m ant n LUS I et tnele Pottenbakkersoven voor Xaixai HET ALLEEN PRATEN MAAR OOK Actie voor verbetering begraafplaats Heikant Y INOLOGIE 'eekenddienst tem-redactie A12 Z/iTERDAG 4 JANUARI 1986 BEL VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 ;ht Hi'liST - In de Hulster binnenstad wordt bin nenkort het eerste project aangepakt in het kader van de stadsvernieuwing. •ren PVDA SAS HELPT DERDE WERELD Draagkracht politierapport KI )RT ZEEUWS Ibileum, receptie, pg, overwinning, openbare dank, Ibest eens in de familieberichten. 1 hoeft het niet te log geen tientje). 1,85. Eén grote loor het plaatsen Jmet een tormaat Ij 13,00 toeslag ïivraag. Bij niet 13,00 adni.kosten let geretourneerd, (iw tekst 2 dagen ^n onze kantoren. Jirt u eveneens 2 |r Postbus 3229, opgaven worden indien naam en dien Uw betaling hen ons het recht laf van redenen te [leuws op donderdag. ulst begint met tadsvernieuwing Van een onzer verslaggevers HEIKANT - Het kerkbestuur van de H. Thcrcsiaparochlc in Heikant heeft de inwoners ge vraagd om geldelijke steun voor de verbetering van de be graafplaats. Het gaat daarbij in de eerste plaats om de aanleg van een verharde plek, waar de men sen zich bij slecht weer kun nen verzamelen zonder dat ze in de modder hoeven te staan. Voorts wil het kerkbestuur een overdekking realiseren, waar de mensen droog staan tijdens regen. Voor de aanleg van de slechtweer-voorziening kan een beroep worden gedaan om vrijwilligers. De materiaal kosten worden echter geschat op zo'n vijfduizend gulden. De R.K. Muziekvereniging Heikant heeft zich bereid ge toond een steentje bij te dra gen in de vorm van een belan geloos koffieconcert. Dat vindt plaats in gemeenschapscen trum 't Heike, op zondag 12 ja nuari om 11 uur. Daarmee wil het kerkbestuur een 'tegen prestatie' leveren voor de bij dragen van de parochianen. Het plan om iets te doen aan de erbarmelijk slechte om standigheden waarbij af scheid moet worden genomen van de overledene is naar voor gekomen tijdens de laatste vergadering van het kerkbe stuur. „Een plan is mooi", zo schrijft het bestuur aan de pa rochianen, „realiseren nog mooier. Maar het uitvoeren van een plan kost geld en daaraan ontbreekt het uw kerkbestuur". Men spreekt dan ook de hoop uit dat de Heikantenaren massaal het koffieconcert ko men bijwonen en een bijdrage deponeren in de offerblok, die voor deze gelegenheid in 't Heike wordt geplaatst. Wie niet aanwezig kan zijn, maar wel een bijdrage wil leveren, kan ook terecht op de pastorie. |rgen ■ficiat met lag. hte llameboodschap gezinnen over Fr! Van een onzer verslaggevers Illet gaat om het gebiedje Lange en Korte Bellings traat- Op een nu nog braakliggend stuk grond, omslo ten door de bestaande bebouwing en de stadswallen, nat de Hulster Woningbouwvereniging dertien een- Bzinswoningen bouwen. De tuinen ervan zullen grenzen aan de stadswallen. |op de hoèk van ^de Korte eigenlijk op drie poten", zegt directeur C. van Leuven van het Gemeenschapswerk. „Nieuwbouw, renovatie van bestaande woningen en het aanpakken van de woonomge ving. We hopen dat de mensen zich niet beperken tot hun eigen huis of tuintje, maar dat ze samen meedenken hoe het hele gebiedje aantrekkelijk kan worden gemaakt om er plezierig te wonen" De 'cluster' Korte en Lange Bellingstraat is het eerste stukje stadsvernieuwing dat wordt aangepakt. Gezien de beperkte gemeentefinanciën moet er stapsgewijs worden gewerkt. Dat is trouwens ook een van de aanbevelingen ge weest uit de inspraak rond het bestemmingsplan voor de bin nenstad. Niet alles in één keer proberen te realiseren, maar stap voor stap. Met zo eenvou dig mogelijke middelen het doel bereiken. „Als je dat doortrekt op stadsvernieu wing", zegt Van Leuven, „dan betekent dat geen groot ambi tieus plan voor de binnenstad, maar