Sluis trots op schilderij 24 DAGEN VOOR HALF GEL OVER TERUGHOUDENDHEID GEMEENTE Westdorpe is verlost van 'maanlandschap' Een schat van een bustein Sint Kruis Commissie Oostbur; is niet blij met krediet wegenleggerl Zogezegd Zeeuwse B 'Werkgelegenheid essentiëel' I Derde bonte avond in Nieuwvliet 24 DAGEN ZATERDAG 4 JANUAR11986 VAN ZEELAND VTERDAG 4 JANUAR11986 IJZENDIJKE - De Dorpsraad IJzendijke is diep teleurgesteld in de gemeente Oostburg. Bij het samenstellen van het dorpsplan, dat gisteren werd uitgegeven, bleek de Dorpsraad steeds opnieuw op een muur van terughou dendheid of onbegrip te stuiten. WONINGBOUW IN VOLLE GANG Bej aarde dame van tas beroofd v-pfzP - V.V:,'- Plaatselijk nieuws Aardenburg Biervliet Sluiskil Terneuzen Westdorpe Westdorpe DE STEM „dé 4inl krant T16 PAGINA ZEELAND 3 Dorpsraad IJzendijke is diep teleurgesteld Van onze correspondent „Wij concluderen derhalve, dat de vertraging die het tot stand brengen van het rapport heeft onder gaan, niet te wijten is aan de gekozen structuur, maar aan de gebrekkige, trage informatie- en communica tielijn tussen gemeente en Dorpsraad", zo staat in het slotwoord van het omvangrijke dorpsplan vermeld. Daarnaast zijn de samen stellers van het rapport er van overtuigd, dat het ontbreken van essentiële gegevens af breuk heeft gedaan aan de in houd of onderbouwing van de omschreven gebieden. „On danks diverse mondelinge en schriftelijke verzoeken is de gewenste informatie slechts summier of geheel niet ver strekt. Gelukkig kon via het Provinciaal Opbouworgaan veelal wel informatie ver schaft worden", vervolgen de samenstellers. In het dorpsplan, dat een tachtigtal pagina's ojnvat, zijn problemen en wensen omtrent wonen, werkgelegenheid, mi lieu, verkeer-vervoer en voor zieningen aan de orde gesteld. Per onderdeel worden aanbe velingen gedaan of problemen aan de orde gesteld. De IJzen- dijkse bevolking leverde bij het opstellen 244 reacties. „Hieruit blijkt, dat de inwo ners van kleine kernen bereid zijn om de basis aan te dragen voor het starten van een dorpsplan, als hier een ge richte benadering en gedegen introduktie tegenover staat", zeggen de samenstellers. Uit het dorpsplan blijkt, dat er voor de gemeente de ko mende jaren volop werk aan de winkel is. „Wij hebben oog voor het gegeven, dat de ge meente zich bij het stellen van prioriteiten niet enkel en al leen kan richten op onze kern", aldus de Dorpsraad. „Anderzijds zou het teleurstel ling bij de inwoners in de hand kunnen werken, wanneer pro blemen niet binnen de gestelde termijnen zouden zijn opge lost. Wij vinden het dorpsplan pas op zijn waarde getoetst als de gemeente,het plan erkent, en mede betrekt in toekomstig vormen en uitzetten van be leid". De Dorpsraad zal, zo staat in de conclusie vermeld, de voortgang moeten bewa ken, en het plan op regelma tige tijden moeten actualise ren. De bewoners moeten zo wel van de positieve als de ne gatieve resultaten op de hoogte gehouden worden. De gemeente Oostburg alsmede de politieke partijen krijgen op de komende jaarvergade ring op 21 januari gelegenheid op het dorpsplan te reageren. WESTDORPE - Ouders van kinderen uit de nieuwe wijk in Westdorpe hoeven niet langer meer bezorgd te zijn over de onveiligheid van een perceel grond in de Bernhardstraat, dat in de volksmond 'Het Maanlandschap' is gaan heten. Er worden nu daadwerkelijk huizen gebouwd. De benaming maanland schap ontstond nadat enkele Van een oneer verslaggvers NIEUWVLIET - Op 24 en 25 januari wordt