Afgang handbalploeg in België EEN Ruud Christoffers verstevigt positie Overwinning Nelli Cooman LIVERPOOL NOG STEEDS UIT VORM KNAU heeft trainerskorps rond ?n inderen i woord MAANDAG 30 DECEMBER 1985 T4 PAGINA SPORT 2 ZEGE MAARSSEN IN MARA THON DEVENTER SPORT IN 'T KORT Nijb Jacobs niet mee naar Portugal engeland LONDEN (Reuter) - De al vier maanden du rende achtervolging op koploper Manchester United heeft op de laatste zaterdag van 1985 een nieuwe dimensie gekregen. schotland spanje Portugal T0T0/L0TT0 T0T0GELIJK CIJFERSPEL DUITSE LOTTO BELGISCHE LOTTO Europacup zaalkorfbal voor PKC Sovjet-Unie start voorbereiding WK Mexico op Canarische eilanden Kiespijn Kwaad Schande volgen. „Ja, Frans, e, heeft het wel een maandag gepro- tiaar hij vond het lar niets, dat afzien |e trainingen." |nige zus, Ria, ziet hij vaak: „Ze is stewar- Ide KLM en voor een lvan drie jaar naar verhuisd. Haar man Ir hoofd worden van Jatselijke KLM-bu- ners, na de Tour, lo- (oop een maand of in het polderdorp ering, niet om senti- maar om pragma- denen. hij zeventien jaar prof werd, kon je Ital profwedstrijden p-Iand op de vingers hand tellen. Mede verhuisde hij naar Ijk. Nu is de Neder- agenda na de Ronde ankrijk overvol, dan blke dag wel een cri- iDaarom pakt hij on- |ijk na de Tour op zijn koffers om bij der in Nederland te bgeren. Zijn sobere luis wordt dan de psis voor de wed- die hij in ons land de zomer kwam |se me nog opzoeken vetering, omdat het fnt werd. Een maand Tour was ik, van- voorbereidingswed- |i, al van huis. Daarna zelf en pal daarop Itend nog eens al die - we hadden al drie pn geen dag meer taar gehad. En toen Ihten dat het afgelo- ls kwam die wereld- et alle verplichtingen heen. Tussen eind half november ben ik t veertien dagen thuis reageerden de kinde- Idie langdurige afwe- 1? bmelk, gelaten: „Het Ik, je hebt ervoor ge- pn er is geen andere De kinderen zijn Ins niet anders ge lik probeer het gemis fangen, door ze op de ame momenten dat ik en extra aandacht te Profwielrennen is Irerversbestaan. Maar It niet om de hoeveel- (jd die je thuis door maar om de manier i je met de kinderen It op de momenten dat pnt." en gelegenheid om nis te gezinsleven in te I dacht Zoetemelk, na lirbulente seizoen, te op de oude Franse Réunion, een |e ter hoogte van ad: „Ik werd uitge- om daar in november nemen aan een wie- trijd. Franpoise en ik er meteen een va- aan vast geplakt, Hi- deed trouwens het- De kinderen konden ;r genoeg niet mee. De^ vakanties hè? Daarom e met Kerstmis met ;ren op wintersport." Germigny l'Eveque, de hoede van oma Du- >oy, verfransen de ■en, zo merkt Zoete- en hij ziet daar geen ren in. „Hoewel het mmer is dat Laetitia woord Nederlands :t. Ze is nu 10, maar ;t uitsluitend Frans, s 12, hij verstaat Ne ds en praat die taal ;el behoorlijk. Laetitia :r ook nooit voor om 's s op vakantie te gaan Nederland. Karl wel, eert bijna elk jaar bij Nederlandse opa. Hij ook vriendjes in Rijp ing en samen met hen hij laar in juli naar de zendingen van de Tour ance. ar zelf racen? Nog al- iet. Hij vraagt er niet ik evenmin. Je kunt iet afdwingen bij zo'n dan wordt het toch Hij moet het uit zich- villen. Karl vind skiën apig veel leuker. Hij vorige week zelfs al eker gewonnen in een ing. Die prijs staat nu woonkamer op de tele- Mijn WK-beker moest r wijken. Oma vond oed, zei Karl. Wie ben n om daar tegenin te - DEVENTER (ANP) - Ruud