even..L UITBLAZEN Hulpverlening faalt bij zelfdoding Het geheugen van De Vries blijkt 'te zwaar belast' te zijn 'Geen overnight-beslissingen' VVD Ni Vrede in Oeganda: lijkt nu binnen handbereik VEEL HAKEN EN OGEN AAN MEINEEDZAAK SIR HENRY PLUMB WIL LANGZAME, MAAR GEDEGEN EG- UITBOUW: 'Uitsprake BE STEM CO] Gekwetst Broer Konijn DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 ACHTERGROND T5 PAGINA 2 'OPVANG PATIËNTEN WORDT VAAK TOTAAL ONDERSCHAT' DONDERDAG 19 D DEN HAAG - De W: positief over het in D'66 voor een regelin euthanasie. Daardoor men tussen CDA en V Joris Ivens ernstig ziek De Vr^Tn^fkWa5rdi9e bedoen schrift n worden vervolgd Eigenlijk had ik 'typische kaaskop' boven dit stukje wil len zetten, maar dat lag zo voor de hand dat Volks- krants Stoker het ook zag liggen en het net voor m'n neus opraapte. Jammer, maar 'broer konijn' kan er ook nog wel mee door. Het aardige van Vredeling is dat hij met z'n periodieke openhartigheid iedereen in de gordijnen jaagt. Vriend en vij and. Neem nou een passage als deze, over Den Uyl: „Zodra hij de grens bij Wuustwezel heeft gepasseerd is Den Uyl nowhe re, betekent hij niks. Dat is ge woon zo. Hij is helemaal niet bezig de wereld te verbeteren, ben je besodemieterd. Daar heeft hij de autoriteit en het verstand niet voor. Joop den Uyl is een scharrelaar, iemand die geen klare plannen trekt." Of dit, over Van den Berg: „een blindganger in de politiek een dwaallicht die mislukte wethouder uit Gro ningen Dat is toch heerlijke lektuur voor al die mensen die tegen beter weten in nog steeds willeji geloven dat Den Uyl er in Bel gië een tweede huis op nahoudt of voor de christelijke Oranje- Bonders die nu, volgens de och tendbladen, overwegen de 'schofferende taal' van Vrede ling bij een rechter aan te kla gen. Maar Vredeling gunt ze het leedvermaak ten koste van Den Uyl niet. Hij pakt er met een de oude koningin en de prins bij om de pret te beder ven. In die zin is de man gou deerlijk. Oranjeklant en repu blikein naast mekaar op de kast. Iedereen kwaad. 'Kringen rond het Koningshuis', poütici, de Bond van Christelijke Oranje Verenigingen, de PvdA, de WD, het CDA, de inspec teur-generaal van de krijgs macht, premier Lubbers en na tuurlijk de zwaar getackelde Den Uyl zelf. De oud-premier werkte zich langzaam en waar dig op naar grote, maar inge houden woede. Niet dat drifti ge. Dinsdagavond in het avondblad vond hij het inter view nog een 'privézaak' waarop hij geen commentaar wilde geven, maar tegen de tijd dat de ochtendbladen van de persen rollen had Den Uyl de anderen ingehaald en sprak hij van 'onnodig grievend'. Diep in mijn hart begrijp ik die Vredeling wel. Soms be kruipt ook mij de lust (en daar hoef ik niet dronken voor te zijn) mijn gemoed te luchten op WIM KOCK een 'onoirbare' wijze, 'in strijd met een te respecteren gewoon te' en liefst in stevige taal met hier en daar een 'godverdom me', een hoop 'gesodemieter' en een handvol 'kloten'. Heel af en toe, meestal diep in de nacht en in het gezelschap van vrienden van wie ik weet dat ze er tegen kunnen, doe ik het ook wel eens, maar dat lucht niet echt op. De sfeer büjft te lacherig. Ze vinden het leukmaar ze moeten kwaad worden. Dat lucht op. In het openbaar werkt het 't best. Ik zou het hier in deze hoek kunnen doen, maar dan zie ik de bui al hangen. Ik durf hier nauwelijks letterlijk te cite ren wat Vredeling over Bern- hard en Juliana heeft gezegd, omdat de praktijk leert dat veel mensen blind zijn voor aanha lingstekens. Ik ben nog ver van de VUT verwijderd, m'n hypo theek is niet afgelost en de jongste thuis moet nog stude ren. Maar als je 61 bent en alles hebt gehad - minister geweest en Euro-commissaris; straalja gers gekocht en