voor de derde keer een bonte avond in Nieuwvliet gehouden. De eer ste keer was dit festijn in 1984. In 1985 werden er wegens enorme belangstelling twee avonden gehouden. Dit jaar weer. In totaal doen er zo'n tachtig personen mee. Er wordt één strenge regel in acht genomen: Wil men met één van de groepen meedoen, dan moet men inwoner zijn van Nieuwvliet. De organisatie is in handen van Greet)e de Hullu, Angela Hanenbergh, Bram de Keu- ninck en Jaap Fremouw. Het gehele gebeuren is in hotel-ca- fé-restaurant De Stadsherbeg te Nieuwvliet. De familie Worst stelt ieder jaar de zaal belangeloos beschikbaar voor repetities en opvoeringen. De entree voor de avonden is gra tis. Wel moet men een kaart hebben om één van de avon den te bezoeken. Deze kaarten zijn vanaf 13 januari af te ha len iri De Stadsherberg. Om de onkosten te dekken wordt er een verloting gehouden. De zaterdagavond is er bal na de voorstelling. Het programma ziet er als volgt uit: om 19.00 uur ope ning, daarna optredens van blaasgroep Nieuwvliet, mid dengroep kinderclub Nieuw vliet (6-8-jarigen), tienergroep één met zang, tienergroep twee met dans, accordeon- groep d'Aveseerder. Hierna volgt de pauze rpet verloting. Na de pauze treden de toneel groep en schoolkinderen op met de musical 'Ja schat, nee schat' van C. Veenhof. De schoolkinderen zingen de lied jes. De jongste deelnemer aan deze avonden is zes jaar, de ouds e66. jaren geleden opmerkingen hieromtrent werden gemaakt tijdens een raadsvergadering in Sas van Gent. Het was voor de kleine Westdorpenaartjes een heel leuke, maar levensgevaarlijke speelgelegenheid. Er werd on der meer met fietsjes gecrosst, waarbij de op het terrein aan wezige grote zandhoop van een aannemer als startbaan werd gebruikt. Toen de aan nemer, die enkele jaren gele den op een bouwterrein in de Westdorpse nieuwe wijk een aantal woningen zou bouwen, voorlopig moest afzien van de bouw, is het een gevaarlijk (speel)terrein voor de jeugd geworden. Er was reeds &n aantal hei palen in de bouwgrond aange bracht en nadat deze waren blootgetrild, bleven de meeste heipalen twee drie decimeter boven de grond uitsteken, het geen nogal wat gevaar met zich meebracht. Mensen van de bewonerscommissie West dorpe hebben een aantal ma len spelende kinderen van het terrein weggestuurd en hun ouders gewaarschuwd. Ook toen Gemeentewerken van Sas van Gent bij het ter rein veel onkruid had wegge maaid opdat de putten beter zichtbaar zouden zijn, bleef het een gevaarlijk stukje Westdorpe. Voor recreatie was het zeker ongeschikt. Het ge vaar is nu geweken. Het 'Maanlandschap' dat lang voor velen een doorn in het oog is geweest, is niet meer. Over enkele maanden zul len er de eerste mensen wo- TERNEUZEN - Gisteravond omstreeks halfacht werd de 75-jarige mevrouw M. de B. uit Terneuzen in de Emma- laan in haar woonplaats op weg naar huis van haar hand tas beroofd. De bejaarde vrouw was lopend, toen op een gegeven moment haar tasje door een haar achterop ko mende fietser uit de hand werd gerukt. Daarin bevond zich behalve een gering bedrag aan geld een doosje met medicijnen, in houdende een aantal capsules Indocid: (anti-reuma capsules) die bij inname, vooral door kinderen, nadelige gevolgen kunnen hebben. De bejaarde mevrouw liep bij de roof ver der geen letsel p. IJZENDIJKE - Bedrijvig heid en werkgelegenheid oefenen een wezenlijke in vloed op de leefbaarheid van een dorp. Daarom is het van het allergrootste belang om deze in stand te houden en te trachten om