'HOPELIJK KUNNEN WE ER LATER EEN RIJDEN' Nieuwe ledenkaart ANWB f- Subaru X Jisupersne indruk oc Ari Vatanen: rallyrijden met de dood in de ogen >ki-bak b lubbel vc Opel Dealer Team Holland gaat verder zonder Manta Luchtzak wint in VS terrein s SANERINGEN BIJ RENAUL T ieselolie ïrwarmen winter ai VRIJDAG 3 JANUAR11986 Allure Topklasse Geschiedenis 54 Robots VRIJDAG 3 JANUAR1198 EEN POPULAIRE FIN IN FRANKRIJK FORD EN MERCEDES BIJTEN SPITS AF Duizend Scholieren gek van BMW Er is een tijd geweest dat het uitkomen van een nieuwe elpees van de Beatles of de Stones een schoolklas in twee lijnrecht tegenover elkaar staande kampen verdeelde. Je was voor de Beatles en tegen de Stones. Of andersom. Ajax - Feyenoord is al net zo'n polair gegeven. Maar bij Mick van Hat- tem (17 jaar, zesde klas Atheneum) en Piet van Baest (eveneens 17, mts grafische opleiding) op school lopen de discussies hoog op als het gaat over de vraag welke auto de beste is: BMW of Mer cedes. Voor Mick en Piet staat de uitkomst van die discussie bij voorbaat vast: BMW. Niet zo verwon derlijk wanneer men bedenkt dat Mick secretaris en Piet voorzitter is van de BMW-fanclub Nederland. Een fanclub voor een auto, BMW als idool. Door Jan van Zuilen Foto Johan van Gurp MICK van Hattem uit Ber- kel - Enschot en Piet van Baest uit Oirschot kennen elkaar vanaf hun twaalfde jaar uit de brugklas van de middelbare school in Til burg. Omdat ze allebei gek waren op auto's en vooral op BMW's, werden ze vrienden. Toen al, vijf jaar geleden, besloten ze een fanclub voor BMW op te richten. Klasge noten en familieleden wer den bewerkt om lid te wor den, een clubblad fungeerde en fungeert nu nog als bind middel. Dat zulke jonge mannekes een clubblad uit konden geven, dankten ze aan het feit dat Piet z'n va der een drukkerij heeft. Momenteel telt de fanclub zo'n tweehonderd leden. Hoofdzakelijk nog wel uit de regio Tilburg, ofschoon Mick vol trots een ledenbestand kan laten zien waarop na men prijken uit alle delen van Nederland. „Laatst was ik in Nijmegen bij familie. Bij hun in de straat stond een BMW geparkeerd. Ik kijk natuurlijk even. Ligt er op de hoedenplank een club blad van ons. Kijk, dat is dan toch heel leuk". De liefde voor BMW duurt nu al vijf jaar. Andere jon gens van 17 zitten midden in hun brommerperiode, Mick en Piet talen daar niet naar. „Een brommer is een la chertje. Ik zou zo'n knalbak kie niet eens willen hebben. Laat mij maar fietsen. Dan mag ik nog harder ook", zegt Mick. „Ja, nu lach je, maar pas heb ik op m'n fietsje nog een brommer ingehaald". Maar waarom nu net BMW? Mick is daar duide lijk over. „Wat mij aan spreekt in BMW is de tech niek. Ik ben gek op alles wat met techniek heeft te maken. Welnu, dan kom je bij BMW aan je trekken. Vooral met de toepassing van electro- nica is BMW ver vooruit". Piet valt vooral op de allure die BMW uitstraalt. „Het zijn gewoon hele mooie auto's. Snel, sportief, maar toch klassiek van lijn. Kort om, ik vind het pure klasse. Porsche bijvoorbeeld, vind ik iets te. En een Mercedes is te lui". Bij Piet op school, logisch voor een mts, iets meer dan bij Mick, wordt elk nieuw automodel uitvoerig bespro ken. „Bij mij in de klas is bijna iedereen autogek. De ene helft is voor BMW, de andere voor Mercedes". En Piet moet toegeven: Merce des zit BMW aardig achter de vodden. Vooral met het topmodel uit de 190-serie, de Drie jeugdige BMW-fans. V. Ln.r.Mick van Hattem, Piet van Baest en Jerome Populiers. zestien-klepper. „Toen die uitkwam had ik het op school zwaar te verduren", bekent Piet. Mick is minder bang. „Wacht nog maar een maandje, dan klopt BMW iedereen en alles met de nieuwe 325i allrad. Audi mocht dan eerder zijn met vierwielaandrijving, BMW perfectioneert het systeem zo dat er geen ander merk er aan kan tippen". Mick heeft eigenlijk geen voorkeur voor een bepaald type. Hij interesseert