UITBLAZEN Steun helpt bedrijven vaak niet Libië zet vriendschap met Italië op het spel even..; Demografie en economie Economie Onfris Bij wijze van spreken Et ZATERDAG 4 JANUAR11986 ACHTERGROND PROEFSCHRIFT: RSV-AFFAIRE BEPAALD GEEN OP ZICHZELF STAAND FENOMEEN PROF. DR. NICO DOUBEN ZATERDAG 4 JANUAR11986 Jaubbers: nog [een besluit oskou-reis Janmaat voert lijst Centrum democraten aan L< ^STEMCOMM DE NEUS is een hoogst belangrijk li chaamsdeel. Hij is niet alleen reukorgaan en zuurstofinlaat, tevens luchtfilter, maar bepaalt ook in hoge mate onze uiterlijke verschijning. Niet voor niets luidt een spreekwoord: Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. Verder blijkt de neus in het Ne derlandse spraakgebruik me nigmaal te dienen als rich tingwijzer en maatstaf. Prof. Dr. F.A. Stoett heeft in zijn Ne- derlandsche spreekwoorden, uit drukkingen en gezegden ook heel wat neuzen bijeen gegaard. Het hierboven aangehaalde spreekwoord is al heel oud. Wie syn noese afsnijdet, die schendet syn aensichl (ziet u nu waar die dt's vandaan komen waartegen de Vereniging voor Wetensgap- pelike Spelling zo ageert?). Strikt genomen betekent het spreekwoord dat men de vuile was van de familie niet buiten moet hangen omdat de daar mee opgeroepen schande onaf wendbaar op jezelf terugslaat. Het is een wijd verbreid spreek woord dat, vrijwel letterlijk ver taald, ook voorkomt in het Deens, Duits, Frans en Engels. En in het Fries niet te vergeten. In de uitdrukking het is een wassen neus speelt de neus ook de rol van baken en blikvanger. Het attribuut dat men ziet en waarop men let, maar dat, om dat het van was is, vervormbaar is en dus bedrieglijk. Met iets dat een wassen neus wordt ge noemd - een maatregel of wet, een gebaar van genoegdoening, een verklaring - kan men alle kanten uit. Het is een dode let ter. Marnix van St. Aldegonde schreef in 1644 al in zijn De By en-korf der H. Roomscher kercke: „De H. Schrift is een stomme Leraer, een twist- boeck, doncker, onseecker, twijffelachtich, een doode Let ter, een Wassen neuse en een loode Richtsnoer, dat is te segghen: dat mense trecken, buyghen ende wenden mach, daermense hebben wil Hiermede maeckt sy van de Schrift een Weerhaen, die met alle winden omwaeyt, ende een Wassen neuse die sy aan alle kanten buyghen kan." Duide lijke taal ondanks de allesbe halve wetensgappelike spelling. En J. de Brune dichtte in 1636 te Middelburg: De wet, die eer zoo heyligh was, Heeft nu ghelijck een neus van was. Men buyght de wetten naer de gunst; Dat houd men nu de beste kunst. De Russen zeggen het iets an ders, maar bedoelen hetzelfde met: „De wet is evenals een dis sel, men wendt haar waarheen men wil. Evenzeer verbreid over half West-Europa is de uitdrukking Zijn neus overal (ergens) inste ken. Hoewel de uitdrukking ontleend is aan de functie van de neus als orgaan van nader onderzoek (aan iets ruiken om de aard ervan vast te stellen) heeft de uitdrukking overal de zelfde negatieve betekenis van WIM KOCK zich bemoeien met zaken waar mee men niets te maken heeft. Voor iemand die overal z'n neus insteekt hoef je niet direct de neus op te halen (op te trek ken), want dit is wel een zeer afkeurend gebaar. De eigenlijke betekenis immers is de neus sa mentrekken wanneer men stank ontmoet. De uitdrukking is tameüjk recent veranderd want de 18de eeuwer sprak al gemeen nog van de neus op schorten. Het omgekeerde van de neus samentrekken om toch maar niets te hoeven ruiken ko nten we tegen in de uitdrukking Iets in de neus krijgen (hebben), want dat betekent juist lucht van iets krijgen, iets in de gaten of het snotje hebben. In feite zijn al deze uitdruk kingen - evenals de werkwoor den (rond)neuzen, snuffelen voor onverplicht zoeken - ont leend aan het dierenrijk en dan in het bijzonder natuurlijk aan de neuswijze dieren; de jacht hond voorop. Andere nog veel gebruikte uitdrukkingen met neus zijn: Iets langs zijn neus weg zeggen; met de neus in de boter vallen; iemand bij de neus nemen (heb ben); niet verder zien dan zijn neus lang is; iemand iets onder de neus wrijven; op zijn neus kij ken; iemand iets (niets) aan de neus hangen; tussen neus en lip pen; iemand iets (een gat, een rietje) door de neus boren en het het neusje van de zalm; Minder algemeen vandaag de dag is de uitdrukking: Een lange neus krijgen (halen). Het betekent zoiets als je te schande maken; beschaamd afdruipen. Dat je die uitdrukking niet vaak meer hoort zal wel te ma ken hebben met het soepeler worden van onze zeden. Het ri sico een lange neus te krijgen loop je niet in een land waar 'alles moet kunnen.' D Breeveertien rato im n iuov Naar aanleiding van de in deze serie aan de orde geweest zijnde uitdrukking de breeveertien op gaan en het giswerk van de ge leerden naar de herkomst ervan (zandbank of bevaarbare diep te?) belde een lezer op met de mededeling dat hij een oude kaart bezit waarop de Breeveer tien is aangegeven. Volgens die kaart is het een enorme zand bank in de Noordzee, begin nend ter hoogte van 's-Graven- zande en breed uitwaaierend tot ter hoogte van de kop van Noord-Holland. De legende is in het Frans en er is sprake van quatorze brasses. Brasse is Frans voor vadem, zodat de conclusie mag luiden dat de Breeveertien inderdaad een zandbank is waarboven maar veertien vadem water staat. llllllllllimillllllllIIIIIIMIIIIIIIIMIIIIIIIllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllWlllJIlIjjlllllr; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Frans van Mourik BEDRIJFSSUBSIDIES worden veelal politiek gemotiveerd en worden meestal niet gegeven om economische redenen. Dat is geen toeval, maar dat ligt besloten in ons politieke systeem. Steun helpt bedrijven dan ook heel vaak niet. Bovendien blijkt er een sterke neiging te bestaan om vooral de zwakke bedrijven te helpen. Als de overheid daarvoor kiest, wordt er een defensief en geen expansief beleid gevoerd. Zo kunnen de hoofdstellin gen omschreven worden uit het proefschrift 'Political Economy and enterprise sub sidies', waarop de in Waal wijk geboren drs. Ton Appels volgende week vrijdag pro moveert aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Appels onderzocht de praktijk van de subsidiever lening aan bedrijven in vier landen: Nederland, Zweden, West-Duitsland en Honga rije. Er blijken, hoe verschil lend de landen ook mogen zijn, grote overeenkomsten te zijn. Bedrijfssubsidies blij ken het produkt te zijn van politieke processen, dat wil zeggen: ze zijn door politici gecreëerd op grond van poli tieke overwegingen. Boven dien worden vooral de zwakke broeders uit het be drijfsleven geholpen. In dat opzicht is de RSV-affaire, die Nederland zo schokte, be paald geen op zichzelf staand fenomeen. Ook in andere landen hebben zich enorme problemen voorgedaan met door de politiek gecon strueerde grote concerns. De gedwongen fusies bleken ook in die landen te leiden tot be- drijfskolossen, die slecht wa ren te leiden en van het ene verliesjaar naar het andere strompelden. De bevoorde ling van juist grote bedrijven is volgens Appels een saillant kenmerk van de subsidiever lening in alle vier de landen. In Nederland reageerden velen geschokt toen bleek dat RSV na het opslokken van ruim 2 miljard overheids steun nog ten gronde ging. Het proefschrift signaleert in West-Duitsland een verge- Tijdens de RSV-enquête kwam voor een commissie van politici ook het falen van de politiek duidelijk aan het licht. foto ANP De politici Van Ierssel (CDA), Jacobse (WD) en Van der Doef (PvdA) op de voorste rij bij een protestbijeenkomst van RSV-werknemers in Rotterdam. Misschien hadden ze zich beter vanaf het begin wat meer op de achtergrond kunnen houden. - foto anp lijkbaar bedrijf: Ruhrkohle AG ofwel de mijnbouwin- dustrie. De Westduitse over heid voegde daar 26 bedrij