nes Een maaltje hout 'EAR, INIQUE, NUELLE, MO, ISTACHE niet wachten tot na verkiezingen Bieb wil graag snel duidelijkheid over het gemeentebeleid VOORZITTER MAST VAN VOORBEREIDINGSCOMMISSIE Majorette Annelies Maas kampioene in eredivisie DE STEM Clingse vissers bang voor verlies viswater Gevonden voorwerpen Hontenisse WONDEN: 3 DECEMBER !EN - woensdag 18 dec. ts maken voor DNTMANTELS 195.- voor 150.- 195.- voor 195.- 650.- voor 450.- aartenkraag 250.- voor 550.- 650.- voor 750.- Kraag 850.- voor 850.- ).- KORTING ng de voorraad strekt. WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws Heikant Ossenisse Hulst Clinge 'Geboren' kever Wilgenhoutrups ste collecties in *n. de a.s. feestdagen! 0% in 0-97127 T22 pagina zeeland 2 Van een onzer verslaggevers gULST - Het bestuur van de bibliotheken in Hulst en Kloosterzande wil dat de Hul- ster gemeenteraad zich mor gen (donderdag) duidelijk uit spreekt over het beleid ten aanzien van de bibliotheek. „Als men wil dat er in Hulst weer een voorziening in het gedrang komt, dan moeten ze maar met het voorstel van B en W meegaan", zegt secreta ris Veldhoen van het biblio- theekbestuur. „Als er maar een beslissing genomen wordt. pan weten wij eindelijk waar we aan toe zijn". Zoals bekend willen B en W een beslissing over de biblio theekbegroting aanhouden tot juli. Ze willen eerst met het bestuur praten over de toe komst van de leeszaal. „Dat hoeft niet zolang te duren", meent Veldhoen, die vermoedt dat het college deze gevoelige kwestie over de verkiezingen heen wil tillen. „Wij willen dat er nog voor de verkiezingen duidelijkheid komt. Dan weet iedereen hoe het zit". Volgens het bibliotheekbe- stuur is de bezuinigingsgrens nu bereikt. „Wij hebben de laatste jaren heel wat bezuini gingen doorgevoerd. We zitten ver onder het landelijk mini mum. Kijk maar na, Terneu- zen betaalt 19 gulden per in woner aan de bibliotheek. Hulst en Hontenisse krap 9 gulden". Veldhoen wijst erop dat steeds meer voorzieningen richting Terneuzen verdwij nen. „Kijk maar naar het zie kenhuis. Wij zijn bang dat het met de bibliotheek dezelfde kant op gaat. Dan heb je met een het onderwijs, ouderen, vrije tijdlezers en studerende volwassenen te pakken". Het bibliotheekbestuur zegt het 'te gek' te vinden dat de raad nog steeds geen beslis sing heeft genomen over de begrotingen voor 1984 en 1985. „Dan kunnen wij natuurlijk ook geen enkel beleid voeren. Er moet nu eindelijk maar eens een gemeentelijk beleid worden aangeven". Een niet honoreren van de begroting voor 1986 zal volgens Veldhoen gevolgen hebben voor de dienstverlening. Verminde ring van openingsuren, min der boeken aanschaffen of be zuinigingen op de bibliobus zijn dan zaken die gaan spe len. Op die twee laatste is ove rigens al flink bezuinigd. „Op de langere termijn moet Hulst bijzonder uitkijken dat men niet een enorm belangrijke basisvoorziening ten gronde richt". Volgens het bestuur moet het peil van de dienstverle ning op het huidige niveau worden gehandhaafd. „En dan laten we al een heleboel lande lijke ontwikkelingen vallen. Denk maar aan de snel opko mende audio-visuele informa tievoorziening. Als het zo doorgaat, valt Hulst onherroe pelijk uit de boot. Wat we nu hebben is absoluut het mini mum". Ja tegen bejaardenwerk betekent ton subsidie Van onze correspondent KLOOSTERZANDE/ HULST - Annelies Maas uit Hengstdijk is zondag tijdens de open Nederlandse kam- pioenswedstrijden voor ma- joretten-solisten als beste uit de bus gkeomen. Zij mag zich Nederlands kampioene in de eredivisie noemen. Haar show werd bekroond met 112 to punt en lof van de E jury. Dat was tevens het E hoogst behaalde aantal pun- ten tijdens beide wedstrijd- dagen van bijna tweehon- derd optredens. De kamioenswestrijden van de Federtie van Katho- f lieke Muziekbonden in Ne- E derland (FKM) werden ge il houden in sporthal De Postel E te Someren. De kersverse kampioene heeft de