J Roosendaalse Bankdirecteur toch terecht door Slavenburg ontslagen Stammenoorlog in Zuid-Afrika eist tientallen doden Natte en grauwe kerst in Europa Op wacht boven Bethlehem Koningin wijst op gevaren van j eugdwerkloosheid DOOR PLAATSING VAN SYRISCHE SAM-2RAKKETTEN LANGS GRENS LIBANON Oorlog uitgebroken tussen Mali en Bourkina Fasso Merijntje Dick Jaspers verrast in Zundert Sporthal na bom-melding ontruimd HUIS- w B Milities in Libanon bereiken vredesakkoord NOODWEER IN ENGELAND Ontvoerders van Heineken bang voor ontvoering Renaults teruggeroepen voor controle Fabrieksverkoop keukens RECHTBANK BREDA VERNIETIGT VONNIS KANTONRECHTER: VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 Hagelbuien van kritiek treffen KNMI Bedrijfsleider overlijdt aan schot bij overval 14 OAGEM GRATIS j DE STEM de 4in1 krant koop govraagd of aan ta blodon? Evon loton horon via oen „Kleintje" In De Stem en hot komt in orde. immers tienduizenden Stern-lezers en IPiorosson (een op do drlo) lozon uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onzo "Kleintjes"-rubriek „Hulsdloren" 125ste jaargang DE STEM Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes Hulst Oosterhom Roosendaal lerneu/cn Vlissingen Losse nummers 1.- jOHANNESBURG (UPI- 0P) - Tijdens de Kerstdagen zjjn in Zuid-Afrika zeker 65 mensen gewelddadig om het leven gekomen. De meeste slachtoffers vielen in Um- bumbulu bij Durban, waar Zoeloe- en Pondo-krijgers, ge wapend met bijlen en speren, een bloedige veldslag lever den. In de langdurige slag tus sen 2.000 Zoeloe's en 3.000 Pon do's vielen zeker 59 doden. De achtergrond van de veldslag bleef vooralsnog on duidelijk. Volgens een van de verklaringen was er sprake van een twist over een bruids chat. Maar daarnaast spelen oude conflicten over land- en waterrechten tussen deze twee buurvolkeren, die eikaars tra ditionele vijanden zijn. Elders in Zuid-Afrika vie len zeker zes doden. In Paarl, bij Kaapstad, kwamen drie mensen om in gevechten tus sen aanhangers van het Ver enigd Democratisch Front (UDF) en AZAPO, een zwart- bewustzij ns beweging. In Port Elizabeth werd een blanke politie-agent doodge schoten door mensen die van uit een gestolen auto vuurden. Ten noorden van deze plaats werd een zwarte man doodge schoten toen de politie het vuur opende op het stenen gooiers. In Soweto bij Johannesburg vónd de politie donderdag het verkoolde lijk van een zwarte man, die kennelijk levend was verbrand omdat hij van 'colla boratie' met de autoriteiten werd verdacht. Een soortge lijke executie werd gemeld uit het zwarte woonoord Kaya- litsha bij Kaapstad. In ver scheidene plaatsen vielen ge wonden bij charges van de po litie. BEIROET (REUTER/UPI) - Voor het einde van dit jaar zullen de drie voornaamste Liba nese milities een akkoord tekenen dat een einde moet maken aan de burgeroorlog in Li banon. Shi'ietenleider Nabih Berri verklaarde don derdag dat hij, de leider van de Druzen, Walid Joumblatt, en de leider van de christelijke mi litie, Elie Hobeika, binnen vijf dagen hun handtekening zullen zetten onder het akkoord. Over de inhoud van het akkoord maakte hij niets bekend. President Amin Gemayel van Libanon ver klaarde te hopen dat 'een donkere bladzijde in de geschiedenis van Libanon' nu omgeslagen zou worden. En premier Karami zei in een winters Beiroet dat 'december zich heeft over troffen in sneeuw, regen en politiek'. De inhoud van het akkoord, dat met Syri sche hulp tot stand is gekomen, is niet open baar gemaakt. Maar wel is bekend dat het ver anderingen bevat die de politieke macht van de christelijke minderheid moet