ENZ OM man. ENZ [OOM Geweld tegen agenten; boete van 250 gulden 'Heb de gummiknuppel welmoeten gebruiken' SER. Minder ongelukken landbouwvoertuigen >leet ustriële PVDA-RAADSFRACTIE VRAAGT MAATREGELEN Voor tafels in gezellig familieverband mftljof ff 9AGINA ZEELAND 1 DIT JAAR UITBREIDING ACTIE VVN {OVER BEROEPS OPLEIDINGEN llr. Vredeling gast [op symposium Goes CAM TC A LRB HOPS TECHNOLOGIE rTEN CHNOLOGIE 1NCY TIE lerrieschoppers rerneuzen beboet CADZAND - De PvdA-fractie in de Oost- burgse gemeenteraad maakt zich ernstig zor gen over de voortschrijdende ontzanding van het strand bij Cadzand-Bad. Voorbarig IVERDACHTE'JOKKEBROKKERIJ' OFFICIER YAN JUSTITIE NA JAAR STAGE ALS AGENT: In uniform Golflengte Supporters VRIJDAG 3 JANUAR11986 HET WEER Korte dooi Sportieve verbroedering jeugdsozen in Oostburg Sneeuwoverzicht BOETE 300 GULDEN Man wilde gestolen cheques verzilveren nzuvt Teteringen 076-713381 VAN ZEELAND T27 Van een oneer verslaggevers jlULST - Vorig jaar is het laantal ongelukken in Zeeland yaarbij landbouwvoertuigen betrokken waren drastisch vermlnderd.De laatste vijf [jaar lag dat aantal verkeers ongevallen steeds rond de zes- |tig. In 1985 bleef het bij tien botsingen. „Er is blijkbaar voorzichti- |ger gereden, landbouwvoer tuigen zijn wellicht beter te zien, de mensen ztjn zich be wuster geworden van het ge vaar in de oogsttijd", zegt Ma- kijke Hemelsoet, samen met fegionaal consulent Frans Bal de drijfveer van een inten sieve actie die Veilig Verkeer Nederland in Zeeland heeft gehouden. Juist afgelopen maanden was VVN actief om automobi listen en boeren te wijzen op de gevaren van het intensieve landbouwverkeer op de we gen. Een speciaal promotie team drukte bij grensover gangen bestuurders op het hart voorzichtig te zijn en het gaspedaal niet te hard in te trappen. „Daar heeft iedereen zeer positief op gereageerd". In het kader van het jaar van het verkeer hoopt VVN Zee land dat ook afdelingen elders in het land dit jaar de actie zullen overnemen. Naar aanleiding van de aandacht die Tros Aktua aan de actie in Zeeuwsch-Vlaan deren besteedde kwamen bij Veilig Verkeer maar liefst 312 reacties binnen. Vrijwel alle maal positief. Familie van verkeersslachtoffers, mensen die zichzelf herkennen in het rijgedrag en vragen uit alle delen van Nederland over de aanpak en opzet van zo'n actie. Gemeenten en provincies rea geerden, maar ook enkele ra den van verkeersveiligheid in België. Onder meer ook de or ganisatie Via Secura, verge lijkbaar met Veilig Verkeer in Nederland. „Wij willen daar mee samenwerken om wel licht ook aan de andere kant van de grens zo'n actie van de grond te krijgen". Dat zou geen overbodige zaak zijn. Im mers, op de expresweg Ant- werpen-Zeekust, op een steen worp afstand van Zeeuwsch- Vlaanderen, gebeuren heel wat ernstige ongevallen waar bij landbouwverkeer is be trokken. Veilig Verkeer Nederland heeft inmiddels ook heel wat aanvragen binnen gekregen voor landbouwlezingen. Dit jaar gaat de actie onverdroten voort. Het promotieteam wordt weer op de been ge bracht voor acties bij grens overgangen, braderieën en markten, er komen lesbrieven voor de scholen, infobulletins, landbouwfolders, kleurplaten en een stripverhaal. Eind de cember kregen automobilisten aan de grens een speciaal kaartje mee: „De beste wensen en een voorspoedig en ver keersveilig 1986". Als het aan het promotieteam van Veilig Verkeer