omeinse politie agt op Belg' Relatie VS-Cuba nog steeds slecht Extra Britse soldaten in Ulster gearriveerd I NA RAKETAANVAL VANUIT ZUID LIBANON lEUwsovERZiCHTonnno wnonaanD buitenland NEDERLANDSE DELEGATIE NAAR CUBA Nigeria beperkt afbetaling sehuld AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS DAG 3 JANUAR11986 PAGINA 3 BUITENLAND5 IL AVIV/DA- SCUS - (AP) - aëlische functio- rissen hebben Sy- en Iran gisteren irantwoordelijk teld voor de toe- inomen aanvallen Israël vanuit id-Libanon. Overleg Gevangenen WAND TUSSEN 'HASSELT' ENFIUMICINO f doen TER BEWAKING BOUW POLITIEBUREAUS Pravda roept op tot discipline Aanslag vergt zestiende dode Toestand Croes nauwelijks verbeterd Akkoord in gijzeling gevangenis 'Complot Mali tegen Boerkinese regering' Libische diplomaten Spanje uitgezet 'In '85 38.000 Iraniërs gedood' Dodental in Z-Afrika stijgt Stakers in Bangladesj gearresteerd Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten Wat is uw gulden waard? T47 aarbij niet alleen om discri- ens geloof, de minderheden ok ver achter op sociaal en ebied. Ze wonen in de ver rpen, waar nog geen wegen en, ze hebben nog geen elec- pompen voor water. Het oze mensen, de onaanraak- 'chzelf moeten verhuren als Dit zijn echt de allerarmste Bangladesj." r-scholen zijn bedoeld om nu geen mogelijkheden heb- een regenngsschool te gaan, op aansluiting te geven. Zo- derwijs-programma van de g niet alle Bengalen kan be er „particuliere" scholen k. „Het is niet onze bedoeling chool-systeem op te zetten, de mensen met het opzetten op plaatsen waar nu hele- scholen zijn. We geven ze jaar lang financiële steun, a houdt het op. Dan moeten er voor zorgen dat ze het on- f kunnen betalen. Of dat de dt opgenomen in het school- van de overheid, die dan ook anciering zorgt, en niet dat Caritas hier een lsysteem opzet, dat zou de re- rschijnlijk niet eens toestaan, was men in het begin al een g dat wij scholen zouden op- t de bedoeling om zieltjes te 'aar ze zijn er nu onderhand vertuigd dat dat absoluut niet mg is. n geleden toen hier de eerste ssen kwamen, toen was het e bedoeling om mensen te be ar nu? Dat doen we niet meer. k zinloos. Je kan een Moslim wel bekeren. Maar dan moet je d voor betalen. Dat heeft dus zin. oed, over de financiering. We f jaar lang en betalen de onder- leen voor lessen in de eerste en. Als men in een dorp ook e en vijfde klas in een school zal men daar zelf voor moeten De bedoeling van de Feeder- s immers dat de kinderen na de s naar een vierde klas van een school gaan. In de praktijk ge- overigens nog niet erg veel." s hoopt dat de regering straks om de Feeder-scholen over te Dat zal niet één-twee-drie gaan, overheid zit ook niet bepaald het financiële jasje. Bovendien meer 'particuliere' scholen die het overheidsprogramma wor- enomen. Er worden dan ook edragen onder tafel betaald om ijst van regeringsscholen te ko- t zijn vaak de onderwijzers zelf ptie ambtenaren op die manier n om te kopen, want daarmee ho- in aanmerking te kopen voor een taald en lekker zeker baantje als aar. ra weet ook wel dat zijn onder- niet bepaald gelukkig zijn met die nderd taka per maand, bekijken of het mogelijk is om de n van de scholen volgend jaar vijf- a per maand meer te geven, maar t salaris kunnen we toch niet be- 'et blijft een bijdrage voor vrijwil- erk. Want de mensen die lesgeven Feederschool zijn enthousiaste igers, die er heel wat voor over om de kinderen uit hun eigen te leren lezen en schrijven, is alleen de vraag hoelang ze dat siasme kunnen opbrengen voor nderd taka per maand. Gedreven- un je een tijdje volhouden met een aag, maar niet te lang. Daarom zal een gegeven moment toch wel iets ie betaling moeten verbeteren. Aan dere kant veel vrijwilligers hebben baantje als privé-leraar bij of heb- elf een stukje grond. Hier en daar n ze ook wat extra geld of rijst van aatselijke bevolkking. Maar toch, s het niet. T21 ël kapittelt Syrië .