sloten van de beste whisky gedronken - dan hoef je van je hart geen moord kuil meer te maken. Vredeling heeft dat opge kropte binnenvet in heel erge mate en als het hem te erg wordt, gooit hij het er even uit. Elke psychiater zal zeggen dat het gezond is. De zelfdiagnose van Vredeüng was het trou wens die me op de gedachfe van 'typische kaaskop' bracht. Vredeling zoekt steeds de goed koopste manier om zijn gepij nigde ziel te ontlasten. Eén keer is hem dat zuur opgebroken. Toen gooide hij in de bar van het Straatsburgse Sofitel een fles Spa door een spiegel van 25 mille. Het verhaal wil dat hij die hij uit eigen zak heeft moe ten betalen (maar wat heet 'eigen zak' bij een overbetaalde, declarerende Eurocraat?). Het 'interview' is goedkoper. Hij kan z'n sores kwijt en de krant heeft een lekker verhaal. Vredeling had 20 jaar gele den, althans geruime tijd voor het vorige geruchtmakende in terview, al plaats moeten ne men op een bank bij de psy chiater. Broer konijn reageert zich af. Een man die in zichzelf een konijn ziet heeft het net zo erg te pakken als de klassieke gek die denkt dat hij een staande schemer lamp is. Misschien zelfs erger, want wie zou, gesteld voor de keuze, niet üever de rol van schemerlamp spe len? „De psychia ter, déêr geef ik m'n goeie geld niet aan uit", zal hij gedacht hebben. De heer Vrede ling was dinsdag niet voor commen taar bereikbaar. Hij hield zich schuil in het knollenveld. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllMIIJIIIillllllllllllllllllli? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; J 68,06 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis SUÏCIDE, zelfmoord of zelfdoding, maar ook zelfbeschadingen (mis lukte zelfdodingen dus) vallen onder dit begrip, neemt nu in ons land de zesde plaats in op de lijst van belangrijkste doodsoorzaken. Onder mannen tussen vijf tien en veertig en onder vrouwen tussen de vijftien en de zestig jaar staat suïcide op de derde plaats. Onder vrouwen tussen de twintig en negenentwintig vormt suï cide zelfs de belangrijkste doosoorzaak. Tot deze conclusies komt de Leidse socioloog A. J. F. M. Kerkhof in zijn proefschrift 'suïcide en de geestelijke ge zondheidszorg'. En enigszins beschuldigend over de wijze waarop de maatschappij op dit probleem reageert verge lijkt Kerkhof de driehonderd wetenschappers die dagelijks met de verkeersveiligheid bezig zijn, terwijl slechts een stuk of vijf onderzoek doen naar suïcide. Toch is het aan tal verkeersslachtoffers klei ner dan het aantal geslaagde pogingen tot zelfdoding. De cijfers: In 1950 pleegden 600 mensen zelfdoding, in '84 liep dat op tot 1900. Kerkhof vermoed echter dat dit aan tal dichter bij de 2.200 ligt. Jaarlijks worden 30.000 men sen behandeld als gevolg van een suïcidepoging. Maar vol gens Kerkhof faalt die hulp verlening op grote schaal. Mensen die door suïcide om het leven zijn gekomen blij ken volgens de Leidse socio loog veelal kort voor hun dood nog uitgebreid gebruik te hebben gemaakt van vor men van hulpverlening; zo als de psychiater, het psy chiatrisch ziekenhuis of de ambulante hulpverlening. Met andere woorden: die hulp heeft kennelijk niet ge holpen en de betroffenen niet van suïcide kunnen afbren gen. Ronduit verontrustend noemt Kerkhof in dit ver band het grote aantal geval len van suïcide in psychiatri sche ziekenhuizen. Nog ver ontrustender is echter het aanzienlijk aantal mensen, dat na een suïcidepoging bij een huisarts of ziekenhuis komt, binnen korte tijd op nieuw een poging waagt, al dan niet met dodelijke af loop". Herman Reesink, werk zaam bij de afdeling preven tie van het RIAGG (Regio naal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg) in Breda en woordwo- order van