WERKLOOSHEID GROEIT ONDANKS ECONOMISCHE GROEI 'Nederland moet Eems-Dollardverdrag snel ratificeren' wnnonnnoo economie IEUWSOVERZICHT DDODO Hypotheekrente per 1 januari 1986 ÜDD land rika r rechter taten ië FINANCIËN/ECONOMIE MINISTER BIRGIT BREUEL ERGERT ZICH AAN 'DEN HAAG' Occidental Petroleum eens met Peru Suriname volledig eigenaar Bruynzeel Citco opent bank in Nederland Akzo koopt Deens levensmiddelenbedrijf Broken Hill op weg naar miljard winst anse president nie een eind te 'dden-Amerika en met de Ver- rsbureau Noti- n met zijn Me- in Zuid-Afrika ven gekost aan olg van de ras- r op ten minste osten van Zuid- zwarte man ge- die vechten te- and, hebben ge- chillende stam- jneesh is na een ertrokken. „Een ase guru toen hij rd ging van een appij. Bhagwan ededeling dat hij chal Pradesh zou waar Bhagwan tel pas kort voor gesteld. Volgens 0.000 rupia (bijna treden arts, prof. van minstens zes echt staan omdat ende vrouw ster vrouw een beker middellijk stierf, an de vrouw aan n leggen. Zodra de itie met de mede had verleend. De republiek, vooral al met de patiënte ochtend per vlieg- Verenigde Staten, gische kliniek van rsiteit van Miami. Engelbrecht, mee- lgens Engelbrecht verkeert nog steeds is de beslissing om na langdurig over- o Croes. De afgelo- merikaanse artsen 982 ook al was be twond. e christelijke mili- 'tische moslims zijn eschieting door het om het leven ge- concentreren zich vlakbij de christe- t dorp Majdel-Silm, door het SLA onder rden van de Israëli narissen in Libanon sities langs de grens yrië vorige week 250 ■erd. Dit schrijft een inlichtingen van di- yrië deze week hon- hoven posities' in de anks van het type T- Israël niet beschikt ië zou de enige bond- schikking heeft over adimir Vasjoetin (33), imtestation Saljoet-1, s Savinich en Volko' i naar de aarde, omda icieel werd zijn ziekte oken over een nieront- an op: 02.11Maan on- 16.43. Maan op: 02.36 Zon onder: 16.44. Maan 08.23-21.04. Terneuzen: ge 08.48-21.29. MOR- .2.10. Terneuzen: 0858- 947-2234 MAANDAG/ euzen: 10.08-22.48. Vlis- mbasa, ALPHACCA 2 vn. :o vn. Nassau nr. Jeddah, □IJK 2 180 zw vn. Tampa -ro, CONTINENTAL RE- CONTINENTAL SPIRIT 2 rw. te New York, FUSUS 6 Ie Bremen, INCOTRANS 50 n vn. Faial nr Algeria, EDLLOYD BANGKOK 3 te Saigon nr. Keelung, NED- -n, NEDLLOYD DEJIMA 2 LLANDIA 3 te Amsterdam, HOUTMAN 2 vn. Rotterdam o vn. Hanoi nr. Singapore, NEDLLOYD KYOTO 3 vn. 2 th. vn. Kuala Lumpur nr. Aden nr. Singapore. NED- eans, NEDLLOYD WILLEM- OOSTZEE 2 vn. Rotterdam otterdam.SAFOCEAN MIL- CHT 2 210 nw vn. Glasgow am nr. Tees, ARCA 2 pass, dam, GABRIELLA 2 80 nnw 2 150 n vn. Malediven nr. e Blanc nr. Agadir, ICE EX- 0, JACOBUS BROERE 2 th. ENGER 2 280 o vn. Combo e Dar es Salaam, LAURIER- Mgeciras nr. Tunis, LINDEN- te Rotterdam, PACIFIC DU- tCHTT 2 50 n vn. La Coruna EATERDAG 4 JANUAR11986 Til se kr. kr kr chill ;e pes. adr nark linar... ond 34.75- 35.00- 29.25- 15.85- 1.70- 1.15- 49.25- 0.50- 3.30- 37.75 38.00 32.25 16.35 1.95 1.85 52.25 1.20 3.60 Voortuitzichten somber Door David Smyth (AP) NEW YORK - Het ziet er naar uit lat de economische plagen die de wereld in 1985 hebben geteisterd DOk in 1986 en volgende jaren zul- en aanhouden. Met name twee vitale onderdelen voor een wereldwijd gezond econo misch systeem zullen daarbij worden centraal staan: de wereldhandel en het internationaal financieel systeem. 