nen: iënt ren PROF. RUTTEN: PAS NA 87 LAGERE LASTEN Visplan moet over twee weken gereed Zwartrijden in trein aanzienlijk gestegen Smokkelaars zijn parlementariërs Geelzuchtbesmetting in keuken bejaardenhuis Regeling premiekoopwoningen bijna ongewijzigd I )e^e|yd Watervliegtuigen voor lijn Amsterdam-Londen Midden-Oosten explosief Bom ontploft bij Bulgaars reisbureau m±f rara DONDERDAG 2 JANUAR11986 1 BINNENLAND PRESIDENT MAURITIUS VERKLAART: Tilburgse inbrekers ontmaskerd STAATSSECRETARIS PLOEG: DE STEM COMMENTAAR Drogist mag toch geneesmiddelen blijven verkopen Brand, HOOGOVENS: 'Amerikaanse beperking van import is onacceptabel' KINDERBIJSLAG 'Regeling voor grensarbeiders niet van kracht' V? Y ervoersbond boekt tien procent ledenwinst PLANNEN NIEUWE MAATSCHAPPIJ: T5 PAGINA 2 ij onlusten in de an Willemstad, rubaanse streven aparte status kan orden gezien van de che ontwikkeling eiland doormaakte, ekking van olievel- enezuela gaf de stoot explosieve economi- i op Aruba. De olie- erij, die door Exxon land werd gebouwd, oor inkomsten en le- erkgelegenheid op. -volking nam in 50 n ruim 8000 toe tot srsonen. Het wel- il liep op en er wa- n waarin geen werk- heerste. jaren zestig bouwde an een stevige toeris- trie, die zich vooral de Verenigde Staten ada. Na sluiting van naderij in maart van elopen jaar is de toe tor de enige gezonde an de de Arubaanse (ANP) en zullen moeten toe hun kinderen ster- aldus Walt. En Trac ~et verbazingwekkend regering 120.000 Zuid en van hun nationali- aat beroven, terwijl nt Botha tegelijker- reekt over een ge- chappelijke nationali- ~r allen. tse is niet de enige ge- chap die deel moet uitmaken van KwaN- Ekangala, een grote e woonwijk, buiten het and, hangt hetzelfde lot het hoofd. De gemeen- sleiders van Ekangala n misleid te zijn. Ekan- ou dienen als woonge- oor zwarten met stads- De meeste van de inwoners werken dan in Witwatersrand, het triegebied rond Johan- rg. Ze zeggen dat ze angemoedigd te verhui- aar het nieuwe woonge- omdat de oude wijk bisa, ten oosten van Jo- esburg, overvol was. En el verhuizen betekende e voortaan vijf uur reis- kwijt waren om naar en hun werk te gaan, deden t toch. ar ze willen absoluut deel uitmaken van het land. Dat betekent dat un Zuidafrikaanse natio- eit verliezen en ook hun rechten. Op verzet "t met hardè hand gerea- d. t de geboorte van het we onafhankelijke sland KwaNdebele ge- d zal gaan met onvrede ewelddadige confronta- taat wel vast. (ANP) tn GROOT- BRITTANIË WEST- IjU/ÜJSLAN0 FRANKRIJKI Ifil|] Rest van Europa Herkomst van het virus? T28 PAGINA 3 PORT LOUIS (RTR) - De vier inwoners van Mauritius die eind vorige week in Nederland gearresteerd zijn, nadat de douane in hun bagage heroïne had aangetroffen, zijn lid van het parlement van Mauritius. Dit heeft de premier van het eiland in de Indische Oceaan gisteren verklaard. De vier waren in het bezit van diploma tieke paspoorten, maar de autoriteiten in Port Louis hebben Nederland niet om hun uitlevering verzocht omdat zij willen dat het recht zijn loop heeft. „Het is een schande dat volksvertegenwoordigers zich lenen voor een handel in dodelijk spul", aldus premier Aneerood Jugnauth tot journalisten. De vier zijn dinsdag in Haarlem voor de officier van justitie geleid. Zij blijven in ver zekerde bewaring. Volgens de Nederlandse politie heeft zij bij een routinecontrole in hun bagage 20 kilo heroïne aangetroffen, toen zij vrijdag uit Bombay op Schiphol aankwamen. UTRECHT (ANP) - In het be jaardencentrum Vleuten/De Meern is een aantal gevallen van geelzucht (Hepatitis A) geconstateerd. Op grond hiervan is