Nederland ligt wordt die wens ook in daden omge zet. GOES - Ir. H. Vredeling, voor malig EG-commissaris, lid jvan de commissie Wagner en bnlangs nog in opspraak van wege gekruide uitlatingen over politici en het konings huis, is een van de belangrijke gasten op een symposium van het Samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en on- Iderwijs arbeidscontacten l(SKOA) in Zeeland op donder dag 30 januari in Vlissingen. Het thema van het sympo sium is 'de ontwikkelingen in |bedrijfsleven en arbeidsmarkt ■in relatie tot beroepsopleidin- |gen'. De bijeenkomst duurt van 10.30 tot 16.30 uur en valt Iten dele samen met de derde Izeeuwse Beroepenmanifesta- ^tie in de Zeelandhallen in Joes. De deelnemers nemen Idaar dan ook een kijkje alsvo- Irens ze naar Vlissingen ver trekken. In hotel Brittannia luisteren [ze naar de vier inleiders en en forumdiscussie. De vier jsprekers zijn, behalve ir. Vre deling, gedeputeerde drs. R. Barbé, mevrouw M. Brusasco- iMackenzie (EG-funtionaris) |en directeur J. Weug van De Schelde. Van onze correspondente IDDELBURG - Een boete an ƒ200 en vergoeding van de eroorzaakte schade tot een ledrag van ƒ481. Dat was de ekening die twee mannen uit 'emeuzen donderdag door de lolitierechter in middelburg ;regen gepresenteerd voor un baldadig gedrag op 15 de- mber van het vorig jaar. De 'baldadigheid' begon in ien snackbar waar het tweetal ;o lastig was, dat de eigenaar en buiten zette. Even later 'logen de stenen dwars door len ruit naar binnen, en zagen letuigen hoe de jongens er 'andoor gingen. Op het voor tel van de officier van justitie jm de schade te regelen waren e jongens niet ingegaan, om- at, zo protesteerde een van |n voor de politierechter, er 'k een post van ƒ178 aan Ichoonmaakkosten op de re- tening stond. I De eigenaar van de snack- jar verklaar daarop dat dit lepaald geen overbodige luxe kras, omdat er voor het vertrek ran beide mannen eerst nog Iriftig met friet en mayonaise kras gegooid. „Er moest een professionele schoonmaak ploeg worden ingehuurd om fe troep op te ruimen", zo be oogde hij. Na deze toelichting lingen de Terneuzenaren ichoorvoetend akkoord met de ekening. Zorgen over ontzanding strand bij Cadzand-Bad Van een onzer verslaggevers In een brief aan het Oostburgse college van B en W en voorzitter A. de Feijter van de recreatiecommissie vraagt raadslid J. Wielakker namens zijn fractie wat de oorzaken van die ontzanding zijn, wat voor maat regelen worden overwogen en op welke termijn con crete voorstellen van B en W tegemoet gezien kunnen worden. „In 1985 zijn voor Cadzand- Bad een aantal belangwek kende zaken op gang gebracht die hoge investeringen vra gen: de verbetering van de Boulevard De Wielingen, de bouw van de sport- en recrea tiehal, een nieuw parkeerter rein", zo staat te lezen in de brief aan het college. „Het is nu al duidelijk dat ook parti culiere invsteerders aanslui ten bij de gemeentelijke ini tiatieven door uitbreiding van winkelbestand, verbetering van bestaande hotelaccommo daties, meer zomerwoningen, etc." Wat de fractie grote zorgen baart is de ontzanding van het strand, 'een ontwikkeling die strijdig is met de hierboven geschetste zaken'. Doel is im mers meer toeristen naar West-Zeeuwsch-Vlaanderen te trekken en het aanbieden van betere kwaliteit. „Een van de belangrijkste punten hier bij is een goed strand, maar dat is aan het verdwijnen", zo wordt gesteld. De fractie merkt op dat een werkgroep, waarbij de ge meente Oostburg en het wa terschap Het Vrije van Sluis betrokken zijn, aandacht heeft gegeven aan dit probleem. 