Schone lucht voor superchip Cuba heeft behoefte aan buitenlands geld Zuidafrik actief in S NAVO-lidi Economie Spaans pa voor voort IEUWSOVERZICHT DDDDO tSmJUJD ECONOMIE PHILIPS VORDERT GOED MET MEGA PROJECT Hypotheekrente per 24 december 1985 ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 BlOflM FINANCIËN/ECONOMIE H Bedrijfsleven en onderwijs PROF. DR. NICO DOUBEN Oliewinning voor de kust gestart Chemische industrie: 'bevredigend' Opel bereikt dit jaar verkooptop Waarschuwing tegen 'grijs' artsencircuit Unilever breidt uit in Brazilë en Mexico TATERDAG 28 DECEB T11 Door Louis van de Geijn EINDHOVEN - Philips is in de donkere dagen voor Kerstmis begonnen met de produktie van de schoonste lucht op aarde. In het merk waardigste gebouw van het Natuurkundig Laborato rium in Waalre wordt elk uur 2,5 miljoen kubieke me ter lucht rondgeblazen. Die schone lucht heeft Philips nodig om een nieuwe superchip te kunnen maken, met details die kleiner zijn dan éénduizendste millime ter. Eén miniem stofdeeltje kan op die schaal een enorme ravage aanrichten. Philips besloot in 1984 sa men met de Duitse concur rent Siemens te gaan werken aan een nieuwe generatie geïntegreerde schakelingen. Elk van de ondernemingen steekt daarin (inclusief de fabrieken) enkele miljarden guldens. De Duitse en de Ne derlandse overheid leggen er samen een half miljard bij. Philips concentreert zich daarbij op statische geheu gens van 1 Megabit (een mil joen bits), Siemens werkt aan een 4 Megabit dyna misch geheugen. Een sta tisch geheugen is ongeveer vier keer zo ingewikkeld als een dynamisch. De opgave is dus voor de onderzoekers van beide firma's ongeveer even moeilijk. Meer geheugen De sprong naar de submi cron kleiner dan een mi cron) technologie is volgens de Philips-strategen nodig omdat in nieuwe generaties professionele en consumen- ten-apparatuur (bijvoor beeld digitale beeld- en ge luidstoestellen) steeds gro tere geheugens worden ge vraagd. Dat het inderdaad een sprong vooruit is, blijkt uit het gegeven dat de voor hoede van de chipsindustrie momenteel in de buurt komt van geïntegreerde schake lingen met een capaciteit van 256 Kbit (256 kilo 256.000 bits). Volgens drs. W. Gelling, adjunct-directeur van het Natuurkundig Laborato rium van Philips, is de ge heugencapaciteit van IC's (geïntegreerde schakelingen, chips dus) de afgelopen vijf tien jaar elke vijf jaar onge veer zes maal zo groot ge worden. De Megabit sluit dus logisch aan op de 256 In het technologiegebouw, midden op de voorgrond, herkennen ingewijden iets van een chip. Rechts daarboven het ontwerpcentrum. - foto archief de stem Kbit, maar het tempo van de ontwikkelingen zwakt toch iets af. Drs. Gelling heeft daar voor twee verklaringen: de technologische hobbels wor den steeds groter en de noodzakelijke investeringen rijzen de pan uit. Vandaar de groeiende samenwerking op deelgebieden. Het nieuwe, superschone chipscentrum van Philips kost, tesamen met een ont- werpgebouw van 22.000 vier kante meter, ongeveer ƒ510 miljoen, inclusief de noodza kelijke apparatuur. Aan vankelijk was een bedrag van ƒ400 miljoen geraamd. Maar zowel wat betreft de kosten als de tijd is het pro ject binnen de perken geble ven, aldus drs. Gelling. In de chipsresearch worden veel grotere overschrijdingen min of meer als normaal ge accepteerd voor pionierar- beid als deze. Philips bouwt in Nijme gen aan een fabriek waar in principe in de loop van 1989 de eerste Mega-chips mas saal zullen worden gemaakt. Net als in Hamburg, waar een tweede fabriek