De Vries en Halley ZEELAND Kunst in 1986 IALF GELI Lik mijn vestje I m w. *pree vatt de Sc/teofé&e Te laot voor alles itburg egger iëel' Zogezegd Zeeuwse Babbels DAGEN lEELAND 3 \TERDAG 4 JANUAR11986 VAN ZEELAND ndorpe ;4 in 1 krant Terugkoppelen Luchtdoop TWj p.c. kerkdiensten r.k. kerkdiensten pastoriediensten T6 PAGINA ZEELAND 4 die inbreuk brpsaanzicht, )rlijke omge- De bedrij- llieu-vriende- Id denkt aan lële steun aan 1 starters.Ver- lorpsraad, dat landacht moet het versprei- sme naar het Jaar een kern zich volgens i voor leent. lich aan het feit Ian het werklozen] tijdens de snee« J spontaan hulp bt. rden weggestuuri Thomaes wist val niets af, en zei daf Ibeurd was, het t« fcetreuren. [problemen waren i I beschikbaar stella lrediet van 25.000 gul Ide aanschaf van i loot met motor l/an de reddingsbril fcst-Zeeuwsch-Vlaatf lok geen problem I met het voorstel eel Beschikbaar te stelle! [name aan 'Boot '86'ij Tstduitse Pusseldorl n de Breskense jachtl het bijzonder en d| Jsuwsvlaamse recreal It algemeen wil gaaf L. Ook vorig jaar waj [leze toeristische beu d. de Vries was It dit laatste voorst I hij kritiek op de wij! Isommige aanvullend Den op tafel worde lt. Ook gisteren ware J een tweetal aanvul ■oorstellen - de wegerj en 'Boot '86' -. H boor een goede agend Ivoorstellen die op h ltste moment te vooj Ikomen. „En dan nil Inten (de wegenleggej lie al uitgevoerd zijn] I' hij zijn gal. Voorzittf les beloofde beterschap In boom, een stal." Kin| 1 zorgden daarbij vot laie aankleding van i Kr vond ook een lichf [ie plaats. Tijdens die werd geleid doo Jos Thiellier, zongel nengd koor, het jeugoj de kerkbezoekers aacj liederen. plsport - Vandaag, 4 januari, wordt lorpe en omgeving hltocht gehouden, die Bniseerd door Ivse Wandelsportbori de tweede winterwak van de bond in een serf per. vertrekt vanaf 'H| Raedhuys' aan (jansdijk te Westdorp| vart over één. De af I afstanden bedragfj ctievelijk vijf, tien bn kilometer. De tochtej langs polderwegen Ie kreken, die ook in ^rmaanden zeer aantrek] zijn. Na afloop ontval] Be deelnemers een heriij fgsmedaille van vse Wandelsportbond. MIJ DE STEM /END OP PROEF ALVE PRIJS 10.50 ik op uw acceptgirokaart). I veloppe zonder postzegel opsturen i itwoordnummer 112, an ook: 076-236911. 'MINDER papier, meer re sultaten'. Met die leus gaat de groepering Gemeentebe langen in Aardenburg de campagne in voor de ge meenteraadsverkiezingen. In een huis-aan-huis ver spreid stencil, toch een mooi stapeltje papier ai bij al, somt men zowat alle begrip pen op waarvan de gemid delde burger een flauwte krijgt. Van inspraakproce- j dures tot sub-commissies, van inventarisatie tot terug koppelen. Dat laatste doet de fractie zelf wel heel nadrukkelijk. I De opgesomde begrippen i kunnen volgens Gemeente belangen 'de democratie en het functioneren daarvan binnen een samenleving be vorderen.' Maar de risico's zijn groter: „Toch maken zij een bestuursapparaat vaak tot een papieren tijger, een I instituut zonder enige slag- i vaardigheid, aan handen en I voeten gebonden, het top- I punt van ambtenarij." j Maar dat gaat natuurlijk niet zomaar, dat laatste. On der de potentiële kiezers zijn er te veel in overheidsdienst. Daarom een toevoeging tus- I sen haakjes; („met excuses aan al die ambtenaren die hun werk zo goed mogelijk I proberen te doen, maar ook vaak door de bomen het bos I niet meer zien!") Gemeentebelangen hoopt I hiermee goede papieren te I hebben voor betere resulta ten bij de verkiezingen. ZE zijn er weer. Wat van die prikkelende uitspraken, die niet de volgende dag de krant al halen, maar die wel een groter publiek verdie nen dan het gezelschap waarvoor ze werden gedaan. Door ons bijeen gebracht om u nog eens te laten glimla chen. Zogezegd. Burgemeester C. Spijker boer na een persconferentie van het college: „Als mijn kleinkinderen later aan mij vragen hoe het besturen in Oostburg ging vertel ik dat dat niet zo moeilijk was. Al leen veranderden de wet houders plotseling wel eens van mening onder de uitroep "Wij stellen ons flexibel op'". Wethouder J. Thomaes (WD) van Oostburg nadat hij onverwacht zijn college wethouder J. Vergouwe (PvdA) in een stemming liet vallen: „Och, zo vlak voor de verkiezingen is het niet on- gezond om eens een andere