DE STEM 'Straks staan die nieuwe gevangenissen weer leeg' Jol Oud-officier van justitie en rechter Mr. J.J. Abspoei: DINSDAG 24 DECEMBER Mm deel, dat de burger denkt dat er aan de crimi- HORIZONTAAL: w jIler lm A107 In het leven van mr. Abspoei komen vrijwel alle Nederlandse stromingen samen. De 68-jarige Abspoei groeide op in het dorpje Epe. Hij kwam uit een rood nest. Zijn moeder was acht jaar raadslid voor de SDAP en daarna verslaggeefster voor Het Volk. Zijn vader heette in het christelijke conservatief dorpje 'die rooie schoolmeester'. „Ik werd als kind op drie ma nieren gediscrimineerd", vertelt hij met enige scepsis in zijn stem, als we praten over discriminatie. „Ik was niet christelijk, ik was de zoon van een rooie en ik droeg schoenen, terwijl alle andere kinderen klompen droegen". In zijn eerste boek verhaalt hij over die tijd: „Als zoon van 'die rooie schoolmeester' had ik in mijn la gere schooltijd nogal te lijden van de christelijke schooljeugd, wier weg naar de School met den Bijbel mijn pad naar de openbare school kruiste en ik moest meermalen vluchten voor mijn leven. Christelijke naastenliefde strekte zich in die tijd kennelijk niet uit tot 'rooien'. Ook op de Koninklijke HBS van de ge meente Apeldoorn was mijn afkomst geen aanbeve ling. Ik moet toegeven dat daar het zijn van 'verwor pene der aarde' ook veroorzaakt werd door mijn to tale falen in de turnzaal". Abspoei heeft in zijn carrière steeds Het Gezag ver tegenwoordigd: als Officier van Justitie in Amster dam, waar hij geruchtmakende zaken als het Ezels- proces tegen schrijver Gerard van 't Reve en de Maagdenhuis-processen voerde, en nu als politierech ter. Maar gelijkertijd bleef hij een liberaal scepticus: „Het socialistisch Kamerlid A.B. Kleerekooper schreef een column spottend over kapitalisme, milita risme, klerikalisme en natuurlijk over klassejustitie. De spotprenten van Albert Hahn in De Notekraker, vaak zeer kwetsend voor gezagsdragers en andere le den van het establishment, hadden mijn onverdeelde bewondering, een bewondering die overigens in de loop der jaren maar weinig gesleten is. Ik heb altijd de nodige reserves tegenover gezag en autoriteit be houden, ook waar dit gezag door mijzelf wordt uitge oefend". Afkomstig uit een christelijke-orthodox, Neder lands-Hervormd (maar socialistisch) gezin, waar hij als atheïst werd opgevoed, bekeerde hij zich tijdens de tweede wereldoorlog tot het katholiscisme. Hij is libe raal, zoals gezegd niet een van de stroming Nijpels, maar stemt PvdA, „ondanks Den Uyl, die typisch een doctrinaire man is. Hij weet altijd alles beter en daar kan ik niet tegen". Abspoei is een jurist uit de praktijk, die zich als 'zelfgenoegzaam' omschrijft, maar die de discussie niet mijdt. Hij vindt dat hij wel een en ander heeft ge presteerd: deed als Officier van Justitie landelijke za ken in Amsterdam, was Hoofdofficier van Justitie in Alkmaar en dus nu politierechter. Een karakter dus. U komt in Uw tweede boek, als politierechter milder over dan als Officier van Justitie. Dat is meer schijn dan wezen, omdat ik in dat eer ste boek voornamelijk opzienbarende en ernstige cri minele zaken heb behandeld, aangevuld met wat prin cipiële dingen. Terwijl ik als politierechter eigenlijk voornamelijk met de kleine criminaliteit te maken heb. Ik was vroeger als officier in deze kleine zaken ook betrekkelijk mild. U bent als officier altijd voorstander geweest van een ruim 'sepobeleid', het als officier een regeling treffen met de verdachte. U bent