bird erste slachtoffer in Parijs-Dakar Commissie Formule-1 stelt vergadering uit MEE SCHAATSSPRINTER JAN YKEMA: Verlenging contract KNVB-coaches uitgesteld Skister ontwaakt uit coma bl van een auto. ïiitree ieuwe Boer ïcker I00RDSTRAAT ?ag Oostburg in zin tapoel derde i Haarlem Lokhoff terug bij Oranje Broers Piket derde bij EK schaken MOTORCOUREUR VERONGELUKT BIJ SETE 1IMISSAN I Van ome sportredactie HEERENVEEN - Jan Ykema is de laatste dagen opvallend stil geweest. Het bluffertje uit Harlingen vertoefde in gedachten reeds op het ijs van de Vechtsebanen in Utrecht, waar zaterdag en zondag het Nederlands kampioenschap sprint op de schaats wordt verreden. Nederlandse schaatstop naar Alma Ata Kernploegen naar NK sprint SPORT IN 'T KORT Van Cromvoirt verliest in Rotterdam SPORT IN 'T KORT >.795.- ,déSÊÈ\ DE RTEM-S I. ID AG 3 JANUAR11986 "iff I i tEDRIJF on ome sportmedevxrker IERS - De rally Parijs- r heeft zijn eerste slacht- De Japanse motorcou- yasua Kaneko werd tij de eerste etappe, een ver- ngsrit naar Sète, vlak de Zuidfranse havenstad erdagnacht door een te- gger geschept. Franse automobilist die verluidt onder invloed .eerde, en evenals zijn Jenote en beide kinderen in de wagen zaten onge- ~rd bleef, was door onbe- ide oorzaak op de ver- rde weghelft terechtgeko- 45-jarige Kaneko die voor de tweede maal aan de rally meedeed, overleed in het ziekenhuis met aan zijn sterf bed organisator Thierry Sabi ne. Kaneko was de oudste van de drie Japanse motorcou reurs die aan de rally mee doen. Na de proloog van zondag voelde hij zich ondanks enkele valpartijen uitgelaten. „De sneeuw heeft me niet veront rust. Ik heb vooral op safe ge reden. Mijn eerste Parijs-Da kar was om te leren. Nu ben ik eigenlijk gekomen om voor het klassement te rijden. Ik heb voor deze zware krachtproef mij extra voorbereid. Er moet dit jaar meer inzitten dan al leen maar Dakar te halen", al dus Yasua Kaneko zondag morgen na de proloog. Hoewel de achtste Parijs- Dakar eigenlijk nog moet be ginnen, behoort de woestijn race voor zeven deelnemers al tot het einde. Drie coureurs werden geveld door mate- riaalpech en haalden niet eens Sète. Onder hen zijn geen be kende namen. Maar stuk voor stuk hebben zij ƒ40.000 geïn vesteerd (waarvan ƒ6000) in schrijfgeld zonder de woestijn gezien te hebben. Drie andere deelnemers kwamen buiten de tijd binnen en proberen nu (buiten het klassement om) om toch Da kar te halen. De drie ferrybo- ten die de oversteek van het deelnemers veld verzorgen, zullen als alles naar wens ver loopt, deze ochtend (8 uur) de haven van Algiers bereiken. Daar worden dan de 483 over gebleven équipes de woestijn ingestuurd. Aansluitend volgt de verbindingetappe naar Chardaio (660 km). De klasseringen voor het vertrek van de etappe Algiers - Ghardaia op vrijdag ochtend zijn als volgt: Motoren: 1. Pierre-Marie Poli (Fra) Yamaha 11 mi nuten 9 seconden; 2. Alain Seiler (Fra) Honda op 2 sec; 3. Gilles Lalay (Fra) Honda op 1.15; 36. Arjan Brouwer (Nij- kerk) KTM op 6.35; 38. Gerard Rond (In- gen) KTM op 6.46; 41. Anne Kies (Appel scha) KTM op 7.48. Auto's: 1. Dayraut/Destaillats (Fra) Por sche 9.34; 2. Arias/Oumehdi (Fra) Subaru op 25 seconden; 3. Boubet/Cheramy (Fra) Range Rover op 33 sec; 25. Tij sterman/ Tij sterman (Waddinxveen) Mitsubishi op 1.18; 90. Bolderhey/Hoek Amstel- De Japanner Kaneko vlak voor de start van de rally in Versailles. - fotoap veen/Bleiswijk) Daihatsu op 1.56; 122. Van Eijk/Doeswijk (Linschoten/Oude water) Daihatsu op 2.16; 137. De Paoli/ Van Dijk (Ita/Amsterdam) Audi op 2.24; 165. Moritz/Elenbaas (Amsterdam/Mui den) Daihatsu op 2.44. Vrachtauto's: 1. De Rooy/De Saulieu/ Geussens (Son en Breugel/Fra/Bel) DAF 11.36; 2. Groine/Drhey (Fra) Mercedes op 34 sec; 3. Capito/Capito (WD1) Unimog op 49 sec; 49. Ketelaars/Van Maris/Kiggen (Boxtel/Well/Ospel) DAF op 6.18; 51. Lubbers/Van Dedem/ Pols voort Lo ch em/ Bi 1 th oven/ Lochem) Iveco op 8.39. ZANDVOOBT (ANP) - De formule-I-commissie van de internationale autosportfede ratie (FISA) heeft de voor vandaag 3 januari vastge stelde kalendervergadering voor onbepaalde tijd opge schoven. Bij die bijeenkomst moet een definitief besluit vallen over het schrappen van Zand- voort als locatie voor een Grand Prix formule-I-race. De machtigste man in de com missie, renstalvertegenwoor diger Bernie Ecclestone, heeft in december al laten weten het Nederlandse duinencircuit van de lijst af te voeren. Half december had de defi nitieve versie van de formule- I-kalender voor 1986 per tradi- ENVEEN - Het Neder- kampioenschap sprint Ie schaats, dat komend einde op de Vechteseba- nin Utrecht wordt verre- ïl betekent de rentree van iKve de Boer. De winnaar 0e bronzen medaille op de leter tijdens de Olympi- 'interspelen van 1980 in k| Placid plaatste zich voor ■teltoernooi door in regio- e wedstrijden opvallend 4 te presteren. Hij versloeg fltweemaal Hein Vergeer. Jit die dubbele overwin- putte de 34-jarige Lieuwe er, die twee jaar geleden lilletjes van het nationale i^tsfront verdween, de om nog een keer te Iten zich bij de top-vier te fitsen. „In Utrecht zijn er sen te verdienen voor het pprint in Karuizawa in n. En omdat ik in dat land ■looit geweest ben, waag aar een poging. Nee, heb Ikan ik verdienen..." jrm, keuze uit vele soorten (mantels, dus dubbele mo lt). 2 tot 5 jaar garantie - /c C' Ï.-Jf. :r.. SGEM BERLIJN (DPA) - De aitse tennisbond (DTB) gemoetgekomen aan de van Boris Becker. Direc- Giinther Sander maakte lerdag tijdens het junio- asterstoernooi in West- jn bekend, dat Beckers inlijke trainer Günther met onmiddelijke in- ig begeleider is van het Da- -Cupteam. slke rol hij zal vervullen >g niet duidelijk. Sander amelijk ook, dat de huidi- r-oor Becker bekritiseerde ich Wilhelm Bungert aan- LEM (ANP)- Den Hel- is zevende geworden in de 'lemse basket bal week. De eilanders versloegen rdagmiddag in hun laat- edstrijd, die maar weinig ouwers trok, met 110-99 'ngton. Bij rust stond leider met 50-40 voor. In ederlandse ploeg ver- Schilp een sterke partij. Iroeg 29 punten bij. Bij de rikanen viel vooral Was- in positieve zin op met 32 waarvan zeven drie rs. int heeft de vijfde plaats in de eindrangschikking ie Haarlemse Basketbal- De Belgen versloegen erdagmiddag Canadians imsterdam met 78-72. Bij tófstedelijke ploeg was de laai voor Spakenburg uit ende Amerikaanse gast- r Lee Massey de grote inker. 