daar ge- brachte show zelf bedacht en de muziek uitgekozen. Annelies Maas is instruc- j trice van het majoretten- en minirettenpeloton van E showband Kloortje en te- E vens miss-majorette. E Als instructrice heeft zij E dit weekeinde ook een aan- tal van haar pupillen aan hoge cijfers geholpen tijdens de nationale wedstrijden. Bij de kleinsten, jeugdivisie A, behaalde Wendy van E Goethem een tweede prijs E met 91 to punt. In de afdeling B-jeugd werd de show van Natasja Boogaart bekroond met 96 to punt, een eerste prijs, Annemiek de Koek E kreeg 91 to unt en Cindy van E Meelen 91 punten, voor deze E beiden een tweede prijs. In de derde divisie won Bianca' j van Puyvelde met 102 pun- ten een eerste prijs met pro- E motie. Jessica van Puyvelde E en Nicole Baert wonnen in E deze divisie beiden een E tweede prijs met respectie- velijk91en85to punt. In de tweede divisie kwa- men twee solisten van E Kloortje uit, die hun show S ingestudeerd hadden onder leiding van Diana Goossen. Dat ook zij er flink voor ge- werkt hadden, bleek uit het feit dat Djessica Goossens E een eerste prijs met promo- S tie scoorde met 104 to punt en llllllllllllllllllllllIIIllllllllllllï Oppermajorette Annelies Maas van Kloortje is kam pioen van Nederland. - FOTO WIM KOOYMAN daarmee had ze bijna de kampioenstitel te pakken. Slechts één deelneemster in deze divisie scoorde hoger. Gwenda van Overmeeren verdiende met 98 punten een eerste prijs in deze afdeling. In de eredivisie afdeling ensembles boekte Annelies Maas samen met Natasja de Bruijn en Jolanda Jonk- heym succes met hun trio show. Met 108 punten wer den ze door de jury beloond en dat betekende een eerste prijs met lof. Als duo met Natasja de Bruijn oogstte Annelies Maas succes in de eredivisie met een show, die beloond werd met 96 punten en dat betekende ook een eerste prijs. De Vossen Ook de meisjes van het Hulster majorettenpeloton De Vossen gooiden hoge ogen op het concours. Ze presteerden als volgt: Mer cedes Verbraecken: jeugd B 2e prijs met 88to punten, Na- stasja van Dorsselaer: 3e di visie le prijs met 96 punten, Tamara Vermeulen: 3e divi sie le prijs met 98to punten, Ingeborg van Sikkeleurs: 3e divisie 2e prijs met 95 pun ten, Sandra de Ruijter: 3e divisie 2e prijs met 86to pun ten, Natasja Hendriks: 3e di visie 2e prijs met 92 to pun ten en Yvonne Peters: 2e di visie le prijs met 96 punten. Clinge De majoretten van Wel doen door Vermaak deden het als volgt: Danielle Stie- nen: jeugd A 2e prijs met 84 punten, Jacintha Coppie- ters: jeugd B 2e prijs met 87 punten, Anoesjka Valent: jeugd B le prijs met 97to punten, Natasja Schelfhout: jeugd B le prijs met 98 pun ten, Belinda de Vet: 3e divi sie 2e prijs met 90 punten, Nancy van Dorsselaer: 3e divisie 2e prijs met 96 pun ten en het duo Anniek Acke en Miranda van Goethem: 3e divisie 3e prijs met 80 punten. KLOOSTERZANDE - Op het Politiebureau te Klooster- zande zijn weer heel wat voor werpen opgespaard, waarvan de eigenaar zich nog niet heeft aangediend. Het gaat om de volgende spulletjes: damesfiets merk Magneet, groene kinderjas, oeigekleurig kinderjack, licht blauw kindertrainingsjack, blauwe jongenspullover, groene damespantalon, zwart herenhorloge, zilveren dame sarmband, verrekijker, heren- bril merk Santos Obscura, rood-witte helm, zwarte kunstlederen schoudertas, zwarte handschoenen, blauwe regenbroek, hondenhalsband, siervelgen van personenauto's, verschillende portemonnaies en diverse sleutelbossen. De gevonden voorwerpen zijn te bezichtigen tijdens kantoren op het politiebureau te Kloosterzande, W. Alexan- derstraat 30, telefoo 01148-2110. WbBup VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Ierneuzen, Hulst en Goes. 'Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der ,„elrn (editie-chef), Jan Jansen (P|v. chef), Emile eion. Co Meertens, Cor de °°er (foto), Ton Koomen c. ft)- Hulst: Frank Deii, "^neverstraeten. Middeiburg; Henk