komt, zullen daar enige honderden mensen werk aan hebben. De kosten daarvan zijn op 800 miljoen geraamd. Dag en nacht Het gedrang tussen de in ternationale electronicacon- cerns om als eerste het sub- microngebied binnen te gaan, is haast tastbaar in het toevalligerwijs ook nog op een reuzechip lijkende cen trum. Bouwvakkers en in stallateurs zijn er dag en nacht in de weer om het ge bouw nog vóór de jaarwisse ling op te leveren. Op de eer ste werkdag van het nieuwe jaar wordt de eerste appara tuur neergezet. In juli moe ten de eerste chips (geïnte greerde circuits, IC's) wor den gemaakt. Eerst in 1989 verwacht Philips zo ver te zijn dat submicron-chips in massa gemaakt kunnen worden. Vijf van de zes verdiepin gen van dit centrum voor submicrontechnologie zijn volgestouwd met appara tuur voor luchtbehandeling. Van de totale oppervlakte van 25.000 vierkante meter moet tenslotte een schone werkvloer beschikbaar ko men van zegge en schrijve 1400 vierkante meter. Schoon is dan ook écht schoon: per kubieke meter lucht mogen niet meer dan 35 stofdeeltjes voorkomen, niet groter dan een halve micron éénduizendste millimeter). Die norm is 100 keer strenger dan de streng ste Amerikaanse norm voor procesruimten. Nog schoner is tot dusver niet mogelijk. Het stofgehalte zou evenmin nog meetbaar zijn. Specialisten Tegelijk met de bouw heeft Philips o.m. voor dit project enkele honderden specialisten geronseld. Die moesten ook uit het buiten land, met name uit de Ver enigde Staten en Ierland, worden gehaald. Op dit mo ment werken 160 Philips- mensen aan het Mega-pro- ject. Als straks ook de proef- fabricage start, zullen dat er circa 280 zijn. Terwijl de gebouwen in ijltempo verrezen, hebben onderzoekers al enkele vitale technologische knopen ont ward. De grens bij het mi- niaturiseren van IC's ligt momenteel tussen de 1,5 en 2,5 micron. Voor de Mega- chip moet men naar 0,7 mi cron. Verder verkleinen van de tails levert echter tal van problemen op. Zo stelt de isolatie van de transistors haar grenzen. Om de ont wikkeling aan te duiden: het gehoorapparaat dat Philips in 1964 uitbracht, bevatte drie transistoren op een sili- ciumkristal van 0,6 vier kante millimeter; op het plakje silicium dat Mega- chip heet, nog geen vier kante centimeter, komen 10 miljoen van deze halfgelei ders. De stroompjes tussen die transistors moeten van zelfsprekend worden ge scheiden omdat er anders 'kortsluiting' optreedt. De patronen op de chip worden door middel van honderden processtappen in een aantal lagen aange bracht. De plak wordt stukje voor stukje door een masker beschoten met licht. Het laat zich denken dat ook de kleinste afwijking tijdens één van die vele processtap pen noodlottig is voor de kwaliteit van de chip. Naast stof bombardementen zijn trillingen de grootste sto ringsbron. Daarom is het nieuwe lab ook extra 'stijf' gebouwd. Het hart ervan is een betonnen doos. De deksel (45 cm dik) is de vloer van het heilige der heilige. De apparatuur wordt bovendien op speciale slappen veren gezet. Zo blijft het autover keer op de naburige snelweg en het slaan met deuren on schadelijk. Projectleider R. Kramer van het Mega-project is te vreden over de voortgang van de bouw en het voorbe reidende onderzoek. Hij maakt duidelijk dat de Phi- lips-onderzoekers intussen met afmetingen werken van 0,2 tot 0,4 micron. Dat is vol gens hem nodig om het sub- micronterrein 'veilig' te kunnen betreden. „Om een auto te kunnen maken met een kruissnelheid van 100 km/u moet je ook een top van 130 hebben". Daaruit blijkt