op ad vies van de Keuringsdienst van Waren de keuken van het centrum voor enkele dagen gesloten en zijn de aanwezige voedselvoorraden, waaronder de oliebollen voor de oude- j aars viering, vernietigd. Dat heeft de directie van het be jaardenhuis dinsdag bekend gemaakt. Zes weken geleden werden bij de echtgenote en twee kin- deren van een van de koks van het centrum geelzucht vastge steld. De kok heeft zich ver volgens bij zijn huisarts laten inenten. De directie van het bejaardencentrum heeft na overleg met de Geneeskundige Inspectie voor de Volksge zondheid en de betrokken huisarts besloten dat er geen aanleiding was om de kok de toegang tot de keuken te ont zeggen. Afgelopen vrijdag werd een van de andere koks onwel. Maandagmiddag werd bekend dat deze geelzucht had. Mede naar aanleiding hiervan wer den ook een bejaardenver zorgster en een zieke bewoon ster op geelzucht onderzocht. Beiden bleken inderdaad be smet te zijn. De directie van het tehuis heeft de verant woordelijke instanties geïn formeerd, waarna dinsdag tot sluiting van de keuken en ver nietiging van de aanwezige voorraad voedsel werd over gegaan. De keuken zal worden ont smet, terwijl bij het personeel van het tehuis al bloedonder zoek en inenting heeft plaats gevonden. Ook de bewoners zullen worden ingeënt. De bewoners van het be jaardenhuis hoefden op oud- jaarsavond overigens niet op een houtje te bijten: een plaat selijk restaurant verschafte nu de versnaperingen. TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft een onder zoek afgerond en daarmee klaarheid gebracht in 51 ge vallen van inbraak en diefstal van auto's in Tilburg, Loon op Zand, Oisterwijk en Berkel- Enschot. In totaal zijn veertien ver dachten - allen Tilburgers - in leeftijd variërend van vijftien it 43 jaar aangehouden. Van totale buit, voornamelijk eluids- en video-apparatuur ■n kleding ter waarde van uim 200.000 gulden - is niets ruggevonden. Dat heeft een woordvoerder an de Tilburgse politie giste ren meegedeeld. De misdrij ven werden gepleegd tussen augustus en medio november origjaar. yorig ja Deze ber aar zaak kwam op 19 novem- aan het rollen toen leden /an de bende werden aange- ;roffen in gestolen auto's. Vol- ;ens de woordvoerder werden ninstens elf auto's gestolen. Behalve om de buit te vervoe- •en werden de auto's gebruikt >m puien en winkelruiten te rammen. Ook werden de auto's volgens hem voor de lol [ebruikt als botsauto. In alle ;evallen werden de wagens 'ernield achtergelaten of in irand gestoken. 'Groei drie procent kan' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De groei van de Nederlandse economie houdt in 1986 aan en versnelt moge lijk zelfs. De werkloosheid kan 25.000 tot 50.000 lager uitkomen dan in september nog werd geraamd. Het terugdrin gen van het tekort van de overheid tot 7,4% in 1986 (het streefcijfer bij het aantreden van het kabinet-Lub- bers) van het nationale inkomen ligt binnen bereik. een groei van 3%. Maar daarop mag volgens hem niet worden vooruit gelopen. Die mening is prof. dr. F.W. Rutten, secreta ris-generaal van Economische Zaken, in zijn nieuwjaarsarti- kei in het economenblad ESB toegedaan. Rutten is van me ning dat zich sinds 1983 een fundamentele keer ten goede heeft voorgedaan, die vooral in de industrie spectaculaire vormen heeft aangenomen. Hij bepleit een economisch en financieel beleid dat de groei versterkt en de werkgelegen heid vergroot. Terwijl de officiële ramin gen over een economische groei van 2,5% spreken, vindt prof. Rutten het 'niet overma tig optimistisch' te hopen op DEN HAAG (ANP) - Het visserijbedrijfsleven