dat als rechter nog steeds? Ik ben dat nog steeds, maar dat heb ik nu niet meer in handen. Ik dien te behandelen wat de officier mij voorlegt. En ik vind dat ze me te veel voorleggen. J J ET ruim sepobeleid heeft natuurlijk als na- naliteit niets wordt gedaan. Dat kan wel, maar er leven bij de burgers wel meer onjuiste denkbeelden. Ik denk niet dat dat doorslag gevend is. Voor mij is doorslaggevend of de berech ting van strafbare feiten enige zin heeft. En of dat gene wat je ermee bereikt, opweegt tegen de nadelen die eraan verbonden zijn. Wat kan het nadeel van berechting zijn? Nou, ik ben een heel pragmatisch mens. Denk aan de overbelasting van het justitieel apparaat en de enorme kosten die gepaard gaan met de berechting van kleine feiten. Het pubüek realiseert zich niet hoe veel bijvoorbeeld de berechting van een winkeldiefstal kost. Anderzijds is het juist de kleine criminaliteit waar de mensen veel mee te maken hebben en die de meeste er gernis opwekt. Hoe zou U dan de kleine criminaliteit wel kunnen terugdringen? Nou, ik weet helemaal niet hoe je die kleine crimi naliteit kunt bestrijden. De kleine criminaliteit hangt af van structuren en juist aan die structuffen kun je met het justitieel apparaat niets veranderen. Ik denk dat een bepaalde mentaliteit die op het ogenblik heerst, gevoegd bij de economische omstandigheden, de kleine criminaliteit in de laatste jaren heeft doen stijgen. „Er is wel eens de neiging om dat recht van de burger op te offeren aan de criminaliteitsbestrijding en dat vind ik verkeerd. Ik betreur het ten zeerste dat er op het ogenblik voortdurend sprake is van onrechtmatig verkregen bewijs. - FOTO'S JOHAN WEÉMHOFF Als het beter gaat met de economie, wordt de stijging van de criminaliteit daaraan geweten, als het slechter gaat met de economie eveneens. Dat is natuurlijk wel zo, maar ik heb helemaal niet gezegd dat het de slechte economische factoren zijn. In de tijd van de grotere welvaart zijn een aantal mo rele banden losser geworden. Daarvoor zijn materiële zekerheden in de plaats gekomen. Die vallen nu door de economische omstandigheden weg en dan blijft er nu heel weinig over. Kunt U nader ingaan op de band tussen welvaart en het verflauwen van de morele normen? Daar zit geen verband tussen, dat zijn twee dingen die zich gelijktijdig hebben voorgedaan. We hebben een grote uitbreiding van de materiële welvaart ge kend, maar tegelijkertijd heeft een ware revolutie plaatsgevonden waardoor een heleboel oude banden zijn weggevallen. De crisis in de jaren dertig was erger dan deze, die heb ik zelf meegemaakt. Maar die crisis ging niet gepaard met het losmaken van de morele waarden. Ik ben zelf zeker van mening dat de grotere vrijheid ertoe bijgedragen heeft aaan de stijging van de criminaliteit. De geestelijke vrijheid volgt op een periode, vooral in de jaren vijftig dat er zeer sterke normen leefden. Daar kwam een reactie op. Denkt U dat er een golfbeweging bestaat? Dat denkt ik zeker. Kijk, wij hebben ongeveer hon derd jaar lang de criminaliteit statistisch verwerkt. Over die periode valt er een hele sterke golfbeweging te constateren. Die pieken komen ongeveer overeen met bepaalde crisistijden, niet economisch gezien, maar wanneer er grote veranderingen in de maat schappij optreden en er allerlei schokkende gebeurte nissen voorvallen. Dan zien we een sterke stijging van de criminaliteit. Er vallen oude zekerheden weg zon der dat er nieuwe voor in de plaats zijn gekomen. Als we dan weer in wat rustiger vaarwater