•emiër Sjimon Peres .rschuwde dat Israël zou igslaan als de aanvallen irtduren. ■n raket die gisteren uit id-Libanon werd afge- .ird, richtte schade aan t huizen en auto's in de Is- lische grensplaats Kiryat nona. Het was voor het rst dat het centrum van •yat Shmona door een ra- werd getroffen sinds zenden inwoners in 1981 ir de beschietingen op de cht gingen. Als ons blijkt dat dit het ;in is van een nieuw pro- dan zullen we reageren zullen niet alleen de in- ners van Kiryat Shmona peloze nachten hebben," generaal-majoor Ori Orr, bevelhebber van de noor- ijke sector, voor Radio Is- 1. 'unctionarissen bericht- verder dat in Zuid-Liba- weer guerrillastrijers ren gesignaleerd van de radicale islamitische militie Hezbollah, die door Iran wordt gesteund. VN-solda- ten vertelden dat zij in het gebied Iraanse vlaggen had den zien wapperen. Zulke vlaggen waren eerder ver boden door de Amal, een ge matigder sji'itische militie. Peres, die journalisten te woord stond in de badplaats Jerzliya ten noorden van Tel Aviv, zei dat Israël bereid is tot actie over te gaan om een eind te maken aan de raket- aanvallen in het noorden. Maar hij voegde eraan toe dat het moeilijk is om de verantwoordelijken op te sporen, omdat 'er zoveel strijdgroepen ongecoördi neerd actief zijn (in Liba non)'. De spanningen tussen Is raël en Syrië zijn weer toe genomen sinds Israël op 19 november twee Syrische ge vechtsvliegtuigen heeft neergeschoten boven Syrisch grondgebied. Syrië heeft daarop luchtafweerraketten bij de grens samengetrokken en enkele raketten in Liba non geplaatst, hetgeen vol gens Israël een bedreiging vormt voor de verkennings vluchten boven Libanon die het van essentieel belang acht. Israël is in 1982 het zuiden van Libanon binnengetrok ken, juist om een eind te ma ken aan de veelvuldige aan vallen die van daaruit op het noorden van Israël werden uitgevoerd. Na een bezetting van drie jaar hebben de Is raëliërs zich in juni 1985 uit Zuid-Libanon teruggetrok ken. Maar volgens buiten landse berichten zijn in een bufferzone nog 1.000 militai ren achtergebleven, voorna melijk adviseurs voor het Zuidlibanese Leger (SLA), een christelijke militie. Deze militie moet de bufferzone voor Israël veilig stellen. De Libanese president Amin Gemayel is gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus aangekomen voor een bijeenkomst met zijn Sy rische collega Hafez Assad. Het voornaamste gespreks punt: het onlangs gesloten Libanese vredesakkoord. Voor de tenuitvoerlegging van het Libanese vredesver drag, dat zaterdag in Da mascus werd gesloten door de leiders van de drie mach tigste Libanese milities, is de goedkeuring van Gemayel onontbeerlijk. Het verdrag voorziet in de vorming van een nationaal kabinet voor een- overgangsperiode van een jaar waarin de burger oorlog moet worden beëin digd, de milities ontmanteld, en de moslims een gelijk deel van de macht gegeven uit handen van het vanouds overheersende christelijke volksdeel. De grondwet schrijft voor dat de president zijn fiat geeft aan een nieuwe regering voordat deze kan worden geïnstal leerd. Het bezoek van Gemayel aan Damascus wordt over schaduwd door groeiende spanningen binnen het christelijke kamp. De politie maakte bekend dat minstens 14 doden en 40 gewonden waren gevallen bij uitbar stingen van de machtsstrijd tussen de belangrijkste christelijke militie Libanese Strijdkrachten en de militair veel zwakkere groep rond Gemayel. Naar verluidt, is Gemayel ontstemd over het feit