dat je de zaak overzich telijk houdt door cluster voor cluster af te werken". Een volgend plannetje is de Nieuwe Weg. Zo komen de ten t Stem Bellingstraat en het Solmsbol- irk komen ook huizen te an. Het is nog de vraag of 00k dit eengezinswoningen of sta pel woningen moeten wor den Daarover is nog overleg met de woningbouwvereni- g. Afhankelijk van het ge- ten type gaat het om zes of ht huizen. >t het plannetje wordt te- poet gekomen aan een van belangrijkse resultaten uit d^ inspraak over de binnen- d, het versterken van de tinfunctie. Dat betekent erigens niet alleen nieuw- luw, maar ook dat het wonen iftiger moet worden en aan- kkelijk voor jonge gezin nen Daarop is de invulling van dit projectje gericht. JVoor de toekomstige bewo ners wordt op een open stuk in de Lange Bellingstraat par ken •gelegenheid gemaakt. Bij de woningen komen overigens ook enkele garages. Het hele plannetje wordt ruim voorzien van groen en veilige speelmo- gelijkheden voor de jeugd, met een voetpadverbinding naar het Solmsbolwerk, dat moge lijk een opknapbeurt krijgt. jHet projectje loopt vooruit op het nieuwe bestemmings plan voor de binnenstad. Dor alvast met dergelijke idsvernieuwingsplannetjes te* beginnen", zegt H. van de jgert van de afdeling ruim- jjke ordening, „willen we de insen laten zien dat er niet n maar gepraat wordt en ipels papier worden gepro- eerd, maar dat er ook in de praktijk iets gebeurt". Op dit kaartje ts te zien hoe het gebiedje tussen de bestaande bebouwing van de Korte en Lange Bellingstraat en de stadwallen ingevuld gaat worden. Aan het uiteinde van de Lange Bellingstraat komen ook nog twee koopwoningen die door een particuliere aannemer worden gebouwd. volgende jaren nog andere ge deelten van de binnenstad aan de orde zoals de Tuinstraat. Baudeloo, de Dubbele Poort en het 's Gravenhofplein. Om een en ander te kunnen realiseren hoopt de gemeente op wat geld uit de provinciale knelpunten- pot voor stads- en dorpsver nieuwing. Als de gehele proce- spade de grond in kan voor het dure vlot verloopt hoopt men projectje Korte en Lange Bel- dat half dit jaar de eerste lingstraat. m 1 Meedoen fcehoopt wordt dat de bewo ner; van het betrokken ge biedje zelf ook meedoen met de stadsvernieuwing. Dat kan dooi verbetering van de be staande woningen, waarvoor dan subsidie krijgen. „Nu de bedragen in de gel de verordening niet van in aard om iedereen enthou- jst te krijgen", aldus Van de igert, „maar er wordt be- ideerd of het mogelijk is om subsidie wat aantrekkelij- te maken". innenkort krijgen alle be tters persoonlijk een uitno- ;ing in de bus om een infor- itie-avond over het plan- |je bij te wonen. Die is op idag 21 januari in het te Hert. De avond wordt irganiseerd door de Stich- Gemeenschapswerk en er llen dan vertegenwoordi- aanwezig zijn van het ge- ntebestuur en het stede- iwkundig bureau, stadsvernieuwing steunt Voor redactionele zaken, Jus "iet voor bezorgklach ten of advertenties, kunt u fit weekeinde contact op- i Benin: met Eugène Ver- ftraeten, tel. 01140-16755 Paterdagavond 01140- 12748). B.g.g. 01153-1534. leuzen, Hulst en Goes sssen en telefoon- imers op pagina 2. ilngstljden: '12.30/13.30-17.oo uur. die leuzen: Rein van der n (editie-chef), Jan (Plv. chef), Emile in. Co Meertens, Cor de rj'0'0). Ton Koomen ld). Hulst: Frank Deii, ene Verstraeten letburg: HenkPostma. 