'Gevaar van eigen rechter spelen' 'Abu Nidal actief dank zij steun Libië' Uitbreiding EG vooral politieke winst voor Spanje en Portugal Avondstu DE STEM C Oud en Nieuw Geen bo wel de beste wensen VRIJDAG 3 JANUA PAGINA 2 VRIJDAG 3 JANUAR11986 ACHTERGROND POLITIE NIJMEGEN INFORMEERT OVER IDENTITEIT VERDACHTEN GRONINGSE POLITL 'Offers Enka niet tevergeefs' PAPIER VOOR UW PEN Blokkade Chauffeurs acties Levensgevaarlijk Politiek en mestoverschotten zoals represailles tegen ver dachten. Van represailles na het in formeren van slachtoffers over verdachten van vermo gensdelicten is volgens de woordvoerder tot nu toe niets gebleken. De ruim 900 brie ven met informatie over de daders die tot nu toe zijn ver stuurd, hadden volgens de woordvoerder slechts twee keer een minder gewenst re sultaat: onder meer een slachtoffer van een inbraak, die rechtstreeks bij een ver dachte aanklopte voor scha devergoeding. Het speciale inbrakenpro- ject in Nijmegen heeft vol gens de politiewoordvoerder overigens niet geleid tot de zo gewenste terugdringing van het aantal woninginbraken, maar waarschijnlijk wel tot een zekere stabilisatie. Vol gens mr. Knap is de preven tieve werking te verwaarlo zen. Von een onzer verslaggevers HET vrijgeven van na men van inbrekers door de politie 'leidt onge twijfeld tot gevallen waarin de slachtoffers eigen rechter gaan spe len'. Bijvoorbeeld door de dader te bedreigen, te chanteren of hem daad werkelijk een afstraf fing te geven. „Het is de taak van de politie per geval te beoordelen of het slachtoffer geen misbruik gaat maken van gegevens over de dader". Dit zegt mr. J. Knap, voor zitter van de Coornhert-Liga (de vereninging tot hervor ming van het strafrecht) in een reactie op het initiatief van cle politie van Nijmegen. Die wil slachtoffers van in braken, diefstallen en inslui pingen - de zogeheten ver- JTKECHT (ANP) - De Ut >egint in het nieuwe studiej jer 1986) met een speciale a jiologie voor 55-plussers. Voor de ouderen is ee jramma opgesteld, waarin jelangrijke plaats inneemt nen in de regel twee avonJ iniversiteitscentrum De U' eges. Dat heeft de rijks RUU) gisteren bekend gem Het experiment van de f enschappen haakt in op ven niet alleen informatie over de identiteit van ver dachten, maar verwijzen ook naar mogelijkheden van slachtofferhulp. Met het doorspelen van gegevens over de identiteit van ver dachten is gestart tijdens een project ter bestrijding van woninginbraken in de pe riode van november 1984 tot juni 1985. De proef met actieve slachtofferhulp blijft volgens de politiewoordvoerder voor lopig beperkt tot slachtoffers van vermogensdelicten. Ten aanzien van andere delicten, zoals geweldsmisdrijven, is er vaak sprake van emotio nele aspecten. Informatie over verdachten zou in die gevallen eerder kunnen lei den tot ongewenste gevolgen, Mr. .Knap is echter van mening dat de gegevens pas mogen worden verstrekt als de rechter zijn vonnis heeft uitgesproken: „Wij zijn een grote voorstander van slachtofferhulp, maar er moet niet worden geknab beld aan de veiligheid en de rechtspositie van verdachten. Het onderscheid tussen ver dachte en dader mag niet gaan vervagen". Knap wijst er verder op dat uit recent onderzoek blijkt dat een groot aantal slachtoffers niet gediend is met namen van daders. „Veel slachtoffers willen met rust gelaten worden". Knap vindt derhalve dat de namen van de daders enkel moeten wor den verstrekt aan degenen die er om vragen. Zijns in ziens is de beste methode dat de politie er een vaste ge woonte van maakt om slachtoffers er op te wijzen dat ze de gegevens kunnen krijgen, in plaats van uit- zichzelf de data te verstrek