dat hij niet betrokken is geweest bij de onderhandelingen over het vredesverdrag, dat voor de christenen is ondertekend door Elie Hobeika, de aan voerder van de Libanese Strijdkrachten. De belangrijkste bondge noot van Israël in Zuid-Li banon, het Zuidlibanese le ger SLA, heeft gisteren twintig sji'itische gevange nen vrijgelaten ter gelegen heid van de jaarwisseling. De gevangenen zaten in de el-Khiam-gevangenis, vier kilometer over de grens met Israël. Verhoogde Israëlische militaire paraatheid langs de grens met Libanon. - foto ap Van onze correspondent 1ME - De Romeinse politie takt jacht op een 'Belg', nminste zo wordt de man ngeduid die de Arabische Toristen die in Italië aan- gei komen plegen opvangt van wapens voorziet. vier Palestijnse terroris- 4ie vorige week de bloe aanslag op het vliegveld licino pleegden hebben deze 'Belg' logistieke i gehad. Of de misterieuze on om wie het gaat ook een Belg is, staat niet Waarschijnlijk is de aan- ïing 'Belg' een schuilnaam, bedoeld om eventueel Irzoek op een dwaalspoor |engen. In het gezelschap 4e 'Belg' zou zich ook een ssprekende vrouw bevin- eze (vage) informatie is af- stig van de enige overle- |e van de vier terroristen Fiumicino, Mohammad am, én van een Pales- terrorist die eerder vo- aar werd gearresteerd na aanslag op een kantoor een luchtvaartmaat- ppij in het centrum van Rome. In elk geval heeft de Romeinse politie de laatste da gen tientallen appartementen in de stad onderzocht op zoek naar die geheimzinnige 'Belg', de Romeinse contactman voor het Palestijns terrorisme. De arrestatie op Nieuw jaarsdag van enkele Belgen en Arabieren in Hasselt en de vondst daar van een enorme wapenvoorraad worden door de Italianen rechtstreeks in verband gebracht met de re cente terroristische aanslagen in Rome en Wenen. De Ro meinse Officier van Justitie, Domenico Sica, die is belast met het onderzoek naar het bloedbad van Fiumicino, reist vandaag naar Brussel om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de bevindingen van zijn Belgische collega's in zake 'Hasselt'. Sica was eerder deze week al in Wenen van wege het verband tussen de aanslag daar en die op het Ro meinse vliegveld Fiumicino. Verwacht wordt dat de Ro meinse terrorisme-bestrijder Sica in Brussel ook de aanwe zigheid in Rome van een mis terieuze 'Belg' ter sprake zal brengen. HAVANA/DEN HAAG (AFP/ANP/DPA) „Heren imperialisten, wij hebben jullie abso luut niet nodig". Deze leuze in enorme neon letters prijkt opnieuw, na enkele maanden af wezigheid, tegenover het gebouw waar de Amerikaanse belangen in Havana worden be hartigd. Louter toeval of opzet, de opvallende leuze dook wel weer op kort voor de dag waarop de Verenigde Staten en Cuba 25 jaar geleden hun diplomatieke be trekkingen verbraken, op 3 januari 1961. Precies een kwart eeuw ge leden gaf president Dwight Eisenhower bevel tot sluiting van de Amerikaanse ambas sade in Havana, na een ge spannen periode van beschul- digingen over en weer. De Amerikaanse hulp werd stop gezet, de suikerimport uit Cuba werd gestaakt. Enkele maanden later, in april 1961, vond een door de VS ge steunde invasie in de Vas- kensbaai plaats, uitgevoerd door Cubaanse ballingen die door de Amerikaanse veilig heidsdienst CIA waren geïn strueerd. De operatie was een totaal fiasco. De verbreking van de diplo matieke relaties had tot gevolg dat Cuba zich steeds meer op een lijn ging stellen met de Sovjet-Unie, die het land vol gens Washington 12 miljard gulden per jaar geeft, en steun ging verlenen aan revolutio naire bewegingen in andere landen. De bekendmaking van de installatie van Sovjet-ra ketbases op Cuba, in oktober 1962, en de felle reactie van Washington leidde tot de ern