Oude tank lab riek van Goering aan rand van afgrond Groei: Wat koop je daar voor? Rui OOSTENRIJKS STAATSBEDRIJF IN GROTE PROBLEMEN Banketbakker wordt buiten randstad kwijnend ambacht 'UNIONII 'Wij ko om te b< Kinderst lEUwsovERziCHTnnnno wnnnonnn economie DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 ■FINANCIEN/ECONOMIE1 Reorganisatie Oostenrijkse staatsbedrijven Be vrijdende economie? 'Economisch systeem radicaal wijzigen' Personeel Amro kan stukje eigen bedrijf kopen Verbod lawaai boven 80 decibel op werk Exportprijs omstreden Belgische jenever Rai: ruim 2,5 miljoen bezoekers Vrijstelling reiskostenvergoedingen hoger Aantal langdurig werklozen groeit Europese munt nog niet populair LONDEN - D Britse premit Thatcher is gistere door de Noordiers dominee Ian Paisle gewaarschuwd, <k Ulsters protestants unionisten de vj van haar regerin zullen veroorzake 'wanneer zij vol hardt in de booshei en probeert het con troversiële Anglo Ierse akkoord te uitvoer te brengen'. ARUBAANSE DELEGA' UNICEF-RAPI T48 WENEN (DPA/RTR) - 'Gisteren stonden we aan de afgrond, maar vandaag zijn we een stap verder', luidt de tekst op een gedenkplaat in de receptie van het hoofdgebouw van het Oostenrijkse staatsconcern VOEST-Alpine in Linz. Na het bekendworden van het recordverlies bij de grootste onderneming van Oostenrijk, die een parti culiere onderneming normaal gesproken een faillisse ment zou opleveren, klinkt dat cynisch. De aankondiging dat het concern dit jaar een verlies van 5,7 miljard schilling (912 miljoen gulden) zal leiden heeft de Oostenrijkse bevol king geschokt en vragen opge roepen over de controle die de regering over de staatsbedrij ven kan uitoefenen. Aan de geschiedenis van het bedrijf, dat ooit als tankpro ducent voor de Nazi's werd op gericht en na de Tweede We reldoorlog met de blote han den weer voor vreedzame doeleinden werd opgebouwd, denkt vandaag bijna niemand meer. Indirect gaat de geschie denis van VOEST-Alpine een halve eeuw terug. Al in 1936 keek de verant woordelijke man voor het Duitse vierjarenplan, Her mann Goering, met begerige ogen naar het voormalige ge boorteland van Adolf Hitler. Acht maanden na de oprich ting van het Goering-fabrie- kencomplex in Berlijn in 1937 marcheerden de Duitse troe pen Oostenrijk binnen en vol tooiden de 'Anschluss'. Goe ring zocht Linz uit als plaats voor een tweede vestiging van zijn Berlijnse staalfabrieken. Het duurde echter tot okto ber 1941 voordat de eerste hoogoven in Oostenrijk aan gestoken kon worden en kon bijdragen aan het hoofddoel van de Goering-fabriek in Linz: het produceren van tanks voor de Wehrmacht die Europa moesten veroveren. Drie jaar later was er van dit hoofddoel weinig meer over. Amerikaanse vliegtui gen wierpen hun bommen uit over de Oostenrijkse fabriek en er bleef niet veel meer over dan een rokende puinhoop. Na de oorlog wilden 'realisten', zoals ze zichzelf omschreven, het complex dan ook maar he lemaal afbreken. De werknemers dachten er echter anders over en vroegen de eerste na-oorlogse Oosten rijkse kanselier, Karl Renner, het bedrijf te nationaliseren. De naam, zo werd besloten, zou Vöest (Vereinigte Oester- reichische Eisen- und Stahl- werke) worden. Later, werd dit omgezet in VOEST, nog later in VOEST-Alpine. Eind 1945 werkten 4.500 mensen aan het opknappen van de ruïne eh het hervatten van de produktie. Door ruilo vereenkomsten, zoals de leve ring van een heel gebleven hoogoven aan Lapland, kreeg men kolen en erts uit Zweden. Twee jaar later werd de WENEN (DPA/ANP) - De industriële staatsbedrijven in Oostenrijk zullen wor den gereorganiseerd en worden ondergebracht in één concern. Dat heeft de Oosten rijkse bondskanselier Fred Sinowatz het parlement laten weten