de Werkgroep Dood en Rouw in West-Bra bant, onderschrijft die laat ste constatering volledig. Vooral de opvang in de alge mene ziekenhuizen in deze regio is volgens Reesink ronduit slecht. „De opvang van deze patiënten wordt to taal onderschat. Hulp aan mensen die een suïcidepoging hebben ondernomen wordt vaak afgedaan door de eerste hulppost. Psychiatrische hulp wordt niet gegeven en suïcidepogingen veelal ge rangschikt onder het kopje 'aandachttrekkerij'. Specia listen weten niet veel beter te doen dan het voorschrijven van medicijnen". Directeur W. L. J. M. Laa- nen van psychiatrisch zie kenhuis het Hooghuys in Et ten-Leur zegt dat aantal suï- cidegevallen in psychiatri sche ziekenhuizen zeker niet opvallend afwijkt van de op gaande lijn die in de maat schappij wordt geconsta teerd. Daarbij moet volgens Laanen ook worden bedacht dat psychiatrische zieken huizen natuurlijk een verza melplaats zijn van probleem gevallen, van mensen met grote psychische problemen. Overigens zet Laanen de no dige kanttekeningen bij de beschikbare cijfers van zelf moordpogingen in de maat schappij. Immers, zo zegt Laanen, veel verkeersonge vallen en sterfgevallen waarbij medicijnen in het geding zijn, hebben ook een suïcidale oorzaak. Kerkhof constateert in zijn onderzoek dat een op de tien patiënten zich bij ontslag 'uit het ziekenhuis gewerkt voelt'. Uit interviews met een grote groep patiënten stelt de Leidse onderzoeker vast dat van deze patiënten die voor een suïcidepoging waren op genomen, de helft in de eerste acht weken van hun opname met geen enkele vorm van gespecialiseerde hulpverle ning in contact kwamen. Kerkhof pleit dan ook voor een meer 'menselijk' behan delplan dan het toedienen van medicijnen. Huisartsen, psychiaters, psychologen en maatschappelijk werkers zouden beter geschoold moe ten worden in het omgaan met suïcidepogers. Hij pleit tenslotte, naar Engels voorbeeld, voor een regionaal opvangcentrum voor mensen die een poging doen een einde aan hun leven te maken. Met dat voorbeeld illustreert hij de behoefte aan dergelijke opvangcentra in Nederland. Engeland dat al vijftien jaar met die op vang werkt, is het enige land in Europa waar het aantal suïcides terugloopt. Door Louis van de Geijn „IK HEB in mijn decla raties geen andere kos ten naar voren gebracht dan die ten behoeve van RSV zijn gemaakt en te mijnen laste kwamen." Dat is de kern van de ver klaring die oud-president commissaris dr. J. de Vries op 16 oktober van het vorig jaar over zijn onkostennota's aflegde, en die de parlemen taire enquêtecommissie ver volgens meineed deed ver moeden. De Vries declareerde tus sen 1976 en zijn vertrek bij RSV halverwege 1982 een be drag van 1,76 miljoen bij dit concern. Hij was tot 1977 te vens president-directeur van de Verenigde Bouwbedrijven Bredero (VBB). Zijn onkos ten werden deels door RSV, deels door Bredero betaald. De zaak spitst zich nu toe op 238.000. Dat waren vlieg kosten die De Vries bij RSV verhaalde, maar die volledig door Bredero werden be taald. De Vries heeft voor de en quêtecommissie volgehouden dat hij die te veel ontvangen som in 1977 heeft terugge stort aan Bredero. Dat ge beurde in wat hij een 'Gene- ralbereinigung' noemde. Hij beriep zich op een bankaf schrift dat aantoonde dat hij 648.000 had overgemaakt. Hoewel hij de samenstelling van die som niet kon verdui delijken, zat daarin volgens hem ook de van RSV ten on rechte ontvangen vergoeding voor vliegkosten 238.000). Deze overboeking hebben de accountants van Bredero in de boekhouding van deze onderneming nooit terug De Vries in gesprek met een van zijn tegenspelers in de commissie, voorzitter Van Dijk. - fotoanp kunnen vinden. Daarvoor heeft justitie tijdens het her