mening te laten horen". Burgemeester Oekeloen van Terneuzen (nav vermin- derde bijdrage kerken aan I SOS Telefonische Hulp- dienst): „Straks moeten we het tractement van de domi nee ook gaan betalen. Da's I allemaal none of our busi- r ness, om het eens goed op z'n I Hollands te zeggen. I Burgemeester Jacobs van [Hulst aan het eind van de I nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel, op weg naar I de raadsvergadering: „En I dan begeef ik me nu naar de I speeltuin der democratie". Voorzitter C. van de Broek I van de Schuttevaer-afdeling j Terneuzen (over de invoe- I ring van verplichte kaarten [en kompassen voor schip- pers)Als men ziet dat gere- I gelei Franse schepen worden tbinnengepraat door radar- I posten of binnen gebracht [door DGSM-boten omdat [men eenvoudig de weg niet [weet, zowel overdag als 's nachts, en dan praten we [niet over mist, dan vraag je [je af of ze zomaar naar bui tten varen in de vaste over- tinging dat het toch wel goed Ikomt, hier in Nederland." HIJ ZOU het nog wel eens willen zien. „Fantastisch, het was echt een prachtig gezicht, die komeet," zegt Johan de Vries (89). Het heeft niks te maken met zijn leeftijd, of vergeetachtig heid dat de Terneuzense verteller dat een paar keer herhaalt. In 1910 was ieder een die het zag diep onder de indruk van de komeet Hal ley, met zijn honderden ki lometers lange staart een spookachtige verschijning aan de westelijke hemel. De toen veertien-jarige Johan de Vries keek er naar vanuit de Pelmolengang in Terneuzen. „Die keek uit op het westen en de komeet stond vrij hoog zodat je hem boven de huizen van het Nieuwediep uitstekend kon zien. En we hadden toen ge luk met het weer. Weken lang helder. Je zag 'm iedere avond. Sommige mensen gingen er zelfs voor de stad uit, of keken vanaf de pier. Daar zag je 'm nog het bes te." Het hield wellicht ver band met zijn fameuze spookverhalen, of misschien was het gewoon een jeugd herinnering dat Johan de Vries er zowat tien jaar ge leden eens over begon. „Ik zou eigenlijk de negentig moeten halen. Dan kan ik de komeet van Halley nog eens zien. Want dat is zo'n gewel dige belevenis. Maar het is nogal veel gevraagd mis schien, negentig worden," zei hij toen. Dat is zo, maar hij haalde het wel. Alleen heeft inmid dels zijn gezichtsvermogen hem lelijk in de steek gela ten. Een nieuwe waarne ming zal niet meevallen, vooral niet omdat de komeet er ongunstig bij staat voor waarnemers op het noorde lijk halfrond. Wellicht iets voor hem om mee te gaan met een van die speciale vluchten, 'op zoek naar Hal ley'. „Ach, ik weet het niet. Als de komeet deze maand nog te zien is, hoop ik iemand zo gek te krijgen om me eens 'naar buiten' te rijden, zodat ik er toch nog iets van kan opvangen. En mee de lucht in? Ik heb nog nooit gevlo gen, moet je weten. Dat zou dus op m'n 89e m'n lucht doop worden, ach nee... Hoe wel, nou ja, waarom eigen lijk niet? Maar ze zullen het mij wel niet vragen." Halley, veel minder zicht baar dan toen, houdt de ge moederen nu niet zo bezig als in 1910. „De mensen wa ren toen een beetje bang dat de komeet zou vallen, of dat de staart de aarde zou ra ken. De kranten schreven daar wel geruststellend over: die kometen verlaten -Juin baan zomaar niet, maar ze knepen 'm toch. Het was ook zo'n fantastisch gezicht. Tegen mensen van vandaag zeg ik: verzuim niet om dat te bekijken ais je de kans hebt," zegt de man die de uitzonderlijke kans krijgt om twee keer 'Halley' mee te maken. Zoveel geluk had de En gelse sterrenkundige Ed mund Halley, naar wie de komeet is genoemd, niet. Hij leefde van 1656 tot 1742, zag de komeet zelf in 1682, maar maakte het niet meer mee dat zijn stelling -'deze ko meet komt iedere 76 jaar te- rug'- in 1758 inderdaad werd bewezen. Johan de Vries: „Het is waar, ik heb geluk. Wie weet, kan er nu nog wel tien jaar bij. Als dat lukt, hebben we een feestje, nietwaar." IS dat het lot van de kunst in 1986? In Hulst is er al met modder gegooid naar het gebouw van de kunstzinnige vorming. Laten we het jaar beginnen met een posi tieve uitleg: dit is creatief vandalisme... - fotowim kooyman at kan. Met zo'n rijbliivend oroef-op-de- om abonnement op die ïllemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. i Sluiskilse zanger krijgt 'Bermudaprijs'. Als die flapjes van I honderd dan maar niet op geheimzinnige wijze verdwijnen. Binnenvaarder in mist aan de grond. Het Bath bleek iets te Inauw. I ginter vakantie in Cadzand is populair. Maar langlaufen J °r de duinen doen ze er op laarzen, want de sneeuw blijft er volgens een plaatselijk hotelier nooit lang liggen. En da's maar goed ook, want een dergelijk winters ongemak hoort niet bij wat straks 'de modernste familiebadplaats van Ne derland' is. Door het 'gat van Cadzand' gloren volgens dezelfde hotelier e °Pklaringen. Over drijven de wolken. 