ICORONATION STREET BESTAAT 25 JAAR Gemeenten subsidiëren film over discriminatie GEWELDIG. UV i i EO Het film maken in Engeland Redacties regionale omroepen bang voor daling luistercijfers NICOLAIMORGEN OP TV UNIEKE FINANCIERING VOOR PRODUKTIE VAN SOL-FILM A68 I PONDERDAG 12 DECEMBER 1985 stel daarom Dan moet u EBRUGzijn Winkeltje Concurrent Goudmijn Supermarkt Sponsors steunen come-back van 'Ik Jan Cremer' I stellen6n V°°r beurs op te 1 )a„etJs de bedoeling dat 'Ik I tnaarjremer' voorlopig drie I iam te beginnen eind Ifc 1986 in de Koop- vS*urs zal worden opge- I sijcr, Afhankelijk van het Brabant niet Stalling Verhaal per Kilo 20«agg per kilo 8.-g per kilo 15»" per kilo 8»a g per kilo 10«" jj| per kilo 8«" g per kilo 6«a per kilo 6»a g T2 PAGINA GIDS 1 De lange adem van een tv-pub )ok alle soorten EN GEVOGELTE jstelling. Gaarne 3 bestellen, o.a. ïzen, kalkoen, anfilet, parelhoen, reeruggen, reetuet, enz FELHEID: 262 KM/U. OPSNELHEID: 217 KM/U ntoosneiheidvan 217 km/u. N, nogal behoudend is, blijkt und Sport' heeft gemeten: n 222 km/u. it Duitse autoblad 'MOT' dat 7,4 seconden. TW.EXCL. AFLEVERKOSTEN. 'OORBEHOUDEN. naken is dat de nieuwe 3251 ivert prestaties waar menige /oord geven issiekerzou 376-13 3186/22 3 5 49. 03 ROOSENDAAL: Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Deze week was het feest in de Rovers Return, het bruine café op Coronation Street. De vaste klanten vierden het 25-jarige S bestaan van hun kroeg. Zo'n 120 miljoen mensen, verspreid over vijf conti nenten, kennen de Rovers Return en Coronation Street. Deze straat is het grootste fenomeen van de Britse (commerciële) tv: een serie die al 25 jaar over weldigende bijval geniet en het volgens kenners nog heel lang zal uithouden op de buis. Granada Televi sion, de productiemaatschappij van dit programma, brengt tijdens de lange Engelse kerst 'Het verhaal van 125 jaar Coronation Street' op de buis. Aflevering 1 van Coronation van desolate huisjes en ro- ronation zijn gekomen, want Florlzel doet denken aan een ontsmettingsmiddel," zegt hij. Warren schreef de eerste 12 aflevering van The Street. Ena Sharpies, Elsie en Dennis Tan ner, de Walkers, de Barlows en de vele andere vaste helden van het verhaal werden alle maal door hem uitgevonden. De manier waarop zij de tone len speelden, die Warren had uitgedacht, vormde een pa troon dat 25 jaar lang onge wijzigd in gebruik is gebleven. Street werd op 9 december 'live' in de ether gebracht I vanuit de studio's in het Noord-Engelse Manchester. De kroeglopers in de Rovers Return hebben deze heuglijke gebeurtenis met extra borrels en 'pints' (glazen van ongeveer 0,568 liter) herdacht. De afge- lopen 25 jaar hadden zij in dit gezellige buurtcafé niet min der dan 40.720 grote glazen flets Engels bier geledigd. I Street-ster Bet Lynch droeg in die periode 513 paar oorringen en Hilda Ogden versleet vier I dozijn papillotten. De Britten vragen zich ge- I regeld af wat zij zouden doen i Coronation Street er niet I meer was. Sedert afgelopen lente heeft de oudste serie van de Britse tv wel een gevaar- lijke concurrent. 'Eastenders', een nieuw feuilleton van de [BBC, dringt De Straat (zoals Coronation Street doorgaans wordt genoemd) op de tweede plaats, tegen de verwachting I van Granada. Juist omdat de concurren- tiestrijd tussen de BBC en de Britse commerciële tv zo ont zettend hard is, proberen de omroepen het in hun horizon- I tale programmering te voor komen dat hun vaste dagen en j uren samenvallen met die van I de tegenpartij. Coronation Street wordt onveranderlijk elke maandag- en woensdag- I avond om halfacht (Britse tijd) f uitgezonden; Eastenders daar entegen komt iedere dinsdag en donderdagavond om half- I acht op de buis. Een dergelijke programme ring voorkomt dat de kijkers telkens voor een zeer moeilijke keuze worden geplaatst. Je moet