vatte gerechtelijk vooronder zoek in de meineedzaak nu een verklaring gevonden: de VBB-rekening waarop De Vries zijn 'Generalbereini- gung' overmaakte, stond te vens op zijn naam en adres en was bij Bredero niet be kend. De details van De Vries' bankafschrift zijn met veel vertraging boven water ge komen: aanvankelijk werd het vooronderzoek afgesloten met de conclusie dat er niet voldoende bewijs was om tot vervolging over te gaan. Toen de officier van justitie erop werd gewezen dat de Bankgirocentrale dergelijke documenten tien jaar lang bewaart, werd het vooron derzoek heropend. Half ja nuari wordt dat waarschijn lijk afgesloten. Dan zal be kend worden of De Vries zal worden vervolgd wegens meineed. Een misdrijf als meineed (te bestraffen met maximaal zes jaar gevangenisstraf) is moeilijk te bewijzen, onder streepte minister Rietkerk deze week al in de Tweede Kamer. De Vries verklaarde vorig jaar dat Bredero te veel uitbetaalde onkostenvergoe dingen maar had moeten verhalen. Overigens gaf hij zelf als president-directeur bij VBB die nota's als 'direc- tiekosten' uit te betalen. De Vries lijkt bij voorbaat nog een andere verdedi gingslijn te hebben inge bouwd. De eerste keer dat hij voor de enquêtecommissie verscheen, op 21 maart 1984, wees hij er op dat het moei lijk is objectieve verklarin gen af te leggen over zaken die al geruime tijd geleden zijn gepasseerd. „Het mense lijk geheugen is aan slijtage onderhevig. Naarmate de ge beurtenissen verder weg lig gen, wordt het steeds moeilij ker het juiste perspectief te formuleren". In oktober, tijdens zijn derde confrontatie met de commissie, keerde dat thema terug toen vice-voorzitter Marcel van Dam hem op de tegenstrijdigheid in zijn ver klaringen wees. De officiële tekst: „De heer De Vries: Dat zal wel vaker gebeuren. De heer Van Dam: Maar dat hoort niet te gebeuren. De heer De Vries: Dat weet ik niet zeker. Ik heb in het begin van deze exercities hier verklaard, dat ik feite lijkheden en getalsmatige dingen onder ede verklaar, maar dat ik mijn beschou wingen en opdiepingen in mijn geheugen geacht word niet onder ede te hebben af gelegd Nadat commissievoorzitter Van Dijk hem er op had ge wezen dat al zijn verklarin gen onder de eed vielen, rea geerde De Vries: „Ik zal mijn terminologie wijzigen". Ver volgens antwoordde hij op de herhaalde vragen van Van Dam: „Ik herinner mij daar niets van". De rest van het bewuste verhoor reageerde hij veel vaker in die trant: „Mijn ge heugen is zo belast met inte ressante dingen, dat ik deze dingen er niet in heb". HET vredesverdrag dat dinsdag in Kenia werd ondertekend door de Oegandese leider Tito Okello en Yoweri Muse veni van het Nationaal Verzetsleger NRA is de beste kans van de afge lopen 20 jaar om rust te brengen in het ge plaagde land, maar suc ces is allerminst verze kerd. De grootste bedreiging voor de vrede is ongetwijfeld de vijandigheid die er bestaat tussen de regerende militaire raad en het NRA, die parado xaal genoeg alleen maar lijkt te zijn aangewakkerd tijdens de onderhandelingen. Als beide partijen er al in slagen hun geschillen op te lossen en zich te houden aan de schone beloften uit het vredesverdrag, krijgen ze te maken met een volledig ont redderde economie en een diepgewortelde gewoonte om geschillen met geweld te be slechten. Daar komt nog bij dat de vier kleinere verzets groepen zich wellicht niet zo maar zullen neerleggen bij de nieuwe politieke macht die het NRA zich heeft weten te verwerven. Volgens het verdrag krij gen de militaire leiders en het NRA elk zeven zetels in de nieuwe militaire raad die het land zal besturen; gene raal Tito Okello blijft voor zitter van de raad. Vijf zetels zullen worden verdeeld on der de vier