1 I Overdrijven, dat kunnen ze wel in het Westen. r I ^eenwsvlaamse schutters vierden feest in Clinge. Kampioe nen van kaliber. 'liebollen voor Colombia. Daar zitten ze nou net op te wach- Zeeuwse pater over een oorlogje in Afrika: het ontwikkelen gaat wel, maar het afdrukken... Grenspaaltjes provincies na dertig jaar verzet. Nu de bakens nog. Het carillon gaat, uiteindelijk naar Heiligerlee. Als die ge schiedenis nu maar goed afloopt. Volgend jaar hopelijk 'geen gedonder in de polder'. Hoewel... Happy 198sex Iten. HET TERRORISME moet de kop worden ingedrukt. Daarvoor worden bij onze zuiderburen alle middelen in de strijd geworpen. Snelle actie bij overvallen, zoals door de 'Bende van Nijvel', staat voorop. Voor het tien man sterke politiekorps van Kruibeke is het echter te ho pen dat schietgrage gang sters geen supermarkt in hun gemeente als doelwit uitzoeken. Immers, de sterk verou derde kogelvrije vesten die de champetters om de schouders meezeulen wegen maar liefst 38 kilo. Voeg daarbij nog een helm van 7 kilo op het hoofd, en het zal duidelijk zijn dat de bewe gingsvrijheid van de Krui- beekse sterke arm te wensen overlaat. „Met die vest en helm zijn ze bij terrorisme zelf een schietschijf", stelde raadslid Camiel Steenssens vast. Vesten dus van lik- mijn-vestje. Voor de Krui- beekse champetters is het te hopen dat de loodzware ves ten in ieder geval bestand zijn tegen vijandelijk lood. Johan de Vries kreeg de tijd toegemeten om de komeet nog eens een keer te zien. Na 75 jaar. - foto vyim kooyman „IJj'ouw weer nogal"? vroog overlest nen kezijn, die'k in jaoren nie gezien aoi, zo enees aon mijn. 'k Most daor nie lank over deenken! Weette ivan'k die kjerel zee? „Nee, rechtuit nee! 't Gao d'ammel niemer naor't gedacht van Free"! „Alla jongen", zeettij, „maor da's toch nie waoren zeker eh? Zonen schonen tijd; gij keu toch nie te klaogen en eh Free"? „Da's nou zo botskes nie't geval, ik en't eel zeker nie kwaod. Maor weette ivaor ank bang voor zijn? Wij zijmen voor alles te laot"! IJ keek uitzijn ogen as 'n koei uit 'r kont. „Ik snap ou nie Free. Op waffer grond raide gij toch mee de zware kar? Da zij je toch nie gewend? 'k En ou vroeger nie anders as nen opgeruimden kjerel gekend". „Da's altijd zo gewist, g'et eel goe voor kezijn. Maor g'oor wank zeg: wij gaomen overal te laot voor zijn! Toen ammen nog mee kosten, ivast toen ieverast karnaval? Nou ammen zo stijf zijn as 'n ijzer ekken, vieren ze't overal! Wij kosten deur weer en wind op ons poten naor de kerk! Nou et ieder 'n auto, nou oefta nie meer. Da's toch geen werk.' Mee biechten is't van'tzelfde laoken 'n pak! In ouwen jongen tijd, agge nog wel's iets uitstak, koste ou paksken aon de paster zijnen neus gaon angen! Nou agge niks meer miskuist, deenkte dan z't nog verlangen? 't Moe nie meer en ze zien ou veel liever nie as wel kommen en wagg'ook doet kan ulder ook al niks meer bommen! Saomenweunen? 'Erehot, nen eenkelen in Brussel of in Gent, maor toch nie op Klooster zeker ofop't Alfend! En nou? Meer dan den elft, wett'k, kruip zomaor t'oop! Kende gij nog iemand die at achter 'n boterbriefken loop? Al wa leutug was, waster voor ons nie bij! Zo is't toch? Gezij't toch seens mee mij? En verkoopt's iets uit den of, 'n paor aiers, nen pirai of nen petet, dan pakken z'ou nog as tweeverdiener agge nie wa d'oplet! En, ik zeg da rechtendeur kezijn, waor'k eel vee bang voor zijn, da d'is, ank botskes ouwer oor en de burt is aon mijn óm mijn and 's op te gaon ouwen voor mijn AoOoWe, dan ze zeggen: ,,'t Is spijtig, maor 't is op, ge zijt te laot eh Free"! zaterdag 4 januari ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 a ds. G. Altink. Middelburg (Doopsgezinde Kerk): 10 a ds. G.v. Kerkvoort Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. G.v. Kerkvoort. zondag 5 januari HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: Doopsgez. Kerk: 10.30 u. Klanderman en ds. H. Valk. lerv./Doopsgez. dienst). Axel: 10 u. as. H.v.d. Berg. Biervliet: 9.30 u. ds. W. Meeuse. Breskens: 9.30 u. ds. P. Feenstra, Oost burg. Cadzand: dienst te Retranchement. Groede: 10 u. ds. P. de Vries (gezam. dienst te Waterlandkerkje). Hoek: 10 u. ds. W.v. Meeuwen. Hontenisse: 9.30 u. ds. R. Hartog. Hulst: 11 u. ds. R. Hartog. Nieuwvliet: 11 u. dhr. D.v. Es. Oostburg: 10 u. ds. J.v.d. Hoek. Retranchement: 10 u. dienst. Schoondijke: 10 u. Gezam. dienst te Waterlandkerkje. St. Anna ter Muiden: dienst te Sluis. St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 9.30 u. dienst. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herderkerk): 10 u. ds. D. Koelman. 19 u. ds. C. Hoogen doorn. (Opstandingskerk): 9 u. ds. E. Rietveld. Waterlandkerkje: 10 u. ds. P. de Vries (gezam. dienst). IJzendijke: 11 u. ds. W. Meeuse. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge (HA). 16.30 u. ds. M. Voet (gezam. dienst in 'Molenhof'). Zuidzande: 9.30 u. dhr. D.v. Es. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 en 17 u. dhr. Arendse. Hoek: 10 u. jeugddienst. 15 u. ds. L. de Noord, Gent. Terneuzen (Opstandingskerk): 10.30 en 17 u. dhr. D. de Best. (De Veste): 9 u. dhr. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. M. Voet. Aardenburg: 9.30 u. ds. J. Ytsma, Mid delburg. Breskens: 9.30 u. kand. M. Taalman, Biervliet. 17 u. drs. de Vries, Schoon dijke. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJ GEMAAKT) Axel: 9 u. ds. C. Mewe. 15 u. ds. P.v.d. Laan,'Gent. Hoek: 10 u. leesdienst. 15 u. ds. A. Krui- zinga. Terneuzen: 10.30 u. ds. C. Mewe. Zaamslag: 9.30 u. ds. A. Kruizinga. 15 u. ds. C. Mewe. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A.v. Heteren, Werkendam. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen (De Kandelaar): 10 en 19.30 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. J. Klander man. LEGER DES HEILS Terneuzen (gebouw Donze Visserstr.): 10 u. heiligingsdienst. 17 u. verlossings samenkomst. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalena zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Zierikzee - H. Willebrord, Molenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u Hansweert - O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. llu. Ma- ria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat. om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. of wel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezandc - O. L. Vrouw Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 17 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zat 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10 u. Kerk centrum De Hoeksteen, Rozenburg laan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerkcen trum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- zond. 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAANDE REN Clinge - H, Hendrikus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopening. zat. 19 u. zond. 9 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 19 u. en zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 17 u. en zond. 11.30 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9 en 10.30 u. Koewacht - H.- H. Philippus en Jaco bus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Lamswaarde - H. Corneiis. zat. 19 u. zond. 10 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zat. 17 u. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19 u. zond. 8 en 10 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. llu. Terhole - H. Gerardus Majella. zat 19 u. zond. 8 en 10 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zönd. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u, Verrezen Christus: Maand. tm. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart zat. 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onder staande pastorie te bereiken. OOST ZEEUWS VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Past. H.v. Leemput, Heikant, tel. 01140-12319, of Ziekenhuis Hulst, tel.

de Stem | 1986 | | pagina 19