zich vooral voor de topmodellen, de M's. „Neem die M5. Dat is toch absolute topklasse. Waar vind je een auto met zoveel techniek in huis Nergens. En nu weer die M3. Daar kan geen enkele an dere auto tegen op. Loopt toch mooi 15 kilometer har der nog dan die zestienklep per van Mercedes. En dat met minder cylinderin- houd". Piet heeft wel zijn uitge sproken voorkeuren: de 735i („Nee, niet de 745i, want die is er alleen met een auto maat") en ook de M5. De 6- serie vindt hij minder mooi. „Te weinig BMW". Allemaal wel aardig dat ze alles van BMW afweten, maar wat doen ze er mee? Ze mogen nog niet eens autorij den en thuis hebben ze noch bij Mick noch bij Piet een BMW. Mick z'n moeder rijdt een Fiatje Panda, Piet z'n ouders hebben een Peugeot. Piet: „Mijn vader zou, als ie er het geld voor had, niet eens een BMW kopen. Dan nog liever een Mercedes". Want dat is natuurlijk een niet gering euvel. BMW is een klasbak van een auto, maar navenant duur. Voor lopig kunnen Mick en Piet er alleen nog maar van dromen dat ze er later eentje kunnen rijden. Vooralsnog zijn ze ge noodzaakt .hun liefde voor BMW te bevredigen door al les wat er over dit automerk wordt geschreven, te verza melen. De huiscomputer van de familie Van Baest fun geert daarbij als databank. Alle informatie die ze te pakken kunnen krijgen, wordt op floppy-disc gezet. Mick doet dat, techneut als hij is. De laatste tijd probe ren Mick en Piet zich wat meer te verdiepen in de ge schiedenis van BMW. Mick: „Wist je dat BMW in 1939 al een twee-liter dieselmotor had staan, met een vermo gen van 75 pk. Als ze die ver der hadden ontwikkeld, was Mercedes nu nergens ge weest". Verder zijn ze kind aan huis bij BMW-garages in de buurt, komen ze regel matig bij de importeur en hebben ze schriftelijk con tact met de fabriek in Mün- chen. Ook corresponderen ze met bedrijven die zich ge specialiseerd hebben in het tunen van BMW's, Interstate bijvoorbeeld. Op auto-mani festaties als de RAI, vind je Mick en Piet in BMW-jack bij de stand van hun favo riete merk. Nieuwtjes die ze op die manier te horen krij gen, komen in het clubblad. „We hebben al verscheidene keren aardige primeurs ge had", zegt Mick trots. Mick hoopt later ooit nog eens van zijn hobby z'n be roep te kunnen maken. Na het Atheneum wil hij op de TH in Delft industriële vormgeving gaan studeren. Dat zou een springplank kunnen zijn voor een baan als ontwerper in de auto-in dustrie. „Dat hoeft niet per se bij BMW te zijn, maar wel bij een fabriek die de ont werpers de vrije hand geeft". Piet denkt dat het voor hem een aardigheidje zal blijven. „Zo voor de lol wat sleutelen. Dan ben ik al tevreden". De geruisloze verdwijning van de Fuego De Renault Fuego: niet snel, uxl vluchtig. Door Willem Reijn GERUISLOOS IS de Renault Fuego van de markt gehaald. Het sportief gelijnde model is gesneuveld onder het gewicht van de Renault 25 en de bezui- nigingspolitiek, die de Re- nault-fabrieken onder leiding van directeur Besse voeren. De Renault Fuego heeft zich slechts vier jaar kunnen handhaven op de automarkt. De Fuego werd medio 1980 als vervanger van de 15 en 17 uit gebracht en kreeg een enthou siaste ontvangst. Het model was weliswaar niet echt spec taculair, maar de afwerking en de fijne lijnen gaven de Re nault een exclusief imago. De Fuego ziet eruit als een sportauto, heeft ook de naam van een sportwagen (Fuego- vluchtig, snel) maar is dat duidelijk niet. De eenvoudig ste uitvoering, de TL, heeft vijftien seconden nodig om de honderd kilometer te berei ken. Dat is voor een benzine wagen, die rijklaar op een kleine vijfentwintig mille komt, ronduit traag. Redelijk snel gaat pas de GTX, die in elf seconden naar de honderd accelereert. Een aardige, maar toch ook niet imponerende tijd, zeker niet voor een wagen van 37.000. Volgens marketing-mede- werker B.J. Son van impor teur Renault Nederland