reduceren. Bij politieke benoemingen moet in Libanon reke ning worden gehouden met de verschillende religieuze stromingen. De huidige verdeelsleu tel voor politieke functies is in het voordeel van de christenen. Oorlogssfeer Israël en Syrië HAMBURG (DPA) - Grauw, nat en voor het jaargetijde te warm. Dat zijn de tref woorden voor het kerstweer in vrijwel geheel Europa. Vooral in Zuid- en West- Engeland veroorzaakte de aanhoudende regen veel overlast en vele straten kwamen blank te staan. Op enkele Britse autowe gen stond donderdag 30 cen timeter water. In Londen moesten straten worden af gesloten wegens het vele water. In Zwitserland viel de eerste neerslag sinds vier weken vooral in de vorm van regen. De sneeuwgrens is weliswaar gedaald van 1800 naar 1000 meter, maar de verse sneeuwlaag be draagt veelal niet meer dan vijf 15 centimeter. In de Franse wintersport- In Bad Toelz, nabij München, kon bij gebrek aan sneeuw gebruik wor den gemaakt van een houten slee-baan. - fotoap gebieden wachtten de va kantiegangers vergeefs op sneeuwval. Ongewoon warm kerst- weer werd gemeld uit Spanje en Portugal. Ook in de Bondsrepubliek Duits land heersten voorjaarsach tige temperaturen. Alleen het Italiaanse Al pengebied hoefde zich geen zorgen te maken om de sneeuw. Net voor de Kerst is daar rijkelijk sneeuw geval len. Ook veel Grieken ken den een witte Kerst. Noord en Midden-Griekenland gingen verscholen onder een witte deken en zelfs de ber gen rond Athene en op Kreta waren in het wit ge huld. ABIDJAN (AP) - De woensdag begonnen grensoorlog tussen de Westafrikaanse landen Mali en Bourkina Fasso heeft zich don derdag ondanks bemiddeUngspogingen van verschUlende zijden voortgezet. Inmiddels is gebleken dat het uitbreken van de vijande lijkheden vermoedelijk het ge volg is van een poging tot een volkstelling in het gebied. Beide Sahel-landen, die tot de armste ter wereld behoor den nog voor de recente droog teperiode hun economieën verder verwoestte, eisten de overwinning op in de strijd. De radio van Bourkina Fasso meldde donderdag aan het einde van de middag in 'oor logscommuniqué no. 3' dat de Bourkinese troepen na hevige gevechten de stad Niounouga hadden veroverd. Daarbij zouden tien Malinezen zijn ge dood. De radio maakte tevens melding van een staakt-hèt- vuren in het toen 24 uur oude conflict. Het bestand zou ech ter donderdagmiddag door een Malinese tankaanval zijn ge schonden. Twaalf Bourkinese commando's zouden 15 Mali- nese tanks een 'vernietigende nederlaag' hebben bezorgd. Inzet van de strijd is de zeg genschap over een strook land van 160 kilometer in het 1.100 kilometer lange grensgebied tussen beide landen. Bourkina Fasso en Mali verklaarden och eerder voor het reste rende gebied na internationale bemiddeling akkoord met de bestaande grens. De grensoorlog tussen beide landen komt echter niet geheel onverwachts nadat Gaddafi drie weken geleden bezoeken bracht aan beide hoofdsteden, Ouagadougu en Bamako. Hoe wel de Libische leider goede betrekkingen met beide lan den onderhoudt, heeft Gaddafi duidelijk meer affiniteit met Bourkina Fasso's anti-impe- rialisme. Tijdens zijn verblijf in Bourkina Fasso beloofde Gad dafi de hulp aan de leider van het land, Sankara, op te voe ren, als die zich zou aansluiten bij Libië om Afrika te zuive ren van Westerse invloeden. Kerstmis was weer rijkelijk overgoten PARIJS - De twee hoofdver dachten in de ontvoeringszaak van Alfred Heineken en zijn chauffeur Doderer zijn bang op hun beurt te worden ont voerd door privé-detectives in dienst van de Amsterdamse bierbrouwer. Dit meldde het tweede