even..u UITBLAZEN Aruba: Een eiland wordt land Conflict dreigt door opdringen nieuw thuisland aan zwarten Beurs: alweer een vet jaar Amerikanen: aids-patiënt afzonderen Visplan twee wek< □e Stem coj Smokkelaai i/lidden-Oost Op de valreep DONDERDAG 2 JANUAR11986 ACHTERGROND DONDERDAG 2 JANUA PRESIDENT MA U Tilburgse inbrekers ontmaskerd STAATSSECRE1 -«-ET WAS een jaar r-1 vol oorlogsherinne- -*■ ringen. Wij hier in het Zuidwesten hadden september/oktober '84 al achter de rug. Daar kwam mei '85 nog eens bovenop. Toen het eenmaal zomer was dachten we; ziezo, de oorlog hebben we voorlopig ge had. Maar oorlogsherinnerin gen worden niet alleen in geor ganiseerd verband en bewust opgeroepen. Ze duiken ook on verwacht op. Uit het niets. De laatste twee dagen van 1985 werden getekend door een hamstergolf. 'De run op koffie', zoals de krant het in eigentijds Nederlands noemt. Een bericht in de krant over een te ver wachten prijsverhoging. „Kof fie anderhalf maal zo duur". Dat hakt er natuurlijk wél in. Achteraf blijkt het wel wat genuanceerder te liggen. Voor lopig lijkt de prijs zich nog wel te zullen handhaven en als er later in het jaar wat bij moet zal het tot een dubbeltje of vijf be perkt blijven..Maar dat laatste lezen we pas op dinsdag en dat de koffie anderhalf keer zo duur werd stond zaterdag in de krant. Toen mijn vrouw maan dagmorgen in de supermarkt kwam was er van haar favoriete koffie geen pak meer te vinden. Er werd dus gehamsterd. Ham steren doet mij weer aan de oorlog denken. Zoveel in de de provisiekast stoppen als mogelijk was. Niet zozeer omdat het duurder werd, maar omdat het de vraag was of je het binnen afzienbare tijd weer kon krijgen. In Oost- Europa komt dit soort onzeker heid over de beschikbaarheid van de eenvoudigste levensmid delen nog steeds op grote schaal voor, zo hoor ik dikwijls. Hamsteren viel in de oorlog niet mee want de distributie was er juist voor om het te ver hinderen en het weinige dat be schikbaar was zo eerlijk moge lijk te verdelen. Zijn het mensen die het in de oorlog geleerd hebben die nu, eind 1985, koffie hamste ren. „Nee" getuigde een jonge collega vanmorgen op de krant. „Ik zag net zoveel jonge vrou wen toetasten als oudere vrou wen." Het zit waarschijnlijk in ons allemaal: egoïsme; bang dat we niet aan onze trekken komen; enige hebzucht ook. Dat ik niet hamster - bedenk ik nu - is misschien .alleen maar omdat ik niet wil dat iemand die me bezig ziet met het volla den van de -boódschappenkar, op de gedachte komt; „die vent hamstert (ook). WIM KOCK Aanleiding tot deze parle mentaire interventie is de ruzie die de erfgenamen van Tito - zijn derde vrouw Jovanka Broz ooit officier in Tito's partiza nenleger en de twee zonen Zarko en Misa uit twee eerdere huwelijken - maken met het ministerie van Justitie over Ti to's erfenis. Die is niet gering en omvat landgoederen, wijn en boomgaarden op verschil lende eilanden, auto's, boten, rijtuigen, paarden, kunstvoor werpen en diverse huizen, zeg maar: residenties. De voorma lige partizaan Tito had het ma terieel ver gebracht, tot een soort Oosteuropese evenknie van (sinds gisteravond even eens wijlen) de heer Blake Car- rington. Minister van Justitie Boris- lav Krajina, die vrijdagavond zijn zienswijze op de kwestie uitlegde aan het parlement, ver klaarde dat de weduwe Jo vanka (die overigens tijdens de laatste jaren van Tito's leven behoorlijk van haar echtgenoot was vervreemd) 'vrijwel alles' wilde hebben, ook de inhoud van Tito's residentie in de hoofdstad, tegenwoordig het Tito-museum. De minister wilde Jovanka blijkbaar niet rechtstreeks bekritiseren, dat hoort daar blijkbaar niet tot de goede zeden, maar op een indi recte manier deed hij toch een boekje open over haar dat een mens tot denken stemt. Jovanka en haar stiefzonden konden wat de minister betreft rekenen op de auteursrechten op Tito's werken, sowieso al een miljoenen-inkomen. Verder komt de erfgenamen