanneer zij voor het Nederlands elf tal waren geselecteerd. Nu nemen zij een voorschot op blesssures en vermoeidheid op lange termijn. Kwalifica tie van het Nederlands elftal voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Mexico had een gunstige invloed op het publiek gehad". Gerard Kerkum noemde de verloren competitiewedstrijd tegen WV het dieptepunt van het afgelopen jaar. „Dat WV is voor ons een afkorting van 'veel vrienden verliezen'. In het nieuwe jaar komt het waarschijnlijk tot een andere structuur bij Feyen oord. Kerkum onthulde dat er plannen worden uitge werkt om tot een innige sa menwerking te komen tus sen de stichting betaald voetbal Feyenoord, de ama teurclub Feyenoord en het Stadion Feijenoord. De raad van commissarissen van het stadion heeft daartoe plan nen ontwikkeld, waarover Kerkum echter nog geen na dere mededelingen wilde doen. Over de sponsor be hoeft Feyenoord zich geen zorgen te maken. De huidige sponsor, General Motors, heeft zich bereid verklaard de steun aan de club te con tinueren. Voor het nieuwe jaar wenste Kerkum de se lectie van Feyenoord geloof in eigen kracht toe en de verovering van de KNVB- beker. Aan een landskam pioenschap durft Rotterdam kennelijk niet meer te den ken. En worden offers gevraagd SCHIPHOL (ANP) - De beslissing van het bondsbestuur van de KNVB de contracten met Ri- nus Michels, Leo Beenhakker en Dick Advocaat te verlen gen, is uitgesteld tot eind januari. Omdat men algemeen vond, dat het een te be langrijke zaak was om in de telefonische ver gadering van 2 januari af te doen. Voor bondsmanager Mi chels, vrijdag met de ama- teurploeg naar China ver trokken, is de beslissing over verlenging van zijn dienst verband ook heel wat meer dan een kleine stap. Michels heeft er, een bekende karak tertrek van hem, weinig lust in het roer te verlaten van een schip, dat niet goed vaart. Maar hij heeft er he lemaal geen trek in te wer ken in een functie, die van hem een papieren manager maakt, om niet te zeggen een papieren tijger. Daarom was er ook een vrij vinnige reactie van zijn kant, toen vier Ajacieden af zegden voor de oefenwed strijd van een jong Neder lands elftal in Genua tegen kandidaten voor de Ita liaanse Mexico-ploeg. Toch mag er van hem niet te veel waarde worden gehecht aan het feit, dat de namen van Silooy en Koeman werden geschrapt, nadat Vanen burg, Rijkaard, De Wit en Van Basten afzegden. „Dat is een incident. Meer niet. Ik denk, dat ik gelijk heb, bij Ajax denken ze dat zij het bij het rechte eind hebben en de waarheid zal ergens in het midden liggen. Maar er zijn situaties, waarvan ik vind dat het nodig is, dat je even laat zien hoe de ver houdingen liggen". Rinus Michels: „Soms moet je even laten zien hoe de verhoudingen liggen". - fotoanp Voor de bondsmanager gaat het immers veel meer om de grote lijnen dan om de details en twijfels hebben hem in Zeist al eerder be sprongen. „In het begin heb ik gedacht dat ik niets kon bereiken. Het werkklimaat was niet goed, de omstan digheden waren lang niet optimaal. Het klimaat is zo ver verbeterd dat het alleen maar goed genoemd kan worden, de werksituatie heb ik niet alleen in handen. Verre van dat zelfs. Het zou niet goed zijn wanneer ik alle beslissingen er als een dictator door zou drukken. Dat kan bij Nederlanders niet, zeker niet bij de KNVB. Ik weet dat er zeer veel be langen zijn, die door elkaar heen lopen, maar ik zou zo graag willen dat