de nieuwe kleinschalige werkgelegen heid te stimuleren. Dit schrijft de Dorpsraad IJ zendijke in het gisteren ge publiceerde dorpsplan. „Bedrijvigheid binnen het dorp verhoogt het aan zien. Enerzijds om er te gaan wonen, anderzijds kan het andere ondernemers sti muleren". Volgens de IJzendijkse Dorpsraad kan ook de ge meente Oostburg zijn bij drage aan dit probleem le veren. „Uitgangspunt zou moeten zijn om de be staande werkgelegenheid en voorzieningen te hand haven, en mogelijk nieuwe bedrijven aan te trekken", aldus de Dorpsraad. „Het acquisitie-beleid dient be grensd te worden, zodat geen ruimte wordt geboden aan bedrijven, die inbreuk doen aan het dorpsaanzicht, of die de natuurlijke omge ving schenden. De bedrij ven zullen milieu-vriende lijk moeten zijn". De dorpsraad denkt aan directe financiële steun aan bedrijven en starters.Ver der vindt de Dorpsraad, dat de gemeente aandacht moet schenken aan het versprei den van toerisme naar het achterland, waar een kern als IJzendijke zich volgens hen uitstekend voor leent. De toneelgroep tijdens een repetitie Van onze correspondent Van onze correspondent OOSTBURG - De Oostburgse financiële commissie had gis teren nogal wat problemen met een aanvullend krediet voor een wegenlegger, ten be hoeve van de Deltawerken. Een zaak die 23.000 gulden vergt, en waar met name I. de Hullu problemen mee had. „Kunnen we die kosten niet doorspelen naar het Rijk? De Deltawerken is toch een natio naal belang. Het wordt op den duur een gebed zonder eind. Dan weer een krediet voor dit, en dan weer voor dat", aldus de D en T afgevaardigde. Hij was niet de enige die problemen had, want ook voor H. de Vries wordt het allemaal wat te veel. „Laat ons de zaak eens bekijken als het hele pro ject achter de rug is", stelde hij. Voorzitter H. Thomaes stelde dat een wegenlegger een wettelijke eis is. Er werd dus gestemd, maar niemand van de commissieleden gaf voor alsnog een positief geluid. Kritiek kwam er ook tijdens de rondvraag, en wel van G. van Schaick. Hij vond dat de gemeente in gebreke is geble ven bij het sneeuwruimen de afgelopen dagen. „De burgers worden op hun plichten gewe zen, en de gemeente blijft in gebreke. Een kwalijke zaak", meende hij. Daarnaast er- SINT KRUIS - Op vrijdag 10 en zaterdag 11 januari geeft de toneelgroep van Sint Kruis de jaarlijkse uitvoeringen in het Dorpshuis. Dit jaar wordt de klucht van Aad Caspers 'Een schat van een buste' op de planken gebracht onder regie van Gerrit van Hal. De spelers in 'Een schat van een buste' zijn Suzan Schep pers, Hubert Paridaen, Anne- mieke van Hal, Arnold Schep pers, Elly Scheppers, Lidwien van Hal, Jacqueline Haak, Ar nold de Croock en Gerrit van Hal. Op vrijdag 10 januari wordt de uitvoering voorafgegaan door een optreden door de Ko- - foto oe stem cor j. de boer ninklijke Muzieksociëteit 'Aardenburgsche Fanfare' on der directie van Roger Marto- ny. Na de voorstelling op za terdag 1 januari is er een bal. Vrijdags begint de uitvoering om 19.00 uur en op zaterdag om 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in 'Oud Gemeen tehuis' in de Dorpsstraat te Sint Kruis, tel. 01175-212. gerde hij zich aan het feit c mensen van het werkloze] project die tijdens de sne woverlast spontaan hulp den, werden weggestuuil Voorzitter Thomaes wist vj dit laatste niets af, en zei i als dit gebeurd was, het zeerste te betreuren. Minder problemen warenl met het beschikbaar stellf van een krediet van 25.000 gi| den voor de aanschaf van e