even UITBLAZEN Raadsel waarom Carette zo lang in vrijheid bleef Kabinet herstelt na drie maanden misgreep Mitterrand leidt persoonlijk campagne Franse socialisten Top ma geld na; eigen r< KON SUM, Prettige feestdagen B1BMM ■ACHTERGROND1 WERD KOPSTUK TERREURORGANISATIE CCC 'BESCHERMD' DEEL WAO-ERS EN WWV-ERS MAG TERUG NAAR PARTICULIERE MAATSCHAPPIJ WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 ONGEBRUIKELIJK INITIATIEF VOOR EEN FRANSE PRESIDENT WOENSDAG 18 DECE DE VRIES HOUDi WIM KOCK ONDANKS de jaar lijkse schrik van wege de kosten, on danks de met gezond Hol lands kruideniersverstand uitgesproken bezwerings formules als ,,'t is zonde van 'I geld, we moesten 't afschaffen, want 't is toch eigenljk onzin-, ondanks dit alles groeit ook de uitgaande stroom kerst- en nieuwjaarskaarten met de binnenkomende vloed mee. Het oude netwerk, opge slagen in het steeds beduimel der rakende adressenboekje groeit nog steeds en bij de zwel lende stapel kerstpost in de tin nen schaal (hangt u die kaarten nog steeds aan rode linten te gen de muur?) voegen zich nieuwe netwerken in opbouw: de vriendenkringen van de groot geworden, maar nog thuis bivakkerende kinderen. Mijn vrouw en ik kopen de kaarten de laatste jaren cen traal in. Een kennis lijfde ons ooit gedienstig in bij de Zonne bloem en geen sterker trouw dan slordige trouw. Bij de Zon nebloem bestellen we dus onze kaarten. Persoonlijk vind ik UNICEF net ietsje sjieker. Ik kan ook vrij nauwkeurig voor spellen van wie we UNICEF- kaarten en van wie we Zonne bloem-kaarten zullen ontvan gen. Deze week kwam er, naar verwachting, een van de Zon nebloem binnen, een dubbele met een klapwiekende uil erop. Gelukkig herinnerde mijn vrouw zich dat ze precies zo'n zelfde kaart net in een envelop had gestopte, voorzien van het adres van de afzender van de uil. Als zoveel mensen bij de zelfde instanties hun kaarten kopen is het onvermijdelijk dat twee krek dezelfde mekaar kruisen, maar als je het voorko men kan, doe je het. Het is echt een rage. Vroe ger, toen alles anders was ging het er bescheidener toe. Ik her inner me dat mijn ouders met nieuwjaar visitekaartjes ver stuurden met Z.N. in de linker bovenhoek. Zalig Nieuwjaar. Hoeveel er dat waren weet ik niet meer, maar in elk gaval niet van die stapels zoals wij nu hebben klaarliggen wanneer de jaarlijkse korvee geklaard is. Visitekaartjes sturen vind ik nog steeds een beetje deftig. Vooral nu bijna niemand ze nog gebruikt voor kerstgroeten, verzend ik ze graag. Ik grijp m'n kans als we kerstkaarten tekort komen of als er kaarten binnenkomen van mensen die we zelf vergeten zijn. „Ik stuur wel gauw een visitekaartje", zeg ik dan opgewekt. Hoe kom ik ook anders van die dingen af? Is die kerstpost echt onzin? We overdrijven misschien, maar is het onzin? Soms delibereren mijn vrouw en ik over een oud adres in het boekje. Zullen we me vrouw S. nog een kaart sturen? Mevrouw S. zien we nooit. We waren eigenlijk kennissen van haar man en die is al vijf jaar dood, misschien wel lan ger, de tijd gaat immers snel. Waarom zouden we mevrouw S. kaarten blijven sturen. Maar dan herinneren we ons hoe ze elk jaar onze kerstpost beant woordt met wel iets méér woor- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? den dan de voorgedrukte wens. Mevrouw S. krijgt haar kaart. Dan heb je J., een oude dienstmakker. Sinds 1956 heb ben we elkaar nog één keer ge zien. Dat is ook weer minstens 20 jaar geleden. Maar jaar in jaar uit viel zijn kerstkaart als eerste, minstens een week voor de andere uit, in de bus. „J. is er weer", zeiden we dan tegen mekaar. Twee jaar geleden ver anderde J. van taktiek. Hij ging blijkbaar afwachten