rant en Maar Martens geen lijsttrekker Evenwichtig en afwisselend kerstconcert Speciale activtiteiten in zwembad De Driehoek de Rabobank - wenst u o prettige feestdagen en een a voorspoedig... 1986 Rabobank Q Inwoners positief over riolering VOORSTEL PvdA HULST: George Sponselee wereld aan. 73 naar uithoek, drukke baan :n rustig tt, eveneens, nzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat'die- lfde situatie nzaam gevoel, ct, komt u wel- volleybal, een imen gezellig nen koken choolkantine? eenzaamheid e een pakt een riendin. urt en als u nummer van de achterzijde ile nummer g wijst naar de irmatieover de ts. vissers op de bon CITROËN co DINSDAG 24 DECEMBER 1985 VAN ZEELAND J. v. Schaik lijsttrekker PvdA Axel Kruisdorp, Vogelfort, Pauluspolder W. DE BLOCK WISSE B.V. Kerstinstuif in St. Jansteen De zon Parasieten Plaatselijk nieuws Axel Radio 3 niet op kabelnet A12 reklameboodschap >en het onderste le kan! htmgen. td De Stem Achting Ideële Reclame. SIBE T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster PvdA-raadslid Benno Martens wordt wellicht geen lijstrekker voor zijn partij bij de ko mende verkiezingen voor de gemeen teraad. De commissie die de advies-kandidaten lijst heeft samengesteld heeft Martens naar de tweede plaats verwezen. De eerste kan didaat voor het lijsttrekkerschap is nu Paul Weemaes, die een snelle opmars heeft ge maakt binnen de Hulster PvdA-gelederen. De commissie zegt voldoende redenen te hebben om Martens niet meer als lijsttrekker te laten optre den. Het gaat dan blijkbaar vooral om argumenten op het persoonlijke vlak. Deze zullen tijdens een be sloten ledenvergadering op 7 januari uit de doeken worden gedaan. De commissie zegt voorts tot de huidige volgorde te zijn gekomen door rekening te houden met kwaliteit, politiek inzicht en maat schappelijke achtergronden van de kandidaten. Op de kandidatenlijst is tevens zoveel mogelijk een spreiding aangebracht van de mannelijke en vrou welijke kandidaten over de kernen. Volgens voorzitter Paul Weemaes van de Hulster PvdA, en nu dus ook toekomstig lijsttrekker, is het besluit van de vijfkoppige commissie unaniem ge weest. „Toch rekenen we op minimaal twee zetels, waardoor na goedkeuring door de leden de heer Martens weer in de raad 'in nieuwe samenstelling' zal optreden. Of het een kerstgeschenk is voor onze leden zal op 7 januari blijken". Martens heeft tot nu toe twee keer de PvdA aan gevoerd in de verkiezingsstrijd. De socialisten be mannen momenteel in de Hulster gemeenteraad één zetel. Martens zegt in een reactie de bui al enigszins te hebben zien aankomen. Hij wijst erop dat het nog maar om een advieslijst gaat. „Ik heb acht jaar raadservaring, ik ben goed voor een groot aantal stemmen, 23 jaar actief in allerlei sociale bewegin gen en zelf 12 jaar geleden oprichter geweest van de PvdA in Hulst. Ik denk dat dit argumenten zijn die zwaar mogen meewegen. Bovendien heb ik het, als ik terugkijk, toch niet zo heel slecht gedaan". Stemmenremmer Martens stelt bovendien dat hij steeds het meren deel van de stemmen heeft binnengehaald, terwijl de overige kandidaten op de lijst nooit meer haalden dan 25 stemmen. „Ik ben het gezicht van de PvdA Hulst. Ik denk dat Weemaes eerder een stemmen remmer is dan een stemmentrekker". De 'top' van de advieslijst ziet er als volgt uit: 1. Paul Weemaes, 2. Benno Martens, 3. Annelies van Wees, 4. Jan Habraken, 5. Piet de Cock, 6. Robert Schalkens, 7. Nel de Rijck, 8. Franz Hamelijnck, 9. André Buys en 10. Marjo van Egmond. Van een onzer verslaggevers AXEL - De PvdA-fractie in de Axelse gemeenteraad zal wel licht ongewijzigd de volgende raadsperiode ingaan. De zittende wethouder J. van Schaik is opnieuw als lijsttrekker naar voren geschoven. Ook de drie volgende verkiesbare plaatsen geven geen verandering te zien. Op de PvdA-lijst komen geen vertegenwoordigers van de bui tenkernen, Koewacht, Zuiddorpe en Overslag op verkiesbare plaatsen voor. De lijst ziet er als volgt uit. 1 J. van Schaik, 2 J. Vink, 3 P. Lan- gedoen-Baetslé, 4 J. Jongepier, 5 R. van Hoecke. 