wel dat de ontwikkelingen niet stoppen bij de microngrens. „Maar het houdt ergens op", moet Kramer toegeven. Zo zal het 'instrument' licht zijn gren zen stellen. Het potlood wordt als het ware te dik om nog netjes te kunnen schrij ven. Philips maakt momenteel ongeveer 5000 verschillende geïntegreerde schakelingen, zowel voor toepassing in eigen massafabricaten als voor klanten. De catalogus is twintig telefoonboeken dik. Er wordt ook veel 'maat werk' geleverd. Die tendens zal met de groeiende com plexiteit van de geïnte greerde schakeling alleen maar toenemen. Een vergelijking met de bouw maakt dat duidelijk. Als een gewone baksteen de kleinste eenheid is, kunnen daarmee talloze verschil lende huizen worden ge maakt. Met prefab-elemen ten, wanden die al zijn voor zien van ramen en deuren, zijn de mogelijkheden veel kleiner. De zeer complexe chips zijn eerder te vergelij ken met complete stadswij ken. Bij Philips ziet men die ontwikkeling met voldoe ning aan. Met haar op toe passingen gestoelde en op de markt gerichte organisatie denkt het Eindhovense con cern op dit gespecialiseerde deel van de chipsmarkt een goede positie in te kunnen nemen. Honderden ventilatoren, verstopt onder de werk vloer, moeten voor een stofvrije atmosfeer zorgen. Het plafond wordt bedekt met filters. - foto archief de stem .ET is niet van vandaag of gisteren dat er in het be drijfsleven geklaagd wordt over de gebrekkige aanslui ting van het onderwijs op de behoeften van de bedrijven. Blijkbaar zijn onderwijs en bedrijfsleven twee geschei den werelden die elkaar 'ont moeten' via de arbeidsmarkt. Om het scherp te stellen. Het onderwijs heeft zijn doelein den en het bedrijfsleven heeft zijn doeleinden. Van onderlinge afstemming is raaar heel zelden sprake. Vandaar dat de geschoolden 'die door het onderwijs wor den afgeleverd helemaal niet die zaken behoeven te ken nen en kunnen die in het be roepsleven worden gevraagd. Zowel bedrijven als werkne mers ondervinden van dit te kort aan onderlinge afstem ming de nadelige gevolgen. Natuurlijk is niet voor elk soort onderwijs de kloof tus sen datgene wat geleerd is en datgene wat wordt gevraagd voor de uitoefening van een beroep even groot, bij het be- roepsonderwijs mag men meer aansluiting verwachten dan bij het algemeen vor mend onderwijs. In grote lij nen is dat ook zo. Maar daar mee is dit belangrijke pro bleem nog niet opgelost. Want naast de inhoud van de opleiding speelt ook de keuze van de leerling/student een belangrijke rol. Die keuze is in beginsel het volledige vrije recht van de studerende (en van zijn of haar ouders). Vrijheid van onderwijskeuze is een belangrijke maat schappelijke verworvenheid in ons land. In haar gevolgen heeft deze keuze-vrijheid echter ook belangrijke eco nomische consequenties. Wat zien we namelijk al een aaniiil jaren in Nederland en? In de eerste plaats (gen grote voorkeur is ;t voor het zoeken naar ian buiten het bedrijfs leven. Werk in de overheids sector - en die in zeer ruime zin genomen - heeft een grote aantrekkingskracht uitgeoe fend. Misschien kwam dat wel door de idee van een 'vaste' baan of aantrekke lijke arbeidsvoorwaarden. Hoe dan ook, in de jaren ze ventig zijn generaties jonge ren opgeleid voor functies buiten het bedrijfsleven. Vrijwel tegelijkertijd werd ook zichtbaar, dat de trek kracht van het technische onderwijs verminderde en de animo voor het leren van een ambachtelijk vak afnam. Ve len zullen zich dan ook vaak hebben afgevraagd waar we met al die 'gestudeerden' zouden moeten blijven. Maar