Postma. C|é van Katwijk. Rdvertentle-exploitatle rfscteur Zeeland: 95839nU,PriVé,e' °1150" *5-10 Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Als de Hontenisser ge meenteraad vanavond groen licht geeft voor de oprichting van gecoördineerd bejaarden- werk in de gemeente, betekent dit in feite dat er een ton subsidie beschikbaar komt. Tot die conclusie komt voorzitter Mast van de voor bereidingscommissie, die zich beijvert voor de komst van gecoördineerd ouderenwerk. Hij wijst erop dat de 6.500 gulden personeelskosten en 1.100 gulden huisvestingskos ten die de gemeente zou moe ten betalen maar twintig pro cent van de totale lasten is. De rest wordt door het rijk bijge spijkerd. Bovendien, zo rekent hij verder, is er al een bedrag van 18.000 gulden uit de witte vlekkenpot van de provincie toegezegd en nog eens 10.000 gulden in het kader van het flankerend beleid. Daarnaast heeft het Gekoördineerd Be jaardenwerk in Hulst verze kerd dat er veertig setjes be schikbaar worden gesteld voor de warme-maaltijdvoorzie- ning in Hontenisse. Die spul len kosten 12.000 gulden. Alles bij elkaar optellend komt Mast aan ruim 70.000 gulden. „Voeg daarbij de ruim 30.000 gulden die de gemeente wil uittrek ken en dan is de uitkomst een ton. En dat is natuurlijk heel wat anders dan de 17.000 gul den die nu voor de bejaarden in Hontenisse wordt uitge trokken". Inmiddels heeft de raad een uitgewerkt plan voorgescho teld gekregen, waarin de be doeling van het gecoördineerd ouderenwerk uit de doeken wordt gedaan. Als de raad vanavond 'ja' zegt, staan vol gens Mast de vrijwilligers al in de startblokken om de maaltijdvoorziening op te starten. Zoals bekend bestaat er bin nen de bejaardenbonden vooral weerstand tegen het eventueel terugbrengen van de subsidie van 12,50 naar 5. Volgens Mast hoeven daar echter geen problemen over gemaakt te worden. „Die 12,50 aan de bonden kan in feite rustig blijven staan". In Hulst is al zoveel voor de ouderen. Wat het ouderenbe leid betreft, hebben we in Hontenisse een grote achter stand". Vanavond spreekt de Hon tenisser gemeenteraad zich over de kwestie uit. Dan is ook een alternatief aan de orde dat is geopperd door het louter op vrijwilligers steunende open bejaardenwerk. Dat denkt met het beschikbare geld zelf wel activiteiten op touw te kunnen zetten, zonder aan te sluiten bij Hulst. Mast heeft daar sterke twijfels over. „Die men sen weten niet wat ze op hun hals halen. De hele organisatie en financiële administratie al leen al is zo'n enorm karwei, dat dit voor vrijwilligers vrij wel niet te doen is". Van onze correspondent CLINGE - Visclub De Clingse Hengelaars heeft bezwaar aange tekend tegen het provinciaal waterkwaliteitsplan, waarin de Weelkes en de Zandput worden geschrapt als viswater. Volgens het plan krijgen de Weelkes de bestemming na tuurgebied, zodat de henge laars dar niet meer zouden mogen vissen. De Zandput wordt gebombardeerd tot zwemwater, zodat ook daar de vissers hun biezen moeten pakken. Het bestuur van de Clingse Hengelaars vindt de natuur- bestemming van de kleine Weel nogal onlogisch. Immers, aan de Belgische zijde staat een groots opgezette camping Fort Bedmar, waar het hele jaar door bezoekers komen. Als de zandput zwemwater wordt, zo menen de henge laars, zal de rust bij de Weel kes helemaal ver te zoeken zijn. De visie van de Clingse Hengelaars heeft de steun van het gemeentebestuur van Hulst. Een en ander kwam aan de orde tijdens de jaarvergade ring van de visclub. Daar werd ook gesproken over de visrechten op de watergangen. Sinds 1972 hebben de Clingse Hengelaars zowel schriftelijk als mondeling verzoeken ge daan aan het waterschap Hul ster Ambacht om de visrech ten op de watergangen te krij gen. Tot zijn spijt moet voor zitter Hugo Willaert meedelen dat ook het laatste verzoek weer is afgewezen. Het water schap is zelf begonnen met het uitgeven van vergunningen. Reis- en ontspanningsclub - De reis- en ontspanningsclub voor ouderen Heikant/St.