0e handel werd al bedreigd door de koorts van protectionisme in de Verenigde Staten en indere industrielanden, het financieel systeem joor de immense schuldenlast van de ontwik- relingslanden in Latijns-Amerika en Afrika. De olieprijzen zorgden voor problemen in jet Midden-Oosten en Azië en West-Europa jebben te kampen met een te geringe econo- oisch groei. De VS kampen met een buitensporig begro- jngs- en handelstekort terwijl de Sovjet-Unie >n haar bondgenoten hun problemen hebben net de centrale-planeconomie. Een overzicht per gebiedsdeel in de wereld: Amerika Het tekort in Amerika in de handel met het buitenland nam in 1985 een hoge vlucht. Daarop kwam het Congres met maatregelen ioor meer dan 300 wetten voor te stellen die Amerikaanse industrietakken in de staal, tex tiel en schoenenfabricage moeten beschermen legen buitenlandse concurrentie. Economen waarschuwden dat deze protec tionistische maatregelen alleen maar zouden leiden tot vergelding en de Amerikaanse ex port, voornamelijke landbouwprodukten, zou worden belemmerd. De Amerikaanse boeren verkeerden al in de grootste financiële problemen sinds de depres- iievan de jaren '30 als gevolg van de hoge ren tetarieven en de overgewaardeerde dollar. En dat was dan weer het gevolg van het enorme oegrotingstekort dat in 1985 tot 200 miljard dollar (560 milj ard gulden) groeide. Desondanks deed de Amerikaanse economie net redelijk met een werkloosheid van 7 pro cent, een inflatie van iets meer dan 3 procent en een groei van het bruto nationaal produkt van ongeveer 2 procent. West-Europa De economische groei in de tien landen van de Europese Gemeenschap bedroeg in 1985 on geveer 2,3 procent na de inflatiecorrectie. Vo- :igjaar was de groei iets lager: 2,2 procent. De Europese Commissie liet echter in een re cent rapport weten dat er op de middellange termijn geen vooruitzichten zijn dat het groei percentages hoger zal worden dan 2;5 procent. Dat betekent een aanzienlijke stijging van de werkloosheid. Voor dit jaar bedraagt het werkloosheids percentage 11,2 procent tegenover vorig jaar 10,8. Een gunstig teken in de economische ont wikkeling van West-Europa is de inflatie. De Oost-Europa stijging van het prijsindexcijfer voor con- iumptie in de EG bedroeg in de twaalf maan den voorafgaand aan oktober 5,1 procent, het laagste cijfer in 15 jaar. belangrijke producenten als Saoedi-Arabië worden daardoor getroffen maar ook landen als Jordanië, Egypte en Syrië die veel arbeids krachten leveren aan de olieproducenten en daarvoor de noodzakelijke harde valuta uit die landen krijgen. Ook Afrika heeft, weliswaar niet zo om vangrijk als Latijns-Amerika, te kampen met een hoge buitenlandse schuld. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid besteedde in juli een hele topconferentie aan de economische pro blemen op het continent. Één van de grootste problemen die de Afri kaanse landen trof was de honger en droogte in de gebieden ten zuiden van de Sahara. Door de omvangrijke landverhuizingen werden de gebieden die niet door de droogte natuur wer den getroffen extra belast. Vooral Ethiopië en Soedan werden zwaar getroffen. De grondstof rijke Afrikaanse landen had den te kampen met dalende grondstofprijzen terwijl de dure dollar de importen ondraaglijk duur maakte. Het olierijke Nigeria, dat zich gebonden zag aan (de inmiddels niet meer gel dende) de OPEC-afspraken moest een zware veer laten. Afrika's enige industrieland Zuid-Afrika wordt aanhoudend geteisterd door het verzet tegen de apartheid. Investeringsstops en an dere maatregelen vanuit het buitenland heb ben de rand onder zware druk gezet. Verschil lende fabrieken in Zuid-Afrika hebben hun poorten gesloten of dat aangekondigd. De 50 landen tellende OAE overwoog een de biteurenkartel te vormen om de voornamelijk Westerse schuldeisers te dwingen Afrika's schuld door te halen of op zijn minst te herfi nancieren. Uiteindelijk kregen echter de meer gematige leden de overhand en riep de OAE op tot ver dere financiële concessies