Christoffers heeft zater dag zijn leidende positie in het klassement om de KNSB-beker voor marathonrijders verstevigd. De schaatser uit Vlaardingen eindigde op de kunstijs baan van Deventer als tweede achter Dirk Maarssen uit Rijsenhout.Christoffers zag zijn concurrenten Ri chard van KëïHpejL_en Hilbert van der Duim in de achterhoede finishen. Van Kempen was uitgeblust door een lange solo en Van der Duim vergooide zijn kansen door een val in de voorlaatste bocht. De eindsprint, met als voornaamste rivalen Maars sen, Christoffers en Kasper, was zo spannend, dat een fi- oer GERARD NIJBOER zal op 12 april deelnemen aan de West- landmarathon. De Europese kampioen moet dit voorjaar voldoen aan de limiet van 2 uur en 12 minuten om in Stutt gart zijn titel te kunnen ver dedigen. Nijboer acht zijn kans op kwalificatie in de Westlandmarathon groter dan in Amsterdam of Rotter- damm. Eerder liet Nijboer we ten ook voor de marathons in Rotterdam en Amsterdam in te schrijven. Hop, man OP 69-JARIGE leeftijd is de vroegere aanvoerder van het Australische Davis Cup-team, Harry Hopman, overleden. Onder Hopmans leiding ver overde Australië tussen 1939 en 1967 zeventien keer de Da- visbeker. Hopman, die tijdens een tenniskamp in Florida aan een hartaanval bezweek, ont dekte en trainde spelers als Neale Fraser, Ken Rosewall, John Newcombe en Tony Ro che. Als speler won Hopman met Jack Crawford in 1929 de open Australische titel. Ronald Rol RONALD ROL uit Alkmaar won zaterdag in Enschede een nationale veldrit in 1.07.16. Tweede werd Ad Harks uit Sint Oedenrode, derde Peter Pieters uit Jubbega, vierde René Vos uit Assen en vijfde Erik Cent uit Goor. Voor Rol betekende dit de eerste over winning in dit seizoen. Tennis IN NIEUWEGEIN werden za terdag de traditionele wed strijden 'oud tegen nieuw' ten nistalent gespeeld. Bij de da mes won Marcella Mesker met 6-4 6-4 van de 18-jarige Hester Witvoet. Bij de heren won Menno Oosting met 7-5 6-4 van Jan-Willem Lodder (18). Volleybal HET NEDERLANDS dames volleybal (speelsters tot 16 jaar) heeft zaterdagavond in Driebergen met 3-0 gewonnen van de jeugd uit West-Duits- land. De setstanden waren 15- 9,17-15,15-8. Er waren 200 toe schouwers. Basketbal DEN BOSCH is in het interna tionale basketbaltoernooi van Oostende niet verder gekomen dan de vierde en laatste plaats. Zaterdagavond verloren de Brabanders de wedstrijd om de derde plaats tegen Oos tende met 92-95. Joegoslavië versloeg in de finale Chicago met 124-105. HASSELT (ANP) - Wil Jacobs zal niet met het Nederlands handbalteam deelnemen aan het tournooi om het wereld kampioenschap voor C-lan- den. De 24-jarige Jacobs maakt geen deel uit van de 15 man tellende selectie, die bondscoach Ton van Linder zondagavond na het vierlan- dentournooi in Hasselt prijs gaf. Van Linder neemt Jacobs niet mee naar het WK-toer- nooi in Portugal (6 tot 15 fe bruari), omdat de middenop bouwer de voorbereidingspe riode niet in zijn geheel kan meemaken. Volgende maand speelt de ploeg drielandenwedstrijden in Zwitserland en is er een trainingsstage in Tsjechoslo- wakije. Jacobs, die speelt voor Neerpelt in België en werk zaam is als sportleraar bij een fitnesscentrum, lïan niet gedu rende de hele periode vrij krij - gen. Ook Richard van Emme rik en Peter Tier (beiden Aals meer) zijn afgevallen uit de groep van 18 die Van Linder enige maanden geleden sa