uiteraard ook alle privébezit - waaronder geld, onroerend goed etc. - van de overleden staatsman toe. Voorts heeft mevrouw recht op een maandelijks inkomen gelijk aan dat van een üd van het 'collectief van presidenten'. Van staatswege geniet zij ook een dienstauto met chauffeur, lijfwachten, huispersoneel, gra tis verwarming, stroom en tele foon. Tot slot wordt er voor haar door de staat in Belgrado een nieuw huis van 100 miljoen dinar gebouwd, nadat ze eerder al zes aanbiedingen van be staande woningen van de hand heeft gewezen. Het is een treurig stemmend verhaal waarmee weer eens wordt aangetoond dat systemen geen betere mensen maken. Ook voormalige bestrijders van het fascisme, dappere partiza nen, communistenleiders van internationaal aanzien blijken vatbaar voor het Dynasty-virus. Hoe meer internationaal aan zien hoe rijker ze worden. En het bevrijde volk maar ploete ren. Jovanka Broz Eén bericht, op de valreep van 1985, heeft me bijzonder getroffen. Het was afkomstig uit de Joegoslavische hoofdstad Belgrado en de bron was nie mand minder dan het officiële staats-persbureau Tanjoeg. Be trouwbaar dus. Het handelde over de uitspraak van het Joe goslavische parlement, afgelo pen vrijdag, dat „alles wat wij len maarschalk Tito in de 35 jaar van zijn bewind, van an- dere staatshoofden en -lieden ontving als bewijs van achting, S het bezit diende te zijn van de hele natie." iiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiijimmiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiffiii Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Törenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,06 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 HET eiland Aruba mag zich vanaf 1 januari een land noemen. In de nacht van 31 december 1985 op 1 januari 1986 werd in Oranjestad de Antilliaanse vlag ge streken en ging de Aru baanse vlag omhoog. Aruba heeft dan zijn reeds lang gewenste sta tus aparte. Het Koninkrijk der Neder landen zal daarmee weer uit drie landen bestaan: Aruba, de Nederlandse Antillen en Nederland. De Nederlandse Antillen worden gevormd door de vijf overblijvende eilanden: Curacao, Bonaire, St.Maarten, Saba en St.Eus- tatius. Nederland en ook de an dere eilanden, vooral Cura cao, hebben zich lange tijd fel verzet tegen de Arubaanse wens om het Antilliaanse staatsverband te verlaten. De doorbraak kwam toen ook Nederland tijdens de Ronde- Tafelconferentie (RTC) van 1983 het zelfbeschikkings recht van elk eiland erkende. Een erkenning die volgens vele juridische deskundigen aanvechtbaar is, omdat dit recht alleen toekomt aan vol ken en staten. Aruba is hun ogen geen van beide. Eerder hadden de Antil liaanse Staten (parlement) het beginsel onderschreven dat het een onvervreemdbaar recht van iedere volksge meenschap is en derhalve van elk der eilanden van de Nederlandse Antillen om de eigen staatkundige toekomst te bepalen. De wens van Aruba om meer zelfstandigheid te krij- c gen bij het regelen van in- terne zaken begon reeds in 1933, toen de toenmalige Raad van Politie (de voorlo per van het Arubaanse Be stuurscollege) bij de koningin zijn wensen voor de toekom stige staatkundige positie van het eiland naar voren bracht. De wens van de raad kwam erop neer dat aan Aruba de status van ge meente moest worden toege kend. Zover is het echter nooit gekomen. Wel werden later veranderingen doorge voerd die een decentralisatie bevorderde en de eilanden meer autonomie gaf. Aruba bleef zich verzetten tegen de bestaande structu ren. Weliswaar kregen de eilanden meer autonomie na de zogenaamde eilandenre geling van 1951 en de vast stelling in 1954 van het Sta tuut (de hoogste wettelijke regeling van het Koninkrijk), de belangrijkste beslissingen werden toch genomen op Cu- racgo. Daar zetelde immers de centrale regering met alle ministeries en de gros van de ambtenaren. De conflicten tussen Aruba en Curacao bleven toenemen en groeiden