van de ontwikkelde landen, een internationale conferentie over buitenlandse schulden en verlenging van kre dieten. Latij ns-Amerika De steeds weer verrassende capriolen van de dollar vormen een zwaarwegende factor in de wereldeconomie. apan De Japanse economie groeide gedurende de eerste helft van 1985 met 5 procent, maar de plotselinge daling van de dollarkoers remde de ontwikkeling van de sterk op de export ge richte economie af. De dollar daalde ten opzichte van de yen met ongeveer 20 procent nadat de ministers van Fi nanciën van Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Amerika en Japan op 22 sep tember besloten tot een verhoogde interventie in de valutahandel. Japan heeft, mede onder druk van andere landen, hervormingen aangekondigd waar door de markt meer wordt geopend. Japan voerde dit jaar voor 50 miljard dollar meer uit dan het importeerde. In de Comecon (Raad voor Wederzijdse Eco nomische Bijstand), bestaande uit de Sovjet- Unie, Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije, Roemenië, Bulgarije, de DDR, Vietnam, Mon golië en Cuba) stagneerde de economische groei. De Chinese experimenten met een meer markt-gerichte economie dan het orthodoxe marxisme toestaat worden argwanend beke ken. Moskou heeft enige verdraagzaamheid ge toond ten aanzien van economische experi menten in andere Comecon-landen, maar er zijn nog geen aanwijzingen dat er grote veran deringen op til zijn. De industriële produktie van de Sovjet-Unie nam in 1984 toe me 4,2 procent, vergeleken met 4,0 procent in 1983. Het plan voor 1985 voorzag in een groei met 3,2 procent, gevolgd door een groei van 4,3 procent in 1986. Azië China heeft in 1985 geprobeerd de wat over- hitte economische groei af te koelen De stormachtige groei werd veroorzaakt door een einde te maken aan de prijscontrole en de in voering van hervormingen met als doel meer handelsvrijheid en een grotere besteding. In de eerste zes maanden van dit jaar be droeg de industriële groei niet minder dan 23,12 procent. Dat was drie keer meer dan het eigenlijke doel. Andere economieën in Azië groeiden maar traag. Zuid-Korea, Taiwan, Hong Kong en an dere jonge industrielanden hebben te kampen met de protectionistische maatregelen van de Westerse landen. Dalende prijzen voor con sumptiegoederen zorgden voor een terugval in Maleisië en Thailand. De Indiase economie groeide met 3,5 prdcent en de inflatie bedroeg 11 procent. Premier Ra jiv Gandhi heeft de belastingen verlaagd, de controle op de particuliere sector verminderd en meer ruimte gegeven voor buitenlandse concurrentie waarmee de economie geliberali seerd werd. Midden-Oosten Het Midden-Oosten heeft te kampen met de gevolgen van de dalende olieprijs. Niet alleen De economische ontwikkeling in Latijns- Amerika werd gedomineerd door de enorme schulden, die de meeste Zuidamerikaanse lan den de afgelopen jaren hebben opgebouwd. De geringe economische groei verdween vrijwel geheel naar de banken voor het betalen van rente. Aan het aflossen van schulden kwamen de meeste landen niet eens toe. Aanvankelijk liet de ontwikkeling in landen als Brazilië en Mexico een gunstige ommekeer zien. Maar tegen het einde van het jaar keren de kansen weer. Vooral de scherpe daling van de olieprijs brengt vooral Mexico in grote pro blemen. Een ontwikkeling die de economie in La tijns-Amerika in de nabije toekomst mogelijk positief zal beïnvloeden was de verdergaande democratisering. In veel Zuidamerikaanse sta ten zijn de traditonele militaire junta's inge ruild voor democratisch gekozen burgerrege ringen. De totale buitenlandse schuld van Latijns- Amerika is dit jaar toegenomen met acht mil jard dollar tot 368 miljard