heeft /an staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij log twee weken de tijd gekregen om een visplan op te itellen. Daarin moet het voor roepscontingenten onder neer duidelijk aangeven hoe ie vangsten over 1986 wordt erdeeld. Ploeg heeft dinsdag de angsthoeveelheden voor 1986 in enkele nadere maatregelen /astgesteld, nadat hij maan- lag nog overleg met het be- Irijfsleven had gevoerd. De staatssecretaris gaat ak- t oord met het vormen van roepscontingenten in 1986 'oor tong en schol. Volgens se- retaris drs. D. Langstraat van iet Visserijschap twijfelen 'issers in onder andere Den leider en Texel of het na de ongste gebeurtenissen in de /isserij nog wel zin heeft der- ;elijke contingenten te volgen, lij verwacht echter dat daar- iver binnen het bedrijfsleven n de komende weken alsnog ivereenstemming wordt be- 'eikt. Mocht dat niet lukken dan is de kans groot, zo is zijn indruk, dat Ploeg zelf nadere maatregelen neemt, waarbij kan worden gedacht aan een verplichte stilligregeling ge durende een gedeelte van het jaar. Voor de belangrijkste vis soorten heeft de staatssecreta ris de volgende hoeveelheden vastgesteld: haring 88.000 ton, kabeljauw 17.000 ton, schol 75.000 ton en tong 15.000 ton (alle in de Noordzee) en ma kreel 31.000 ton in de weste lijke wateren (onder andere rond Ierland en Schotland). Van de totale hoeveelheid schol en tong heeft Ploeg ach tereenvolgens negen en zeven procent ingebouwd als reser ve, die wordt vastgehouden tot het eind van het jaar om te voorkomen dat de vissers het volledige quotum te snel op vissen. Het bedrijfsleven vindt de reserves te hoog. vaarin de beweging beter ;eorganiseerd werd en in ele grote steden een vuist :on maken. Dit maakte dat n staten als Californië, New fork, Florida en Wisconsin lomofiele kandidaten voor penbare ambten werden ge kozen. Het publiek toonde jroter bereidheid om homo- 'ilie te aanvaarden. Die aan vaarding is aangevreten, te oordelen naar de opiniepei- ing. Ruim eenderde van de ondervraagden vond homo fielen te veel macht hebben en maar 8 procent dacht dat zij niet genoeg hadden. De leiders van de homofie lengemeenschap proberen het publiek nu over aids voor te lichten, enige manier, vin den de meesten, om vererge ring van de 'backlash' te voorkomen. „Met de politieke winst die wij gemaakt hebben staan wij voor een belangrijke proef", zegt Craig Hume van het gemeentelijk verkie zingscomité van Los Angeles. „Het is aan de homofielenge meenschap om leiderschap te tonen en de aidscrisis aan te pakken als een probleem van de openbare gezondheid dat het grote publiek, en niet al leen homofielen, aangaat". „Velen van ons vreesden met de komst van aids dat iedereen weer in zijn schulp zou kruipen. Dat heb ik ner gens zien gebeuren", aldus een voorman van de homo fielengemeenschap. (UPI) ET Midden-Oosten is en blijft de steeds op uitbarsten staande Jlkaan van de wereldpolitiek. Het beeld is bijna traditioneel: een nkel vredesiniatief wordt even later overschaduwd door erupties an geweld. Zo ook ditmaal. De steeds meer aan macht winnende president ssad van Syrië heeft indruk gemaakt door de elkaar fel bestrij- nde partijen in Libanon een vredesakkoord door de strot te du- en. Weliswaar worden er nu reeds van alle kanten pogingen in at werk gesteld om het bestand te ondergraven, maar toch: der goedbedoeld iniatief om de rust te herstellen in het veelge- aagde Libanon moet worden toegejuicht. Het prille succesje van Assad geeft echter weinig reden tot al- imeen optimisme. Daarvoor hebben zich de laatste dagen te iel dramatische gebeurtenissen