Jacht op verwilderde duiven kan beginnen Automobilist ramt gevelmuur èeen eerdere bouw ansluitingsweg >p dammenroute1 WERK VOOR BEROEPSONDERWIJS NAAR STICHTING ZEELAND {MAAL AUTOGLASSERVICE \na ongeval de kroeg in inister smit-kroes: HET WEER TEL 076-22 55 77W,MÏÏSJ AGINA ZEELAND 1 politierapport Terneuzense voetbalclubs uitblinkers zaaltoernooi MIDDELBURG - Bij de opheffing van het Economisch Technologisch Instituut voor Zee land (ETI) worden vrijwel alle taken van dit orgaan, inclusief het bijbehorend personeel, overgeheveld naar het provinciaal ambtena renapparaat. DONDERDAG 2 JANUAR11986 Minder koud Weer in Europa Fikse brand in Hoekse woning Carillon Pieter de Boer verhuist naar museum Heiligerlee BAG-KACHTr EH WEEKEND- SERUICE All* autoruiten Glas In rubber op maal Gelaagd an gehard Auto-alarm Aluminium schuiframen Zonnedaken VAN ZEELAND T27 Van onze correspondent HULST - De Belgische automobilist G. de S. uit Stekene reed gistermorgen omstreeks acht uur tegen de gevel van de voormalige vishandel Van D. aan de Grote Bagijne- straat te Hulst. Daarbij werd zijn voertuig aan de rech terzijde behoorlijk beschadigd. Het rechtervoorwiel bleet nog wel aan het voertuig bevestigd, maar daar bleef het dan ook bij, want de bodemplaat lag op de velg. Niettemin reed De S. na het ongeval door, maar wel licht door het mankement aan zijn voertuig gehinderd, moest hij dit amper twee honderd meter verder parkeren en koos daarvoor de Markt uit. Zijn volgende stap was een bezoek aan een café, dat ondanks het vroege morgen uur reeds open was. Niet met de bedoeling daar te vragen waar hij het politiebureau kon vinden om melding te ma ken van het ongeval, maar om een pint te vatten. Korte tijd later echter verscheen de politie in het café die De S. in de kraag kon grijpen en voor een verhoor meenam naar het bureau. Gedupeerde Van D. had name lijk een beschadigde Belgische auto op de Markt zien staan en daarvan de politie in kennis gesteld. De S. werd een bloedproef afgenomen, kreeg een tijdelijk rijverbod opgelegd en kon met een proces verbaal op zak later weer vertrekken. De personenauto werd voor een technisch onderzoek in beslag genomen. Van onze parlementaire redactie EN HAAG - De aansluiting aan Walcherse zijde op I 'dammenroute', de weg over de stormvloedkering i de Oosterschelde, wordt niet versneld aangelegd. Jat antwoordt minister iit-Kroes (Verkeer en Wa- Staat) op schriftelijke vra- pSTBURG - In de Ris- fuwstraat is een personen- eigendom van E. B. uit Jansteen, vernield. Vooral antenne en ruitewissers bben het moeten ontgelden. HOONDIJKE - Bij het ge- svervangend tehuis De 'aan is een vrij kostbare xigmolen vernield. Eige- ar van deze droogmolen is stichting sociale voorzie- igen gehandicapten in ist-Zeeuwsch-Vlaanderen. IRNEUZEN - Maandag- :ht is ingebroken bij Auto ie Zeeland BV aan de ansportstraat te Terneuzen. t het magazijn nam men ir autobanden mee en uit en geldkistje in het kantoor erdween een bedrag van on- veer honderd gulden. Men is binnengekomen door het rnielen van wc-raampje. "RNEUZEN - Dinsdagavond d 21.00 uur werd ontdekt een aan de Nieuwstraat te euzen gerparkeerd ande personenauto van ga- e M. te Sluiskil was ver enen. De auto werd een r uur later beschadigd getroffen in een rietkraag de Otheense kreek. RNEUZEN - Terneuzenaar D. deed gisteren bij de ge- 'ntepolitie in zijn woon- ats aangifte van diefstal zijn aan De Blokken te neuzen