belan den, zien we dat de criminaliteit daalt. Ik ben er ook stellis van overtuisd dat we nu ongeveer op de top van de golf zitten, maar dat we straks weer naar bene den gaan. En dan kan het wel zijn dat alle gevange nissen die we nou willen bouwen over tien jaar weer half leeg staan. Het kan zo zijn Inderdaad, zekerheden bestaan op dit punt hele maal niet neen. In welke zin denkt U dat er een rustige tijd aankomt? J AT zie je eigenlijk overal: er heerst op dit ogenblik een zeker conservatisme, de maat- schappij begint zich weer wat te stabilise ren. Dat heeft zijn invloed. Ik betreurde die verande ringen niet, dat is een andere kwestie. Anders maak ik misschien een conservatieve indruk. Ik denk dat we dankbaar moeten wezen voor een heleboel van de vrijheden die we hebben verworven. Maar we hebben die in zekere zin wel moeten betalen met een stuk cri minaliteit. Wanneer we praten over seksuele vrijheid: enerzijds vrijheid, anderzijds kinderporno? Laat we eerst stellen dat er zeker op dit gebied he lemaal geen stijging van de criminaliteit is. Kinder porno, waar ze op het ogenblik zo'n drukte over ma ken, heeft altijd al bestaan en we hebben helemaal geen aanwijzingen dat er op dit gebied een stijging van de criminaliteit is. Ik denk dat de grotere vrijheid die we op seksueel gebied hebben, zeker niet nadelig op de criminaliteit heeft uitgewerkt. We zijn altijd overstroomd geweest met porno. Porno is een typisch voorbeeld dat je bepaalde din gen helemaal niet met behulp van het strafrecht kunt bestrijden. Ik heb geen enkele aanwijzing gehad en zelfs niet in de tijd we porno nog met jaren gevange nisstraf bestraften, dat het strafrecht enige rem ople verde voor deze vorm van criminaliteit. De porno wordt beheerst door de vraag. De minister is onlangs gekomen met het voorstel om sex met kinderen van twaalf tot zestien uit het strafrecht te halen. Dat voorstel is inmiddels weer van de baan. Vindt U dat de overheid zich met dat soort zaken moet bezig houden? Neen. Ook toen ik nog deel uitmaakte van het Openbaar Ministerie en als hoofdofficier advies moest uitbrengen, heb ik in mijn adviezen altijd een vrijmaking van de seksualiteit tot, twaalf vind ik een beetje aan de lage kant, maar in ieder geval tot veer tien jaar verdedigd. Ik vind het waanzinnig om sex met vijftienjarigen strafbaar te stellen terwijl toch algemeen bekend is dat ouders hun vijftienjarige dochter met de pil naar dansles sturen. Dat is in vrijheid geaccepteerd. Het is ook het goed recht van de ouders om dat tegen te gaan, maar dan niet de hulp van de strafwet. Dat vind ik hoogst ongewenst. Dus ik betreur het dat dat wets voorstel weer is ingetrokken. I j| JE filosoferen over de afspiegeling die hel par- l/lf lemenl van de Nederlandse samenleving zou Y geven. 'In sommigen gevallen gelukkig niet', hoor je de rechter denken. Ik twijfel er aan of een meerderheid in het parle ment wel een meerderheid van de kiezers is. Op ethisch terrein is de bevolking toch aanzienlijk con servatiever. Uit onderzoeken blijkt dat een grote meerderheid exhibitionisme nog als een strafbaar feit beschouwt. De rechterlijke macht stelt zich, gesteund door het parlement, op een heel ander standpunt. Het is de vraag of je je daar wat van moet aantrek ken, want ik heb het idee dat als je vandaag in het parlement kijkt er misschien vijf of zes Kamerleden van uiterst rechtse fracties voorstander van de dood straf zijn, maar een enquete verrassende resultaten zou opleveren. Misschien niet de meerderheid