suur [ABINET DREIGT MET STRAFFE MAATREGELEN Parkeerbon per computer Halfjaarlijkse korting WW is van de baan 6Als het goed is, mag t best wat duurder zijn9 Baniëls Perzische (Lapijten! Ëaniëls Lubbers politicus van het jaar 1985 ngaan Welzijnswet en jaar uitgesteld 2e Kerstdag open. Plattelandswegen levensgevaarlijk Meubelfabriek ld Oisterwijk Ontvoerders Heineken verliezen kort geding BELGISCHE 'OPEN ZONDAG' DEERT GRENSWINKELIERS NIET BI 'BINNENLAND IINKMAN LEGT HOOFD IN SCHOOT OISTERWIJK HULST BINNENLAND Gezin in toilet bij roofoverval ZWARE EETKAMER- EK SALONTAPIJTEN prettige kerstdagen MAROKKAANSE BERBER TAPIJTEN 5 PAGINA 2 ij kheden biedt aekomstige be- ibraltar. ppositionele So- Labour Party 15 zetels in het ïzet tegen 8 voor Labour Party), kent de verkie- 1988 te winnen, beschikking en gesneden onaf- d voor de Britse willen Gibral- geen Britse of onie, maar ook am gebied onder ms gezag", aldus ;r Juan Carlos ige premier Sir roorstander van quo.' „Waarom slissen over de an toekomstige vraagt hij zich e weinig punten t-Brittannië en aij periodiek bi- irleg tot dusver geworden zijn, een groot pro lij n regering: het overheidspen- panjaarden die werkten voordat loten werd. tregel kost jaar oen gulden, wat a 12 procent van l van Gibraltar, komst heeft tot ars geleid bij de ikanen die voor den in de plaats ïen maar geen kunnen maken tkeringen. het verschijnsel voeding. Vie- procent van de nder de vijf jaar ;r dan normaal, tig procent van de vrouwen had ïde. 5S voor bestrij- 5 honger variëren ing van de voed- ie en voedselsub- beter onderwijs, •lichting op voed en ontwikkeling lbouw. ne helft van het 3e andere helft is f de pers in staat de wet te trotse- ;uwe wegen kan i informatie te journalisten zien van valkuilen op Ook als de infor- dt verkregen, is ervan nog onder- de stringente be- in de politiewet en ewet. Zij vrezen ;ring met de zaak Eastern Province voorbeeld heeft en. afrikaanse staats- et een monopolie visienieuws en op het radionieuws, de pretentie laten ze de berichtge- de gebeurtenissen ,Het is nu alleen propaganda, ze zettelijk een grove g van de gebeurte- «nt Gibson, dat te ondersteu- de radionieuws bericht over het rapport van het ïaal Pers Instituut n verklaring van ingswoordvoerder gden van de pers- nprees met de op at 'men er niet op luwen dat buiten- imalisten zelf te- dheid zouden op- Vervolgens werd -rapport alleen de ermeld over dub- staven bij de be- g over terrorisme, deel van het IPI- gewijd aan de lechterde persvrij- kiid-Afrika. doek al niet is ge- ir de informatie in ia, dan hangt er in allen een dichte ïen", stelt Gibson. ISDAG 24 DECEMBER 1985 T28 PAGINA 3 een otieer verslagge- en- jt die ceningen - automobilist I op een platte- sWeg vijf maal r kans op een on- ,l dan op andere conclusie het Instituut Cultuurtechniek faterhuishouding f) van de Directie dbouwkundig !»rzoek in Wage- ;ecn. Het ICW het onderzoek in samenwerking de Stichting We- chappelijk On- derzoek Verkeersvei ligheid. Het plattelandswe gennet vormt met een totale lengte van 42.000 km verharde weg meer dan 75 pro cent van de totale weglengte buiten de bebouwde kom. Vooral het aantal 'eenzijdige' ongeval len is opvallend hoog. Met 40 procent vor men deze de belang rijkste groep. Veelal gaat het om botsin gen met bomen of an dere bermobstakels. Bochtige wegge deelten, geringe zichtlengten en het grote aantal uitritten -daarvan bestaan er naar schatting op het platteland één mil joen- zijn de grote boosdoeners. De vei ligheid is volgens de onderzoekers gediend met waarschuwings tekens, borden en dergelijke. De veiligheid op plattelandswegen is, aldus het ICW, on gunstig beïnvloed door de grondige ge daanteverwisseling die het verkeer op deze wegen in vrij korte tijd heeft on dergaan. Nog niet zo lang geleden bepaal den trekkers en fiet sers hier het beeld. Daar zijn nu relatief veel zwaar vracht verkeer, vooral voor bulkvervoer, en per sonenauto's van be woners en recreanten bijgekomen. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers is door de parlemen taire pers gekozen tot politicus van het jaar 1985. Hij won de verkiezing, die jaarlijks wordt georganiseerd door het weekblad De Tijd, met een straatlengte voorsprong. Tweede werd PvdA-aanvoerder Den Uyl, derde D'66- lijsttrekker Van Mierlo. Voor WD-leider Nijpels was er niet meer dan een twaalfde plaats. Opvallende nieuwkomers zijn milieuminister Winsemius (vijfde), PvdA-kamerkandidaat Wim Kok (zesde), en PSP- leider Andree van Es (tiende). Voor Lubbers heeft de parlementaire pers niets dan lof. Zo is hij „de beste sinds Drees" en „de enige leider van we reldformaat die ons land heeft". Ruud Lubbers. - fotoarchief de stem tabaksreclame aan banden Van onze Haagse redactie N HAAG - De tabaksindustrie zal zijn en reclamevoorschriften snel aan banden eten leggen. Gebeurt dat niet dan zullen de atssecretarissen Van der Reijden (Volksge- dheid) en Van Zeil (Economische Zaken) atregelen nemen. p at staat in de toelichting op het wetsvoorstel over gebruik van tabak, dat de bewindslieden gisteren r de Tweede Kamer hebben gestuurd. De controle de industrie op de tabaksreclames is op dit mo lt vel te mager, schrijven de bewindslieden. willen een reclamever- 'in sport-, jeugd- en om bladen. De reclame in chriften en in de bioscoop rerder worden beperkt. Op I en televisie mag al geen ime gemaakt worden, i beperkingen houden on- meer in dat tabakspro- en alleen nog tegen een rale achtergrond mogen len getoond. Er mag bij- beeld geen relatie meer len gelegd tussen per lij ke vrijheid en roken. De wetstekst regelt zelf al de strenge controle die daarop mogelijk is. Verder wil het kabinet een rookverbod invoeren in open bare gebouwen als ziekenhui zen en scholen. Tot slot wordt voorgesteld de extra kosten voor de samenleving te bere kenen die door het roken moe ten worden gemaakt. Die ex tra kosten zouden aan rokers in de vorm van een hogere zie kenfondspremie moeten wor den doorberekend. Van onze Haagse redactie HAAG - De Welzijnswet as op 1 januari 1987 en een jaar eerder van iht worden. Minister kman (Welzijn) heeft dat Wede Kamer geschreven. omschrijft het uitstel als mer. Brinkman heeft is geprobeerd de welzij ns- in 1986 ingevoerd te krij- j heeft telkens gesteld dat latum de laatste gelegen- is om het overgeven van idieregelingen van rijk provincie samen te kun- laten vallen met die op een al andere beleidsterrei- *>r het uitstel leek dat hevelen in gevaar te ko- maar de bewindsman schrijft nu dat de periode waarin overgeheveld wordt korter wordt. Op 1 januari 1989 wordt een groot aantal gesubsidieerde activiteiten niet meer rechtstreeks door het rijk betaald. Vanaf die da tum krijgen de provincies (en de vier grote steden) één pot met geld waaruit zowel biblio theken, als jeugd- en ouderen werk en emancipatieprojekten betaald moeten worden. Brinkman wil ook niet meer weten van ingaan van de wet met terugwerkende kracht. Hij heeft zich neergelegd bij het uitstel, waarvan hij nu schrijft dat het in ieder geval de gemeenten en provincies in de gelegenheid stelt zich goed voor te bereiden op de datum van ingang. (ADVERTENTIES) tV Ook op 2e Kerstdag bent U van harte welkom op onze sfeervolle kerstshowin: Heusdensebaan 65, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Absdaalseweg 1, geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toonaangevend