'De resultaten hiervan zijn ons echter niet bekend'. J. Wielakker: 'Goed strand is aan het verdwijnen'. Voor wethouder De Feijter is dat laatste niet verwonder lijk. „De werkgroep is nog niet bijeen geweest", zo zegt hij. Overigens wijst hij er op dat de ontzanding al een paar jaar geleden is geconstateerd; 'wij zijn er al een tijdje mee bezig'. Een van de problemen die hierbij rijzen is het feit dat Rijkswaterstaat en het water schap in feite verantwoorde lijk zijn voor de kustverdedi ging. „Het behouden van een strand is niet hun eerste prio riteit, maar het is wel een emi nent belang van ons als ge meente, die het strand van Do meinen en waterschap in pacht heeft". De heer De Feijter vindt de vragen van de raadsfractie wat voorbarig. „Wij zijn als dagelijks bestuur van de ge meente hierover al in gesprek, omdat ook wij vinden dat aan de ontzanding een halt moet worden toegeroepen. Maar la ten we een broedende kip, want zo mag je de in gang zijnde besprekingen best noe men, nu niet storen." mmer CIM-Magazine a CIM-Magazine en heb orting van 22,50. I tonder postzegel DSCHRIFTEN ijmegen. Van onze correspondente «IDDELBURG - Omdat hij |p 1 oktober van het vorig jaar leweld zou hebben gebruikt ?en de politie stond de 53-ja- l'ic H.L. uit St. Philipsland ?<»nderdag voor de politie- fchter in Middelburg. 'Alle- naal jokkebrokkerij', foeterde |e man, die dan ook aankon- J'Bdt nmiddcllijk in hoger Beroep te gaan tegen het von- lis van 250 gulden boete. Het gebeurde tegen midder- 1 icht. De aandacht van twee ■in eillerende politie-agenten T*'getrokken door een Bromfietser, wiens duo-passa- §,ie'' c; *i kruiwagen achter Pril aÜn sleepte. „Dit lijkt misschien wel ludiek, maar is natuurlijk heel verdacht", al dus officier van justitie mr. Nijmeijer. De agenten volgden het merkwaardige (en verboden) transport tot voor de woning waar de kruiwagen naar bin nen werd gereden, In de tuin werd het tweetal aangespro ken op een manier, die de va der van een van de jongens van achter het raam met stij gende ergernis volgde. „Het was gewoon een ordinaire ru zie", aldus vader L. „En ik ver zocht die agenten dan ook on middellijk mijn erf te verla ten". „En daarbij", zo ver klaarde een van de ordehand havers als getuV.e, had ver dachte zodanig geweld' ge bruikt, dat er niét tot aanhou ding van beide jongens kon worden overgegaan. „Hoe zou een oude man het durven opnemen tegen twee jonge politiemannen", zo vroeg L. de politierechter ver bijsterd. De geschreven getui- geverklaring van de duo-pas sagier, die bevestigde dat L. slechts tot vijfmaal toe geroe pen had dat de politiemannen moesten 'moven', mocht niet baten. Het proces verbaal en de bevestiging hiervan onder ede gaven de doorslag: „U zult minstens wel enig geweld heb ben gebruikt", aldus politie rechter mr. Nomes, die L. overeenkomstig de eis vero' °- deelde. Mr. Rob Beaumont (32) uit Middelburg, aankomend officier van justitie, liep een jaar stage als agent - fotowillem mieras Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/HOOGER- HEIDE - Mr. Rob Beaumont (32) uit Middelburg, aanko mend officier van justitie, trok 30 december aan het eind van de middag óp het bureau van de rijkspolitie in Hoogerheide zijn - uniform als hoofdagent van politie uit en leverde zijn pistool en handboeien in. Voor hem kwam daarbij het eind van een jaar stage als politieman. Een jaar waarvan hij nu zegt: „Het is voor mezelf een heel nuttig jaar geweest. Ik heb er veel inzicht door gekregen in het politiewerk en de politie-or- ganisatie. Bij mijn werk In de toekomst komt de erva ring van dit jaar goed van pas". Rob Beaumont is officieel rechterlijk ambtenaar in op leiding. De opleiding duurt zes jaar. Men kan vervol gens kiezen voor de rechter lijke macht of voor het openbaar ministerie. In deze sector hoort het ambt van officier van justitie thuis. Beaumont heeft voor deze laatste functie gekozen. De laatste twee jaar van de opleiding worden voor stage gebruikt. De meeste deelnemers aan de opleiding gaan dan twee jaar de advo catuur in. Rob had echter voor zijn opleiding al twee jaar op een advocatenkan toor gewerkt en koos voor een jaar politiewerk. Omdat hij al ervaring had in de ad vocatuur duurt voor hem de stage een jaar korter. In het verleden hebben meer 'rechterlijke ambtena ren in opleiding' stage gelo pen bij de politie. Rob Beau mont was echter de eerste die ook het uniform aantrok en zich als een 'gewone' poli tieagent ging gedragen. dan Breda. „Ofschoon er in het gebied van de groep Woensdrecht ook veel ge beurt. Maar de bevolking reageert er anders. Een stuk gemoedelijker. Je rijdt hier zwaaiend naar mensen door de dorpen". Eerst zes maanden in Breda bij de gemeentepolitie en la ter een half jaar bij de groep van de rijkspolitie in Woensdrecht. „Ik heb gekozen voor het werk in unform omdat ik dat een wezenlijk bestand deel vind van het politie werk", meent Rob Beau mont. Zijn keuze van Breda en Woensdrecht als stage plaatsen was ook overwo gen. In Breda kreeg hij te maken met een erg drukke stad. In Woensdrecht was het veel rustiger, ofschoori daar de acties tegen de kruisraketten een speciaal accent legden op het politie werk. Het werk in beide plaatsen was voor 'agent' Beaumont nogal verschil lend. In Breda deed hij eerst surveillancewerk, later kwam hij bij de recherche terecht. „Breda is wat toe name van de criminaliteit betreft de tweede stad van Nederland. De politie heeft daar erg veel werk. Het sur veilleren is er veel drukker dan bijvoorbeeld in Woens drecht. Je bent in Breda voortdurend bezig met het uitvoeren van opdrachten van de meldkamer. Net als de andere mensen daar heb ik er van alles meegemaakt. De ene keer een vervelend ongeval, de andere keer het troosten van iemand omdat zijn kind is weggelopen. En daar tussenin zit een grote variatie". In verband met zijn stage bij de politie heeft de Mid delburgse officier van justi tie ook leren schieten. „Ik jheb er ook examen in ge daan. Als je niet kunt schie ten mag je geen vuurwapen dragen. Maar gelukkig heb ik het wapen nooit hoeven te gebruiken". Wel heeft Beaumont zijn gummiknuppel gehanteerd. Dat gebeurde onder meer in het begin van zijn Bredase stage tijdens de wedstrijd NAC-Feijenoord. Beau mont: „Ik heb te maken ge had met het onder controle houden van de supporters. Bij het fouilleren kwam al een hoop wapentuig voor de dag. Je schrok ervan als je dat zag. En tijdens de wed strijd waren we voortdu rend bezig om de verschil lende groepen supporters uit elkaar te houden. Een paar keer ging het daarbij overi gens mis. Van die dag zijn me beelden bijgebleven, die ik nooit