reddingsboot met motor behoeve van de reddingsbi gade West-Zeeuwsch-Vlaaf deren. Ook geen problerr| had men met het voorstel t krediet beschikbaar te stel!] voor deelname aan 'Boot het Westduitse Dusseldo waar men de Breskense jacl haven in het bijzonder en West-Zeeuwsvlaamse recri tie in het algemeen wil ga promoten. Ook vorig jaar y men op-deze toeristische ba present. Ook H. de Vries was eens met dit laatste voorsl Wel had hij kritiek op de wil waarop sommige aanvullerf voorstellen op tafel v gebracht. Ook gisteren wail er weer een tweetal aaml lende voorstellen - de weg| legger en 'Boot '86' pleitte voor een goede agenl zonder voorstellen die opf allerlaatste moment te vol schijn komen. „En dan t met punten (de wegenlegg red.) die al uitgevoerd zij spuwde hij zijn gal. Voorzit Thomaes beloofde beterscha w.\ JLtivIL*. Het schilderij Van Jacob van Loo, dat Sluis in bruikleen heeft gekregen foto de stem cor j de boer Van onze correspondent SLUIS - Een trotse burge meester Asselbergs onthulde tijdens een druk bezochte tra ditionele nieuwjaarsreceptie in het Sluise Belfort het schil derij 'De kuswedstrijd van Amaryllis en Mirtillo' van de kunstschilder Jacob van Loo, die in 1614 in Sluis werd gebo ren. Van Loo heeft 29 jaar in Sluis gewoond. Hij verhuisde naar Amsterdam, waar hij grote bekendheid genoot. In een lofgedicht dat in 1654 door Jan Vos werd geschreven werd hij vergeleken met be roemde schilders zoals Rem brandt, Kalf en Bol. In 1661 werd Van Loo echter wegens een door hem gepleegde moord het land uitgewezen. Hij trok met zijn gezin naar Parijs, waar hij spoedig lid werd van de Koninklijke Academie en zich weldra tot Fransman liet nationaliseren. Werken van hem hangen in vele grote musea over de hele wereld. Slechts door een toeval werd het Sluise gemeentebe stuur ervan in kennis gesteld dat een Sluisenaar door zijn schilderkunst wereldfaam had verkregen. Tot voor kort was men daar in Sluis onwetend van. De rijksdienst beeldende kunst bleek in het bezit te zijn van een schilderij, dat slechts na een grondige restauratie weer tentoongesteld kon wor den. Deze dienst was bereid dit schilderij aan het gemeente bestuur van Sluis in bruikleen te geven om te worden opge hangen in de fraaie raadzaal. De restauratie duurde bijna 4,5 jaar. Burgemeester Assel bergs toonde zich bijzonder verheugd en dankbaar voor deze geste van het ministerie van WVC om dit kunstwerk in bruikleen te geven. Hij noemde het een eer dat Sluis thans eindelijk in de gelegen heid is om een tot nu toe in Sluis onbekende zoon op een waardige wijze in de belang stelling te plaatsen. Door een druk op de knop verwijderde hij het gordijn dat het schilde rij, dat geschilderd werd naar een scène in de opera 'De trouwe herder' van een Ita liaanse componist, voor de aanwezigen verborgen had gehouden. De receptie, die in zeer gea nimeerde stemming verliep, werd opgeluisterd door het muziekgezelschap Apollo. Commissie financiën - De commissie financiën en onder wijs komt in openbare verga dering bijeen op het gemeen tehuis op dinsdag 14 januari om 19.30 uur. Parochieraad - De parochie Aardenburg gaat maandag 13 januari een parochieraad kie zen. Dat gebeurt tijdens een bijeenkomst op de r.k. basis school 'Op Dreef', die om 19.45 uur aanvangt. Op de agenda komen ook de verslagen voor van de verschillende paro chiële werkgroepen. Welzijnscommissie - De com missie van advies en bijstand voor welzijnsbeleid komt in vergadering bijeen op woens dag 15 januari om 19.30 