gedurende de ja ren zeventig naar een climax. Daarbij speelde een rol dat nu ook Nederland nadrukke lijker de staatkundige ont wikkelingen aan de orde be gon te stellen nadat Neder landse mariniers in mei 1969 op Curacao moesten worden ingezet bij onlusten in de straten van Willemstad. Het Arubaanse streven naar een aparte status kan niet los worden gezien van de economische ontwikkeling die het eiland doormaakte. De ontdekking van olievel den in Venezuela gaf de stoot tot een explosieve economi sche groei op Aruba. De olie raffinaderij, die door Exxon op het eiland werd gebouwd, zorgde voor inkomsten en le verde werkgelegenheid op. De bevolking nam in 50 jaar van ruim 8000 toe tot 61.000 personen. Het wel vaartspeil liep op en er wa ren jaren waarin geen werk loosheid heerste. In de jaren zestig bouwde Aruba aan een stevige toeris tenindustrie, die zich vooral richt op de Verenigde Staten en Canada. Na sluiting van de raffinaderij in maart van het afgelopen jaar is de toe ristensector de enige gezonde peiler van de de Arubaanse economie. (ANP) IN Zuid-Afrika dreigt een nieuw conflict. De regering heeft, tegen de wil van de 120.000 bewo ners, besloten het dis trict Moutse over te dra gen aan het 'thuisland' KwaNdebele, dat bin nenkort 'onafhankelijk' wordt. Nu behoort het nog tot het thuisland Le- bowa, evenals KwaNde bele in Transvaal. De overdracht moet zijn beslag krijgen op 1 januari, zo verklaarde de minister van planning, Chris Heunis, verleden week. De bewoners van Moutse zijn geschokt door het regeringsvoorne men. Zij vrezen de repressie in KwaNdebele. Bovendien is er sprake van stammenver- schillen. De mensen in Moutse spreken Sotho, even als de meeste inwoners van Lebowa. In KwaNdebele is de voertaal het Ndebele. De overdracht betekent voor de mensen in Moutse bovendien dat zij burgers worden van het onafhankelijke thuisland en de Zuidafrikaanse natio naliteit verliezen. In Lebowa, dat niet voor onafhankelijk heid heeft gekozen, hebben alle inwoners de Zuidafri kaanse nationaliteit. De inwoners van Moutse hebben gewaarschuwd dat uitvoering van het rege ringsvoornemen zal leiden tot bloedvergieten. Maar Heunis riep hen op het be sluit te aanvaarden omdat het in het belang van de wel vaart en de ontwikkeling van het gebied is. Mensen die niet in KwaNdebele willen wo nen, worden in de gelegen heid gesteld te verhuizen naar Saliesloot/Immerpan. Het regeringsbesluit lijkt in tegenspraak met de belof ten die Pretoria onlangs heeft gedaan ten aanzien van gemeenschappelijke nationa liteit, het voeren van bespre kingen met erkende zwarte leiders en het beëindigen van gedwongen verhuizingen. En sommigen stellen dat het in druist tegen Zuid-Afrika's eigen bepalingen over thuis landen gebaseerd op etnische afkomst. Volgens de leiders van de Moutse-gemeenschap heeft de regering geweigerd met hen te onderhandelen. „De Zuidafrikaanse regering kondigde een proclamatie af en scheurde ons los", zo zei Maredi Chueu, lid van de wetgevende assemblee van Lebowa, onlangs op een pers conferentie. Vergaderingen om de ko mende overdracht te bespre ken zijn verboden door de plaatselijke blanke magi straat. Wordt er wel toestem ming voor gegeven, dan zijn er meestal vergaande beper kingen opgelegd: op de bij eenkomst mag alleen gespro ken worden over de resulta- De bevolking van Zuid-Afrika raakt voorlopig niet af van het verdriet. - fotoap ten van een vergadering in Pretoria, slechts enkele met name genoemde leiders mo gen het woord voeren, er mag niet gepraat worden over het voeren van actie, niemand mag door opruiing, ophitsing, intimidatie of anderszins een ander ertoe brengen zich te verzetten tegen de over dracht van Moutse aan KwaNdebele. De mensen in Moutse wil len niet onder Kwandebele vallen en ze willen ook niet verhuizen, aldus Chueu. Er wordt gedacht over protest acties als het weghouden van de kinderen van school. „De mensen zullen zich verzetten, ze