Kommer en kwel bij Feyenoord Jan Timman gaat op 'herhaling' TWEE ZEGES AD BROEDERS BIJ NK DRIEBANDEN NU AL 2.5 TON VERLIES VOOR ROTTERDAMSE CLUB Selectie van Jong Oranje Groot aantal Clark/ Doyle winnen zesdaagse van Maastricht DAVIS CUP Becker tegen Edberg T26 PAGINA SPORT 1 Door Gerard Hachmang BOTTERDAM - Het is mo menteel alom kommer en kwel bij Feyenoord. Niet al leen in sportief opzicht, maar ook op financieel ge bied gaat het de Rotter- dimse club bepaald niet v«or de wind. Aan de vooravond van de competitie maakte voorzitter Gerard Kerkum bekend dat de thuiswedstrijden van Fbyenoord dit seizoen door gemiddeld 18.000 toeschou- uiers zouden moeten worden bezocht om quitte te kunnen spelen. De praeses van de Rotter damse club stelde toen dat het aankoopbeleid er op ge richt was geweest om de be zoekers weer aantrekkelijk voetbal voor te schotelen. Spelers als Sörensen, Erik- sen, Ling en Kwidama dien den daar garant voor te staan. En trainer Ab Fafié riep tijdens dezelfde bijeen komst uit: „De mensen heb ben weer behoefte aan spek takel. Ze zijn een beetje uit gekeken op een elftal dat collectief goed in elkaar steekt". De feiten hebben inmid dels aangetoond dat Feyen oord op geen enkel front de hooggespannen verwachtin gen heeft kunnen waarma ken. De ploeg stelt enorm te leur, hetgeen onder meer werd aangetoond in de dra matisch verloren thuiswed strijden tegen AZ'67 en VW. De gevolgen zijn niet uit gebleven. Halverwege het seizoen is het beoogde aantal fans bij lange niet gehaald. Tot dusver was het moyenne exact 14.378. Het verlies be draagt nu al ongeveer 2.5 ton. Ook in het afgelopen seizoen waren de thuiswed strijden van de Rotterdamse ploeg al aanzienlijk minder in trek. Het totaal aantal be zoekers in het seizoen 1984- 1985 kwam uit op 636.700 en dat is 263.300 minder dan het jaar daarvoor, toen Feyen oord - met Johan Cruijff - zowel de landstitel ver overde als de nationale be ker in de wacht sleepte. Het enige lichtpuntje voor Feyenoord is dat na de win terstop Ajax en PSV nog op bezoek komen in de Kuip, zodat de schade mogelijk nog kan meevallen aan het einde van de rit. Maar op dit moment is er geen enkele aanleiding aan te nemen dat de steeds maar dalende inte resse tót staan zal kunnen worden gebracht. Daarvoor zijn de prestaties op het veld van een te mager kaliber. Absoluut dieptepunt was het verlies afgelopen zondag tegen VW. De defensie van Feyenoord heeft lange tijd de naam gehad vrijwel on- passeerbaar te zijn, maar de manier waarop het VW lukte de Rotterdamse verde diging tot capitulatie te dwingen mag een teken aan de wand zijn. Na afloop van de nederlaag tegen de Ven- Ionaren was Ivan Nielsen de zondebok. De Deense inter national zou kort daarvoor hebben aangekondigd de club te willen verlaten om nog één keer een klapper te kunnen maken. Maar gezien de grote verdienste die jüist hij altijd voor de ploeg heeft gehad, is het volstrekt ten onrechte hem nu alle ellende in de schoenen te schuiven. Als gevolg van de wanpres tatie tegen VW kregen de spelers van Feyenoord deze week te horen dat zij een boete