Vissers vluchten voor 'drugsbus' Politi Helmut weer in WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 EXTRA OP WOENSDAG= Jaap Lensen geneest mensen op paranormale manier PAPIER VOOR UW PEN Eigen huis WOENSDAG 18 DECEMBi DRUGS EN HOLLANDSE NIEUWE GAAN NIET SAMEN Graskarper maaiboot in torpedovorm HENGEL- RUBRIEK rrUSSEL - De arrestatie en drie anderen, die ervan te zijn van de terreurorgï door de Belgische ministe Gol 'een duidelijke stap strijd tegen het terrorism nister kon gisteren niet arrestatie van het vierta is. INS HERVERKJEZ, Til Manusje van alles in het ongrijpbare HEBT U heel vaak koude voeten? Dan is de kans groot dat uw energie verkeerd zit. Te veel bij uw hoofd, te weinig van onderen. Jaap Lensen, paranor maal genezer en polari teitsmasseur in Alphen, weet er wel wat op te vinden. Een truc, tech niek zegt hij zelf, om die overtollige energie van Door Piet Oosthoek PARANORMAAL betekent 'niet hele maal normaal'. Jaap Lensen (40) uit Al phen zou zich dus bezighouden met het niet helemaal nor maal genezen van mensen. Zelf is hij met zo'n om schrijving nauwelijks ge lukkig. Ook 'normaal-met- een-bijsmaak' gaat er bij hem niet in. Alleen wanneer 'normaal' omschreven zou worden als 'volgens de klassieke me thode van de gewone huis arts' geeft Lensen je gelijk. Want hij werkt bepaald an ders. Wie als nuchtere Neder lander zonder ervaring met het paranormale bij Lensen binnenstapt zit spoedig met zijn oren te klapperen. Ener zijds vanwege de begrippen die hij noemt en als vanzelf sprekend beschouwt (maar die voor de leek nauwelijks iets betekenen), anderzijds nog veel meer wanneer hij voorbeelden noemt van hoe hij mensen heeft genezen of op ander vlak geholpen. Jaap Lensen kan, zegt hij, van alles. Zo kwam er een paar jaar geleden een meisje bij hem binnen dat tijdens haar werk haar hand ver schrikkelijk had verbrand. De blaren stonden erop, het kind verging van de pijn. Lensen: „Ik hield toen mijn ene hand boven die van het meisje en de andere er onder, op enkele centimeters afstand. De blaren verdwe nen, de pijn ging over. Bij haar op het werk waren ze de andere dag vreselijk ver baasd dat ze er al weer was." Dit mag een wonderbaar lijke genezing lijken, voor de genezer zelf is het dat aller minst. Een poging tot een eenvoudige uitleg, zoals Lensen die zelf ook geeft aan de cliënten die voor de eerste keer bij hem binnenstappen. Hij vertelt dan hoe ons li chaam is omgeven door een voor vrijwel iedereen on zichtbare laag van een cen timeter of vijf dikte, die het astrale lichaam wordt ge- noemd, of, in zijn termen, het 'etherisch dubbel'. Daar omheen hangen energievel- den. Daarvan maakt Lensen gebruik. Hij zegt sterk para normaal begaafd te zijn. Die begaafdheid heeft hij ont wikkeld en getraind, waar door hij nu in staat is zijn eigen energie aan te wenden voor anderen. Het lichaam raakt hij niet aan, wel het 'astrale lichaam'. Door zich sterk te concentreren op de kwaal van de cliënt stuurt hij daarheen energie die er voor moet zorgen dat de kwaal verdwijnt. Eerst naar arts Lensen beseft - en be treurt- dat de traditionele medische wetenschap van genezers zoals hij huivert. Dokters aarzelen vaak niet om het woord kwakzalverij in de mond te nemen. Terwijl hij zelf niets tegen dokters heeft, hij heeft ze hard nodig. „De dokters, zeg ik altijd, moeten de diagnose stellen, daar zijn ze voor. Ik behandel niemand die niet eerst bij een arts is geweest." „Maar wij krijgen vaak de 'hopeloze' gevallen. Mensen bijvoorbeeld met een soms al jaren durende rugpijn, bij wie de artsen niets kunnen vinden. Op foto's is geen mankement te zien, de art sen komen er niet uit, en de patiënt krijgt ofwel te horen dat hij er maar mee