'poel Tel Aviv werd derde voor 3500 toeschouwers 73-70 (34-31) te winnen Lafayette. zevende plaats: Den Helder - 110-aO (50-40) Topscorers elder: Schilp 29. Harris en Giek- Widen 17, De Waard 16; Washing- essell 32, Johnson 29, Peartree 12. viJWe plaats: Canadians-Gent 72- B. Topscorers Canadians: Massey ore 22; Gent: Brown 25, Bums 18, Lafayette - Hapoei rJSj (31-34). Topscorers Laf- fSÜ* VW '"Rvuicia Lscii- O lU Taylor 13, HoU 12, 1U. Hapoei; Largey 22, Timer- Jacoby 16. 'Vergeer aanpakken op 500 meter' Door Rob van Deursen De vraag: 'Hoe versla ik titelverdediger Hein Vergeer* spookte vele malen door zijn hoofd. Het antwoord was niet makkelijk te vinden. Zeker om dat Jan Ykema er vorig seizoen zo dicht bij was. Toen, op dezelfde accommo datie stond Jan Ykema na drie afstanden aan de lei ding in het tussenklasse- ment. Zeker zijn 38.67 op de 500 meter van de zondag maakte indruk. Maar het ging dus mis. Op de het toer nooi afsluitende kilometer in een directe confrontatie met Hein Vergeer gleed Jan Ykema in de laatste bocht, nauwelijks vijftig meter verwijderd van het kam pioenschap, bruut onderuit. Voor Jan Ykema was de teleurstelling groot. Naar buiten toe stelde hij dan wel dat hij 'alles of niets' had moeten spelen, maar binnen in hem kwam het 'niets' kei hard aan. Vandaar dat hij zijn strategie voor komend weekeinde heeft gewijzigd. Jan Ykema zal vooral op de twee 500 meters proberen te vlammen om het gat ten op zichte van Vergeer zo groot mogelijk te maken. Afgelo pen maandag gaf de jonge, Friese krullebol een voor proefje. In Heerenveen kraste hij 38.9 in het ijs te gen Hein Vergeer 39.9; een vol punt verschil dus. Het vergde veel inspan ning van Ykema. Zo veel zelfs dat hij de duizend me ter moest laten schieten. „Maar", zo zegt hij in het restaurant van het Thialf- ijsbaan in Heerenveen, „het belangrijkste was toch dat ik weer even het gevoel heb gehad dat het kan. Kijk op de duizend meter komt het meer aan op uithoudings vermogen. Op die afstand mag ik blij zijn als ik in het spoor van Vergeer kan blij ven. Vandaar dat het op de sprint zal moeten gebeuren". Jan Ykema beseft hoe be langrijk het eigenlijk voor hem is om zijn tweede (na 1982) nationale titel binnen te halen. Immers, dit seizoen geniet hij niet meer de be scherming van de aparte status, die hij vorig jaar van coach Henk Gemser kreeg. Gemser zette Ykema 'apart' omdat de trainer van me ning was dat er uit het toch broos ogende lijf van Ykema veel meer te halen viel dan er tot dan uitkwam. Gem ser: „Ykema beschikt over een tomeloze kracht. Alleen kon hij dat niet vertalen naar het ijs toe. Zijn tech niek vereiste aanpassing. Dit seizoen gaat het al een stuk beter. Ykema is meer schaatser geworden". Het 'lijdend' voorwerp on derkent dat. En wil graag voor vol worden aangezien. „Vorig seizoen had ik het soms toch vaak moeilijk. Ik moest in feite helemaal op nieuw beginnen. Dan doet het soms pijn als de andere jongens van de kernploeg je aan alle kanten voorbij schieten. Dan voel je je be hoorlijk rot. Maar Gemser bleef er op hameren dat het beter zou