menstelde. nishfoto uitsluitsel moest ge ven. In de twaalfde wedstrijd van de cyclus lag van meet af aan het tempo bijzonder hoog. Zo hoog, dat de uitlooppogin gen gedoemd waren te mis lukken. Zelfs Hilbert van de Duim slaagde er niet het drif tig rijdende peloton zijn wil op te leggen. Reed hij in de voor gaande wedstrijden hautain op kop, in Deventer nam hij voor de 3000 toeschouwers noodgedwongen een afwach tende houding aan. Rien de Roon, de trainer van de Zuidhollandse selectie, pro beerde halverwege weg te ko men, maar hij kwam adem te kort. Richard van Kempen ging na 63 ronden op avon tuur. De 22-jarige nieuwko mer reed rondenlang honderd meter voor de groep uit. Meer ruimte werd hem niet toege staan. Gert Jakobs nam de fakkel van Van Kempen even over. Zelfs de sterke kopgroep met Jan Kooiman, Hilbert van de Duim, Evert van Benthem, Richard van Kempen en Frans Boon, was in de slotfase niet bij machte zich aan de greep van de hoofdmacht te ontwor stelen. Twaalf ronden voor het einde leek Steven Zoon te pro fiteren van de korte rustpauze van het peloton, waarin de sprinters zich opmaakten voor de massasprint. Zoon hield ne gen ronden stand, maar werd vervolgens opgeslokt door de massa. In de laatste ronde ontsier den valpartijen van voorname kanshebbers het strijdverloop. Eerst belandde Richard van Kempen met de neus op het ijs, even later gevolgd door Van der Duim. In. beide gevallen was er geen sprake van onre gelmatigheden in de vorm van duw- of trekwerk. Voor Dirk Maarsen en Ruud Christoffers was het daarna een koud kunstje beslag te leggen op de ereplaatsen. Christoffers leek op weg naar zijn tweede zege in dit seizoen, maar bollen- kweker Maarsen duwde zijn schaats juist iets eerder over de streep. Dat betekende zijn derde overwinning in deze jaargang, waarmee hij de suk kelende Aegon-ploeg, waarin Henri Ruitenberg door ziekte ontbrak en Dries van Wijhe met een ernstige vormcrisis worstelt, op de been hield. De Deventer marathon was de snelste tot dusver in dit sei zoen. De honderd ronden wer den onder ideale omstandig heden afgelegd in de goede tijd van 58 minuten en 43 secon den. Uitslagen: A-rijders: 1. Dirk Maarssen (Rijsenhout), 2. Ruud Christoffers (Vlaardingen), 3. An- dries Kapser (Driel), 4. Jan Eise Kromkamp (Oldeholtpade), 5. Rein Jonker (Wijtgaart), 6. Manne Sem- plonius (Oosterzee), 7. Wim Wes- terveld (Eemnes), 8. Bennie van der Weide (Heerenveen), 9. Frans Bie- monds (Woubrugge), 10. Fokko Veen (Scheemda), 11. Alex Jansen (Leiden), 12. Albert Bakker (Gro ningen), 13. Piet Manden (Wasper- veen), 14. Theun Busser (Utrecht), 15. Gerd Jakobs (Emmen), 16. Evert van Benthem (St. Jansklooster), 17. Lubbert van der Molen (Nuis), 18. Anne Postmus (Lutjegast), 19. Koop Talen (Heerenveen). Stand KNSB-beker: 1. Christoffers 193,1 punten, 2. Maarssen 171,3, 3. Van Kempen 155,1,4. Kasper 137, 5. Hilbert Van der Duim (Heeren veen) 136,2, 6. Jos Pronk (Oost Graftdijk) 135,0. Uitslag dames: 1. Erna Uitham (Zuidlaren), 2. Alida Pasveer (Gro ningen), 3. Tilly Alderts (Heeren veen), 4. Joke van der Voort (Poel dijk), 5. Elske van der Meer (Jub bega), 6. Betty Westerveld-Van Rijn (Eemnes). Uitslag veteranen: 1. Marten Hoekstra (Heerenveen), 2. Jan Vis ser (Hoogkarspel), 3. Bernardus Gij zen (Balk), 4. Cees Borst (Hoog- made), 5. Jan Roos (Oudendijk), 6. Cees Mulder (Winschoten). DORTMUND (ANP) - Nelli