moet le ren leven, ofwel dat hij niets mankeert. Toch loopt-ie krom van de pijn. En komt dan ten einde raad bij mij of een van mijn collega's." Om zich, zoals dikwijls spottend wordt gezegd, nog wat extra geld uit de zak te laten kloppen. Jaap Lensen is het daarmee uiteraard niet eens. Een behandeling van ongeveer een half uur kost bij hem twintig gulden. Dat is niet duur als het helpt, maar twintig gulden te veel wanneer je wordt be duveld. „Er is wel eens tegen me gezegd dat ik de boel beso demieter, één keer of zo. Toen had het dus kennelijk niets geholpen." „Maar wij zullen ook niet beweren dat we iedereen kunnen genezen, want dat is natuurlijk niet waar. Wat we in veel gevallen wel kun nen, is een slopende ziekte vertragen of stopzetten, of de pijn verminderen." Lichaam en geest Het paranormaal genezen heeft, eenvoudig gezegd, als basisgedachte dat bijna alle ziekten niet alleen te maken hebben met het lichaam, maar ook met de geest. Len sen ziet die twee als een ge heel, een ziekte is niet licha melijk of geestelijk, maar allebei. Met andere woorden, als iemand lichamelijk ziek is, deugt er bijna altijd ook geestelijk iets niet, en an dersom. Nu is dat een inzicht dat gedeeltelijk ook in de klas sieke medische wetenschap wel opgang maakt. Van maagzweren wordt bijvoor beeld wel aangenomen dat ze veroorzaakt kunnen wor den door spanningen. Vol gens Lensen en zijn collega's geldt het bijna altijd. Lensens toverwoord is 'energie sturen'. Overal is energie, alles heeft energie, en het is zaak die juist te ge bruiken. Lensens zegt dat goed te kunnen, zodanig dat hij mensen kan genezen. En voor wie het niet gelooft is er volgens hem maar één middel: „Ervaar het maar, probeer het maar." Lensen is paranormaal genezer, maar samen met zijn vrouw Janny bestrijkt hij een heel scala van 'esote rische' activiteiten. Volgens het woordenboek betekent dat 'voor ingewijden'. De Lensens zien het als te ma ken hebbend met datgene wat er is, maar wat onzicht baar is. boven naar beneden te brengen. Lensen heeft van het ongrijpbare zijn vak ge maakt. Beroepshalve houdt hij zich bezig met 'datgene wat er wel is, maar wat je niet kunt zien'. In een gesprek met Lensen vallen talloze woorden en begrippen waarvan de doorsnee Nederlander geen kaas heeft gegeten. Telkens gaat het om door de we tenschap (nog) niet ver klaarde zaken, die je niet kunt zien. Zegt Lensen: „In prin cipe heeft iedereen pa ranormale gaven, de een wat meer, de ander wat minder. Daar geloof ik niet in, ook niet heilig, nee, dat weet ik zeker." Een verhaal vanuit een verbouwd boerde rijtje in Alphen, waar het ongrijpbare tot de dage lijkse kost van de bewo ners is geworden. - Jaap Lensen: „De dokters moeten de diagnose stellen, daar zijn ze voor Ik behandel niemand die niet eerst bij een arts is geweest Maar wij krijgen vaak de 'hopeloze' gevallen. Mensen bijvoorbeeld met een soms af jaren durende rugpijn, bij wie de artsen niets kunnen vinden." FOTO DE STEM/DfCK DE BOER Ze doen wat aan astrolo gie, houden zich bezig met religies uit het Oosten, maar ook met de Bijbel, met de droom, met de invloed van zon en maan. Hun filosofie is dat het allemaal kleine stukjes zijn van een grote mystieke legpuzzel. Half-trance Van zijn vrouw Janny zegt Jaap dat zij een 'half- trance-medium' is. Haar arm kan in trance geraken en begint dan geheel zelf standig te schrijven, in een handschrift dat niet het hare is. Er komen zaken op papier waarvan zij niets weet, en als de trance over is weet ze niet wat ze heeft geschreven. Janny bestudeert, net als haar man, zo veel mogelijk facetten van het ongrijpba re. Ze geven cursussen en houden lezingen, overal in het land. Sinds enkele jaren heeft Jaap als