geparkeerd ande personenauto. De Re- 't kenteken DD 62 VT rd dinsdagnacht gestolen. gen van haar partijgenoten Te Veldhuis en Lauxtermann. Beide Kamerleden hadden de minister gevraagd het ad vies van een bestuurlijke werkgroep te volgen, die zou hebben geadviseerd de aanleg niet in 1992, maar al in 1987 te beginnen, omdat eind van dat jaar al zo'n 10.000 auto's per dag van de dammenroute ge bruik zouden maken. Volgens Smit-Kroes is die informatie niet juist. De be stuurlijke. werkgroep zou ge pleit hebben voor snellere aanleg, maar zonder een tijd stip te noemen. En het aantal van 10.000 auto's per dag wordt pas - en dan nog alleen op zomerdagen - medio '88 be reikt; tot dan is een gemid delde van 6.000 auto's waar schijnlijker. In haar antwoorden wijst Smit-Kroes erop dat ook het vooroverleg met de provincie Zeeland en de betrokken ge meenten en de inspraak over het tracé nog zoveel tijd ver gen, dat voor '88/89 niet be kend zal zijn hoe de nieuwe weg precies komt te lopen. Veel eerder dan aanvankelijk gepland zal de Walcherse aan sluiting op de dammenroute dus niet klaar zijn. Fietspad Het Zeeuws provinciebestuur gaat geld steken aan de bew- ijzering van een fietspad bij het Veerse Meer. Het gaat om ruim 4.200 gulden. Dit geld komt deels uit de toeristische knelpuntenpot, deels uit het fietspadenfonds. Het fietspad loop vanaf Vrouwenpolder via Veere en Oranjeplaat naar Arnemui- den. De ANWB betaalt de rest (ruim 3.500 gulden), maar krijgt dit geld terug van het rijk. TERNEUZEN - Pupillen van de beide in de kern Terneuzen gevestigde voetbalvereni gingen, Terneuzen en Terneu zense Boys, overheersten in het in de sporthal 't Zaantje gehouden tweedaagse zaal voetbal toernooi. Beide clubs hadden in dit toernooi, waaraan door zeven verenigingen werd deelgeno men, ook de meeste teams in de competitie. Op beide dagen verliep het toernooi naar wens. Vermeld zij nog dat in poule B bij de D-pupillen die op oudejaarsdag aan bod kwa men, het team van Spui 2 hoof zakelijk uit meisjes be stond. Uitslagen: E-pupillen: 1 Terneuzen, 2 Terneuzense Boys, 3 Sluiskil, 4 Terneuzen 2, 5 Terneuzense Boys 2, 6 Hoek. F-pupillen: 1 Terneuzense Boys A, 2 Zaamslag, 3 Sluiskil, 4 Biervliet, 5 Terneuzen, 6 Hoek, 7 Terneuzense Boys B. D-pupillen, Poule A: I Ter neuzen 1, 2 Sluiskil, 3 Terneu zense Boys 2, 4 Spui, 5 Zaam slag, 6 Terneuzen 3, 7 Hoek. Poule B: 1 Terneuzense Boys 1, 2 Terneuzen 2, 3 Sluiskil, 4 Biervliet, 5 Terneuzense Boys 3,6 Zaamslag 2,7 Spui 2. Een jeugdige balvirtuoos legt aan voor het vijandelijk doel. - FOTO WIM KOOI JMAN Provincie neemt taken en personeel ETI over Dat blijkt uit een voorstel van het dagelijks provin ciebestuur aan de staten, die in oktober al akkoord gingen met een principe-besluit het ETI op te heffen. Er zijn enkele uitzonderingen: derzoek verricht, maar ook alle andere onderzoekstaken van het provinciaal apparaat krijgt toebedeeld. Men vindt het raadzaam daar nu nog niet op vooruit te lopen. Het dagelijks provinciebe stuur heeft verder van de ge legenheid gebruik gemaakt om bestaande vacatures bin nen de vierde griffie-afdeling te herverdelen. Zo krijgt het stafbureau nog eens een halve arbeidsplaats toebedeeld en het bureau recreatie en toe risme 0,8 formatieplaats. De huishoudelijke dienst binnen de griffie krijgt er verder 0,9 arbeidsplaats bij voor archi vering en tekstverwerking. Er wordt nog 0,3 arbeidsplaats in reserve gehouden om