gaan. En gelukkig heeft hij gelijk gekregen", aldus de 23-jarige Harlinger, die ondanks het feit dat Heerenveen niet zo ver ver wijderd ligt van zijn woon plaats toch gebruik maakt van de faciliteit van het pleeg-oudersschap. „Dat geeft rust. Ik ben nu hele da gen met schaatsen bezig. In Harlingen zelf word ik te vaak afgeleid. En juist in het koppie moet het voor hon derd procent in orde zijn. Van onze sportredactie HEERENVEEN - Dé Ne derlandse schaatstop (mannen en vrouwen) krijgt aan het eind van het huidige seizoen, van 9 tot en met 15 maart, de gelegenheid op record- jacht te gaan op de *won- der'-ijsbaan van het Rus sische Alma Ata. Jan Ykema: „Vergeer aanpakken op 500 meter". DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands schaatskam pioenschap voor sprinters, dat zaterdag en zondag in Utrecht wordt afgewerkt, kan bij de dames rekenen op de komst van de complete kernploeg. Bij de heren ont breekt alleen Robert Vunde- rink, die dit weekeinde in Oslo start De deelnemers aan het NK sprint zijn: dames: Ingrid Haringa, Boukje Keu len, Yvonne van Gennip, Ria Visser, Marieke Stam, Thea Limbach, Alie Boorsma, Grietje Mulder, Petra Mool- huizen, Anita Loorbach, Ingrid Paul, Christine Aaftink, Eis Meijer, Simone Velzeboer, Monique Velzeboer, Rinie Nij dam, Tanja Wilhelm, Jacqueline van Straaten, Coby Borst en Ina Steenbruggen; Heren: Jan Ykema, Hein Vergeer, Yep Kramer, Schalij, Emiel Hopman, Peter de Kant, Bouke Jonkman, Jan Nieuwen- huizen, Tjerk Terpstra, Attie Sarelse, Han Kaats, Harm van der Pal, Hans Jansen, Jaco Mos, Marco de Groot, Raymond Brugman, Dirk-Jan van Hameren, Lieuwe de Boer, Ron den Braber, Victor van 't Hof, Gerard Aardema, Ben van Feltz en Henk Hospes. Reserves zijn: Huub Peters en Martin Nooyens. Geert Kuiper, Frits Natuurlijk, in mij strategie zitten risico's. Je kunt val len, maar een andere manier om Vergeer en ook Kuiper af te troeven is er niet. En door mijn verbeterde tech niek heb ik het gevoel dat ik de bochten veel soepeler loop. Vorig jaar was het gat tussen mij en Vergeer na drie afstanden toch nog te klein. Daarom was ik te ge spannen op die laatste dui zend meter. Als ik deze keer wel kampioen wil worden moet het op de 500 meter ge beuren. Op de sprint kan ik Vergeer aan; op de kilome ter naar ik hoop slechts vol gen. Dus voor mij is het alle maal zo duideliik als wat...." Deelnemers voor 10.000 meter: Jan Berkhout, Jan Woestenburg, Jan Westman, Eric Stecher, Ruud Chris- toffers, Martin Hoogervorst, Paul Veen, Rob van de Hoorn, Robert-Jan Tel, Wim Nieuwenhuizen, Ruud van Kempen, Gerard Rietveld, Eric van de Boogert, Jan Kooiman, Hilbert van der Duim, Jos Pronk, Adrie van der Marei, Joop Brooymans en Wim Wes- te rveld. INNSBRUCK (SID) - De Oos tenrijkse skister Christine Peter Kuttel HET ZUID AFRIKAANSE jacht Atlantic Privateer heeft de tweede etappe van de zeil race om de wereld gewonnen. Schipper Peter Kuttel meerde donderdagmiddag af in de ha ven van Auckland. De Nieuw- zeelandse boot Enterprise werd met een achterstand van nog geen acht minuten tweede. De winnaar had voor het tra ject Kaapstad-Auckland maar iets meer dan 29 dagen nodig. In het