of ik het uit mezelf op zou brengen hem een kaart te sturen. Ik bracht het op en prompt kwam zijn antwoord. Heeft het zin, zo'n jaarlijkse uitwisseüng van le venstekens tussen twee mensen die, ondanks auto's en tele foons, nooit moeite doen om met elkaar nog eens aan de praat te raken? Ik weet het niet. Ik zou J.'s kaart missen. Dat wel. Of het oude echtpaar in En geland. Vijfentwintig jaar gele den emigreerde hun zoon, enig kind, naar Nieuw-Zeeland, waar hij blijkbaar geen goud aanboorde, want hij kwam nooit met verlof naar Enge land. We ontmoetten het echt paar regelmatig op ons vakan tieadres en daar verheugden ze zich in de jaarlijkse groei van onze zonen, een beetje verlegen en daarom van een afstandje opa en oma spelend. Zij wat knorrig en hij op een plagerige manier. Zij werden te oud voor die vakanties en wij wilden wel eens ergens anders heen. Af en toe, als we in de buurt zijn, wippen we even bij ze binnen en zo konden ze er toch nog ge tuige van zijn hoe onze zonen eerst hen en vervolgens mijn vrouw en mij boven het hoofd groeiden. Die mensen krijgen natuurlijk ook een kaart. Zo staan er nog wel meer in het adresboekje. De missionaris in Ghana; een oude tante in het klooster; je ouders, die je mis schien wel, misschien niet ziet omdat ze de kerstdagen bij een van de andere kinderen door brengen; vrienden en kennissen uit een andere periode van je (even, die je misschien nooit meer ziet, maar met wie je het contact niet definitief wilt ver liezen. Iedereen zal wel een der gelijk adressenlijstje hebben. Kaarten uitwisselen met fa milieleden en vrienden die je regelmatig tegenkomt, die je straks tegen het lijf loopt op nieuwjaarsrecepties of kerstvi sites, is misschien wat overdre ven. Maar als je toch bezig bent, neem je die even mee. Bo vendien: wie kaarten wil ont vangen moet er ook sturen en per slot van rekening is de jaar lijkse stapel kaarten de zacht kietelende maatstaf van je ken nissenkring. En wie zegt niet graag dat hij een grote vrien denkring heeft? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41,© 076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: j 23,60 per maand; 68,06 per kwartaal of j 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RankrpIfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Aad Jongbloed HET is een raadsel waarom het zo lang ge duurd heeft eer de Bel gische justitie de hand wist te leggen op Pierre Carette, die algemeen gezien wordt als een van de kopstukken van de terreurorganisatie CCC, verantwoordelijk voor 27 bomaanslagen in iets meer dan een jaar. Was er sprake van protec tie, zoals het franstalige weekblad 'Pourqoi Pas?' on langs suggereerde? De feiten logenstraffen die veronder stelling niet, want Pierre Ca rette heeft op miraculeuze wijze vele malen de dans we ten te ontspringen en gezien de vrij eenvoudige wijze waarop men hem uiteinde lijk in de boeien kon sluiten kan Carette zich er niet op beroemen zorgvuldig met zijn vrijheid te zijn omge gaan. Carette werd geboren op Een niet gedateerde foto van Pierre Carette die op eenvoudige wijze heel lang op vrije voe ten kon blijven. - fotoap 21 september 1952 in Charle roi. Zijn vader was ambte naar bij de Vreemdelingen dienst, die onderdeel uit maakt van het Bestuur van Openbare Veiligheid. Als Ca rette 15 jaar is verhuist het gezin naar Brussel, waar zo wel Pierre als zijn broer Henri na de middelbare school gaan studeren aan de ULB (Universite Libre de Bruxelles). Pierre houdt de studie snel voor gezien, maar hij blijft in studentenkringen een bekende figuur als poli tieke agitator, verbonden aan trotskistische, maoïstische en andere extreem-linkse krin gen in de Belgische