uur in het gemeentehuis. Er is spreektijd voor het publiek. Personeelsavond - De tradi tionele nieuwjaarsbijeen komst voor het gemeenteper- soneel vindt plaats op vrijdag 10 januari in Gasthof 'De Jonge Leeuw.' Voor de bijeen komst ontvangt het dagelijks bestuur van de gemeente het voltallige personeel in de bur gerzaal van het stadhuis. Nieuwjaarsbolling - Op bol baan 'Ons Genoegen' in Bier vliet werd weer een oud- en nieuw-bolling gehouden. De uitslag hiervan is: 1. J. Bogte, J. Moens, A. de Krijger, 2. J. de Krijger, J. Dingemanse, J. Boerman, 3. W. Versluys, Jan Moens, J. van de Velde, 4. P. Jansen, J. Bogte, A. Seynesael, 5. B. Bracke, A. Versluys, F. Pottelberghe. Kerstboomverbranding - Dinsdag 7 januari wordt in Biervliet de kerstboomver branding gehouden. De kinde ren kunnen vanaf half vier de bomen inleveren op de stads weide 4. Om 19.00 uur is dan, met medewerking van de brandweer, de verbranding op de stadsweide. Plattelandsvrouwen - De Ne derlandse Bond voor Platte landsvrouwen houdt op dins dag 7 januari een nieuwjaars receptie. Deze is bij Foto Faas in Hoek en begint om 10.00 uur. Vogelbeurs - Zondag houdt vogelvereniging De Sluiskilse Vogelvrienden een beurs in zaal Dallinga. Deze beurs, die duurt van 10.00-13.00 uur, is tevens bedoeld als een soort nieuwjaarsbijeenkomst voor de leden. Er is voorts een op koper aanwezig. Het bestuur heeft tevens een gratis verlo ting voorbereid. Rollendriedaagse - Toerclub Neutraal houdt op 22, 23 en 24 januari in zijn clublokaal een rollendriedaagse voor ploegen. Elke ploeg bestaat hierbij uit twee renners. De wedstrijden beginnen elke avond om 19.30 uur. Ploegen kunnen inschrij ven bij café Neutraal of bij de heer A. Brandenburg. Bingo - Buurthuis De Bolster van het SKW houdt maandag avond in het bejaardencen trum De Blide weer een bingo avond, aanvang 20.00 uur. Hieraan kan worden deelge nomen door iedereen die ouder is dan 16 jaar. Gezindsdienst - Voor een ge- zinsdienst, waaraan met name door schoolkinderen actief werd deelgenomen, bestond veel belangstelling. Heel veel ouders en andere belangstel lenden waren naar de kerk ge komen om de viering bij te wonen, die als motto had: „Een (ADVERTENTIE) ster, een boom, een stal." deren zorgden daarbij vi een fraaie aankleding van kerk. Er vond ook een lie! processie plaats. Tijdens dienst, die werd geleid di pastor Jos Thiellier, zong het gemengd koor, het jeuj koor en de kerkbezoekers e gepaste liederen. Wandelsport - Vandaag, terdag 4 januari, wordt Westdorpe en omgeving wandeltocht gehouden, die| georganiseerd door Zeeuwse Wandelsportb Het is de tweede winterwl deling van de bond in een se} van vier. Men vertrekt vanaf Oude Raedhuys' aan Graafjansdijk te Westdol om kwart over één. De afl leggen afstanden bedragf respectievelijk vijf, tien vijftien kilometer. De toch'l lopen langs polderwegen 1 enkele kreken, die ook in I wintermaanden zeer aantal kelijk zijn. Na afloop ontval gen de deelnemers een herfl neringsmedaille van Zeeuwse Wandelsportbond I Dat kan. Met zo'n vrijblijvend nroef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevaneerde 4-in-l-kranl. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half gela in de bus. i Naam: Adres: Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PRQEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.50 (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, ^800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. HIJ wille het gezic Joh~ hceft leefti heid verte herh een ind ley, lome spoo' aan d MINDER papier, meer re sultaten'. Met die leus gaat de groepering Gemeentebe langen in Aardenburg de campagne in voor de ge meenteraadsverkiezingen. In een huis-aan-huis ver spreid stencil, toch een mooi stapeltje papier al bij al, somt men zowat alle begrip pen op waarvan de gemid delde burger een flauwte krijgt. Van inspraakproce dures tot sub-commissies, van inventarisatie tot terug koppelen. Dat laatste doet de fractie zelf wel heel nadrukkelijk. De opgesomde begrippen kunnen volgens Gemeente belangen 'de democratie en het functioneren daarvan binnen een samenleving be vorderen.' Maar de risico's zijn groter: „Toch maken zij een bestuursapparaat vaak tot een papieren tijger, een instituut zonder enige slag vaardigheid, aan handen en voeten gebonden, het top punt van ambtenarij." Maar dat gaat natuurlijk niet zomaar, dat laatste. On der de potentiële kiezers zijn ei te veel in overheidsdienst. Daarom een toevoeging tus sen haakjes: („met excuses aan ai die ambtenaren die He hun werk zo goed mogelijk band proberen te doen, maar ook spoo' vaak door de bomen het bos was niet meer zienheri Gemeentebelangen hoopt Vrie hiermee goede papieren te hebben voor betere resulta ten bij de verkiezingen. ZE zijn er weer. Wat van die prikkelende uitspraken, die niet de volgende dag de krant al halen, maar die wel een groter publiek verdie nen dan het gezelschap waarvoor ze werden gedaan. Door ons bijeen gebracht om u nog eens te laten glimla chen. Zogezegd. Burgemeester C. Spijker boer na een persconferentie van het college: „Als mijn kleinkinderen later aan mij vragen hoe het besturen in Oostburg ging vertel ik dat dat niet zo moeilijk was. Al leen veranderden de ivet- houders plotseling wel eens van mening onder de uitroep 'Wij stellen ons flexibel op'". Wethouder J. Thomaes (WD) van Oostburg nadat hij onverwacht zijn college wethouder J. Vergouwe (PvdA) in een stemming liet vallen: „Och, zo vlak voor de verkiezingen is het niet on gezond om eens een andere mening te laten horen". Burgemeester Ockeloen van Terneuzen (nav vermin derde bijdrage kerken aan SOS Telefonische Hulp dienst): „Straks moeten we het tractement van de domi nee ook gaan betalen. Da's allemaal none of our busi ness, om het eens goed op z'n Hollands te zeggen. Burgemeester Jacobs van Hulst aan het eind van de nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel, op weg naar de raadsvergadering: „En dan begeef ik me nu naar de speeltuin der democratie". Voorzitter C. van de Broek van de Schuttevaer-afdeling Terneuzen (over de invoe ring van verplichte kaarten en kompassen voor schip pers) „Als men ziet dat gere geld Franse schepen worden binnengepraat door radar posten of binnen gebracht door DGSM-boten omdat men eenvoudig de weg niet weet, zowel overdag als 's nachts, en dan praten we niet over mist, dan vraag je ie af of ze zomaar naar bui ten varen in de vaste over tuiging dat het toch wel goed komt, hier in Nederland." jjj Sluiskilse zanger krijgt 'Bermuda nonderd dan maar niet op geheimz Binnenvaarder in mist aan de gro nauw. Wintervakantie in Cadzand is door de duinen doen ze er op laarz er volgens een plaatselijk hotelier maar goed ook, want een dergelij niet bij wat straks 'de modernste f derland' is. Door het 'gat van Cadzand' gloren de opklaringen. Over drijven de w ze wel in Overdrijven, dat kunnen Zeeuwsviaamse schutters vierden hen van kaliber. Oliebollen voor Colombia. Daar zi [EELA

de Stem | 1986 | | pagina 18