VARA hult zich in stilzwijgen i Speelfilms op tv OOK IN DE BIOSCOOP Opera Forum wil dépendance in Zuid-Nederland Nieuw op video Filmproducent Sam Spiegel (81) gestorven rSr VRIJDAG 3 JANUAR11986 ÏRIJPAG 3 JANUAR11! Madonna van Breslau in Zwitserland Aanhang van KRO groeide NEDERLAND 1 zo.331 de? 23.35 NEDERLAND 2 mske en Wiske: PP ie Happie ei T2Z PAGINA GIDS 1 Pisa mogelijk naar Veronica Van onze rtv-redactie HILVERSUM Henk Spaan en Harry Vermeegen, de makers van het VARA-programma Pisa, kunnen wat Veronica betreft het komend wintersei zoen bij deze omroep aam de slag. Het duo kreeg eind vorig jaar te horen dat het budget en de zendtijd bij de VARA met dertig procent zou wor den gekort. Bij Veronica kunnen zij onder de oude voorwaarden verder wer ken, zo deelde een Veronica- woordvoerder gisteren mee. Vermeegen en Spaan wa ren bij Veronica terecht ge komen uit onvrede met de beperkingen die de VARA hen had opgelegd. Zij staan echter nog voor anderhalf jaar onder contract bij deze omroep. Veronica heeft zich in principe bereid getoond het duo twee keer per maand de gelegenheid te ge ven hun Pisa-programma op de buis te brengen. De vraag is alleen wie de rechten heeft op de naam van het programma en de programmatische formule. Bovendien zal de VARA Vermeegen en Spaan eerst van hun contractuele ver plichtingen moeten ontslaan voordat zij bij Veronica kunnen gaan werken. Dit punt is nog verre van opge lost, reden waarom de VARA zuinig is met haar commentaar. „Het bericht is voorbarig", aldus de VARA, „de heren werken nog steeds voor ons". Verder commen taar viel er van de omroep niet te verwachten. Beide Pisa-heren waren wegens vakantie uithuizig en der halve onbereikbaar voor commentaar voor hun op merkelijke stap.De VARA onthield zich gisteren van elk commentaar. Bij de VARA staat het programma 'Pisa' al enige tijd ter discussie. Een deel van de achterban vindt de humor van Spaan en Ver meegen te platvloers en on geschikt voor een omroep met socialistische beginse len. Omdat 'Pisa' vooral door jonge kijkers wordt ge waardeerd heeft de VARA onlangs besloten het pro gramma in de vooravond te Harry Vermeegen en Henk Spaan: armslag bij Rob Out? plaatsen, vóór acht uur op de woensdagavond. Over zijn principiële bin ding met de VARA deed Harry Vermeegen overigens twee jaar geleden in een in terview in deze krant een duidelijke uitspraak. Hij zei toen over Wim Bosboom, die van de VARA naar de TROS was vertrokken: „Die man is 180 graden omgedraaid. Eerst werkte hij bij het meest linkse politieke pro gramma 'De Rooie Haan' en dan zit ie opeens bij de TROS. Dat vind ik een onge looflijke switch, dat zou ik nooit kunnen". De onderhandelingen zijn in het geheim door directeur Rob Out zelf gevoerd. Reeds eerder deed Veronica van zich spreken op de Hilver- sumse transfermarkt door bijna de hele redactie van haar actualiteitenrubriek Nieuwslijn van andere om- F0T0 ARCHIEF DE STEM roepen te betrekken. Zo werd Jaap van Meekeren van de AVRO geplukt en George Musterd van de KRO. Ook de VPRO kreeg en kele jaren geleden te maken met de expansiedrift van de snelst groeiende omroep. Hans Verhagen, Hans Keiler en Henk Hofland bezweken ook voor het grote geld, de grote vrijheid en de vele mo gelijkheden bij Veronica. ZATERDAG Salem's Lot (USA 1979, Ned. 1, 22.00 uur). David Soul speelt in deze iets te lang gerekte griezelfilm van Tobe Hooper een schrij ver, die zich niet laat kisten door vampiers. Naar de bestseller van Stephen King. Pirates Key (USA 1983, Did. 1, 20.15 uur). Pilotfilm van de de- tective-serie 'Simon Simon', waarin Jameson Parker en Ge rald MacRaney de hoofdfiguren vertolken. The 3.000 Mile Chase (USA 1977, Did. 1, 23.10 uur). Actiefilm met de dramatische achtervolgingsjacht op een belangrijke ge tuige dwars door Amerika. Glenn Ford en Cliff DeYoung in de hoofdrollen. I will fight no more