ken. Volgens de politiewoord voerder van Nijmegen had den slachtoffers van misdrij ven altijd al de mogelijkheid om op eigen initiatief via Justitie achter de identiteit van verdachten te komen, om via een civiele procedure ge leden schade op de daders te verhalen. De Nijmeegse poli tie is in overleg met Justitie gestart met het actief infor meren om méér aandacht te schenken aan slachtoffers van misdrijven. De brieven die de politie naar slachtoffers stuurt, ge- mogensdelicten - voortaan informatie geven over de identiteit van in verband met die misdrijven aangehouden verdachten. Deze nieuwe vorm van ac tieve hulp moet de slachtof fers beter in staat stellen om de geleden schade op de da- .ders te verhalen. Wanneer tegen een verdachte proces verbaal is opgemaakt, krijgt het slachtoffer van de politie per brief naam, adres en woonplaats van die ver dachte door.Wat betreft de bescherming van privacy van verdachten stelt de Nij meegse politie zich volgens haar woordvoerder op het standpunt dat bij hulp het belang van slachtoffers moet prevaleren boven dat van verdachten. Beneden werd gelachen. Freek wist ik. Luide lachsalvo's stegen uit boven het monotoon geraas van Freek. Zelfs uit de verte, door stucwerk en vloer platen onverstaanbaar, is het geluid van Freek onmisken baar. Ik had hem best willen zien, maar ik zat boven zelf lol lig te zijn. Dat hoopte ik ten minste. M'n stukje vlotte goed, maar toen ik beneden kwam was Seth Gaaikema toch al aangeland bij staatssecretaris Ploeg met zijn aangetaste me nagerie. Dat verhaal had ik pas nog in de schouwburg gehoord. Toen vond ik het lijstje van zieke planten en dieren (pisse bed met blaasontsteking, ge hoorgestoorde dovenetel etc.) veel te lang en dus overdreven en te vergezocht. Hij had het voor de televisie duchtig gesa neerd, stelde ik voldaan vast. Dat einde - handen in predik- houding, ogen gericht over het publiek en de camera heen, richting lift naar de hemel - met de op gedragen toon voor gedragen gemeenplaatsen, had voor mij niet gehoeven. GRONINGEN (ANP) De parkeerpolitie in Gro ningen heeft donderda geen enkele bon uitge deeld. De foutparkeer ders die werden betrap kregen in plaats daarva een geel briefje op d voorruit met daarop d beste wensen van de par keerpolitie voor be nieuwe jaar. „De wijze waarop u u auto heeft laten stilstaa zou normaliter leiden t~ een proces-verbaa Naast onze beste wense voor het nieuwe jaar wil len wij in dit geval vol staan met een waarschu wing", aldus de politi De parkeeragente schrijven te verwachte dat de overtreders die d beste wensen hebben ge kregen de verkeersvoor schriften in de toeko zullen naleven. Er werden donderda enkele honderden va dergelijke briefjes uitge deeld. DE hoge mate van acti viteit van de guerrilla groep rond Abu Nidal is mogelijk door de steun die deze van Libië krijgt. Dit staat in een rapport dat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft uit gegeven. DE toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeen schap, die haar beslag heeft gekregen, vormt vooral politieke winst voor de twee landen op het Iberisch schier eiland. Dit menen waar nemers in Brussel. ITGROOT-TI BRITTANNIË —DENE-— MARKENi Volgens het rapport heeft de groep van Abu Nidal, die verantwoordelijk gehouden wordt voor de terreuraansla gen op de luchthavens van Rome en Wenen waarbij 18 mensen omkwamen en ruim 100 personen gewond raak ten, in de afgelopen acht jaar ruim 60 terreuraanslagen ge pleegd in zeker 20 landen. Hierbij zijn 114 mensen om gekomen. De studie wijst er op dat toekomstige terreuracties door de groep mogelijk zijn door de financiering door Li bië, het