zullen sterven", zo zei hij. In KwaNdebele heerst een wrede onderdrukking, aldus vertegenwoordigers van de Black Sash (een vrouwenor ganisatie voor burgerrech ten) en van Trac (actiecomité platteland Transvaal). De mensen, die in grote armoede leven, zijn onderworpen aan een wrede vorm van stam heerschappij, corruptie en burgerwachten. De relatief weinig mensen met een baan moeten iedere dag vijf uur reizen om op hun werk te ko men. Dat betekent dat zij 's morgens al om 2 of 3 uur op moeten. Volgens een recent onderzoek gaat 13 procent van de inwoners van KwaN debele 'smorgens tussen 2 en 3 uur de deur uit. De meeste anderen moeten voor half vijf 's ochtends weg, aldus Ethel Walt, een van de vice- voorzitters van Black Sash. De inwoners van Moutse hebben herhaaldelijk ge vraagd om een referendum over de overdracht. Maar te vergeefs. Uit de weigering van de regering het verzoek te honoreren blijkt dat zij heel goed weet dat de meer derheid van de Moutse's te gen is, aldus Walt. De rege ring is dan ook ten volle ver antwoordelijk voor het ge weld en het enorme mense lijke lijden dat zal volgen als de regering niet terugkomt van haar besluit, zo meent zij. „Het treurige is dat on geacht wie de schuld draagt, het de gewone mensen zijn die in tenten terecht zullen komen en zullen moeten toe zien hoe hun kinderen ster ven", aldus Walt. En Trac vindt het verbazingwekkend dat de regering 120.000 Zuid afrikanen van hun nationali teit gaat beroven, terwijl president Botha tegelijker tijd spreekt over een ge meenschappelijke nationali teit voor allen. Moutse is niet de enige ge meenschap die deel moet gaan uitmaken van KwaN debele. Ekangala, een grote nieuwe woonwijk, buiten het thuisland, hangt hetzelfde lot boven het hoofd. De gemeen schapsleiders van Ekangala zeggen misleid te zijn. Ekan gala zou dienen als woonge bied voor zwarten met stads rechten. De meeste van de 6.000 inwoners werken dan ook in Witwatersrand, het industriegebied rond Johan nesburg. Ze zeggen dat ze zijn aangemoedigd te verhui zen naar het nieuwe woonge bied omdat de oude wijk Thembisa, ten oosten van Jo hannesburg, overvol was. En hoewel verhuizen betekende dat ze voortaan vijf uur reis tijd kwijt waren om naar en van hun werk te gaan, deden ze het toch. Maar ze willen absoluut geen deel uitmaken van het thuisland. Dat betekent dat ze hun Zuidafrikaanse natio naliteit verliezen en ook hun stadsrechten. Op verzet wordt met harde hand gerea geerd. Dat de geboorte van het nieuwe onafhankelijke thuisland KwaNdebele ge paard zal gaan met onvrede enf gewelddadige confronta tie staat wel vast. (ANP) Door Louis van de Geijn DE gemiddelde waarde van de aandelen op de Amsterdamse Effecten beurs is het afgelopen jaar opnieuw sterk ge stegen. De algemene aandelenin- dex is tot boven de 250 ge klommen, ruim 37% boven het niveau waarmee het beursjaar begon (181.9). Na het steil opgaan van de beurskoersen vanaf 1981 (toen diezelfde index nog op 84.8 stond) was een zó stevig doorlopen van de koersen in 1985 niet meer verwacht. Rond de vorige jaarwisseling meenden veel experts nog dat eind 1985 of begin 1986 de vaart uit de internationale economie zou raken. En in de beurskoersen komt door gaans de economische ont wikkeling tot uitdrukking die zich over een half jaar of nog later blijkt voor te doen. Niettemin bleef de belang stelling voor aandelen groot. Met name in de eerste maand (omzet 19,2 miljard, alge mene index naar 196.8) zat de stemming er nog goed in. Daarna zwakte het tempo wat af, maar eind juni gaf de index toch een fiere 213.6 aan. Onzekerheid over de weg die de Amerikaanse regering zou bewandelen om de enorme overheidstekorten weg te werken, de duidelijke aarzeling van de economi sche groei daar en de ner veuze dollar leken in de maanden daarna een beletsel voor verdere stijgingen op de internationale financiële markten. Zo daalde de alge mene aandelenindex in Am sterdam in september 