vergeet. Beelden van enorm veel geweld rond een sportief gebeuren. Beel den van supporters die let terlijk om eikaars dood staan te roepen. Over dit soort zaken lees je haast elke week in de krant. Maar er midden in staan is toch heel wat anders". Vroeger ging Beaumont nooit naar het voetballen. Hij was voor NAC-Feij enoord ook nog nooit bij een eredevisiewedstrijd ge weest. Door zijn ervaring in Breda heeft hij daaraan nog minder behoefte dan vroe ger. „Dan kijk ik liever tele visie", meent hij. Wtjpnsdrecht was voor hem een rustiger periode Beaumont heeft in de Woensdrechtse tijd ook met de vredesactivisten te ma ken gehad en heeft ook mee geholpen met enkele ontrui mingen van actiekampen. „Ik kan me voorstellen dat de mensen, die in de kampen verblijven, zo'n ontruiming niet prettig vinden. Maar zij zitten op een andere golf lengte dan de politie. Die heeft te maken met handha ving van de openbare orde. Vredesactivisten willen een discussie voeren over andere zaken. Zij komen met argu menten, die soms de moeite waard zijn én hebben prin cipes waarvoor je respect kunt hebben. Maar als ze in overtreding zijn, dan komen ze in conflict met de politie", is de visie van Beaumont over dit onderwerp. Tijdens zijn jaar als poli- tie-agent heeft Beaumont ook ervaren dat aan dit be roep ontzettend veel admi nistratief werk vastzit. „Het is aardig om te vertellen dat de politie zoveel mogelijk de straat op moet. Maar het pa pierwerk is toch een hele op gave", meent Beaumont. Of iedere officier van jus titie of rechter in wording ook een jaartje bij de politie moet meedraaien? „Dat moet iedereen voor zichzelf weten", meent Rob Beau mont. „Als politieman loop je risico's. Je kunt in ge vaarlijke situaties terecht komen. Je kunt mensen niet verplichten een dergelijke stage te kiezen. Maar ik heb deze stage erg nuttig gevon den". J/ Van onze correspondent OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse jeugdsozen hielden een sportverbroede- ring in de Oostburgse sporthal De Veerhoek. Op het pro gramma stonden basketbal en zaalvoetbal. Ruim 150 jongens en meisjes gaven elkaar partij in dit door de Oostburgse jeugdsoos 'Knudde' georgani seerd gebeuren. De prijsuit reiking vond plaats in het clubgebouw van het organise rende 'Knudde'. De deelnemende jeugdsozen aan dit evenement waren: Knudde - Oostburg, Rainbow - Schoondijke, Rebellenclub - Cadzand, Joveho - Hoofdplaat, IJzendijke en Zuidzande. Uit slagen: Basketbal - meisjes: 1. Knudde 1, 2. Knudde 2, 3. Rainbow 1. Heren: 1. Rainbow 2, 2. Knudde 1, 3. Rainbow 1. Zaalvoetbal - Heren: 1. Knudde 1, 2. Rainbow 2, 3. Rainbow 1. eerst dooi - "f later sneeuw en kouder s 0 A umntfflOs o Wisselvallig met enkele opkla ringen, maar ook bewolkte pe rioden met regen of buien. Ma tige of vrij krachtige en plaat selijk krachtige zuiden tot zuid westen wind met rukwinden. Op het einde van de dag zal de wind naar het noordwesten draaien. Maximum temperatu ren van 4 tot 8 graden, mini mum van 2 tot 6 graden. Vooruitzichten van zaterdag tot dinsdag: eerst nog koud weer met zaterdag winterse buien en zondag brede opkla ringen. Vanaf maandag wordt het minder koud met af en toe regen. NEDERLAND: door de sneeuwval in de nacht van woensdag op don derdag zijn in diverse plaatsen langlautmogelijkheden onslaan in verband met de ongunstige weers omstandigheden moet men er ech ter rekening mee houden, dat de