in eiken. Met behulp van een zakcomputer neemt de Utrechtse politie gedurende de komende drie maanden de stand van parkeerme- ters op. Na de gegevens te hebben ingetoetst produceert het apparaatje een bon die onder de ruitenwisser wordt geschoven. Op het bureau wordt de terminal op een grote computer aangesloten die alle gegevens van die dag in het bestand opneemt. - foto anp Fenomena De Zwitserse eigenaars van de tentoonstelling over natuur verschijnselen Fenomena heb ben bij de gemeente Rotter dam een vordering van één miljoen gulden ingediend. Daarvan bestaat drie kwart uit huur waar de Zwitsers contractueel recht op menen te hebben en een kwart uit schade die aan de objecten zou zijn toegebracht gedurende het verblijf het afgelopen halfjaar in Rotterdam. De ge meente Rotterdam bestrijdt deze vorderingen. Meer projecten jonge werklozen Minister De Koning heeft be sloten tot uitbreiding van het aantal proefprojecten om langdurig werkloze jongeren aan een tijdelijke baan te hel pen. Op dit moment wordt hiermee geëxperimenteerd in drie regio's. Dat worden er tien. De opzet is de jeugdigen op uitzendbasis en tegen een verlaagd tarief tijdelijk werk te bieden. Ze ontvangen het wettelijk minimumloon over 32 uren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het plan om de nieuwe WW-uitkering elk half jaar te verminderen is van de baan. Regeringspar tijen en oppositie willen er niets van weten, zo blijkt uit de schriftelijke discussie tus sen kabinet en Tweede Kamer. Ook het plan van premier Lubbers om de halfjaarlijkse stapjes in te ruilen voor een korting op de duur van de uit kering, wordt niet voetstoots overgenomen. Alleen de VVD volgt Lubbers, het CDA en PvdA leggen het kabinet al ternatieven voor. Het achterwege laten van de halfjaarlijkse korting van 70 van het laatstverdiende loon naar 70% van het minimum loon kost het kabinet een half miljard aan bezuinigingen. De kans dat er meer gaten gesla gen worden is groot, omdat vrijwel alle fracties meer geld over hebben voor het arbeids verleden dan het kabinet. DEN HAAG (ANP) - De hoofdverdachten van de Hei- neken-ontvoering. Cor van H. en Willem H„ hebben hun kort geding tegen de Staat verlo ren. De president van de rechtbank in Den Haag, mr M.R. Wijnhoit, wees maandag de eis af dat Nederland zijn uitleveringsverzoek aan Frankrijk handhaaft. „Eisers zijn voortvluchtig", oordeelde mr Wijnhoit. „Hun belangen bij het niet-toepas- sen van de zwaarste strafbe palingen worden niet door het recht beschermd, zolang eisers zich nog aan hun aanhouding door de Nederlandse politie en Justitie onttrekken", aldus de president. De Franse Raad van State heeft beslist dat de naar Frankrijk gevluchte verdach ten niet uitgeleverd kunnen worden aan Nederland op ver denking van de misdrijven vrijheidsberoving en afper sing, omdat die misdrijven niet in het oude uitleverings verdrag met Nederland voor komen. In de kabinetsplannen wordt slechts gekeken naar de gewerkte periode in de afgelo pen vijf jaar en is de leeftijd van de werkloze doorslagge vend. Ouderen hebben daar voordeel van. De VVD wil nu verder te ruggaan in het verleden en de gewerkte jaren eventueel fic tief vaststellen. Het CDA wil WW'ers zelf laten bewijzen hoe lang ze hebben gewerkt. Uitgangspunt daarbij moet zijn dat iemand die veertig jaar lang gewerkt heeft en premie heeft betaald, tot zijn 65e een uitkering moet hebben die berekend is naar het laatstverdiende loon. Om nog wat van de bezuini gingen overeind te houden, stelt het CDA in dit verband voor om de WW-uitkering te laten beginnen op 70 van het laatstverdiende loon en te la ten aflopen tot 65 De VVD