6.5 punt tot 214. Nadien hebben de beleg gers echter toch weer moed geput uit enkele ontwikke lingen die gunstig kunnen zijn voor 1986. De Ameri kaanse regering schijnt ernst te maken met het terugdrin gen van de tekorten, waar door een lagere rente in het verschiet lijkt te komen; de prijs van ruwe olie wordt be langrijk lager, met als gevolg dat het gevaar voor inflatie vermindert en de industrie landen mogelijk eem impuls krijgen; de internationale bedrijvigheid blijkt toch niet zo afhankelijk te zijn van de temperatuur van de Ameri kaanse economie. En dus pakten beleggers in de laatste maanden van 1985 de draad maar weer op. Beursplein 5 meldde in no vember weer een opperbeste omzet van ƒ21,5 miljard, waarvan een recordbedrag van 13,7 miljard in aande len om ging. De algemene aandelenindex tipte al aan de 240. December begon ook op Beursplein 5 met kwakkel- weer. Het bleek echter dat de handel krachten verzamelde voor een ongekende eind sprint. Tussen 13 en 24 de cember steeg de algemene in dex van 238,5 naar 254.2. Het cijfer van de lokale fondsen verbeterde ruim 20 punten tot 266.8. Ook qua omzet wa ren deze doorgaans lauwe dagen voor Kersmis levendi ger dan ooit. Opmerkelijk in het beurs jaar 1985 is ook dat de be langstelling voor de lokale markt sterk toenam. De in ternationale concerns, die in de eerste maanden nog veel aftrek vonden vanwege de toen nog sterk stijgende dol lar en hun klinkende resulta ten, moesten een stapje terug doen toen de dollar daalde en het tempo van de winststij gingen bleek af te vlakken. Met de lokale fondsen ging het over de hele linie harder. Dat kwam mede door de grote belangstelling van bui tenlandse beleggers voor de Amsterdamse markt. Neder land staat er internationaal gezien goed voor, met een uiterst lage inflatie, weer renderende bedrijven, een fiks overschot op de beta- lingsbalanbs en een overheid die de tekorten langzamer hand onder de knie lijkt te krijgen. Dat het kapitaal niet de ri sico's van het ondernemen niet meer zo massaal mijdt als in de afgelopen tien jaar, blijkt ook uit het toenemende aantal emissies. Dit jaar haalden al aan de beurs ge noteerdefondsen samen 1,758 miljard op, bijna drie maal zo veel als in 1984. Dat bedrag blijft overigens ver beneden de som die op de obligatiemarkt werd opgeno men: ƒ34,5 miljard. De staat was opnieuw de grootste slo kop 22,2 miljard), maar had toch bijna 3 miljard minder nodig dan in 1984. De stijgende obligatie-in dex (nu rond 111, tegen een beginstand van 107,7) duidt op een dalende tendens voor de rente. Dat is echter geen rechte lijn geweest. In sa menhang met de springerige dollarkoers wisselde de waardering voor obligaties sterk. Eind februari bereikte de index zelfs een laagste stand op 101.8. Hoewel minister Ruding in die maand meer dan 8% bood, kon hij slechts 1,25 miljard incasseren. Een maand eer der had hij aan 714% genoeg om ƒ4,5 miljard op te halen. In september en oktober pro beerde de staat onder de 7% te lenen, met matige resulta ten. De laatste staatslening, 7% en een uitgiftekoers van 100,4, bracht echter 3,75 mil jard op. Beleggingsspecialisten la ten in het algemeen opge wekte geluiden horen over 1986. De wereldeconomie heeft een matige maar sta biele groeilijn te pakken. Het tempo van de prijsstijgingen is over de hele linie laag. De rente zal verder kunnen da len en dat is goed nieuws voor beleggers. De bank Van Lanschot noemde deze week een lange rente van 6 tot 614% voor Nederland. Voor de keus van beleggers tussen de veilige obligaties en de meer riskante aandelen telt echter vooral de nog steeds ongehoord hoge reële rente: het verschil tussen de rentestand en de inflatie. De aandeelhouder krijgt weinig méér voor zijn risico dan de obligatiehouder. Dat gegeven, plus het feit dat in de hoge koersen al veel toekomstige winst moet zijn ingecalculeerd, zou de beleg ger in aandelen tot nadenken kunnen stemmen. Vette ja ren