ven samen tot een mammoet die al meer dan 10 miljard D- mark steun heeft opgeslokt en nog steeds met enorme verliezen werkt. In de West duitse vliegtuigindustrie werd meer dan een miljard D-mark gepompt en die lijkt nu uit de problemen te raken. In Zweden is een soortgelijk voorbeeld te vinden. RSV staat dus bepaald niet alleen. In het proefschrift be steedt Ton Appels overigens aparte aandacht aan de te loorgang van het concern. Hij trekt uit de affaire drie les sen: De politiek was zeer nauw betrokken bij het concern en heeft een door de politici zelf erkende zeer ongelukkige rol gespeeld. Het lot van RSV was af hankelijk van de onderhan delingen tussen allerlei 'hoge' groeperingen zoals de ban ken, de politici en de vakbon den. Daarbij ontstond een zeer ingewikkeld spel dat zich helemaal losmaakte van de zaak zelf. De onderhande lingen sleepten zich soms maanden en soms jaren voort en de uitkomsten waren vaak toevallig en arbitrair. Daar bij stonden bedrijf soverwe- gingen op de tweede plaats en raakte het bedrijf in tijd nood. Dat was heel schadelijk voor het bedrijf zelf. Het werd populair gezegd naar de ondergang geholpen en RSV werd, zoals vaak ge beurt bij subsidieverlening, een speelbal van de onder handelaars. Appels zegt dat het vaak schokkend is om te zien hoe er onderhandeld wordt. Bedrijfseconomische af wegingen waren afwezig. Appels constateert nog een opmerkelijke ontwikkeling in de RSV-affaire. De pro blemen begonnen in de natte poot, de scheepsbouw, en daar had volgens hem ook het beste management niets aan kunnen doen. Dat was pech, veroorzaakt door de problemen op de wereld markt. Maar het frappante, zegt Appels, is nu juist dat RSV juist stuk ging op de droge poot, die bezig was met nieuwe projekten. Vier mis kleunen daar hielpen het concern om zeep: de nu cleaire divisie, het wande lend baggereiland, de kwes tie Algerije en de kolengra- vers. De rol die de politiek in dit alles speelt, is duidelijk, waarbij met 'politiek' meer wordt bedoeld als alleen de politici. Het gaat om de ver zamelnaam van alle belang hebbende partijen en pres siegroepen in de maatschap pij. In het tweede deel van zijn proefschrift gaat Appels in op het waarom van die be trokkenheid. Hij constateert dat een en ander ingebakken zit in de politieke structuur. De be voordeling van zwakke be drijven bevoorbeeld kan worden herleid tot een juist grotere politieke invloed van deze ondernemingen. Bij deze bedrijven betrokken en ervan afhankelijke mensen streven zeer gepassioneerd naar het verkrijgen van sub sidies. Voor hen is het de laatste strohalm, terwijl werknemers in goed draai ende bedrijven duidelijk minder belang bij steunver lening hebben. En naarmate er meer werknemers bij be trokken neemt de politieke kracht van die zwakke be drijven toe. Politici zijn ten slotte zeer gevoelig voor het argument van 'het behouden van de werkgelegenheid'. Be drijfseconomisch gezien staan bedrijven juist zwak ker als er meer mensen wordt gewerkt. Ook regionale, politieke pressie kan aanzetten tot steun aan zwakke bedrijven. Ook daarvan zijn voorbeel den te over. Saillant in dit verband is het voorbeeld dat Appels noemt van de NOM, de ontwikkelingsmaatschap pij in het noorden. Dié 'slaag de' erin om in de periode 1974 tot 1983 een totaal verlies van 363 miljoen te verwezenlij ken. Voor een kleine organi satie met 6 miljoen aan kos ten per jaar een gigantisch verlies. Ook al omdat de deelnemingen van de NOM in de verschillende bedrijven door de boeg 100 tot 200 mil joen bedragen. Wat dat be treft, maar dat is geen con clusie van Ton Appels, past enige terughoudendheid ten aanzien van het beleid waar mee Brabant zichzelf pro beert op te stuwen in de vaart der volkeren. Overigens is Ton Appels geen notoire zwartkijker. Hij noemt ook voorbeelden van geslaagde steunverlening zo als bij Volvo Car en Fokker. Maar de teneur van zijn