daarentegen komt met het plan helemaal niet te korten op de uitkering als de werkloze zich laat scholen. De PvdA vindt dat de uitke ringsduur gelijk moet zijn aan de helft van de periode dat is gewerkt. De minimale uitke ring zou op 130 dagen komen en WW'ers boven de 50 zouden tot hun pensioen verzekerd moeten zijn van een uitkering die gekoppeld is aan het loon. De hoogte van de WW-uitke ring ligt voor de PvdA op 75 van het laatstverdiende loon. OOSTVOORNE (ANP) - Een gezin van vijf perso nen uit Oostvoorne is maandag anderhalf uur opgesloten in het toilet van hun woning tijdens een roofoverval door twee gewapende mannen. De mannen haalden het hele huis overhoop op zoek naar buit. Uiteinde lijk namen ze vijf videos, filmapparatuur en siera den ter waarde van een halve ton mee. Nadat de overvallers waren verdwenen for ceerde het gezin de toilet deur. 'n diverse dessins I i 300x 200 2450 nu voor 1495.- I i 200x140 1450 nu voor 850.- i 160x95 650.- nu voor 395.- 4 "0X 65 330.- nu voor 235.- Uw vertrouwde adres voor een blijvende belegging in schoonheid wenst u zware kwaliteit met wolmerk zolang de voorraad strekt ±90x60 250x200 eo_ nu/Ö.- nuO (Lu." 160x90 0 200 cnn nuIÖU." rond, nu. OUU." 200X200 cftn 300X200 _rn nuuUU." nu750.- EXCLUSIEVE KERSTETALAGES Deskundige voorlichting Alle tapijten met volledige garantie Reparaties in eigen atelier Eventueel zichtzending bij u aan huis HOEK GINNLKENSTnAAl COOIOTIW - BREDA 016 134666 r Donderdagavond koopavond Wat goed is mag gerust wat meer kosten. U en ik zijn vooral uit op de gelijkheid en duur zaamheid, en tegelijker tijd permitteren we ons flinke uitgaven aan luxe-artikelen, om ons kerstfeest gezellig en in stijl te kunnen vieren. Daarnaast blijken steeds meer mensen er een gewoonte van te maken elkaar met kerst een presentje te geven, al staat wat dit betreft Sinterklaas nog wel on aantastbaar bovenaan. Wij zijn een volk dat de naam heeft gemak kelijk en veel te kanke ren, de middenstand voorop. Maar in wat heet 'de donkere dagen voor kerst' is nauwelijks een ontevreden winke lier te vinden. Ze kun nen hun waar maar am per aangesleept krijgen. En dat ondanks extra concurrentie uit België, waar de middenstand nu ook op zóndag open is. Door Piet Oosthoek BREDA/HULST - Winkeliers in de grensstreken lachen er om. Laat ze daar in België ge rust ruzie maken over de openstelling van de winkels op zondag. In Nederland blijven ze lekker dicht, en toch bele ven ze zowat de kerst van hun leven. Recessie, crisis? Niets van te merken, meneer, 't Lijkt wel of het aUemaal niet op kan. De Zeeuws-Vlaamse stadjes Hulst en Sluis vormen een uit zondering op de Wet op de winkelsluiting. In Hulst zijn de winkels op zondagmiddag open, in Sluis zelfs de hele dag. Duizenden Belgen komen daar elke zondag weer inkopen doen. Je zou denken dat daar dus wel klappen zullen vallen, nu de Belgen de laatste twee zondagen van het jaar dichtbij huis terecht kunnen. Vergeet het maar, zegt se cretaris G. d'Haens van de Hulster middenstandsvereni ging. „Zondag was het hier werkelijk ouderwets druk, een echte topdag, zou ik zeggen. In België was natuurlijk ook niet alles open, ik heb de indruk dat veel ondernemers daar er helemaal niet om zitten te springen om op zondag open te zijn." WV-woordvoerder Toon van Bijsterveld in Sluis be aamt dat. „Hartstikke druk geweest zondag, jazeker, 't Was lekker weer, dat speelt een rol. Je ziet dus dat de Bel gen hun koopgewoonten niet doorbreken omdat nu ook bij hun de winkels een paar keer op zondag open zijn. En het zijn heus geen 'kijkers' hoor, ze lopen te sjouwen tot en met." Hulst en Sluis hebben de franken dus lekker binnen kunnen harken. Maar