stigste crisis in de internatio nale politiek sinds 1945. Vandaag zijn de relaties tussen de twee landen nog steeds meer dan gespannen terwijl Cuba nog leeft met het spookbeeld van een mogelijke Amerikaanse militaire inval. Deze vrees, die is versterkt DEN HAAG (ANP) - Een parlementaire delegatie on der leiding van Tweede-Ka mervoorzitter Dolman brengt vanaf dinsdag 6 ja nuari een bezoek aan Cuba op uitnodiging van het Cu baanse parlement. De zes man sterke Neder landse vertegenwoordiging uit beide Kamers der Sta- ten-Generaal spreekt onder meer met de Cubaanse mi nister van buitenlandse za ken, bezoekt een nieuw bouwwijk, een Nederlandse ontwikkelingsproject van de NOVIB in Vado del Jeso (een dienstencentrum), ais- mede onderwijsinstellingen voor lager- en voortgezet onderwijs. Verder staat een ontmoeting met de bisschop van Havanne op het pro gramma. De delegatie bestaat be halve Dolman (PvdA) uit De Kwaadsteniet (CDA) en Meijer (PvdA) van de zijde van de Tweede Kamer, ter wijl De Rijk (PvdA) en Zou tendijk (VVD) de Eerste Ka mer vertegenwoordigen. door de invasie van de VS op Grenada in 1983, heeft Cu baanse leiders ertoe aangezet hun defensiebeleid geheel te herzien. De afgelopen twee jaar wordt een nieuwe politiek 'van het gewapende volk' ge voerd, een afschrikkingsstra tegie die tot doel heeft een bliksemaanval als die op Gre nada onmogelijk te maken. Burgermilities krijgen een re guliere militaire opleiding en in geval van 'absolute nood zaak' kan het hele volk binnen de kortste tijd worden voor zien van wapens. Ondertussen praten Wash ington en Havana slechts over het strikt noodzakelijke met elkaar. Hun belangen worden sinds enkele jaren behartigd via de vertegenwoordigingen van Zwitserland en Tsjecho- Slowakije in Washington en Havana. De betrekkingen raakten op een nieuw diepte punt toen de VS in mei vorig jaar begonnen met uitzendin gen van de anti-castristische Radio-Marti. Als vergelding schorte Cuba de emigratie-ak koorden met de VS op. Wel voert Cuba een dubbel diplomatiek beleid, gericht op het 'Amerikaanse volk' dat nauwkeurig gescheiden wordt van het Witte Huis. Illustratie daarvoor was het bezoek van de democratische presidents kandidaat Jesse Jackson in 1984, die als een staatshoofd door Fidel Castro werd ont vangen. ar er zijn meer problemen, hè. alleen maar het probleem van de lboekjes. Daarvoor zijn de Feeder en afhankelijk van de overheid. We n geen eigen schoolboeken gebrui- maar moeten de boekjes die door nisterie van onderwijs worden ver- t gebruiken. Het hele onderwijspro- is volgens de richtlijnen van ika. Dat is ook de reden waarom we ,els geven op de scholen. geef toe dat de kwaliteit van die les- niet altijd perfect is, maar je moet het vergelijken met het niveau van on- ijs in de Westerse wereld. De uit- ak van het Engels is misschien niet oed, maar om vervolg-onderwijs te en moet je toch wel de Engelse taal eersen. Voor sommige studies zijn elijk alleen maar Engelse schoolboe- beschikbaar. Ja, er moet nog heel gedaan worden in dit land. n wat dat betreft denk ik dat we mei Feeder-scholen een goed project heb- Het is onderwijs voor en door de sen zelf. Een project van en voor de sen zelf. e krijgen wel een financieel steuntje e mg, maar ze moeten het in de prak- toch zelf doen. We willen niet dat et aar scholen cadeau worden gedaan t buitenlandse hulp. Je moet mensen t afhankelijk maken van liefdadige ten. Maar je moet ze wel de kans ge- zichzelf omhoog te werken. Onder- s geeft mensen die kans. Het maakt ze fbewust, het geeft ze.ach, ik hoef h niet uit te leggen dat onderwijs een ste vereiste voor ontwikkelking is.?!" .Nee. Dat weet iedereen. Ook Anwat VIA DE Stichting Mensen In Nood kunt