proefschrift is dat het aantal mislukkingen groot is. Zijn hoofdconclusie is dan ook dat subsidiëren van zwakke on dernemingen in de eerste plaats negatief werkt op het industriebeleid en daarnaast de noodzakelijke aanpassing frusteert van de bedrijfs structuur. Hij vindt dat het goed zou zijn als de politici zich meer bewust zouden worden van het schadelijk effect dat hun beslissingen kunnen hebben. Door Cees Manders AMERIKA en Israël be reiden een 'strafexpedi tie' voor tegen de Libi sche leider Khadaffi, die door het Westen be schouwd wordt als in spirator en financier van het internationale terrorisme. Italië heeft om commer ciële en politieke redenen nooit aan de hetze tegen ko lonel Khadaffi mee willen doen, maar zal er nu toch niet onderuit kunnen komen af stand van hem te nemen. De komende dagen moet minister van Buitenlandse Zaken Andreotti, de architect van de pro-Libische politiek van Italië, in het parlement in Rome 'met de billen bloot'. Drie partijen van de cen trum-linkse coalitie, de Re publikeinen, de Liberalen en de Sociaal Democraten, eisen een herziening van de be trekkingen met Libië. De neofascistische oppositie wil zelfs een definitieve breuk met de 'gek' van Tripoli. Khadaffi heeft de Ita liaanse publieke opinie flink geschokt door het bloedbad op de luchthaven Fiumicino (donderdag kwam het aantal slachtoffers op 16), uitge voerd door mensen van Abu Nidal, officieel goed te praten en zelfs te verheerlijken. An- dreotti's reactie daarop was er een van 'teleurstelling', terwijl zijn eerste minister Craxi Khadaffi zonder om wegen 'fanatiek' en 'bloed dorstig' noemde. Een duide- f.'■'■'■ILanden van de NAVO llllllllllll Landen Warschau-pakt O Amerikaans steunpunt Brits steunpunt (S) Sovjet-steunpunt lijke scheiding der geesten dus in de Italiaanse regering. Maar Andreotti wordt in zijn Khadaffi-vriendelijke poli tiek gesteund door de Chris tendemocratische partij, de belangrijkste van het Ita liaanse politieke toneel. Verschillende keren is er in het verleden door de Ita liaanse bondgenoten druk op Rome uitgeoefend om de 'te innige' relatie met Tripoli wat losser te maken. Maar de opeenvolgende Italiaanse re geringen hebben zich daar altijd met succes tegen ver zet. Minister Andreotti heeft de bondgenoten juist vaak verweten kolonel Khadaffi teveel te demoniseren, hem teveel te zien als de aanstich ter van alle kwaad in de we reld. Volgens hem is dit de verkeerde manier om Kha daffi aan te pakken. Italië kent Libië door en door. De twee landen hebben een speciale verhouding met elkaar, van haat vanwege het koloniale verleden, maar ook van liefde vanwege de bloeiende handel. Toen het Turkse rijk ineenzakte, in 1911, trokken de Italianen wat nu Libië heet binnen. Ze bleven er tot 1942. In die 31 jaren hebben ze er vreselijk huisgehouden. Terreur, re- pressaille en een voortdu rende strijd tegen weerbar stige woestijnvorsten kostten aan 750.000 'Libiërs' het le ven. Tenminste dat beweert Khadaffi. Hij zegt ook dat het 'fascisme' elk jaar nog 50 slachtoffers in Libië maakt, door de mijnen die Italianen en Duitsers in het woestijn zand hebben verstopt. Na de oorlog heeft (demo cratisch) Italië onder toezicht van de VN aan Libië een schadevergoeding voor de koloniale bezetting betaald. Aan het Libië van koning Idriss. „Met hem hebben we niets te maken", zei Khadaffi nadat hij in 1969 de koning had afgezet, en hij decla reerde in Rome nog eens honderden miljarden lires 'koloniale herstelbetalingen'. Italië is daar nooit op inge gaan. Omdat Khadaffi een deel van zijn claim baseert op de schade die de Italiaanse landmijnen elk jaar nog aan richten, heeft Andreotti twee jaar geleden aan Libië een compleet ziekenhuis annex revalidatiecentrum voor ge handicapten aangeboden. Maar Khadaffi wil alle eisen ingewilligd zien en is niet be reid voor minder te tekenen. Twistappel tussen de twee 'bevriende' staten