- Jansteen, houdt woensdag een feestontspanningsmiddag in 't Heike. De deuren gaan om 13.00 uur open en de festivitei ten beginnen om half twee. Er wordt bingo gespeeld en er is gelegenheid om te dansen en daarna een verzorgde koffie- tal. De middag loopt uit tot on geveer 21.00 uur. DuivententoonsteUing - De postduivenvereniging De Schelcleklievers (zaterdagvlie gers) houdt zaterdag 21 de cember een open duiventen- toonstelling in de kantine van camping Het Mussennest. Open vanaf 14.00 uur tot 22.00 uur, gratis toegang. Er zijn vele attracties. Er is een grootse bonnenverkoop, ge schonken door prominente liefhebbers. Men kan inkorven op vrijdag 20 december vanaf 19.00 uur. Er wordt gekeurd door een keurmeester van de Groep van Keurmeesters. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in café 't Centrum deden 24 kaarters mee. Uit slag: 1. mevr. Buyse, Clinge, 2. J. Sorber, Graauw, 3. W. Sor- ber, Graauw, 4. A. van Goe them, Hulst, 5. mevr. Haulez, Hulst. Kegelwedstrijd - In het café 't Centrum werd een kegelwed strijd gehouden, waaraan 6 ploegen meededen. Uitslag: 1. café 't Centrum, 2. Radio Nightingale, 3. Jopies Sing I, 4. café De Statie, 5. bar de Smid se, 6. Jopies Sing II. De beste spelers: 't Centrum Eric Sturms, Nightingale Herman Peeters, Sing I Chris Ouds hoorn, Statie Jac Doomes, Smidse Peter Smet en Sing II Christian Sturms. Er waren 36 deelnemers. Bridge - Bridgeclub Hulst speelde de vijftiende wedstrijd van de najaarscompetitie. Groep A: 1. mevr. Holla-de heer Nieland, 2. heren Bies- broèck-Beuzenberg, 3. heren Reunis-Dhondt, groep B: 1. dames Aronson-Vroome, 2. mevr. Sandrini-dhr. Meulen- berg, 3. mevr. de Kort-de heer Atkins, groep C: 1. mevr. van Dorselaar-dhr. J. van Dorse- laar, 2. heren Stallaert-van de Klooster, 3. dames Allaert- Mannaert. Kerstviering - De katholieke Bond voor Ouderen afdeling Hulst houdt vandaag (woens dag) een kerstviering in Den Dullaert. Er wordt een bus in gezet om deelnemers op te ha len en thuis te brengen. Om 11 uur is er een eucharistievie ring met als voorganger geestelijk adviseur rector P. van der Veeken. Verder wer ken mee het ouderenkoor on der leiding van P. de Pundert en mevrouw J. Scheele, die een passend verhaal zal vertellen. Na de koffie is er een optreden van toneelgroepen uit Putte en Rucphen. Adventsviering - In het ge meenschapscentrum Malper- tuus houdt de katholieke Bond voor Ouderen vandaag (woensdag) de jaarlijkse ad ventsviering met een gebeds dienst. Het ouderenkoor zingt verschillende passende gezan gen en geestelijk adviseur pastoor J. van der Heyden zal enkele woorden tot de ouderen richten. Na de dienst vertoont pastoor A. Fick- uit Groenen dijk dia's. Aanvang 13 uur. Vraatgangen in het spinthout, het jongste houtlaagje. - FOTO ERIC OSSEWAARDE Wij zijn er niet gelukkig mee met een maaltje hout. Zelfs al is het zaagsel met kruiden en dergelijke op smaak gebracht. We hebben er niets aan, we kunnen het niet verteren. Wij missen de enzymen die beslist nodig zijn om hout af te breken. Zelfs de wat minder inge wikkelde gebouwde stof cel lulose kunnen wij niet aan. Runderen, schapen, geiten, slakken en kevers in feite ook niet, maar zij hebben in hun darmstelsel bacteriën die het wel kunnen. Daar profiteren de dieren dan van. Zij fungeren als gast heer, de bacterieën als gast. Het is een samenwerkings vorm die we met een mooi woord symbiose noemen. Hetgeen ook niets meer be tekent dan samenleven. Binnen de diergroep van de insecten zijn veel verte genwoordigers die wel in staat zijn cellulose en hout af te breken. Een soort die iedereen kent en evenzeer vreest is de houtworm, de mieter. Onder goed uitzien de, van elders aangevoerde, antieke stoel liggen op zeker moment hoopjes geelachtige stof. Paniek allerwerge. Te recht natuurlijk, want als de diertjes hun plan kunnen