8 Clé van Katwijk. Plertentie-exploltatle lsP >ur Zeeland: ^Menu. privé tel. 01150- s-io De Wolde: 'Werken aan hun zelfstandige toekomst'. Door Ronald de Bruijnc „Het is allemaal begonnen met de jumelagecontacten die wij als afdeling onder hielden met de Franse socia listen in Bailleul", vertelt André de Wolde. „Bailleul was op haar beurt verbroe derd met Werne en al gauw ontstonden tussen onze afde lingen sociale contacten en bezoekjes over en weer. Eind 1984 kwamen de Fransen met het voorstel Iets gezamenlijk te doen, wat resulteerde in een bijeenkomst in Werne in februari van dit jaar. De ge volgen kennen we inmid dels". Men zette samen de zinnen op een project in Mozambi que. De Nederlandse ontwik- kelingsorgansiatie Novib coördineerde het totale pro ject. „Als afdelingen afzon derlijk zijn wij elk te klein voor een dergelijk grote op zet van zo'n project. Boven dien kan de Novib met zijn deskundigheid op het gebied van ontwikkelingshulp het project dragen". De stichting heeft tot taak om eind 1986 tenminste 10.000 gulden op tafel te hebben als bijdrage in het Novib-pro- ject en bedoeld voor de fi nanciering van de potten bakkersoven. „Hoe de afzon derlijke afdelingen dit geld op tafel krijgen is hun eigen zaak. Echt vaste afspraken over ieders bijdrage hebben we niet gemaakt. Ieder doet wat hij kan. Wel hebben we, gezien de draagkracht en grotere omvang van de SPD in Werne, een soort in- brengsverhouding afgespro ken. Voor de Sasse PvdA be tekent dit, als weinig finan cieel draagkrachtige afde ling, een bijdrage van zo'n 2000 tot 2500 gulden. Geld wat bijeen gebracht moet worden door acties als een rommelmarkt, loterij, een papieractie en een bingo". De Wolde is er totaal niet ongerust over het streefbe drag niet te halen. „Momen teel hebben we zo'n 1200 gui- DE SOCIALISTISCHE afdelingen uit Sa* van Gent (PvdA), het Franse Bailleul (Partle Soclallste) en uit het WestdulUe Werne (SPD) kwamen In april van dit jaar In Sas van Gent bij een en kozen er voor de gezamenlijke aanpak van een ont wikkelingsproject In het Afrikaanse Mozambique. Speciaal voor dit doel verenigden de socialisten zich In een heuse stichting: Stichting Socialistische Actie Derde Wereld. In sa- menwerkrlng met en onder toeziend oog van de Novib koos men voor een tweejarige Inspanning, namelijk het project 'de financiering van een elektrische oven voor een pottenbak kerscoöperatie In Xalxal, een stadje In Mozambique, even ten zuiden van de hoofdstad Maputo'. Begin december werd In het Noordtranse Bailleul (zusterstad van Sas van Gent) het stichtingsbestuur gevormd. Over de opzet en achtergronden van dit volgens hem 'unieke' samenwerkingsproject, spraken we met Andró de Wolde, nieuwbakken penningmeester van de stichting en vertegenwoordiger van de PvdA-aldelIng Sas van Gent. den bij elkaar en van de kant van het PvdA-gewest heb ben we een subsidie van dui zend gulden in het verschiet. Alles wat we dus in 1986 nog kunnen verdienen is extra". Een belangrijke rol bij de fondsverwervende acties is volgens de PvdA-er wegge legd voor voorlichtende pu bliciteit: „We doen er alles aan om de mensen duidelijk te maken waarom en waar voor we geld inzamelen. De stichting is zo van plan om in de drie deelnameplaatsen een tentoonstelling te laten circuleren over het ontwik kelingswerk in het algemeen en over ons Mozambique- project in het bijzonder". Het project, hoe kleinscha lig het in feite ook is, heeft voor de drie socialistische af delingen nog een veel rui mere betekenis. „Je moet dfeze grensoverschrijdende aanpak ook zien als een bij drage aan de Europese ge dachte", aldus De' Wolde. „Het op deze wijze contact met elkaar hebben, samen werken en zich gezamenlijk inzetten voor een goede zaak, kan leiden tot meer begrip voor elkaar en wellicht tot contacten met andere landen in Europa. Je kunt hier op veel niveaus aan werken en ons project is daar een voor beeld van. De Europese ge dachte (het samenwerken van de Europese landen op velerlei gebied) is een zaak van de lange adem gebleken. Hopelijk kunnen wij als Ne derlandse, Franse en Duitse socialisten met dit project een bijdrage leveren aan de gedachte. Daarnaast is het blijven werken aan voorlich ting van de