naar aanlei ding van het schandaal rond de enorme verliezen van het grootste staatsbe drijf, VOEST-Alpine. De crisis rond VOEST brak vorige week uit toen bekend werd dat het staal- en machinebouwconcern dit jaar een recordverlies zal lijden van ruim 910 miljoen gulden. Het verlies bleek voor een groot deel te zijn veroorzaakt door ris kante speculatie op de olie- termij nmarkt door de han delsdochter van VOEST. De directie trad na het bekendmaken van de rampzalige cijfers af en van alle kanten in Oosten rijk werd aangedrongen op scherper staatstoezicht. De staatsbedrijven in Oostenrijk vallen onder de overkoepelende organisa tie Oesterreichische Indus- trieverwaltungs AG. Bondskanselier Sinowatz deelde mee dat deze zal worden veranderd in een echte concerrihoudster- maatschappij die zich ac tief met de gang van zaken bij de afzonderlijke bedrij ven zal gaan bemoeien. Verder gaf hij de garan tie dat staatsbedrijven zich niet meer zullen bezighou den met 'onverantwoorde lijke speculatie', zoals die in de olietermijnhandel. eerste nieuwe hoogoven in ge bruik genomen. Vanaf 1952 begon VOEST met het zelf ont wikkelde LD (Linz/Donau)- procedé, dat op de wereld- staalmarkt zijn stempel moest drukken. Al in 1957 werkten er bij het concern 17.000 werkne mers, na de fusie met andere staatsbedrijven zoals de Ver einigte Edelstahlwerke en de Alpine Montangesellschaft waren het er meer dan 70.000. De internationale staalcrisis sloeg in als een bom en VOEST-Alpine probeerde de belangen te spreiden door on- dere andere micro-chips en plastic te gaan produceren. Deze diversificatie-strategie is waarschijnlijk als hoofdoor zaak voor de verliezen van de afgelopen jaren aan te wijzen, omdat het concern zich op ter reinen heeft begeven waarop het (te) weinig ervaring had. Alleen al de handelsdivisie, die in 1978 werd opgericht on der de naam Intertrading, zal dit jaar een verlies opleveren van drie miljard schilling (480 miljoen gulden) na riskante beleggingen op de olie-ter- mijnmarkt. De slechte resultaten bij VOEST-Alpine hebben een schaduw geworpen over het beleid van de Oostenrijkse re gering en over de mogelijkhe den van Wenen om de activi teiten van de staatsbedrijven efficiënt te controleren. Oos tenrijk heeft verhoudingsge wijs meer staatsondernemin gen dan andere West-Euro- pese landen en het overheids- streven om de werkloosheid te beperken heeft geresulteerd in een beleid dat erop gericht is bedrijven en banen in stand te houden door het op grote schaal verlenen van subsidies en het geleidelijk aan door voeren van reorganisaties. Het is onwaarschijnlijk dat het beleid zal veranderen, want deze economische poli tiek heeft ervoor gezorgd dat Oostenrijk de recessie van de jaren zeventig en van begin jaren tachtig beter heeft door staan dan zijn Europese buur landen. Het parlement heeft niettemin een onderzoek geëist naar de verantwoorde lijkheid voor de verliezen. Bo vendien heeft de minister voor de staatsindustrie, Ferdinand Lacina, al aangekondigd dat hij zal opstappen wanneer VOEST-Alpine en nog een aantal andere staatsonderne mingen binnen drie jaar niet winstgevend zijn. Deskundigen hebben al ge waarschuwd dat er mogelijk alleen al twintig miljard schil ling (3,2 miljard gulden) nodig is om de reorganisatie bij VOEST te kunnen doorzetten. De afgelopen twee jaar ont ving het concern reeds vier Het banketbakkersambt dreigt buiten de Randstad zo langzamerhand een uitstervend beroep te worden. Aldus het EIM na een onderzoek. - foto ahchief de stem ZOETERMEER (ANP) - Het banketbakkersam bacht dreigt buiten de Randstad zo langzamer hand een uitstervend beroep te worden. Dat blijkt uit een overzicht van de situatie in de Nederlandse banketbakkerijsector. Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) heeft het branche-onderzoek verricht. Van de 850 banketbakkers die Nederland nog heeft, bakt slechts veertig procent (340 banketbakkers) zijn taartjes en koekjes buiten het gebied van de vier grote steden. In 1980 waren er ove rigens nog 1.100 banket- ba kkkers in het land. Het aantal ondernemers in dit ambachtelijk vak is in de eerste helft van de jaren tachtig (dus) met 23 procent gedaald. Het instituut ver wacht dat deze daling door zet. Verklaringen hiervoor zoekt het EIM in de moor dende concurrentie met on der meer warenhuizen (vooral de HEMA) en grote levensmiddelenwinkels, in de gedaalde of onveranderde netto-inkomens, en in de trend om calorie-arm en ge zond te eten. Van al het in 1984 ver kochte banket was negen tien procent afkomstig van de banketbakker. De ge wone (brood)bakker die ook banketartikelen verkoopt, had een hoger aandeel (25 procent). Het meeste banket (56 procent) kwam echter uit supermarkt en warenhuis. Het onderzoek van het economisch instituut ver meldt verder dat de 850 ban ketbakkers vorig jaar voor 450 miljoen gulden verkoch ten. Dat is dertien procent minder dan in 1980. Dubbel zo hoog is het bedrag dat in totaal aan ambachtelijk banket werd uitgegeven. In het voordeel van de ouderwetse banketbakker is het dat de verkoop van diep vriesgebak na de stormach tige groei in de jaren zeven tig thans is ingezakt tot 80 miljoen gulden per jaar. Het EIM wijt dit aan de kwali teit van het ingevroren ge bak. Het EIM adviseert ban ketbakkers die koste wat het kost het hoofd boven water willen blijven houden, hun zaak uit te breiden met een tearoom, mits de vestiging gunstig gelegen is. Goering ..oprichter.. - fotoarchief de stem miljard schilling (640,4 miljoen gulden) van de Oostenrijkse staatshoudstermaatschappij Oesterreichische Industrie- verwaltungs AG (OIAG) om de verliezen te dekken en nieuwe investeringen te doen. Vorige week besloot OIAG tot nog eens een kapitaalinjektie van 3,63 miljard schilling (circa 580 miljoen gulden) om het eigen vermogen van het voormalige staalconcern te versterken. Met hele regio's in het land die afhankelijk zijn van de VOEST-fabrieken kan Wenen weinig anders doen. 'Als je die fabrieken zou sluiten, kun je net zo goed hele regio's plat leggen", verklaarde een eco noom van een van de grootste Oostenrijkse banken. Oosten rijk zal er een harde dobber aan hebben. i Door Louis van de Geijn 'GENIET meer met minder'. Dat is de boodschap die de Rotterdamse econoom W. de Roos wel op elke reclamezuil in Nederland zou willen aanplakken. In zijn on langs versche nen boek 'Be-B? vrijdende eco-« nomie' waar schuwt hij tegen een onbe zonnen streven naar méér. „Ik ben niet tégen groei", licht hij toe. „De produktie moet tenminste gelijke tred houden met de bevolkings toename en een groei die daar één tot twee procent boven uit komt, zou op zich zelf niet verkeerd zijn". Maar De Roos, hoogleraar economie aan de faculteit der sociale wetenschappen van de Erasmus Universi teit, moet er niet aan dénken dat iedereen een ton te ver teren zou hebben. Even slikken. We hebben onszelf zojuist ontworsteld aan de langste economische malaise sinds de Tweede Wereldoorlog. Economen en politieke partijen zijn, na even verwijld te hebben bij gedachten aan een groeiloze welvaart, vrijwel unaniem teruggekeerd in het groei- spoor. Alleen op die manier, zo hebben zij vastgesteld, is verdelen van werk en inko men min of meer pijnloos te doen. Het verkeerde spoor, dus? De Roos: „Een jaar lang vijf procent groei zou hele maal niet erg zijn. Maar als je veertien jaar lang in dat tempo door gaat, heb je een verdubbeling van het pro- duktieniveau. Dan stuiten we weer, en hard denk