in een tijd dat de werkgele genheid in het bedrijfsleven onder invloed van teruglo pende produktie, mechanise ring en automatisering dui delijk verminderde, dachten veel ouders dat hun kroost een veilig onderkomen moest zoeken in de ambtelijke sfeer. Tenslotte zou de vak man waarschijnlijk toch ver vangen worden door de ma chine, zo is vaak gerede neerd. Een directe en dadelijk wer kende afstemming tussen wat de arbeidsmarkt vraagt en de scholen aanbieden, be staat echter niet. Door aller lei vertragingen worden overschotten en tekorten op de arbeidsmarkt niet gauw doorgegeven in flinke veran deringen in de loon- en sala risverhoudingen. Bovendien wordt een eenmaal aange vangen studie niet zo maar veranderd van richting wan neer op de arbeidsmarkt zwakke signalen zichtbaar worden. In het verleden hebben vooral grote bedrijven dit hiaat tussen onderwijs en be roep voor een goed deel we ten op te vangen door zelf be drijfsopleidingen, soms in eigen bedrijfsscholen, te or ganiseren. De eigen doelstel lingen van het 'normale' on derwijs golden daar niet. Met de specifieke eisen van het concrete bedrijf kon hier uit drukkelijk rekening worden gehouden. Wat het onderwijs dus niet kon leveren werd door het bedrijfsleven zelf aangevuld. De organisatie en instand houding van dergelijke on derwijsvoorzieningen binnen de bedrijven is natuurlijk een kostbare zaak. Toen er in de loop van de jaren zeventig op de kosten stevig bezuinigd moest worden, werden ook heel wat bedragen voor in terne opleidingen verlaagd. Voor veel bedrijfsscholen waren toen ook de dagen ge teld. Echter, de volledige ver vanging van arbeidskrachten door machines is alleen op papier een realiteit. Dus zijn er de laatste tijd weer heel wat mensen met specifieke opleidingen in de bedrijven nodig, nu het wat beter gaat. Maar het gebrek aan oplei dingsmogelijkheden wreekt zich tegelijkertijd aan twee kanten. De school heeft een achter stand opgelopen bij het oplei den van moderne vaklieden, omdat ook hier bezuinigd is. De meest moderne appara tuur waarmee veel bedrijven werken, vinden we nog te weinig in klaslokalen. Het bedrijfsleven kan even min zelf op korte termijn in de eigen opleidingsbehoeften voorzien. Vaak ontbreekt ook hier de 'infrastructuur' die nodig is voor interne om-, bij - en herscholing. Op weg naar een herlevende indus trialisering met hoogwaar dige technische produkten ontmoet het Nederlandse be- drijfsleven nu grote moei lijkheden bij het aantrekken van vakbekwame mensen. Naast de te lage investering in apparatuur en machines komt daar thans de verwaar loosde investering in mense lijk kapitaal bij. Het wordt dan ook hoog tijd dat school en bedrijf gaan samenwer ken om deze achterstand weg te werken. Maar dit vereist ook dat o.a. het ministerie van Economische Zaken geld beschikbaar moet stellen voor het optuigen van be roepsopleidingen. HAVANNA (RTR) - De Cu baanse regering heeft zich voor de komende vijf jaar vooral ten doel gesteld om het tekort aan westerse valuta's op te heffen, zo blijkt uit het ontwerp voor het komende economische vijfjarenplan. Bovendien wil Havanna de olie-import verminderen, de winstgevendheid en doelma tigheid van de Cubaanse be drijven verbeteren en de moti vatie van de werknemers ver groten. Het ontwerp voor de periode 1986-1990 geeft weinig details en blijft vaak steken in algemeenheden. Westerse diplomaten menen niettemin dat het rapport een goed beeld geeft van de pro blemen die in Havanna de meeste bezorgdheid hebben opgeroepen. 