later eventuele knelpunten op te kunnen lossen. De hele reorganisatie rond de opheffing van het ETI wordt op 21 maart in de Zeeuwse staten behandeld. Voor die tijd kunnen allerlei betrokkenen (het ETI-perso- neel, het ETI-bestuur, de pro vinciale dienstcommissie, het georganiseerd overleg en de statencommissies) er hun zegje nog over doen. Het beroepsonderwijswerk wordt overgeheveld naar het provinciaal opbouworgaan Stichting Steeland, dat daartoe één onderzoeksmedewerker van het ETI krijgt toegewezen. Enkele ETI-activiteiten ten behoeve van het bedrijfsleven verdwijnen. Het gaat vooral om 'oneigenlijke/ branche vreemde overheidstaken' zoals voorlichting over subsidies en overheidskredieten, bedrijfse conomische advisering en hulp bij schuldsanering. Voor één part-time ETI-per- soneelslid wordt nog een pas sende functie gezocht, dan wel een wachtgeldregeling getrof fen. Er wordt ook een mogelijk heid geschapen om enig on derzoek uit te besteden aan externe bureau's. Daarvoor wordt 50.000 gulden uitgetrok ken. Vooral het bedrijfsleven hecht aan dit soort 'onafhan kelijk onderzoek'. De ETI-activiteiten, die door het provinciaal ambtena renapparaat worden opge slokt, komen in handen van de vierde griffie-afdeling. Daar toe wordt het stafbureau (on derzoek/verwerking gege vens) van deze afdeling ver sterkt met drie ETI-onderzoe- kers. Het economisch bureau van deze afdeling krijgt er vier ETI-medewerkers bij. De ETI-directeur wacht een aanstelling als provinciaal ad viseur in algemene dienst, be last met bijzondere projecten en opdrachten. Het admini stratief en huishoudelijk prso- neel van het ETI gaat ook over naar de provincie. Het bedrijfsleven krijgt via de Sociaal Economische Con sultatie Groep inspraak bij het bepalen en begeleiden van grote onderzoeksprojecten, die door het provinciale stafbu reau worden uitgevoerd. In een later stadium wil men be kijken of het zinvol is een pro vinciaal onderzoeksbureau in het leven te roepen, dat niet alleen sociaal-economisch on- Eerst betrokken met smeltende sneeuw, regen of motregen. Later op de dag mogelijk en kele opklaringen. Maximum temperaturen tot 3 graden. Mi nimum temperaturen tot plus 2 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: vrijdag zwaar be wolkt en betrokken met nu en dan regen, maar zaterdag op nieuw koud met winterse buien. Amsterdamzwaar bew -1 gr Eindhovenzwaar bew.....-1 gr Vlissingenzwaar bew..... -1 gr Aberdeenzwaar bew3 gr Athenelicht bew8 gr Barcelonalicht bew14 gr Berlijnmotsneeuw...-9gr Boedapestzwaar bew-2 gr Bordeauxregen13 gr Brusselzwaar bew-1 gr Dublinregen7 gr Frankfortzwaar bew.....-5 gr Genèvelicht bew.1 gr Helsinkilicht bew.-6 gr Innsbruckzwaar bew.-2 gr Klagenfurtsneeuw-2 gr Kopenhagen zwaar bew.Ogr Lissabonregen17 gr Locarno.zwaar bew.4 gr Londenregen6 gr Luxemburgsneeuwbui ....-5 gr Madridzwaar bew.12 gr Malagahalf bew.21 gr Mallorcahalt bew16 gr Maltaweerlicht15 gr Moskouzwaar bew.....-6 gr Münchenonbewolkt ....