»RT [HUIS .LE" ANK OGGE NJOLE 'Voormalige kazerne van politie afbreken' MOGELIJKE AANZET TOT RECREATIENOTA .PORT TONNY 1KELAAR UNESSE" PvdA'ers ontevreden over eigen wethouders Sfeervolle kerstviering in Breskens ■DPALEIS" COMPIET Adventsconcerten Oostburg en Brugge IKT WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND iin 8 p z'n best Assurantiën Kloosterzande 30, Biervliet amesmode raat 135 W oninginrichting ein 2a ESKAPSALON jjg CD e Terneuzen :e schadereparatie r zonder chauffeur ENQUÊTE MIDDELBURG WIJST UIT: AARDENBURGS D'66-RAADSLID: Kaarsenactie Soweto brengt 1250 gulden op JUBILATE EN ERATO markten Veel deelnemers aan Wildrit WZA Schieting politierapport Plaatselijk nieuws Aardenburg Eede Bij de Rabobank heeft u alle vrijheid, wanneer het om de uitbetaling van uw rente-opbrengsten gaat. Wilt u het per kwartaal? Dat kan. Of per maand of per jaar? Kan óók. Zelfs vóóraf, als u wilt! Bij het afslui ten van een Spaar-Vast-Rekening bepaalt u zélf op welk moment de rente-opbrengst wordt uitbetaald. Kiest u maar. vm g Bij de Rabobank K8D0D9IIK Q geld en goede raad igen vers vlees, jn banket semen btfüslüiKika iat 99 .lein 3 e an Klooster liken - vitrage en gordijnen tot 15 januari verkrijgbaar. igdig modieus en psel istoor Smuldersstraat 80 oosterzande, tel. 01148-1673 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De leden van de PvdA-afdeling Middel burg willen de beide PvdA- wethouders in de Zeeuwse hoofdstad laten vallen. Dat blijkt uit een enquête die door 157 van de ongeveer 500 leden werd ingevuld. De deelnemers aan de en quête, die traditioneel vooraf gaat aan de vaststelling van de lijst voor de gemeente raadsverkiezingen, gaven wethouder H. Gillissen niet meer dan een zevende plaats, wethouder Schoenmakers bracht het er nog slechter af. Hij werd tiende. Of de ledenvergadering er ook zo over denkt moet op 13 januari blijken. Dan wordt de kandidatenlijst officieel vast gesteld. De twee wethouders leven al jaren in onmin met el kaar, wat vorig jaar tot een langdurige bestuurscrisis in de Zeeuwse hoofdstad leidde. Bij het kader van de partij - afdeling heeft Schoenmakers nog steeds een stevige positie. De kandidaatstellingscommis sie adviseerde de ledenverga dering gisteren om Schoenma kers als tweede op de lijst te zetten en opnieuw als wethou derskandidaat naar voren te schuiven. De commissie heeft Gillis sen laten vallen. Ze wil hem zelfs geen plaats op de lijst ge ven. Hoewel de bestuurlijke kwaliteit van beide wethou ders niet wordt betwist, heeft de commissie er geen enkel vertrouwen meer in 'dat handhaving van beide partij genoten in het college tot be tere verhoudingen zal leiden'. Men rekent dat in de eerste plaats Gillissen aan, vooral omdat deze keer op keer zou blijven dreigen om conflict stof op straat te gooien en te weinig zou beseffen dat hij po- lijtieke verantwoording dient af te leggen aan bestuur, frac tie en ledenvergadering. De commissie vindt dat op het handelen van Schoenma kers weinig aan te merken is, zowel inhoudelijk als juri disch. Onomstreden, zowel bij de invullers van de enquête als bij de kandidaatstellingscom missie, is de wethouderskan didatuur van mevrouw F. Boersma. Uit de enquête kwam ze als lijsttrekster naar voren, de commissie bedacht haar met een derde plaats. De commissie ziet mevrouw R. van Colmjon als de nieuwe fractie-voorzitter en wil haar daarom lijsttrekster maken. Raad Aardenburg laat plan toerisme maken Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De Aardenburgse raad is gisteren in meerderheid akkoord gegaan met het voorstel om ruim dertig mille beschikbaar te stellen voor het laten vervaardigen van een toeristisch recreatief ontwikkelingsplan voor de gemeente. Alleen de fracties van D'66 en VVD keerden zich tegen het voorstel