is de Fuego-koper een automobilist. die zich laat verleiden door de fraaie styling en niet zozeer om sportieve rijeigenschappen geeft. „Bij dit soort wagens loopt de verkoop in het begin erg goed. De mensen komen op het nieuwtje af. Dat is een erg trendgevoelig publiek. Na twee, drie jaar zie je de ver koop weer inzakken", zegt Son. Toch kan ook Renault niet hebben bevroed dat de daling zich zo hevig in zou zetten. De laatste maanden liepen er nog maar 54 Fuego's van de lo pende band. Een zeer onren dabele produktielijn derhalve. Na 250.016 stuks houdt topbaas Besse de Fuego dan ook voor gezien. De stopzetting van de pro- duktie van de Fuego past hele maal in de politiek van Geor ges Besse, die zijn bezuini gingswoede om Renault uit de miljardenverliezen te slepen symboliseerde door zelf een vijfje als dienstwagen te kie zen. In 1984 verloor Renault 5 miljard, ofwel ongeveer ƒ50.000 per werknemer. Het gezaghebbende Engelse week blad The Economist schreef dit najaar dat gevreesd moet worden dat de verliezen dit jaar nog verder zullen oplo pen. Van de bijna honderddui zend werknemers moet een vijfde deel ofwel twintigdui zend mensen afvloeien. Dat is een moeilijke operatie, omdat het staatsbedrijf in het mid delpunt staat van de politieke strijd tussen de communisti sche vakbonden en de regering Mitterrand. Die strijd is losgebrand na dat communisten en socialis ten hun coalitie verbraken. De communisten trachten nu bui ten het parlement hun posities te verstevigen, terwijl de so cialistische regering terug komt op de aanvankelijke na tionalisaties en een 'no-non- sense-beleid' is gaan voeren. Ook als Renault een staatsbe drijf blijft - er gaan stemmen op om ook Renault te privati seren -zal het weer zelfbe- druipend moeten worden. Zoals overal in de auto-in dustrie betekent dat voor Re nault een vergaande robottise- ring van de produktielijnen. De Renault 'supercinq' wordt op die wijze reeds gemaakt. Behalve innovatie van het produktiesysteem is Renault ook bezig met een snelle ver vanging van oude door nieuwe modellen. Nadat 25 werd ge presenteerd en de vijf geheel werd vernieuwd, met vooral in Frankrijk zelf groot succes zo dat het wagentje een onver wacht grote concurrent voor de populaire Peugeot 205 is ge worden, komt de 21 de 18 ver vangen. Maar ook dit model zal door computers in plaats van arbeiders worden ge bouwd. In deze ontwikkeling past ook het bericht dat de Renault Espace wellicht weer moet verdwijnen. De Espace wordt gemaakt in de Matra-fabrie- ken en dit 'uitstapje' past niet in de rechtlijnige produktie- kanalen die de topdirectie na streeft. Het verdwijnen van de Espace, een (her)nieuw(d) con cept dat bijzonder goed is aan geslagen bij de autopers, zou overigens een verschraling van de autowereld zijn. Met de parlementsverkie zingen in maart voor de boeg zal de onrust in de Renaultfa- brieken eerder groter dan kleiner worden. De superon dernemer Besse, die eerder een aluminiumconcern uit de rode cijfers sleepte, zal in deze politieke verwikkelingen min der comforabel zitten dan in zijn supercinq. DEN HAAG - In navolging van de KNAC is ook de ANWB overgegaan tot het introduceren van een nieuwe lidmaat schapskaart. In plaats van de al jaren in gebruik zijnde papieren beschei den, die aangaven dat men lid van de ANWB was en dat men - als men daarvoor extra geld over had - ook op steun van de Wegenwacht kon rekenen, is met ingang van 1986 gekozen voor een geplastificeerde lidmaatschapskaart met gelijke afmetin gen als de bekend zijnde identiteits-, credit- en betalingskaar- ten voor de bank- en girowereld. Wegenwachtleden hadden tot nu toe behalve een ANWB-lid- maatschapskaart, ook altijd een eigen Wegenwachtkaart. Door de introductie van het nieuwe registratie-systeem, is het moge lijk geworden om beide zaken op één kaart onder te brengen. Op de achterzijde is een