toch rekenen dat vroeger naar elke aflevering van The Street door bijna de helft van 4e Britse bevolking werd ge- j keken. Geen wonder dat dit I programma toen het populair ste was van de Britse tv. Maar i in 1960, toen Coronation Street begon, schreef tv-criticus Ken Irwin van de Londense Daily Mirror: „Dit feuilleton is van het be- 18in af ten dode opgeschreven j niet zijn vreemde herken ningsmelodie en nare beelden kende schoorstenen". Een jaar later werden alle acteurs en actrices van Coronation Street door de Noord-Engelse bad plaats Blackpool geïnviteerd om de kerstverlichting te ko men ontsteken. Zij werden er overrompeld door 20.000 en- thoesiaste fans. „Wij beseften toen hoe groot wij in die korte tijd waren ge worden," zegt Bryan Mosley, die al sinds 1960 in The Street de rol van.Alf Roberts speelt. Tot nu toe hield nog geen enkele andere Britse tv-serie het zolang uit als Coronation Street. De producers van dit programma, die spinnijdig zijn omdat de BBC hen met 'Eastenders' heeft geklopt, zoeken soelaas in de voorspel ling dat de concurrentie haar nieuwe feuilleton beslist geen kwart eeuw op het scherm zal kunnen houden. Ondertussen spant Granada Television zich hard in om The Street weer aan de top te krijgen, hoofdza kelijk omdat deze 'soap opera' voor haar een ware goudmijn is. „Had Granada Coronation Street niet," zegt Harry Kers haw, een van de tekstschrij vers van het programma, „dan zou die maatschappij al 25 jaar ettelijke miljoenen moeten be steden aan andere series, an dere decors, andere artiesten en noem maar op om haar zenddtijd te kunnen vullen. The Street brengt veel geld op, maar ze spaart ook heel wat uit omdat alles lang bruikbaar blijft. Op een gegeven moment verkocht Granada Television in één klap 1.114 afleveringen van Coronation Street aan het Canadese tv-station CBKST van Saskatoon, in Saskatche wan. Dit was de grootste geza menlijke verkoop in de ge schiedenis van de tv. CBKST beschikte zo over voldoende materiaal om 20 dagen, 15 uren en 44 minuten non-stop. uit te zenden. Coronation Street komt ook in Hong Kong gere geld op de buis, met Chinese onderschriften, die vertikaal in plaats van horizontaal wor den geplaatst en gelezen. De eindeloosheid van Coro- De pub en de straat die een kwart eeuw hetzelfde zijn gebleven. - foto archief de stem nation Street heeft ook nade len. „Het is een vraatzuchtig programma", zegt hoofdpro ducer Bill Podmore, van wie wordt beweerd dat Granada aan zijn inspanningen meer dan 5 miljoen kijkers dankt. „Wij hebben iedere week nieuwe gezichten nodig, die ons moeten toebehoren, want het publiek houdt niet van mensen die het al ergens an ders heeft gezien." a In zijn bijna 2.600 afleverin gen - een record - heeft het programma Coronation Street nagenoeg 2.000 verschillende rollen 'opgebruikt'. Er blijft momenteel nog maar één ac teur over, die al sinds de eerste aflevering een rol speelt in The Street. Dit is William Roache, alias Ken Barlow. Emily Bjshop (Eileen Derbys hire) treedt sedert de derde af levering in Coronation Street op. Alf Roberts (de acteur Bryan Mosley, nu 54) ver toonde zich voor het eerst in aflevering 18. Sinds 1974 staat hij in de kleine supermarkt op de hoek. Vóór die tijd werd die winkel gedreven door Maggie Clegg (de actrice Irene Sutclif- fe). De Ogdens deden pas in 1964 hun intrede. Stan Ogden (Ber nard Youens) is afgelopen jaar gestorven, eerst in de serie en daarna echt. Ogdens dood was de 25ste van Coronation Street dat in al die jaren ook 7 ge boorten, 25 huwelijken (waar onder dat van de jonge Ken Barlow met Valerie Tatlock in Jean Alexander als Hilda Ogden en overleden Bernard Youens als Stan Ogden. de inmiddels fotoarchief de stem 1962) en 5 bij na-echtscheidin gen beleefde. Tony Warren, de man die Coronation Street 25 jaar gele den uitdacht, vertelt nu