van B en W, dat volgens wethouder R. van de Wijnckel een aanzet tot een recreatienota kan zijn. AARDENBURG - De voormalige politie-kazerne in Aardenburg moet volgens het Aardenburgse D'66- raadslid H. van Rie worden afgebroken. Dit zei hij gisteren tijdens de begrotingsraad. Het college wil het gemeen telijk museum in de voorma lige politie-kazerne onder brengen. Volgens Van Rie ver keert het gebouw echter in een zeer slechte staat en zou een renovatie niet erg verstandig zijn. Volgens de democraat zou den de voorgevel en de cellen van het pand gespaard moeten worden bij de sloop en vervol gens het gebouw weer opbou wen tot op gelijke hoogte met het brandspuithuisje en wel zodanig dat er twee grote za len ontstaan. Het spuithuisje kan dan als entree geschikt gemaakt worden. De paar- destal moet volgens Van Rie in de toekomst gebruikt worden als bergruimte. Van Rie haalde een- recent rapport aan van het Centraal Laboratorium waarin staat dat renovatie van de voorma- Het college wil inhaken op de toeristische ontwikkelingen van West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Tot nu toe is de recreatie potentie van Aardenburg slechts ten dele benut. Om daar verandering in te bren gen gaat de Grontmij een plan opstellen dat 30.000 gulden gaat kosten. H. van Rie (D'66) en J. de Ridder (WD) vinden dat zo'n plan niet nodig is. Volgens hen kan het geld beter gebruikt worden om bijvoorbeeld het zwembad op te knappen. Vol- Van Rie FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze correspondent UZENDIJKE - Enkele vrij willigers en leden van de werkgroep Wereldwinkel IJ- Tendijkc hielden een kaarsen actie voor de inwoners van So weto, de zwarte voorstad van de Zuid-Afrikaanse stad Jo hannesburg. De opbrengst was 1250 gul den. „We zijn zeer tevreden", aldus Wim van de Ree van de Wereldwinkel. Deze organisatie kampt trouwens met grote proble- wen. Het aantal vrijwilligers 's inmiddels gedaald tot vier. Te weinig om nog goed actie te kunnen voeren, maar net vol doende om de Wereldwinkel draaiende te houden. „We ho- Pen op nieuwe aanmeldingen", j «at een optimistische Van de nee weten. .(ADVERTENTIE) gens het D'66-raadslid wordt nu dertig mille uitgegeven waarna er nog alleen maar een plannetje op tafel ligt. „Laten wij het geld besteden aan een werkelijke behoefte en niet aan een plan dat mis schien straks in een la ver dwijnt," zei hij. De Ridder is van mening dat de gemeentelijke ambtenaren, met steun van buitenaf, zelf in staat kunnen zijn om een re creatieplan op te stellen. De andere raadsleden kon den zich echter vinden in het voornemen van het college. Mevrouw A. Keijmel (PvdA) had enkele bedenkingen. Ze vindt het ook veel geld, maar het plan zal volgens haar de sterke en zwakke punten van de gemeente aantonen op het recreatieve vlak. E. Ferket (CDA) toonde zich een groot voorstander van het plan. „We weten straks waar we ons op moeten richten," zei hij. Wethouder Van de Wijnc kel benadrukte dat Aarden- burg niet de kennis en de kunde in huis heeft om zelf een plan op te stellen. „Nie mand kan ons nu vertellen of we bijvoorbeeld de wallen moeten optrekken," zei de wethouder. „Nu voeren we te veel een ad hoe beleid. Met een plan in handen kunnen we een eenheid smeden en kunnen we kijken hoe we de toeristen naar Aardenburg kunnen krijgen." Het voorstel om 15.000 gul den uit te geven ten behoeve van de ontwikkeling van het bestemmingsplan voor het re creatieterrein Ydewalle kreeg goedkeuring van de volledige raad. Van Rie pleitte er wel voor om de gemeentelijke grond die in het plan ligt voor lopig buiten het bestemmings plan te houden. Hij vreest dat anders de kans bestaat dat de speeltuin wordt opgeheven. Burgemeester J. Asselbergs benadrukte dat zoiets niet no dig is omdat het nog maar een zeer