miljard dollar, maar rekening houdend met de inflatie is de La tijns-Amerikaanse schuldenlast verminderd. Dat staat in het jaarrapport van de CEPAL, de economische commissie van de Verenigde Na ties voor Latijns-Amerika en het Caribisch ge bied, dat donderdag is gepubliceerd. Het is voor het eerst in vier jaar dat de reële schuld van de regio is afgenomen sinds het be gin van de economische crisis op het continent vier jaar geleden. Volgens het rapport wist Brazilië, het land met de op twee na grootste buitenlandse schuld ter wereld, zijn schulden last te verminderen tot 101,93 miljard dollar. De buitenlandse schuld van Mexico daarente gen nam iets toe. De CEPAL heeft berekend dat de landen in Latijns-Amerika dit jaar dertig miljard dollar hebben betaald aan rente en aflossing op hun schulden. De commissie wijst erop dat er „enorme pogingen zijn ondernomen om de consumptie te verminderen". In het rapport wordt er echter voor gewaarschuwd dat het moeilijk is om dergelijke verstrekkende maat regelen vol te houden „zonder dat de sociale en politieke stabiliteit en de mogelijkheden voor toekomstige economische groei worden aange tast". 475 per kg 545 per kg Door Gerard Kessels HANNOVER - „De aanleg van dwe haven is nu nog harder nodig dan vroeger. Het is de enige kans om de regio Oost- Friesland weer een impuls te Seven. Wij hopen dat Neder land het Eems-Dollardver drag nu snel zal ratificeren." Birgit Breuel, de kordate ninister van Economische Za- ten van Nedersaksen in Han- 'over, moet zich verbijten om Seen krachtigere taal te ge bruiken. De ergernis in Han- tover over de tijdrovende pro cure in Den Haag is groot. De deelstaatregering in Ne- 'wsaksen zit te popelen om te Xginnen met de aanleg van Sn nieuwe haven bij Emden n hpt Eems-Dollardgebied. In Duitsland is de procedure af grond, het wachten is op Den doag. Over het verdrag is "ainr acht jaar onderhandeld, tiet alleen omdat het een in step is in een uniek natuur- 'ebied, maar ook omdat het [rensverloop in het Eems- Jollardgebied omstreden is. ■'e geplande haven komt gro- 'Tdeels op Nederlands gebied. Na al die jaren van rappor ti maken en steeds weer 'euvve adviezen inwinnen, '"den de Duitsers dat het nu ®derhand welletjes is ge test. Breuel zou liever van- laag dan morgen naar Emden e'zen om de eerste spade in de j/ond te steken. De christen- mocratischè minister hoedt 'ch echter voor al te krasse uitspraken richting Den Haag. In deze gevoelige fase wil ze de Nederlandse parlementariërs geen aanleiding tot irritatie geven. Breuel gokt er namelijk op dat de kogel binnen enkele maanden door de kerk zal zijn, hetgeen in politiek Den Haag echter ernstig betwijfeld wordt. En als er na de verkie zingen in mei een regering met de PvdA komt, is het zelfs niet zeker of er wel ooit geratifi ceerd wordt. Zo nu en dan kunnen de on geduldige Duitsers zich niet inhouden. Als Den Haag niet ratificeert, dreigde minister president Ernst Albrecht van Nedersaksen onlangs in de bondsdag, dan beginnen we toch maar „aus eigenem Recht", wat zoveel wil zeggen als op eigen vuist. Omdat daar in Nederland kamervragen over gesteld zijn, probeert Hannover Abrechts uitspraak af te zwakken. Breuel: „Wij hebben Nederland steeds ge zegd dat deze regio sterft als de haven er niet komt. Wij zijn ook meer dan een keer teleur gesteld in onze hoop dat het sneller zou gaan." Bezwerend voegt dr. Liening, hoofd van de afdeling Verkeer van Breuels ministerie er nog aan toe: „Ik kan me toch niet voor stellen dat wanneer twee be vriende landen na lang onder handelen een verdrag over eenkomen dat voor een van beide van zo vitaal belang is dat de ander dan alsmaar wacht met de ratificatie." Birgit