van maar liefst 500 gulden de man tegemoet kunnen zien. Of die maatre gel werkelijk tot gevolg zal hebben dat de inzet zondag tegen Heracles een stuk gro ter zal zijn, is natuurlijk nooit te voorspellen. „Maar we moesten toch iets doen," aldus trainer Ab Fafié. De leiding van Feyenoord heeft al in een eerder sta dium ingezien dat het zo niet meer langer kan. Om de club in rustiger vaarwater te krijgen werd - aanzienlijk eerder dan de bedoeling was - bekend dat Rinus Israel met ingang van het nieuwe seizoen de touwtjes in han den gaat nemen. Maar of die mededeling positief zal werken is ook nog maar de vraag. Met name Wim van Hanegem voelt zich niet erg op zijn ge mak. Afgezien van het feit dat Israel en hij bepaald niet de grootste vrienden zijn, heeft het bestuur laten door schemeren dat er pas in maart of april van het vol gend jaar met hem zal wor den gepraat over verlenging van zijn contract. De Kromme is daar niet zo ge lukkig mee. Hij wil zeker heid, vooral omdat de Belgi sche club Waterschei in hem geïnteresseerd schijnt te zijn. Bovendien heeft Rinus Israel laten weten dat er vol gend seizoen in de selectie geen plaats meer zal zijn voor spelers als Ling en Rep. Het zal dus voorlopig wel onrustig blijven in de Kuip. ZEIST (ANP) - Bondscoach Leo Beenhakker heeft zestien sfelers aangewezen voor een j«ng Nederlands team, dat «oensdag 8 januari aantreedt it en tegen Italië. Het zijn Ronald Koeman, Sonny Silooy, Frank Rijkaard, (jerald Vanenburg, Marco van Basten en Rob de Wit (allen Ajax), Joop Hiele (Feyenoord), Bans van Breukelen, Ruud Gullit en Frans van Rooy (al len PSV), John van Loen, Jan Wouters, Gerrit Plomp (allen FC Utrecht), Danny Blind ISparta), Adrie van Tiggelen [FC Groningen), Wilbert Su- 'flrijn (Fortuna Sittard). Het betreft in principe een Kederlands team voor spelers teneden 23 jaar. Met de Ita- laanse voetbalbond is over- tengekomen de mogelijkheid openen een aantal dispensa- iespelers op te stellen. Tot die laatste categorie behoren Vouters, Van Tiggelen, Blind tn de twee keepers Hiele en tan Breukelen. Beenhakker leeft op doelman Snelden: (FC fwente) geen beroep kunnen loen wegens een blessure. Het Nederlands elftal bene- len 23 jaar is geen officieel »am. Beenhakker grijpt de Mogelijkheid tegen Italië aan k treden dankbaar aan een aantal spelers de nodige erva- rng te laten opdoen. Dit mede as voorbereiding op het toer- nioi om het Europees kam- PDenschap, waarvoor de lo- tiig in februari wordt gehou- dm. De Italianen benutten het dtel om de selectie voor Me- xito op peil te brengen. Een aaital spelers is reeds zeker vat zijn plaats. 'Debutantenbal' geen succes Door Hein Groothuis WAALWIJK - Het gisteren in Waalwijk ge starte nationale kampioenschap driebanden zal zeker niet de historie ingaan als een toer nooi, dat een geweldige propaganda voor het biljarten vormde. Daarvoor is de titelstrijd te massaal - 20 spelers, verdeeld over vijf poules, waaruit acht deelnemers doordringen (uit elke poule twee) doordringen tot de kwartfinales - en te onoverzichtelijk voor het publiek. De topspelers hebben hevige