6 J. de Waal. 7 A. Rozendaal, 8 J. Hegeman. DoorJeanette Vergouwen HULST - Het Hulster Ge mengd Koor heeft zondag in de goed gevulde basiliek een evenwichtig en afwisselend kerstconcert verzorgd. In deze tijd voelen vele ko ren zich geroepen om een pro gramma vol kerstmelodieën ten gehore te brengen. Zondag werden de meer dan 250 toeho orders echter verrast met een goed programma van soms briljant gezongen kerstliede ren enerzijds en prachtige composities van klassieke meesters als Haydn en Mozart anderzijds. Vele werken staan reeds ja ren op het repertoire van het Hulster Gemengd Koor, dat onder leiding van Jo Ivens de composities duidelijk had uit gediept en daarom nog met meer overgave zong. De stemmenverhouding in dit Hulster gezelschap is bij zonder mooi. De koorklank is uitgebalanceerd en komt zeer jong over. Dit is voor een groot deel te danken aan het enorme enthousiasme en de grote alertheid van de leden. Diri gent Ivens weet zijn zeer in spirerende persoonlijkheid goed over te brengen op zijn discipelen en daardoor klonk alles zeer dynamisch en ex pressief. De kracht van het koor kwam heel duidelijk uit in de vier a capella gezongen liede ren van Praetorius. Alleen in F groot die zeer zuiver en vol komen op toonhoogte werden vertolkt. Voor een zo groot koor een uitzonderlijke pres tatie. De begeleiding was deze keer in handen van organist Jos Verpoorten die zich op be wonderenswaardige wijze van zijn taak kweet. Voor de mooi maar moeilijke begeleiding van het Alma Dei Creatorius van Mozart viel op. Voor het Hulster Gemengd Koor een tweede succes binnen korte tijd. Dit kerstconcert is boven dien een initiatief dat voor herhaling vatbaar is. Lekker rommelen in het water. DEN HAAG - De Algemene Inspectiedienst van het minis terie van landbouw en visserij heeft tegen 73 vissers proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van vangstverbo den voor schol en kabeljauw. Eén visser is op de bon gegaan omdat hij ondermaatse tong aanvoerde. De AID heeft de processen-verbaal uitgedeeld in de havens van Breskens (2 schol, 1 kabeljauw), Vlissingen (3, 3), Colijnsplaat (1, 1), Den Helder (23,1 en 1 tong), IJmui- den (7, 2), Wieringen (1 schol), Scheveningen (1, 5) en Stellen dam (23 schol). (ADVERTENTIE) 0179 Van onze correspondent HULST - Met uitzondering van beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag is er in de pe riode van 23 december tot en met zondag 5 januari een spei- caal activiteitenrooster sa mengesteld voor het overdekt recreatiezwembad De Drie hoek in Hulst. Iedere middag is er dan voor de jeugd een spelmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Gisteren was het de eerste dag en bijna 200 kinderen waren voor deze speeldag komen opdagen. Badmeester A. Aarts had di verse spelen uitgedokterd, zo als Donald Duck, een matten- brug, gelegenheid tot para- - foto de stem cor j. de boer chutesrpingen en bandenbrug en verschillende andere spe len. Volgens de badmeester mo gen de kinderen zich nu eens uitleven en doen wat ze graag willen en wat ze anders niet mogen. Nu mogen ze met bal len gooien en met water spui ten, en dat is er anders niet bij. Alle dagen worden er an dere spelen uitgezet. Zo zal er op dinsdag (24 december) mid den tussen de baden een grote spiegel opgesteld zijn, zodat de kinderen van in het water zichzelf kunnen zien. Om deel te nemen aan deze spelmiddag moet de normale entreeprijs betaald worden en dat is ƒ2,20 voor twee uur. Van onze correspondent VOGELWAARDE - Op de af gelopen zaterdag in Vogel waarde gehouden hoorzitting over de aanleg van riolering is door de aanwezigen positief gereageerd op het door loco burgemeester Bruggeman ge schetste 'aansluitingsplaatje'. Aangezien echter nog geen twintig procent van de betrok ken bewoners aanwezig was, zal een nog dit jaar te houden enquête moeten uitwijzen of met de werkzaamheden eind januari gestart kan worden. Zoals gemeld, is de aanslui ting op het riool geheel gratis, maar als tegenprestatie wor den dan