maar zeker heel grote minderheid. De doodstraf is weer actueel door de bende van Nijvel. Stel nu dat je zulke mensen zou pakken, wat moet je er dan mee aan? Het alternatief is meestal gevangenisstraf. Dat is hier in Nederland twaalf jaar: de levenslange gevan genisstraf wordt door gratie omgezet in twintig jaar en daarover wordt dan aftrek gegeven. Dan is het de vraag of dat voldoende is en of je die straf niet moet verscherpen. Als je iemand voor twintig jaar vastzet, kan die man na zijn verbüjf in de gevangenis niet veel kwaad meer doen. Dan is hij in zekere zin lichamelijk en geestelijk zo gedegenereerd, dat er geen dreiging meer van hem uit zal gaan. Witte boorden-criminaliteit heeft een enorme hoeveel heid werk op justitie doen afkomen. Hoe moet het justi tieel apparaat dit aan? Ik kan me niet voorstellen dat een ruim sepobeleid hier het enige antwoord is. Door vervolging stelt justitie de norm elke keer weer vast en toont dat het de moeite waard is die nor men te handhaven. Maar ik denk niet dat je daardoor bepaalde vormen van criminaliteit kunt terugdringen. Is het dan geen ontzettend uitzichtloos vak? Neen, waarom? Je hebt toch tot taak om het recht te handhaven. Het recht in de meest brede zin van het woord, dat wordt nog wel eens vergeten, ook door het OM, dat tegenwoordig op het randje manoeuvreert van het recht. Dat is het recht van het OM, maar ook het recht van de burger en van de verdachte. Er is wel eens de neiging om dat recht van de burger op te offe ren aan de criminaliteitsbestrijding en dat vind ik ver keerd. Ik betreur het ten zeerste dat er op het ogen blik voortdurend sprake is van onrechtmatig verkre gen bewijs. Het komt het imago van het OM niet ten goede om met verkrijgen van bewijs zo op het kantje te manoeuvreren. Ikzelf heb altijd een grote afkeer ge had van infiltranten en lokagenten. Ik vind dat het re sultaat helemaal niet opweegt tegen de kans dat het aanzien van de rechterlijke macht kan worden ge schaad. U zult dan ook niet erg blij zijn met de affaire Hans Kok in Amsterdam. Neen, dat is een hoogst ongelukkige zaak. Ik denk dat ook hier weer niet al te handig is opgetreden. LJOE kunnen dat soort fouten bij het OM ont- J f staan, juist in zo'n gevoelige zaak? DAT is moeilijk te verklaren. Ik denk dat het OM toch en misschien wel de hele rechterlijke macht te veel vertrouwen hebben in de politie, waardoor ze in bepaalde gevallen niet onmiddellijk kritisch genoeg staan tegenover de verklaring van politiezijde. Ik heb dat in mijn boek ook geschreven. Het is een algemeen bekend verschijnsel dat de politie de neiging heeft fouten af te dekken uit een solidariteitsgevoel. Het OM is vaak niet voldoende in staat daar door heen te breken. Maar soms ook misplaatst vertrouwen in dat geen wat de politie voorlegt. Ik denk dat dat vertrouwen altijd heeft bestaan, maar dat het in deze tijd misplaatst is. Door verru wing, een toenemend aantal confrontaties tussen poli tie en actievoerders en ernstige conflicten met bur gers, is de poütiè eerder geneigd tot onoirbaar optre den. Ook al door machteloosheid. Dat is dan wel een reactie op een onjuist optreden van de burger. Bestaat dan niet een soort van automatische rem binnen het politiekorps? Ja, die remmen bestaan er wel en men probeert dat IK heb zelf indertijd een zaak onderzocht waarbij de politie onjuist was opgetreden. Waarbij de bemanning van een politiewa gen iemand van straat had opgepikt zonder reden, mishandeld had en ergens gedumpt had op een een zaam terrein. Dat