beschrijfbare strook aangebracht met codes, waarop door ANWB-medewerkers verschillende za ken kunnen noteren, zoals het verstrekken van het traditionele handboek (vanaf half januari) en de recreatie-voordeelcheques (vanaf 1 april beschikbaar). Voor de Wegenwachters zijn ook enkele codes gereserveerd, waarop zij de geboden hulp kunnen aantekenen. Dat is vooral van belang wanneer transportservice moet worden gegeven. Per kalenderjaar kan namelijk maxi maal tweemaal een beroep worden gedaan op het gratis wegsle pen van het voertuig op kosten van de ANWB. De nieuwe registratiekaart heeft aan de achterzijde naast een aantal coderingen, ook een zogenoemde magneetstrook. Deze is alleen van belang voor eventuele afrekeningen op de ANWB- kantoren. De magneetstrook bevat namelijk dezelfde gegevens als aan de voorzijde. PARIJS - De populairste ral lyrijder van Frankrijk is een Fin. Een man die geen woord Frans spreekt en melk prefe reert boven wijn. Ari Vatanen heeft kans gezien binnen twee jaar heel rallyminnend Frankrijk aan zijn voeten te krijgen. Dat bleek weer tij dens de jaarlijkse persconfe rentie van Peugeot, half de cember in Parijs. Wereldkampioen Timo Sa- lonen werd door de pers met een waarderend applausje be groet, Vatanen kreeg een ware ovatie. De Fin, lijkbleek, moei zaam strompeld, bleef er zoals gebruikelijk ijskoud onder, 's Avonds tijdens de officiële huldiging in het Lido was het contrast nog schriller. Een pu bliek bestaande uit automo bieldirecteuren, commissaris sen, sportbonzen en bekende Fransen gaf hem als enige een minuten durende staande ova tie. Vatanen werd begroet alsof hij zojuist uit de dode was op gestaan. De 33-jarige Fin ver liet in augustus de Argentinië-' rally inderdaad meer dood dan levend. Daarna werd het stil rond Ari. Het is hoogst on zeker dat Vatanen dit jaar nog rijdt. De zenuwen in zijn lin kerbeen zijn dusdanig bescha digd dat autorijden onmoge lijk is. „Mijn hoop is gevestigd op de semi-automatische ver snellingsbak die Peugeot aan het ontwikkelen is voor de ral ly's. Dan kan ik mijn linker been weggooien." sprak hij sarcastisch. Dat Vatanen in Frankrijk zo populair is, is niet verwon derlijk. Hij was immers de coureur die de kleine 205 naar de eerste grote zeges voerde. Zijn stijl is onnavolgbaar. Va tanen rijdt letterlijk niet de dood in de ogen. Vooral in de laatste Monte Carlo-rally toonde hij vechtlust. Op onge lukkiger wijze liep hij steeds een achterstand op t.o.v. Wal ter Rohrl. Steeds reed Ari Va tanen het gat dicht en zelf een tijdstraf van acht minuten (te AALSMEER - In de catego rie van supersnelle sportwa gens is een nieuweling ver schenen: de Subaru XT. Niet alleen het vlaggeschip van de Subaru-vloot, maar ook een wagen met een aantal opvallende eigenschappen. De carrosserielijn is bij voorbeeld zo superglad dat de luchtweerstand extreem laag is: Cw-waarde 0,29. Vermenigvuldigd met het geringe frontale oppervlak van de XT, levert dat een to tale luchtweerstandsfactor op die door geen andere in massa geproduceerde auto ordt geëvenaard. De aflopende motorka- ilijn, de hoge kofferruimte, e vrij vlak liggende voor achterruit, de speciale irtiergrepen, vlakke wiel- oppen, wegklappende kop lampen, spoilers, een vlakke ^^bodem en de speciale zijspie- éf; gels zijn de 'ingedriënten' die iiiiiiiillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Vatanen. vroeg inklokken) maakte goed. Normaliter is zo'n ach terstand hopeloos, maar door dat Vatanen bleef jagen, gil Röhrl uiteindelijk in de fout Zijn alles-of-niets-sti] werd hem uiteindelijk fataal Op Corsica dreigde hij een vijn in gelanceerd te wol waarop hij zijn wagen met snelheid van 150 km/u leuk op een rots stuurde einde vaart te minderen, wagen was total-loss. mankeerde nauwelijks iets. de daaropvolgende rally Griekenland reageerde ec het stuur niet meer, waardoo hij in een greppel terech