u de kinderen van Bangladesj helpen voor twee tientjes per maand. U doet dan mee aan het Feederschool-pro- gramma, dat een kansrijkere toe komst voor arme kinderen bete kent. Schrijft u voor nadere Infor matie naar de Stichting Mensen In Nood, Antwoordnummer 10, 's Hertogenbosch. Van onze correspondent pNDEN - De 550 sol- iten die van de Britse remier Thatcher op- acht hebben gekre- n de troepenmacht in 9.000 man in oord-Ierland te gaan ïrsterken, zijn daar steren aangekomen, un legerplaatsen zijn ondonderry, Ferma- igh, Tyrone en Ar- agh. Dit extra bataljon zal on- 'rmeer worden ingezet >or de bescherming van Dordierse bouwvakkers, 'last met de wederopbouw n door de IRA vernielde ilitiebureaus. De activisten n het Ierse Republikeinse iger (IRA) voeren al enkele eken een nieuwe cam- igne tegen de Noordierse 'litie. Op 1 januari hebben nog twee agenten ver oord. Afgelopen maand aakten zij ook van een stal politiebureaus een k>P puin. Noordierse aannemers, offertes deden voor de Rleropbouw van gebom- rdeerde bureaus, werden or de Ira met de dood be- eigd. Dit had tot gevolg it het herstel van de aan gerichte schade voortdurend moest worden uitgesteld. Op een gegeven moment was er zelfs sprake van, dat de autoriteiten een beroep zou den moeten doen op buiten landse aannemers, of dat Genietroepen zouden wor den ingezet. De regering in Londen had het gauw door, dat zij ten aanzien van de IRA groot gezichtsverlies zou lij den als niets zou worden wederopgebouwd. Gisteren werd door premier Thatcher schriftelijk meegedeeld aan een prominent lid van de Noordierse Alliance-partij, dat alle zwaarbeschadigde politiebureaus in ieder geval zullen herrijzen. Het extra bataljon zal ook worden belast met verster king van de Britse troepen die de grens bewaken tussen Noord-Ierland en de Ierse Republiek. Het is algemeen bekend dat via deze regio veel republikeinse activisten in en uit Ulster komen. Dat Londen meer troepen stuurt voor de strijd tegen derge lijke 'terroristen' bewijst volgens de Noordierse pro testanten hoe nutteloos het recente akkoord tussen Du blin en Londen in feite is. Op basis van die overeenkomst werd immers afgesproken, dat Dublin maatregelen zou nemen om de activisten in eigen land te houden, maar volgens de Noordierse unio nisten valt daar nog steeds niets van te merken. In de beruchte Maze-ge- vangenis van Belfast is on dertussen een derde IRA-lid in hongerstaking gegaan. Thomas Power weigerde gistermorgen voor het eerst te ontbijten. Twee andere le den van de IRA waren al sinds Kerstmis in honger staking. De drie republikei nen zijn nu van plan een hongerdood te sterven, ten zij de autoriteiten in de kortste keren het gerecht opdracht geven hun zaak opnieuw te bekijken. Samen met 24 andere IRA-leden werden de drie hongerstakers veroordeeld tot langdurige gevangenis straffen. Dit gebeurde op grond van de getuigenissen van superverklikker Harry Kirkpatrick, die verraad pleegde om zijn eigen hachje te kunnen redden en boven dien nog wat geld te verdie nen. De hongerstakers eisen ook dat de regering in Lon den haar politiek wat be treft het gebruik van ver klikkers en onbevestigde ge tuigenissen eens grondig zou herzien. LAGOS (ANP/RTR) - Gene raal Ibrahim Babangida, de president van Nigeria, heeft besloten de afbetaling van de buitenlandse schuld van zijn land in 1986 te beperken tot dertig procent van de export inkomsten. Op oudejaarsavond maakte hij dit bekend tijdens de pre sentatie van de begroting voor 1986, waarin tevens structu rele veranderingen in de Nige- riaanse economie worden aan- gekondigd. In zijn toespraak deelde Babangida ook mee dat hij de politieke macht na 1986 over wil dragen aan een meer democratisch