hoofd stad. Midden in de jaren '70 ves tigt hij zich als drukker (drukkerij De Rode Kommu- ne) in de Brusselse gemeente Sint-Gillis. Hij drukt niet al leen voor uiterst links, maar ook voor alle mogelijke ex- treem-rechtse splinters. On danks het feit dat Carette zich hiermee enigszins ver dacht maakt, kan hij ook of ficiële politieke partijen tot zijn clientele rekenen, zoals twee franstalige Brusselse partijen en de Waalse Parti Socialiste. Die relatie zou, zo wordt in sommige kringen aangenomen, bepalend zijn geweest voor het feit dat Ca rette, hoewel al lang van ter rorisme verdacht, zo lang buiten schot kon blijven. In 1978 is Carette een van de leiders van de Belgische beweging, die openlijk haar steun betuigt aan de Rote Armee Fraktion en in 1979 wordt zijn naam openlijk ge noemd als een van de daders van de aanslag op generaal Alexander Haig, toen opper bevelhebber van de NAVO- troepen in Europa. Als uitge ver van het blad Subversion roept Carette op tot gewa pend verzet en hij publiceert lessen in het vervaardigen van explosieven. In april 1981 richten Ca rette en enkele anderen, on der wie andere gearresteerde CCC-verdachten als Didier Chevolet en Pascale Vande- geerde een stichting op, Les Ateliers Graphiques, die met een nieuw tijdschrift komt, Ligne Rouge, dat Subversion vervangt en gedurende de af gelopen maanden de spreek buis is van de CCC. Tot dus ver kunnen Carette geen harde strafbare feiten aan gewreven worden, maar dan komen feiten, die inderdaad merkwaardig genoemd kun nen worden. In de zomer van 1979 wordt hij samen met een zekere De Laever in Zwitserland aan gehouden wegens de aankoop van een grote hoeveelheid wapens. Na tussenkomst van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt het tweetal zonder proble men vrijgelaten. In 1980 wordt hij gearres teerd als hij pamfletten uit deelt namens de Internatio nale Communiste Combat- tante, waarin opgeroepen wordt tot gewapend geweld. Hij wordt vrijgelaten. In augustus 1982 is Carette betrokken bij een zwaar auto-ongeval in Frankrijk. Hij bevindt zich in het gezel schap van Nathalie Menig- non, een van de leidsters van de terreurgroep Action Di recte. In de wagen worden 15.000 pamfletten gevonden van de Action Directe, waarin - weer - opgeroepen wordt tot geweldadig verzet. Carette gaat vrij uit In maart 1984 wordt Ca rette in Brussel gearresteerd samen met de Action Di- recte-leiders Menignon, Jean-Marc Rouillan en Régis Schleicher. Zij weten een po litieman te gijzelen en ont snappen. De zoekactie naar Carette wordt gestaakt. In juni 1984 duikt Carette onder en op 2 oktober volgt de eerste van de 27 CCC-aan- slagen. Pas twee weken geleden besluit justitie Carette offi cieel op te voeren als ver dachte leider van de CCC. Pas dan ook hanteert men het eenvoudige middel tot opsporing: het tonen van zijn foto op televisie. Pikant detail is wel dat de broer van Pierre Carette, Henri, een geheel andere weg is gegaan. Na een poosje als advocaat te hebben gewerkt, werd Henri beroepsmilitair. Hij is nu kapitein bij het eer ste bataljon para-troepen in Diest. Sinds kort is broer Henri mede-verantwoorde lijk voor het bewaken van gebouwen, die het mogelijke doelwit zouden kunnen zijn van de CCC. Van der Reijden: misgreep hersteld. - foto de stem/johan van gurp Door Pi eter Eggen MET gepaste schaamte heeft staatsse cretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) voorlopig een einde ge maakt aan een hoop ergernis voor uit keringsgerechtigden en ziekenfond sen. Afgelopen vrijdag stemde het ka binet eindelijk in met een regeling die het WAO- en WWV-ers met een aan vullend pensioen of andere inkomsten mogelijk maakt terug