trekken, zal eerder dan ver wacht het stuk antiek de geest geven. Niet eens luid krakend, maar in een wolk van stof zal het meubel ver worden tot wat aanmaak- hout. Ondertussen hebben de volwassen dieren zich door het hele huis verspreid «en veel ander hout loopt de kans aangetast te worden. Van de houtworm kennen we meerdere soorten. De meest voorkomende is de ge wone houtworm. Daarnaast bestaat er ook nog een ge kamde-, zachte- en rothout- worm. Voorts zijn er nog wat verwante soorten. Al deze diertjes zijn kevertjes. Hun lengte bedraagt zo'n drie tot vijf millimeter. Ke vers zijn in een ontwikke lingscyclus de volwassen dieren, dus degenen die de eieren produceren. Die leg gen ze in een spleet in hout, nooit op een vlak oppervlak. Uit dat ei komt een larve en die vreet zich naar binnen. Daar blijft ze zo'n twee, drie jaar mee bezig, dan ver popt ze zich en na enkele weken vreet de dan 'gebo ren' kever zich naar buiten. Waren de kevertjes er niet, dan waren vanzelfsprekend de larven er evenmin. Maar de laatste zijn wel de de die ren die de schade aanrich ten. Het larvestadium duurt, zoals reeds is gezegd, lang, twee drie jaar. De rest gaat heel wat vlotter. Het popsta dium duurt enkele weken en ook de volwassen dieren mogen op niet veel meer re kenen. Ze beginnen dan ook direct mnet de paring en al spoedig leggen ze de eitjes. Die komen na zo'n dag drie drie vier uit. De larven verlaten nooit het hout. Zij brengen de 'aantasting' dus niet over van meubel naar meubel. Iedere nieuwe besmetting begint met de eitjes. Een ideaal leefmilieu voor de larve is een warme (20-23 graden Celsius) vochtige omgeving, maar ook weer niet drijfnat. Waar een specht begon, groeien nu paddestoelen Naast de houtwormen zijn er nog veel belagers van hout: boktorren bijvoor beeld, sluipwespen en aller hande spintkevers als letter zetter en iepespintkever. Deze latste speelt een be langrijke rol in het over brengen van de schimmel die de iepziekte veroorzaakt. We hebben hier te maken met soorten die voor een groot deel actief zijn in le vend hout. Zouden we alle soorten op moeten noemen, het werd een lange lijst. We doen het dus niet, maar pikken er nog een uit, een rups: de wilgenhou trups. Het is een larve van de wilgenhoutvlinder. Die legt de eieren in groeven van de korst van vooral wilgen en populieren. Het jonge larf je vreet zich naar binnen en na twee drie jaar is het zo'n tien centimeter lang en zo dik als een pink. De kleur van deze onbehaarde rups is van vleeskleurig tot rood bruin. Ze verlaten hun boom wel om zich in vermold hout te verpoppen. Aan de voet van de verlaten boom zien we dan een gaatje ter grootte van een dubbeltje. Va'ak niet één gat trouwens, maar soms tot tien of meer. Sterker wordt zo'n boom daar niet van natuurlijk. Het zijn niet alleen dieren die hout aantasten, ook planten. Om te beginnen bacteriën, maar daar zien wij meestal weinig van. Schimmels en daarvan dan de paddestoelvormende soorten, vallen beter op. Ook hier hebben we weer para sieten, die leven op levend hout en saprofieten, dood- houtverteerders. Daarbij kan een mooie successie, op volging, optreden natuur lijk: de parasieten mollen de boom, de saprofieten doen hem tot stof vergaan. De ene foto toont ons wat vraatgangen in het spin thout, het jongste houtlaag je. De andere een deel van een veelbeproefde boom. De bast open gespleten door blikseminslag. In het dode hout in de wond begon een specht met bouwplannen zijn werk. Hij zag er van af, maar sporen van een padde stoel kwamen er in terecht en ze konden zich ontwikke len. Wat wij zien is een frac tie van het geheel. De zwamdraden hebben zich al tot meters ver in het hout uitgebreid. De boom is er dus veel beroerder aan toe dan wij zien. En tijd heeft hij, die schimmel! Jaren kan het duren, maar eens zal de boom het onderspit moeten delven. Het is de gewone gang van de natuur. i

de Stem | 1985 | | pagina 15