kritiek op het kwantitatief sterk bezette debutantenbal, waarvan zeker gesproken mag worden met tien nieuwelingen in een kampioenschap op ereklasse-niveau. Titelverde diger Rini van Bracht heeft geen goed woord over voor de door de biljartbond gekozen opzet. Van Bracht: „Waar we nu mee bezig zijn, is niets an ders dan de voorwedstrijden. Die horen niet op een kam pioenschap thuis. Het systeem zoals we jaren gespeeld heb ben, was goed. Er was altijd spanning. Maar meneer Van der Wal (de voorzitter van de technische commissie - H.G.) weet het allemaal zo goed. Zo als het nu gaat is het in een woord shit. Het is rommelig en het staat voor mij zo goed als vast dat je een onregelmatig verloop krijgt. En uiteraard diverse verrassingen". Jan UITSLAGEN NK DRIEBANDEN Poule A Ron Schumann (Capelle a/d IJssel)50 - 42 - 1,190 - 8 Ruud Nieuwenburg (Den Haag)41 - 42 - 0,976 - 8 PijuleB Piet de Jong (H.I. Ambacht)50 - 51 - 0,980 - 7 Bin Velthuis (Oldenzaal)42 - 51 - 0,823 - 4 Poule C Jan Arnouts (Etten-Leur)50 - 45 - 1,111 - 9 Frans van Kuijk (Oudenbosch)47 - 45 - 1,044 - 7 FouleD Raymond Burgman (Baarn)50 - 73 - 0,684 - 6 •an Doggen (Roosendaal)47 - 73 - 0,643 - 4 Joulc A 4d Broeders (Breda)50 - 57 - 0,872 - 5 Rene Wijnen (Oss)32 - 57 - 0,561 - 3 Poule B Arno de Kleine (Helmond)50 - 70 - 0,714 - 4 Harrie van der Ven (Eindhoven)49 - 70 - 0,700 - 5 Poule C Luc van Straalen (Rotterdam)50 - 59 - 0,847 - 7 Joop de Wilde (Delft)46 - 59 - 0,779 - 4 Poule D Aad Gieskens (Eemnes)50 - 62 - 0,806 - 6 Frans de Vries (Amsterdam)40 - 62 - 0,645 - 4 Poule A Broeders50 - 41 - 1,219 - 7 Nieuwenburg27 - 41 - 0,658 - 6 Poule B Velthuis50 - 38 - 1,315 - 6 De Kleine32 - 38 - 0,842 - 5 Poule C Van Kuijk50 - 56 - 0,892 - 7 Van Straalen50 - 56 - 0,892 - 4 Poule D De Vries50 - 47 - 1,063 - 5 Burgman33 - 47 - 0,702 - 3 Arnouts, een van de debutan ten, maar in alle andere spel- soorten een grote vedette, sluit zich bij Van Bracht aan als hij stelt: „Twintig deelnemers is veel te veel voor een kam pioenschap. Tien, twaalf vind ik het maximum". De mening van de toppers werd begrijpelijk niet gedeeld door de mannen, die nooit eer der in de ereklasse actief zijn geweest. Ad Broeders: „Ik heb er geen problemen mee. Ik vind het al mooi dat ik mee mag doen. Het is allemaal nieuw voor mij. Voor mij is het een geweldige ervaring. Misschien had het echter wel beter gekund". Het grote aantal ereklassers is voortgekomen uit de beslis sing van de biljartbond om promotie bij de voorwedstrij- den hoofdklasse mogelijk te maken. Elf spelers grepen die kans met beide handen aan. Het had echter niets te maken met een plotseling enorme progressie. Er werd bij de voorwedstrijden zeer open ge speeld; uitsluitend de gemid deldes kregen aandacht. Het is dan ook niet te veel gezegd dat een stel spelers dat nu acteert in de sporthal Overlaat in Waalwijk niet op het natio naal kampioenschap thuis hoort. „Meer goede hoofdklas sers dan ereklassers", karak teriseerde oud-ereklasser Cees van Oosterhout terecht het deelnemersveld. „Het kam pioenschap wordt er mee ge devalueerd". Het spel in de poule-wed