door de gemeente geen vergoedingen voor schade aan tuinen en bermen uitgekeerd. Om de schade zo veel mogelijk te beperken wordt in overleg met de bewo ners het tracé bepaald. Alleen, wie nu de kosten voor het ves tigen van het zakelijk recht moet betalen is nog niet düide- lijk. Volgens het vorige week genomen raadsbesluit komen deze kosten voor rekening van de bewoners, maar omdat die kosten erg laag zullen zijn, zou het versturen van de rekenin gen wel eens duurder kunnen zijn dan de kosten van de akte. Bekeken wordt of wellicht ook de aanleg van gas kan worden meegenomen bij de aanleg van de riolering. De heer Colsen van het Water schap Hulster Ambacht liet de aanwezigen nog weten dat als de drukriolering niet door gaat, het waterschap lozings vergunningen gaat uitgeven. Dat zal de verplichting inhou den tot het plaatsen van een septic-tank. (ADVERTENTIE) AUTOBEDRIJF Tivollweg-Hulst Tel. 01140-12058 AUTOBEDRIJF Mr. F.J. Haarmanweg 55 Terneuzen Tel. 01150-94300 Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - De jeugdafdeling van de W Steen en de evenementencommissie van de Warande hebben voor vrijdag 27 december een attractieve kerst-instuif op touw gezet. Die begint om 13.30 uur in gemeenschapscentrum De Wa rande en is bedoeld voor alle jongeren en onderen van Sint-Jan- steen, Heikant, Kapellebrug en Absdale. Iedereen kan gratis meedoen aan biljarten, tafeltennis, voet balspelen, tritsen, sjoelen, dammen, kaarten en videospelen. Daarnaast is er een gratis competitie in pieren, tritsen, sjoelen en ringwerpen. Voor een kwartje kan men meedoen aan grabbe len en een raadwedstrijd. Iedere jeugdige bezoeker krijgt ook een gratis consumptiebon. Om 19 uur is er een grote schieting waaraan iedereen kan meedoen. Voor pijlen en bogen wordt ge zorgd en er is alvast een extra prijs van 75 gulden gratis. Wij allen haasten ons zoveel mogelijk lichtjes te ontste ken: kerstbomen op de meest vreemde plaatsen, de etalages vol sfeerverlich ting. Het gewicht aan ver kochte kaarsen evenaart waarschijnlijk dat van kerstkransen en zelfs kaste leins brengen wat lichtjes aan in hun dranklokalen teneinde aan te geven dat ook zij een feestelijk gevoel in zich meedragen. Van hun gezichten is dat gewoonlijk niet af te lezen. Kerstmis is het feest van het licht. Begrijpelijk. Nog pas enkele dagen geleden, de 21e, zijn we het putje van de winter gepasseerd. De dagen zijn alweer aan het lengen, al zou je dat nog niet zeggen. Hijde dag, gaat slechts even open en dicht, om een oud gezegde aan te halen. In deze donkere, vaak sombere dagen verlangen we naar licht. Het is niet al leen van onze tijd: onze verre voorouders vierden al hun midwinterfeesten. Met vuur, met licht. Het opko mende Christendom zag niet veel in deze heidense fees ten. Iets afschaffen, zeker iets dat leutig is, wekt altijd weerstand op. Ombuigen is vaak wel haalbaar: de hei dense midwinterfeesten werden gekerstend tot het feest van Christus, het Licht van de wereld. Het opperwezen dat het Al maakt en bestuurt, het middelpunt waar naar de mensheid, zo oud als ze is, altijd al heeft gezocht. „Als God niet had bestaan", heeft eens iemands gezegd, „dan zouden de mensen hem ge maakt hebben". Dat de zon, de bron van alle licht, voor veel volkeren dan ook de godheid was (is) die het le ven geeft en bestuurt, is een zinvolle gedachte. Die ge dachte is ook volkomen juist: het is de bron van alle leven. Of het zin heeft DAT opperwezen te aanbidden en er gunsten van te vragen is een ander chapiter. De zon is voor ons op aarde het licht. Maanlicht is teruggekaatst zonlicht; het licht van de sterren is te zwak om effect te hebben. Waar we het over hebben is zonLICHT, niet de warmte. Dat is weliswaar ook een ge schenk van de zon en zeker niet onbelangrijk, maar het is een ander verhaal. Van al het licht dat de zon naar onze kant stuurt, bereikt maar een kleine vijftig pro cent de aarde. Het zijn de eenvoudigen van geest, de bladgroen be zittende planten, die dit licht weten te benutten. Slechs in zeer beperkte