men het Nederlandse voetbal op de eerste plaats stelt. Wanneer je een evangelie wilt ver kondigen heb je daarvoor evangelisten nodig. Meer dan één man, meer ook dan het kleine groepje in Zeist". De bondsmanager moet in zijn Zeister baan hindernis sen nemen, financiële, maar zeker ook psychologische. Hij is nog altijd bereid de sprong te wagen, hij wil het ook proberen, maar alleen wanneer er een kans op suc ces bestaat. „Je kunt je al leen maar aan een taak zet ten, wanneer je de overtui ging hebt, dat er rendement uit komt. In die toestand moet je niet op het stand punt staan dat het A-elftal het belangrijkst is. Ga je er van uit dat successen stimu leren, dan moet je juist har der werken wanneer de prestaties achter blijven bij het verlangde en vereiste ni veau. Juist als het niet goed gaat, moet er meer gedaan worden. En het gaat natuur lijk niet best met het Neder landse voetbal". „Indien je dat aanvaardt, ligt een zeer groot deel van je taak aan de basis. Daarom vind ik het product jeugd voetbal zo belangrijk. Er is een lijn van beneden naar boven, maar ook omgekeerd. Er zullen dus maatregelen genomen moeten worden, stappen gedaan, die geld kosten en die medewerking vragen. Zonder de steun te krijgen, die ik nodig acht, heeft het geen zin, ook voor mij niet, nog eens twee jaar in Zeist te blijven". „Het is heel eenvoudig, er moet veel werk aan de basis worden gedaan. Dat is het minst spectaculair, maar er worden wel offers gevraagd. In alle geledingen. Dat bete kent dat men bereid zal moeten zijn eigen interesses los te laten. Wanneer ik dat vast stel, dan is het niet be doeld als dreigement. Niet in de geest van als ik dit niet krijg, dan doe ik dat niet. Maar ik vind wel dat er bin nen de organisatie, van Zeist tot in de afdelingen en de clubs, de overtuiging moet bestaan, dat het vasthouden aan het eigen belang de weg blokkeert". „Ik zeg niet, dat het appa raat log is, maar de KNVB is wel een grote organisatie, waarbinnen plaats is voor veel autonomie. Die demo cratisering met al zijn nuan ces is een gegeven. Ik kan aanvaarden, dat er deel-in- teressés zijn, maar niet dat die een belemmering vor men voor het totaal. Ik heb niet het verlangen naar een absoluut en centraal beheer, wel naar een centraal beleid. Ik zou zo graag willen, dat meer mensen begrepen, dat het voetbal in de nationale sport zijn monopolie-positie heeft verloren. Dat naast voetbal andere sporten trek ken, dat er werkelijk een grote concurrentie van de 'zaal' is. Om in die situatie iets te kunnen bereiken, zul je gedeeltelijk afstand moe ten doen van dingen, die je als je eigen recht be schouwt". De bondsmanager is er heilig van overtuigd, dat de medewerking binnen de be stuurscolleges goed is. Vol gens hem liggen de obsta kels buiten Zeist. „Dat is niet nieuw. Het belangrijk ste werk ligt helemaal on derop. Om dat te kunnen doen, behoort er een totale visie op het jeugdvoetbal te zijn. Het gaat dus niet alleen om de sleutelposities in het apparaat, maar vooral om de vakmensen elders. Ons voetbal verbeteren kan in Zeist beginnen, maar het moet op andere plaatsen worden opgepakt. Dat bete kent, dat je de psychologi sche hindernis moet over winnen, dat je de mensen, die verder weg staan, ervan kunt overtuigen, dat de vi sie, die je hebt ontwikkeld, en de uitvoering, die je voor ogen staat, juist zijn". „Het is een zekerheid, dat veel mensen binnen de KNVB zich niet laten voor