strijden liet de eerste dag ze ker te wensen over. In enkele gevallen werd zelfs ver onder de maat gespeeld. En dat ter wijl het publiek toch al niet bijster aan zijn trekken komt. De bond is er namelijk aan voorbij gegaan dat biljarten ook voor het publiek een con- centratiesport is. Twee par tijen tegelijk zijn goed te vol gen, maar bij vier wedstrijden is dat ondoenlijk. Er wordt in Waalwijk op vier biljarts gespeeld: ook voor het publiek een onoverzichtelijke zaak. De bond vestigde trouwens ook de aandacht op zich door moeiteloos van de geldende re gels af te wijken. Het was nor maal geweest als de poule- hoofden - Van Bracht, Weij- enburg, Van der Smissen en Van de Looy, die in de eerste ronde vrij waren - in de eerste avondpartijen hadden ge speeld tegen de slechtste ver liezers uit hun respectieve poules. Zonder de spelers er in te kennen werd er echter die regel in de afvalcontainer ge gooid. Er werd gezondigd om wille van de commercie. De organisatie was voor het kam pioenschap steeds uitgegaan van ten hoogste twaalf deelne mers. Toen er ineens twintig spelers tevoorschijn werden getoverd, was er een tekort van 11.000 gulden. De ge meente Waalwijk bleek de ontbrekende centen te willen fourneren, maar stelde daarbij als eis dat Van Bracht op de eerste dag in de late avond partijen zou spelen. De ge meente stelde zich zo op, om dat er gisteravond een raads vergadering was. Na de raad wilde een aantal van de men sen die Waalwijk besturen Van Bracht nog graag in actie zien. Van de debutanten maakten Ron Schumann (50-41 tegen Nieuwenburg in 42 beurten, na een slotsèrie van 8), Ad Broe ders en Jan Arnouts een goede indruk. Ad Broeders behaalde twee gedegen overwinningen en heeft een gemiddelde van even meer dan één achter zijn naam staan. „Sind ik niet meer in het café sta, kan ik veel meer voor het biljarten doen. Ik merk nu echt dat dat zijn vruchten afwerkt", aldus de 28-jarige Bredanaar, die postbesteller in Oosterhout is. Broeders imponeerde vooral 's avonds in zijn partij tegen Nieuwenburg, die in een mum van tijd tegen een enorme achterstand aankeek. „Als je snel met een stuk of tien ca ramboles voorkomt, stimu leert je dat bijzonder. Ik kreeg echt vleugeltjes", verklaarde Broeders, die in 41 beurten de finish bereikte. In zijn eerste treffen (met René Wijnen, een zoon van Tini) speelde Broe ders lang rond de één gemid deld. In dé slotfase moest hij echter inleveren. Broeders: „In 38 beurten had ik er 40. Het duurde daarna nog 19 beurten, voordat ik het uitmaakte. Dat kwam door een inzinking. Ik miste goede ballen. Ik ben ech ter ook nog niet zo ver dat ik constant met een gemiddelde van één kan spelen. Ik moet nog groeien". Jan Arnouts kwam ook zeer goed uit de startblokken. Hij velde streekgenoot Frans van Kuijk, die naderhand door een remise tegen Van Straalen praktisch kansloos werd voor een plaats in de kwartfinales. Arnouts had in de partij tegen de Oudenbosschenaar bijna steeds een voorsprong. Slechts bij 36-38 keek hij even tegen een achterstand aan. De kastelein uit Etten-Leur zette toen evenwel meteen de