Breuel: meer dan één keer teleurgesteld - FOTO ARCHIEF DE STEM Van de nieuwe haven wordt een belangrijke impuls ver wacht voor de werkgelegen heid in het noorden. Dat ér in het noorden iets gebeurt is hard nodig. De werkloosheids cijfers in dit gebied zijn de hoogste in de bondsrepubliek. Im Emden is bijna 25 procent van de beroepsbevolking zon der werk, in Leer is de situatie nog dramatischer. Daar staat 29,4 procent van de beroepsbe volking als werkloos geregi streerd. Als de haven door de voortdurende tegenwerking van Nederland niet gebouwd kan worden, zo zei een liberaal in het deelstaatparlement van Hannover, dan moeten er bij de grenzen van Oost-Fries land maar borden geplaatst worden: „Hier bereikt U het gebied Oost-Friesland. Toe gang tien mark. Het voederen van de bevolking is dringend gewenst." Hannover strijdt in gesloten gelid voor de haven. Niet al leen de regerende christende mocraten pleiten voor de snelle aanleg van de haven, maar ook de socialisten en de liberalen die in de oppositie zijn. Alleen de Groenen heb ben de zijde gekozen van de milieu-groepen, die grote schade voor het milieu van het brakwatergebied in de Dol- lard vrezen. Toch is van de optimistische prognoses van tien jaar gele den niet veel overgebleven. Toen werd er nog van uitge gaan dat de haven zo'n 24.000 nieuwe arbeidsplaatsen op zou leveren. De bouwkosten wer den op 937 miljoen mark ge raamd. Inmiddels echter zijn de bouwkosten fors gestegen, maar is het aantal te verwach ten arbeidsplaatsen sterk ge daald. Tegenover 1,3 miljard aan kosten staan volgens pes simistische ramingen slechts 4.000 arbeidsplaatsen. Birgit Breuel denkt echter dat er 8.000 nieuwe banen bij zullen komen. Zij wijst ook op het psychologische effect van de bouw van de haven. „Veel fir ma's hebben interesse zich in dat gebied te vestigen", zegt ze, „maar de bedrijven weten niet waar ze aan toe zijn. Er wordt afgewacht. Er heerst een totale stilstand. Als de ha ven er niet komt, sterft het ge bied. Dan blijft er slechts een beetje toerisme en zal de be volking weg gaan trekken." Toch dringt de vraag zich op of de haven een prestige-pro ject is geworden voor de poli tici van Nedersaksen. Ze heb ben de verpauperende bevol king van Oost-Friesland de worst van de nieuwe haven zo lang voorgehouden, dat ze nu niet meer terug kunnen, hoe wel de verwachtingen lang niet meer zo positief zijn als tien jaar geleden. Van de ara- bititie de noordelijke kust tot 'de energie-draaischijf van de bondsrepubliek' te maken is niet veel uitgekomen. De plan nen voor de bouw van twee grote kolenvergassingsinstal- laties bij Wilhelmshaven zijn van de baan. De Eems-Dol- lardhaven hoeft ook niet ge bouwd te worden omdat de Duitse Noordzeekust te weinig havencapaciteit zou hebben. Die is er meer dan voldoende. Birgit Breuel kent al deze ar gumenten, maar ze wijst ze stuk voor stuk van de hand. Breuel„Nee, dit is geen pres tige-project. Ik weet dat poli tici dol zijn op prestige-pro- jecten, maar dit heeft met prestige niets van doen. Als het niet nodig was zouden we deze haven niet bouwen, want het kost ons een hoop geld." De overtuiging van de mi lieu-groepen dat de haven de doodklap is voor het laatste brakwatergebied in Europa wordt door Breuel evenmin gedeeld. Ze is er van overtuigd dat het natuurgebied van de Eems-Dollard behouden blijft. Breuel: „Wij hebben in de loop van de jaren ook leergeld be taald. De industrie die wij op het opgespoten gebied van de Geiserücken gepland hadden is geschrapt. Ik ken geen ver drag dat zo goed bekeken is. Hier is zelfs de laatste zand korrel onderzocht." Het alternatieve plan van de Nederlandse en Duitse milieu groepen dat onlangs