handicapklassement zijn de Nederlanders overi gens nog kansrijk. De Innova tor van Dirk Nauta mag drieënhalve dag toegeven op de 'grote' concurrenten, Pleun van der Lugt, die met zijn be manning nieuwjaar vierde bij windkracht 8, zelfs zes. Putz is donderdag in het uni versiteitsziekenhuis van Inns bruck bij kennis gekomen. Putz heeft drie weken in coma gelegen na een zware val tij dens een wereldbeker-afda ling in Val d'Isere. Volgens een behandelend geneesheer is een intensieve therapie waarschijnlijk niet nodig, omdat de de negentien jarige skister in een goede li chamelijke conditie is. Moeder Putz verklaarde dat haar dochter antwoord geeft op vragen en zelf alweer het kopje vasthoudt om thee te drinken. Christine Putz kwam op 12 december bij een snelheid van tegen de 90 kilometer per uur ten val. Ze werd bewusteloos per helicopter naar een zie kenhuis in Grenoble gebracht, waar een bloedprop in de her senen werd verwijderd en zij een longoperatie onderging. Daarna kon de skister worden vervoerd naar Innsbruck. ZEIST - Bondscoach Leo Beenhakker heeft donder dag de Nederlandse selec tie voor de vriendschappe lijke interlandwedstrijd van woensdag tegen Italië weer op sterkte gebracht met Jos van Herpen (FC Den Bosch), John de Wolf (FC Groningen) en Ton Lokhoff (PSV). Beenhakker was ge dwongen drie nieuwe spe lers op te roepen, nadat woensdag op aanraden van Michels ook de namen van de paar overgebleven Aja- cieden waren geschrapt. Beenhakker koos Van Herpen in de plaats van Ronald Koeman, terwijl De Wolf meevliegt naar Ton Lokhoff, weer in Oranje-selectie.- fotoanp Genua als vervanger van Sonny Silooy. Wilbert Suvrijn van Fortuna Sittard, die we gens een liesblessure moest afzeggen, ziet zijn plaats in de groep van zestien inge nomen door Lokhoff. ZEIST (ANP) - De afrondende bespreking over de contractverlenging van bondsmanager Rinus Michels en de coaches Leo Beenhakker en Dick Advocaat is uitgesteld tot 28 januari. Dat heeft het bondsbestuur van de KNVB, geleid door de net uit het ziekenhuis ontsla gen voorzitter Jo van Marle, donderdagavond beslist. Vol gens Van Marle, die een week ter observatie in het hospitaal lag in verband met een veel te hoge bloeddruk, gaat het lou ter om een organisatorisch probleem. „Wij willen Michels, Been hakker en Advocaat in ieder geval tot en met de Europese titelstrijd van 1988 bij de KNVB houden", vertelde Van Marle. „Maar Michels gaat vrijdag met het amateurteam mee naar China, net als enkele bondsvertegenwoordigers. Daarom leek het ons beter de zaak eind januari af te ronden. Alle betrokkenen waren het daarmee eens". Behalve de contracten van het trio speelt de reorganisatie van de trainersopleiding van de KNVB een rol. „De vraag is, wie op welke post behoort te zitten en met welke verant woordelijkheden", lichtte Van Marle toe. tie al afgerond moeten zijn. Toen werd overeengekomen de besluiten op 3 januari in Parijs te nemen. Moeilijkhe den rond het circuit van Rio de Janeiro, waar op 26 maart de competitie om het wereldkam pioenschap dient te starten, vormen enkele van de hinder nissen in de besluitvorming, aldus woordvoerder Buwalda van het