afgespeeld. De aanslagen van alestijnse terroristen op de luchthavens Rome en Wenen bij- lorbeeld. Logisch is om te veronderstellen dat Israël een dezer igen zal uithalen naar de verantwoordelijken. Echter, niet on- ogelijk is dat ook de Verenigde Staten zullen reageren op deze euwste golf van zinloze terreurdaden. President Regan heeft H immers al vele malen uitgedragen: het internationale terro me is hem een gruwel en wanneer er Amerikanen bij betrokken n, zal hij niet aarzelen om waar ook ter wereld terug te slaan, s Amerikaanse president heeft het niet alleen bij woorden gela- n. Na de ontknoping van de kaping van het Italiaanse cruise- tiip Achille Lauro dwongen Amerikaanse gevechtsvliegtuigen n Egyptisch lijntoestel ,dat de kapers aan boord had, te landen een NAVO-basis in Italië. Onder de slachtoffers van de aanslagen in Wenen en Rome, vonden zich ditmaal ook twee Amerikanen. Een woordvoerder n het Witte Huis heeft al laten doorschmemeren dat ook ditmaal h militaire actie serieus wordt overwogen en wel tegen Libië. door Reagan verafschuwde kolonel Gadaffi wordt als de grote huidige achter de bloedige acties gezien. De bekentenis van de erlevende terrorist van de aanslag in Rome is in dit opzicht eer dan duidelijk. Maar er is nog een reden waarom een op Libië gerichte straf- peditie de Verenigde Staten goed zou uitkomen. Gisteren is be- md geworden dat in Libië tweeduizend man Russische militaire Iviseurs zijn aangekomen om de SANI-5 luchtdoelraketten te dienen die Moskou onlangs aan kolonel Gadaffi heeft geleverd, de toekomst zouden deze raketten een bedreiging kunnen an vormen voor vliegtuigen van de Amerikaanse Zesde Vloot, s Amerikanen zouden er heel wat voor over hebben, wanneer e raketten nooit operationeel zouden worden. De ambtelijke topman van Economische Zaken gelooft dat versterking van de capaci teit in de Nederlandse econo mie een voorwaarde is voor meer groei. Stimuleren van investeringen, het versnellen van technologische vernieu wing, een matige loonontwik keling en een energieke aan pak van onderwijs en scholing zijn daarvoor volgens hem no dig. Loonmatiging is nodig en zit er volgens prof. Rutten ook wel in met een blijvend hoge werkloosheid. Maar dat be hoeft niet te betekenen dat de mensen minder te besteden krijgen. Door dalende belas tingtarieven en sociale pre mies en doordat steeds meer mensen een baan vinden, kan de koopkracht toch op peil blijven. Prof. Rutten denkt verder dat er in 1987 nog geen ruimte is voor verlaging van de som van belastingen en sociale premies. Dit als gevolg van de scherpe daling van de aard gasbaten voor het Rijk. In dat jaar moeten daarom volgens hem ombuigingen plaatsvin den van dezelfde orde van grootte als gemiddeld in de lo pende kabinetsperiode. Als dat lukt, komt 's Rijks financiën in de jaren daarna in rustiger vaarwater: de ren telasten zullen dan niet langer harder groeien dan de econo mie. Ombuigen blijft ook dan nodig, maar er is meer ruimte voor het verleggen van accen ten van sanering naar hervor ming en groeibevordering. Niet alleen Rutten laat zich optimistisch uit, de Ameri kaanse regering gaat ervan dat de economische groei in de Verenigde Staten in 1986 vier procent zal bedragen. Afgelo pen jaar bedroeg de groei 2,8 procent. UTRECHT (ANP) - De drogist mag ook in de toekomst die ge neesmiddelen blijven verko pen die zonder recept afgele verd mogen worden. De regeling in de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening die inhield dat na 1992 alleen apothekers nog medicijnen mogen verkopen, is van de baan. Dat heeft staatssecreta ris