Rijkspolitie Schiphol wil versterking rattenen UIKE PEN 0 Na bloedbaden in Rome en Wenen 'Nederland moet PLO-kantoor sluiten Israël en Syrië beschuldigen elkaar van oplopen spanning Reagan en Gorbatsjov spreken Russische en Amerikaanse volk toe In IJzendijk grote onrust onder hondenbezitters Kom kijken naar de töttchen Exclusives DELSREGISTER Koffie wordt anderhalf maal zo duur Merijntje Krant met goed nieuws moet sluiten DOLLAR EN POND VRIJ STERK GEDAALD Wim Kielt zit goed in Pisa AAN ONZE ADVERTEERDERS I 14 DAGEN fiBATIS w B Weekend met sneeuw pret HOND EN TWEE KATTEN VERGIFTIGD ZATERDAG 28 DECEMBER 1985 Hannibal Commissaris Parijs-Dakar Financiën en economie DOZEN en ETIKETTEN DE STEM nde 4in1 krant r van Koophandel en Fabrieken voor n in do afgelopen week de volgende .V., Stationsstraat 26, Bergen op rs van "Van Glnneken Makelaardij ken B.V., Stationsstraat 26, Ber- tuurders van „Van Ginneken Ma- Zoom. lurg. van Grotenhuisstraat 13, Oos- verhuren, vervreemden, bezwaren, of meer schepen, alsmede het ver-I sherstelactiviteiten. esels B.V., Burg. van Grotenhuls- kopen, verhuren, vervreemden, be- van een of meer schepen, alsmede scheepsherstelactiviteiten. Regenbeemd 13, Breda. Installa- sinstallaties, sanitair, gas- en wa in de ruimste zin. iotroopdijk 39, Roosendaal Ambu- venlaan 97, Oudenbosch. Het kwe- van bomen. "r, De Burcht 53, Oosterhout. As- age ff, Breda. Groothandelaar in aanverwante mode-artikelen, hoela", Halstraat 13, Breda. Ver- -pen, vegetarische hapjes, buiten- "toor van Breugelstraat 45a, Bos- rtikelen. nseweg 60, Nispen Import, export ~st uitgebreide betekenis genomen, oeren van de directie over soortge- ionsweg 10/11, Breda. Het beheren de in- en verkoop en gros van "en, vervaardigd uit minerale oliën, .V., Merlijnshof 8, Prinsenbeek. Het rend goed, effecten (hypotheciare) ermogenswaarden, alles in de ruim- edaseweg 125a, Oosterhout. Groot- umerieen waaronder eau de toiletar- enz... t Oude Ambacht" v/h Sprij, Breda- i van houtprodukten, meubelonder. scheepsbetimmeringen en jachten, Breda. Privé-club. a, Chopinstraat 15, Oosterhout ers, Keesomstraat 1, Hoogerheide. rzorgingsmiddelen en aanverwante wen 8, Steenbergen. Detailhandel in imste zin des woords. el 14a, Breda. Architektuur-, stede- resentaties, de hiermede betrekking wikkeling, ontwerp en uitvoering in 'ostelijke Randweg 4, Moerdijk. lm- tprodukten, onderdelen voor electro- _n, onderdelen voor pompen, stroom- daartoe behoort in de ruimste zin. reef 30, Etten-Leur. Het deelnemen in eggingen en het verstrekken van ad- aan 2, Breda. De groot- en detailhan- apparaten en daarvoor benodigde uren, verhuren en op andere wijzejn) ters en elektronische apparaten, al- .V., Weerijssingel 29, Breda. Ontwik- B.V.i.o., Albertdonk 14, Roosendaal, ers, software en aanverwante artike- rgseweg 266, Breda. Vertalingen van Ie teksten, folders, brochures, ge- ds-Duits, Duits-Nederlands. 94, Breda. Juridische/medische/ voor de talen: Arabisch, Nederlands, aplein 25, Bergen op Zoom. Thuis- erk. B.V.", Fazantstraat 4, Zundert. Be shal; belegging in onroerend goed; de gen. Breda. De exploitatie van een han- repen de in- en verkoop van (on)roe- urartikelen, zoals meubels, vloerbe- rfwaren, alsmede het installeren, re gen ervan. -rstraat 6, Oud-Gastel. Vogelhandel, na. Molenstraat 153, Fijnaart. Zonne- onnebank met verkoop van aanver- Maquettenbouw B.V.i.o Burg. Stule- Ontwerpen, fabriceren en verhandelen g 22, Roosendaal, Produktie en mon- ramen, deuren en puien en al hetgeen dt of daaraan bevorderlijk kan zijn. at 88, Oosterhout, computerverhuur, van administraties voor derden, ntstraat 4, Zundert. Stichting en ex- „Rafelkap" U.A., Zoutlaan 48, Ouden- A. Beljaars B.V., Lelyweg 15, Bergen jagers, drijfwerken, gereedschappen, Lelyweg 15, Bergen op Zoom. Beheer rrnemingen, beleggen van gelden, enz. ijk 85, Dinteloord. De aan- en verkoop it en lasbenodigdheden. ).V. I.o., Sparrenlaan 4, Ossendrecht uwen als hoofdaannemer onder eigen anneming van woningen en gebouwen. chellekens-van der Velden, Dijkbeemd Helmonds, Abdijstraat 21, Breda. Ver rukken en belastingaangifte, van Onroerend Goed Scaldia BV, deren van onroerend goed. at 2, Breda. Broodjes en snacks, iddeling en Adviesbureau, Donk 166, Sn, hypotheken en financieringen, it 15, St.