m Sectie Beroepswielrennen binnen op zoek naar grotere zelfstandigheid 'We moesten wel ingrijpen' 'Zestig profs in ons land is meer dan genoeg' 'Bij verstrekken proflicentie maken we geen uitzondering' WOENSDRECHT - Het verbaasde Roger van Es, de secretaris van de Com missie Beroepswielren nen van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, ten zeerste dat tij dens de algemene leden vergadering op 21 novem ber in Utrecht niemand reageerde. ar nieuws. TROS: 7 03 11.03 TROS Aktua 18.03 Coulissen. NOS: |Jazz Platform. 20.03 ijn, sport en muziek Music. KRO: 22.45 i. 23.05 Met het oog on D: 0.02 Oogluik. 1.02 bd. ir nieuws. VARA: 7.02 [ilversum (7.15 en 7.30 ver kunst). 10.03 De iken. 11.03 Tussen Ba- i Dorp. 12.03 De Rooie Wie in 't Nederlands 5.03 Muziek uit Studio 3 Zin in muziek. 17.03 rang. 18.03 Echo. 18.15 n levensleed. 19.00-7.00 ar nieuws. NCRV7.03 0 Rabarbara. 8.03 Pop \03 Gospelrock. 10.03 11.30 Weerman Hans >.03 Los Vast special, ïuur. 15.03 Popstation, -zaterdag-sport. NOS: ondspits. NCRV: 19.02 0.03 Hitherinneringen. >op. 22.02 Country Sty- time. Nws. 8.02 Mooi zo. 9.00 it heet...? 11.00 Kur- James Dick, piano. Strauss en Co. 13.00 /eronica klassiek. 15.00 >nica klassiek. 15.30 mmofoon- en compact- 0 Lang leve de opera. 18.02 Avondstemming. Nws. 20.02 Het levende KRO Klassiek op de >nd (20.10 Le Jongleur ame, opera van Jules 23.00 KRO-literair: Nws. 9.02 NOS-sportief. de dag: lopen. 9.25 "Wa- Feduco: 9.30 Ruim 45 Werken aan werk (2). /an alledag (8). EO: 10.15 le fruitmand. 11.15 Tijd- 12.00 Nws. 12.05 Waar >ok al weer? 12.20 EO 12.45 Vragen naar de Nws. 13.10 Opo Doro. Rasja. 13.45 Iyi Haber- 14.00 Homonos. VPRO: buro. 15.00 Het spoor. 3.00 Kernenergie-lobby; rstilde beweging (2). EO: en uitzicht. 17.46 Over- chting: ontwikkelings- cing. 17.56 Mededelingen EO: 18.10 De wolkenwa- 18.20 Uitzending PvdA, Metterdaad. NOS: 19.00 oor buitenlanders. EO: le rustdag wijden. 21.15 11.35 Deze week. 1 uur nieuws. KRO: 7.02 j ow. 7.53 Ter" overweging Hoed nieuws. TROS: 9.02 ronica sport. VARA: Schuurpapier. 11.30 Het ie pap-zondagmagazine. 3.05 Hier en Nu. NOS: gs de lijn, sport en mu- *0: 18.02 Borat. AVRO: Bennie Bang Show. 19.20 Loxam bespeelt het mcertorgel. 19.30 Hersen- iek. 20.02 Zondagavond- .55 Opsporing verzocht). )2 Met het oog op morgen. .02 De Nachtwacht. 2.02 j America. 4.02 Krieken met j Agrarisch nieuws. 1 uur nieuws. VARA: 8 vogels. 10.02 Tony van tmoet Jenny Pisuisse (3) 10.30 Hij van hiernaast yscotheek. 12.02 AVRO" I 2. 14.02 Nederlands ?P 15.02 Pim Jacobs met hits -er jaren. 16.02 Een regel ed. 16.30 Kom 'ns langs in s. 18.02 Ondertussen 18.30 Buut vrij. 19.00-7.W >1. el uur nieuws. KRO: L ip. 9.02 Zin in pop. Vantf der half uur popnws. 1W® liniparade. 11.02 Egnnon 13.02 Het weeshuis van 15.02 (P)Optima Forma nneke Pop. 19.02 Pop-ey I ichtvoer. 22.02 Op slag van DO Nws. 8.02 H vier. ft® ïeligiosa et Prof ana. KR; eucharistieviering. NU ir Elise. 13.00 Nws. natinee. 14.00 Onder linde. 14.15 Concert op liddag: Werken v. auze ca. 14.45 Praten Mozart I over I 16.30 Diskotabel. -- p.02 Musica Nova. TRU I itinu klassiek. 19.30 Kor I sen: Vocal Group Festij 00 Nws. 20.02 Spécialité^ e. 22.00 Finale. 23.30 Orian al 1985 te Kerkrade. 9.00 Nws. 9.02 Woord «I 9.30 Te Deum Laudam» I ).55 Waterstanden. ON: 10.02 Zo moet het KU» mrspel. 10.10 Kerkdief ilde Ganzen. 11.00 De ereld van zondagmorg l vs. VOO: 12.05 Het zWJ i 10-13.10 Nws). 13.30 R^T I ica. 16.00 De grote verW" DS: 16.56 Mededelingeni IKON: 17.00 Kerkdief ilde Ganzen. 18.00 NieJI .iturgie en kerkmui» 1.40 Nieuws voor buitern 9.00 Suara Maluku. 