-3gr Van een onzer verslaggevers HOEK - Een uitslaande brand in een woning aan de Molen dijk 1 in Hoek heeft gister avond aanzienlijke schade aangericht. De oorzaak van het vuur was een oververhitte allesbrander in de woonka mer. Op het moment dat de brand uitbrak was de bewo ner, H. E., niet thuis. De vlammen werden even voor half acht ontdekt door de buren. De brandweer uit Hoek rukte ijlings uit en drie kwar tier later kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Na de bluswerkzaamheden moest ter plaatste flink wat zout worden gestrooid, om te voorkomen dat er bluswater de Molendijk veranderde in' een ijsbaan. ZO'N 30 leden van de handbalvereniging van Kloosterzande belden op oudejaarsdag huis- aan-huis aan om oliebollen te verkopen ten bate van de clubkas. De lekkernijen werden ge bakken en verpakt in de kantine van de vereniging aan de Emmastraat. De actie verliep prima en reeds om half twee werden de laatste van de ruim 3.000 oliebollen verkocht. De opbrengst zal worden gebruikt ten bate van de afbouw van de kantine van de handbalvereniging. FOTO WIM KOOUMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het carillon van de stichting Ons Natio naal Monument, belichaamd door Pieter de Boer, verhuist op korte termijn naar Heili gerlee. Het zal daar een plaats vinden bij de tot museum om gebouwde klokkengieterij A. van Bergen, waar het carillon ook werd gegoten. Volgens de familie De Boer die dit deze week bekend maakte, zijn nu wel goede af spraken gemaakt over de voorwaarden waaronder het klokkenspel van de hand wordt gedaan. Zoals bekend ontbrak het daaraan toen de hoogbejaarde De Boer het ca rillon afstond aan de gemeente Aardenburg. Na jarenlang touwtrekken verhuisden de 49 klokken uiteindelijk weer naar het noorden. Ook deze keer heeft 'Ons Nationaal Monument' het ca rillon voor het symbolische bedrag van een gulden afge staan aan het museum in^Hei ligerlee. HET aantal verwilderde duiven neemt de laatste jaren gigantische vormen aan. De schade die deze vogels aan landbouwgebieden en openbare gebouwen ver oorzaken is aanzienlijk. Niet voor niets stellen de Zeeuwse gemeenten in overleg met het Landbouw schap en de jagers elk jaar ophokperiodes in. In die tijd moeten postduivenhouders hun beestjes binnen hou den en kunnen de jagers de verwilderde duiven af-. schieten. Voor de derde keer wordt er in 1986 een extra op hokperiode ingelast. Van 4 tot 18 januari. Daarmee trachten de gemeenten de voorjaarspopulatie zo klein mogelijk te houden voordat het broedseizoen begint. Door Gerlach Hochstenbach "NEUZEN - „Twee jaar eden hebben we enkele 'ten bij de katholieke kerk oongeveegd. Je kon d'r op schaatsen", grapt H. 1 van de gemeentelijke rel- gsdienst in Vlissingen. zijn het volgens hem vooral de huizen aan de ach terkant van de boulevard die regelmatig last hebben van 'die krengen die in de kozijnen zitten'. „In de hoeken, kanten en uitbouwseltjes van een typi sche gotisch bouwwerk als het Middelburgse stadhuis houden zich veel duiven op. Door de bevolking worden ze regelma tig gevoederd. Veel mensen zijn erg gesteld op de duiven, daarom moet je voorzichtig zijn met het doden van die beesten", zegt een voorlichter van de gemeente Middelburg. In Goes wordt elk jaar een soort pasta op richels en kozij nen van openbare gebouwen, zoals het stadhuis, gesmeerd. Duiven moeten een vaste on dergrond hebben om op te staan, de pasta laat dat echter niet toe. Het verwilderde duivenbe- stand is de afgelopen jaren schrikbarend gegroeid. De vo gels hebben het blijkbaar goed naar hun zin in onze wel vaartsmaatschappij want zij overleven met steeds groter wordende aantallen de (stren ge) winter. De natuurlijke se lectie is zo goed als weggeval len. „Ik vergelijk de duiven wel eens met eenden in de stadsparken. Daar gingen er vroeger ook veel meer van dood. Nu er in de parken rijke lijk gevoederd