kleinere verzets groepen, die het leger hebben gesteund na de verdrijving van president Milton Obote. Er zal een nieuw leger worden gevormd van rond 8.500 man; de regeringstroe pen en het NRA leveren daarvoor elk ongeveer 40 procent, de rest van de solda ten wordt gerecruteerd uit de vier kleinere groepen. Daarbij is vooral het Voor malig Oegandees Nationaal Leger (FUMA) weinig geluk kig met zijn positie zoals die in het verdrag staat om schreven. Het FUMA bestaat uit de soldaten die tijdens het bewind van dictator Idi Amin in het leger dienden. Volgens het verdrag zullen deze soldaten een zorgvuldig antecendenten-onderzoek moeten ondergaan voordat ze in het nieuwe leger kunnen worden opgenomen. In de preambule van het vredesverdrag wordt gewag gemaaktvan „wederzijdse samenwerking, het vertrou wen en de openheid" die er tijdens de onderhandelingen zouden hebben geheerst. Deze fraaie bewoordingen steken echter schril af bij de krachtige termen die NRA- leider Museveni bezigde in zijn toespraak na de onderte kening: „Als je vrede wilt, zijn we serieuze partners, als je moeilijkheden zoekt, zijn we serieuze tegenstanders." En passant veegde Muse veni de militaire raad op één hoop met dictator Amin en de verdreven burger-president Milton Obote als bedrijvers van wreedheden tegen bur gers. Een van de ergste gevolgen van de burgeroorlog is, dat hierdoor de buitenlandse hulp nagenoeg geheel is inge trokken. Ook mét buitenlandse hulp wacht de Oegandese leiders een ontstellend zware op dracht. Door de oorlog is de koffie-export, een van de be langrijkste bronnen van in komsten, volledig ingestort en is de waarde van de Oegandese shilling scherp gedaald. Door Frans Boogaard HET duurt nog ettelijke weken, maar Marietta Giannakou-Koutsikou (34) kijkt er nü al naar uit: „Ik ben voorzitter van een commissie die zich bezighoudt met soft-drugs, en begin vol gend jaar hebben wij een gesprek met jullie staatssecretaris Van der Reijden. Dat lijkt me een ervaring! Met Amster dam weten jullie toch alles van drugs?" Giannakou, Grieks chris- ten-democrate, is één van de ?34 Euro-parlementsleden die met spanning afwachten wat Nederland er het ko mende half jaar van gaat bakken. En zij is niet de enige wier verwachtingen hoog gespannen zijn. Terecht of niet, daar spreekt het parlement zich aan het eind van de rit, vol gend jaar juni, wel over uit, maar in ieder geval is het vergaderprogramma ambi tieus: 45 ministerraden en één 'top' in Den Haag, niet toevallig vlak vóór de Ka merverkiezingen, is niet niks. Giannakou: „Nederland is een zeer Europees denkend land, en dat wordt door ons, christen-democraten, zeer gewaardeerd. Het moet mo gelijk zijn begin volgend jaar verdere voortgang te boeken op het gebied van de Euro pese samenwerking, de in terne markt en een beter so ciaal beleid. Zeker wat be treft het laatste punt heeft Van den Broek: be sluiten uitvoeren - foto de stem/johan van gurp Nederland een naam hoog te houden. Op de verschillende deel terreinen (milieu, verkeer, landbouw, volksgezondheid) kunnen de betrokken Neder landse vakministers de ko mende maanden hun eigen ballonneljes oplaten. Maar als het over de grote Euro pese onderwerpen gaat - de voltooiing van de interne markt per 1992, de hervor ming van het landbouwbe leid, de verruiming van de parlementaire bevoegdheden - mag volgens minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) niemand overspannen verwachtingen koesteren. Daags na de Europese raad van staats- en regeringslei ders in Luxemburg, door parlementsvoorzitter Pflim- lin als 'één grote deceptie' ge karakteriseerd, kwam hij de Nederlandse pers al uitleg gen dat op nieuwe initiatie ven niet te veel moet worden gerekend. „Het is