is door de rijksrecherche uitgezocht en we hebben alles bekeken en geconstateerd dat de I bemanning van een van vier wagens moest wezen Maar ze wisten allé acht van niets. Ik denk dus dat ze onderling best hadden kunnen uitmaken wie van hun het gedaan had. Maar dat wilden ze niet. Dus kwa men wij er niet doorheen. Als er gestreden wordt op straat, heb ik altijd steld, moet je de politie niet te hard vallen dat ze iets I te vroeg geslagen of iets te vroeg geschoten hebben Dat is een soort oorlog. Maar die oorlog eindigt wan neer men arrestanten heeft en naar het politiebureau brengt. Dan moet het afgelopen wezen en dan moeten de regels in acht worden genomen. Het is heel betreu renswaardig dat daar verkeerde dingen gebeuren, want deze dingen gebeuren in koelen bloede. Je mag I de individuele politieagent niet euvel duiden dat hij soms in de strijd over de schreef gaat, maar wél een tekortschieten tegenover arrestanten. Terug naar het sepobeleid. Het bezwaar tegen een rum beleid is dat het voor de buitenwacht niet altijd even doorzichtig is. Het strafproces is openbaar, het sepobe leid wordt achter de gesloten deuren van de officier van justitie uitgevoerd. Ik vind dat je voor de openbare zitting wel degelijk behoort af te wegen wat de voor- en nadelen van een behandeling zijn. Het opportuniteitsbeginsel vind ik een groot goed. Bovendien bestaat er de mogelijkheid om tegen het sepobeleid van het OM in beroep te gaan. De heer Vonhoff heeft wel eens in deze krant gezegd: begin eerst maar eens met wat normen af te schaffen. Jt kunt wel alles verbieden, maar dan krijg je ook steeds meer overtredingen. Ik denk dat er al een overmaat aan geboden en ver boden bestaat, waardoor men de zin van een aantal I zaken niet inziet. Ik vind het ook onjuist dat men aan I de ene kant dingen verbiedt en aan de andere kant I weet dat men ze niet bestrijden kan en misschien ook I wel niet wil. Een voorbeeld vind ik de maximum snel heid van honderd kilometer. Dat is niet bevorderlijk I voor het normbesef. Maar er is ook een politieke roep om nieuwe normen. Tegen discriminatie van vrouwen bijvoorbeeld. Geen I schunnige taal uitslaan in de buurt van vrouwen. Haha ja. Ik acht het buiten kijf dat je wat da' J betreft wel nieuwe normen kunt gaan stellen, maai] dat zal alleen maar leiden tot nieuwe sepo's. Upleit er in Uw boek voor niet te snel een rijbewijs in It I trekken als een automobilist te veel heeft gedronken Dat heeft wenkbrauwen doen fronsen. Ja. De auto is in deze maatschappij vrijwel onmis baar geworden. Ik vind dat je daarom beter met 1 geldboetes kunt werken dan het rijbewijs af te nemen I Neem nu het volgende voorbeeld. Ik krijg een mar van vijftig jaar voor me en is zwaar over de schreef ge I gaan. Dan kijk je in zijn documentatie. Hij rijdt vana: I zijn achttiende en hij komt nog nergens in de docu I mentatie voor. Zelfs niet met een aanzienlijke overtre f ding ten opzichte van de maximumsnelheid, dus dit is I een uitschieter. Dan vind ik dat je zo'n man daarvoor I niet zijn rijbewijs moet afnemen. Hoe moet je het alcoholgebruik dan tegen gaan? Door hogere geldboetes. MAAR als de pakkans zo klein blijft? Nou, ik weet niet of die pakkans zo klei» I is. Laten we vaststellen dat sinds de invot-1 ring van de bloedproef het aantal zaken van artikel HI is verviervoudigd. Ik neem niet aan dat er vier kee: I zoveel dronken automobilisten rondrijden, maar dt I pakkans groter is geworden. Het is wel bezwaarlijk dat er niet zoveel wordt controleerd. De