in Bonn werd gepresenteerd, kan Breuel geen applaus ontlok ken. De milieu-groepen stellen voor een haven op de Rysumer Nacken ongeveer tien kilome ter van Emden aan de Eems te bouwen. Volgens de milieu groepen is hun plan niet alleen een slordige half miljard goedkoper, maar is de ingreep in de natuur ook veel geringer. Breuel laat van het plan ech ter geen spaan heel. „Zeven, acht jaar geleden hebben we dit alternatief al bekeken en terzijde gelegd. Het is nautisch slechter, technisch slechter, schadelijker voor het milieu en niet goedkoper, maar veel duurder. De milieu-groepen hebben veel kosten niet opge voerd. Ze hebben bij voorbeeld helemaal geen BTW geteld. Wij hebben hun plan eens na gerekend en komen uit op on geveer 1,9 miljard". LIMA/LOS ANGELES (RTR/DPA) - De Amerikaanse olie maatschappij Occidental Petroleum is het met Peru eens gewor den over een nieuw contract voor oliewinning in het Zuidameri kaanse land en is daardoor ontkomen aan nationalisering. Een andere Amerikaanse maatschappij, Belco Petroleum, was niet bereid op de eisen van de Peruaanse regering in te gaan en zag haar activiteiten zaterdag overgaan in handen van het staatsbe drijf Petroperu. De president van Peru, Alan Garcia, had op 29 augustus van dit jaar de bestaande contracten met drie buiten landse oliemaatschappijen opgeschort en hun vier maanden de tijd gegeven voor onderhandelingen over nieuwe overeenkom sten. Het ging daarbij naast Occidental en Belco om Oxy-Bridas, een consortium van Occidental en Argentijnse belangen. De Pe ruaanse regering verlangde dat de drie maatschappijen meer in Peru zouden investeren en beschuldigde hun ervan in het verle den misbruik te hebben gemaakt van belastingvoordelen. PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering heeft de reste rende 52 procent van de aandelen van Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij die nog in Nederlandse handen waren over genomen. De aandelen, waarvoor Nederland aanvankelijk vijf miljoen gulden had gevraagd, worden nu overgedragen voor het symbolische bedrag van 275.000 gulden. Dit heeft de Surinaamse minister van natuurlijke hulpbronnen en energie, Kenneth Koole bekend gemaakt. Nederland heeft volgens Koole nauwe lijks iets gedaan aan het bedrijf dat sterk verouderd en verlies lijdend is. Bruynzeel Suriname met ruim 1100 medewerkers wordt voor een belangrijk deel gesubsidieerd door de Suri naamse overheid. Nu de staat Suriname volledig eigenaar wordt, is de weg vrij voor belangrijke investeringen om het pro- duktieproces te moderniseren, aldus Koole. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank heeft de Citco bank toestemming gegeven om per 1 januari in ons land als bankinstelling op te treden. Citco is gevestigd in het World Trade Center in Amsterdam en de Citco-groep beschouwt die stad als een bruggehoofd in de EG. Citco is daarmee de 86e bank in ons land. De Citcogroep heeft vestigingen in onder andere New York, Los Angeles, Nederlandse Antillen, Lausanne tr> de Maagden Eilanden. ARNHEM (ANP) - Akzo heeft alle aandelen gekocht van het Deense levensmiddelenbedrijf Danske Eddikebryggerier, C. Lange, zo heeft het Arnhemse chemieconcern meegedeeld. Het Deense bedrijf produceert azijn en sauzen. Deze aankoop past in het streven van Akzo om de levensmiddelenactiviteiten in Scan dinavië uit te breiden. Bij de Deense onderneming, die vestigin gen heeft in Kopenhagen en Aalborg, werken 45 mensen. MELBOURNE (RTR) - Het Australische energie- en grondstof- fenconcern Broken Hill Proprietary (BHP) heeft in de eerste helft van het huidige boekjaar (tot 1 juni) een winst behaald van 574,4 miljoen Australische dollar (1,1 miljard gulden) bij