specialiteit de pola riteitsmassage. De door een Amerikaan uitgevonden theorie die daarachter zit, is dat zich in het lichaam twaalf polen bevinden, waartussen vrijuit energie moet kunnen stromen. Doordat in het onderbe wustzijn van mensen iets niet goed zit, kunnen blok kades ontstaan, die maken dat iemand zich niet lekker voelt, en die soms tot uiting komen in lichamelijke klachten. De stelling is dat een mens die energiestromen onbe wust beïnvloedt. Koude voe ten bijvoorbeeld kunnen veroorzaakt worden doordat iemand onbewust zijn ener gie te veel op zijn hoofd mikt. „Polariteitsmassage", zegt Jaap, „is het verbinden van die polen, waardoor de ener gie beter kan stromen. Dat kun je bewust doen. In een cursus leer ik de mensen technieken om blokkades op te heffen. Iedereen kan leren om er bewust aan te wérken in evenwicht te komen, om zich lekkerder te voelen." Ook hier weer: „Ik geloof dat niet, ik weet het zeker, ik heb het ervaren. Niemand hoeft dit te geloven. Probeer het maar, ervaar het maar. Het werkt." Lensen is, zo blijkt uit zijn woorden, een manusje van alles waar het gaat om het ongrijpbare. Hij vertelt hoe hij mensen kan helpen een examen goed af te leggen. Examen „Ik word wel eens opge beld door een kennis die bij voorbeeld rijexamen moet doen en daar erg tegen op ziet. Het enige dat ik dan moet weten is het tijdstip van dat examen. Als ik zo iemand goed ken heb ik er niks bij nodig, zoniet dan moet ik een foto hebben. Een minuut of vijf voor dat exa men neem ik die foto voor me om me daarop sterk te concentreren. Zo stuur ik een poosje energie. Dat helpt, zo iemand begint ster ker en rustiger aan het exa men. De afstand tussen hem of haar en mij speelt daarin geen enkele rol." Jaap Lensen geeft toe dat het allemaal zweverig over komt, en doet naar zijn zeg gen zijn best om dat te be strijden. „Wij willen niet gaan zweven, maar we wil len ons ook niet afsluiten voor wat er is. Natuurlijk, wat wij vertellen is ónze waarheid, ónze ervaringen. Mensen hoeven van ons niets aan te nemen. Ze moe ten maar zien hoe hun waarheid strookt met de on ze." DE Vereniging Eigen Huis is wel wat laat begonnen met het publiceren van het on recht dat de huizenbezitter wordt aangedaan. Dagblad De Stem heeft daar een zeer goed artikel over gepubli- ceerd. Over de verschillen in miljarden uitgedrukt zal it verder niet ingaan. Had de vereniging Eigen Huis haar leden niet beter en vroeger kunnen voorlichten? Mis schien had de vereniging dan niet zoveel leden gehad, maar waren meer mensen van veel ellende bespaard gebleven, want zodra iemand met een eigen huis zijn werk verliest, wordt het huis een onderpand. Een| krediethypotheek ligt op loer. Dhr. Geers schreef papier voor uw pen dat zo'n| hypotheek tussen de 10 30.000 gulden ligt. Uit eigenl ondervinding weet ik dat men mag spreken van 10 tol 70.000 gulden. Hierover wordt door de vereniging! Eigen Huis niet gesproken) Een andere vereniging met name De Belangenvereni) ging Behoud Eigen Woning) weet hier beter over mee w praten. Al meer dan vier! jaar vecht deze vereniging pro deo tegen het onrecht) wat deze mensen wordt aan gedaan. Helaas schamen! vele mensen die met krediethypotheek wordetil opgezadeld zich hiervoor en durven niet naar buiten te treden met hun probleme: bij de Belangenvereniging aan te kloppen. Het begrip dat de regering niet voorti| heeft, vindt u daar wel. de regering is een kredie-] thypotheek straks een g inkomen, 8% rente van middeld zo'n 40.000 gulden) van x personen is mooi mee gepakt. Hoe deze personen dit op moeten brengen wordt er nergens bij verteld] Een staatssecretaris zei eens voor de radio, dat hij daar over niet wakker kon liggen.1 De mensen met een kredie