komen niet altijd in reek sen van zeven. NA zeven jaar angstige spanning over een nieuwe golf van vijan digheid die het gevolg zou kunnen zijn van het uitbreken van de dode lijke ziekte aids, is het wachten volgens de Amerikaanse homofie len voorbij. De reactie is daar. „Het is afschuwelijk", zegt Jane Summer, werkzaam aan een aids-project in Los Angeles. „Er is sprake van blinde vrees. Het publiek is hyste risch geworden". Eric Rofes; directeur van het dienstencentrum voor homofielen, zegt dat aids iedereen een nieuw excuus heeft gegeven om zich van 'gays' te distantiëren. „Er zijn een paar moeilijke jaren aangebroken", zegt hij. Uit een belangrijke opinie peiling die medio december werd gepubliceerd, is geble ken dat meer dan de helft van de Amerikaanse volwas senen vóór het in quaran taine plaatsen van aids-pa- tiënten is en ongeveer het zelfde percentage staat ach ter het denkbeeld van per soonsbewijzen voor degenen waarop een proef een posi tieve reactie op aids-anti- stoffen heeft opgeleverd. Eén op zeven van de 2.308 landelijk ondervraagde per sonen was vóór het taoeëren van personen die aids hebben opgelopen, aldus de opinie peiling van de Los Angeles Times. Met een dodental van 8.002 aidspatiënten in Amerika, ruim de helft van de 15.581 gevallen, is de gemeente New York ertoe overgegaan sau na's voor homo's te sluiten die door ambtenaren van de gezondheidszorg door pro miscuïteit onder de bezoe kers, een te groot risico voor de gezondheid werden ge vonden. San Francisco en Los An geles hebben ook gedreigd met sluiting, ondanks klach ten dat men daarmee in breuk pleegt op de burger rechten van homofielen. Even verkillend voor de homofielen is de uitslag van de enquête, dat het publiek gekant is tegen het verkiezen van homofielen en weinig ge neigd om zijn stem te geven aan kandidaten die homofie len bijvallen. „Het lijdt geen twijfel dat politici zullen proberen in te spelen op de vooringenomen - heid van het publiek jegens homofielen", zegt Paula Van Ness, directeur van het Aids Project Los Angeles. En in derdaad heeft de aartscon servatieve afgevaardigde William Dannemeyer, een republikein uit Californië, onlangs gezegd dat slachtof fers van aids afgezonderd zouden moeten worden in ko lonies zoals ze vroeger be stonden voor melaatsen. Mike Antonovich, een op zichter van Los Angeles County en omstreken en re cent voorzitter van de repu blikeinse partij afdeling Ca lifornië, riep de homofielen op 'normaal te worden voor het welzijn van de openbare gezondheid'. Dergelijk commentaar werd door homofielenleiders doorgaans afgedaan als uit latingen van rechtse margi nale politici. Maar dat zijn ze niet meer. Een voorstel van Dannemeyer om Gays wette lijk uit te sluiten van het ge ven van bloed, kreeg in de opiniepeiling van de Los An geles Times 77 procent steun. Na twintig jaar met moeite verkregen politieke en maat schappelijke verworvenhe den, moet de homofielenbe vrijdingsbeweging pas op de plaats maken en zich volledig concentreren op het overwin nen van de aidscrisis. Rofes zegt dat de homofie len niet mogen hopen op de mate van succes en vooruit gang die zij de laatste jaren genoten hebben, een tijd waarin de beweging beter georganiseerd werd en in vele grote steden een vuist kon maken. Dit maakte dat in staten als Californië, New York, Florida en Wisconsin homofiele kandidaten voor openbare ambten werden ge kozen. Het publiek toonde groter bereidheid om homo filie te aanvaarden. Die aan vaarding is aangevreten, te oordelen naar de opiniepei ling. Ruim eenderde van de ondervraagden vond homo fielen te veel macht hebben en maar 8 procent dacht dat zij niet genoeg hadden. De leiders van de homofie lengemeenschap proberen het publiek nu over aids voor te lichten, enige manier, vin den de meesten, om vererge ring van de 'backlash' te voorkomen. „Met de politieke winst die wij gemaakt hebben staan wij voor een belangrijke proef", zegt Craig