'De Cubaanse lei ders lijken te proberen wat ook de Russische partijleider Gorbatsjov tracht te doen in de Sowjet-Unie: Het wakker schudden van de bevolking zo dat de doelmatigheid en be trouwbaarheid in alle sectoren van de economie zal verbete ren', zegt een westerse diplo maat. Uit het rapport blijkt dat de regering zich het meest zorgen maakt over het gebrek aan buitenlands geld. Cuba is vooral zwaar getroffen door de sterke prijsdaling op de we reldmarkt voor suiker. Suiker is traditioneel de voornaamste bron van (buitenlandse) in komsten voor de Cubaanse economie. Het land doet dan ook verwoede pogingen om andere bronnen voor buiten landse valuta's aan te boren. Citrusvruchten, nikkel, vis- produkten en het toerisme zijn inmiddels aangewezen als sec toren voor expansie. Verreweg de belangrijkste inkomstenbron, en bovendien het meest onder handbereik, is echter het overschot aan Rus sische olie. 'Een vermindering van het brandstofgebruik zal het mogelijk maken om de olie die we importeren weer door te verkopen, waarmee het land een belangrijke stroom van westerse valuta's binnen kan krijgen', stelt men in het rapport. Hoe belangrijk het akkoord met de Sowjet-Unie over de olielevering is bleek al eerder uit een rapport van de Cu baanse centrale bank. Daarin stond dat Cuba alleen al vorig jaar ongeveer 540 miljoen dol lar heeft verdiend door de van de Sowjet-Unie (goedkoop) ge kochte olie weer verder te ver kopen. De traditionele suiker export bracht in 1984 250 mil joen dollar op. Hoewel de Cubaanse handel voor 85 procent is gebaseerd op de relaties met de communis tische bondgenoten heeft Ha vanna een schrijnend gebrek aan dollars om rente en aflos sing op buitenlandse schuld van 3,2 miljard dollar te kun nen betalen. Bovendien heeft het land behoefte aan westers geld om bepaalde belangrijke onderdelen, medicijnen en geavanceerde technologie te kunnen kopen. Volgens diplomaten blijkt uit het ontwerp-vijf jarenplan dat Moskou ook in de komende periode door zal gaan met de levering van ongeveer elf mil joen ton olie per jaar. De Sow jet-Unie staat Cuba in het ak koord bovendien toe om elk overschot dat het land bereikt via besparingsmaatregelen te verkopen op de wereldolie- markt. Overigens wordt in het plan de verwachting uitgesproken dat Cuba tegen het eind van deze eeuw zo goed als zelfver- zorgend kan zijn wat betreft energie. Havanna hoopt dit te bereiken door de exploitatie van de eigen bescheiden olie reserve en de bouw van moge lijk drie kerncentrales. De Cubaanse regering ver wacht in de komende vijf jaar een gemiddelde economische groei van vijf procent per jaar, evenveel als de gemiddelde groei in de afgelopen vijf jaar. Lag in het huidige vijfjaren plan de nadruk op modernise ring van de 'onderontwikkelde economie', zoals het rapport grif toegeeft, in de komende vijf jaar ligt de nadruk meer op winst en materiële aanspo ringen, doelstellingen die in de eerste jaren van het bewind van Fidel Castro niet waren terug te vinden. 'Economische aansporingen moeten in de komende vijf jaar een oprecht hulpmiddel worden waarmee de werkne mers kunnen worden aange moedigd om de doelmatigheid te verbeteren. Bovendien is een grotere winstgevenheid van het bedrijfsleven een fun damentele en beslissende taak', staat in het rapport. Er wordt een forse uitval gedaan naar werknemers die ongemotiveerd zijn, een doorn in het oog van vele Cubanen die constant klagen over schoenen die uit elkaar vallen na de eerste de beste regenbui en televisietoestellen die steeds gerepareerd moeten worden. 