mate weten ze de energiestroom die voor ons ongrijpbaar is en dus niet vast te houden, wel vast te leggen. In zeer beperkte mate: veel minder dan één procent gemiddeld. Granen iets meer, zo'n zes procent, mais, de wonderbaarlijkste van al, tot negen procent. De groene planten be schikken over de middelen om die vrije, ongrijpbare energie om te zeten in vaste orm: chemische energie. Paddestoelen: kinderen van de duisternis. Hun voed sel evenwel is ontstaan door het licht. - fotoerikossewaarde LICHT Het plantenlichaam zelf met zijn cellulose en hout; de za den en vruchten, knollen en bollen die ze er uit opbou wen. Tot eigen nut en tot nut van het algemeen. De mid delen waarmee ze dat doen zijn pigmenten, kleurstof fen. Overwegend van groene aard, het bladgroen. Het verklaart de kleur van onze gazons, parken, bossen, het verklaart de groene aarde. Alle andere leven is op de goed gevulde trog van de groene planten aangewezen. De bacteriën, de schimmels. Er is nauwe lijks een produkt te noemen waar ze geen weg mee we ten: melk en brood; maar ook afgewerkte olie, een paar vergeten vetleren schoenen, de emulsielaag op onze dia's en de verf op de tinnen soldaatjes in het Steense museum. De wat Een stengel met bloemen van de hop op zoek naar het licht. verder ontwikkelde schim mels, de paddestoelen, kun nen we aantreffen op hout stobben, maar evengoed, piepklein, op het lichaam van een insect. Ook hogere planten die zelf geen bladgroen hebben, zijn er op aangewezen. De parasieten als bremraap, stofzaad, duivels naaigaren en de rafflesia uit tropen en subtropen. Die laatste heb ben hun parasitisme zover doorgedreven dat er van de hele plant bijna niets meer over is dan de bloem, het voortplantingsorgaan. Tot slot de dieren en de mens natuurlijk. Van de kleinste eencellige tot de walvis, het grootste dier al ler tijden. Van de simpele tot de grootste geest. Allemaal aangewezen op de groene planten, op het licht, maar zelf niet in staat het te ge bruiken. De moderne mens ja, met zijn technologie, slaagt er in om met lichtge voelige kristallen het on grijpbare licht te grijpen, om te zetten in elektriciteit. Nog niet van veel betekenis: net genoeg om een stuk re- kentuig draaiende te houden of een horloge, of een mo tortje om de garagedeuren te openen. Volledigheidshalve moe ien we vermelden dat er twee groepen bacteriën zijn die wat afwijken. De ene groep kan ook licht als ener giebron benutten, maar ge bruikt andere kleurstoffen dan de gebruikelijke. De andere groep kan zelf energie maken door het om zetten van bepaalde niet tot de levende natuur beho rende stoffen. We noemen de bacteriën die daarvoor ni- triet en nitraat benutten. Mocht ooit de zon haar kracht om ons te voeden verliezen, dan zouden zij, gesteld dat ze de immense kou weten te overleven, de oorsprong kunnen zijn van een geheel nieuwe wereld. De oorsprong waaruit weer hoog ontwikkeld, intelligent leven evolueert, onafhanke lijk van het licht. Heel mis schien zou het kunnen, nu nog is het het licht dat ons het leven geeft. Kerstboomverbranding - Dinsdag 7 januari gaan in Axel weer alle kerstbomen in vlammen op. Voor deze kerst boomverbranding kunnen vanaf 2 januari de bomen worden gedeponeerd op het Szydlowskiplein, Hofplein, Bosplein, Kennedylaan en in het uitbreidingsplan Noord- polder. Daar gaat om 19.00 uur ook de vlam erin. Bij genoeg belangstelling worden er ook kerstboomverbrandingen in Zuiddorpe en Koewacht op touw gezet. Respectievelijk in de uitbreidingsplannen Hoofdweg Noord en Eikenhof. Nieuwjaarsreceptie - Het ge meentebestuur van Axel houdt ook bij de komende jaarwisseling de traditionele nieuwjaarsreceptie. Dat ge beurt donderdag 2 januari van 19.30 tot 21.00 uur in de raad zaal van het stadhuis. Van een oneer verslaggevers HULST - Door een defect aar een electronisch onderdeel ir het lokaal verdeelcentrum kar Radio 3 tijdelijk niet worder ontvangen op het kabelnet var Hulst. KTN stelt alles in be werk om dit defect nog voor d< Kerst te verhelpen.

de Stem | 1985 | | pagina 9