Cooman (AV Rotterdam) heeft zondag tijdens inter nationale indoor-atletiek- wedstrijden in Dortmund de 60 meter voor dames gewon nen. De Europese kampioene legde de afstand af in 7,2 se conden (handtijd). Martha Derby (Sparta, Den Haag) werd met ééntiende seconde achterstand tweede. Arjan Visserman (AAC) zegevierde op de 200 meter bij de heren in 21,7 seconden. Elly van Hulst is zondag bij de negende editie van de stadloop in Zürich als vierde geëindigd. De meervoudige Nederlandse kampioene had voor de 8000 meter een tijd van 27 minuten en 41,27 se conden nodig. De weersomstandigheden in de Zwitserse stad waren verre van ideaal. De deelne mers werden geteisterd door hagel, die later overging in sneeuw. Door de ijzige wind werd het parkoers door de binnenstad van Zürich, dat drie maal moest worden ge lopen, zeer glad. Elly van Hulst liep tot halverwege de tweede ronde op de tweede plaats. Zij kreeg door de harde wind steken in de zij en moest haar concurrenten la ten gaan. De Zwitserse Cor nelia Bürki zegevierde in 27.18,96 voor de Engelse Ruth Partridge (27.28,97) en de Westduitse Ellen Wessing- hage (27.36,55). Als vierde eindigde Elly van Hulst een plaats hoger dan in 1984. De wedstrijd bij de heren werd gewonnen door de En gelsman Nat Muir in 23 mi nuten en 31,27 seconden. De Oostenrijker Dietmar Millo- nig werd in de sprint op de streep verslagen. Met de Zwitser Markus Ryffel, die uiteindelijk als derde eindig de, hadden Muir en Millonig de wedstrijd beheerst. De Hagenaar Patrick Aris werd bij de heren dertiende. Uitslagen: dames: 1. Cornelia Bürki (Zwi) 8000 m in 27.18,96, 2. Ruth Partridge (GBr) 27.28,97, 3. Ellen Wessinghage (WD1) 27.36,55, 4. Elly van Hulst (Ned) 27.41,27, 5. Martina Oppliger (Zwi) 27.44,43, 6. Charlotte Teske (WD1) 27.49,44; heren: 1. Nat Muir (GBr) 8000 m in 23,31,27, 2. Diet mar Millonig (Oos) 23.31,50, 3. Markus Ryffel (Zwi) 23.32,25, 4. Colin Reitz (GBr) 23.45,97, 5. Ralf Salzmann (WD1) 23.48,24, 6. John Solly (GBr) 23.49,27. 13. Patrick Aris (Ned). Winst Chelsea en Everton Chelsea en titelverdediger Everton namen de taak van Liverpool en West Ham United over. Beide ploe gen wonnen, Liverpool kwam andermaal niet verder dan een gelijk spel. De wedstrijden met Manchester United (bij Newcastle) en West Ham (tegen Sou thampton) werden wegens barre weersomstandighe den afgelast. het nieuwe jaar in als leider in de Schotse eredivisie. De ploeg won zelf met 2-0 bij Glasgow Rangers en concurrent Dun dee United verspeelde een punt in de derby tegen FD Dundee (0-0). John Colquhoun (ex-Celtic) scoorde tweemaal voor Hearts in de eerste helft. Daardoor bleef Hearts voor de dertiende maal achtereen on geslagen. Toch staat Dundee United er beter voor dan Hearts, dat 26 punten uit 21 wedstrijden heeft verzameld. Dundee heeft twee punten minder, maar ook twee duels minder gespeeld. Aberdeen en Celtic- zijn ook nog in de race met 23 uit 19 en 22 uit 18. Gerry Dixon (rechts) scoort, amper gehinderd door Tottenham-speler Gary Stevens, voor Chelsea. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) heeft voor het nieuwe jaar het trainerskorps rond. In het jaar van de Europese titel strijd, die eind augustus in het Neckar-stadion in Stutt gart wordt gehouden, zal de Atletiekunie vijftien trai ners in dienst hebben. Veer tien van hen waren in 1985 ook al in dienst van de bond. Nieuw is de naam van Ton Eykenboom, die zich zal gaan bezig houden met de training van de zevenkamp bij de dames en de training van de jeugd op kogelstoten en discuswerpen. Ton Eykenboom was in de jaren zestig ook al als bondscoach in dienst van de atletiek unie. Zijn benoe ming moet nog door het be stuur worden goedgekeurd. „Dat is echter een formali teit", aldus Henk van der Worp, de voorzitter van de sectie wedstrijdsport van de KNAU. Eykenboom vult de vacature op, die een jaar ge leden ontstond door het te rugtreden van Wil West- phal. Deze laatste is een van de vier kandidaten voor de opvolging van trainings coördinator Herman Buuts, die in oktober naar Zweden terugkeerde, nadat hij bijna vijf jaar in Nederland had gewerkt. Op 7 januari gaat een benoemingscommissie de eerste oriënterende be sprekingen voeren met de vier kandidaten, die van zestien sollicitanten zijn overgebleven. Andere kan didaten zijn: Bram Wasse naar, Henk Kraayenhof en Arie Kaufman. De eerste twee zijn reeds als bonds coach in dienst van de KNAU. Kaufman is momen teel werkzaam als hoofd van de afdeling lichamelijke op voeding en sport van het Korps Mariniers. Het is de bedoeling, dat de vijftien bondscoaches in het komende jaar twaalf cen trale trainingen gaan ver zorgen. Tien daarvan zullen in elk geval vóór mei 1986 worden gehouden. Elk van de trainers heeft een budget van ongeveer 12.000 gulden tot zijn beschikking. De cen trale trainingen zullen zich concentreren op het natio nale sportcentrum Papendal en in een sporthal in het Westduitse Rhede. Met drie van de vijftien trainers, de Belgen Wilfried Geeroms (horden) en George Friant (polshoog) en de Westduitser Paul Frommeyer (hoog springen), zal de KNAU bin nenkort nog besprekingen voeren om de mogelijkheid te peilen ook een deel van de training van de jeugd voor hun rekening te nemen. Het drietal is daartoe bereid, maar heeft weinig tijd be schikbaar. Het trainerskorps van de KNAU voor 1986, dat in de eerste week van januari de contracten zal tekenen, ziet er als volgt uit: Peter van Beusekom (sprint heren en estafettes), Henk Kraayen hof (sprint dames en estafet tes), Bram Wassenaar (mid den- en lange afstand he ren), Feiko Jansma (mid den- en lange afstand da mes), Wim Verhoorn (mara thon, dames en heren), Jan Willem van der Wal (ver springen dames en heren), Peter van Wijk (hinkstap- sprong), Douwe Smit (kogel en discus, dames en heren), Henk de Louw (speerwerpen dames en heren), Paul Frommeyer (hoogspringen dames en heren), Jacques Mortier (kogelslingeren), Charles Sowa (snelwandelen dames en heren), George Friant (polsstokhoog), Theo de Koning (tienkamp) en Ton Eykenboom (zeven kamp, discuswerpen en ko gelstoten j eugd). Chelsea en Everton kwamen op twee en drie punten af stand van Manchester United op de ranglijst te staan. Chel sea behaalde op eigen veld een verdiende overwinning op Tottenham Hotspur. Het werd met 2-0 de eerste zege van Chelsea op de Londense rivaal sinds 1974. Middenvelder Spackman was uitblinker. Eerst stelde hij met een cross- pass Dixon in staat diens 21ste doelpunt te maken. Diep in de tweede helft benutte hij zelf een strafschop. Bij Tottenham kwam de Argentijn Ardiles als invaller in het veld. Lineker van Everton bracht met twee treffers zijn totaal eveneens op 21. De spits zette zijn ploeg op winst tegen Shef field Wednesday. Eerder had Stevens een opvallende rol ge