'Het is noodzakelijk dat we een bewustzijn creëren, een politiek-morele ethiek, die kwaliteit verkiest en onver schilligheid in elke sector van de economie afwijst'. Over reacties op het ont werp-vijf jarenplan is nog weinig te zeggen. De bevol king lijkt er echter teleurge steld over te zijn dat de rege ring geen harde toezeggingen doet over het afschaffen van de voedselrantsoenering voor het eind van dit decennium. 'Velen van ons vragen zich af waarom we na meer dan 25 jaar nog steeds moeten rond lopen met voedselbonnen in onze zakken', aldus een Cu baanse werknemer. Overigens zal de definitieve versie van het vijfjarenplan pas eind vol gend jaar worden vastgesteld tijdens een speciale bijeen komst van de Cubaanse com munistische partij. DEN HAAG (ANP) - Amoco Nederland is begonnen met de win ning van aardolie uit het zogenoemde Rijnveld, 40 km ten noord westen van Den Haag. De 25.000 vaten per dag, die binnen een paar maanden naar boven zullen worden gehaald, zijn goed voor zeven procent van het binnenlandse olieverbruik. Amoco Neder land treedt als uitvoerende maatschappij op namens een groep van tien internationale ondernemingen. Het Amoco-aandeel is 32 LEIDSCHENDAM (ANP) - De chemische industrie in ons land heeft dit jaar met 45,5 miljard gulden vijf procent meer omzet bereikt dan in 1984. De werkgelegenheid nam toe met 500 man tot 90.000. De investeringen bleven gelijk: 2,5 miljard gulden. Ir H.J.J. van der Werf, voorzitter van de vereniging van de Nederlandse chemische industrie, spreekt in het blad van de VNCI van een bevredigend 1985. Over 1986 laat hij zich in de zelfde bewoordingen uit. De omzet zal iets minder sterk stijgen, maar de investeringen zullen op eenzelfde peil uitkomen. Binnen de groei heeft zich in 1985 een verschuiving voorgedaan. In 1984 groeiden vooral de omzet in de petrochemische halfprodukten. Dit jaar zat de groei meer in kunstmest, verf, wasmiddelen en cosmetica. RUESSELSHEIM (DPA) - De Westduitse autofabrikant Adam Opel AG, dochteronderneming van de Amerikaanse autogigant General Motors, heeft dit jaar 1,21 miljoen auto's verkocht tegen 1,12 miljoen in 1984. Daarmee heeft Opel het beste verkoopresul taat sinds jaren behaald, zo is donderdag in Ruesselsheim be kendgemaakt. De cijfers zijn inclusief de verkoop van de Britse zusteronderneming Vauxhall. Het marktaandeel verminderde van 16,3 tot 15,5 procent. Financiële resultaten heeft Opel nog niet bekendgemaakt. In kringen van de auto-industrie gaat men ervan uit dat de onderneming ook dit jaar weer verlies zal lij den. In 1984 bedroeg het verlies 695 miljoen mark, hetgeen hel grootste negatieve saldo uit de geschiedenis van Opel tot dan toe was. UTRECHT (ANP) - Nu er steeds meer werkzoekende artsen ko men die hun vaardigheden op peil willen houden, groeit het ge vaar dat er op grote schaal 'grijs' wordt gewerkt. Deze waar schuwing uit de voorzitter van de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD), J. Aghina, in Medisch Contact Onder grijs werken verstaat hij 'zwart werken in een witte jas' onbeloonde arbeid van artsen die een uitkering hebben, zonder toestemming van bij voorbeeld de sociale dienst. In de praktijk blijkt daar volgens Aghina bijzonder moeilijk wat aan te doen te zijn. ROTTERDAM (ANP) - Unilever heeft vrijdag met een Ameri kaanse onderneming overeenstemming bereikt over het overne men van meerderheidsbelangen in fabrieken van voedingsmid delen in Mexico en Brazilë. Unilever koopt die belangen voor I 112,5 Amerikaanse dollar f 433 miljoen van Anderson