ontzegging van de rijbevoegdheid is I makkelijk te ontduiken, want je wordt zo weinig naai I je rijbewijs gevraagd. Ik kan me niet herinneren da l mijn vrouw (Abspoei heeft zelf geen rijbewijs, WR I de laatste vijf jaar ooit is aangehouden ter controle I En mijn vrouw rijdt toch dertigduizend kilometer peiI jaar. Dat is geen argument om straffen te verhogen I maar dat betekent dat weinigen gestraft worden voo: I wat velen doen. De rechter kijkt bij de bepaling van de boete naar fe l inkomen dat de verdachte opgeeft. Die opgaven zijn vont de rechter niet controleerbaar. Nou, een arbeider geeft op wat hij netto verdieil en ik weet donders goed wat een arbeider verdien! I Maar het is moeiüjker bij een vrije ondernemer. Di<| geven gewoonlijk wel erg weinig op. Als ze het nif j weten, begin ik altijd ze hoog aan te slaan, (lachlfli® den ze echt niet leuk! U wordt op straat nog wel eens aangesproken over i"l beslissingen. Oh ja, bij de kruidenier en bij de kapper. Daardoo'l heb ik de idee, dat de mensen veel meer onder dei»! druk zijn gekomen van mijn hoge geldboetes dan vUl de gevangenisstraffen die de officier heeft gevorderd I Ik weet dat ze in Zaandam nogal onder de indruk zij®» van de boetes voor artikel 26'ers (drank en auto). Waarom heeft U Uw twee boeken geschreven? Ik vond dat ik wel wat te zeggen had. Ik ben ge wetenschapper en mijn boeken zijn op de leek gericfi I zodat die meer inzicht krijgt in hetgeen zich ind rechtszaal afspeelt. Komt er nog een derde boek? Neen, ik ben uitgeschreven. Mr. J.J. Abspoei, 'Studenten, moordenaars en and'! volk (kritische kanttekeningen van een Officier I Justitie)' en 'Tralies zijn geen medicijn'. Beide bock' I zijn uitgegeven bij Veen, uitgevers, gevestigd lrl Utrecht. ongetwijfeld binnen de politie tegen te gaan. Maar aan de andere kant krijg je de neiging van de politie mensen uit een soort solidariteit elkaar te dekken. Ik denk dat dat voornamelijk speelt in de lagere echa- lons van de politie en dat de hogere leiding van de po litie daar niet doorheen kan dringen. 1. Toorts; 5. wasstaaf; 9. verlichtingsartikel; 12. loom, traag; 16. zuidvrucht; 18. donkere kamer; 20. geo logisch tijdperk; 22. soort drug; 24. huisdier; 26. le gerplaats; 28. schrijft de dokter voor een lijvige bundel?; 29. werkruimte; 31. uitmuntende brandstof; 33. muzieknoot; 35. paar; 37. Egyptische koning; 39. meisjesnaam; 40. slimmig heid; 42. Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (afk.); 43. Wereldgezondheidsor ganisatie (Eng. afk.); 44. rijtoer; 46. electrisch gela den deeltje; 48. muziek noot; 49. vliegtuigmaat schappij 51. omroep; 53. vorm; 56. Bernard Hinault won dit jaar de Tour de France. Hoe luidt de achter naam van de renner die als tweede eindigde?; 58. ver heugd; 61. vervallen wo ning; 63. naar aanleiding van; 64. meisjesnaam; 66. Romeinse Rijk (Lat. afk.); 67. Nederlandse profwiel renner; 69. meisjesnaam (Eng.); 70. gewichtje (afk.); 71. Chinese munt; 72. ont vangstbewijs; 74. voorzet sel; 76. moed; 77. meervoud (Lat. afk.); 79. Dyne (afk.); 80. plaats; 82. Evert van Benthem won op 21 fe bruari de Elfstedentocht. Maar hoe luidt ook alweer de achternaam van de man die als tweede finishte?; 83. Nederlandse rivier; 85. na komeling; 87. legerrang; 89. muzieknoot; 90. meisjes naam; 92. rivier in Utrecht; 93. te zijner tijd (afk.); 94. zwaardwalvis; 96. tam; 97. bijwoord; 98. bouwt met zuinigheid imposante wo ningen; 99. gang van een paard; 101. mobiele eenheid (afk.); 102. priester (afk.); 103. deel van een Franse ontkenning; 104. U edele (afk.); 105. rijkstelegraaf (afk.); 107. salaris; 109. journalisten als kostbare voetveeg; 111. een bloem om op te schieten; 112. schilder; 114. soort onder wijs; 116. Monaco (op auto's); 119. beryllium (scheik. symb.); 120. civiel ingenieur (afk.); 121. plaats in N.