circuit in Zandvoort. De Braziliaanse organisatie dient een nieuwe asfaltlaag aan te brengen, maar heeft dat tot nu toe geweigerd. Ook zijn er problemen rond de recla merechten van de circuit eigenaren. GRONINGEN (ANP) - De broers Marcel en Jeroen Piket zijn, met drie anderen, op de gedeeelde derde plaats geëin digd bij het juniorentoe rnooi om het Europees schaakkam pioenschap in Groningen. Beiden speelden donderdag in de dertiende en laatste ronde remise. Marcel tegen de Engelsman James Howell, Je roen tegen de Bulgaar Vladi mir Dimitrov. De Sovjet Alex ander Khalifman, op Oude jaarsavond al verzekerd van de titel, deelde het punt met Ronen Lev uit Israël. De uitslagen uit de dertiende en laatste ronde rijn: Khalifman (Sov) - Lev (Isr) Vt-Vt, Howell (Eng) - Marcel Piket (Ned) Vi-Vt, Jeroen Piket (Ned) - Dimitrov (Bul) V*-V», Kekki (Fin) - Zysk (WD1) 0-1, Blatny (TSj) - Miralles (Fra) Vt-Vi, Ar- ïandi (Ita) - Fernandez (Spa) 1-0, Schlos- ser (Oos) - Erdogan (Tur) Winsnes (Zwe) - Nikolic (Joe) 0-1, Wets (Bel) - Burgess (Sch) Vt - VtO'Neill (Wal) - Han sen (Den) 1-0, David (Lux) - Hynes (Ier) 1-0, Olafson (IJsl) - Calinescu (Roe) 1-0, Ribeiro (Por) - Bruin (Ned) 0-1, Hom (Zwi) - Djurhuus (Noo) 1-0. De eindstand is: 1. Khalifman 12 punten; 2. Howell 9; 3. Jeroen en Marcel Piket, Zysk, Arlandi en Blatny 8; 14. Bruin 6Vz. Van onze spartredatie ROTTERDAM - In het drie- bandentoernooi in Rotterdam dat gisteren van start ging en tot 22 januari duurt, verloor de Waalwijker Wim van Crom voirt verrassend in de eerste ronde. Oldenzaler Ben Velt huis won met 50-23 in 45 beur ten. Op de andere tafel, iedere avond worden er twee partijen gespeeld, haalde de Hagenaar Nieuwenburg geweldig uit. Hij klopte de Amsterdammer Klinkhamer in 32 beurten, 50- 19. In Rotterdam wordt het knock-out-systeem gehan teerd. De verliezers vallen af, de winnaars gaan door naar de volgende ronde. Aan het toernooi, de winnaar verdient 5000 gulden, doen 32 drieban- ders mee. Gering verschil DE IJSHOCKEYTEAMS van Canada en de Sovjetunie zijn ook op de vijfde dag van het wereldkampioenschap voor junioren (A-landen) ongesla gen gebleven. De Sovjetunie won met 4-3 van Tsjechoslo- wakije. Canada bleef Finland met hetzelfde geringe verschil de baas: 6-5. De overige uitsla gen zijn: Verenigde Staten - Bondsrepubliek Duitsland 4-1, Zweden - Zwitserland 7-1. Gevaar DE BLESSURE van Uwe Rahn, de middenvelder van Borussia Mönchengladbach, blijkt ernstiger dan verwacht. Tijdens een bosloop scheurde Rahn de enkelbanden van de rechtervoet. Hij is donderdag geopereerd en moet tenminste drie maanden rust houden. Zijn voorbereiding op het WK in Mexico kan daardoor ook nog in gevaar komen. Charlton Athletic VOOR HET eerst dit seizoen zal de Engelse televisie aan dacht besteden aan voetbal. Zondag wordt de bekerwed strijd tussen Charlton Athletic en West Ham United recht streeks uitgezonden. Het kij kerspubliek kreeg tot nut toe geen wedstrijdbeelden van de competitie voorgeschoteld, omdat de bond daarover geen overeenstemming kon berei ken met de zendgemachtigden. Voor bekerwedstrijden gelden evenwel andere regels.

de Stem | 1986 | | pagina 7