Kalkoenkwekerij Eede beleeft drukke dagen Aardenburg wil stukje van toeristische koek Peuterspeelzaal Sluis verhuist 24 DAGEN euws OOSTBURG EN AARDENBURG BETALEN WEL B en W Sluis: Geen uitbreiding personeel ■paratie ZEELAND 3 Iplaat Instgebit 7&TERDAG 14 DECEMBER 1985 Hitierapport IburG - Vrijdagmiddag eeks 13.30 uur is op de ng Walstraat en Oude ren aanrijding ontstaan pij een personenauto, be- "i door W, F. uit Oostburg Voorrang verleende aan idere personenauto, be- 1 door F. J. van V. u» ,ande. De toedracht was Ibij het afslaan de Oude- lp reed en geen voorrang Inde. Op dat moment l Van V. ook de straat» peed ook te veel links op Ég. Er was zware ma te- schade aan beide voert»' arkten Rijkswaterstaat luidde ir. Stevelink uit Nieuwe directeur KMS Vlissingen maatschappelijke dienstverlening Aardenburgse kermis een dag langer Consulenten buitenlanders nu benoemd GELD VOOR OPSTELLEN PLAN NODIG Plaatselijk nieuws Hoofdplaat Aardenburg Oostburg Breskens 24 DAGEN DE STEM „de 4 in1 krant - FOTO wim KOOIJMAN C. van de Walle, Ter- de Koeyer, Zaamslag; Philippine. Jjor deze avond Ét bestuur van de af- Jbg enkele dames die Ineehelpen aan het In' van de gehoor- kunnen daarvoor landagmorgen 09 uur - De west-Zeeuws- natuurbescher- J-eniging 't Duumpje horgen een excursie J Paulinaschor. Aller- In, steltlopers en roof- |n daar te zien. Vertek uur vanaf parkeer- lij het gedenkteken bij Jr, enkele kilometers |>n van Hoofdplaat JVERTENTIE) klaar jsrwljl u wacht, iszlttend gebit? Ij verhelpen dit. Isestraat 1 Zaamslag (Tel. 01153-1650 lend van 8.00-18.00 uur pnderdags gesloten. BlSflM VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4 [lENDIJK - Gistermid- I vijf voor twaalf wilde I-der b. uit Vogel- 1 met zijn personenauto lenendijk oprijden ko- 1 vanaf het Poolsplein. est uitwijken voor een gger. b. remde met het T dat zijn auto naar I weggleed en tegen de leerde auto's van me- Ie. uit Kloosterzande en Tiw C. eveneens uit erzande botste, bij ontstond materiele ERDAM - Aardappel^ larkt, 13 december. In "'"J. i werden 103 contracten v -ld voor levering april bp van 20,80 tot 20,50 pel ior levering mei 65 contra' S 22,10 tot 21,90. De stem was kalm. :te zelfs een negert v rak Nederlands. P°sl iden overheersten dan e evaluatie van de na» na het verlaten van ol nog vier jaar door g< wege de goede naam s vluchtelingen, die p- erland zijn aangeko" de Terneuzense sc las doorverwezen. jdens de feestelijk® -cornst, waarvoor ook ïrs waren uitgen Geen subsidie Sluis voor 'Tegen haar Wil' Van een onzer verslaggevers SLUIS - De werkgroep 'Tegen haar wil Zee land' krijgt geen subisie van de gemeente Sluis. Dit is althans een voorstel van het college van B en \V. Oostburg en Aardenburg willen wel geld geven aan de werkgroep en deze twee gemeenten verwach ten dat Sluis het zelfde zal doen. De drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten trekken meestal één lijn wanneer het om subsidies gaat. 'Tegen haar Wil' wil voor het komende jaar van de Zeeuwse gemeenten een subsi die van drie cent per inwoner. De werkgroep helpt slachtof- or- lodig® ers waren ui® er veel foto- en film® 1 over de eigen scho° der was er een quiz,v- indelij k als slogan ,c( ;st komen 'Vijf iaar ya| neuzen'. Hoogtepunt avond vormde eert g tlijke maaltijd waart® iten van het land van ist werden opgediend- Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Rijkswater staat heeft gisteren ir. Walter Stevelink, hoofd ingenieur-directeur van 'Sluizen en Stuwen' uit geluid. Stevelink wordt per 1 januari directeur van het laboratorium voor grondmechanica in