thypotheek liggen vele nachten wakker, te vechter, met hun problemen waar ze] nooit uitkomen. Vindt immers werk, dan begint] nieuwe ellende: 4% aflosser] 8% rente. Nooit zullen de: mensen de vruchten pluk ken van hun werken er spaarzaam leven. Het eer zo trotse bezit is nu een brr ellende geworden. Maar wit van de regerenden zal dit ooit begrijpen? Bergen op Zoom P.A. Nefs Door Paul de Schipper VANGSTBEPERKING is niet het enige probleem van de Scheveningse vissers. Sinds drie jaar zitten ze opgescheept met de Haagse methadon-bus. Twee maal per dag staat het voertuig op de kade ter hoogte van het hospitaal-kerkschip De Hoop. Geconcentreerde hulpverlening moeten ze in Den Haag gedacht hebben. Ondertussen dreigen boze vis sers om de 'drugsbus over de muur te rijden'. Sommigen hebben al een andere haven opgezocht om dat hun schepen in Schevenin- gen niet meer veilig zijn. De methadon-bus, een voorbeeld van een grote stadsprobleem dat weggeduwd wordt naar een kleine gemeenschap: Drugs en Hollandse nieuwe gaan niet samen. „De junkies zitten in Den Haag, niet bij ons", vinden de Scheveningers. De boordapo- theek van het hospitaalschip De Hoop heeft al tien keer be zoek gehad van verslaafden op zoek naar morfine. Sinds 1982 is het aantal inbraken in de het havengebied vervijfvou digd. „Oh meneer, is uw auto radio gestolen. Dat is derde nog maar vanmorgen. Hoe is uw naam?" In de haven deinen een paar kotters. Over de hele lengte van de kade ligt een enorm net. Het is het tuig van een hektrawler, groot genoeg om er de hele haven in te vangen. Een paar mannen, nettenboe- ters, zijn in de weer met touw werk. Op het achtergrond sta pels lege viskisten en de aan eengesloten gevels van de vis- verwerkende bedrijven: lood sen en koelhuizen. Dit is de dagelijkse halteplaats van de Haagse methadon-bus: het hart van het Nederlandse vis serij-gebeuren als junkie-ge doogzone. De Scheveningers die aan de netten werken pra- De commissie 'Standplaats Methadonbus' adviseerde B en W. Het visserij-bedrijfsleven zag zich overstemd door buurtbewoners. Leenman „Die mensen denken allemaal: als ie maar niet bij mij op de stoep staat". Bezopen De methadon-bus in Scheveningen. ten er liever niet over: „Schei uit man, niks als ellende zie je hier voorbij komen. Waarom houden ze dat niet in de stad?" „Was dat nou?" zeiden ver baasde Urkers toen de metha don-bus drie jaar geleden voor 't eerst aan de haven ver scheen. Nieuwsgierig parkeer den ze hun doorgaans ruimbe meten auto's naast het voer tuig en bekeken de clientèle, voor het merendeel kleurlin gen. Dat waren ze op Urk toch niet gewoon! Een rij van ver slaafden, door de tram van lijn 11 afgezet in Scheveningen, halte Duinstraat, eindpunt van een trieste twee-maal- daagse pendel. Zelfmoord „Watje er al niet voor tone len ziet", zegt ere-voorzitter L.W. Leenman van de Scheve ningse redersvereniging „suk kels, maar ook pooiers in een slee van 'n auto met twee hoe ren erbij. Die komen even hun slokje methadon halen en hup, dan gaan ze weer achter de ra men in Den Haag en dan zelf moordpogingen. Eentje pro beerde het met een meertouw van De Hoop". Zoals de Urkers zo reageer den andere vissers. Texelaars en de mannen 'van de zuid' wier geestbeïnvloedende con sumptie zich beperkt tot een pilsje en op z'n tijd en af en toe een jonge klare. Ze zeiden: „Ach, nou ja", brachten hun vis naar de afslag en gingen weer naar zee. Dat veranderde snel. Iedere trawler heeft red- dingvlotten aan boord die ver plicht voorzien zijn van medi cijnen en pijnstillers waaron der morfine. Met de komst van de metha donbus werden de vlotten keer op keer geplunderd door ver slaafden. Een aantal vissers uit Arnemuiden, Goedereede en Tholen is