20.10 Zorg en hoop. Meer rechtszekerheid Door Rob van Deursen Alle aandacht ging uit naar het gehakketak rond de persoon van Aad Elshof, de voorzitter van de sportcommissie en zijn plannen om tot districtsploegen te komen. Elshof werd gewipt. „Maar er waren volgens mij belang rijker zaken. Tenminste als je er van uit gaat, zoals ik doe, dat de profs de kar van de KNWU toch trekken. Voor stellen voor het strakker organiseren van de beroepswielrennerij werden als hamerstukken afgedaan. Voor mij even onbegrijpelijk als plezierig", zegt Roger van Es, in het dagelijks leven kapitein in Neerlands leger. De verbazing van de in Bergen op Zoom wonende Van Es is begrijpelijk. Immers, per 1 januari wordt een begin gemaakt het de professionalisering van de beroepswielersport in Nederland. Een start, nadat tien jaar geleden door diverse ministeries in Den Haag al sig nalen werden uitgezonden dat het de hoogste tijd werd de rechtspositie van de Nederlandse wielerprof aan te pas sen aan de gangbare normen in het be drijfsleven. Drempel Om dat te bereiken wordt vanaf de eerste dag van het jaar 1986 een forse drempel opgetrokken voor een wiel renner, die in aanmerking wil komen voor een proflicentie. Van Es: „Een proflicenties wordt alleen afgegeven aan diegene, die een werknemers verklaring van zijn sponsor meestuurt, waaruit blijkt dat hij veertig - of 38, als je de trend van de arbeidstijdverkor ting meerekent - uur per week in dienst van dat bedrijf is tegen in ieder geval betaling van het wettelijke mini mumloon. Uitzondering wordt alleen gemaakt voor de renner, die kan aan tonen dat hij een gewone baan heeft. Dus zoals een Ad Tak, die bij de PTT werkt. Alleen moet de sponsor die ren ner dan wel voor zestien uur per week op de loonlijst zetten. Ook daar moet bewys van worden geleverd. Dan pas krijgt de man zijn licentie". Excessen De strengere toelatingseisen zijn niet louter bedoeld om de Nederlandse prof aan gegarandeerd beleg voor de boter ham te helpen, al vormt dat wel de hoofdzaak. Ze zijn tevens gesteld om de excessen van de laatste jaren tegen te gaan. „We willen verhinderen dat de koe- kebakker, die het zo leuk vindt om tus sen de profs rond te rijden, daar nog de kans voor krijgt. Zo'n man, die met re clame fietst voor de bakkerij 'Ik zie je vanavond nog wel' kunnen we missen als kiespijn. Wij zijn namelijk van me ning dat een profwielrenner een se rieus beroep uitoefent. Een vak, dat ge vaar met zich brengt en dat heel wat inspanning kost om het behoorlijk te doen. Vandaar dat het eigenlijk aso ciaal is wat er de laatste jaren gebeur de. En dan zeker bij de kleinere spon sors. Die stuurden mensen een beroep 'n, met alle risico's van dien, zonder dat daar een redelijke vergoeding tegen over stond. Nee, zelfs wilden ze voor zo weinig mogelijk geld toch op de eerste rij zitten. Gelukkig is daar nu een einde aan gekomen. Al vraag ik me af of iedereen in de Nederlandse wieler sport daarvan op de hoogte is. Nog maals, tijdens die bijeenkomst in Utrecht was het slechts een hamer stuk". Valpartij Het verbeteren van de rechtspositie van de Nederlandse prof op de fiets komt voor een deel voort uit de gevol gen van de zware valpartij van Hans hangerijs op Sicilië begin van dit sei nen. „Dat was de druppel, die het ange denken heeft omgezet in daden. Achteraf heeft sponsor Nikon het met hangerijs goed geregeld, maar och die contractuele verplichting •ff er n*et' kwamen gewoon te veel 'wassen voor. Half in de zeventiger jaren, nadat ^r vragen in de Tweede amer waren gesteld, werden de zoge- aamde A- en B-contracten ingevoerd, voor renners in volledige dienst, B oor coureurs met alleen een reclame- oreenkomst. Dat was een eerste stap, aar daar werd onmiddellijk misbruik