Hume van het gemeentelijk verkie zingscomité van Los Angeles. „Het is aan de homofielenge meenschap om leiderschap te tonen en de aidscrisis aan te pakken als een probleem van de openbare gezondheid dat het grote publiek, en niet al leen homofielen, aangaat". „Velen van ons vreesden met de komst van aids dat iedereen weer in zijn schulp zou kruipen. Dat heb ik ner gens zien gebeuren", aldus een voorman van de homo fielengemeenschap. (UPI) PORT LOUIS (RTR) - De vier Mauritius die eind vorige week gearresteerd zijn, nadat de dJ bagage heroine had aangetroffq het parlement van Mauritius. Dit heeft de premier van hel Indische Oceaan gisteren verklq De vier waren in het bezit i tieke paspoorten, maar de a Port Louis hebben Nederland] uitlevering verzocht omdat zij 1 TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft een onder zoek afgerond en daarmee daarheid gebracht in 51 ge vallen van inbraak en diefstal van auto's in Tilburg, Loon op Zand, Oisterwijk en Berkel- Ensehot. In totaal zijn veertien ver lachten - allen Tilburgers - in eeftijd variërend van vijftien tot 43 jaar aangehouden. Van le totale buit, voornamelijk ;eluids- en video-apparatuur kleding ter waarde van uim 200.000 gulden - is niets ruggevonden. Dat heeft een woordvoerder van de Tilburgse politie giste ren meegedeeld. De misdrij- 'en werden gepleegd tussen augustus en medio november orig jaar. De zaak kwam op 19 novem ber aan het rollen toen leden an de bende werden aange- iroffen in gestolen auto's. Vol lens de woordvoerder werden linstens elf auto's gestolen, ehalve om de buit te vervoe- en werden de auto's gebruikt im puien en winkelruiten te ammen. Ook werden de auto's volgens hem voor de lol gebruikt als botsauto. In alle 'evallen werden de wagens rernield achtergelaten of in brand gestoken. DEN HAAG (ANP) - Het jpan staatssecretaris Ploeg log twee weken de tijd gel itellen. Daarin moet het voor (roepscontingenten onder neer duidelijk aangeven hoe ie vangsten over 1986 wordt 'erdeeld. Ploeg heeft dinsdag de 'angsthoeveelheden voor 1986 in enkele nadere maatregelen vastgesteld, nadat hij maan- lag nog overleg met het be- Irijfsleven had gevoerd. De staatssecretaris gaat ak- coord met het vormen van (roepscontingenten in 1986 'oor tong en schol. Volgens se- retaris drs. D. Langstraat van iet Visserij schap twijfelen 'issers in onder andere Den leider en Texel of het na de ongste gebeurtenissen in de 'isserij nog wel zin heeft der- ;elijke contingenten te volgen, lij verwacht echter dat daar- iver binnen het bedrijfsleven j n de komende weken alsnog Svereenstemming wordt be- •eikt. Mocht dat niet lukken i ET Midden-Oosten is en blijft ilkaan van de wereldpolitiek. Hi ikel vredesiniatief wordt even I' in geweld. Zo ook ditmaal. De steeds me ssad van Syrië heeft indruk g ende partijen in Libanon een v en. Weliswaar worden er nu r et werk gesteld om het best der goedbedoeld iniatief om d laagde Libanon moet worden t Het prille succesje van Assad emeen optimisme. Daarvoor 1 iel dramatische gebeurtenisse alestljnse terroristen op de lu iorbeeld. Logisch is om te ver igen zal uithalen naar de ver ogelijk is dat ook de Verenigd euwste golf van zinloze terre it immers al veie malen uitge ime is hem een gruwel en wan n, zal hij niet aarzelen om w s Amerikaanse president heeft n. Na de ontknoping van de •hip Achille Lauro dwongen m Egyptisch lijntoestel ,dat de een NAVO-basis in Italië. Onder de slachtoffers van d ivonden zich ditmaal ook twe n het Witte Huis heeft al laten in militaire actie serieus wor - door Reagan verafschuwde tiuldige achter de bloedige ac 'erlevende terrorist van de a eer dan duidelijk. Maar er is nog een reden w peditie de Verenigde Staten g 'nd geworden dat in Libië tw_ Iviseurs zijn aangekomen o •dienen die Moskou onlangs a de toekomst zouden deze lan vormen voor vliegtuigen 3 Amerikanen zouden er heel e raketten nooit operationeel

de Stem | 1986 | | pagina 2