schrijven, hoe zjj hun werk moeten doen. Daar heb ik geen probleem mee. Blinde lings volgen van de voorman zou een slechte zaak zijn. Ik zou alleen graag willen, dat men mijn zienswijze deelt, en, dat men er uit overtui ging achter gaat staan. Dat mis ik wel eens". „Ik kan het met een dui delijk voorbeeld aantonen. Er is een verschil van me ning geweest tussen de tech nische staf en Gerald Va nenburg. Dat kan en dat mag. Dat hebben wij uitge sproken. Er is bij ons de be reidheid te luisteren, er is namelijk wijsheid op ver schillende plaatsen. Vanen burg heeft recht op een kans. Wij dachten dat de wedstrijd in Genua, de eer ste uit een serie, daarvoor een goede gelegenheid zou zijn. In zo'n geval moet je dan ook de omstandigheden voor de man zo gunstig mo gelijk maken. Onze gedach- tengang was: laten wij er voor zorgen, dat hij een aan tal van zijn eigen mensen om zich heen heeft staan, een deel van de groep waarin hij week-in-week- uit mee optrekt. Dat plan valt, wegens blessures, ver moeidheid, om welke rede nen dan ook, in stukken. Een verschil in beoordeling over het totale belang en het eigen belang. Ik kan dat be grijpen, ik zeg niet dat wij alleen maar gelijk hebben, maar ik zou zo graag willen, dat iedereen er van uit gaat, dat wij alleen maar vooruit kunnen komen als het be lang van het gehele Neder landse voetbal - de grondge dachte uit Zeist - prominen ter komt te staan. Omdat dat tenslotte voor iedereen goed zal zijn". MAASTRICHT (ANP) - Pim van de Meent neemt tot het einde van het seizoen voor de geblesseerde trainer Cor Brom van MVV waar. Dat zijn Van de Meent en de Maastrichtse eredivisieclub vrijdag over eengekomen. Van de Meent, die vorig sei zoen NEC verliet, is nu bij eer- ste-divisieclub FC Den Haag in dienst als trainer van het team, dat in de landelijke jeugdcompetitie uitkomt. Het ligt in de bedoeling, dat Van de Meent volgend seizoen tech nisch directeur wordt bij de door Dé Stoop geleide club. Brom wordt in het nieuwe voetbaljaar in ieder geval af gelost door Frans Körver, de huidige coach van Roda JC. ROME (SID) - De belangstelling voor het voetbal toont in Italië een duidelijk dalende tendens. Op de eerste vijftien speeldagen van het lopende seizoen liep het aantal toe schouwers met zeven procent terug. Tot nu toe werden de wedstrijden door 4,4 miljoen mensen bezocht, dat zijn er 400.000 minder dan een jaar tevoren. De Italiaanse voetbalbond wijt de da lende belangstelling aan het schokeffect, dat de voetbalramp in het Heizelstadion in Brussel waarbij 39 doden vielen, in Italië heeft gehad. Slechts drie clubs konden in de eerste vijftien wedstrijden van dit seizoen meer toeschouwers begroeten. Inter Milan trok 36.000 toeschouwers meer. Meer publiek kwam er ook bij Napoli en Fiorentina. Ju- ventus, de club van Europees voetballler van het jaar, Michel Platini, dat in de Ita liaanse competitie de ranglijst aanvoert, trok 30.000 toeschouwers minder dan een jaar geleden over de vergelijkbare periode. DEN HAAG (ANP) - Jan Arnouts, vooralsnog de enige Nederlandse deelnemer aan het biljarttoernooi om het Europees kampioenschap driebanden, is inge deeld in een groep met de kersverse Belgische prof Raymond Ceulemans. De Nederlands kampioen komt tijdens de strijd in poule B ook uit tegen de Spanjaard Rico en de Fin Vytranen. Het toernooi vindt van 29 januari tot 2 februari plaats te Mon- dorf-lex-Bains in Luxemburg. Van de zestien deelnemers