feit dat zij in dat land een schuilplaats heeft en ook over logistieke steun be schikt. In 1985 heeft de groep rond Abu Nidal, een schim mige Palestijn die in 1974 met de PLO van Yasser Arafat gebrouilleerd raakte nadat deze terreurdaden buiten Is raël veroordeeld had, bijna 20 acties ondernomen waarvan twee-derde in West-Europa, aldus het rapport. Hierbij kwamen herhaaldelijk on schuldige derden om het le ven. JERLAND Met de toetreding van Spanje en Portugal, die na een overgangsperiode van tien jaar volledig onderdeel zullen gaan uitmaken van de gemeenschappelijke Westeu- ropese markt, telt de Euro pese Gemeenschap 321 mil joen inwoners. Dit is ruim anderhalf keer het aantal in woners van de Verenigde Staten. Men verwacht dat het zwaartepunt van de EG in zuidelijk richting zal ver schuiven, terwijl de moge lijkheid groot is dat de Ge meenschap haar banden met •vooral Latijns-Amerika zal aanhalen. Met dit gebied on derhouden Spanje en Portu gal langdurige historische en culturele banden. Spanje en Portugal zullen vooral in het begin offers moeten brengen voor hun aansluiting bij de EG. Spanje heeft een werkloosheid van 22 procent, het hoogste per centage in de Gemeenschap die nu uit twaalf landen be staat. Dit betekent een ver dubbeling sinds de zes op richters van de Europese Ge meenschap (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Ne derland en Luxemburg) in 1957 het Verdrag van Rome tekenden. Eerdere uitbrei dingen onderging de EG in 1973 toen Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken zich bij de EG aansloten, en in 1981 toen Griekenland tot de gemeenschappelijke markt toetrad. Noorwegen, dat ook in 1973 tot de Gemeenschap was toegetreden, trok zich na korte tijd terug nadat de be schouwd wordt. Net als West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië krijgt Madrid hiermee recht op twee vertegenwoordigers in het dagelijks bestuur van de EG, terwijl Portugal in de categorie van kleine landen valt die één vertegenwoordi ger in de Europese Commis sie hebben. Ook het Europese parle ment ondergaat een uitbrei ding door het toetreden van Spanje en Portugal. Op 13 ja nuari doen 60 Spanjaarden en 24 Portugezen hun intrede in het parlement in Straats burg, dat vanaf nu 518 leden telt. De twee nieuwe leden van de Europese Gemeenschap sturen ook een flink aantal ambtenaren naar de Euro pese instellingen: krachtens de verdeelsleutel hebben ze ker 800 Spanjaarden en 200 Portugezen recht op een Europese baan. Hiertoe zijn 500 nieuwe functies ge creëerd, terwijl de resterende 500 in de komende vijf jaren beschikbaar komen doordat de huidige functionarissen (die uit de 10 andere EG-lan- den komen) niet herbenoemd zullen worden. (AFP/DPA/ RTR) volking bij referendum tot het weer uittreden uit de Ge meenschap had besloten. Portugal neemt van Grie kenland de positie van arm ste land van de Europese Ge meenschap over. Het inko men per hoofd van de bevol king bedraagt er nog niet een vijfde deel van dat in Dene marken, dat net boven de Duitse Bondsrepubliek op de eerste plaats staat. Veel waarnemers menen dat het officiële werkloosheidsper centage van 10,5 geflatteerd is. Spanje en Portugal hebben sinds het midden van de ja ren '70 een democratische re gering. In Spanje kwam de ontwikkeling naar een plu ralistisch politiek systeem op gang na de dood van dictator Franco in 1975, terwijl in april 1974 de door militairen voltrokken Anjerrevolutie in Portugal een eind maakte aan een autocratisch bewind dat tientallen jaren geduurd had. Vandaag treden twee Spanjaarden en één Portu gees toe tot de Europese Commissie. Dit onderscheid hangt samen met