Van der Reijden van volks gezondheid geantwoord op vragen van het WD-Tweede Kamerlid Dees. „De drogist is een niet meer weg te denken factor in de verstrekking van zelfzorgge neesmiddelen", aldus de be windsman. De regel volgens welke het drogistendiploma over enkele jaren geen be voegdheid meer zou geven ge neesmiddelen te verkopen, was in de wet opgenomen om dat de Europese Gemeenschap een vergelijkbare regeling wilde invoeren. Nu de EG van dat voornemen heeft afgezien, wordt ook de aanpassing van de Nederlandse wet ongedaan gemaakt. Bij het Bulgaars reis- en verkeersbureau in de Leidse- straat in Amsterdam is woensdag tegen de avond een bom ontploft. Hierdoor onstond materiële schade. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Volgens de politie kwam er een anoniem telefoontje binnen waarin de politie werd geadviseerd bij het pand te gaan kijken. Toen de politie daar aankwam, was de bom al ontploft. Wie de explosieven heeft geplaatst is niet bekend. De politie deelde tegen half negen gisteravond mee dat de straat weeer vrijgege ven was. De brokstukken van de 'krachtige tot zeer krachtige bom' lagen tot 70 meter van de plaats van ont ploffing. Op het moment van de explosie was de straat al afgezet door de politie. De bom was volgens hem professioneel in elkaar gezet. De aanslag is nog door geen enkele organisatie opgeëist. - FOTO ANP IN het Drentse Vledder heeft gistermorgen brand gewoed in Hoeve Boschoord, een inrich ting voor TBR-patiënten. De brand brak omstreeks kwart voor zes uit en om ongeveer zeven uur meldde de brand weer de brand meester te zijn. UTRECHT (ANP) - Het zwartrijden in de trein is in 1985 vergeleken met 1984 'zorgwekkend' gestegen. Dit stelt de Federatieve Spoorwegvakvereniging (FSV) op basis van signalen uit zijn achterban, die voor een groot deel uit conducteurs bestaat. Ook een interne studie van dus FSV-secretaris H. Marijs. de Nederlandse Spoorwegen wijst volgens de FSV uit dat het zwartrijden is toegeno men. De spoorwegvakbond vindt dat het zwartrijden beter kan worden bestreden als de zoge noemde serviceronde wordt afgeschaft. Die geeft reizigers zonder kaartje de kans om te gen betaling van 2,50 gulden extra alsnog een plaatsbewijs bij de conducteur te kopen. Volgens de FSV hebben conducteurs het vooral op drukke, kortere trajecten te druk met kaartjes uitschrij ven. Aan het volledig doorlo pen van de trein komen ze dan niet meer toe, waardoor veel zwartrijders kunnen ontsnap pen. „Onze conducteurs zien het met eigen ogen. Als ze er aan komen lopen er mensen weg. De ervaring leert dat dat bijna altijd zwartrijders zijn. De serviceronde werkt het zwartrijden zo in de hand". al- De FSV wil terug naar het oude systeem, waarbij een rei ziger zijn kaartje uitsluitend op het station kan kopen. Daarvoor zullen dan op som mige stations weer loketten moeten worden geopend, die uit efficiency-overwegingen - te weinig klanten - in het ver leden zijn gesloten. Als iemand geen kaartje heeft zal dat weer voor het instappen aan de conducteur moeten worden gemeld. Ook acht de bond uitbreiding van het aan tal conducteurs nodig. Een woordvoerder van de NS zei in een reactie dat de serviceronde in de eerste maanden van 1986 zal worden geëvalueerd. Daartoe zal een enquête onder het treinperso neel worden gehouden. Mocht daarbij blijken dat de service- ronde absoluut niet voldoet, dan ligt het voor de hand om er niet mee door te gaan, zo stelde hij. DEN HAAG (ANP) - De rege ling voor premiekoopwonin- gen-A en -B blijft in 1986 vrij wel ongewijzigd. Om te voorkomen dat door de stijging van inkomens vol gend jaar minder mensen voor een premiekoopwoning in aanmerking komen, wordt zo wel voor de A- als de B-wo- ningen de inkomensgrens met 500 gulden opgetrokken. De stichtingskosten blijven op hetzelfde niveau. Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) heeft dit aan de gemeenten meegedeeld. In het programma van de premiekoopwoningen is een verschuiving aangebracht ten gunste van de A-woningen. Het contingent is verhoogd van 17.000 tot 20.000 woningen. Het B-contingent is met 3.000 verlaagd tot 6.000 woningen. De inkomensgrenzen voor de A-woningen zijn volgend jaar als volgt: Belastbaar inkomen subsidie t/m 33.000 50.000 33.000 - 38.000 42.000 38.000 - 43.000 36.000 43.000 - 50.500 30.000 De inkomensgrens voor de premie B komt door de verho ging op 70.500 gulden. De re gels voor de bepaling welke inkomens meetellen voor de vaststelling van de hoogte van het subsidiebedrag zijn onge wijzigd. De hoogte van het subsidie bedrag is afhankelijk van de stichtingskosten van de wo ning. De maximale stichtings kosten voor premie A blijven 132.000 gulden respectievelijk 142.000 gulden, afhankelijk van de plaats waar wordt ge bouwd. Voor premie B zijn de grenzen 162.000 respectievelijk 172.000 gulden. IJMUIDEN (ANP) - Hoogo vens vindt de door de VS aan gekondigde eenzijdige import- beperkende maatregelen voor halffabrikaten (knuppels en plakken) niet acceptabel. De grote investeringen die Hoogovens heeft gedaan in haar produktieapparaat heb ben tot gevolg dat het Neder landse staalbedrijf juist op dit gebied zeer concurrerend is en in de komende jaren steeds gunstigere afzetmogelijkhe den op de Amerikaanse heeft. Vrije toegang van halffabri katen op de markt in de VS is volgens Hoogovens bovendien in het voordeel van de Ameri kaanse staalondernemingen zelf, aangezien deze voor hun herstructurering gedeeltelijk afhankelijk zijn en steeds meer zullen worden van de import van die halfprodukten. Volgens Hoogovens kan Europa de Amerikaanse actie niet lijdzaam over zich heen laten komen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Nederlandse grensarbeiders met een wer kende vrouw zijn veel te vroeg blij gemaakt met de medede ling dat hun kinderbijslag door de Belgische overheid zou worden aangevuld. In de praktijk blijkt dat na melijk niet het geval, aldus het WD-Kamerlid Nijhuis, die inmiddels staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) ophelde ring heeft gevraagd. Volgens zijn informatie is er zelfs nog geen overeenstemming tussen de Belgische en Nederlandse regering over deze compensa tie, laat staan dat zij al zou worden uitbetaald zoals De Graaf in een persbericht en de Benelux in een voorlichtings brochure voor grensarbeiders beweren. De nieuwe regeling had eigenlijk vanaf 1 april '85 moe ten werken. Werkende echtge noten van Nederlandse grens arbeiders kregen toen recht op Nederlandse kinderbijslag, die vervolgens door België tot het niveau van de Belgische kin derbijslag zou moeten worden aangevuld. Vergeet de suizende oren, de smeulende vuurtjes en de lege flessen. En die champagne- kurken komen heus wel weer eens terecht. We moeten nu met een helder hoofd beginnen aan 1986. Wat gaat er dit jaar gebeuren met die twee ontvoerders van Heineken? Op een lentemor gen spoelen ze aan op een on bewoond eiland, waar ze lang en gelukkig kunnen leven. Ze vinden een paar weken la ter een boodschap in een fles (Heineken, natuurlijk). Een brief van de Nederlandse re gering. Het onbewoonde eiland blijkt een uitleverings verdrag met Nederland te hebben. Het is een verdrag uit 1589. De twee jongens raken in pa