inmiddels uit de Scheveningse haven vertrok ken. Ze 'marten' nu bij de vis- afslag in Vlissingen of in Co- lijnsplaat. En zo heeft de me thadon-bus z'n weerslag op de plaatselijke economie. Op de wal ging het al niet anders. Kleine criminaliteit en vandalisme is ingeburgerd ge raakt in het Schevenings ha- - FOTO WIM DEN HEYER vengebied. De visverwerkende bedrijven hebben speciale in- braakbeveiligings-apparatuur moeten installeren, een eis van de verzekering. De Scheve ningse haven valt nu in de ca tegorie 'verhoogd risico'. Een van de visserij-ondernemers: „Je krijgt van die vreemde vo gels in je kantoor. Je moet er mee uitkijken, want ze hebben dikwijls nog messen bij zich ook. Laatst stond er eén onder aan de trap. Ik vroeg wat ie kwam doen. Hij zegt: Ik wil even wateren en het leek me wel gezellig hier, want de deur staat open". „Als je nagaat dat Scheve ningen nog geen vijf metha- don-gebruikers kent en Den Haag zo'n 1500 dan is het toch te gek om los te lopen. Het is een typisch voorbeeld van be stuurders die een probleem ver uit de buurt willen hou den. Ze dachten: doe maar aan de haven. Dan heeft niemand er last van, maar zoals het er nu voorstaat is de zaak op z'n Hollands gezegd belazerd en wij zijn bedonderd door de WD-wethouder hier in Den Haag"zegt Leenman. „Het aantal inbraken is met zeshonderd procent toegeno men", vertelt Leenman verder. Die lui kunnen kunnen drugs niet van hun uitkering kopen. Kijk, aan de ene kant zijn het zielige mensen, patiënten, maar aan de andere kant zijn het pure inbrekers. Als je dat weet dan is het toch bezopen om zo'n bus hier neer te zet ten". Alternatieven? Leenman: „Die hebben we aangeboden. Zet die bus 's winters aan het strand. Daar kan niemand kwaad doen en als het koud is, zie je daar toch niemand. Weet je, bij slecht weer is de haven juist een toeristische attractie. Met bussen vol komen ze; En gelsen, Duitsers en Amerika nen, zo van de Keukenhof. Ze fotograferen zich lam, nee niet de kotters, wel die methadon- bus". In december, tegen de kerst dagen, ligt de Scheveningse vloot binnen. Voor die tijd moet de methadon-bus weg zijn vindt het visserij- be drijfsleven. Niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. De Scheveningse reders gaan een beroep doen op de Tweede Ka mer. Voor dat de zaak esca leert", aldus Leenman, „die vislossers en zeelui zeggen: rij 'm maar de haven in, een loze kreet misschien, maar onder schat ze niet". De Scheveningers die aan de haven werken bevestigen zijn: „De beste oplossing voor die bus en goedkoop meneerge woon dumpen die handel, de haven in en klaar is Kees". ENKELE jaren geleden werd in Nederland, na uitgebreide proeven door de OVB, een nieuwe vissoort geïntrodu ceerd, de graskarper, volle dig ook wel Chinese graskar per genaamd. Deze «is, waar van het voornaamste ken merk hierin bestaat, dat het een planteneter is, staat al sinds de invoering ervan ter discussie. 'Milieuvervalsing' roepen natuurvrienden; zij vrezen een aantasting van ons mi lieu, zeg maar de flora en fauna in en langs het water. Immers de vis is bij ons een vreemdeling, maar zijn kar pers (vroeger door monniken gekweekt) en snoekbaars (naar ons land afgezakt via de Rijn) dat ook niet? Wei nigen zullen beweren dat die vissoorten er NU niet zouden mogen zijn. Toch ligt het met de graskarper ietwat an ders. Graskarpers planten zich in onze wateren NIET voort. Zelfs in de rivier de Amoer, waar ze oorspronkelijk van daan komen, heeft men nog steeds niet kunnen ontdek ken wanneer en waar precies de graskarpers hun bruiloft houden. Vanwege de eigen aardige karaktertrek in grote hoeveelheden planten te kunnen consumeren (planteneters hebben immers vaak grote hoeveelheden