zaken recht met een serie van 9, die zo goed als de genadeslag be tekende voor Van Kuijk. Jan Doggen, 67 inmiddels, liet gisteren na zijn zwakke optreden tegen debutant Burgman (47-50 in 73 beurten) doorschemeren dat het wel eens zijn laatste kampioen schap kan zijn. Doggen: „Die jongeren spelen alles naar de rooie. Ik vind daardoor de lol er een beetje afgaan. Boven dien moet je nu al na vier par tijen naar huis als je niet ver der komt. Op mijn leeftijd zet ten zulke zaken mij toch aan het denken". De uitslagen van het toernooi om het Nederlands kampioen schap driebanden zijn (respec tievelijk caramboles, beurten, moyenne en hoogste serie) MAASTRICHT (ANP) - Het Australisch/Britse duo Clark/Doyle heeft de zes daagse van Maastricht ge wonnen. Het koppel meest twee andere duo's in de zelfde ronde dulden, maar had een grote puntenvoorsprong. Voor Clark betekende het zijn derde overwinning in Maastricht en zijn 31e zege in een zesdaagse in zijn loopbaan. De tweede plaats in de slechts door zo'n 14.000 toe schouwers bezochte zesdaagse, was voor René Pijnen. Met zijn Deense koppelgenoot Frank slaagde hij er niet in Clark en Doyle op achterstand te rijden. Gerrie Knetemann eindigde met Roman Her mann als derde met slechts een geringe puntenachter- stand op Pijnen. Eindstand: 1. Clark (Aus)/Doyle (GBR) 421 punten; 2. Pijnen (Ned)/Frank (Den) 308; 3, Knetemann (Ned)/Roman Her mann (Lie) 301; 4. op 1 ronde De Wilde/ Tourne (Bel) 222; 5. op 10 ronden Vaarten (Bel)/Kristen (WD1) 256; 6. op 11 ronden Schlaphoff (WD1)/Sigi Hermann (Lie) 359; 7. op 12 ronden Teun van Vliet (Ned)/Wiggins (Aus) 188; 8. op 17 ronden Leo van Vliet (Ned)/Rinklin (WD1) 215,9. op 31 ronden Elshof/ Peter Pieters (Ned) 185. MUNCHEN (DPA/SID) - De finale van het toernooi om de Davis-beker tussen West- Duitsland en Zweden begint vanmiddag in München met de partij Michael Westphal- Mats Wilander. Daarna speelt Boris Becker, de Wimbledon- kampioen, tegen Stefan Ed berg. Voor zaterdag staat het dubbelspel op het programma. In de laatste twee enkelspelen van zondag speelt Becker in de eerste partij tegen Wilander, waarna Westphal tegen Ed berg uitkomt. De loting voor de finale werd gistermiddag in München verricht. De twee tennispartijen wor den vanmiddag vanaf 15.00 uur rechtstreeks door de Ne derlandse TV via Nederland 2 uitgezonden. UITSLAGEN EN STANDEN Dammen Wereldkampioenschap dammen voor jeugdspelers in Puget-sur-Argens: de uitslagen van de dertiende ronde zijn: Tsentner (VSt)-Delhom (Fra) 0-2, Man- zana (Ita)-Hubner (Bel) 2-0, Ba (Mal)- Delforche (Bel) 2-0, Piconese (Ita)-Bader (Fra) 0-2, Wesselink (Ned)-Jaggoe (Sur) 2-0, Ca ma re (Ivo)-Valderis (Sov) 0-2, Zeba (Ivo)-Roethof (Sur) 2-0, Bude (Ned)-Schwarzman (Sov) 0-2; stand na dertien ronden: 1. Valderis 23 punten, 2. Schwarzman 22, 3. Bude 21, 4. Ba 19, 5/6. Ca ma re en Zeba 17,7. Wesselink 15,8/10. Bader, Manzana en Roethof 12, 11. Del hom 11,12. Hubner 9,13. Jaggoe 7,14. Pi conese 6,15. Delforche 5,16. Tsentner 0. Schaken Europees schaakkampioenschap voor junioren in Groningen: uitslagen tweede ronde: Jeroen Piket (Ned)-Bruin (Ned) 1- 0, Winsnes (Zwe)-Kuczynski (Pol) 0.5-0.5, Grivas (Gri)-Kekki (Fin) 1-0, Olafsson (IJs)-Horn (Zwi) 0-1, Howell (Eng)-Ar- landi (Ita) 0.5-0.5, Burgess (Scho)-Khalif- man (Sov) 0-1, Djurhuus (Noo)-Fernan dez (Spa) 0-1, Blatny (Tsj)-Wets (Bel) 1-0, Zysk (FYa)-Nikolic (Joe) 0.5-0.5, Cali- nescu (Roe)-Ribeiro (Por) 0.5-0.5, Schlos- ser (Oos)-Lev (Isr) 1-0, Hansen (Den)-Er- dogan (Tur) 0-1, Marcel Piket (Ned)-Hy- nes (Ier) 1-0, O'Neill (Wal)-David (Lux) 0.5-0.5, Miralles (Fra)-Dimitrov (Bul) 0.5- 0.5; stand aan kop: 1. Horn, Khalifman, Fernandez, Grivas en Jeroen Piket 2 punten, 6. Kuczynski, Arlandi, Howell en Winsnes 1.5. SPORT IN 'T KORT Eerste DE INNOVATOR, de boot van schipper Dirk Nauta in de Whitbread-race om de wereld, bezet nog steeds de eerste plaats in het klassement op handicap. Het Nieuwzeelandse jacht Enterprise is het echter dichtst bij de halteplaats Auckland. Spanje wint IN EEN vriendschappelijke oefenwedstrijd heeft Spanje Bulgarije verslagen met 2-0. De treffers werden gemaakt door Michel (14e minuut) en Caldere (67). Kwartfinales DE ITALIAANSE voetbal- jeugd tot 21 jaar heeft zich woensdag als laatste geplaatst voor de kwartfinales van de strijd om de Europese titel. België werd in San Benedetto met 3-0 verslagen. Goerevitsj MIKAIL GOEREVITSJ is de nieuwe schaakkampioen van de Sovjet-Unie. De 26-jarige Goerevitsj, die de titel groot meester nog niet bezit, maar ongetwijfeld nu snel zal ver werven, eindigde vorig jaar in het titeltoernooi gelijk boven aan met Viktor Gavrikov en Aleksander Tsjernin. In de ex tra driekamp, die de afgelopen dagen in Vilnioes is gespeeld, eindigden alle partijen in re mise. Daardoor kregen de drie spelers elk twee punten. Goe revitsj mag zich echter titel houder noemen op grond van zijn betere prestaties tegen de hoger geklasseerden in het eerste toernooi. Straffe en DE TUCHTCOMMISSIE van de KNVB heeft twee eerste di visiespelers, Kist (Heeren veen) en Rosendaal (De Graafschap), voor drie wed strijden geschorst als gevolg van een rode kaart. De twee moeten bovendien een boete van 100 gulden betalen. Van Buuren (PEC) werd naar aaleiding van een rode kaart (2 x geel) voor een wedstrijd geschorst. Dezelfde speler hoort vandaag waarschijnlijk de uitspraak inzake een tweede rode kaart. Zeven spe lers werden voor een wed strijd geschorst als gevolg van de derde gele kaart. Het ze vental bestaat uit: Van Kraay (NAC), Van den Akker (Utrecht), Houtman (Gronin gen), Been (Feyenoord), Rut ten (VW), Hiddink (Veen- dam) en Van der Steene (RBC). HLVERSUM (ANP) - Van kruideniersgedoe en saai remise «iven bunnen Jan Timman en Garri Kasparov niet beticht worden. Na drie hoogst originele confrontaties, werd donderdag Jtt Hilversum de vierde partij in hun tweekamp na een duize- Mjrwekkend gevecht na de 62e zet van wit afgebroken. In de «euing heeft Timman een pion meer, maar waarschijnlijk is niet voldoende voor winst. Mocht de ontmoeting in remise eindigen, dan krijgt Timman ïwn loon naar werken. Met zwart doorstond hij onbewogen wee kapitale stukoffers van de wereldkampioen. Balancerend 