te keren naar hun particuliere ziektekostenverzeke ring. Voor ongeveer 30.000 Nederlan ders komt daarmee klaarheid in een vreemde zaak. Eind september sloeg het VVD-Tweede Kamerlid Nijhuis alarm. Een groep uitke ringsgerechtigden werd door een bestuurs maatregel in een klap uit hun particuliere verzekering gegooid en vanaf 1 oktober via het ziekenfonds verzekerd. De hele operatie is het onbedoelde gevolg van de verlaging van de uitkeringspercenta ges. Die werden verlaagd van 75 naar 70% van het dagloon. Een aantal mensen met een WAO- of een WWV-uitkering (eventueel met een aanvullend inkomen) kwam daardoor beneden de ziekenfondsgrens (ƒ48.100 per jaar) en moest daarom het ziekenfonds in. Vele duizenden die met de maatregel te maken kregen waren verbaasd. Waarom nu ineens het fonds in? Voor sommigen bete kende de overgang bovendien een hogere premie. Kort en goed: verwondering alom, ook bij de ziekenfondsen, die met vragen werden bestookt die ze niet konden beant woorden. In de Tweede Kamer werd intussen Van der Reijden aan de tand gevoeld over zijn be stuursmaatregel. Hij gaf toe dat er een onbe doeld effect was opgetreden. De Kamer dwong hem beterschap te beloven. Nog vóór de jaarwisseling moest er een oplossing ko men. Met spoed werd de Ziekenfondsraad om een advies gevraagd en dat lag er binnen een maand. De raad was duidelijk: Laat de mensen om wie het gaat de keuze of ze ja dan nee in het fonds willen blijven. Van der Reijden had van de particuliere maatschappijen al de toe zegging dat zij hun voormalige klanten (van wie er velen hun particuliere verzekering voor alle zekerheid maar aanhielden, met alle kosten van dien) tegen dezelfde voor waarden zouden terugnemen. In het kabinet is daarna nog een poos ge stoeid over de vraag of deze mensen terug mogen en onder welke voorwaarden. In deze politieke afweging kwam de eeuwige discus sie weer boven wat inkomen is. Is dat alleen de uitkering, of moeten andere inkomsten meegeteld worden en voor welk deel. De So ciaal-Economische Raad (SER) is al tijden bezig om over deze vraag een advies op te stellen, maar ook dit hoge college komt er niet uit. Van der Reijden heeft nu feitelijk gekozen in deze discussie en besloten dat niet alleen de uitkering meetelt, maar ook de nevenin komsten. Want iedereen die door de samen telling van deze inkomsten boven de zieken fondsgrens uitkomt (hoewel de uitkering al leen eronder ligt) vliegt het fonds weer uit. Wie alleen een uitkering heeft keert niet te rug, want dan ligt het inkomen onder de zie kenfondsgrens door de verlaging van het uit keringsniveau. Tot slot heeft het kabinet besloten deze groepen uitkeringsgerechtigden niet de vrije keuze te laten. De reden is simpel: als we hen de keuze laten, moeten we alle ziekenfonds verzekerden de vrije keuze geven. Dat zou betekenen dat het verplichte ziekenfonds vrijwillig zou worden. En het is bekend dat het kabinet iets tegen vrijwillige zieken fondsverzekeringen heeft. Die worden opge doekt. Blijft nog één probleem over. Er zijn men sen die dubbele premie hebben betaald; zo wel ziekenfonds als hun oude particuliere maatschappij. Met de ziekenfondsen wil het kabinet nog praten of die 'te veel' betaalde premie terug kan worden gegeven. Als ook dat heuveltje genomen is, is er een einde gekomen aan drie maanden bureau cratisch mistasten. Door Bob van Huët „NATUURLIJK, de Fransen zijn vrij om te stemmen op wie ze wil len. Maar het zou erg jammer zijn als ze zich zelf straks hun sociale verworvenheden ont zeggen... Ik hoop van harte dat de meerder heid die straks gaat re geren dezelfde is als vandaag." Met een dramatische va riant op de 'goede keuze', die zijn