voor Nederlandse wielerprof Fred van Dongen, een van de renners, die het moeilijk zal krijgen een proflicentie te bemachtigen. - foto de stem/johan van gubp van gemaakt. Op het laatst reden er veel meer renners met een B-contract rond dan met een volledige verbintenis. Dus we moesten wel ingrijpen", zegt Roger van Es, zelf tussen 1965 en 1969 in het bezit van een licentie van de KNWU, maar naar eigen zeggen 'geen hoogvlieger'. Het gevolg van de maatregel zal zijn dat heel wat bekende gezichten ko mend wegseizoen niet meer in de koer sen zullen verschijnen. En dan zeker in de criteriums. Mannen als Wout van de Berg, Albert Jongkind, Fred van Don gen en ga zo maar verder zal het moei lijk vallen om aan de voorwaarden voor het verkrijgen van een licentie te voldoen. „Ik geloof niet dat we die cate gorie ook maar een moment zullen missen. Om de zaak op een gezond spoor te kunnen zetten, moeten we nu doorrammen. Daarom zullen we ook geen uitzonderingen maken. Die wor den al gauw als een precedent gezien en dan heb je de poppen weer aan het dansen. En daar zijn we zeer huiverig voor". Wind Nu werpt zich de vraag op of de Commissie Beroepswielrennen van de KNWU niet plotseling doordraaft op het moment dat het de Nederlandse profwielrennerij voor de wind gaat. Immers, komend seizoen zullen in ieder geval niet minder dan vijf prof-equi- pes (Panasonic, Kwantum, Skala, PDM en Transvemij/Van Schilt) onder Ne derlandse licentie aan het vertrek staan. Van Es, fel: „Dat heeft er niks mee te maken. We hebben wel bekeken wie er het slachtoffer van worden. Dat zijn er een stuk of dertig, veertig. Alle maal coureurs, die bijna nooit voorin de uitslag te vinden zijn. We hebben te vens de gemiddelde start-aantallen van Nederlandse beroepswielrenners in de criteriums naast elkaar gelegd. Daarbij kwamen we uit op gemiddeld veertig. Dus met de strengere toela tingseisen onthoofden we die koersen niet. Je moet namelijk niet vergeten dat als we iedereen volgens de oude normen een licentie zouden verstrek ken, we dan op meer dan honderd profs voor komend seizoen zouden uitkomen. Dat wordt te gek. Nu blijven we op vijftig, zestig steken. Meer dan ge noeg". De grote belangstelling voor een pro flicentie in Nederland zou aanleiding kunnen geven om voortaan toe te staan om twee profkoersen per dag te laten verrijden. Immers, renners genoeg. De Commissie Beroepswielrennen is daar echter - op enkele uitzonderingen na - sterk op tegen. Van Es: „Dan krijgen we Belgische toestanden. Daar doen ze dat al zo lang de wielrennerij bestaat. Ik zelf ben er niet tegen, de rest van de Commissie wel. Misschien hebben ze wel gelijk. Je hoort de gekste toestan den van de Belgische kermiskoersen. Volop combine. Veel gokken. En soms ook dat het gehele peloton uit koers moét worden genomen wegens gebrek aan werklust. Dat vormt dus geen re clame voor onze sport, maar aan de an dere kant vraag ik me af hoe lang je het nog kunt tegenhouden. Ik werd on langs door mensen uit Den Haag ge beld dat zij 150.000 gulden beschikbaar hadden voor het organiseren van een profkoers in de weken na de Tour de France. Omdat de kalender in die pe riode meer dan vol zit, moest ik nee verkopen. Eigenlijk is dat te dol om los te lopen. We hebben tenslotte met be- roepssport te maken. Daarbij speelt geld nu eenmaal een belangrijke rol. En ik moet de boot afhouden, omdat er een ander criterium, dat bijvoorbeeld met een begroting van slechts 25.000 gulden werkt, in de weg zit, omdat daar de oudste rechten liggen. Ik kan me voorstellen dat de heren coureurs daar tegen in opstand komen. Het is hun werk, zij moeten aan de centen denken. Kijk eens naar de internatio