tot stand geko men regering. Met de aankondiging van het plafond op de afbetaling van de buitenlandse schuld is Nigeria het tweede land na Peru dat een dergelijke beper king zonder overleg met de schuldeisers instelt. De maat regel zal een negatieve invloed hebben op de onderhandelin gen over een herstructurering van een deel van de buiten landse schuld. Actieve aandelen AEGON Ahold Akzo ABN Alrenta Amev Amro Assur. Bdm Buhrm. Tet. Id.dlv.85 Dordtsche petr. Elsev. NOU Fokker FGH Giet Broc. Helneken Hein. Holding Holl.Beton Gr. Hoogovens KLM Kon. Olie Nat Nederlanden NMB Nedlloyd Groep Océ-v.d.Grlnten Van Ommeren Pakhoed Hold.cert. Philips Philips dlv. '86 Robeco Rodamco Rollnco Rorento Unilever Ver. bezit VNU Volker Stevln Wessanen WUH 120,00 88,50 145.50 600,00 144,00 90,30 115,80 134,80 135,50 132,50 164,70 195,50 75.70 50,50 295,00 233,50 213,00 136,50 80,60 53,00 174,50 91,00 239,00 209,70 398,00 33,80 87.50 62,00 61 00 86,20 135,40 74,50 46.60 401,50 327.00 29,10 246,50 82,00 118,00 89,80 149.40 603,00 144,20 87.00 114,50 137,00 139,50 136.50 163,80 193,00 77,80 49,50 297,50 234.00 217,00 138,50 78,00 52,80 173,60 84,50 242,00 213,30 410,00 34,50 90,00 63,40 61.70 85,50 134,20 75,00 46,60 406,50 325.00 29,20 265,50 86.40 Verklaring van de letters: e=ge- daan en bieden, f=gedaan en laten, Beleggingsinstituten ABN aand.f. 306.50 308.00 Alg.Fondsb. 215,00 218,00 American Fnd 201.00 282.00 Amvabel 116.30 116,40 ASA 116.30 Asia Pac GF J6.50 17i00 Bemco Australië 55.00 54.00 Bever Beleg. 33.50 33.40 Blnn.Bel.f.VG 139.50 140,50 BogamiJ 154,40 153.60e Chemical F 29,50 29,30 Col. Growth 31.00 30,70 Eng.Holl.Bef.Tr. 151.50 152,50 Equity Mortg.fnd 92.00 91,50 Eur.Assets 8,00 9.30 Goldmines 213,40 214,00 Holl. F 63,60 65,20 Holl.Pac.F 50,30 50,00 Interbonds 605,00 605,00 Japan Fund 36.40 36,40 Leveraged 193,00 194,00 MK Int Vent 60.50 60,20 New York Ind 1530.00 1530,00 Obam 172,80 175,30 Old Court 84,70 84,70 Oreo Austr. 45,40 44,20 Ren talent 1183.90 1184,90 Rentefonds Ned. 106,20 105,90 Rollnco (cum. pret.) 26,30 26,20 Scl/Tech 98,00 98,50 Technology F 11.50 11,40 Tokyo PH 32,50 32,10 Trans pac. F 147,50 148,50 Unica 291.00 288,00 Unifonds 83,00 82,70 Rentotaal 30,50 30,00 Vance Sand. 17.50 17.50 VIB N.V. 87,30 87,20 Viking 42.90 43.10 Wereidhave 167,00 171,00 b=bieden, l=laten, x=ex-dividend. i^indicatieprijs, d= dividend. AMSTERDAM - Voor Wessanen steeg de koers ƒ21,50 tot ƒ268. Akzo steeg 5,70 naar 152,20, Uni lever 3 naar 404,50 en Philips ƒ1,10 naar ƒ63,10. Hoogovens moest 1,50 terug naar 79,10. Mid- denstandsbank won 6 op 245. Amev 2,50 op 92,80 en Aegon ƒ1,60 op. ƒ121,60. Nedlloyd ging 6, !0 omhoog naar 215,80, Ahold 2,40 naar 90,90 en Heineken 4 naar 237,50. Voor Océ van der Grinten werd 5 meer neergeteld op 403. 138. ABN ging naar 610, winst 10 VNU won 7 op 334 en HBG op 139, winst 2,50. Bühr- mann Tetterode steeg 5,50 naar 141. Unilever won 6 op 407,40 en FGH met 4 winst op 84,50. Bols klom 6 naar 132, CSM 17 naar 240 en Meneba 5 naar 131 Audet trok bijna 10 aan tot 156 en Kluwer 11,50 tot 199. Van Dorp won 8 op 254, Gelatine Delft een tientje op 230 en Krasnapolski 7 op 192. Norit voegde ruim 8 aan de koers toe op 218, KNP 8,60 op 138 en Nijverdal ten Cate 3,20 op 123. KBB werd 2 duurder op 74,50. MOSKOU (DPA) - Het Russische partijorgaan Pravda heeft de Sovjetburgers aan het begin van het nieuwe jaar op het hart ge drukt de discipline en orde te versterken. De arbeidscollectieven moeten 1986, het eerste jaar van het twaalfde vijfjarenplan, zon der tijdverlies beginnen en een hoog arbeidstempo aanhouden. Partijleider Michaïl Gorbatsjov heeft in zijn op oudejaarsavond via radio en televisie uitgezonden