ruw plan, een zogenaamd vlekkenplan, is. „Het ligt voorlopig absoluut niet in de bedoeling om de speeltuin weg te bestemmen, maar stel dat we daar een toilet willen bou wen hebben we een bestem mingsplan nodig," aldus Van de Wijnckel. Het voorstel om toestem ming te verlenen aan een in woner om een woonwagen met een reclamebord buiten Aar denburg te geven, kreeg niet de instemming van mevrouw Keijmel en Van Rie. L. de Clerck (Eigen Lijst) ging ak koord met het voorstel. Wel zei hij, dat er wat gedaan moet worden aan de vele reclame borden en auto's die op de stoepen in Aardenburg staan. Bloemen en vlinders tijdens de kerstviering in Breskens. Van onze correspondent BRESKENS - Hartverwarmend, oog strelend en zeer sfeervol. Zo kan men de kerstviering, die de leerlingen van de RK basisschool uit Breskens gister avond in de katholieke kerk hield, om schrijven. Het in zeer groten getale op gekomen publiek kreeg in de kerk een drietal musicals voorgeschoteld, die bij het publiek goed in de smaak vielen. Het altaar van de kerk van pastoor Omer Giellet was omgebouwd tot een podium, waarop de leerlingen hun zang- en danskunsten tentoonspreid den. In de eerste musical werd aan dacht geschonken aan het bestaat- niet-land. Een land alleen voor kinde ren, waar geen ruzie mogelijk zou zijn. De auto's moesten het onderspit delven tegen spelende kinderen. Ook de tweede musical, uitgevoerd door klas 4 en 5, had een bepaald the ma. Een onverwachte kerst-in leverde - FOTO WIM K00YMAN niet alleen leuke muziek en dans op, maar deed de bezoekers weer naden ken over het alleen zijn en over een zame mensen bij kerstmis. In de pauze was er voor het publiek een tractatie, terwijl tenslotte de oudere leerlingen de laatste uitvoering voor hun reke ning namen. Verder werd tijdens deze kerstvie ring nog een actie gehouden ten be hoeve van een school in India, waar mee de RK basisschool samenwerkt. Van onze correspondent OOSTBURG/BRUGGE - De gemengde koren Erato uit Brugge en Jubilate uit Oost burg houden samen twee ad ventsconcerten. Donderdag 19 december in de Kristus Ko ningkerk te Brugge om 20.00 uur en vrijdag 20 december in de rk kerk te Oostburg, aan vang 20.30 uur. Beide koren staan onder leiding van Jaak Roosse. Beide koren hebben in de afgelopen jaren behoorlijk aan de weg getimmerd. Jubilate uit Oostburg werd in 1947 op gericht, maar kon door allerlei omstandigheden pas weer in 1974 concerten geven, onder leiding van Arie Karreman. Die werd organist in Terneu zen. Daarna nam Jaak Roose uit Brugge, dirigent van De Sluisse Rakkers, deze taak over. Jubilate gaf een behoorlijk aantal succesvolle concerten en haalde een eerste prijs op het Zeeuwse zangersmanifest in Middelburg. Ook Erato maakt een goede periode door. Sinds 1983 ver zorgen beide koren gezamen lijk de adventsconcerten. De concerten beginnen met een blokfluitkwartet gevolgd door de koren met Zum Gloria en ook Stille Nacht ontbreekt niet. Te horen zijn verder wer ken van Bach, Beethoven en Schubert. Aan deze concerten wordt meegewerkt door het blok fluitkwartet Kristus Koning, bestaande uit leider André Craene, Hans Vervenne op or gel en Wim Wilschut eveneens op orgel. Toegangskaarten zijn te krijgen bij de koorleden of bij de ingang van de kerken. GOES - 17 December. Cox Orange Pippin: kil 200-230, 222-275, 162- 176, 96-101, kl2 137-211, 89-244, 99- 166, 102. Jonathan: kil 88. Winston: kil 64-87, 29-40, kl2 52-60, 46-75, 29- 30, 25-37, 25. Gloster: kil 92-93, kl2 44, 66-79, 69-73, 34-43, 25. Spencer: kl2 71, 40. Zoete Ermgaard: kil 197, 163, kl2 166,89,148,48-63. Elstar: kil 264, 268-272, 172, kl2 35. Dijkmans zoet: kil 65-73, 54, 30. Golden Deli cious: kil 126-135, 116-133, 68, 59-68, kl2 71-126, 51-108, 30-57, 27-62, 27. Goudreinette: kil 120, 121-134, 102- 126, 