forever (USA 1975, Did. 2, 15.00 uur). Het historische verhaal van de Nez-Perce-Indianen in Oregon, die in 1877 door de blanke kolonisten op de vlucht werden gejaagd. James Whitmore en Ned Romero spelen de belangrijkste rollen in deze film van Richard T. Heffron. Un petit paradis (Frankrijk 1981, Did. 2, 23.20 uur). Jongge huwden komen goedkoop in het bezit van een landhuis, waar het niet pluis blijkt te zijn. Le Corniaud (Frankrijk 1965, Ned. 1,16.00 uur). In ons land be kend als de kolderfilm 'De eend en de Cadillac', waarin de auto van de brave Bourvil in de prak wordt gereden, in ruil waarvoor hij een Cadillac met een luchtje krijgt aangeboden door de schurk Louis de Funès. The sky's no limit (USA 1984, België 1, 20.20 uur). Regisseur David Lowell Rich stuurt drie vrouwen in een space-shuttle de ruimte in. ZONDAG The flame and the arrow (USA 1950, Ned. 1, 15.55 uur). Burt Lancaster en Virginia Mayo in een Middeleeuwse avonturen film, waarin een Italiaanse rebellenleider strijdt voor zijn volk. Die Ratten (Duitsland 1955, Did. 2, 20.15 uur). Verfilming van het toneelstuk van Gerard Hauptmann door Robert Siodmak met Curd Jürgens en Maria Schell in de hoofdrollen. Het ver haal van de ongehuwde moeder, wier baby door een kinderloos paar wordt ingepikt, werd naar deze eeuw verplaatst. Portrait in black (USA 1960, Did. 3, 21.30 uur). Melodramati sche thriller, waarin diverse mensen een tirannieke gehandi capte miljonair de dood in wensen. Met Lana Turner en An thony Quinn. MAANDAG The Betsy (USA 1978, Ned. 1, 21.50 uur). Verfilming van een roman van Harold Robbins over een familie van invloedrijke autofabrikanten. Laurence Olivier speelt hierin een voortreffe lijke rol. Gamperaliya/The changing village I (Sri Lanka 1965, Did. 1, 23.00 uur). Dochter van grootgrondbezitter wordt verliefd op haar huisleraar, maar trouwt toch met iemand van haar eigen stand. DINSDAG Carry on cowboy (Engeland 1965, Did. 2, 20.15 uur). Gerald Thomas-komedie over een schuchtere loodgieter, die per onge luk sheriff wordt en de beruchte Rumpo Kid moet inrekenen. Met Sidney James en Jim Dale. WOENSDAG Lq femme qui pleure (Frankrijk 1978, Did. 2, 22.35 uur). Auto biografisch getint verhaal over een driehoeksverhouding, waarin tenslotte alle partijen in de kou komen te staan. Regis seur Jacques Doillon speelt zelf de hoofdrol samen met Haydée Politoff en Dominique Laffin. Identificazione di una donna (Italië 1982, Did. 3, 22.30 uur). Een regisseur in een identiteitscrisis gaat op zoek naar een nieuw vrouwelijk personage voor zijn film. Come-back van Michelan gelo Antonioni. Jeux interdits (Frankrijk 1951, België 2, 20.20 uur). Beroemde film van René Clement over twee kinderen, die tijdens de oorlog een opwindend spelletje hebben ontdekt: begrafenisje spelen. De kinderen zijn Brigitte Fossey en Georges Foujouly. DONDERDAG The price of fear (USA 1956, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Ingewik kelde misdaadfilm, waarin een man van twee misdaden wordt beschuldigd, die eikaars alibi vormen. Met Lex Barker en Merle Oberon. I comme.Icare (Frankrijk 1979, Did. 3 NDR, 20.15 uur). Een op de Kennedy-moord geënte politieke thriller van Henri Ver- neuil met Yves Montand en Michel Etcheverry. DE kerstpremières blijken een commercieel succes en blijven geprolongeerd in de meeste bioscopen. 'Back to the future', de spannende en amusante Spielberg-pro- duktie, gaat door in Grand Theater in Breda, City 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Ber gen op Zoom, Midi in Til burg en ook in De Koning van Engeland in Hulst en Metro in Antwerpen. Met de tijdmachine-auto van een excentrieke uitvin der belandt een jongen in de vijftiger jaren waar hij zijn eigen ouders ontmoet, die even oud zijn als hijzelf. De geleerde, die ook nog jong is, moet hem zien terug te lan ceren naar zijn eigen tijd, de jaren tachtig. Goed geregis seerd door Robert Zemeckis. 