-Brabant; 123. soort onderwijs; 125. windrich ting; 127. vragend vnw.; 128. grondsoort; 130. rech tercommissaris (afk.); 131. legerrang (afk.); 132. mest vocht; 133. vooraanstaand persoon heeft z'n hoofd be schadigd; 135. gecodeerde instructie voor een electro- nisch apparaat; 137. com municatiemiddel; 138. ver nuftig; 146. lingerie brengt mensen van het rechte pad af; 147. natrium (scheik. symb.); 149. zonnegod; 150. koeiemaag; 151. Leger des Heils (Eng. afk.); 152. geen uitgezonderd; 154. in op richting; 155. actinium (scheik. symb.); 156. bevel; 158. café; 161. godsdienst (afk.); 163. Nederlands vliegveld; 165. jongen; 166. stompje van een sigaar; 168. Europeaan; 169. Boris Becker won Wimbledon '85. Hoe luidt de achternaam van de Amerikaanse ten nisser die hij in de finale van dat tournooi versloeg?; 171. investeringspremiere geling (afk.); 172. vrucht; 173. bergpas; 175. Zwitser land (op auto's); 176. grond soort; 178. slaapplaats; 179. gevangenis; 181. nage slacht; 183. ontkenning; 185. aanwijzend vnw.; 187. mis! (bij kegelspel); 189. loopvo gel; 191. plaats op Ame land; 192. zachte wind; 194. explosie; 195. mondstuk; 198. karakter; 200. familie lid; 203. Israëlitisch (afk.); 204. vis; 206. borrel; 208. la riekoek; 211. platform; 212. schrijfvloeistof213. Hoe luidt de voornaam van de eerste Nederlandse ruimte vaarder?; 214. richtingaan duiding. Copyright 1985 liroducrioNS Mr. J.J. Abspoei publi ceerde onlangs zijn tweede boek, 'Tralies zijn geen medicijn'. lila- Door Willem Reijn R. J.J. ABSPOEL is wat je noemt een ka rakter. Een man die zich niet in een hokje laat stoppen, 'het grootste compliment dat ik ooit heb gekregen'. Een persoonlijkheid die uit komt voor zijn mening, hetgeen in rechterlijke krin gen nog steeds tamelijk ongebruikelijk is. Hij is in sommige opzichten formeel, staat erop dat hij Abspoei, mr. Abspoei of mr. J.J. Abspoei maar geen mr. J. Abspoei wordt genoemd. „Ik ben gehecht aan die twee J's, die ik van mijn vader kreeg omdat ik de oudste zoon ben". Heeft groot respect voor het werk van advocatencollectieven, maar stoort zich ge lijkertijd aan de roodgelakte nagels die door de san dalen steken onder de toga van een collectief-advoca te. Abspoei is een liberaal in hart en nieren, „maar mijn liberalisme heeft niets te maken met dat van me neer Nijpels, want dat liberalisme is gewoon een con servatieve economische stroming. Ik bedoel met libe ralisme de tolerantie ten opzichte van andersdenken den. Dat je je opvattingen niet aan anderen wilt op dringen". dat de jurist in zijn eer- r sfe boek 'Studenten, moordenaars en ander volk', met als onder- l9HpH titel 'Kritische kantte- 4 keningen van een offi- ■*j^KÊ^MÊJÊ^ cier van justitie', zijn j(Êi ervaringen als Officier van Justitie in Amster- dam aan het papier had Wr f toevertrouwd, volgen in 'Tralies' zijn ervarin- gen als politierechter. De kleine criminaliteit heeft mr. Abspoei tot in zijn huis gevolgd. Een maand terug is er nog inge broken. „Blijkbaar professionals, want de geluidsapparatuur hebben ze laten staan", zegt hij la coniek. Een gesprek met een lid van de Magistratuur, die zijn denkbeelden niet in een wolk van juridische termen hult. 1

de Stem | 1985 | | pagina 22