90-100, 76, kl2 92-119, 102, 99- 121, 76-125, 77-100, 44-82, 52-72, 37- 38. Rode Boskoop: kl2 116, 118-133, 115-138 96, 81-111, 72-74. Lombarts- calville: kl2 88, 106-107, 38-59. Kar mijn de Sonnaville: kl2 80-94, 87- 124,64-117,45-53. Jonagold: 108-191, 109-186, 36-220, 37-98, 92, kl2 53-161, 57-231, 58-183, 27-105, 27-50. Appe len industrie wit: 2450. lige kazerne niet erg verstan dig is. Wethouder R. van de Wijnckel wilde niet op dat rapport ingaan omdat de meeste raadsleden niet op de hoogte waren van het bestaan daarvan. De democraat wist verder te melden dat het col lege momenteel in gesprek is met de inspectiedienst om op de plaats waar de kazerne staat woningen te laten zetten. B en W gingen daar gisteren niet op in. Het CDA-raadslid A. van der Bliek waarschuwde het college dat de sloten en wegen in de gemeente goed moeten worden onderhouden. Volgens hem is dat al enkele jaren niet zo erg goed gebeurd. Verder stelde hij voor om een ideeën bus in te voeren voor het per soneel om zo tot een arbeids besparende werkwijze te ko men. Burgemeester J. Assel bergs vond dat een goed idee. De fractie van de PvdA pleitte voor het vaker inscha kelen van de Dethon bij het uitbesteden van werk. Van de Wijnckel wilde daar voorlopig nog geen toezegging over doen. Mevrouw A. Keijmel vindt verder dat de Aardenburgse Weststraat aantrekkelijker gemaakt moet worden. Zij deelde ook mee dat het sportcomplex een grondige opknapbeurt nodig heeft. Die zelfde mening is J. de Ridder (WD) toegedaan. De liberaal vindt dat het college Aarden- burg moet promoten als woon- gemeente. „Dat is de sterke kant van Aardenburg. We moéten echter ook proberen industrie naar hier te halen." ZUIDZANDE - De West- Zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) hield haar traditionele Wildrit met start en finish te Zuidzande. De deelname aan deze oriëntatierit was groot. Alleen in de B-klas gingen slechts twee equipes van start. Dat werd rijkelijk gecompen seerd door een grote belang stelling voor de C-klas. De rit, die was uitgezet door H. de Loos en L. Stoffels uit Terneuzen, had een lengte voor alle klassen van ongeveer veertig kilometer. Inzet in de A-klas was de wisselprijs, de zilveren Bolskruik, terwijl er voor elke klas nog drie ere prijzen beschikbaar waren ge steld. Na afloop van de rit werden in hotel-café-restau rant De Zwaan te Zuidzande de prijzen uitgereikt. Winnaar in de A-klas werd de equipe J. Kolijn-A. van Engelen burg uit Terneuzen/ Groede met 177 strafpunten; 2. echtpaar Van de Hagen, Vlissingen 249; 3. equipe G. de Graeve, Terneuzen 260; 4. equipe J. Steijaert, Zuidzande 266; 5. echtpaar Huigh, Schoondijke 271 strafpunten. In de A-klas behoudt in de categorie bestuurders G. Vonck uit St.-Gilles Waas de lei ding vóór J. van de Velde uit Axel en J. van de Hagen uit Vlissingen. B-klas: 1. echtpaar Van de Voorde, Hoek 396; 2. J. de Bliek-M. Moens, Aardenburg 495 strafpun ten. In deze klas nam door deze overwinning L. van de Voorde uit Hoek de leiding over van J. Aets uit Oostburg, die nu tweede staat en kwam J. de Bliek uit Aarden burg op de derde plaats. Uitslag C-klas: 1. equipe E. Ver- ploeg, Groede 120; 2. equipe J. de Feijter, Schoondijke 150; 3. M. van Hanegem-T. van Pamelen, Aar denburg 150; 4. equipe A. Buize, Groede 150; 5. equipe J. de Koeijer, Aardenburg 180 strafpunten. De onlangs uitgestelde Belfortrit wordt zondag 29 december te Sluis gehouden. Het is tevens de laatste rit die meetelt voor het WZA-club- kampioenschap 1985. WEMELDINGE - Hotel Smits, St.- Andries, liggende wippen, 46 schutters: Wip 1: beide hoge en derde zij vogel: R. Beukema, St.- Andries; eerste zij vogel: P. Stou- thamer, Zorgvlied; tweede zijvo gel: J. Schipper; vierde zij vogel: B. Meijer, beiden St.-Andries; vlie gende vogels: A. Clarijs, ADLM en N. Schipper, St.