Franse televisienet,- Antenne- 2, woensdagavond uitge- breid.De twee ontvoerders, die in afwachting van hun uitwij zing door Frankrijk nu al drie weken in een hotel 'logeren' in de Noordfranse stad Beauvais worden al een tijdlang door 'Heineken-spionnen' gescha duwd. De privé-detectives logeer den aanvankelijk in hetzelfde hotel als de beide verdachten, maar hebben inmiddels op verzoek van de Franse politie elders in Beauvais onderdak moeten zoeken. Van onze correspondent JERUZALEM - De militaire spanning tussen Israël en Syrië blijft aanhouden. Reden van die verhoogde spanning is de plaatsing door Syrië van SAM-2 luchtdoelraketten langs de grens met Libanon. Israëlische militaire woordvoerder hebben er na drukkelijk op gewezen dat de verplaatste Syrische rakketten de geregelde Israëlische verkenningsvluch ten ernstig bemoeilijken. El Baath, het dagblad van de gelijknamige Syrische re geringspartij, meldde vorige week dat Syrië de Israëlische verkenningsvluchten in het Libanese luchtruim niet tot in lengte van dagen zal dulden. Eind november werden tijdens zo'n verkenningsvlucht twee Syrische Mig-toestellen boven Syrisch grondgebied door Is raëlische gevechtstoestellen neergeschoten. Als reacties daarop werden de SAM-ra- ketten langs de Linanese grens geplaatst. Israëlische pogingen om de Syriërs er via Amerikaanse diplomatieke kanalen toe te bewegen de hinderlijke raket ten te verwijderen, zijn op niets uitgelopen. Syrië wil de operationele vrijheid van de Israëlische luchtmacht in het Libanese luchtruim zoveel mogelijk beperken. Minister van Gezondheid en PARIJS (AP) - De Franse autofabrikant Renault heeft donderdag bekendgemaakt dat alle voertuigen van het type Renault 9 en Renault 11 die voor 1 juli van dit jaar zijn gebouwd, zullen worden te ruggeroepen voor controle aan de stuurinrichting. Volgens Renault gaat het om een preventieve controle die gratis zal worden uitge voerd. Omdat de stuurinrich tingen onder de auto onvol doende zijn afgeschermd, kan er corrosie ontstaan, vooral in die gebieden waar 's winters veel gepekeld wordt. Zonodig zullen de stuurinrichtingen worden vervangen en onder alle auto's zullen plastic be- schermkappen worden aange bracht. Over de hele wereld waren eind juni anderhalf miljoen Renault 9s en 900.000 Renault lis gefabriceerd. In Nederland zijn ruim 36.000 auto's van beide typen verkocht. oud-opperbevelhebber Gur meent dat Israël een terug houdend beleid dient te voeren en niet op de verplaatsing van de raketten hoeft te reageren. Volgens sommige Israëlische commentatoren wordt de zelf beheersing van Jeruzalem in deze rakettencrisis door Da mascus echter als zwakte uit gelegd. De huidige rakettencrisis brengt het voorspel tot de Is raëlische invasie in Libanon in 1982 in herinnering dat even eens door een soortgelijke ra kettencrisis werd beheerst. Enkele dagen na de Israëlische inval werden de Syrische ra ketbatterijen door de Israëli sche luchtmacht vernietigd. Anderzijds zijn er volgens Israëlische militaire kringen geen aanwijzigingen die dui den op de berichten van het gezaghebbende Engelse tijd schrift 'Jane's Defense Weekly' als zou Syrië een ver rassingsaanval op Israël voor bereiden. Ter geruststelling heeft minister van Defensie Rabin verklaard dat in de op stelling van het Syrische leger op de Golan-hoogvlakte geen verandering is gekomen. Peres en Rabin hebben bevestigd dat Syrië zich aan de bepalingen houdt van het in 19V4 gesloten troepenscheidingsakkoord op de Golan-hoogvlakte. Rabin heeft ook gewaar schuwd dat Israël massale vergeldingsaanvallen op bur gerdoelen