-Willebrord. Cafébedrijf, den Heuvel B.V.. Markdal 3, Ulvenhout npraktijk, enz. ilhelminakanaal Oost 27a, Oosterhout pdere ondernemingen en beleggen, bo gen. ilhelminastraat 4, Breda. Beheermaat- V., Beatrixlaan 5, Putte. Beheersmaal- renweg 275, Breda. Het deelnemen In iet financieren van andere ondernemin- fermeerstraat 28, Oosterhout. Vervaar- odukten en reportages, enz. Breda. Gas-technisch service en oo- lel in gastoestellen en verwarmingsap- van Eigenaars Haagdijk U.A., Haag# «langen van haar leden te behartigen, agdijk als vestigingsgebied voor onder- vvereniging „Zundert-Wernhout" U.L ihartiging van de belangen van haar le- irderen van de afzet van tuinbouwP'O- dio ..Kleintjes" In De Stem. /yndst er zoveel bijzondere en ^nto aanbiedingen in inter* staan. EIKe dag weer I 125ste jaargang DE STEM Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De kans is groot dat de koffie begin volgend jaar enorm in prijs zal stijgen: van rond de vier gulden per half pond tot bo ven de zes gulden. Dit is het gevolg van de goeddeels mislukte koffie-oogst in Brazilië, waardoor een kwart van het wereldaan bod wegvalt. In Nederland is de afgelo pen maanden de koffieprijs juist gedóóld, hoewel de rampzalige ontwikkelingen in Braziliïe zich al aankon digden. Die daling was het gevolg van een actie van de grootste Nederlandse koffie- fabrikant, Douwe Egberts, die door de concurrenten te gen wil en dank werd over genomen. Ging het bij die daling overigens om enkele dub beltjes, nu menen deskundi gen dat een prijsverhoging van meer dan vijftig procent waarschijnlijk is. De situa tie wordt nog verergerd nu blijkt dat de koffie-oogst in Colombia, 's werelds tweede producent, eveneens sterk tegenvalt, mede als gevolg van de aardbevingsramp. Zou de koffieprijs met vijftig procent stijgen, dan zou dat op jaarbasis per hoofd van de Nederlandse bevolking een lastenver zwaring van zo'n zestig gul den betekenen. Nederland is een van de landen waar zeer veel koffie wordt gedronken. Per jaar worden 450 miljoen pakken verkocht; de gemid delde Nederlander is goed voor een verbruik van meer dan 30 pakken per jaar, ofte wel 7,7 kilo. SCHIPHOL (ANP) - De Rijkspolitie Dienst Lucht vaart (RPDL) wil op korte termijn uitbreiding van de mankracht en versterking van het materieel gezien de toenemende aanslagen op burgerluchtvaartdoeien. De commandant van de dienst, kolonel E.E. Gerrit sen, zal begin januari hier toe bij de Directie Politie van het ministerie van justi tie een officieel verzoek in dienen. Dit- heeft de woordvoerder van de RPDL vrijdagmid dag meegedeeld. Volgens de woordvoerder wil de rijkspolitie, gezien de aanslagen op de luchthavens van Wenen en Rome, meer personeel gaan inzetten op Schiphol bij de bewaking van balies en kantoren van luchtvaartmaatschappijen waartegen internationaal regelmatig bedreigingen worden geuit, zoals de Israë lische luchtvaartmaat schappij El Al. Momenteel geldt al een zware bewaking voor deze maatschappij. Voor de beveiliging op Schiphol zijn naast het eigen personeel van de Rijkspoli tie Dienst Luchtvaart per manent 130 rijkspolitiebe ambten van verschillende korpsen op Schiphol gedeta cheerd. Voor wat betreft de ver sterking van het