is ook de schadevergoeding die Kha daffi verschuldigd is aan de 20.000 Italianen en 4000 Libi sche Joden die hij na zijn re volutie het land heeft 'uitge gooid'. Zij wachten nog steeds op geld voor hun ont eigende bezittingen. Afhan kelijk van zijn humeur be looft de kolonel wel eens over de brug te komen, maar hij heeft nog geen lire betaald. Khadaffi ergert zich aan de kruisraketten van de NAVO op het eiland Sicilië, een uurtje vliegen van Tripo li. Volgens hem wijzen die raketten in zijn richting. Ita lië heeft die beschuldiging als belachelijk van de hand ge wezen. Maar Libië blijft zich door de kruisraketten be dreigd voelen. Al deze strubbelingen los sen zich radicaal op als het gaat om de economische be trekkingen tussen beide lan den. Voor Libië is Italië de eerste handelspartner. Italië voerde (in 1983) voor 4,5 mil jard gulden aan Libische olie en aardgas in en verkocht aan dit land voor 6 miljard gulden aan industrieproduc ten. De (handels)balans is dus positief. De FIAT, de AGIP en de wapenindustrie doen uitstekende zaken met Khadaffi. Hij betaalt welis waar niet altijd correct op tijd (momenteel staan er voor 2 miljard gulden rekeningen open), maar voor Italiaanse ondernemers blijven de Libi sche zaken aantrekkelijk. Als Khadaffi om politieke rede nen niet meer met Amerika nen, Fransen en Britten za ken kan doen, zijn er 'geluk kig' nog Italianen. Na het begin vanvhet eind van de olie-'bonanza' is het aantal Italianen dat werk zaam is in Libië snel terug gelopen, maar op dit moment zijn er altijd nog zo'n 14.000. Duizenden Libiërs wonen en werken in Italië, veel zitten er in de handel. Khadaffi heeft ook miljarden guldens geïnvesteerd in Italiaanse bedrijven. De belangrijkste investering is die in de Fiat: 15% van deze autoreus is van Khadaffi. Tot nog toe mochten er dus wel eens harde woorden worden gewisseld tussen de twee landen, maar dat is nooit zover gegaan dat de 'gezonde' handel erdoor in gevaar kwam. Nu, na Kha- daffi's verheerlijking van het Palestijns terrorisme (dat telkens juist in Italië toe slaat), kan de Italiaanse hou ding veranderen. De laatste berichten uit Tripoli wijzen er op dat Khadaffi het niet zo zou hebben bedoeld en dat hij nu het terrorisme dat on schuldige slachtoffers maakt zou afwijzen. Maar deze ver klaringen kunnen het anti- Khadaffi-tij in de Italiaanse politiek waarschijnlijk niet meer keren. Khadaffi kan met Italië zijn enige 'vriend' in het westerse kamp verlie zen. Volgens de meeste Ita lianen is daaraan niet meer te ontkomen, hoe pijnlijk de gevolgen voor de handel ook kunnen zijn. R OND de jaarwisseling worden vaak allerhande be schouwingen en prognoses gewijd aan het verloop van de economie in het nieuwe jaar. Aan de verleiding hier aan mee te doen, zal ik weer stand bieden. Maar toch komt de toekomst in deze re gels aan de orde, al is het dan de verre toekomst. Want wat steeds duidelijker wordt, is de grote demografi sche verandering - of beter de verschillende veranderin gen - die tussen nu en het einde van deze eeuw zich zal voltrekken in ons land. Hier bij vallen veranderingen van het ene jaar op het andere in het niet. Bovendien heeft deze wijzi ging in de samenstelling van de bevolking grote betekenis voor verschillende sectoren en verhoudingen in onze eco nomie. Wat het meest in alle bevol kingsprognoses opvalt, is de sterke vergrijzing van onze bevolking. Hoewel we alle maal elk j aar een jaar ouder worden, gaat het aantal per sonen dat ouder dan 65 jaar is een steeds groter aandeel van de totale bevolking uitma ken. Vooruitberekeningen van het bevolkingsverloop maken het zeer aannemelijk, dat tussen 2000 en 2010 de totale bevol king van Nederland een ma ximum zal bereiken op een niveau van circa 15,5 miljoen personen. Daarna gaat de be volkingsomvang geleidelijk aan weer dalen. Voor de bejaarden lijkt er geen ophouden aan, want zelfs tot 2030 wordt