zal uitvoeren als Is raëlische steden worden aan gevallen. Sinds de gecombi neerde Syrisch-Egyptische verrassingsaanval op Israël aan het begin van de oktober- oorlog in 1973, is Israël bijzon der op haar hoede om niet op nieuw voor militaire verras singen te worden geplaatst. (ADVERTENTIE) 2^2*27-28-30-31 december Bekende grote keukenfabrikant ver koopt 5 aktuele modellen uit. Tijdens de Kerst Keukenshow kunt u kosteloos reserveren voor levering in geheel 1986. Profiteer van dit unie ke voordeel, alleen bij CVT Keukens, Delpratsingel 9, Breda, tel. 076-225349. PAUS ROEPT OP TOT MENSELIJKER WERELD HILVERSUM/VATICAANSTAD (ANP) - Alle oorspronkelijk heid, alle fantasie, aller inzet is nodig om te voorkomen dat een hele generatie 'verloren' zou raken. Met deze zin ging de Konin gin dit jaar in haar kersttoepraak in op de gevaren van de werkloosheid voor met name de jeugd. Daarbij mag volgens de vorstin het woord 'onmogelijk' niet snel in de mond worden genomen want het oplossen van de jeugdwerkloosheid vormt een uitdaging voor de hele samenleving. Jongeren hebben ruimte no dig en sympathie. Wie de jeugd geen vertrouwen schenkt, schrijft de toekomst af. Van vertrouwen getuigt niet de uitdrukking 'verloren generatie' waarmee de jeugd soms wordt gekenschetst: 'een generatie zonder kansen'. En daarin mogen wij nooit berus ten, aldus de Koningin, want iedere generatie heeft recht op nieuwe kansen, op eigen mo gelijkheden. Paus Johannes Paulus II heeft in zijn traditionele kerstboodschap opgeroepen tot een 'menselijker wereld' met minder bewapening en honger en met meer respect voor de rechten van de mens. De roomskatholieke kerk vorst sprak eerste Kerstdag voor een gehoor van naar schatting 50.000 mensen zijn traditionele kerstzegen 'Urbi et Orbi' uit over de stad en en de wereld. De paus ging in zijn bood schap vooral in op de slechte omstandigheden waaronder ook dit jaar de geboorte van Christus wordt gevierd. Hij sprak van een 'wereld vol wa pens' waar men nog steeds sterft van honger, waar de mensenrechten voor aller ogen worden geschonden en een berg van lijden de mensheid belast. (De volledige tekst van de kerstboodschap van de konin gin op pagina binnenland) Van een oneer verslaggevers BREDA/ROOSENDAAL Volgens de rechtbank in Breda heeft de bank Credit Lyonnais (voorheen Slaven- burgs Bank) terecht drs. F. Bartels uit Roosendaal op staande voet ontslagen als di recteur van de Roosendaalse vestiging. De rechtbank vernietigde hiermee het vonnis van de kantonrechter in Bergen op Zoom, die Bartels in het gelijk stelde. Bartels werd als regio directeur Zuidwest op 17 mei 1983 op staande voet ontslagen omdat hij een bedrag van ƒ745.000 van een cliënt van Slavenburgs Bank zou hebben ontvangen. De directie van de bank vond het ontoelaatbaar dat een werknemer zich op die manier liet bevoordelen door een cliënt. De Bergse kantonrechter, die in een eerdere uitspraak al tot de conclusie was gekomen dat Bartels zich geen geld van de bank had toegeeigend, vond echter dat de gedragingen van Bartels niet zo ernstig waren dat hij ontslagen moest wor den. Vandaar ook dat de kanton rechter op 13 juni van dit jaar niet alleen Bartels gelijk gaf, maar bovendien vond dat Cre dit Lyonnais aan Bartels een vergoeding van drie ton moest betalen. De directie van Credit Lyonnais ging tegen dit vonnis in beroep bij de rechtbank in Breda. Die dacht over de zaak totaal anders dan de Bergse kantonrechter en gaf de bank gelijk. De rechtbank oordeelde dat het nog niet helemaal dui delijk is hoe Bartels aan het bedrag van ƒ745.000 is geko men. De verklaring