materieel denkt de rijkspolitie aan het gebruik van modernere pantservoertuigen dan de vijf die nu bij deze dienst in gebruik zijn Israël dreigt met vergelding Van ome verslaggevers JERUZALEM ROME WENEN - Na de bloedige aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen waarbij gistermorgen 16 mensen om het leven kwamen en tientallen passagiers werden gewond, ligt een Israëlische vergeldingsactie op PLO-doelen voor de hand. Dit kan worden opgemaakt uit woedende Israëli sche reacties na de aanslagen. Israël heeft bovendien op nieuw geëist dat landen, waaronder Nederland, waar een PLO-kantoor is gevestigd, de PLO-vertegenwoordiger onmiddellijk uitwijzen. Israël zal het initiatief nemen om een bijeenkomst van de ministers van verkeer bijeen te roepen om de bestrijding van het ter rorisme in de burgerlucht vaart en op vliegvelden te be strijden. Even na acht uur gistermor gen stormden Arabische ter roristen de vertrekhallen van de luchthavens Fiumicino en Schwechat in Rome en Wenen binnen en openden het vuur dat onmiddellijk werd beant woord door Israëlische en an- dere veiligheidsagenten. In de bloedbaden die volgden vielen in Home 13 doden, van wie ne genpassagiers, één Israëlische veiligheidsagent en drie terro risten. Van de vier aanvallers raakte er verder één gewond. De laatste werd gevangenge nomen, aldus de politie. Er vielen meer dan zeventig ge wonden. In Wenen vielen drie terro risten de hal binnen. Onder hun vuur vielen twee doden en 45 gewonden. Zij poogden te vluchten per auto, maar wer den op drie kilometer van het vliegveld onderschept. Er on stond een vuurgevecht. Eén terrorist werd doodgeschoten door de politie, de twee ande ren raakten gewond. Israëlische functionarissen zwoeren wraak en zeiden dat de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO verantwoorde lijk kan zijn voor de aansla gen. Maar de PLO deelde in een verklaring uit haar hoofd kwartier in Tunis mee, dat de organisatie niets te maken heeft met de aanslagen. De PLO houdt volledig vast aan de verklaring door PLO-leider Jasser Arafat, waarin hij vo rige maand in Cairo zei dat de PLO geweld beperkt tot Ara bische gebieden die worden bezet gehouden door Israël, zo werd gezegd. De aanslagen vormen de jongste in een hele serie op Is raëlische doelen in de wereld. Bijna alle zijn uitgevoerd door of toegeschreven aan Pales tijnse guerrillastrijders of sympathisanten die zeggen te strijden voor de vestiging van autonome Palestijnse staat. De Israëlische premier Sji- mon Peres is 'diep geschokt' over de slachtpartijen op de luchthavens van Rome en We nen. In een verklaring stelt Peres dat de aanslagen de noodzaak tonen voor alle sta ten in de wereld om zich te or ganiseren en het terrorisme te voorkomen. „Het terrorisme is blind en ieder die terrorisme rechtvaardigt, dient te begrij- Pen dat het terrorisme hem °ok zal treffen." Met deze uitspraak heeft Peres het kennelijk op de Ita liaanse premier Craxi gemunt die na de kaping van het koersschip 'Achille Lauro' in oktober begrip toonde voor het Palestijnse terrorisme. „De Is raëlische regering zal haar burgers in binnen- en buiten land beschermen en de terro risten op iedere manier be strijden", aldus Peres. Een Is raëlische vergeldingsaktie ligt dan ook voor de hand. Als re actie op de drie maanden ge pleegde moord op drie Israëli sche toeristen in de jachtha ven van Larnaka heeft Israël het hoofdkwartier van de PLO gebombardeerd. Zie verder pagina buitenland Op de voorgrond een van de gedode slachtoffers bij de aanslag in Rome. Enkele gewonden wachten op hulp terwijl (rechts) een aantal angstige passagiers zit weggedoken in de vertrek hal. - - FOTO ANP In Wenen werd een van de gevluchte terroristen door de politie gedood. Beide