ik, op de grenzen: milieu, grond stoffen etcetera". De Roos vindt het ge weeklaag over de economi sche teruggang vanaf 1979 overdreven. De vergelijking met de crisis van de jaren dertig gaat in veel opzichten mank. Het reële nationaal inkomen daalde in de jaren 1979-1983 met drie procent. Daarna is deze graadmeter van de welvaart weer geste gen. Tussen 1930 en 1934 was die daling ongeveer 15 pro cent. „Bovendien, vraag ik mij af, wat moet je dan wel ma ken? De mensen gaan niet De Roos - foto kramer méér brood eten, niet méér schoenen dragen. Wat is de zinnigheid van zo'n verdub beling?". De Roos ziet heus wel dat er mensen zijn die een ver dubbeling van hun inkomen best zouden kunnen gebrui ken. „Maar gemiddeld? Ik maak me er wel eens zorgen over als de mensen zo veel vrijheidsgraden krijgen. Worden ze daar gelukkiger door? Schiet je door een be paald welvaartspeil heen, dan is er een flink aantal mensen die dat niet meer aan kunnen. Ze gaan dingen doen die zich tegen hen ke ren. Of tegen de samenle ving als geheel. Neem de Verenigde Staten. De rijkste samenleving ter wereld. Zou jij daar willen wonen? Nou, ik niet". „Ik denk dat je inderdaad moet zeggen dat een land als het onze niet toelaat dat al die mensen een netto inko men van een ton of daarom trent zouden hebben. Ik denk dat dat voert tot een onduldbare samenleving. Zoals je je evenmin kunt voorstellen dat de hele we reldbevolking van vier mil jard mensen hetzelfde wèl- standsniveau zou hebben als wij in Europa of in de Ver enigde Staten". „Als je zegt: de arbeider van vandaag mag morgen niet de welstand krijgen van drie of vier keer modaal, dan zou je natuurlijk de wind van voren krijgen. Maar zo zeg ik het niet en zo bedoel ik het ook niet. Ik stel óók: een rijke samenleving mag zijn armen niet verge ten. En zeker niet de armen in de derde wereld. Wij kun nen die mensen ook helpen als we ons realiseren dat veel van wat wij in onze welvaart consumeren, hele maal niet zo nódig is". In zijn boek beschrijft de Rotterdamse hoogleraar met instemming de bevindingen van een Griekse econoom, Xenofon Zolotas. Deze voor malige directeur van de Griekse centrale bank ging na zijn pensionering de kos ten en baten van de wel vaartsgroei eens op een rij zetten. De particuliere con sumptie komt aan de plus kant. Daar tegenover zette hij de 'afvalprodukten' van de groei, zoals de milieuver vuiling, verkeersdrukte, het sneller interen op grondstof fen, informatievervuiling door reclame. Geld maakt niet gelukkig, zegt de volksmond. Ook Ne derlandse studies relative ren het belang van steeds meer inkomen, steeds meer spullen om je heen. Althans in de westerse landen, waar de sociale zekerheid een bo- IN DE eerste negen maanden van 1985 voerde Nederland 675.579 flessen champagne In. Dat Is 200.000 meer dan vorig jaar in dezelfde periode. Over de hele wereld worden dit jaar ruim twee miljoen compact disc spelers verkocht. De verwachting is dat dit aantal in 1988 vervijfvoudigd zal zijn. Op dit moment rijden er 4,9 miljoen personenauto's rond in Nederland. Dat zijn er 100.000 meer dan vorig jaar. In tien jaar tijd is het aantal per persoon afgelegde autokilometers gestegen van 76.5 miljard tot 113.3 miljard per jaar. De lengte van de files neemt evenredig toe. Het Centraal Planbureau heeft uitge rekend dat de consumptie per hoofd van de Nederlandse bevolking bij een forse groei van de economie in het jaar 2010 bijna verdrievoudigd is. Als het ongeveer door gaat als nu, heeft de Ne derlander tegen die tijd gemiddeld altijd nog twee keer zo veel te besteden als op dit moment. Er daagt dus een probleempje: wat koop je daar voor? Nóg meer auto's, elektrische tandenborstels, audio-to- rens en surfplanken? dem legt