van de cliënt, de Libiër Dumee, dat hij het geld aan Bartels had gegeven, vindt de rechtbank wat merkwaardig. In ieder geval blijkt uit het vonnis van de Bredase rechter dat Bartels in zijn functie het geld niet had moeten aanne men. Een punt daarbij is nog dat Bartels zijn superieuren niet meteen had gemeld dat hij dat geld had gekregen. Gelet op de gang van zaken is volgens de Bredase recht bank het ontslag gerechtvaar digd. Dit houdt meteen ook in dat Crediet Lyonnais Bartels geen vergoeding meer hoeft te geven. Het vonnis van de Bre dase rechter betekent waar schijnlijk niet het einde van de strijd tussen Bartels en zijn vroegere werkgever. Bartels en zijn raadsman, mr. J. Vreij- ling te Bergen op Zoom, over wegen namelijk cassatie van dit vonnis aan te vragen. DUIZENDEN gelovi gen hebben in de Kerst nacht in de Sint Catha- rina-basiliek in Bethle hem de nachtmis bijge woond. Reeds uren te voren hadden Israëli sche soldaten de 'ge boorteplaats' van Jezus voor alle verkeer afge sloten. Deze soldaat staat boven op het dak van een woning op de uitkijk. De mis onder leiding van de Latijnse pa triarch van Jeruzalem, Giacomo Beltritti, werd onder meer bijgewoond door burgemeester Elias Frei van Bethlehem. Slechts 8 tot 900 perso nen konden worden toegelaten in de kapel boven de geboortegrot. Ongeveer 5.000 gelovi gen konden op het plein voor de basiliek via luidsprekers de dienst volgen. - fotoanp HET biljarttalent uit Sint-Wil- lebrord, Dlck Jaspers, ver raste tijdens de mlni-pen- tathlon In Zundert. De West brabander verloor weliswaar van 'grootmeester' Raymond Ceulemans, maar gal de Bel gische grossier In kam pioenschappen boven ver wachting verweer. OVER niets zal dezer dagen meer gepraat worden dan over het weer. Het houdt de mensen nu eenmaal bezig. Daarom ook Is het KNMI één van de bekendste instellin gen van ons land. Maar bo ven dat meer dan 130 jaar oude KNMI hangt een don derwolk. Er dreigt een forse loonsverlaging voor het per soneel. Waarom dan niet voor jezelf beginnen? Pelle- boer en Hans de Jong wor den nu al meer beluisterd dan de ambtenaren van De Bilt. De Stem Achtergrond HELMOND (ANP) - De 30-ja- rige L. Coppens uit Rosmalen is woensdag in een ziekenhuis overleden aan de verwondin gen die hij op Kerstavond had opgelopen bij een overval in Helmond. De man werd neer geschoten toen hij probeerde te verhinderen dat twee over vallers er vandoor gingen met de dagopbrengst van de kle dingzaak waarvan hij be drijfsleider was. VOORSCHOTEN (ANP) - De Sporthal Vliethorst in Voorschoten is gistermid dag geruime tijd ontruimd, nadat een anonieme bom melding was binnengeko men. In de loop van de mid dag was op het hoofdkan toor van het ANP in Den Haag een anoniem tele foontje binnengekomen, waarin een Engels spre kende man meldde dat een aanslag zou worden ge pleegd door twee leden van de Arabische studentenor ganisatie The Eagle'. De hal, waar zon 400 a 500 toe schouwers zaten, ont ruimd. Nadat de hal en het nabij gelegen restaurant grondig waren doorzocht, kon het publiek, dat bij het binnenkomen werd ge fouilleerd, weer plaats ne men. Hapoel Tel Aviv plaatste zich voor de finale van het toernooi door met 85-78 te winnen van BS Leiden. (ADVERTENTIE) HUI ME PEN Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: fl Adres: Postcode: Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: I Naam: Adres: Postcode: I Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonderpostzegel, sturen naar. De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA pellen kan ook: 076-236911. V'

de Stem | 1985 | | pagina 1