een stij - ging van hun aantal voor zien. In 2010 zouden de 65- plussers bijna 2,5 miljoen man/vrouw sterk zijn; en in 2030 zou daar nog ongeveer 1 miljoen bij gekomen zijn. Deze stille demografische re volutie gaat op verschillende economische gebieden diepe sporen trekken. In de eerste plaats mogen we aannemen dat het allergrootste deel van hen geen eigen verdiend in komen meer zal hebben. Via sociale verzekerings- en par ticuliere pensioenen zullen zij in hun levensonderhoud moeten voorzien. Voor de sociale zekerheid be tekent dit hogere collectieve uitgaven en voor de particu liere pensioenfondsen en ver zekeringsmaatschappijen een kleinere mogelijkheid tot het vormen van besparingen. Zij zullen de opgebouwde 'pensioenreserves' dan moe ten aanspreken, hetgeen be tekent dat hun beleggingen in voldoende liquide vorm aanwezig moeten zijn. Want een bej aarde heeft niks aan een stukje grond, een ge deelte van een huis of andere activa. Het inkomen van bejaarden zal - zoals ook nu al gebeur- t - anders worden besteed dan het inkomen van jonge ren en personen van middel bare leeftijd. Een gevolg van de vergrijzing is dan ook, dat de uitgaven voor gezond heidszorg fors zullen toene men. Een bej aarde maakt ge middeld immers meer ge bruik van de gezondheids zorg dan jongeren. Geschat wordt nu, dat de uit gaven voor gezondsheidszorg in 2000 ongeveer 20 hoger zullen liggen dan in 1981 het geval was. En na de eeuw wisseling blijven ze verder oplopen. Daarnaast zullen de uitgaven voor bejaardenverzorging voortdurend stijgen, hetgeen betekent dat hieraan de bij - drage van de overheidsmid delen ook wel groter zal wor den. Het feit dat de 65-plussers hun aandeel in de Neder landse bevolking weten op te voeren moet natuurlijk als gevolg hebben dat nadere leeftijdsgroepen in aantal verminderen. Dat is duidelijk te zien bij de jongeren, de 'groentjes' die jonger zijn dan 19 jaar. We zouden in dit verband ook kunnen spreken van een 'ontgroening' van het Neder landse volk. Door de sterke daling van het aantal ge boorten neemt deze leeftijds groep gestadig af. Tegen het jaar 2000 hebben we er onge veer 1 miljoen minder dan nu. En dat zou nog eens 1 miljoen minder zijn in 2030. Een logisch gevolg van deze ontwikkeling is, dat de uitga ven voor onderwijs zullen gaan afnemen. Verwacht wordt dat over 15 jaar de to tale onderwijsuitgaven nog maar 75 zullen bedragen van wat ze in het begin van de jaren tachtig zijn geweest. Als we hierbij bedenken dat de AOW-uitkeringen in 1981 ongeveer even hoog waren als de totale onderwijsuitga ven, dan kan vanuit de over heidsbegroting wel voor enige compensatie worden gezorgd. Binnen de verschil lende overheidsdiensten zul len echter ook grote ver schuivingen optreden, even als tussen de verschillende departementen. De ontgroening en vergrij zing spelen in de toekomst een belangrijke rol bij de sa menstelling van het huis houdboekje van de staat. Een derde grote trend in de bevolkingsontwikkeling lijkt te bestaan uit de groei van het aandeel van de alleen staanden. Het aantal gehuw den loopt in alle prognoses terug, zodat de huishoudens structuur steeds duurder wordt, want met name we duwnaars en weduwen en gescheidenen wonen alleen in een eigen huishouding. Dat kan niet met zoveel ze kerheid worden gezegd van 'ongehuwden', want dezen kunnen meer gaan samen wonen en daardoor economi scher een huishouden gaan voeren. De strakke vooruitbereke ningen zijn op dit gebied ech ter weker dan op de twee voorgaande, zodat hier nog wel wat rek in zit. Dat neemt echter niet weg, dat onze ver anderende bevolkingssamen stelling nog voor zeer ingrij pende economische gevolgen zal zorgen. Van onze parlementaire redactie >EN HAAG - Premier Lub- ers deelt de opvatting van taatssecretaris Van Zeil (Eco- jomische Zaken), dat deze zou ienen af te treden indien de fficier van justitie een straf- echtelijke vervolging tegen ran Zeil zou instellen. Tijdens zijn wekelijkse ersconferentie voegde de remier daaraan echter toe, at hij er alle vertrouwen in _eft dat het onderzoek naar fiogelijke strafbare feiten, die yan Zeil gepleegd zou hebben, iEN HAAG (ANP) - Premier ïubbers is er nog lang niet Ker uit of hij gehoor geeft aan uitnodiging van de Sovjet unie om te komen praten over iet vraagstuk van de kruisra- Setten. 