nale wielerkalender. Dat gaf heel wat problemen om die samen te stellen. Louter omdat de dollar zijn intrede heeft gedaan. Poen dus. Voor velen een vies woord, maar in profsport erg be langrijk". Geld Geld zal er ook nodig zijn om de ko mende jaren de verdere plannen van de Commissie Beroepswielrennen, die per 1 januari de Sectie Beroepswiel rennen van de KNWU zal gaan heten, te vervolmaken. „We streven naar een opzet zoals die van het betaalde voetbal in Nederland. Dus met een strikt ge scheiden afdeling voor de beroepswiel rennerij binnen de KNWU. Een sectie, die zich, in tegenstelling tot datzelfde Hein Verbruggen, die in ieder geval ook deel zal uitmaken van het bestuur van de sectie Beroepswielrennen. - fotoanp Roger van Es: „De sectie beroeps wielrennen moet zichzelf financieel kunnen bedruipen". - foto de stem/dick de boer gend seizoen in vaste dienst van de KNWU de cont(r)acten tussen renners en organisatoren gaat verzorgen als opvolger van Peter Bonthuis. Gebrui kelijk is dat tien procent van het over eengekomen startgeld naar de coördi nator gaat, die dat op zijn beurt weer stort op de rekening van de Sectie Be roepswielrennen. Die inkomsten vor men nog maar het begin van de finan ciering van wat Van Es voor ogen heeft. Inschrijven betaalde voetbal, wel volledig zelf fi nancieel zal moeten kunnen bedruipen. Wij zouden ons schamen als we bij de overheid voor subsidie moeten aan kloppen. Zodra dat noodzakelijk wordt, zullen we iedereen adviseren om ama teur te blijven. Profsport moet self supporting zijn. Daar gaan we van uit". Afdracht Dat geld moet voorlopig komen van de afdracht van de coureurs aan coör dinator Gerrie van Gerwen, die vol- „Ik denk daarbij aan het laten in schrijven van organisaties van crite riums op bepaalde data. Zo van: wil je de eerste maandag na de Tour? Dat kan, maar wat heb je daar voor over? Hetzelfde systeem dat nu wordt gehan teerd met het nationale kampioen schap op de weg. De hoogste bieder krijgt het beste. Een volgens mij nor maal zakelijke opstelling. Verder zou den we als profsectie zelf koersen kun nen gaan organiseren. En zaken gaan verpachten. Ik erger me bijvoorbeeld ai jaren aan het feit dat bij de plaatse lijke rondes de vrouwen van de cou reurs of de verzorgers rond heel het parkoers staan met reserve-wielen. Je kan dan denken aan het instellen van een pits van waaruit iedereen verzorgd wordt. Zo'n plaats zou dan voor alle koersen in Nederland verpacht kunnen worden aan een bedrijf. Op die manie ren moeten wij in de toekomst aan het benodigde geld kunnen komen, want die grotere zelfstandigheid is noodza kelijk. Nu, als je iets over het proffiet- sen in Nederland wilt weten, word je door het Uniebureau in Woerden naar de hobbyist Roger van Es op een ka zerne in Woensdrecht verwezen. Dat kan niet. Vandaar dat wij in de toe komst naast Van Gerwen een admini stratieve kracht in Woerden willen hebben. Een vast punt naast de man in het veld Van Gerwen". Baanbrekend Het volgens Van Es baanbrekende werk van 'zijn' Commissie heeft in ieder geval de steun van de VVBW (de organisatie van de profs) en de VOB (de vereniging van de organisatoren van de profkoersen in Nederland). Beide organisaties krijgen per 1 ja nuari een vertegenwoordiger in het sectie-bestuur. Ook de sponsors van prof-equipes is gevraagd een belan genbehartiger aan te wijzen. Met vier KNWU'ers (in ieder geval Hein Ver bruggen als voorzitter en Roger van Es als secretaris) moet het zevental de plannen dan door de woelige baren van de wielrenunie zien te loodsen. Gezien de uitblijvende reacties op 21 november in Utrecht kennelijk een fluitje van een cent

de Stem | 1985 | | pagina 25