zijn er nog twee, die zich eind december net als Ceulemans hebben aangesloten bij de nieuwe, professionele World Billiard Association (WBA): de Fransman Bitalis en titel verdediger Torbjörn Blom- dahl jr. Of dit trio ook werke lijk naar Zuid-Luxemburg zal komen, wordt dit weekeinde in Kopenhagen beslist. Het titeltoernooi in Mondorf wordt gehouden door de Euro pese biljartbond (CEB). Die organisatie, onder leiding van de Nederlander Jean Graus, moet voor deelneming van Ceulemans, Bitalis en Blom- dahl dertigduizend mark be talen. „Wij gaan niet in op voorwaarden vooraf", vertelde Graus vrijdag. „Ik zal de drie biljarters tijdens het invitatie- toernooi in Kopenhagen vra gen hun eis te laten vallen. Doen ze dat niet, dan weten ze meteen onze reactie: uitslui ting van deelneming aan het EK. Of er dan meer Nederlan ders zullen mogen meedoen, weet ik nog niet. Dat hangt af van de rest van de inschrij ving". In de huidige indeling telt het toernooi twee vader-zoon koppels: Blomdahl en Grethen uit Luxemburg. De groepsindeling voor het EK drieban den is: A: Blomdahl jr (Zwe, titelverde diger), Zanetti (Ita), Carlsen (Den) en Grethen sr (Lux) B: Ceulemans (Bel), Arnouts (Ned), Rico (Spa) en Vyrtanen (Fin) C: Bitalis (Fra), Blomdahl sr (Zwe), Cuhl (WD1) en Kovac (TSj) D: Scherz (Oos), Theriaga (Por), Grethen jr (Lux) en Niederlander (Zwi). ZEIST (ANP) - De KNVB heeft alle voor zaterdag en zondag vastgestelde amateur voetbalwedstrijden, zowel voor de competitie als de be ker, afgelast in verband met de gesteldheid van de velden. Ook alle duels voor de lan delijke jeugdcompetitie gaan niet door. Tevens hebben alle afdelingen van de KNVB be sloten hun wedstrijden voor het weekeinde af te gelasten. AMSTERDAM (ANP) - De or ganisatoren van Olympia's Ronde van Nederland voor amateurs hebben met een tra ditie gebroken. De ronde van 1986 eindigt niet in Amster dam, maar in Best. De start, op zaterdag 24 mei, is in Em- meloord. In de negendaagse, die twee weekeinden omvat, wordt van Emmeloord eerst naar het noorden gekoerst, met een aankomst in Groningen. De volgende etappeplaatsen zijn Harderwijk en Rotterdam. Tussen de Maasstad en Huls berg (aankomst van twee rit ten), vanwaar op zaterdag 31 mei onk de gebruikelijke Zuidlimburgse heuvelrit wordt gereden, zijn nog enige pleisterplaatsen in Brabant voorzien. De slotrit op 1 juni gaat dan van Limburg naar de laatste eindstreep, in Best. KRANJSKA GORA (AFP/ DPA) - Joel Gaspoz heeft vrij dagmiddag in Kranjska Gora zijn tweede zege behaald in een reuzenslalomstrijd om de wereldbeker. In het Joegosla vische wintersportoord bleef de Zwitser een breed veld van routiniers en de plaatselijke' favoriet Rok Petrovic voor. Uitslag: 1. Joel Gaspoz (Zwi) 2 minuut 03,89 (1.00,20+1.03,69), 2. Hubert Strolz (Oos) 2.04,20 (1.00,40+1.03,90), 3. Markus Wasmeier (WD1) 2.04,48 (1.00,44+1.04,04), 4. Mare Girardelli (Lux) 2.04,71,5. Martin Hangl (Zwi) 2.04,95, 6. Andreas Wenzel (Lie) 2.05,29, 7. Richard Pramotton (Ita) 2.05,34, 8. Ingemar Stenmark (Zwe) 2,05,48, 9. Robert Erlacher (Ita) 2.05,61, 10. Rok Petrovic (Joe) 2.05,74, 11. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 2.05,91. Stand wereldbeker reuzenslalom: 1. Gaspoz 61 punten, 2. Strolz 55, 3. Sten mark en Erlacher 52,5. Girardelli 34. Stand algemene wereldbeker: 1. Girar delli 103, 2. Peter Muller (Zwi) en Peter Wirnsberger (Oos) 90, 4. Petrovic 68, 5. Strolz 61. IJshockey DE IJSHOCKEYJEUGD van de Sovjet-Unie heeft in Ha milton het wereldkampioen schap heroverd op het voor eigen publiek spelende Cana da. Door de overwinning van 4-1, voor 17.369 toeschouwers, zijn de Russen in de wereldti telstrijd voor junioren niet meer in te halen. Basketbal OUD-INTERNATIONAL Kees Akerboom en ex-bonds- coach Ben Janbroers zijn door de Nederlandse Basketbal- bond (NBB) benoemd tot ere leden. Maradona DIEGO MARADONA zal niet aan de rechterknie worden ge opereerd. Dat heeft de Argen tijnse stervoetballer van Na- poli donderdag in Buenos Aires bekend gemaakt. Vol gens de behandelende artsen was een operatie aan de ge blesseerde knie niet noodzake lijk. LUZERN (AFP) - De Sovjet grootmeester Artoer Joesoe- pov is door de internationale schaakfederatie (FIDE) even hoog ingeschaald als de Ne derlander Jan Timman. Het tweetal, dat over enkele we ken begint met de tweekamp in de halve finale van het kan didatentoernooi, bezet met een rating van 2645, evenals Va- ganjan, de derde plaats op de wereldranglijst van 1 januari 1986. Eerste is uiteraard de kers verse wereldkampioen Gari Kasparov, die onlangs in Hil versum Timman in een match over zes partijen aan de kant zette. Kasparov heeft 2720 punten achter zijn naam, twintig meer dan de door hem onttroonde titelhouder Anatoli Karpov. De ranglijsten: heren: 1. Gari Kas parov (Sov) 2720; 2. Anatoli Karpov (Sov) 2700; 3. Jan Timman (Ned), Rafael Vaganjan (Sov) en Artoer Joesoepov (Sov) 2645; 6. Viktor Kortsjnoi (Zwi) 2635; 7. Alexander Beljavski (Sov) en Robert Hübner (WD1) 2625; 9. Anthony Miles (GBr), Lajos Portisch (Hon) en Bo ris Spassky (Fra) 2610. Dames; 1. Maja Tsjiboerdanidze (Sov) 2455; 2. Pia Cramling (Zwe) en Zsuzsa Polgar (Hon) 2400; 4. Nona Gaprindasjvili (Sov) 2350; 5. Irina Levitina (Sov) 2340. AUCKLAND (Rtr) - Op Nieuwjaarsdag is het zeiljacht Lion New Zealand aan het slot van de tweede etappe van de race-om-de-wereld in aanva ring gekomen met een walvis. Schipper Peter Blake van het als vijfde in Auckland aange komen schip zag bij de botsing met de reusachtige vinvis het roer vernield. In de laatste fase van de 7100 mijl lange etappe van Kaapstad naar de Nieuwzee- landse haven was Blake daar door soms alle controle kwijt over de Lion. „Voor de wind met drie spinnakers gehesen liep het jacht me soms com pleet uit de hand", beschreef Blake zijn ervaringen na aan komst in eigen land. De Lion kwam in Auckland 64 seconden te kort om de tweede plaats in het klasse ment op handicap in te nemen. Het Nederlandse jacht Inno vator van schipper Dirk Nauta maakt op enkele honderden mijlen van de haven de beste kans op de eerste plaats in de herleide rangschikking. Op tijd ligt Nauta als zevende in de koers. De Atlantic Priva teer van de Zuidafrikaanse schipper Kuttel, nota bene uit gevallen in de eerste etappe, was de snelste boot op het tweede deel van het traject. Kuttel verbeterde het record van de Flyer van Connie van Rietschoten met ruim 25 uur. Ook de andere vier aangeko men jachten bleven binneri de oude recordtijd van 30 dagen 4 uur 27 minuten en 27 seconden. Het officiële klassement op tijd: 1. Atlantic Privateer (VSt/Kuttel- ZAf) 29 dagen 3 uur 4 minuten en 36 seconden, 2. NZI Enterprise (NZl/Taylor) 29 dagen 3.11,56, 3. UBS Switzerland (Zwi/Fehlmann) 29 dagen 4.59,22, 4. Drum England (GBr/Novak) 29 dagen 13.31,04, 5. Lion New Zealand (NZI/Blake) 29 dagen 18.32,55.

de Stem | 1986 | | pagina 9