offerbereidheid van de rijke landen een be langrijke taak". Hoewel momenteel de pu blieke aandacht sterk uit gaat naar de plaatsing van de middellange afstandsra ketten in Europa als bedrei ging van de wereldvrede, zien de initiatiefnemers van het project nog een andere adder onder het gras. De Wolde: „De ontwikkelings hulp wordt door de stichting ook gezien in het kader van de polemoiogische visie van Galtung. Deze stelt, dat niet alleen de bewapeningspoli tiek een bedreiging vormt voor de wereldvrede, maar dat ook de wanverhouding tussen arm en rijk een tijd bom is onder de wereldvrede. Elke relatie op lokaal of ho ger niveau, waaruit solidari teit met de derde wereld voortvloeit, vormt een bij drage tot rechtvaardiger verhoudingen en daardoor inatandhouding en bevorde ring van de wereldvrede". Ook uit de visie van de No vib, waarbij de stichting So cialistische Actie Derde We reld zich graag aansluit, blijkt een doordachte opzet van het project. André de Wolde: „Het pottenbakker sproject in Mozambique wil meer zijn dan hongerbestrij ding. Dit is slechts inciden tele hulp en vaak symptoom bestrijding. Blijvende oplos singen mogen we er niet van verwachten. Uitgangspunt bij dit project is dat het blij vende hulp moet geven. Het stimuleren van de bevolking tot zelfhulp is belangrijk en mondt uit in zelfstandigheid. Het vermindert voor Mo zambique bovendien de af hankelijkheidsrelatie met Zuid-Afrika. Het gaat in ons project dus duidelijk om kansen scheppen voor de op bouw van een zinvol, zelf standig bestaan en werken aan hun zelfstandige toe komst". De hulp moet dus uitmon den in zelfstandigheid van de betrokkenen. De aanschaf van de nieuwe oven in de pottenbakkerscooperatie in Xaixai betekent dan ook een stap verder in de opbouw van deze kleine industrie tot een zinvol stukje werkgele genheid. Een basis voor eco nomische onafhankelijkheid in de toekomst. Momenteel vinden zo'n twintig gezinnen een bestaan in de pottenbak kerij in Xaixai. Duidelijk is wel dat nog een en ander in opbouw is. De samenwerkingsvorm tussen de afdelingen van landelijke politieke partijen wordt door De Wolde als 'uniek' bestempeld. „De meeste samenwerkingsver banden in Europa zijn die tussen gemeenten. Ik acht de samenwerking tussen afde lingen van partijen echter een stuk actiever van karak ter. Je bent steeds zelf aan het werk, waarbij tevens een verdieping van sociale con tacten plaatsvindt. De Duit sers drukken dit plastisch uit met de term 'Aktionsge- meinschaft". Illustratief in dit verband is wel dat het door de Sasse- naren, Fransen en Duitsers opgezette samenwerkings verband de aandacht trekt in de landelijke socialistische partijen en bij leden van het Europees Parlement, met name in Duitsland en Frank rijk. GOES - Vrijdagmorgen vroeg werd brand ontdekt in de ga ragebox van de heer L. uit Ka- pelle aan de Nachtegaallaan te Goes. De daar geparkeerde personenauto van G. J. V. uit Goes brandde geheel uit, ter wijl de garagebox ernstige schade opliep. De schade wordt geschat op 20 25.000 gulden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. GOES - Bij het belastingkan toor aan de A. Joachinikade is ingebroken. Door het forceren van een ruit is men binnenge komen. Er worden kantoorbe nodigdheden ter waarde van 2000 gulden vermist. De braakschade bedraagt 250 gul den. In het vormingsinstituut aan de Keizersdijk werd even eens ingebroken door het for ceren van een raam. Hier wor den huishoudelijke artikelen ter waarde van 600 gulden vermist, terwijl de totale schade 1200 gulden bedraagt. In het medisch dagverblijf De Rank in Goes-Zuid werden vijf buitendeuren met een scherp voorwerp bekrast. De schade bedraagt 750 gulden. TERNEUZEN - Donderdag nacht is ingebroken in de kof ferruimte van een aan de Diepenbrockstraat gepar keerd staande personenauto van A.M. uit Badhoevedorp. Daaruit verdwenen een tas met gereedschappen, een autoradio en twee boxen. Ver moedelijk heeft men om in de kofferruimte te geraken ge bruik gemaakt van een valse sleutel, daar geen inbraakspo ren werden waargenomen. 