-Andries; grootste aantal (7): M. Koole, Soranus 2. Wip 2: eerste hoge en tweede zijvo gel: H. van Stee, Diana; tweede hoge vogel: J. Schipper; eerste zij- vogel: R. Beukema, beiden St.-An dries; derde zijogel: J. de Bruin, St.-Andries; vierde zijyogel: J. de Koeyer, Diana; grootste aantal (7): J. Doene, Victoria. GOES - De Goese politie heeft dinsdagmorgen tussen kwart voor acht en kwart over acht een verlichtingscontrole ge houden op de Bergweg en in de Kamperfoeliestraat. Deze actie was speciaal bedoeld voor de fietsende en bromfiet- sende scholieren. Tegen 24 fietsers en twee bromfietsers werd een proces verbaal opgemaakt, omdat zij zonder licht reden. De school gaande jeugd is al herhaalde malen gewaarschuwd, ook via de pers, dat er ingegrepen zou worden, wat dan nu ook is ge beurd. Dergelijke acties zullen in de komende maanden zeker worden herhaald, aldus de Goese politie. IJZENDIJKE - Op de Water- vlietseweg raakte mevrouw M. H. uit Enschede licht ge wond bij een eenzijdig ver keersongeval. Mevrouw H. werd verblind, aldus haar ver klaring, door een tegenligger, die echter doorreed. Zij raakte naast de weg en kwam tegen een ANWB-bord en een boom tot stilstand. OOSTBURG - Op de kruising Breedestraat - Zandstraat - Trageldam verleende J. de S. uit Oostburg geen voorrang aan W. L. M. C. uit IJzendijke. De voertuigen werden licht beschadigd. TERNEUZEN - Bij een gister morgen tussen 10 en 12 uur door de gemeentepolitie van Terneuzen uitgevoerde snel heidscontrole op de Willem de Zwijgerlaan te Terneuzen werden 13 proces verbalen uit gereikt wegens overtreding van de maximum snelheid.Er passeerden in genoemde pe riode 282 voertuigen de radar- -controlepost.De hoogstgeme- ten snelheid bedroeg 91 kilo meter, terwijl maximum 50 is toegestaan. Kerstviering - Op eerste kerstdag wordt om negen uur in Coensdike een Grego riaanse mis gezongen. Mede werking wordt verleend door het mannenkoor met als voor zanger Eügene Rijckaert, sinds 40 jaar koorzanger van het mannenkoor van de rk kerk en de enige in Aarden burg die nog Gregoriaans kan zingen. Jongerenkoor - Het Jongeren koor treedt zondag 22 decem ber op in Coensdike om 10.00 uur in de kapel. Het repertoire bestaat uit alle liederen die op eerste kerstdag in de rk kerk aan de Weststraat gezongen worden. Smokkelroute - De Smokkel route van de grensgemeenten wordt momenteel in een nieuw jasje gestoken. Het tra ject blijft 100 kilometer lang, maar gaat een paar nieuwe plaatsen aandoen. Zaterdag 24 mei rijden tachtig personeels leden van de Heinekenbrou- werij de nieuwe route in. Nachtmis - De jaarlijkse nachtmis van 24 december in de rk kerk begint op veler ver zoek om 22.00 uur. Reden hier voor is de kerstviering in hui selijke kring. Deze Grego riaanse mis wordt opgeluis terd door het gemengd koor, met als organiste mejuffrouw N. Dhont. Bij het begin wordt het kerstkind in processie bin nen gebracht. De kerstliederen mogen door iedereen meege zongen worden. Op eerste en tweede kersdag is er om tien uur een hoogmis. Kerkopbouw - Tijdens de info-avond over kerkopbouw, die in De Hof van Eede gehou den werd door pastoraal me dewerker J. Damen, kwam een aantal wensen van de be volking naar voren. In navol ging van de voorbeelden, die tijdens de dia-projectie ge toond werden, wil men in Eede diverse kerkelijke werkgroe pen oprichten. Deze moeten actief zijn bij het ziekenbezoek onder leiding van een pastor, de voorbeden en lezingen tij dens de mis, assistentie bij het onderhoud, de bloemversie- ring van de kerk en de voorbe reiding van de eerste commu nie en vormsel. Bedoeling is van dit alles is om de betrok kenheid van de leken bij de kerk te vermeerderen. Een vaste hoge rente en uw rente-opbrengst vooraf?

de Stem | 1985 | | pagina 19