'P de huiveringwekkend smalle rand van de derde nederlaag, 'erdedigde de Amsterdamse grootmeester zich op zeldzaam "ndingrijke wijze. Daarbij was hij in staat tevens het oog ge- icht te houden op aanvallende combinaties. Rond de dertigste *t ontworstelde hij zich aan de zware druk. Maar in die drama tische fase speculeerde hij te veel op de vliegende tijdnood van e)n tegenstander. Daardoor miste hij op de 33e zet de directe ™st. Als vorm van zelfkastijding speelde hij na de eerste tijd- «Mtrole verbeten door tot tweede. Gevaar voor verlies bestond °or zwart niet meer. Hij kon zich veroorloven de stelling uit «melken: De match tussen Timman en Kasparov is een frontale botsing w de terreinen van theorie, autenticiteit en creativiteit. Na drie 1^, Ties van partijen volgde gisteren in de vierde het onbe- "dste kroonjuweel. Timman verraste zijn opponent door met art opnieuw op herhalingsoefening te gaan. Nadat hij dins- onftm de ^erde ontmoeting een theoretische discussie aanging utrent het verloop in de eerste, stelde hij gisteren de tweede aan de orde. Onvervaard koos hij wederom voor een va riant van het Nimzo-indisch. De eerste acht zetten waren iden tiek aan de eerste partij. Op de negende week Kasparov af. Bracht hij zondag met Pd2 een pionoffer in de stelling, gisteren deed hij de meer gebruikelijke zet Dc2. Na die concessie kwam zwart zeer bevredigend uit de opening en wit werd min of meer gedwongen tot een ondernemende, tactische wending. Analoog aan zijn stijl nam Kasparov na een denkpauze van veertig minuten drastische maatregelen. Met 17. Lxf5 offerde hij een vol stuk. Ter compensatie verwierf hij drie, later vier pionnen plus een witte aanvalsgolf. Het offer werd door het na tionale meestersgilde met vraagtekens ontvangen. Gaandeweg echter bleek dat wit grondig had doorgerekend en dat zijn offer niet op vrijgevigheid berustte. De uitwijkmogelijkheden van zwart werden steeds kleiner. Hoe moest hij de opstoot van e4, waarop het witte plan was ge baseerd, weerhouden? De situatie voor zwart werd uiterst kri tiek na het krachtige 22. Dd2, waardoor wit op h6 zijn vierde zwarte pion meepikte en de hele ver opgedrongen zwarte ko ningsvleugel definitief ontmantelde. Timman verdedigde zich knap. Hij haalde eerst zijn bedreigde koning uit de vuurlinie en manoeuvreerde vervolgens zo handig dat de meeste contact stoornissen tussen de zwarte stukken werden opgeheven. Door alle complicaties had Kasparov zeeën van tijd verslon den en na 24 zetten deed het fenomeen tijdnood zijn entree. Voor zestien zetten resteerde wit nog zestien minuten, terwijl Tim man nog een uur bedenktijd had. Met zijn 25e zet reduceerde zwart zijn pionnen-achterstand tot drie. Toch vormde die zwarte manoeuvre (Lxg4) voor velen een raadsel. Maar het schokeffect volgde pas na de 26e en 27e zet van zwart. Intussen had wit de druk op het centrum verstevigd met het krachtige 26. c5. De repliek van Timman formidabel: Df6. Wit ging er niet in, sloeg door op d6 en moest noodgedwongen een tweede stuk offe ren in ruil voor een machtige pionnenstruktuur in het centrum. Nog