'S-GKAVENPOLDER - Vos senjacht - De ZRTC Theo Middelkamp houdt de zonda gen 5,12 en 19 januari een vos.- senjacht op Zuid-Beveland voor alle categorieën. Het in schrijfgeld bedraagt een rijks daalder en de vertrekplaats is steeds bij sporthal Zwake om half elf 's morgens. Daar is ook de prijsuitreiking. De route wordt door pijlen aangegeven, die staan bij of net na een wegkruising zodat er soms on verwacht geremd moet wor den (intervaltraining). Wan neer de wegen besneeuwd zijn gaat deze vossenjacht niet door. LEDENVERGADERING PVDA - In De Stenge te Hein- kenszand houdt de PvdA maandag 13 januari een open bare ledenvergadering. Op deze bijeenkomst wordt de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. Een evaluatie functioneren raadsfractie '82/86 staat eveneens op de agenda.' De avond begint om 20.00 uur. BEGRAAFRUIMTE - Hein- kenszand - Omdat de begraaf- ruimte op de algemene be graafplaats aan de Kerklaan steeds minder werd, is door de gemeente in 1984 een nieuwe begraafplaats aangelegd aan de Noordlandsewee. Deze nieuwe begraafplaats is met ingang van 1 januari in gebruik genomen. Er vinden nu geen begravingen meer plaats op de begraafplaats aan de Kerklaan, met uitzondering van begravingen in reeds ge reserveerde graven. Het on derhoud van de 'oude' be graafplaats en de graven daarop worden gewoon op de oude voet voortgezet. KAPELLE - Schapen - De Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders houdt haar jaarvergadering op donderdag 16 januari om 10.45 uur in De Vroone te Kapelle. Tijdens deze bijeenkomst worden een inleidingen gehouden door A. Visser (IVO) over produktie- verbetering voor slachtlam producenten, met daarop aan sluitend een discussie. F.Borg- steede (CDI), spreekt over .ren dementsverbetering door maagdarmwormbestrijding. GOES - PVDA - De Partij van de Arbeid, afdeling Goes, ver gadert dinsdag 14 januari in de Prins van Oranje te Goes (aanvang 20.00 uur). Een van de agendapunten op deze avond is de vaststelling van de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen 1986. Verder spreekt men nog over de gemeentepolitiek. Hie- bij komen diverse zaken aan de orde als werkgelegenheid, stadscamping, recreatie. GOES - Woonproblemen - De commissie wijkbelangen in Goes-zuid heeft het plan opge vat tot het instellen van een onderzoek dat knelpunten in de wijk aan het licht moet brengen. De problemen die be woners in hun omgeving te genkomen worden bekeken door de commissie en deze zul len omstreeks de gemeente raadsverkiezingen onder de aandacht worden gebracht. De reden van dit initiatief is dat sedert de aanleg van de wijk (twintig jaar geleden), nauwe lijks meer ingrijpende verbe teringen zijn aangebracht. Om de grieven te onderbou wen wordt binnenkort aan een honderdtal willekeurige wijk bewoners in Goes-zuid naar hun mening gevraagd middels een vragenlijst. Tevens staat in het wijkblad De Pit een vragenlijst, zodat degenen die niet rechtstreeks benaderd zijn, toch kunnen reageren. MIDDELBURG - Kwaliteits kring - Ondernemers in Mid den-Zeeland gaan een Kwali teitskring oprichten. Zo'n kring bestaat uit vertegen woordigers van bedrijven en instellingen en heeft tot doel het kwaliteitsniveau in het be drijfsleven te verbeteren. Dit ter bevordering van doelma tigheid en ter verbetering van concurrentieposities. De kring wordt op 15 januari opgericht in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Middel burg. Er wordt dan ook een film vertoond over kwaliteits zorg. j

de Stem | 1986 | | pagina 17