anderen werden gevangen genomen. Nu komen we eindelijk op de koffie TEL AVIV (AP) - Israël en Syrië hebben vrijdag elkaar over een weer ervan beschuldigd opzettelijk de spanningen naar aanlei ding van Israëlische verkenningsvluchten en Syrische lucht doelraketten in Libanon op te voeren. De Israëlische minister van sloten is om te waken over de defensie Yitzhak Rabin zei dat de bedoeling van Syrië is de kansen op vrede met Jordanië te dwarsbomen. Syrische staatsmedia voerden aan dat Israël probeert het vredespro ces in Libanon, dat onder aus piciën van Syrië opnieuw op gang is gebracht, te laten mis lukken. De jongste woordenwisse ling in de vijf weken oude woordenstrijd volgde op ont hullingen van de Israëlische premier Shimon Peres dat Sy rië opnieuw mobiele SAM-6 en SAM-8 raketten in oostelijk Libanon heeft geplaatst. Rabin verklaarde dat Israël zal doorgaan met zijn verken ningsvluchten boven Pales tijnse en Libanese guerrilla- bases in het onder Syrisch ge zag staande Oost-Libanon, on danks de aanwezigheid van de Syrische luchtdoelraketten. De Syrische president Hafez Assad zond een boodschap naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Ja- vier Perez de Cuellar, waarin werd gezegd dat Syrië vastbe- veiligheid van de 25.000 Syri sche militairen in Libanon. In de nota wordt Israël ervan be schuldigd de spanningen op te voeren. Israël heeft dit jaar 13 luchtaanvallen op guerrilla bases op Libanees grondge bied uitgevoerd. Alle bases be vonden zich in gebieden die onder toezicht staan van het Syrische leger. LONDEN (DPA) - Hoewel ko ningin Elizabeth in haar kerstboodschap juist had ge wezen op het belang van posi tieve berichten naast de aan houdende stroom van ramp spoed in de media, moet de enige Engelse krant die zich specialiseerde in goed nieuws nu de verschijning staken. De redactie van 'First the good news' liet de lezers weten dat ze het niet langer kan bol werken. De 12.000 inwoners van Hea- nor moeten het nu doen met de 'Ripley and Heanor News', die het kerstnummer opent met een klaagzang over de groeiende reeks inbraken in de streek. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is vrijdag vrij sterk gedaald en kwam daardoor op het laagste ni veau sinds mei 1983. Ook het pond sterling moest een duidelijke stap terug doen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd vrijdag voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,80 gulden. Dat was (ruim) twee cent minder dan de 2,829 gulden van dinsdag, de dag vóór Kerstmis. De koers van het pond sterling is nu zeer dicht gekomen bij de grens van vier gulden. In Amsterdam kwam een officiële mid denkoers uit de bus van 4,01 gulden, wat een verlies van bijna drie cent betekende ten opzichte van de 4,04 gulden van dinsdag. BREDA-Aan het eind van de warmste decem bermaand sedert jaren, ligt er dit weekend in Zuid-Nederland toch nog een flink pak sneeuw. De eer ste sneeuwval le verde gisteren in Oosterhout, bij het bruggetje r\aar het land goed Oosterhei- de, dit winterse plaatje op. - FOTO MARCEL BEKKEN MOSKOU/WASHINGTON (UPI/AFP) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan en Sovjetleider Michaïl Gorbatsjov zullen op nieuwjaarsdag via de televisie res pectievelijk het Russische en Amerikaanse volk toespre ken. Dit is vrijdag in Moskou bekendgemaakt. Ook het Witte Huis heeft een dergelijke verklaring laten uitgaan. Witte Huis-woordvoerder Speakes omschreef de uit wisseling als een 'belangrijke gebeurtenis'. Volgens hem staat het beide leiders 'in principe vrij' om te zeggen wat zij willen. Maar naar verwachting zullen zij 'in de geest van de goede betrekkingen' nieuwjaarsboodschappen uitwisselen. Volgens Speakes heeft de Sovjetunie geen garantie ge kregen dat Gorbatsjovs toespraak door alle grote Ameri kaanse televisiestations wordt uitgezonden. Deze netwer ken zijn immmers particulier eigendom. Tevens sprak hij de verwachting uit dat er in Reagans toespraak niet 'ge knipt' zal worden, maar dat deze integraal wordt uitge zonden. De eerste en laatste keer dat een Amerikaanse presi dent zich rechtstreeks via de televisie tot de Russische bevolking richtte was tijdens het bezoek van Richard Ni xon aan Moskou in 1972. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De IJzen- dijkse hondenbezitters zijn zeer ongerust, nadat in de afgelopen weken een hond en twee katten zijn vergif tigd. Daarnaast konden enkele huisdieren nog op tijd worden gered van een verschrikkelijke en pijn lijke dood. Hondenpoep staat in het dorpsplan van IJzendijke als eerste genoteerd op de problemenlijst. Toch is er nu iemand op een zeer ge mene manier in geslaagd de hondenbezitters de stui pen op het lijf te jagen. André en Blondine Ha- melinck raakten door deze laffe streek hun negene- neenhalfjarig hondje kwijt. „Opeens begon onze hond te kokhalzen nadat hij was uitgelaten", vertelt mevrouw Hamelinck, nog niet helemaal van de schrik te bekomen. „Op eens kon hij niet meer op zijn poten staan en zakte hij in elkaar". Dierenarts Pol van de Vijver constateerde ver giftiging door middel van parathion. Naderhand bleek, dat er in een brand gang een zakje met vis, doordrenkt met parathion wat neergelegd. De plaat selijke politie werd inge schakeld, maar een oplos sing lijkt nog niet nabij. „Dit was pure opzet", aldus dierenarts Pol van de Vij ver die inmiddels al weer enkele gevallen van ver giftiging heeft Behandeld. De gevaarlijke lokaties zijn het plaatselijke sport veld en de buurt rond de volkstuintjes aan de Con- tre Escarpe. „Het is een zeer moeilijke zaak", ver telt de heer Bosman van de IJzendijkse politie. „Ieder een kan dit gif rondstrooi en. Iedere tip zullen we se rieus behandelen". (ADVERTENTIES) a a breda personenwagens.tei.0/6-6b3950 zorqvlietstraat 1 Fons Oerlemans vergaarde in het verleden roem met spectaculaire tochten over de oceaan. Voor zijn vol gende avontuur blijft Fons aan land. Hij heeft het plan opgevat orn de tocht van Hannibal over de Alpen compleet met olifanten te herhalen. Han Lammers wordt straks commissaris van de konin gin in de nieuwe provincie Flevoland. In De Stem een interview over de andere kanten van Lammers. Op l januari gaat de mon ster-rally Parijs-Dakar offi cieel van start. Jan de Rooy uit Son is een van de kleur rijkste deelnemers en een van de grootste kansheb bers. De Rooy blikt vooruit op drie weken zand, oer woud en slecht eten en sla pen. Vanaf vandaag elke za terdag in De Stem de pa gina 'Financiën en Eco nomie'. Op die pagina vindt u het belangrijkste financieel-economische nieuws uit binnen- en buitenland. Vroegere AJax-spits Wim Kielt verdient al een paar jaar een dikbelegde boter ham in Pisa. Verslaggever Chris van Nijnatten zocht hem daar op en hoorde Kieft onder andere vertel len, dat men in Italië de 28 goals van Van Basten en ook de Nederlandse com petitie amper serieus neemt. (ADVERTENTIES) Paralelweg14 Rijen Tel 01612-3731 In verband met Nieuwjaarsdag dienen advertenties voor onze uitgave van donderdag 2 januari 1986 uiterlijk op maandag 30 december om 16.30 uur in ons bezit te zijn. Met de/.e bon kuni u een nieuwe abonnee aan melden en de pen /al u worden toegestuurd. rr.KUWH ABONNEE Naam en voorletters: Adres: - Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal O 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: n Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder^ostzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA j^ellcn kan ook: 076-236911. IMS

de Stem | 1985 | | pagina 1