Delft. Hij wordt op 1 juli ko mend jaar opgevolgd door ir. Tjebbe Visser uit Zierikzee, thans projekt- leider van de bouw van de stormvloedkering in de Oosterscheldemon- ding. Tot 1 juli treedt ir. F. van Tol op als waarne mer bij 'Sluizen en Stu wen'. Ir. Stevelink was als hoofd van deze Rijkswa terstaatsdienst nauw be trokken bij de planning- /üitvoering van tal van grote waterstaatkundige projekten in Zuidwest- Nederland, zoals de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde en de bouw van sluizen in de compartimenterings- dammen achter in de Oosterschelde. Honderden - van wie velen uit het Deltagebied - kwamen gisteren in de vooravond tijdens een re ceptie in het gebouw van 'Sluizen en Stuwen' in Utrecht ir. Steelink de hand drukken. Van onze correspondent AMSTERDAM - Ir. W.P.J. baros wordt op 1 april com mercieel directeur van De Schelde in Vlissingen. Hij is afkomstig van Van der Gies- sea-De Noord. fers die met seksueel geweld, zoals ongewenste intimiteiten, aanranding verkrachting en seksuele kindermishandeling te maken hebben. Uit de onlangs gepubli ceerde - en door de West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten aangenomen - emancipatie nota blijkt dat seksueel ge weld tegenover vrouwen en kinderen in de regio veel va ker voorkomt dan algemeen wordt aangenomen. Vooral de problemen rond incest zijn zorgwekkend. Het college van Sluis is van mening dat de provincie, en niet de gemeenten, geld moet geven aan 'Tegen haar Wil'. Daarnaast vinden B en W dat de bestaande hulpverlenings organisaties in staat moeten zijn om de problemen rond seksueel geweld aan te pakken en de slachtoffers op te van gen. Oostburg vindt juist dat, hoewel de provincie volgens de bestaande regels voor sub sidie moet zorgen, de gemeen ten een eigen verantwoorde lijk in deze zaak hebben. Het dagelijks bestuur van Aarden burg is het daarmee eens. Het dagelijks bestuur van Oost burg stelt verder dat de prak tijk uitwijst dat slachtoffers van seksueel geweld om uit eenlopende redenen slechts zelden aangifte doen van mis handeling. Hieruit kan de cqn- clusie getrokken worden dat de bestaande hulpverlenings organisaties misschien niet in staat zijn de problemen rond seksueel geweld aan te pak ken. Wethouder J. Vergouwe van Oostburg betreurt het stand punt van Sluis. „Ik hoop dat er alsnog een andere beslissing uit de bus komt. Het zou jam mer zijn als Sluis uit de boot stapt, zeker omdat we met z'n drieën de emancipatienota aangenomen hebben. Ik geloof dat de noodzaak van de werk groep terdege is aangetoond. Hoe de beslissing in Sluis ook uit zal vallen, wij zullen subsi die verlenen", aldus Vergou we. De Aardenburgse welzijns wethouder W. van Helden is ook verbaasd over het Sluisse voornemen. „Ze hebben in Sluis toch de emancipatienota aangenomen, dan begrijp ik die afwijzing niet zo goed", zei hij. Volgens Van Helden zal Aardenburg geld beschikbaar stellen. „De welzij nscommissie was unaniem voor, het college ook". De Sluisse raad vergadert donderdag 19 december in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Het dagelijks bestuur van Sluis wijst het verzoek van de stichting Maatschap pelijke Dienstverlening West- «emvseh-Vlaanderen tot uit breiding van het personeel af. Een voorstel hiertoe komt vol gende week in de gemeente raad. Bègin dit jaar stelden de west-Zeeuws-Vlaamse ge beenten geld beschikbaar aan oe stichting om negen maan den lang een halve kracht in ®enst te nemen. Eind dit jaar is het geld voor deze kracht op. 6 en W van Sluis hebben zich laatste tijd beraden of er wederom geld beschikbaar