Clayton and Co in Houston, als de Amerikaanse overheid en de aandeel houders de vereiste goedkeuring verlenen. Clayton Co ver-1 koopt het belang van 75,7 procent in Anderson CLayton-Brazilië en van 60,8 in Anderson Clayton-Mexico. De gezamenlijke boek waarde van deze belangen is 88,6 miljoen dollar. De transactie omvat 13 fabrieken van voedingsmiddelen op basis van olieënen vetten in Brazilië en twaalf in Mexico met in totaal meer dan 6.000 werknemers. Beide bedrijven samen zijn goed voor een om zet van meer dan 615 miljoen dollar per jaar. beta lings wijze rente vast gedurende af- sluit- provi- sie in rentepercentages met gemeente garantie zonder gemeente garantie opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. M/A M/A M/A M/A M/A M/A M/A Var. 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 10 jr. 15 jr 1.5 1,5 1,5 1.5 1.5 1.5 1.5 7.0 7.1 7,5 7.7 7.9 7.9 8.2 7,39 7,50 7,93 8,15 8,36 8,36 8,69 7.2 7.3 7.7 7.9 8,1 8,1 8.4 7,61 7,71 8,15 8,39 8,58 8,58 8,91 Amro bank M/A M/A M/A M/A var 2 jr 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7,2 7,7 7.9 7,61 8,15 8,36 7.0 7,4 7,9 8.1 7,39 7,82 8,36 8,58 Centrale Volksbank M/A M/A 2 jr. 5 jr 1 1 6.9 7,4 7,23 7.77 7,1 7,6 7.44 7,98 Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1 1 1 6.9 7,3 7,5 7,23 7,66 7,87 7,1 7,5 7,7 7,44 7,87 8,09 Grenswissel kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 K 5 jr 1 1 1 1 7.0 7,5 7.2 7,7 7,34 7,87 7,43 7,96 7,2 7.7 7,4 7,9 7,55 8,09 7,64 8,17 Hypotheekf. Noord-Br gemeenten M/A M/A M/A M/A M/A 5 jr 10 jr. 15 jr. 30 jr. renterust 1.25 1,25 1.25 1.25 1.5 7.6 7.9 8,1 8.4 7.7 8,11 8,44 8,65 8,98 8,25 7.6 7,9 8.1 8.4 7.7 8,11 8,44 8,65 8,98 8,25 Van Lanschot/ Woon- opstart fonds Holland" M/V M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr. 2 jr. 5 jr. comfort 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 6,5 6,7 6,9 7.5 7,5 7,01 7,23 7,43 8,10 8,10 6.9 6,5 6,9 7,1 7.7 7.7 7,34 6,91 7,34 7,56 8,22 8,22 NMB M/A M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 1.5 1.5 1.5 1.5 7,0 7.5 7,7 7,9 7,39 7,93 8,15 8,36 7.2 7.7 7,9 8.1 7,61 8,15 8,36 8,58 Postgiro en Rijkspost spaarbank M/A M/A M/A 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1 1 1 7,0 7.5 7.7 7.34 7,87 8,09 7,2 7,7 7.9 7,55 8,09 8,31 RABO (adv.) M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A var 3 jr. 5 jr. stabiel var 3 jr 5 jr stabiel 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 7,1 7,4 7.6 7.8 7.3 7.6 7.8 8,0 7,42 7,74 8,01 8,23 7,57 7,88 8,09 8,30 7.3 7.6 7,8 8,0 7.5 7,8 8,0 8,2 7,63 8,01 8,23 8,44 7,77 8,09 8,30 8,51 RABO (hypo) M/A M/A HJ/A HJ/A 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr 1.5 1.5 1.5 1.5 7,4 7,6 7.6 7,8 7,82 7,98 7,91 8,12 7,6 7,8 7,8 8,0 7,98 8,25 8,12 8,33 Verenigde spaarbank M/A M/A M/A M/A Vz jr. 3 jr. 5 jr. ideaal r. 1 1 1 1 7.1 7.2 7.5 7.4 7,44 7,55 7,87 7,77 7.3 7.4 7,7 7.6 7,66 7.77 8,09 7,98 Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk lage lasten interim 4e kw 85 budg M/V M/V M/V M/V M/V M/V KW/A 2 jr. 5/9 jr. 10/15 jr 5 jr. 7 jr. 1 jr. var. 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 1.5 7,0 7,7 7.9 op 6,9 8,3 7,55 8,32 8,54 aanvr 7,45 8,74 7.2 7,9 8,1 op 8,1 6,9 8.3 7,77 8,54 8,76 aanvr 8,61 7,45 8,74 Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8.