in de individuele welvaart, is levensvoldoe ning steeds minder een kwestie van inkomen. Ge zondheid, verhoudingen met anderen geestelijk even wicht zijn hier veel belang rijker geworden. Nog zo'n volkswijsheid: het bezit van de zaak is het eind van 't vermaak. De Roos meent dat steeds meer aanschaffingen de mensen hooguit een kortstondig ge noegen bezorgen. De home computer geeft even een kick, maar staat in de meeste huizen al gauw stof te verzamelen. De mensen doen toch maar weer een greep uit de Sinterklaas- en Kerstfolders om de onaan geroerde speelgoedvoorraad van hun kinderen aan te vullen. Impulsief, verkwis tend, ondoordacht, vindt hij. De Roos hoedt zich ervoor dat hij de soberheid gaat prediken. Dat was enigszins zijn bezwaar tegen de bena dering van 'de economie van het genoeg', van de Raad van Kerken, Goudzwaard, De Lange cs. „Dat roept weerstanden op. Soberheid breng je in verband met kou en honger". „Ik zou de mensen er niet van willen weerhouden meer te gaan verdienen, zich bepaalde dingen aan te schaffen die ze graag willen hebben. Maar ze zouden dat moeten relativeren. Het is niet bepalend voor het wel zijn, het geluk. Een bijdrage wellicht, maar toch van minder betekenis dan de mensen meestal aannemen". Daar heb je weer zo'n pro fessor met een best salaris die vindt dat het minder moet. De Roos: „Ik zit inderdaad aan de bovenkant, maar dat mag mij er niet van weer houden gedachten te publi ceren die ik in alle oprecht heid heb. Dat is één van mij n taken". „Ik wil vooral werken aan bewustwording. De mensen er op wijzen wat er aan de hand is. De nadelige kanten laten zien. Is dat ons de prijs maatschappelijk gezien al lemaal waard? Denk daar eens over na". 'Bevrijdende economie, over welvaart, arbeid en con sumptie', W. de Roos,Van Gorcum,Assen/Maastricht 1985. ARNHEM (ANP) - De Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken (DISK) pleit in een manifest voor een radj. cale wijziging van het huidige economische systeem en de daar binnen heersende verhoudingen. Volgens directeur Zwart van DISK zal het manifest, dat is opgesteld door een werkgroep van arbeiders en industriepastores, dienen als richtsnoer voor het beleid. DISK keert zich ertegen dat in bedrijven voor werkelijke zeggenschap over de inhoud en de doelen van de produktie geen plaats is en dat de tegenstelling tussen mensen met en zonder betaalde baan wordt 'aangewakkerd'. Met ingang van 1 januari 1986 zal de vroegere vice-voorzitter van de FNV, Herman Bod? fungeren als voorzitter van DISK. Enige maanden geleden werd bekend dat de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Si- monis, had geweigerd Bode te benoemen tot voorzitter van het bedrijfspastoraat in het aartsbisdom. Aanvankelijk gaf Simonis als argument dat Bode geen 'neutraal' voorzitter zou zijn, maar later liet hij weten vooral bezwaar te hebben tegen de 'negatief, kritische' uitlatingen van Bode over de RK Kerk. Bode is nu des- kundig adviseur van het bestuur van het bedrijfspastoraat in het aartsbisdom en zal in de praktijk als voorzitter fungeren. AMSTERDAM (ANP) - Het personeel van de Amrobank kan deze week een stukje van het eigen bedrijf kopen. De Raad van Bestuur biedt voor 90 gulden aan uitsluitend het personeel het recht aan om in de komende drie jaar 60 nieuwe aandelen Amro bank te kopen. Een aandeel Amrobank staat de laatste tijd aan die beurs genoteerd voor een kleine honderd gulden. Als de koers de komende jaren stijgt kunnen de personeelsleden dus op een bedrag van ongeveer 6.000 gulden een behoorlijke winst ma ken. Mocht het aandeel in waarde zakken, dan hebben ze dus hun 90 gulden voor niets uitgegeven. Ze zijn dan immers in de gewone handel goedkoper uit dan bij de eigen baas. Als