no dig) bestond voor deze vis grote belangstelling van al les wat in ons land met de beheersing van de water stand in polders te maken heeft. Door overbemesting (eutrofiëring) groeien de wa terplanten haast de sloot uit en gaat het verlandingspro- ces, mede door gebrek aan onderhoud van onze polders loten, in versneld tempo ver der. Dat zulks niet bevorder lijk is voor de doorstroming van het polderwater naar de punten waar men het water uitslaat, is wel duidelijk. Het waren dan ook de ivater- schappen, die het nut van de graskarper scherp in het oog hielden. Immers een vissoort die 'voor niks' sloten schoont in plaats van mechanische middelen (slotenmaaiers, maaibaten, kranen) of erger nog, chemische (die uiter aard zeer milieubelastend zijn en niet selectief) is mooi meegenomen. Bovendien ook in sportvisserijkringen had en heeft men grote belang stelling. De OVB (Organisa tie ter Verbetering van de Binnenvisserij) kon aan de slag. Hoewel vrij ruim voor handen, -de kweek van graskarpers en ook de groei ervan in onze wateren is een daverend succes-, mag gras karper niet zomaar in elk water worden uitgezet, inte gendeel zelfs. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft een aantal zeer strenge normen opgesteld waaraan een water, maar ook de be heerders van dat water moe ten voldoen. Zo moeten zoge naamde graskarperprojecten volledig afsluitbaar zijn, dus voorzien van hekken of an dere keringen. De graskarper mag niet ontsnappen. Zo kunnen dus sierwateren, poldergebieden enz., mits na aanvraag goedgekeurd, voorzien worden van gras karper. Daarbij hanteert men een norm van een aan tal kilo's per hectare hetgeen op het ogenblik, zo meen ik, 100 kilo bedraagt. Dat lijkt niet veel maar pas op.' Gras karpers slagen er namelijk in binnen enkele jaren een aantal keren 'over de kop' groeien. Dat wil zeggen del vissen slagen erin elk jaar helemaal of bijna van ge-\ wicht te verdubbelen. HSV Alkmaar en Omstre 1 ken in Noord-Holland tiffi] een van de eerste visvereni gingen die toestemming ver-\ kregen om een grootschahl] graskarperproject uit te voe ren. Bij het af vissen van ee»| van hun wateren, de Zuider vaart, bleek jl. zaterdag hoe] enorm deze karpers waren j gegroeid, werkelijk supers- lanke torpedovissen, onge-l looflijk mooi, sterk, groot e»[ gezond. Daarbij bleek de iiiil erin te zijn geslaagd «rel twee pond bij uitzetting i«| 1981 te zijn uitgegroeid la1] vissen van meer dan acW| pond met een lengte van cm. Acht pond dynamiet, zc| verzekerde een graskarper- visser ons. Met zulke «isse«| (liefst 180 in 1 regentrek ore: 150 meter water), ben je u* een stief kwartiertje in weer. Ze worden gevangc'i aan de grote broodvlok wel op een manier die karpervissen niet ongebruij kelijk is, maar wel wciniS wordt toegepast. De broofl- «lok wordt voorafgegaan door een schuifloodje. Mt'\ trek de vlok daarmee es'] eindje onder water. Boven dien vist men haast uitslaij tend op warme zomerdage'f tegen de rietkanten en uit het zicht. Eenmaal gehaakt geeft *1 graskarper pond voor pa^l aan een uitstekende sporWl te zijn. Alle graskarpe15] moeten overigens worden f ruggezet. Zij mogen rm worden behouden of Wj voerd zonder speciale tot-, stemming van het minisF rie. Vreemd genoeg zin graskarpertjes wel verkrijl' baar in aquariumwinkels! I Graskarper blijkt dus alleen een nuttig biologie'! bestrijdingsmiddel te zijn Ö'j kunt ze in het water zette"] waar dat nodig is) maar oo f nog een geweldige sportt# zij het met de nodige restnc] ties. Waterschappen sportvisserij - organisaties kunnen daar geen faunave' j valsing inzien. Van onze corresj. De politie veronderstelt ech waar een gevoelige slag is toe aanwijzingen te hebben dat 1 reurgroep