jhworden gesteld voor zo'n ulpverlener, het resultaat Is echter negatief. r'Ji co"ege geeft een aantal henen hiervoor op. Men J?' er°P dat in de regio ge- i ld meer hulpverleners erken dan de landelijke ni rm' dat de problemen hier zo ernstig zijn en dat er in «wek genoeg andere in- met- uetl zÜn waar mensen kun Problemen terecht De gemeenteraad krijgt ook te horen dat de komende twee jaar de herbeplanting van de wandelwal tussen het Wal- plein en de Hoogstraat wordt uitgevoerd. De bestaande be planting daar is vrij oud en aan vervanging toe. De regionale afdeling van Amnesty International heeft een verzoek aan de gemente gedaan om een straat, plein, bank of boom naar de bewe ging te vernoemen. Voorlopig is het college dat echter niet van plan. Op verzoek van B en W heeft het waterschap 't Vrije van Sluis de waterkwaliteits- cijfers van de Stierskreek na '84 en '85 bekendgemaakt. Enige tijd geleden maakte het D'66 raadslid H. Masclee tij dens een raadsvergadering bekend dat de kreek flink ver vuild is. Volgens de cijfers van het waterschap geldt dat zeker niet voor het Sluisse gedeelte. De waterkwaliteit is daar re delijk- goed, althans bij de meetpunten. De Sluisse raad komt don derdag 19 december bijeen in het gemeentehuis, aanvang vergadering 19.30 uur. Mevrouw Hamerlinck voert het kerstdiner. FOTO WIM KOOYMAN DoorLaurine Vandepitte EEDE - Kersttijd! Vrede op aarde en kalkoen op tafel. Smulpapen dromen wel licht reeds maanden van zo'n heerlijk mals gevogelte op hun bord en nu is het dan weer zover. Hij is er weer, moeders trots van de kerst dis. Voor zo'n gevleugeld beest echter knapperig en wel, met witte papilotten aan de poten, midden op ta fel prijkt, komt er heel wat kweekwerk om de hoek kij ken. In Eede kan de familie Hamerlinck-Pieters daar flink over meepaten. Wat ooit startte als een hobby annex therapie voor zoon Patrick groeide weldra uit tot een heuse kalkoenkwe kerij langs de Rijksweg te Eede. Fred Hamerlinck: „Ik bemoei me met de varkens en de rest van het bedrijf, de kalkoenen zijn Addie en Patrick hun liefhebberij. Op school kreeg mijn zoon te horen dat hij, om zijn ge heugen aan te scherpen, maar eens met dieren moest omgaan. Mede om die reden kochten wij acht jaar gele den op de markt vijf jonge kalkoentjes. Toen wisten we echter nog niet zo goed hoe je zulk beesten moet op kweken, maar al doende leer je. Het belangrijkste is dat je die beestjes droog houdt, want als hun rug nat wordt zijn ze na drie dagen dood. Ze mogen dus nooit bij regen of sneeuw buiten lopen. Wij houden ze ge woon binnen in rennen." Hennetje De eerste vijf kalkoenen van de Hamerlinck's be landden, toen ze een respec tabel gewicht bereikt had den, in moeders braadpan en hetzelfde lot ondergin gen hun opvolgers. Familie en vrienden kregen lucht van de smakelijke hobby van de Eedenaren en zo werden zij klanten. Al snel breidden Addie en Patrick met plezier hun kwekerij tje uit tot honderdvijftig stuks per jaar. Voortaan kocht Fred dagkuikens in bij een kalkoenfarm te Maldegem. In Nederland zijn de dieren bijna niet te koop, zijn ze het wel, dan is de prijs over dreven hoog. „Aan een kwekerij moet je kunnen verdienen," zegt Hamerlinck. „Een dagkui ken kost maar vijftig frank in plaats van honderdvijftig zoals een zesweekse kal koen. Bij elke tien hennetjes moet je een veertien-dagen oud haantje steken, anders willen de kuikens niet eten. In het begin krijgen zij kor rels en later gekookte aard appels met gerstemeel. Je hebt er in feite niet veel werk aan, dagelijks koken wij een fornuis ypn 75 kg. voer voor ze en verder