het vol ledige personeel gebruik zou maken van het aanbod en inder daad tot aankoop van aandelen zou overgaan, zou het aandelen kapitaal in de komende jaren met drie procent toenemen. Een waardedaling van het aandeel, doordat het aantal aandelen sneller groeit dan de waarde van het bedrijf lijkt niet waar schijnlijk. DEN HAAG (ANP) - Geluid boven 80 decibel (vergelijkbaar met een brommer op drie meter afstand) op de arbeidsplaats wordt zodanig schadelijk voor het gehoor geacht, dat daar maatregelen tegen moeten worden genomen. Om niet uit de pas te lopen met het buitenland, waar 85 of 90 decibel de grens vormen wordt vooralsnog 85 db aangehouden. Werkgevers moeten het geluids niveau op de werkplaats eerst met technische middelen aan de bron of door organisatorische maatregelen terugdringen tot on der de 80 (85) db. Is dat redelijkerwijs niet mogelijk, dan moeten oorkappen of oordopjes beschikbaar worden gesteld. Bij lawaai boven de 90 db is het dragen van beschermingsmiddelen ver plicht. Deze grenswaarden zullen worden opgenomen in het Vei ligheidsbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1938 en het Landbouwveiligheidsbesluit. De wetgeving wordt van kracht na advies van de Raad van Sate. GENT (ANP) - De Belgische firma, die via de slijterijen van Al- bert Heijn tegen de zin van de Nederlandse distillateurs 'jenever' op de markt brengt met een percentage aan alcohol van slechts 30 procent, is hiervoor onderscheiden met een exportprijs. De 'gouden klomp', die jaarlijks wordt uitgereikt door de Belgisch- Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland, is toege kend aan de gist- en spiritusfabriek Bruggeman te Gent. Brug- geman is de eerste Belgische jejieverfabrikant die vaste voet kon krijgen op de Nederlandse markt. Sinds 1983 is hier de 30-pro- cents jenever op de markt, hoewel de Nederlandse wetgeving voorschrijft dat jenever-tenminste 35 procent moet bevatten. AMSTERDAM (ANP) - De Rai Gebouw BV (tentoonstellings- en congrescentrum) in Amsterdam heeft in het onlangs afgesloten boekjaar 1984-1985 ruim 2,5 miljoen bezoekers getrokken, een re cord-aantal. Maar de bezettingsgraad van de gebouwen bedroeg 55 procent, ruim drie procent minder dan in het topjaar 1980- 1981. Er zijn in de Rai in het afgelopen boekjaar 52 beurzen, ten toonstellingen, verkoopshows en dergelijke gehouden. De werk gelegenheid bij de Rai gebouwen steeg het afgelopen jaar tot ruim 300 mensen. Dat is een verdubbeling vergeleken met tien jaar geleden. Het Rai Congrescentrum gaf het afgelopen jaar een duidelijke groei te zien op het gebied van nationale vergade ringen en congressen. Er waren 177 van dit soort bijeenkomsten tegen 155 het jaar daarvoor. DEN HAAG (ANP) - De bedragen aan reiskostenvergoedingen die zijn vrijgesteld van de heffing van loonbelasting en sociale premies worden met ingang van 1 januari iets verhoogd. Voor afstanden tot 10 kilometer wordt die vrijstelling 580 gulden per jaar (1985: 570 gulden). De bedragen voor afstanden van meer dan tien kilometer zijn: 10 km 15 km 1660 gulden (1630) 15 km 20 km 2040 gulden (2010) 20 km 30 km 2760 gulden (2730) 30 km 40 km 3490 gulden (3440) 40 km 50 km 4210 gulden (4150) 50 km en hoger 4400 gulden (4340) Voor werknemers die minder dan vier dagen per week naar de zelfde standplaats reizen gelden afwijkende bedragen. DEN HAAG (ANP) - Het aantal personen met een bijstandsuit kering wegens de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers (RWW) is sinds eind 1983 met 63.800 gestegen tot 369.000 eind 1984 Opvallend hierbij is de ontwikkeling van het aantal personen dat reeds langer dan één jaar een RWW-uitkering ontving. Door een stijging met 75.100 nam dit aantal tot tot 206.000 eind 