het feit dat Spanje als groot land be- Freek provoceert z'n publiek tot een zwart-wit-oordeel. Je ligt lam bij zijn grappen of je haat hem. Grijstinten zijn er niet. Of het zou de mijne moe ten zijn. Freek is razend knap, meestal leuk en soms wat grof, maar altijd uiterst vermoeiend. Bij Freek moet je onafgebroken goed opletten en snel meeden ken. Het was ook een beetje een kwestie van oud of jong. Jong houdt van Freek, oud niet. Er waren nogal wat Freek- haters op de receptie en maar een paar van hen gaven zonder een van zorgen gerimpeld voor hoofd toe dat hun kinderen hem wél geweldig vonden. Seth was natuurlijk een heel ander verhaal. Het oordeel veel genuanceerder. Wie aan Seth' conference 'niks aan' vindt kan hem nog altijd een aardige jon gen vinden. Veel receptiegan- gers was het opgevallen dat Seth wat maniertjes van Wim Kan had overgenomen en er waren er ook die vonden dat hij z'n mimiek - 'het spel met de ogen' - voor een deel van Toon Hermans had. Enfin, zo had den we eens wat anders om over te praten dan het weer, geld en de wintersport. 1986 kan misschien toch een leuk jaar worden, dacht ik opge wekt. Eerder op de avond had ik boven zitten werken. Dat klinkt vlijtiger dan het in werkelijk heid is. Ik had gewoon een ideetje gekregen voor de caraa- valskrant en dat moest ik even kwijt. Ik denk zelden aan wat de buren wel niet van me zou den denken, maar nu ik aan de overkant mensen bij kaarslicht oliebollen zag eten - of ver beeldde ik me dat allemaal maar? - bekroop me even de gedachte dat zij me wel een idioot zouden vinden. Op de avond van tweede kerstdag had ik zo ook al te kijk gezeten on der m'n bureaulamp. Een jeugdige voorbijganger raakte duidelijk geïrriteerd door mijn misplaatste ijver en gooide een rotje naar m'n raam. Slecht getimed. Ik zag het lontje vonken, maar het ding ontplofte pas toen het be neden in de sneeuw van de voortuin lag. Ik wenste de jon gen van harte de militaire dienstplicht toe zodat hij zou kunnen leren hoe men hand granaten wetpt. Abu Nidal Aanslagen op bureau Britse en Jordaanse lucht vaartmaatschappij in Ma drid in juli (1 dode, 24 gewon den). Bomaanslagen op twee restaurants in Koeweit in juli (8 doden, bijna 90 gewon den). In april bestookte een strijder van de groep-Abu Nidal een Jordaans vliegtuig met een raket toen dat van de luchthaven van Athene ver trok. Andere acties waarbij Jordaanse diplomaten of eigendommen het doelwit waren, zijn: De moord op een Palestijn in Amman in november. De moord op een Jor daanse journalist in Athene in september. Een komplot om de Jor daanse ambassadeur in Grie kenland te vermoorden. De moord op een Jor daanse diplomaat in Ankara in juli. Een raketaanval op de Jor daanse ambassade in Rome. Verder heeft de revolutio naire organisatie van socia listische islamieten, een naam waarvan de groep rond Abu Nidal zich ook wel be dient, zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van een Britse journalist in Libanon in maart, en voor de moord op Britse diplomaten in India en Griekenland in 1984. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in de VS wees er op dat de lijst gebaseerd is op rapporten van de inlich tingendienst en de claims van de groep rond Abu Nidal. (RTR/UPI) Het rapport somt de vol gende terreurdaden van Abu Nidal-mensen in 1985 op: De actie in Rome en Wenen (18 doden, ruim 100 gewon den). De kaping van een Egyp tisch vliegtuig naar Malta (59 doden). Bomaanslag op het kan toor van een Britse lucht vaartmaatschappij in Rome in september (15 gewonden). Aanval met granaten op een terras in Rome in sep tember (38 toeristen gewond). Bomaanslagen op hotels in