niek en bewapenen zich tegen met speren en kokosnoten die dienst kunnen als granaten. Maar wie zou ze uit kunnen wijzen? Die gedachte zorgt voor enige gemoedsrust. Zittend op een leeg krat (het merk kan ik net niet lezen) be ramen ze plannen voor een nieuwe ontvoering. Ze willen prins Willem-Alexander kid nappen als hij een bezoekje brengt aan het Hilton hotel. De plannen liggen klaar, Privé is ingeschakeld. Dan verschijnt er een schip aan de horizon. De Nederlandse marine? Ja, alles is mogelijk, want we hebben dan al een nieuw kabinet en Vredeling is weer minister van defensie. Het loopt slecht af met de twee knapen. Het hele eiland wordt opgeblazen. Ze worden wegge vaagd. Het blijkt de Franse geheime dienst te zijn. De Franse regering ontkent alles, maar een maand later wordt op die plek een atoomproef ge daan. Zo ziet u maar weer: met een beetje fantasie wordt 1986 een heel spannend jaar. MERIJN VENLO - De Vervoersbond FNV heeft de afgelopen twee maanden een ledenwinst van tien procent geboekt. Op schadeclaims na de weg blokkades in december rekent de bond nauwelijks nog, al studeert de EVO (eigen ver voerders en verladers) wel op een collectieve rechtszaak. Volgens woordvoerder L. Grein heeft de vervoersbond de laatste twee maanden 1100 nieuwe leden ingeschreven op een totaal van 11.000. chadeclaims zijn tot nu toe op het hoofdkantoor van de bond in Utrecht nauwelijks binnengekomen. „De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend", aldus Grein. Woordvoerder E. van Wijk van NOB-Wegtransport zegt er inderdaad vanuit te gaan 'dat de meeste bedrijven - gezien de juridische moei lijkheden - zo verstandig zul len zijn dat ze het erbij laten zitten'. De EVO echter hinkt nog op twee gedachten. Enerzijds zijn de EVO-leden per circulaire gewaarschuwd voor jaren lange gerechtelijke procedu res, waarvan ze zich moeten afvragen 'of die niet meer kos ten dan opleveren', aldus juri disch EVO-coördinator A. Schaap. Anderzijds dringen volgens Schaap veel leden toch op stappen aan. „Samen met externe juridische adviseurs studeren we nog op de moge lijkheid om als EVO een col lectieve rechtszaak - per bran che één vertegenwoordiger - tegen de Vervoersbond FNV te coördineren". AMSTERDAM (ANP) - De recent opgerichte Neder landse luchtvaartmaatschappij Seabird Airlines heeft bij de Rijksluchtvaardienst en bij de gemeente Am sterdam plannen ingediend om met watervliegtuigen een luchtverbinding tussen de haven van Amsterdam en het centrum van Londen te gaan onderhouden. De maatschappij, opgericht door de zakenman Robert Kok uit Laren, wil deze verbinding gaan onderhouden met vlieg tuigen van het type Twinotter die plaats bieden aan zestien passagiers. Volgens de Amsterdamse wethouder Heerma zullen burgemeester en wethouders van de hoofdstad binnen veer tien dagen een beslissing ne men over de plannen van Kok. Deze plannen zijn inmiddels diverse instanties voor advies gepasseerd. Heerma wilde over de uitgebrachte adviezen geen mededelingen doen. Hij stelde dat de investerin gen die nodig zullen zijn voor bij voorbeeld een aanlegplaats voor de vliegtuigen niet door de gemeente Amsterdam zul len worden gedaan. „Deze ko men voor rekening voor de on derneming", stelde hij. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat zei dat de aanvraag voor de vluchten wordt bestu deerd. Hij verklaarde dat de vergunning voor een proefpe riode wel verwacht kan wor den. Volgens deze woordvoer der moeten diverse technische aspecten van deze diensten nog uitgewerkt worden. Kok was niet voor commen taar bereikbaar.

de Stem | 1986 | | pagina 3