voorganger Giscard de kiezers in 1978 op het hart drukte, heeft president Mit terrand het Franse volk dit weekeinde gevraagd om een „bonne réflexion". Hij hoopte daarmee te bereiken dat de Fransen nog eens goed bij zichzelf te rade zouden gaan alvorens straks in maart (en alle opiniepeilingen voor spellen dat) de socialisten naar huis te sturen en een nieuwe rechtse meerderheid te kiezen. Mitterrand was „als de Fransen dat willen" bereid met rechts te regeren, maar veel verstandiger vond hij het toch voort te gaan op de vijf jaar geleden ingesla gen weg van het socialisme. Nooit heeft een president van de 5de republiek zich zo expliciet sterk gemaakt voor het zittende kabinet als Fra ncois Mitterrand. „Ik sta vol ledig achter wat de regering de afgelopen jaren heeft be reikt. Ik ben er trouwens zelf de voornaamste verantwoor delijke voor", aldus Mitter rand zondagavond in dat wonderlijke, plotseling inge laste tv-programma 'Ga nos intéresse, Monsieur le Presi dent'. Voor de derde keer in korte tijd wierp Mitterrand zich daar in korte tijd op als de leider van de verkiezings- Premier Fabius dramatische val fotoap President Mitterand bevreesd voor politiek isolement campagne der socialisten. Nieuws had hij opnieuw nauwelijks te melden, maar wel presenteerde hij de Fransen een niet onschuldig kerstcadeautje in de vorm van een belastingverlaging van 3 procent voor volgend jaar. De plotselinge frontdienst van de president zal zeker niet zijn terug te vinden in de socialistische verkiezings draaiboeken van enkele we ken geleden. Mitterrand is wel gedwongen persoonlijk het initiatief te nemen omdat de moraal van zijn socialisti sche premier en diens meeste ministers volledig zoek is. Vrijwel niemand links ge looft nog d^j 'de catastrofe' in maart kan worden afgewend. De socialistische partij affi cheert haar vrees zelfs op de muren van alle Franse ste den; levensgrote posters als ging het om de aankondiging van een griezelfilm met daarop de tekst: 'Help, rechts komt terug'. Het wil de socialisten maar niet lukken om hun positieve resultaten als het terugdrin gen van de inflatie en het bijna evenwicht brengen van -foto anp de handelsbalans aan de „massa van 1981" te verko pen. De populaire Michel Ro- card geeft deze week in het Amerikaanse blad News week toe dat de socialisten voor wat betreft 1986 wel zijn geklopt. Maar hij heeft hoop voor 1988, wanneer een nieuwe president gekozen moet wórden- President Mitrterrand zit echter met een veel urgenter probleem en vreest over en kele maanden in een gouden kooitje te worden gestopt door de zegevierende neo- gaullisten en liberalen. De wijze waarop de president zich in het electorale strijd gewoel heeft geworpen, is ook illustratief voor de dra matische val van zijn pre mier Fabius, in wie Mitter rand enkele maanden gele den nog het volste vertrou wen had. Te aarzelend in de Green peace-affaire en doorge zaagd in zijn televisie-debat met oppositieleider Chirac heeft de jonge premier Mit terrand danig teleurgesteld. Toen Fabius daarna ook nog eens publiekelijk zei niet te begrijpen waarom Mitter rand de Poolse generaal Ja- ruzelski moest ontvangen, was de maat voor het Elysée vol. Alleen omdat een rege ringswisseling vlak voor de verkiezingen teveel risico's met zich meebracht, mocht Fabius aanblijven, al wordt in politieke kringen in Parijs nog steeds gespeculeerd over een op handen zijnde ver vanging van de premier door minister van Buitenlandse Zaken Roland Dumas, een persoonlijke vriend van de president. Maar de tijd dringt en be halve nieuwe optredens op radio en televisie resten pre sident Mitterrand nog maar heel weinig mogelijkheden tenminste 2ijn eigen