1 Het wel of niet gaan naar fcoskou hangt onder meer af yan de agenda voor de ont- poeting, aldus de minister- [resident gisteren op zijn we- lijkse persconferentie na af- p van de ministerraad. Lubbers stelde dat een be- iuit over wel of niet gaan to- al los staat van het tijdstip aarop de Tweede Kamer met regering de degens zal uisen over de goedkeurings wet met de Verenigde Staten ake de plaatsing van 48 uisraketten op Woens- •echt. Volgens de premier is zowel nader overleg met bskou als met de NAVO- rtners geboden voordat een sluit volgt. EN HAAG (ANP) - Drs. J. mmaat wordt de lijstaan- oerder van de Centrumde- locraten bij de komende ver- iezingen voor de Tweede Ka ler. Dat maakte hij vrijdag ekend na een vergadering an het hoofdbestuur van de entrumdemocraten. Een precies verkiezingspro- ramma kon hij nog niet be- >nd maken maar „het accent al blijven liggen op het reemdelingenbeleid", aldus e nieuwe lijsttrekker. Half januari komt het verkiezings- -ogramma uit. Voor de verkiezingscam- igne is een bedrag uitgetrok- :n van 60.000 gulden. De Cen- •umdemocraten zullen verder ongeveer tien steden in de indstad mee gaan doen aan t gemeenteraadsverkiezin- :n, zo zei hij. De Centrumdemocraten erd gevormd uit een afsplit- ng van de Centrumpartij. In I84 werd Janmaat uit deze artij gezet en sindsdien zit hij ap persoonlijke titel in de fweede Kamer. lege BV's W de regio Midden-Gelder- fcnd zijn de afgelopen twee laar meer dan 120 'lege' fchtspersonen, vooral bv's, ^gespoord en door de rechter ttbonden uit vrees dat er •auduleuze handelingen mee ipleegd zouden kunnen wor- in. Het komende jaar wach- !n nog zeker 45 lege bv's het- ilfde lot, terwijl ook andere fge rechtspersonen spoedig Hen worden doorgelicht. De| door jongJ met naar word staar brac/1 :N man in Amsterdam ligt anderhalf jal |n buren en de straatbewoners hebben 1 i dat hij in het ziekenhuis lag. Een tl land dood achter de kachel. De burenl idat het zo 'onfris' ruikt. Dat laatste gebl en 42-jarige man weken dood in zijn flat I al. lij Sonja zit in de show op Nieuwjaarsl iD-broeder. Hij blijkt dagwerk te hebtl )d in hun woning liggen of totaal vervul hi 01 en cJe gasten van Sonja 'geniel malen' van de man. Dat hij ook zegt, I mensen geen aandacht meel /ngt duidelijk minder door. Daar valt tenl ten. Een Westbrabantse ex-burgemeester 1 een dodenherdenking op een militair re m onze maatschappij verkeerd bezigl giken en op zichzelf is dat goed. Alleen l akelige gevoel dat we meer eerbied I n voor de levenden". Hij legde later uit a P zeggen, dat het de hoogste tijd werdl gt meer betrokken moeten gaan voelen I st alleen de laatste eer moeten bewijzl -er attent moeten zijn op eikaars nood al tn daar draait het eigenlijk om. In onzel weten we o zo goed op te komen vfl aral als de portemonnaie in het gedintto ize portemonnaie' vinden we elkaar wel itseling sprake van een groepsbelang. I ylaar als het gaat om immateriële zakerl 7 stuk stroever te verlopen of zelfs heler! jj' Dat de buurman of buurvrouw zit 1 'ie is niets om je druk over te maken. Si i weken niet ziet, valt dat niet eens opto nine zitten of in het ziekenhuis liggen. I eren, want lk-aanbidders horen zichl ®ien, dat hoort niet. e tijd dat je een kopje suiker ging lerto ■nenwipte om eens even bij te praten isfl voorbij. Sociaal contact is leuk voor cfl Kroeg, maar verder geen gezeur. GeS iL .zolan9 dat zo blijft, zullen mensH j a in hun woning blijven liggen. Tot heto

de Stem | 1986 | | pagina 2