wordt, kunnen die eenden ook makkelijker de winter overleven. En daardoor breiden zij zich steeds meer uit", is de mening van N. Schram van Faunabeheer. De toename van verwil derde duiven is vooral te wij ten aan het feit dat postdui- veneigenaars de laatste jaren hun aantallen regelmatig uit breiden. De verwilderde dui ven zijn nakomelingen van postduiven die bijvoorbeeld tijdens een wedvlucht in een noodweer verzeild raken en niet meer op het thuishonk te rugkeren. Ze vertoeven dan op kerkgebouwen en landbouw gronden en zorgen voor een aanzienlijke nakroost. Oogstverlies Niet alleen gebouwen on dervinden schade als gevolg van de duivenoverlast, de boe ren kunnen er óók over mee praten. Ieder jaar dragen de duiven een negatief steentje bij tot het oogstverlies. Erwten, bonen, augurken, en zovoort, zijn de gewassen waar de duiven het op hebben gemunt. Vooral erwten zijn het hele seizoen doelwit van duiven, vanaf het moment dat ze worden gezaaid tot de oogst zijn ze niet veilig. A. Verhage, adjunct-secretaris van de ge westelijke. raad Zeeland van het Landbouwschap, spreekt dan ook van een 'behoorlijke schadepost', al kan hij geen exacte bedragen noemen. „Met name in het voorjaar gaan duiven in hele drommen het land op. Haarfijn weten ze de opkomende erwten te vinden." Sinds jaar en dag maken mensen van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging jacht op de doffers en duivin nen. Zij lopen echter het risico om aansprakelijk te worden gesteld wanneer zij een kost bare, tamme duif treffen. Daarom wordt er elk jaar een ophokperiode 'ingesteld, een periode waarin de duiveneige- naars hun duiven binnen moe ten houden en daarmee de ge legenheid aan de jagers wordt geboden om verwilderde dui ven af te schieten. Eén periode bleek niet voldoende, sinds 1984 stellen de Zeeuwse ge meentes daarom in overleg met het Landbouwschap en de jagers een extra ophokperiode in de winter vast (tussen 4 en 18 januari). De zaaigewassen kunnen dan beter groeien en de voorjaarspopulatie van de duiven wordt tot kleinere pro porties teruggebracht voordat het broedseizoen begint. Verhage constateert rede lijke resultaten als gevolg van het instellen van die extra op- hokplicht. „We verlenen dus extra vergunningen aan ja gers die door de Koninklijke Jagersvereniging worden voorgedragen. Via de consuls horen we dan hoeveel duiven er zijn afgeschoten en dat wa ren er tijdens de eerste keer in 1984 zo'n veertienhonderd en tijdens de tweede achthon derd. Maar daarnaast zijn er nog tal van particuliere jagers, waarvan we de resultaten niet weten. De precieze aantallen kan ik dus niet geven." Die extra periode wordt in maart geëvalueerd, waarna de belanghebbenden ook het nor male tijdsvak, wat onder meer afhangt van de weerstoestan- den en de stand van de gewas sen, vaststellen. Ziektes De wijze waarop de verwil derde duiven worden gedood (c.q. afgeschoten) is niet die van A. van Hijfte, secretaris van de afdeling Zeeland van de Postduivenorganisatie. „Ik zie meer in andere methodes, bijvoorbeeld door ze te van gen, maar dat kost erg veel. Een andere manier is bedwel ming, maar dat stuit op enorme weerstanden bij de dierenbescherming." Wat de ophokplicht betreft spreekt hij van een noodzakelijk kwaad. „Het moet wel want grote ko lonies verwilderde duiven trekken jonge, tamme duiven aan. En die kolonies zijn broeinesten van allerlei ziek tes."

de Stem | 1986 | | pagina 13