een om zet van 4,4 miljard dollar (8,5 miljard gulden). Daarmee werd 61 procent meer winst geboekt dan over dezelfde periode van vorig jaar. Als de huidige ontwikkelingen doorzetten lijkt het concern hard op weg om als eerste bedrijf in Australië in één jaar tijd een winstcijfer van meer dan een miljard Australische dollar te bereiken. Broken Hill Proprietary is de grootste olieproducente van Australië. beta rente vast af- sluit- provi- sie in rentepercentages lings wijze gedurende met gemeente garantie zonder gemeente garantie opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A Var. 1jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 10 jr. 15 jr. 1.5 1.5 1,5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.1 7.5 7.7 7.9 7.9 8.2 7.39 7.50 7.93 8,15 8,36 8.36 8.69 7.2 7.3 7.7 7.9 8.1 8.1 8.4 7,61 7.71 8.15 8,39 8,58 8,58 8.91 Amro bank M/A M/A M/A M/A var. 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1,5 1.5 1.5 1.5 7.2 7.7 7.9 7,61 8,15 8,36 7.0 7.4 7.9 8.1 7,39 7,82 8,36 8,58 Centrale Volksbank M/A M/A 2 jr. 5 jr. 1 1 6.9 7.4 7,23 7.77 7.1 7.6 7,44 7,98 Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 6.9 7,3 7.5 7,23 7,66 7,87 7.1 7.5 7.7 7,44 7,87 8,09 Grenswissel- kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 1 1 1 7.0 7.5 7,2 7.7 7.34 7.87 7.43 7,96 7.2 7.7 7.4 7.9 7,55 8,09 7,64 8,17 Hypotheek/ Noord-Br gemeenten M/A M/A M/A M/A M/A 5 K 10 jr. 15 jr. 30 jr. renterust 1,25 1,25 1.25 1.25 1.5 7.6 7,9 8.1 8.4 7.7 8,11 8,44 8.65 8,98 8,25 7.6 7,9 8.1 8.4 7.7 8,11 8,44 8.65 8.98 8,25 Van Lanschot/ Woon- opstart fonds Holland" M/V M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr. 2 jr. 5jr comfort 1.5 1.5 1.5 1.5 1,5 1.5 6.5 6.7 6.9 7.5 7,5 7.01 7,23 7,43 8,10 8,10 6.9 6.5 6.9 7.1 7.7 7,7 7,34 6,91 7.34 7.56 8.22 8,22 NMB M/A M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7,0 7.5 7.7 7,9 7.39 7.93 8,15 8.36 7.2 7.7 7.9 8.1 7,61 8.15 8,36 8.58 Postgiro en Rijkspost spaarbank M/A M/A M/A 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1 1 1 7.0 7.5 7,7 7.34 7.87 8,09 7.2 7.7 7.9 7,55 8.09 8,31 RABO (adv.) M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr. 5 jr. stabiel 1,25 1.25 1.25 1,25 1.25 1.25 1.25 1.25 7.1 7.4 7.6 7,8 7.3 7.6 7.8 8.0 7.42 7.74 8,01 8,23 7.57 7,88 8,09 8,30 7.3 7.6 7.8 8.0 7.5 7.8 8.0 8.2 7,63 8,01 8.23 8.44 7.77 8,09 8,30 8,51 RABO (hypo) M/A M/A HJ/A HJ/A 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7.4 7.6 7.6 7.8 7.'82 7.98 7.91 8,12 7.6 7.8 7.8 8.0 7,98 8,25 8.12 8.33 Verenigde spaarbank M/A M/A M/A M/A Vz jr. 3 jr. 5 jr. ideaalr. 1 1 1 1 7.1 7.2 7.5 7.4 7.44 7.55 7.87 7.77 7.3 7.4 7.7 7.6 7.66 7.77 8.09 7,98 Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk lage lasten interim 4e kw 85 budg. M/V M/V M/V M/V M/V M/V KW/A 2 jr. 5/9 jr. 10/15 jr. 5 jr. 7 jr. 1 jr. var. 1.5 1,5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.7 7,9 op 6,9 8.3 7.55 8,32 8.54 aanvr. 7,45 8.74 7.2 7.9 8.1 op 8.1 6,9 8.3 7.77 8,54 8,76 aanvr. 8.61 7,45 8,74 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8.08 8,19 7.8 7.9 8,08 8.19 Levensverz. aangesl.bij NVL M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8.08 8,19 7.8 7.9 8,08 8,19 Nationale Nederlanden M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8,08 8.19 0 Friesch-Groningse Hypotheekbank met gemeentegarantie 1.5 afsluitprovisie zonder gemeentegarantie 2 afsluitprovisie M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Het jaar is gestart met ongewijzigde rentetarieven. De verwachtingen voor 1986 met betrekking tot de hoogte van de hypotheekrente, duiden op een „gelukkig nieuwjaar". Copyright „Vereniging Eigen Huis"

de Stem | 1986 | | pagina 5