speeld in de score. Eerst zette hij Everton op voorsprong en vervolgens maakte hij gelijk voor Wednesday door in eigen doel te schieten. Lineker hielp Everton aan de verdiende winst. Liverpool bleek in de uit wedstrijd tegen Nottingham Forest nog steeds uit vorm. Met 1-1 mochten 'the reds' blij zijn. Manager Dalglish had zichzelf een basisplaats gege ven. Hij kwam niet verder dan een waarschuwing van de scheidsrechter. Webb zette Fo rest op voorsprong na goed werk van spits Nigel Clough, de zoon van manager Brian Clough. Negen minuten na rust maakte McDonald gelijk. Forest leek te gaan winnen, toen Davenport een strafschop mocht nemen. Liverpools doelman Grobbelaar, tweede kerstdag nog schuldig aan de nederlaag bij Manchester Ci ty, koos de goede hoek en werd daardoor de redder van een gelijk spel. Uitslagen: Arsenal - Queens Park Rangers 3-1, Aston Villa - West Bromwich Albion 1-1, Chelsea - Tottenham 2-0, Everton - Sheffield Wednesday 3-1, Ipswich - Luton 1- 1, Manchester City - Birmingham 1-1, Nottingham Forest - Liverpool 1-1, Watford - Leicester 2-1. Stand: 1. Manchester United 23-49, 2. Chelsea 23-47, 3. Liverpool 24-46, 4. Everton 24-46, 5. West Ham Uni ted 23-45, 6. Sheffield Wednesday 24-42, 7. Arsenal 23-41, 8. Luton Town 24-38, 9. Tottenham 23-34,10. Newcastle 23-34, 11. Nottingham Forest 24-34, 12. Watford 23-32, 13. Southampton 23-27, 14. Queens Park Rangers 23-27, 15. Manches ter City 24-26,16. Leicester City 24- 25, 17. Coventry 23-24, 18. Oxford 23-23, 19. Aston Villa 24-23, 20. Ips wich Town 24-19, 21. Birmingham 23-18,22. West Bromwich 24-12. Hearts of Midlothian gaat Uitslagen: Celtic - FC Clydebank 2-0, Dundee United - FC Dundee 0- 0, Glasgow Rangers - Hearts 0-2. Stand: 1. Hearts 21-26, 2. Dundee United 19-24, 3. Aberdeen 19-23, 4. Celtic 18-22, 5. Rangers 20-21, 6. Dundee 20-20,7. Hibernian 18-17,8. St. Mirren 18-16, 9. Clydebank 21- 13,10. Motherwell 18-10. Uitslagen: Athletic Bilbao - Osa- suna 2-0, Sevilla - Atletico Madrid 2-1, Hercules - Real Zaragoza 2-2, Barcelona - Santander 2-0, Cadiz - Espanol 0-0, Valladolid - Valencia 3-3, Real Madrid - Betis 4-1, Celta .- Real Sociedad 1-3, Gij on - Las Pal- mas 1-0. Stand: 1. Real Madrid 18-29,2. Bar celona 18-25, 3. Gijon 18-24,Atle tico Madrid 18-23, 5. Athletic Bil bao 18-23, 6. Sevilla 18-20, 7. Valla dolid 18-19, 8. Zaragoza 18-18, 9. Cadiz 18-18,10. Betis 18-17,11. Real Sociedad 18-17, 12. Valencia 18-16, 13. Espagnol 18-15,14. Hercules 18- 15, 15. Las Palmas 18-12, 16. Osa- suna 18-11,17. Celta 18- 9. Benfiea heeft op de vijf tiende speeldag in de Portu gese eerste divisie weer alleen de leiding. De club won met 1- 0 van rivaal Boavista uit Por to. Het doelpunt kwam in de 61ste minuut op naam van middenvelder Nunes. De con currenten verspeelden punten. Sporting Lissabon speelde ge lijk en landskampioen Porto verloor bij Colvilha. Uitslagen: Benfica - Boavista 1-0, Salgueiros - Sporting Lissabon 2-2, Covilha - Porto 2-0, Guimaraes - Portimonense 3-0, Penafiel - Bele- nenses 0-0, Chaves - Braga 1-1, Aves - Academica 2-1, Setubal - Maritimo 4-2. Stand aan kop: 1. Benfica 15-24, 2. Sporting Lissabon 15-23,3. Guima raes 15-22,4. Porto 15-22. De winnende getallen in de Neder landse lotto nr 52 zijn: 7-8-11-13- 19-25; reservegetal: 5. Deelnemers, 525.274, inleg: f. 2.405.271,00, uitbetaling: f. 1.220.670,00. Een juist ingevulde kolom in