hoe zit het met de winkeliers in de andere steden? In Antwerpen en Turnhout stikte het eergis teren van de Hollanders. Die daar dus harde Hollandse gul dens hebben laten liggen. Maar niet op grote schaal, is de stellige indruk van winke liers in het Westbrabantse. Woordvoerder Goossens van de Hema in Breda is in ieder geval niet bang voor een uittocht richting Vlaanderen. „De mensen gaan gezellig een dagje naar België, dat wel. Natuurlijk zullen ze wel eens wat kopen. Maar dat dat op grote schaal gebeurt, geloof ik niet." Voorzitter J. de Groot van de stichting Bergen op Zoomse winkeliers nam, nieuwsgierig geworden, vorige week zelf een kijkje in de Sinjorenstad. „Inderdaad", zegt hij, „het is er druk, veel Nederlanders lo pen daar gezellig rond te kij ken. De mensen genieten er echt van. Maar veel kopen is er niet bij, in de winkels is het heus niet bijzonder druk." In de Belgische zaken zal het dan niet zo druk zijn, in de Nederlandse des te meer. De Bergse voorzitter De Groot heeft bijna geen superlatieven genoeg bij de hand om aan zijn tevredenheid uiting te geven. 'Prima, heel best, beter dan verwacht en gehoopt', is zijn eerste reactie. Zelf doet De Groot in ca deau-artikelen, meer decora tieve dan gebruiksvoorwer pen. Het mag een paar cent kosten, heeft hij gemerkt. „Wij hebben bijvoorbeeld nogal wat kerststalletjes, kerstgroepen en zo. De verkoop daarvan is gigantisch gestegen, een paar jaar terug werden die dingen nauwelijks verkocht. Nu be gon het al vóór sinterklaas, mensen kochten een kerststal als sinterklaascadeau. Er is een beetje een hang naar vroe ger, gezellig samen het kerst feest vieren is populair. Daar hoort een kerststal bij. Er komt bij dat meer weloverwo gen wordt gekocht, de klant zoekt duurzamer artikelen. Die kosten wat meer. Zeven honderd, achthonderd gulden voor een mooie kerststal wordt grif gegeven, is heel normaal." Het blijkt een algemene trend: 't mag allemaal wat meer kosten dan een paar jaar terug, de tijd van prullaria ligt achter ons. Volgens W. Moelker van winkeliersvereniging De Ro- selaer in Roosendaal-is het wel zo, dat de consument prijsbe wuster koopt. Wat lang niet altijd resulteert in 'goedkoper'. Het spreekwoord 'goedkoop is duurkoop' maakt opgang. Ook voor feestelijke kleren De Nederlandse middenstand hoefde een 'Belgische uit tocht' echt niet te vrezen: in de Bredase binnenstad was het schuifelen geblazen. - fotodestem/johanvangurp wordt de knip grif open ge trokken. Kertmis in spijker broek lijkt grotendeels verle den tijd, feestelijke jurken en goed gesneden kostuums zijn in, en niet alleen bij de mensen die zich een kerstdiner buiten de deur veroorloven. De meeste restaurateurs hebben kun kerstdiner goed kunnen verkopen, sommigen zaken zitten zelfs tot de nok toe vol. Wat niet wegneemt dat de meeste mensen thuis eten. Al is 'tafelen' een beter woord. Meer dan ooit wordt er werk van gemaakt. Thuis ta felen in stijl is populair, zowel qua aankleding van de tafel als de gerechten die daarop verschijnen. 'Wild' is in, ook groot wild als ree en ever zwijn, terwijl een op zich duur beestje als de fazant (vaak dik boven de twintig gulden per stuk) wordt verkocht alsof het kip is. Vis doet het goed, met name dan de wat exclusievere soorten zoals bijvoorbeeld tar bot. Kant-en-klare schotels worden uitstekend verkocht. Bij de Etten-Leurse speciali teitenzaak Van Kuijck kwa men ze gistermiddag nog han den te kort. „Alles vliegt weg", zegt Betty van Kuijck, ,,'t is niet bij te houden. En al het dure spul was het eerst uitver kocht. Wij zeggen dat trou- wéps al langer: Als 't goed is, ma^het best wat duurder zijn.

de Stem | 1985 | | pagina 3