'King Solomon's Mines' van Lee J. Thompson blijft geprolongeerd in Casino 1 in Breda. Een rommelige re make van een oud avontu renverhaal vol spectaculaire en komische achtervolgin gen in donker Afrika. Ri chard Chamberlain speelt volstrekt onopvallend de held Alan Quatermain. Eén woeste buiteling zonder rustpunten. Hoe de Kerstman op aarde kwam en zijn ca deautjes van een grappig kaboutervolkje betrekt, laat de wat slepende film 'Santa Claus' zien. Het verhaal wordt door Jeannot Szwarc niet erg doeltreffend ver teld, maar de 'speciale effec ten' zijn bezienswaardig. Die doen een beetje denken aan 'The neverending Story'. In Cinésol 1 in Breda (middag voorstellingen) en Cinem'ac- tueel 3 in Bergen op Zoom. The Goonies' blijven huishouden in Casino 3 in Breda en Cinem'actueel 1 en 2 in Bergen op Zoom. De jo chies beleven in een griezel villa een eng avontuur, maar hoewel het idee af komstig was van Steven Spielberg zijn de ventjes niet bijster sympathiek. Richard Prytor speelt een guitige en onbeduidende honkbalspeler, die het onge wild tot multimiljonair William Hurt en Raul Julia in 'Kiss of the Spiderwoman'. FOTOARCHIEF DE STEM brengt in 'Brewster's Mil lions'. Een komedie (die niet bijster origineel of verras send is) over hoe een man er in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk geld doorheen jaagt'. Ook deze film blijft geprolongeerd. In Casino 2 in Breda. Cinesol 2 in Breda gaat verder met de boeiende ver filming door Hector Ba- benco van de roman van Manuel Puig, 'Kiss of the Spiderwomen'. William Hurt en Raul Julia spelen respectievelijk een homo en een revolutionair, die samen een Zuidamerikaanse ge vangeniscel delen. Lang zaam groeien zij naar elkaar toe. De film speelt zich af op drie niveaus: de realiteit in de cel, flash-backs uit beider levens en oude speelfilm fragmenten. De homo ver telt namelijk om aan de rea liteit te kunnen ontspannen zijn herinnering aan oude films. 'Weird Science' van John Hughes blijft in Cinesol 3. Een nogal banale komedie over twee pubers, die een prachtvrouw uit hun com puter toveren. Zij moet hen in de liefde inwijden. Van dezelfde regisseur is de veel boeiender film The Break fast Club', die nog steeds in Cinésol 1 te zien is (nu alleen 's avonds). Bud Spencer en Terence Hill blijven vrolijk knokken in 'Miami Super Cops'. In Mignon in Breda. Tot en met 8 januari draait in Filmhuis Concor dia in Breda 'Salo of de 120 dagen van Sodom', het zwartgallige en verbijste rende testament van Pasoli- ni. Mensen zijn lustmachi- nes geworden, die naar be lieve vernederd en gemar teld kunnen worden. Om 19.30 en 22.00 uur. Op don derdag 9 januari gaat 'Nostalghia' van Tarkovski draaien. Schitterende beel den maar duistere bedoelin gen, 'Rope', thriller van Hitchcock uit 1948 met Ja mes Stewart in de hoofdrol, draait op donderdag 9 ja nuari in Theater Achterom in Breda. Een classic waarin tijdens een feest zich een lijk in een kist bevindt. De moordenaars, keurige stu denten, zijn op het feest aan wezig. Zij hadden geen mo tief voor de moord en achten daarom bewijs van hun schuld onmogelijk. Hitch cock's eerste kleurenfilm. MUENCHEN (RTR) - De Ma donna van Breslau, een schil derij van Lucas Cranach de Oude dat sinds de Tweede We reldoorlog werd vermist, is opgespoord en bevindt zich in Zwitserland, aldus het West- duitse tijdschrift Bun te Illu- strierte. Het werk, dat officieel heet 'Madonna under den Tannen' (Madonna temidden van de pijnbomen), wordt door een niet nader genoemde Zwit serse verzamelaar te koop aangeboden voor anderhalf miljoen mark. 