kwam. De wagen vloog volgens in brand. Nog aan de hand. In Argentinl was het geluk echter op. wagen raakte een gecamou fleerde kuil en werd als e«_ raket gelanceerd. In conuisPrS toestand moest Vatanen voerd worden. Een skibak heeft vele voordel< Vatanen begon zijn rallyXW*^! er gunstig door beïnvloed, actviteiten in 1971 in O&eemt af en men krijgt veel extra Vanaf 1980 haalde hij nege( RDAM - Wanneer ski's, een dak van een auto worden me tot extra brandstofverbruik en dat tijdens de rit tot het interiei WK-zeges en haalde in 1981 WK-titel binnen in een I Escort. Sinds 1984 staat hij der contract bij Peugeot, navigator Terry Ha: (de nodige crashes hem verweten) gaat de 'racii beauty' Michele Mouton assl teren. ALPHEN A/D RIJN - De kans is minimaal dat het Opel Team Holland volgend jaar een Manta 400 inzet voor het Internationale rallykampioenschap van Nederland. Sy missaris Ger Oosterman heeft daarom Henk Vossen al seerd naar een ander team om te zien. De Limburger was jaar binnengehaald om de zware Manta te rijden. De dagen van de Manta zijn op sportgebied voor Opel De Duitsers willen internationaal gaan Vlammen met de nii vierwielaangedreven Kadett. Ook het ODTH, het meest sionele rallyteam van ons land, heeft het oog laten vallen op Kadett. Oosterman: „Het ziet er echter niet naar uit dat we v( 1986 al kunnen beschikken over een Kadett 4x4. In 1967 hoi we er wel een te hebben. Wat moet je dan nu doen? Ik denk we het best een aanloopje kunnen nemen naar 1987 door met lichtere Kadett, de groep A of groep N, te rijden. Dan moet echter niet mikken op een titel. Daarvoor kom je tekort teg< over de groep B-wagens. Maar toch. Die Kadett kan een ei komen." Niet alleen de plannen zijn een vraagteken ook de bezel van de wagen(s) moet nog geregeld worden. Vossen valt waar, schijnlijk af en ook Paul Maaskant (de bestuurder van de Ka! dett groep A) heeft geen contract meer. Dat wil niet zeggen da de Rotterdammer op straat staat. Oosterman: „Ieder jaar ma| ken we de schappen leeg om ze daarna opnieuw te vullen. Da kan best met dezelfde rijders zijn." eide vervelende elementen kun htersport aanzienlijk bedwongen naakt van een zogenoemde 'ski-t dat in de Scandinavische land ok in West Duitsland, Zwitserla angstelling staat. Niet alleen zorgt deze gestroomli; Tbruik en het geluid aanzienlijk :ns dat veel extra bagageruimte on De Westduitse fabrikant Eberleii ren niet alleen gespecialiseerd op x» uiteenlopende ski-uitrustinge ieft in korte tijd ook een vooraans ereld van ski-bakfabrikanten. Jndertussen is zelfs een specia: 'keld in de prijsklasse tussen I,- voor 5 complete ski-uitrustir klaar voor de grootste skikol st 8 complete ski-uitrustingen. I -koffer is vastgesteld op 1.390,-. Je uitvoering die in ons land het Ily S5 die geschikt is voor 5 ski-i fc, schoenen en pakken. Jat niet alleen het gemak gedii ar dat ook het brandstofverbru: een praktijktest over 1.000 kil< 1 met 4 paar ski's op een ski-im letzelfde gebeurde met een Sien sag. Met een ski-imperiaal kwa f liter benzine; met een Jetbag w r, oftewel ruim 16% minder. UTRECHT - De airbag, die General Motors, Ford en Mercedes de laatste jaren hebben ontwikkeld, begint in de Verenigde Staten ter rein te winnen. De airbag, een in het stuurwiel geïntegreerde luchtzak, treedt in werking wanneer de auto bij een ste vige botsing betrokken raakt.Op het moment van de botsing springt de luchtzak, die achter een grote beklede afdekplaat in het centrum van het stuurwiel zit, in mil liseconden naar buiten en beschermt op die manier de bestuurder voor een directe aanraking met het stuur. Onmiddellijk na botsing doet zorgt een ingebouwde gasgenerator ervoor dat een vaste stof tot 'ontbranding' komt, waardoor onmiddel lijk het daaruit ontstane (ge filterde) gas naar de lucht zak wordt geperst. Het bo venlichaam en het gezicht van de bestuurder krijgen