-08 8,19 Levensverz. aangesl bij NVL M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8,08 8,19 Nationale Nederlanden M/A M/A 5/10 jr. 15/20 jr. 7.8 7.9 8,08 8,19 7.8 7.9 8,08 8,19 Best DAKAR (AFP) - Mali I en Boerkina Faso Rebben ermee in- stemd een bestand in acht te nemen" in gaande vrijdag mid dernacht. Dit is vrijdagavond meegedeeld in een com muniqué van het bureau der voorzitter van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid OAE. Dit is gemeld door radio Se negal- De president van Sene gal, Abdul Diouf, is de huidige voorzitter-van de OAE. Beide landen hebben ermee j ingestemd zich terug te trek ken uit gebieden die zij bezet houden en de oude grenzen te respecteren. Waarnemers zul- Friesch-Groningse Hypotheekbank M/A maandbetaling M/V maandbetaling vooraf h4et oude jaar sluit met c stig geweest. De hoop peil zal hebben. met gemeentegarantie zonder gemeentegarantie 1,5 afsluitprovisie 2 afsluitprovisie HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf i tarieven De rentestand in 1985 is niet ongun- iigd dat 1986 eenzelfde of misschien lager Copyright „Vereniging Eigen Huis MBANANE (RTR) - Zuidafrik dagen herhaaldelijk de grens i de bevolking te waarschuwen Zuidafrikaanse guerrillastrijde Bewoners van het gebied Lavusima in het zuidoosten van Swaziland zeiden dat een Zuidafrikaanse patrouille op kerstavond het vuur had ge opend op een man die pro beerde illegaal de grens over te steken. Hij werd niet ge troffen en kon zich verbergen in het struikgewas aan de Swazi-kant van de grens. Zuidafrikaanse patrouilles van acht tot tien man sterk trokken vervolgens verschei dene dorpen in Swaziland bin nen om de bevolking te waar schuwen voor een Zuidafri kaanse aanval als ze onderdak zouden verlenen aan leden van het African National Con gress. Sommige dorpelingen zeiden dat de militairen ook spraken over een overval op een naburig vluchtelingen kamp, waar vooral mensen verblijven die stammentwis ten in Zuid-Afrika zijn ont vlucht. De Zuidafrikaanse grens overschrijdingen werden be vestigd door woordvoerders van leger en politie van Swa- i ziland. Een Zuidafrikaanse le- gerwoordvoerder zei dat hij de berichten natrekt en nog geen commentaar kon geven. Volgens een zegsman van het leger van Swaziland zijn er geen ANC-leden in het land. Eerder dit jaar hebben de Swazi-autoriteiten tiental len ANC-leden gedeporteerd die het land illegaal waren binnengekomen vanuit Mo- cambique. Begin 1982 sloot Swaziland in het geheim een niet-aanvalsverdrag met Pre- I toria. Het ANC heeft zich verant woordelijk gesteld voor een reeks explosies met landmij nen in Zuid-Afrika, bij de grens met Zimbabwe, waar MADI (AP) - Het Spaanse Parlement heeft vrijdag een motie aangenomen waarin wordt gepleit voor voortzet ting van het Spaanse lidmaat schap van de NAVO. De stemverhouding was 278 tegen 9. Tegenstemmers wa ren de communisten en de unkse Baskische partij Euska- diko Ezkerra. De motie was ingediend door de voornaamste opposi tiepartij, Popular Alliance, en de partij van de Catalaanse minderheid. Woordvoerders van beide partijen zeiden dat het de bedoeling was om via Emotie duidelijkheid te ver- ®hhaffen over het Spaanse ^yO-lidmaatschap. Hét parlement verwierp een BOMBAY (AP) - De Indiase regerende Congrespartij, die in Bombay haar 100-jarig be staan viert, heeft vrijdag be kendgemaakt dat volgend jaar jou een nieuwe partijvoorzit- •erzai worden gekozen. Het besluit werd genomen dP een bijeenkomst van het Partijbestuur, terwijl een ge zaghebbende krant er bij uandhi op aandrong om als Partijvoorzitter af te treden en j weg te effenen voor een Juiste verhouding tussen de agering en de partij. Gandhi de stelregel van aan man, éen functie' toepast n het voorzitterschap van de

de Stem | 1985 | | pagina 4