1984, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit deze cijfers blijkt tevens een forse toeneming van het aantal personen dat voorafgaande aan de RWW-uitkering gedurende de maximale periode (veelal twee jaar) een uitkering ontving krachtens de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV). Deze categorie steeg van 79.200 eind 1983 tot 108.100 eind 1984. In vergelijking met deze ontwikkeling bij de personen met een WW V-uitkering vooraf gaande aan de RWW-uiktering is het aantal schoolverlaters slechts licht toegenomen van 70.000 eind 1983 tot 75.700 eind 1984, aldus het CBS. BRUSSEL (ANP) - Een in zeven EG-landen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat de meerderheid niet staat te trappelen voor het vervangen van de nationale munt door een Europese. Voor het bestaan van zo'n Europese munt naast de nationaal bestaat wel een meerderheid. Het onderzoek dat is ingesteld door drie grote banken laat ook zien dat de reeds bestaande Europese re keneenheid, de ECU, in sommige EG-landen al een grote be* kendheid geniet, maar in andere nog nauwelijks bekend is Slechts 32 procent van de bij het onderzoek betrokken Europee* nen meent dat een Europese munt de nationale zal kunnen ver vangen, 38 procent is daar tegen. Het oordeel hierover loopt ove rigens in de verschillende landen nogal uiteen. In België, Lu xemburg, Frankrijk en vooral Italië voelt men in meerderheid voor een vervanging van de nationale munt door een Europese DONDERDAG 12 DE Paisley uitte dit dreig» ment tijdens een korte d< monstratie van de unioni: ten voor Stormont Castl het vroegere Noordierse r< geringsgebouw vlakbij Be SCHIPHOL (ANP) - De stige Arubaanse regerii Nederland zijn aangek landse regering praten o nomisch beleid dat de economie op Aruba moet Dit heeft de leider van c delegatie en grote kanshebtx voor het premierschap, Henn Eman, op Schiphol verklaard Eman onderstreepte dat c Arubanen niet komen oi meer geld te vragen dan de IC miljoen gulden begrotingshul die Nederland al heeft toege zegd. „Wij komen niet om 1 bedelen", aldus Eman. Wel w de delegatie de voorwaarde bespreken die Nederland aa deze hulp heeft verbonden. Daarbij zullen de vooi waarden, die het IMF (Intel nationaal Monetair Fond heeft gedaan om de An baanse economie uit het slo te halen, centraal staan. Né derland heeft die voorstelle overgenomen en als vooi waarden verbonden aan c Nederlandse hulp. Eman wil echter, zonder ee ingrijpende bezuinigingsope ratie uit de weg te gaan, de zó ken op enkele punten andei aanpakken dan het IMF hee: voorgesteld. De Arubaanse de legatie komt nu met de Nedei De beoogd premier va Aruba, Henny Eman, bij zij aankomst op Schipho ...een iets andere aanpa dan het IMF voorstaat - FOTO Al nairobi/washington (UPI/RTR) uit jaar ste, ven in de wereld toch wee 'wee miljoen kinderen onde 4e vijf jaar aan mazelei bijna één miljoen aan teta bus en bijna een half miljoe aan kinkhoest. Dit ofschoo deze drie ziekten evenals an oere eigenlijk eenvoudig t bestrijden zijn. Ondervoeding, vooral i Afrika eist een verdere to voornamelijk in de vori van onderontwikkeling e hersenbeschadiging bij kir deren. De kosten om alle kinde ren tegen de genoemde dri ziekten - mazelen, tetanus e kinkhoest - te beschermei bedragen nog geen vijftie gulden per kind. Inenten va alle kinderen om te vcxirkc men dat er meer dan dri 'biljoen aan deze ziekte sterven, kost per jaar ie' bunder dan wat drie mc erne straaljagers kosten, z staat in een speciaal rappoi van het Kinderfonds Unic< van de VN, dat gisteren i verschenen. Het heet 'Bir nen menselijk bereik - ee bekomst voor Afrika's kir deren'. De grootste 'kindermooi naar' is nog steeds ee rmvirus, dat via diarre

de Stem | 1985 | | pagina 4