hierdoor een extra bescher ming. In Amerika is men al ja ren in de weer om de airbag De airbag biedt de bestuurder een extra bescher ming. Milliseconden na de botsing springt een lucht zak uit stuur en drukt het lichaam stevig in de stoel. verplicht te stellen, temejjr omdat in een groot aantal Staten het dragen van vei ligheidsgordels niet vereist is. Nu het dragen van gor dels in steeds meer staten verplicht is geworden, is ook het oude plan, dat reeds uit 1969 dateert toen de Ameri kaanse regering al overwoog om de airbag verplicht te stellen, weer uit de ijskast gehaald. Ford en Mercedes zijn de eerste merken die gestart zijn om een aantal modellen voor de Amerikaanse markt standaard met een airbag uit te rusten. De Ford Tempo, de Mercury Topaz en alle voor de Verenigde Staten be stemde Mercedessen - en dat zullen er zo'n 90.000 zijn- hebben een luchtzak in het stuurwiel. Bij Mercedes is de airbag een aanvulling op de spe ciale veiligheidsgordels die men reeds in de wagens heeft. De zitplaatsen vóór en ichter zijn namelijk al alle maal uitgerust met drie- punts veiligheidsgordels met rolautomaat. De gordelslo- ten vóórin zijn verankerd aan de zittingen en gaan mee met de bewegingen van de zittingen, zodat de gordel- hoek in alle zitposities kon- stant blijft. Bovendien zijn de schou- dergordel-verankerings- punten in drie hoogtestan den verstelbaar, zodat bij de meest uiteenlopende li chaamsafmetingen altijd een passende gordelinstel ling kan worden bereikt. Bo vendien is voor bestuurder en passagier voorin, in de oprolautomaat een gordel spanner geïntegreerd. Zodra bij een frontale botsing een elektronische impuls wordt afgegeven, wordt het oprol- mechanisme geaktiveerd en trekt de gordel automatisch aan. De altijd aanwezige gordelspeling wordt hier door opgeheven. Bij een bot sing zit daardoor de gordel altijd strak tegen het li chaam. Op de Nederlandse wegen rijden overigens ook auto's rond die voorzien zijn van een airbag. In de regel zijn dat Mercedessen uit de S- klasse. Vorig jaar werden -voor een bijbetaling van ruim vierduizend gulden - meer dan 1.000 wagens van een dergelijke luchtzak voorzien. Nu voor de Ameri- ERE - Bij temperaturen onder het vriespunt kan voorkomen dat een diesel- t niet alleen onregelma- gaat lopen, maar dat de ontsteker ook afslaat. De storing wordt in de regel ®oorzaakt door een hape- in de brandstoftoevoer, paraffinekristallen in de .oude dieselolie hebben i op zo'n moment afgezet in brandstoffilter. kaanse markt de airbag in serieproduktie voor 90.000 Iet behulp van een speciaal wagens wordt afgeleverd, 'araat kan de brandstof bestaat natuurlijk de kans dat de luchtzak voor de Europese markt goedkoper kan worden. voorverwarmd worden, Teloor deze problemen uit "ereld zijn. Er moet dan dieselverwarmer vóór het t op de toevoerleiding ge- its worden of tussen de fil- °P en het brandstof-filter zei he ka Me wa vo< he< me bei ter bn ter doe no< doe ku sta bei de tan De afgelopen jaren is veel over het nut van de luchtzak gesproken. De angst elat een airbag door een mechanisch Wanneer de eüeselolie een defect zomaar opgeblazen JjPPeratuur krijgt van min- dan nul graden, zorgt een mostaat ervoor dat de in- atie, die zowel voor 12 als olts geschikt is, automa- i wordt ingeschakeld. et systeem is gebaseerd op mische elementen die in warmtewisselaar zijn on- gebracht. Deze elementen discussie. De hoge aanschaf- &en voor een warmtebron. zou worden, is door toepas singen, testen en praktij kge- bruik uit de wereld gehol pen. Daarnaast staat, in combinatie met de nieuwe gordelspanners, ook de be perkte bescherming bij zij waartse aanrijdingen, niet meer zo nadrukkelijk ter prijs wordt nu nog als hét enige negatieve punt géziea •rvei hitting kan niet op- len, omdat keramiek een A1V Set me krc uit mo I stel voc km na; biji I een de gen

de Stem | 1986 | | pagina 18