represaille-acties hiermee zijn gisteren opnieuw repolitiekorpsen in België in raatheid gebracht. Bij huiszoekingen die vorige nacht en gisteren werden ge- gei daan in Namen, Charleroi en tw< Brussel, heeft men op enkele do< plekken valse papieren en hei kladjes voor nieuwe CCC- dei pamfletten gevonden. In wat zij minister Gol 'het samen- Ca: zweerdershol' in Charleroi dei noemde, een herenhuis waar del twee van de vier verdachten, in Didier Chevolet (30) en de set vrouw Pascale Vandegeerde vo (28), woonden, werden docu- da menten gevonden, die verband uil houden met reeds gepleegde na en geplande aanslagen. De po- aff litie wilde bevestigen dat een Be drukpers is ontdekt in een stu- zoc dentenkamer in Salzinnes, die gr< gehuurd is door een vrouw, die bu zei medewerkster te zijn van in. de Franstalige radio en televi- tai sie-organisatie RTBF. de Volgens minister Gol zitten ha nu vijf mensen, verdacht van tie 'bendevorming met misdadige ga opzet', achter slot en grendel, en De vijfde is de 40-jarige Chan- ha tal Paternostre, een psycho loge die al vier maanden in rei voorarrest zit, nadat zij gear- Co resteerd werd wegens haar rol ga in de militante Franse groep ov Action Directe. Tot dusver da heeft zij geen enkele bekente- tei nis gedaan. Ook de vier in Na- og men gearresteerden hebben ca: tot nu toe gezwegen. „Alleen wi Carette heeft toegegeven Ca- w; rette te zijn", aldus minister va, Gol gisteren. De vier zijn in de bi; Brusselse gevangenis, waarin pl< [zij vanuit Namen zijn overge- de bracht, 'op secreet gesteld', m< wat wil zeggen dat zij tot don- he derdag met niemand, ook geen vis advocaat, kontakt mogen heb- zei lo< 80NN AFP/ANP) - Ruim een jaar vóór de Westduitse ver kiezingen is het politieke per spectief aanzienlijk verbeterd voor Helmut Kohl en zijn coa litieregering van christen-de- nocraten en liberalen. Twee verschillende gebeur- enissen hebben de kans ver droot dat zijn kabinet door kan regeren na de Bondsdag- Verkiezingen die in januari of februari 1987 gehouden wor den. De precieze datum is nog "tiet vastgesteld. De eerste meevaller voor *1 iohl is de radicalisering bin- s® hen de gelederen van de Groe- nen. Op het congres van de -■ |Groenen versterkten de 'fun- d| damentalisten', die gekant zijn tegen een coaltie met de so- kJ fiaal-democratische SPD, hun dl invloed in de leiding van de nl li| Bijgevolg voorspelt een neerderheid van de waarne- ners de Groenen een dramati- nq sche daling in de kiezersgunst. J Men houdt serieus rekening v| met de mogelijkheid dat zij dè Met in de nieuwe Bondsdag Va terugkeren. Dit is het geval als p] [Ze niet boven de kiesdrempel Va" 5 procent blij ven. V<1 De tweede positieve ontwik- v| Reling voor Kohl is de daling P» de Publieke waardering P°or zijn uitdager Johannes Bau, de premier van Noord- V( pjn-Westfalen die zondag tij Unaniem gekozen is tot aspi- n] ^[''"ïiondskanselier voor de li Door een aantal kort ge- w j^en ingenomen standpunten m 'w a u 0611 minder toege- S1 W)d en degelijk hervormer te Nn dan men begin van de zo mer nog dacht. dj Eerder dit jaar slaagde Jo- nnes Rau er in de absolute ^frd®rheld van de stemmen rl Uer, a j in Noordrijn-Westfa- bestaat met de meeste It,,. °ners van de Duitse Bondsrepubliek. Maar het is üe d uit«esl°ten dat hij in Bondsdag de absolute zal T erhei(l behaalt. En die knvón1 nodig hebben, wil hij llpiH„ gin 1987 als regerings- j. kunnen aflossen. ap e opiniepeilingen schatten ng van de SPD mo- ■enteel op 42 procent. De Bona^a"' die bij de jongste 56 i~dagverkiezingen nog op ken rv?Cen*.'wanien> beschik - die ^ogel'ik over de aanhang ferenc aU over de magische r| de ,,Z0". doen komen. Maar oeialistische kanseliers-

de Stem | 1985 | | pagina 4