sporttoto nr 52 zijn: 1-3-1-1-3-3-2- 3-3-1-2-2. Deelnemers: 28.763, inleg: f. 129.226,00, prijzenbedrag: f. 61.382,00. De winnende wedstrijden in toto- gelijk (nr 52) zijn: 19-22-23-25-26. Toegevoegde wedstrijd: 16. Deelnemers: 3714, inleg: f. 16.604,00, prijzenbedrag: f. 8881,00. De uitslag van cijferspel nr 52 is: Deelnemers: 229.897, inleg: f. 344.846,00, vaste prijzen. De winnende getallen in de West duitse lotto zijn: 1-14-30-35-37-49. Reservegetal: 23. De winnende getallen in de Belgi sche lotto zijn: 13-20-21-29-41-42. Reservegetal: 32. Het 'jokemummer' is: 0149842. Volleybal HET NEDERLANDS volley balteam (jongens) heeft in Boedapest een landenwed- strijd tegen Hongarije met 3-1 gewonnen. De setstanden wa ren 15-10,1-15,15-8 en 15-7. PAPENDRECHT (ANP) - PKC heeft zaterdag in Papen- drecht de finale van het Euro pese bekertoernooi zaalkorf bal gewonnen. Voor 1500 toe schouwers werd het Belgische Sikopi met 16-11 verslagen. Bij rust was de stand 7-5 voor de Nederlandse kampioen, die vanaf 3-3 voortdurend voor stond. Jan de Jager maakte vijf doelpunten, Corry Euser vier, Shirley Eilbracht twee, Han- neke Cosijn twee, Marjo van de Singel een, Gert Kornet een en Rob Roelofs een. Voor de Belgische ploeg maakte Ilse Poinart zeven doelpunten. Uitslagen Europacup-toernooi: fi nale: PKC (Ned) - Sikopi (Bel) 16- 11; om de derde plaats: Marbella (Spa) - Rauxel (WD1) 6-14; om de vijfde plaats: Vultrix (Eng) - Bourges (Fra) 12-4. Het volgende toernooi wordt of 27/28 december 1986 of 2/3 januari 1987 gehouden. Het wereldkampioenschap lan denploegen wordt van 20-25 april 1987 in Nederland gehou den met de finale in sportpa leis Ahoy' te Rotterdam. MOSKOU (SID) - De natio nale voetbalploeg van Sovjet- Unie begint de voorbereiding op de eindronde van het we reldkampioenschap op de Ca narische eilanden. Op 5 januari begint in Las Palmas een toernooi. Tegen standers zijn onder meer de Bundesliga-clubs Leverkusen en Saarbrücken. Er wordt ook een officiële interland tegen Spanje gespeeld in Palma de Mallorca. De Sovjets vliegen op 4 fe bruari naar Mexico voor een hoogtestage en een vriend schappelijke interland tegen Mexico. Op 26 maart speelt de Sovjet-Unie in Tbilissi tegen Engeland, op 25 april in Boe karest tegen Roemenië en op 7 mei in Moskou tegen Finland. In Mexico is Sovjet-Unie in gedeeld in groep C met Frank rijk, Canada en Hongarije. Door John van Dinther HASSELT - Wanneer er een D-poule voor handbalteams zou worden ingesteld, dan zou de Nederlandse herenploeg ongetwijfeld gedoemd zijn daarin te verdwijnen. Deze harde conclusie kun je alleen maar trekken na het bescha mende optreden van de Oran je-equipe tijdens het vierlan- dentoernooi in Beigie. Drie ne derlagen moest de nationale handbalformatie incasseren. Tegen toernooiwinnaar Zwit serland (26-18), nummer twee Frankrijk (33-25) en met als triest dieptepunt gisteren het verlies (18-15) tegen het zwak ker geachte en ook nauwelijks imponerende gastland België. De niet onaardige prestaties bijna twee maanden geleden tijdens de Haarlemse Hand- balweek werden tijdens de af gelopen drie dagen meedogen loos van tafel geveegd. De Ne derlanders handbalden als een stel beginnelingen, dat vaak de meest elementaire zaken van die sport - het vangen en afspelen van de bal - niet on der knie bleek te hebben. In ternationaal gezien, afgaande op de blamerende verrichtin gen sinds