een going concern, onze voornaamste bezigheid zal erin bestaan uitvoering te geven aan reeds genomen besluiten." In Straatsburg, zetel van het Europarlement, knikt Sir Henry Plumb instemmend: „Er ligt genoeg werk op tafel, nieuwe initiatieven zijn hele maal niet nodig." -En de 60-jarige fractielei der van de Britse Conserva tieven vervolgt: „Wat Neder land allereerst moet doen is voortbouwen op de akkoor den van Luxemburg. Er ligt van de Commissie een wit boek met 300 besluiten die moeten worden genomen voordat de interne markt een feit is. De non-tarifaire bar rières (handelsbelemmerin gen in de vorm van accijnzen en in- en uitvoerrechten - FB) moeten worden doorbro ken, en Nederland zal gecon fronteerd worden met een nieuwe landbouwpolitiek, waarin een betere beheersing van de uitgaven voorop staat. Voeg daar nog bij de toe treding van Spanje en Portu gal, die aan de EG een com pleet nieuwe dimensie geeft - we moeten toch ook afwach ten wat hün eisen zijn, welke verlangens en verwachtin gen zij hebben - en het is dui- delijk dat Nederland de han den vol heeft. Wie daarnaast nog zijn hoop vestigt op nieuwe initiatieven, kan al leen de voortgang op andere, PER 1 januari neemt Nederland voor een periode van zes maan den het voorzitterschap over van de dan tot twaalf lidstaten uitge breide Europese Gemeenschap. Maanden waarin veel moet gebeuren, want de Europese pro blemen stapelen zich al net zo snel op als de landbouwover schotten: de werkloosheid, de stagnerende samenwerking, het falend milieubeleid, om maar eens een paar onderwerpen te noe men. Wat wil en kan Nederland eraan doen? Hoe coöperatief zijn notoire dwarsliggers als Engeland, Griekenland en Denemarken? En welke zaken moeten nu het eerst worden aangepakt? Vanuit Straatsburg geeft, aan de vooravond van het Neder landse voorzitterschap, een aantal Euro-parlementariërs zijn oor deel. VANDAAG DE EERSTE AFLEVERING. Plumb: geen VS van Europa .- foto archief de stem zeer essentiële terreinen maar in gevaar brengen." Binnen de Gemeenschap staat Engeland, met zijn kor date maar tegelijk onverzet telijke premier Thatcher, al gemeen bekend als het groot ste struikelblok op de weg naar een snelle Europese eenwording. Maar Sir Henry Plumb ontkent heftig dat sympathie met de extreme standpunten van zijn hoogst- geplaatste partijgenote hem tot zijn voorzichtige stelling- name brengen. „Neem van mij aan dat de prime minis ter en ik regelmatig flink van mening verschillen over Europese zaken. Maar hoe wel zij meer gelooft in evolu tie dan in revolutie, is zij niet de anti-Europeaanse die ve len in haar zien. En ondanks de menings verschillen die wij hebben - ik spreek haar minstens eens in de maand - ben ook ik geen voorstander van het soort ouernigfit-beslissingen dat mensen als Spinelli (Ita liaans communist, voorzitter van de institutionele com missie van het Europarle ment - FB) ons willen op dringen. De snelheid waar mee hij veranderingen wil doorvoeren getuigt niet van realisme. Wij zullen niet zomaar de VS van Europa worden, moe ten daar ook niet naar stre ven. Als ik in the House of Commons spreek - en in het Deense parlement, de Folke- ting, is dat niet anders - dan besef je weer onderdaan te zijn van landen die een eigen geschiedenis van duizenden jaren hebben. Dat poets je niet zomaar weg." Plumb, aan wiens Euro pese gezindheid in Straats burg niet wordt getwijfeld - „Ik ben al in the early fifty's Europeaan geworden, toen ik als jonge boer van Churchill hoorde dat we deze eeuw op het Europese continent ge noeg oorlogen hadden gehad" - gelooft in tegenstelling tot vele anderen ook niet dat al leen de Europese eenwording hèt antwoord is op de struc turele werkloosheid in de EG, die nu