Athene in augustus en sep tember (32, meest Britse, toe risten gewond). van mening dat uw com mentaar weinig diepgang vertoonde en getuigde van weinig inzicht. Zoals zo vaak was het ook bij deze actie zo, dat er allerwege symphatie bestaat voor de dader maar dat hét slachtoffer wordt vergeten. Raamsdonksveer J. Martens de bende zoals ik die aantref in de bossen in mijn omge ving en de heffingen zoals wij die als boeren voor het milieu moeten opbrengen. Het milieu tenslotte waarin en waarvan vooral de boe ren moeten werken en leven. Rijsbergen A. Daemen lijke bomen moeten verwij deren, de bochten rechter moeten maken, en aan weerskanten van die wegen vrij liggende fietspaden aan leggen. Daardoor kan men het aantal dodelijke slacht offers drastisch verminde ren. Een mensenleven is kostbaarder dan een boom of een strook akkerland. Dat schijnt niet iedereen te be grijpen. Bovendien zal het verkeer nog wel drukker worden. Wil men verkeers opstoppingen, filevorming en grote luchtvervuiling voorkomen, dan zal er over bredere wegen een vlotte doorstroming mogelijk moe ten zijn. Etten-Leur J. Bastiaansens de politiek was nu eenmaal gebaat bij elke stem uit de agrarische sector met name enkele politieke groeperin gen in deze provincie; door dik en dun zijn de boeren in dit opzicht gesteund, zoda nig dat gezegd kon worden dat de agrarische belangen vertegenwoordigers kind aan huis waren bij G.S. Nu met betrekking tot de mi lieu-aantasting als gevolg van de mestoverschotten de wal het schip is gaan keren en de overheid het niet meer kan maken om de conse quenties van de bio-indu- striële ontwikkeling op de gemeenschap af te wentelen, is het blijkens de reactie van de NCB in De Stem van za terdag jl. met de vriend schap tussen overheid en boeren gedaan. Inderdaad een inconsistent beleid, evenwel tot schade van nu alle Brabanders, burgers én boeren Breda Mr. J. Jansen DEZE aanhef, vond ik in De Stem van woensdag 18 de cember. De topman van En- ka, voorzitter van de raad van bestuur, ing. Hutter heeft aan alle Enka-mede- werkers in Nederland, blijk baar een brief gestuurd, waarin hij schrijft dat de sa neringen bij het concern niet voor niets zijn geweest. De grootste sanering was het sluiten van Enka Breda. De offers die de Enka-mensen hebben gebracht, zijn niet vergeefs geweest. Met een bedrijfsresultaat van bijna 400 miljoen Mark bij een omzet van 4,6 miljard Mark. Waarschijnlijk drukt ing. Hptter de winst en omzet uit in Marken, omdat op 13 sep tember 11. de eerste steenleg ging is geweest, voor een in vesteringsproject in Ober- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Gmnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur. Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,06 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, J 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HIERBIJ deel ik u mede ge troffen en teleurgesteld te zijn door uw naïeve reactie n.a.v. de blokkade acties van de chauffeurs. In dit tame lijk uitgebreide commentaar wordt met geen woord ge rept over de gevolgen die deze acties voor allerlei ca tegorieën van mensen heb ben die met deze hele zaak niets te maken hebben. Zelfs al zouden de vakbonden het gelijk aan hun kant hebben, iets wat maar al te vaak automatisch wordt aange nomen, en dient er actie te worden ondernomen waarom volstaat men dan niet met een staking, juist bij die bedrijven die de CAO trachten te ontduiken zodat deze bedrijven daarmee in de schijnwerpers worden gezet, en de schuldigen wor den getroffen. Inhoudelijk is het verder zo, dat niemand bestrijdt dat onze chauf feurs de best betaalde van Europa zijn wat