krij gen zij vijf maal daags drinken. Dat gaat niet auto matisch, want er moet tel kens een portie vitamine poeder bij tegen de kopziek- te. Vier jaar geleden heb ik aan die ziekte dertig kal koenen verloren. Je kan die ziekte onmiddellijk herken nen, een besmet dier laat zijn kop hangen. Sinds wij de kalkoenen binnen kwe ken, hebben wij er vrijwel nooit meer last van". Billen Als de kalkoenen zes we ken oud zijn, verzwaren zij door het aardappelvoer een kilo per week. De zwaarste kalkoen die de Hamer linck's ooit kweekten, woog bij het slachten achttien ki lo. „Vroeger wilden de men sen kalkoenen van om en rond de tien kilo," zegt de Eedese kweker, „maar nu wil men ze niet zwaarder dan drie a zes kilo. Dat komt omdat die kleinere ex emplaren malser en goed koper zijn. In de huidige crisistijd kunnen de mensen zich vaak niet meer permit teren om uit eten te gaan, dus zetten velen kalkoen op het menu. Ik raad de klan ten altijd aan om voor acht personen twee kalkoenen te kopen van vier kilo. Zo'n gebraden kalkoen aan weerszijden van de kerstdis staat erg feestelijk en bijko mend voordeel is dat je zo meer kalkoenbillen hebt voor de kinderen en dat een kleinere kalkoen gemakke lijker te versnijden is." Tegen de Kerst hebben Addie en Patrick de handen vol met de verkoop. Er kun nen zo'n veertig tot vijftig stuks per dag geslacht wor den, het pluimen gebeurt machinaal. „Twee weken voor kerstdag blijft onze zoon acht dagen thuis van de Dethon, waar hij mo menteel een opleiding volgt", zegt F. Hamerlinck. „Van 's morgens half elf tot 's avonds laat komen ze om hun bestellingen. Soms bel len ze zelfs om half elf 's avonds nog om kalkoenen. Het is nu een hele drukte maar dat hebben wij er graag voor over. De klanten zijn blij dat zij een lekkere hap kalkoen op tafel krijgen en zelf lusten wij ze ook nog even graag. Gewoon gebak ken zijn ze nog steeds het lekkerst!" Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Als de ge meenteraad ermee instemt gaat de Aardenburgse kermis voortaan een dag langer du ren. Tot nu toe werd de jaar lijkse kermis gehouden op de tweede zondag na Pinksteren, met de zaterdag ervoor en de maandag erna. Op verzoek van de kermis exploitanten, die met dalende inkomsten worden geconfron teerd omdat het uitgaansleven zich de laatste jaren verplaatst naar de vrijdagavond, wil het college de kermis met die be wuste vrijdag voor de tweede zondag van Pinksteren uit breiden. Zonder overigens de tarieven te verhogen. De raad behandelt dit voorstel tijdens zijn vergadering op dinsdag avond 17 december. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse consulenten voor buitenlan ders zijn eindelijk benoemd. De consulenten moeten het werk gaan aanpakken dat is blijven liggen sinds het ver dwijnen, meer dan twee jaar geleden, van de Zeeuwse wel- zijnsstichting voor buitenlan ders. Het zijn mevrouw YV. den Uyi en de heer H. Akdag. Ze komen in dienst bij het pro vinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland. Het lange uitblijven van de benoemingen was onder meer te wijten aan touwtrekkerij tussen aan de provincie ge lieerde instellingen. De consu lenten worden voor het over grote deel door het rijk be taald. De Stichting Zeeland heeft de tijdelijke benoeming van een consulent voor de gehan dicaptensport (ondergebracht bij de Zeeuwse sportraad) om kunnen zetten in een blijvende benoeming voor twintig uur per week. De provincie stelde daar eerder al geld voor be schikbaar. Men kan nu ook een part-time vacature op gaan vullen bij de Zeeuwse culturele raad. Ook daarvoor maakte de provincie onlangs geld vrij. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het ge meentebestuur van Aarden burg wil zo snel mogelijk in haken op de toeristische ont wikkelingen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen en het nabijgelegen België. De ge meente ligt in en nabij belang rijke toeristische gebieden en tot nu toe is de toeristische po tentie van de gemeente slechts ten dele benut. Omdat het in de lijn der verwachtingen ligt dat toe risme en recreatie belangrijke economische peilers kunnen worden, met positieve gevol gen voor onder meer werkge legenheid, is het nodig dat voor Aardenburg een Toeris tisch Recreatief Ontwikke- lings Plan (TROP) wordt op gesteld. De Grontmij kan dit plan binnen drie tot vier maanden op papier krijgen, reden voor het Aardenburgse college de raad te vragen hiervoor de no dige financiën (bijna 31 mille) beschikbaar te stellen. Door dit plan moet Aarden burg inzicht krijgen in zijn sterke en zwakke punten en een beleidsvisie voor de mid dellange termijn ontwikkelen. Daarnaast moeten dan op korte termijn concrete pro ject-voorstellen worden aan gepakt. Bedoeling is dat een inven tarisatie van het huidige Aar denburgse toeristische pro- dukt wordt gemaakt en wat de eventuele vraag (toeristen) is. Zwakke punten moeten wor den geneutraliseerd en op sterke punten moet worden voortgebouwd. Daarbij moet de richting worden aangege ven waarin recreatie en toe risme zich in Aardenburg die nen te ontwikkelen en aan de hand hiervan een actiepro gramma worden opgesteld. Tijdens de laatste vergade ring van de financiële com missie had wethouder R. van de Wijnckel er al op gewezen dat de rust die Aardenburg te bieden heeft mogelijk een po sitieve zaak is. „Niet iedereen wil naar een disco. Wij hebben hier onze museums". Bekeken moet worden op welke wijze de plaatselijke ondernemers bij het uitvoeren van het actieprogramma be trokken kunnen worden. Het is van groot belang de actie programma's plaatselijk goed herkenbaar te maken zodat bedrijfseconomische belangen worden onderkend en opge pakt. „Gedoeld wordt hier niet alleen op de specifiek aan re creatie en toerisme gebonden bedrijfstakken, zoals de ho- reca en de kampeersector maar tevens aan de gehele de tailhandel in Aardenburg, die direct of indirect kan profite ren van toeristische bestedin gen.". De gemeenteraad van Aar denburg buigt zich dinsdag avond 17 december tijdens de raadsvergadering, die om 19.30 uur begint, over dit voorstel. Gregoriaans koor - Vandaag wordt de eucharistieviering van 19.00 uur in de parochie kerk van Hoofdplaat opgeluis terd door het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans koor. Spelochtend E-pupillen - De jeugdcommissie van de voet balvereniging Hoofdplaat houdt vandaag een speloch tend voor de E-pupillen. De bedoeling van deze morgen is dat iedereen die een spel heeft zoals bijvoorbeeld een sjoèl- bak, tafeltennis of een ander spel dit meebrengt naar de kantine. De aanvangstijd is 10.00 uur. Belangstellende ouders zijn van harte welkom. Feestavond VZV - Dë Hoofd plaatse duivenvereniging De Vrijzinnige Vogel houdt van daag de jaarlijkse feestavond voor leden en echtgenotes in café De Vriendschap. Aan de uitreiking van de kampioens bekers wil men ook dit jaar een feestelijk tintje geven. Muzikaal wordt de avond met levende muziek omlijst. Kerstbingo - De r.k. ouderen bond te Hoofdplaat houdt op dinsdag 17 december om 13.30 uur de jaarlijkse kerstbingo in de soosruimte. Ook ditmaal zijn er leuke prijsjes te win nen. Aansluitend volgt er de traditionele tulbandmaaltijd. Opgave bij