tot rond 11,5 is opge lopen. „De situatie in de VS, Ja pan en Australië is niet an ders. De werkloosheid is, al thans in grote mate, te wijten aan de opkomst van de tech nologie, en zal met eigen tijdse middelen als korter werken moeten worden be streden. Ik ben een boer en heb in Engeland van nabij the drift from the land (trek naar de stad - FB) meege maakt. Maar het was geen drift, het was een push: de mechanisatie maakte arbei ders overbodig. Eerst op het platteland, nu in de fabrie ken. Voorzover de Gemeen schap daar iets aan kan doen, gebeurt dat al. In Engeland heeft zich pas een groot Ja pans bedrijf gevestigd, niet in de eerste plaats vanwege de gunstige vestigingsvoor waarden, maar om toegang te krijgen tot de Europese markt. Ik ben kort geleden in Australië, Nieuw Zeeland en Hong Kong geweest, en daar wordt niet meer gesproken over Engeland, maar over de EG. Dat zijn hele verande ringen, waaruit blijkt dat het de goede kant opgaat." HILVERSUM (ANP) -Dei latingen die ex-defensiemin ter Vredeling in de Haa< Post van deze week heeft daan over het Koninklijk H zijn weliswaar zeer ongebri kelijk, maar strikt formeel I staat er geen bezwaar tegi Vredeling heeft op zh hoof ongeschreven regels overti den. Dat is de mening van pr mr. J.J. Vis, hoogleraar staal recht aan de Rijksuniversita Groningen. „Formeel hei een minister geen zwijgplic over dit soort zaken, maar h is een staatsrechtelijke g woonte dat wat er tussen m Pro Van onze D'66 heeft zijn voorst* langrijke opmerkingen ciale staatscommissie. D moet gekomen aan enkel van de VVD tegen het eer De instemming van de WI plaatst het kabinet opnieuv voor een dringend probleem DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse filmer Joris Ivens (87) is met een ernstige long ontsteking opgenomen in een ziekenhuis in de Chinese hoofdstad Peking. Bij Ivens is ook een hartafwijking gecon stateerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Dagbladen HET totale aantal werkne mers bij de dagbladbedrijven in ons land is in twee jaar met 400 (ongeveer drie procent) ge stegen tot 13.700. Dat blijkt uit een peiling op 1 mei van dit jaar. De gezamenlijke dag bladbedrijven (NDP) melden dit in het december-nummer I van hun maandblad. ff erkloosheid DE werkloosheid onder jonge ren tot 23 jaar is in november "et niet tot onder de 200.000 gedaald. Zij nam met 8900 af tot 200.100, dat is 14 procent la ger dan een jaar eerder. De daling komt geheel voor reke ning van de schoolverlaters, van wie de werkloosheid daalde met 9700 ofwel 9 pro cent tot 92.600. „Ik smeek u bijna: bent u na al Waringen te wijzigen?". Deze erl mai?n°°r9aans als nuchter en sp rw96 vlce~voorzitter van de RS\ row "neermalen gebruikt om d non wan .de Vries ziin naar mei 9 terug te laten nemen. aan p„zulke momenten deed 'Jai aeda?rKerschilli9 en Vlerkant als Da -?J? beweringen in weerwil va formafr vastberaden opererende vervannor k aan haar zlide gek danm9» van minister Korthals decia?en 9erecl_|telijk onderzot hij heSt't' Waarvan hi< tüdens he in ekvfn ,ru9betaald aan de ver. Metdn. heeft gestoken, maa? onderzoek van het Ope ten hat ta meer 9evonden zou ki spend ,te9®ndeel hadden bewe t>eqane 'iu®tl,ie bleek niet veel Ier sitter van rf' Pas nadat het Kanr iad oeataiH6 parlementaire RSV- <amer n!fi i>Ver het tra9e ver|oo Het m stand van zaken ge duidelijk zijn dat eer nari van RQW H nde affaire als verkt ru de vooroordelen neevai£nen9e£s moet men zicb Joor brutaal™ De"Vnes Wegens m< 'ij de onri a Tl9 Van het zwijgrech .ie arroaant0 fn de rechter-co ir nood „r oniets ontziende man Be qem,r^rend bedrijf heeft vei paive te hnn ^ederland bijzone echter 7ai r5en Vries zich zal moeten verantwoorden.

de Stem | 1985 | | pagina 2