'Bunte' schrijft dat het schilderij feitelijk ongeveer 30 miljoen mark waard is. Het schilderij maakte deel uit van de kerkschat van de kathe draal van Breslau, dat nu Wroclaw in Polen is. ENSCHEDE (ANP) - Opera Forum heeft een plan ontwikkeld voor een dépendance in Zuid-Nederland. Binnen twee weken wordt het aan het ministerie van WVC aangeboden. Door dit plan kunnen het aantal medewerkers en het aantal voorstellingen worden uitgebreid. Dit heeft alge meen-directeur P. Wester- houd van Forum woensdag avond in Enschede meege deeld op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de Fo- rum-premiëre 'Pelléas et Mé- lisande', een opera van Claude Debussy. Als het ministerie van WVC met dit plan akkoord gaat, krijgt Forum er zo'n zestig medewerkers bijvooral koor leden en technici. Het opera- en muziekgezelschap Forum dat in 1983 ontstond uit een fu sie van operagezelschap Fo rum en het Overijssels Phil- harmonisch Orkest biedt nu in Enschede werk aan ruim tweehonderd mensen in 'Opera Forum' en 'Forum Fil harmonisch'. Door de uitbrei ding zou Forum per jaar vijf tig tot zestig voorstellingen meer kunnen verzorgen. Op dit moment zijn dat er 96. Met de oprichting van een dépendance van Opera Forum in het zuiden des lands vervalt naar de mening van Wester- houd de noodzaak van een derde operagezelschap in Ne derland naast de Nederlandse Operastichting en Forum. Fi nancieel moet WVC dit vol gens hem aanspreken, maar ook uit artistiek oogpunt. Hij merkt in dit verband op dat Forum door zo'n uitbreiding ook de grote koorwerken kan uitvoeren. Met de geplande groei van het aantal voorstellingen in Zuid-Nederland zou Forum inspelen op de toenemende vraag naar opera-uitvoerin gen in dit deel van het land. Voor de begeleiding van het dépendance-koor zouden de orkesten uit zuidelijke regio's kunnen zorgen, zoals Het Bra bants Orkest, zo licht Wester- houd toe. Positief in deze gedecentra liseerde aanpak is in de ogen van de Forum-directie even eens dat de leden van het ge zelschap minder hoeven te rei zen vanuit Enschede. Op dit moment zijn ze dagelijks reeds 'vele uren onderweg om voor stellingen te verzorgen van Groningen tot Heerlen en van Zwolle tot Breda. De huisvesting van Opera Forum in Enschede is sinds kort geconcentreerd in een voormalige textielfabriek. Die is verbouwd tot een ultra-mo dern complex met onder an dere repetitieruimten, ateliers voor pruiken en kostuums, werkplaatsen, opslag voor de cors en kantoren. Niet zonder trots meldt directeur Wester- houd dat er in Nederland geen vergelijkbare accommodatie te vinden is. Met de bouw van het Fo rumhuis was een bedrag ge moeid van vier miljoen gul den. De financiering is moge lijk gemaakt door de zoge noemde terugploegregeling. Dit betekent dat werkloze bouwvakarbeiders met be houd van uitkering het project uitvoeren. Dit geldt ook voor het Concerthuis dat in En schede wordt gebouwd. Forum Filharmonisch gaat hier ge bruik van maken voor repeti ties met grote bezetting en concerten. Uit het feit dat de rijksover heid financiële medewerking aan deze projecten verleent leidt Forum af dat zij een groot belang hecht aan het voortbestaan van dit muziek - en operagezelschap. De ex- ploitaiekosten van Forum, twintig miljoen gulden per jaar, komen voor rekening van WVC. HILVERSUM (ANP) - De KRO (Stichting Katholieke Radio Omroep) had aan het eind van 1985 632.870 begun stigers. Dat is de hoogste stand sinds 23 jaar, zo maakte de KRO bekend. De laatste twee jaar is het aantal begunstigers van de KRO steeds gestegen. In 1984 kwamen er 19.082 bij en het afgelopen jaar 15.380. Het aantal tien-gulden-begunsti gers daalde met 23 naar 2502. Het aantal abonnees op het grote blad 'Studio' daalde met 2484 naar 296.582. Daar stond een stijging (17.887) te genover van het aantal abonnees op het kleine program mablad 'Mikro-gids', nu 333.783 abonnees, aldus de KRO. Sting in de film 'Dune', nu op video. - FOTO CONCORDE De Bedevaart De volledige (en voorlopig laatste) theatershow van Freek de Jonge, lengte 2 Vt uur. Tegelijk met De Bede vaart worden vier eerdere shows van Freek, die