vrijdag, telt ons land helemaal niet meer mee. Met het oog op het C- WK in Portugal, waar Oranje moet proberen het verloren terrein te heroveren, moet het ergste gevreesd worden. Zeker nu ook Wil Jacobs thuis wordt gelaten. Alsof Nederland hem kan missen als kiespijn. Frankrijk, ook aanwezig in Portugal, demonstreerde in België dat het al een eind op weg is. Deze ploeg vormt een hechte eenheid en speelt al weken in dezelfde samenstel ling. De Nederlandse bonds coach Ton van Linder wilde echter in België experimente ren. Liet bijvoorbeeld doelman Jacq. Josten thuis, posteerde Jacobs al in de tweede wed strijd tegen Frankrijk op de tribunes en ook gisteren liet hij naast Jacobs een gelou terde kracht als Jan Willem Hamers geruime tijd op de re servebank. „Het was slecht, daar kan ik niets op afdingen", gaf de bondscoach toe. „Hoe dat mo gelijk is? Ik moet een ant woord schuldig blijven. Hoe wel het feit dat we alleen maar wedstrijden hebben ge speeld en nauwelijks hebben kunnen trainen een oorzaak kan zijn. Ik ben er echter van overtuigd dat dat probleem in Portugal niet de kop zal opste ken. Daarom hecht ik ontzet tend veel belang aan de voor bereiding. Ik zeg niet dat na dit toernooi alle hoop is ver vlogen, maar de kans om eer ste te worden in Portugal en zodoende terug te keren naar de B-poule is niet groot". Ton van Linder maakt zich zelden kwaad. Een scheldti rade is hem vreemd. Hij blijft onder alle omstandigheden de vriendelijkheid zelve. Op zich geen slechte karaktereigen schap. Maar wanneer er pres taties neergezet moeten wor den, is een harde hand voor een aantal spelers onontbeer lijk. Bovendien zou het techni sche beleid van de opvolger van Jan Kecskemethy eens nauwkeurig onder de loupe genomen moeten worden. „Je kunt echter niet een-twee drie het aanvallend concept veranderen, dat heeft tijd no dig. Ook in de defensie klikt het niet zoals het hoort. Dat wijt ik aan de gebrekkige voorbereiding. De ploeg is niet op elkaar ingespeeld", aldus Van Linder. Voor een klein deel heeft Van Linder gelijk, maar zijn aanpak heeft bij de ingewijden veel twijfels opge roepen. Het geëxperimenteer van de technische baas valt niet bij iedereen in goede aar de. En de prestaties zijn daarom ook navenant, Geluk kig stond er geen titel op het spel in België, maar het imago van Nederland als handbalna tie heeft opnieuw flink averij opgelopen. Zeker de nederlaag tegen België kwam hard aan. Een land waarmee in het ver leden de vloer werd aange veegd. Tegen de overigens ook niet groots spelende Belgen hikte Nederland de complete eerste helft tegen een achterstand aan. Na de hervatting zag het er even naar uit dat Oranje alsnog België pakken zou. Die opleving duurde slechts tien minuten. De Belgen knokten, hetgeen de Nederlanders ge durende het hele toernooi vreemd was, fanatiek terug en beslisten drie minuten voor het einde het duel. De doel punten van Groener en Pa trick van Olphen in de slotfase konden de schande ook niet meer uitwissen. Nederland had zich voor schut gezet en is, spelend zoals de afgelopen da gen, zelfs de C-status onwaar dig. Uitslagen: zaterdag: Frankrijk-Neder land 33-25, België-Zwitserland 16-24: zondag: België-Nederland 18-15, Zwit serland-Frankrijk 18-16. Eindstand: 1. Zwitserland 3-6 (68-50), 2. Frankrijk 3-4 (77-64), 3. België 3-2 (55-67), 4. Nederland 3-0 (58-69).

de Stem | 1985 | | pagina 11