positie nog enigszins te redden. Het uitschrijven van een referen dum blijft wel zijn meest ge duchte wapen. Het door de li beralen goedgekeurde, maar door de gaullisten afgewezen wetsvoorstel om het aantal mandaten per persoon tot twee te beperken, biedt hem daartoe een goede kans*De meeste Fransen zijn tegen een verstrengeling van func ties, die vooral in het rechter- kamp veelvuldig voorkomen. Daar combineren nogal wat politici het kamerlidmaat schap met een burgemeester schap, een lidmaatschap van provinciale raad en gewest raad en Europarlement. Mit terrand moet dan hopen dat de broze unie tussen neo- gaullisten en liberalen onder een dergelijke test zal be zwijken. Wellicht dat zijr^jo- cialisten daaruit dan nieuwe moed kunnen scheppen, maar eigenlijk is het zelfs dan al veel te Iaat om het tij nog te keren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-lelder Den Uyl heeft gisteren on omwonden afstand genomen van uitlatingen van oud-mi nister Vredeling over het ko ninklijk huis en speciaal prins Bernhard. Ook de woordvoerder van premier Lubbers kritiseerde Vrede ling: „Ministers en oud-mi nisters horen een zodanige norm te handhaven dat ze dit soort flauwekul niet uitha len." In een interview in het weekblad De Haagse Post noemt Vredeling prins Bern hard 'een typische mof' die bovendien last zou hebben van 'uniformgeilheid'. Vredeling plaatst de op merkingen omdat hij - zoals hij zegt - vindt „dat het pu bliek gewoon een keer moet weten hoe dat soort dingen gaan, daar heeft de bevol king recht op". De oud-minister en oud- EG-commissaris vertelt hoe koningin ('moe') Juliana hem in 1973 huilend vroeg toch toe te staan dat er ter gelegen heid van haar zilveren rege ringsjubileum een militaire parade zou zijn bij Huis Ten Bosch. Ge Twee leden van de RSV-cot luisteren naar de uiteenzetting Van onze Haagse redactie den HAAG - Oud Rijn- Schelde-Verolme topman De Vries blijkt een declaratie waarvan hij zegt dat hij hem heeft terugbetaald aan de Verenigde Bouwbedrijven Bredero, waarvan hij presi dent-directeur was, op zijn eigen rekening te hebben ge stort. De rekening stond tot 1974 i alleen op naam van De Vries. In dat jaar voegde hij daaraan de naam van VBB toe, zonder dat het bedrijf daarvan gewe ten heeft. De WB had ook niets over de rekening te ver tellen. Minister Rietkerk, plaats- I vervanger van minister Kort hals Altes van justitie, heeft dat gisteren in de Tweede Ka-1 hier gezegd op mondelinge I vragen van de voorzitter van I de parlementaire enqüete- eommissie naar de RSV, Van Dijk. De enquêtecommissie heeft net openbaar ministerie in juli 1984 gevraagd om de HSV-top- hian te vervolgens wegens meineed. Ze had het vermoe- den dat De Vries niet de waar-1 heid gesproken had over del declaratie. Het eerste onderzoek vanl net OM liep aanvankelijk opl niets uit omdat het bewijs I ~een bankafschrift- nietl meer te vinden was. Later j werd het onderzoek heropend! adat in de pers berichten wa-l en verschenen dat die af-l schrijving bij de bank-giro-l entrale wel nog te vindenl Was. Minister Rietkerk gaf giste-| ren toe dat het OM dat overl et hoofd heeft gezien. Het on-l uerzoek is in in augustus als-I 8 uitgevoerd. Zo kon bekend! worden naar welke rekening! "et geld gegaan is. B bewindsman liet verderl dat De Vries inmiddels I opnieuw verhoord is'door de| erhi commissaris. Dat heeftl hii niets opgeleverd omdat! zwr beroepen heeft op zijn! beeftr6Cilt 6n C'US mets gezegd! u ''Dsre weigering vertraagdel nif'onderzoek, dat nog steeds ls voltooid", aldus Riet- verwacht dat de eerste half nu niet eerder dar zijn Januari te verwachter Dehalve de procedure teger

de Stem | 1985 | | pagina 2