langlautmogeli/kheden op veel plaatsen niet optimaal zijn. Weersverwachting geldig tot zater dag middernacht perioden met re gen, in het noordoosten van het land ook sneeuw In de namiddag en avond van vrijdag ook elders weer sneeuwval. BELGIE/DUITSLAND: in de Belgi sche Ardennen en de Duitse Eifel zijn geen wintersportmogehjkhe- den. In het Sauertand ligt tussen 5 en 20 cm sneeuw In de Harz va rieert de sneeuwhoogte tussen 15 en 30 cm. De wintersportmogelijk- heden zijn in beide gebieden rede lijk te noemen Weersverwachting geldig tot zater dag middernacht: in de Ardennen en de Eifel perioden met regen, vrijdagavond overgaand in sneeuw, tn Sauertand en de Harz perioden met sneeuw Nul-graad Celcius-niveau 1000 meter, vrijdag overal dalend tot aan de grond OOSTENRIJK: de sneeuwsituatie is goed te noemen Op de meeste plaatsen kan men langlaufen en zijn afdalingen tot in de dalen mo gelijk. (resp gem sneeuwhoogte lagere-hogere pistes) Vorartberg30 cm 55 cm Tirol25 cm 60 cm Salzburgerland50 cm 100 cm Karinthië 40 cm 85 cm Weersverwachting geldig tot zater dag middernacht: perioden met sneeuw Vorstgrens nagenoeg aan de grond ZWITSERLAND: de sneeuwsituatie is in het algemeen matig, op som mige plaatsen goed Uit diverse wintersportplaatsen worden slechts beperkte wintersportmoge lijkheden gemeld Berner Oberland20 cm 45 cm Graubuenden25 cm 45 cm Wallis 25 cm 45 cm NOORD-ITALIE: de wintersportmo gelijkheden zi/n redelijk tot goed tn. de dalen ligt gemiddeld 25 cm sneeuw en op de hoogste pistes circa 60 cm. FRANKRIJK de sneeuwsituatie is in hel algemeen goed Savoie/Haute Savoie35 cm 60 cm Alpes du Sud35 cm 65 cm Weersverwachting Zwitserland, Noord Itahe en Frankrijk geldig tot zaterdag middernacht: perioden met sneeuw, beneden 1000 meter vrijdag tijdelijk ook regen. Nul graad Celcius-niveau 1200 meter, tijdens sneeuwval in de dalen da lend tot aan de grond Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 2 juli werden in een dancing in het Belgische Eeclo dertien Euro cheques gestolen uit de hand tas van een bezoekster. Enkele dagen later werden er tien in Terneuzen ter verzilvering aangeboden door de 25-jarige Terneuzenaar G.O., en op 9 juli deed de 31-jarige S.R. (eveneens uit Terneuzen) het zelfde met de drie resterende cheques. Beide mannen waren klan ten bij de bank die hen het geld uitbetaalde, maar tegelij kertijd de politie inschakelde omdat een employé de zaak niet vertrouwde. Donderdag stond R. voor de politierechter in Middelburg, de zaak van O. werd bij verstek behandeld. R. verklaarde dat hij de cheques had gekregen van een man die hij in een café had ontmoet. Als hij het geld zou innen zou hij er driehonderd gulden zelf van mogen hou den. „Maar tenslotte heeft die hele geschiedenis hem alleen maar een hoop geld gekost", aldus R.'s verdediger mr. De Kerf, die betoogde dat zijn cliënt intussen de schade heeft vergoed, terwijl de man uit het café hem nog steeds een paar honderd gulden schuldig is. „Daar kan hij dus verder naar fluiten", aldus de verdediger, die de geëiste boete van ƒ750 dan ook wat aan de hoge kant vond. Politierechter mr. No- mes verlaagde voor wat R. be treft de boete tot ƒ300, terwijl hij daarnaast een voorwaar delijke gevangenisstraf op legde van drie weken. O. Wérd geheel overeenkomstig de eis bij verstek veroordeeld tot drie weken voorwaardelij' en een boete van ƒ750.

de Stem | 1986 | | pagina 11