nieuwjaarstoespraak ver klaard dat de Sovjetleiding met het nieuwe vijfjarenplan de op lossing van vele van levensbelang zijnde opgaven ter bespoedi ging van de sociaal-economische ontwikkeling van het land met elkaar verbindt. Het was de eerste keer sinds jaren dat een par tijleider zich ter gelegenheid van de jaarwisseling rechtstreeks tot de bevolking wendde. Voordien was het de gewoonte dat er een boodschap van de staats-, partij- en regeringsleiding werd voorgelezen. ROME (RTR/AFP/UPI) - Een Griekse vrouw die tijdens de guerrilla-overval op de luchthaven Fiumicino van Rome een ko gel in het hoofd kreeg, is overleden, waardoor het aantal doden is gestegen tot 16, drie Arabische daders incluis. De 56-jarige Mediani Efrosini was een van de 75 gewonden. Vier van hen ver keren nu nog in levensgevaar. ORANJESTAD (ANP) - Betico Croes verkeert nog steeds in co ma, maar vergeleken met de afgelopen 24 uur is zijn toestand iets verbeterd. Zijn situatie blijft echter kritiek. Zo heeft de arts die Croes behandelt, dr. Engelbrecht, op Aruba meegedeeld. MOUNDSVTLLE (AP) - Opstandige gevangenen in de zwaar be waakte gevangenis van Moundsville in de Amerikaanse staat West-Virginia hebben gisteren beloofd dat zij de resterende der tien gijzelaars zullen vrijlaten. Die belofte volgt op de toezegging van gouverneur Arch Moore om te praten met een delegatie van de gedetineerden. Zij vinden dat zij als 'vuilnis en beesten' wor den behandeld. Tijdens de belegering, die twintig uur duurde, kwam een gevangene om het leven. Op grond van het akkoord zullen de gevangenen ook met de pers over hun behandeling mo gen praten. Woensdagavond werden door een groep van 125 tot 200 gevangenen vijftien mensen in gijzeling genomen. Een gijze laar werd vrijgelaten omdat hij aan een hartkwaal leed en een andere, licht gewonde, gijzelaar werd later eveneens vrijgelaten. PARIJS (RTR/DPA) - De minister van buitenlandse zaken van Boerkina Faso, Basile Guissou, heeft gisteren Mali ervan be schuldigd dat het vorige week de oorlog is begonnen om de Boer kinese regering ten val te brengen. Tegenover journalisten in Parijs zei Guissou dat het grensgeschil tussen de twee Westafri- kaanse landen niet de inzet van de oorlog was. Volgens de Boer kinese minister heeft Mali zich tot handlanger gemaakt van be paalde machten die Boerkina Faso willen destabiliseren. Hij be weerde dat Boerkinese tegenstanders van de links-nationalisti sche regering van kapitein Thomas Sankara aan de kant van Mali hebben meegevochten. Van onze correspondent BARCELONA - Drie functionarissen van de Libische ambas sade in Madrid zijn Spanje uitgezet omdat zij door de Spaanse militaire veiligheidsdienst Cecid zijn betrapt op het voorberei den van een moordaanslag. Het doelwit was dr. Magarief, een leider van de Libische oppositie die in ballingschap leeft en die van plan is om de komende dagen een bezoek te brengen aan Madrid. De uitzettingen vonden ruim twee weken geleden al plaats, maar werden pas donderdag door de Spaanse regering bevestigd nadat het bericht via de pers was uitgelekt. De drie uitgewezen terroristen behoren tot het 'administratieve' perso neel van de Libische ambassade in Madrid. In totaal wordt deze ambassade door 5 diplomaten en 18 ambtenaren bemand. MANAMA (AP) - Irak heeft gisteren verklaard dat het afgelo pen jaar tenminste 38.303 Iraniërs zijn gedood, dat de belangrijk ste Iraanse olieterminal op het eiland Kharg 'in puin' is gegooid en dat Iraakse vliegtuigen 124 schepen van en naar Kharg had den aangevallen. Een woordvoerder van het Iraakse leger zei op de radio dat Iraakse gevechtsvliegtuigen 24.011 gevechtsvluch- ten hadden uitgevoerd op Iraanse troepen en installaties in 