vanzelf sprekend zijn invloed heeft op de kostenstructuur van deze bedrijfstak die meer dan elke andere bedrijfstak juist op een Europese markt opereert. Is het dan zo ver wonderlijk dat werkgevers terughoudend zijn de ar beidsvoorwaarden te verbe teren En moeten werkne mers alles krijgen omdat ze daar jaren om gevraagd hebben Nogmaals ik ben DEZE verwerpelijke actie heeft de schatkist tientallen miljoenen gekost. Geld wat anders gebruikt kon worden voor de uitkeringtrekkers. De uitkeringen gaan door deze blokkade niet omhoog of moeten misschien wel verder verlaagd worden. Dit nu is precies wat het FNV en de linkse politici willen. Het houdt de uitkeringsgerech tigden ontevreden en voert hen zo naar de linkse partij en. Na het torpederen van de scheepsbouw door de vak bonden en het, in discrediet brengen van de havens moet nu het goederenvervoer er aan geloven om zo de econo mie nog verder om zeep te helpen. Nederland wordt ge regeerd door vakbonden. Uitkeringsgerechtigden let op uw zaak, de linkse politici knagen als ratten aan de uitkeringen en men geeft de schuld aan de regeringspar tijen. Dat noemt men dan opkomen voor de zwakkeren in de samenleving. Putte M.G. Gerts OP plattelandswegen ge beuren vijf maal méér onge vallen dan op andere wegen. Voornamelijk door botsin gen met bomen, door de vele onoverzichtelijke bochten, en door het sterk toegeno men verkeer, vooral van het zware vrachtvervoer. Met verkeersborden kan men dit probleem niet oplossen. Men zal beslist die levenseevaar- WANNEER ik als ex-boer in de bossen in de omgeving van Rijsbergen kom en de resultaten van onze zoge naamde milieu-deskundigen bekijk, springen mij zo lang zamerhand de tranen in de ogen. Overal dor hout, in de brandgangen metershoog opgestapelde takken enz., alles onder het mom dat de natuur haar eigen gang moet kunnen gaan. Grote verhalen, lange termijn mi lieubeleidsplannen, de schuld bij de industrie in de vorm van zure regen, mest overschotten bij de boeren..., heffing op heffing. Maar wat gebeurt er met de op brengst? Toen ik als kind door dezelfde bossen liep, werd het hout uit deze bos sen aan de boeren uit de om geving verpacht. De pach ters waren verplicht om al les tot op de laatste tak netjes op te ruimen anders konden ze hun houtpacht het volgend jaar wel verge ten. Boseigenaren, houtves ters en boswachters zorgden voor de aanplant van nieuwe bossen en de rest van het onderhoud. Het re sultaat van dit alles was dat de bossen konden leven en het aanzien waard waren. Natuurlijk heb ik begrip voor een aantal regulerings maatregelen ten aanzien van het boerenbedrijf, eco nomisch gezien dan. Maar laten we alstublieft de zaken noemen zoals ze zijn. Ik zie geen enkel verband tussen HOEWEL men als inwoner van Brabant blij mag zijn dat er eindelijk iets gedaan wordt aan het ergerlijke dumpen van zgn. mestover schotten uit de bio-indu- strie, moet men aan de nu op Braks en Winsemius boze boeren toegeven dat het be leid van de overheid in het bijzonder de provinciale, in consistent is. Heeft men ja renlang de ontwikkeling van de intensieve veehoude rij gestimuleerd of althans niet tegengegaan, thans is het voor iedereen duidelijk dat één en ander regelrecht heeft geleid tot een ramp voor mens en milieu; dit on danks het feit dat al sinds de zestiger jaren voortdurend - onder andere van planologi sche zijde - het provinciale bestuur is gewaarschuwd voor de onaanvaardbaar heid van de grootschalige veredelings-landbouw; de boer mocht geen strobreed in de weg worden gelegd bij specialisering en uitbrei ding. De motieven daarvoor zijn niet moeilijk te zoeken:

de Stem | 1986 | | pagina 2