waren de moeilijkheden voor zwart niet voorbij, al had hij de controle over de witte aanval binnen handbereik. Rond de dertigste zet ging de klok een grote rol meespelen. De wijzers gaven aan dat Kasparov voor zijn laatste tien zetten slechts zes minuten had. In die adembenemende fase verhoogde Timman de pressie op zijn tegenstander door op tempo tegen te spelen, zodat Kasparov gedwongen werd zijn zetten intuitief uit te voe ren. Op de 31e zet gaf Timman een stuk terug om promotie van een witte pion te voorkomen. Daarmee was de aanval van wit volledig onder controle. De gifangels waren er uit en Timman leek met zwart op weg naar de gelijkmaker in de tweekamp. Op de 33e zet lag die kans open en bloot. Kasparov meende met Te6 een kwaliteitsoffer te brengen. Maar had daarbij overzien dat Lf5 voor zwart direct winnend zou zijn. Timman speelde echter te snel, zag de variant over het hoofd en meende dat Lh5 ook winnend was. Kasparov bewees het tegendeel. Hij greep de mi nieme overlevingskans met rode oortjes en wippend op zijn stoel aan. De wereldkampioen gaf zijn pluspionnen en nog een extraatje op in ruil voor herstel van het evenwicht in het grote materiaal. De desillusie was zo groot, dat Timman na de tijd- controle niet steeds op zijn scherpst reageerde. Zoals ook Kas parov bij het afbreken beaamde. De fut was er een beetje uit. Weliswaar wikkelde hij af naar een toren-eindspel met twee pionnen tegen één. Maar remise zonder verder spelen lijkt het meest waarschijnlijk. Of het moet zijn, dat Timman een aan grijpingspunt vindt in de afgesneden positie van de witte ko ning. In dat geval offeren de twee combattanten er hun vrije za terdag aan op. Het zettenverloop in de vierde partyNimzo-indisch; wit: Kasparov; zwart: Timman: I. d2-d4, Pg8-£6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, b7-b6; 4. Pbl-c3, Lf8-b4; 5. Lcl-g5, Lc8-b7; 6. e2-e3, h7-h6, 7. Lg5-h4, g7-g5; 8. Lh4-g3, Pf6-e4; 9. Ddl-c2, Lb4xc3+; 10. b2xc3, d7-d6; II. Lfl-d3, f7-f5; 12. d4-d5, Pe4-c5; 13. h2-h4, g5-g4; 14. Pf3-d4, Dd8-£6; 15. 0-0, Pb8-a6; 16. Pd4xe6, Pc5xe6; 17. Ld3xf5, Pe6-g7; 18. Lf5-g6+, Ke8-d7; 19. £2-f3, Ta8-f8; 20. £3xg4, Df6-e7; 21. e3-e4, Kd7-c8; 22. Dc2-d2, Kc8-b8; 23. Tflxf8+, Th8x£8; 24. Dd2xh6, Lb7-c8; 25. Tal-el, Lc8xg4; 26. c4-c5, De7-£6; 27. c5xd6, Lg4-h5; 28. e4-e5, Df6xg6; 29. Dh6xg6, Lh5xg6; 30. e5-e6, Pa6-c5; 31. d6-d7, Pc5xd7; 32. e6xd7, Tf8-d8; 33. Tel-e6, Lg6-h5; 34. Lg3-e5, Td8xd7; 35. Te6-h6, Lh5-f7; 36. Le5xg7, LT7xd5; 37. Lg7-e5, Ld5xa2; 38. h4-h5, Kb8-b7; 39. g2-g4, La2-c4; 40. g4-g5, a7-a5; 41. g5-g6, Td7-d5; 42. Le5-f4, Td5-f5; 43 Lf4ng3, a5-a4; 44. Th6-h7, Tf5-c5; 45. h5-h8, a4-a3; 46. Th7-e7, a3-a2; 47. Te7-el, Lc4-d3; 48. h6-h7, Tc5-h5; 49. Tel-al, Ld3xg6; 50. Talxa2, Th5xh7; 51. Kgl-f2, Th7-d7; 52. Kf2- e2, Td7-d5; 53. Ta2-a4, c7-c5; 54. Ta4-f4, Lg6-e8; 55. Ke2-e3, Td5-dl; 56. Tf4-e4. Le8-b5; 57. c3-c4, Lb5-d7; 58. Ke3-e2, Tdl-gl, 59. Te4-e7, Tglxg3; 60 Te7xd7+, Kb7-a6; 61. Ke2- d2, Ka6-a5; 62. Td7-d6 afgebroken. Afgebroken stana: wit: Kd2, Td6, pion c4; zwart: Ka5, Tg3, pionnen b6, c5.

de Stem | 1985 | | pagina 7