1985. De luchtaanvallen waren niet alleen gericht op Kharg, maar ook op de Iraanse hoogovens, de petrochemische fabriek, energie centrale en olievelden, aldus de legerwoordvoerder. JOHANNESBURG (RTR/AFP/UPI) - Bij vechtpartijen in het district Moutse ten noorden van Pretoria zijn woensdag en giste ren zeker negentien doden gevallen. De situatie in het gebied blijft zeer gespannen. De Zuidafrikaanse regering heeft de 120.000 bewoners van Moutse per 1 januari ingelijfd bij het thuisland Kwandebele, dat in de loop van 1986 'onafhankelijk' moet worden. Gemeenschapsleiders in Moutse hebben de afgelo pen maanden herhaaldelijk gewaarschuwd voor gewelddadige confrontaties als de regering dit plan zou doorzetten. De Sotho- sprekende boeren van Moutse zijn tegen hun wil losgemaakt van het niet-onafhankelijke thuisland Lebowa en overgeheveld naar het Ndbele-sprekende Kwandebele, dat in tegenstelling tot Le bowa wel de 'onafhankelijkheid' heeft aanvaard. DACCA (AFP) - De politie in Bangladesj heeft in de nacht van woensdag op gisteren een honderdtal stakers opgepakt. Onder de gearresteerden bevinden zich zeven leiders van de staking die op 22 december begon. Dit is uit officiële bron vernomen. Een woordvoerder van het coördinatiecomité van de 40.000 stakende artsen, ingenieurs en landbouwkundigen deelde mee dat de ar restaties plaatsvonden op het moment dat er een stakingsverga dering werd gehouden. Inzet van de werkonderbreking voor on bepaalde duur zijn eisen voor loonsverhoging. VANDAAG/ Zon op: 08.48. Zon onder. 16.41 Maan op: 01.00. Maan on der; 12.16. MORGÉN/ Zon op: 08.47. Zon onder 16.42. Maan op: 02.11 Maan onder. 12.29. VANDAAG/ Bath: 07.55-20.25. Hansweert: 07.27-20.00. Terneuzen: 06.54-19 26. Vlissingen: 06.35-19.06. Wemeldmge. 07.56-20.31 MOR GEN/ Bath: 08.50-21.28. Hansweert; 08 23-21.04. Terneuzen. 07.51- 20.33. Vlissingen: 07.32-20.13. Wemeldinge: 08.48-21.29 GROTE VAART/ ALHENA 1 vn Bremen nr. Salvador, AMSTELMOLEN 1 70 zo vn. Bahamas nr Jeddah, AMSTELVLIET 2 te Marmagao. BAARN 1 96 nnw vn Lissabon nr. Jeddah, BARKEN 7 verw, te Lulea. BREDA 2 verw. te Puerto Quezal. BROERE AQUAMARINE 1 vn. Tarnagona nr. Livorno, BROERE EMERALD 3 verw. te Birkenhead, CORAL ISIS 1 240 ono vn. Aden nr. Hodeidah, FICUS 8 verw. te Singapore, FOSSARUS 2 te Singapore, FU- SUS 5 verw te Rotterdam, HAPAGLLOYD BRASIL 2 te Hamburg, MAAS STAD 3 vn. Tuticorin nr Kandia, NEDLLOYD DEJIMA 31/12 vn. Hongkong nr Busan, NEDLLOYD HOLLANDIA 2 te Felixstowne, NEDLLOYD HOORN 1 vn. Port Elizabeth nr. Kaapstad, NEDLLOYD HOUTMAN 2 te Le Havre, NEDLLOYD KATWIJK 31/12 vn, Hongkong nr. Singapore, NEDLLOYD KEMBLA 1 te Darwin, NEDLLOYD ROUEN 2 te Leghorn, NISO 1 te Sullom- voe. ONDINA 19 verw te Sao Francisco do Sul, PRINS FREDERIK HENDRIK 1 vn Teesport nr. Rotterdam. WATERGEUS 2 verw. te Columbo. KLEINE VAART/ DUTCH GLORY 1 vn. Rotterdam nr Zee, DUTCH SPIRIT 1 vn. Rotterdam nr. Tees. JUMBO STELLA 2 2 verw te Singapore. LAU RIERGRACHT 31/12 vn. Safi nr Casablanca, LEIDSEGRACHT 1 te Algeci- ras, MAGDALENA 2 80 nno vn. Kaap Vilano nr Casablanca, MIDSLAND 2 te Rotterdam, PACIFIC PEERESS 2 verw. te Foyness. ROZENGRACHT 1 vn Delfzijl nr. Hamina. (Inkoop - verkoop bank) US dollar2 69- 2.81 Britse pond3.85- 4.15 Belg. fr5.31- 5 61 Duitse mark110.75-114.75 Ital lire15.65- 17 65 Port. escudo1.50- 2 00 Can. dollar1.90- 2 02 Franse fr35.50- 38.50 Zwits. fr132.00-136.50 Goud Inkoop28.800 per kg Verkoop29.300 per kg Zweedse kr34.75- 37.75 Noorse kr35.00- 38.00 Deense kr29.25- 32.25 Oost. schill15 85- 16.35 Spaanse pes1.71- 196 Griekse dr120- 1.90 Finse mark49.25- 52.25 Joeg. dinar0.50- 1,20 Ierse pond3.30- 3.60 Zilver Inkoop480 per kg Verkoop550 per kg

de Stem | 1986 | | pagina 5