een der bestuursle den. Oud papier - Het oud papier zal door de Koninklijke Aar denburgse Fanfaren opge haald worden op zaterdag 21 december in plaats van op de laatste zaterdag van de maand. Schieting - Uitslag Sint-Nico- laasschieting. Hoogvogels R. Pielaet en R. Rijckaert, zijvo gels R. Rijckaert (2 x) en H. de Rijcke (2x). Kallen J. de Muijnk (2x), Th. Lampaert en R. Pielaet. Meeste kleine vo gels H. van Iwaarden (5). Prijsvogels: 1. E. Minnaert, 2. H. Geernaert, 3. J. de Muijnck, 4. H. Menue, 5. A. Worst. Kerstzang - De coördinatie groep Regionale Evangelisatie West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zondag 15 december in de hervormde kerk te Oost burg de jaarlijkse oecumeni sche volkskerstzang, aanvang 19.00 uur. Kinderen van alle basisscholen uit Oostburg ver lenen medewerking aan de dienst, de organist is Arie Lense. De opbrengst van de collecte die die avond wordt gehouden is bestemd voor po- liopatienten in India. Ouderen - De stichting Wel zijn voor Ouderen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt woensdag 18 december een al gemene bestuursvergadering in het Breskense dienstencen trum Goedertijt. De bijeen komst begint om 20.00 uur, het werkverslag van de functio narissen komt onder andere aan de orde. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Peuterspeelzaal te Sluis verhuist binnen niet al te lange tijd naar de voormalige christelijke kleuterschool De Bezige Bijtjes. Het Sluisse col lege van B en YV wil een subsi die van maximaal 5.427 gulden geven om de verhuis- en in richtingskosten te dekken. Een voorstel hiertoe komt vol gende week tijdens de raads vergadering aan de orde. Het gebouw van de Bezige Bijtjes wordt momenteel nog gebruikt als tijdelijk onderko men voor een deel van de leer lingen van de christelijke ba sisschool De Poorte. Zodra echter het schoolgebouw aan de Johan van Dalestraat is aangepast zal de chrtistelijke basisschool daarin geheel worden ondergebracht. Daarna kunnen de Sluisse peuters in het gebouw trek ken. Het dagelijks bestuur wil subsidie verlenen aan de stichting Vrouwen Gezond heids centrum Zeeuwsch- Vlaanderen. Aardenburg en Sluis willen dat ook. Deze drie West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten willen samen ruim drie mille beschikbaar stellen. Het centrum stelt zich tot doel het bevorderen van de eman cipatie van vrouwen op het terrein van de gezondheids zorg. Zo wil men vrouwen meer weerbaar maken wan neer ze met zulke zaken in aanraking komen. Het centrum heeft ook een subsidieverzoek bij de provin cie ingediend. B en W vinden het ongewenst dat de provin cie subsidie verleent voor ge meenten die niet met geld over de brug komen. Het college zou het liefst zien dat de hulp verlening in gemeenten die geen subsidie verlenen wordt afgebouwd of niet wordt gebo den. Het regionale alfabetise- ringswerk kan ook van Sluis en Aardenburg een verhoging van de subsidie krijgen. Sluis wil echter geen geld geven aan de stichting 'Vrouwen bellen vrouwen'. De meerderheid van de raad heeft in het verleden reeds kenbaar gemaakt dat de stichting een overlapping is van de telefonische hulpdienst Zeeland. De Sluisse raad komt don derdag 19 december bijeen in het gemeentehuis, aanvang vergadering 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n f sijCHTOryER vrijblijvend nroef-op-dc- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. Naam: Adres: Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen j I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, |4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 13