al op vi deo zijn verschenen (De Tra giek, De Komiek, De Mars en De Mythe), opnieuw uitge bracht als koopcassette tegen een gereduceerde prijs. Country Een boerengezin in Amerika dreigt over de kop te gaan. Met Jessica Lange. Police Academy II Het onvermijdelijke vervolg op het succesvolle eerste deel. De recruten moeten nu de straat op. Met Steve Gutten- berg en Bubba Smith. Reuben, Reuben Een Schotse dichter wordt in Robert De Niro in 'Ragir uur). NEW YORK (AFP/ANP) - Sam Spiegel, een van de grootste filmproducenten van Hollywood en maker van beroemde films als 'The African Queen' en 'On the Waterfront', is op 81-jarige leeftijd tijdens zijn vakantie op het in het Caribisch gebied gele gen eiland St.Maarten overleden. De op 11 november 1904 in Oostenrijk geboren Sam Spiegel begon zijn loopbaan bij de film in Hollywood in 1927 als tekstbe werker. Na weer enige tijd in Berlijn te hebben gewerkt moest hij in 1933 vluchten voor de nazi's en vestigde zich in 1935 in de Verenigde Staten. Onder het fonetisch op zijn echte naam lijkende pseudoniem S.P. Eagle maakte hij Tales of Manhattan (1942), The Stranger (1945), We were Strangers (1948), African Queen (1951), On the Waterfront (1954), The Strange One (1957), The Bridge on the Ri ver Kwai (1957), Suddenly Last Summer (1959), Lawrence of Arabia (1962), The Chase (1966), Mister Innocence, The Night of the Generals (1966), Nicholas and Alexandra (1975), The Last Ty coon (1976), Betrayal (1983). Drie van zijn films, On the Water front, waarin Marlon Brando debuteerde, The Bridge on the Ri ver Kwai en Lawrence of Arabia werden met een Oscar be kroond. Vanaf vandaag neemt de AVRO de actie Telelot van de TROS over en weeft daar zes afleveringen lang een spel omheen, dat van het Duitse 'Wetten dass...? is afgeleid. Jos Brink, die dit spel presenteert, hoopt een eigen karakter aan 'Wedden J dat...? te kunnen geven. Het is de bedoeling dat een 1 panel van bekende Neder- I landers een aantal wedden schappen krijgt voorgelegd, waartegenover zij hun eigen I weddenschap moeten zetten, f Twee muilezels voor Sara In de western Twee muile zels voor zuster Sara' zijn] vanavond twee sterren vanl wereldformaat te zien, Clint Eastwood en Shirley Ma- cLaine. Rond 1865 strijdt in I Mexico rebellenleider Jua-| rez tegen de Franse over-l heersing. De opstandelingen I hebben een Amerikaanse! huurling aangetrokken om 1 het Franse garnizoen in Chi-1 huachihua te vcroverenl waar een aantrekkelijke! goudschat ligt opgeslagen.1 Huurling Hogan is de helftg van de schat beloofd, als het] hem lukt. Onderweg naar| Chihuachihua komt hij een non tegen, die door bandie-|] ten wordt belaagd. Hogan slaagt erin de belagers van zuster Sara te verdrijven en als dank krijgt hij een goedé tip voor de verovering vanj de goudschat. 20.02 Raging Buil De veelgeprezen film 'RaJ ging Bull' van Martin ScorJ sese vertelt het levensver-l haal van bokser Jake Lal zult boelen Samen met Jerom ul\ L wjp mgoon en het vuur al ie vu lombikshe, doe I Ms1 Die polios meent het!J.. bunnen we Jerom met wohher motten' /tee, tfiske! legen iover- hrochl ver mag ih niets een sradje in Amerika verliefd op de dochter van een kippen- fokker en komt in de proble- men. Met Robert Blossom. Starman Science-fiction-film van John I Carpenter waarin een buiten aards wezen op aarde belandt, j Hij neemt daar de gedaante aan van een man die enkele weken geleden is gestorven. Met Jeff Bridges. Dune Het onverfilmbare verhaal naar de bekende science-fic tion roman van Frank Her-1 bert. Met o.a. zanger Sting. The Best of John Belushi Sketches met wijlen Belsuhil uit de reeks 'Saturday Night I Live Shows' van 1975 tot 1979. f Duur: 60 minuten. //v^eA AP**£t AgTMAWWON- /A05 1 I SMWSEtj ay M AArZ&OA useoszErj- M ,/&WPÓA PWR6TAAW P(£ "ME W0R£k£E6, BA CWCS? WT-£U-l SfAJPOëK LIÓT wiw-ÉW-ajiTL,-

de Stem | 1986 | | pagina 14