dat zijn serie bijna Florizel Street werd gedoopt. „Ik ben büi dat we na verloop van tijd op Co- De eerste aflevering van The Street werd uitgezonden in zwart-wit. Het programma was toen alleen bestemd voor Noord-Engeland. Maar het duurde niet lang of de andere zenders van het commerciële Britse net namen Coronation Street over. De eerste afleve ring begon met een gezellig to neeltje van kleine meisjes spe lend in de Straat. Om de vaste vertolkers gemakkelijk te kunnen introduceren, werd hierna een bezoek gebracht aan het winkeltje op de hoek dat zogezegd net een nieuwe eigenaar had. In de tweede helft van het programma, na de 'commer cials' (reclame) was er een scène van een jongeman, die zijn fiets repareerde in de huiskamer, voor de open haard. „Een van de toenmalige tv-critici schreef dat dit nooit zo gebeurde," zegt Tony War ren. „De volgende dag kregen wij 400 brieven die hem tegen spraken." Coronation Street had van het begin af een goede teksten. Elsie Tanner tegen zichzelf in de spiegel: „Eh, Elsie, wat zie je d'er uit! Straks brengen ze jou nog naar de vilderij!" En Ena Sharpies (wijlen Violet Carson) met een imposante in troductie: „Ik ben mevrouw Sharpies. Ik woon hier in de buurt. Bent u ook een weduw vrouw?" 25 jaar later kent praktisch iedereen de acteurs en actrices die deze rollen vertolken (of ze hebben vertolkt) beter bij hun toneel- dan bij hun echte na men. Als het scenario zegt dat ze geen geld hebben voor een glas bier in de Rovers Return, dan trakteren de fans hen op het nodige bedrag. Vele kij kers vragen ongetrouwde, ge scheiden of van hun partner beroofde sterren van Corona tion Street zo maar ten huwe lijk. De meeste artiesten raken hun Street-naam niet eens meer kwijt. Toen Peter Adam- son afgelopen jaar terecht stond wegens een zedenmis drijf, waarschuwde een van de advocaten de jury: „Dit is niet het proces van Len Fairclough uit Coronation Street!", waarna hij zich als volgt tot de beklaagde richtte: "Nu, mister Fairclough, vertelt u de recht bank eens..." De Russische jongen Nicolai wordt zelfs door zijn heime lijke geloofsgenote, zijn lerares, onder druk gezet zijn over tuiging op te geven. - foto eo [AMSTERDAM (ANP) - Het p'an °m de - inmiddels failliet [verklaarde - roek-opera 'Ik Jan Cremer" nieuw leven in te I Wazen en volgend jaar in de Amsterdamse Koopmans- I aeurs onder te brengen, begint I v.aster vorm te krijgen. "5 Kuil, nauw betrokken bij e plannen, heeft gisteren gcvraa8d meegedeeld dat In? aan'a' sponsors zich in I Principe bereid heeft ver- I waard een bedrag van onge- I h!*? *000 gulden hiervoor «schikbaar te stellen. .Jelke sponsors dat zijn 11? nog niet bekend ma- I gaat volgens Kuil om |vcaiaPuterbedrijf met een I saerlandse vestiging, een ls oep Nederlandse bedrijven Li, Particulier. Daarnaast I de initiatiefnemers - die [v aw samenwerken met de lv»ÏÏ?alige cast en de technici m? Produktie - druk bezig |vn- formuleren van een I vt» aan de pas opgerichte l.^'ging Vrienden van Am- I in Deze vereniging stelt I tvr i0er andere ten doel een (aijktieplan voor een aan- lbr'e4dwoerdenUkdan gePr°~ Door Jan Koesen HILVERSUM - De EO heeft de Britse televisie ingescha keld om haar ideeën drama tisch gestalte te geven. 'Nico- lai', een film van 35 minuten, is de start van zo'n reeks. Het thema is de discriminatie van christenen, liever gezegd: Bij bel-verkopers, in de Sowjet Unie. De film wordt vanavond om 20.28 uur uitgezonden op Nederland L Zonder meteen met Oscars en Emmies te zwaaien moet gezegd worden dat Nicolai niet onaardig is. Het christelijke ligt er natuurlijk duimendik op, maar dat is van de EO te verwachten, nog sterker: dat is de plicht van de EO. Als we de Bijbel-zwaaiers zouden vervangen door bijvoorbeeld joden, die eveneens tweede rangs burgers in Rusland zijn, dan zouden andere omroepen zich niet voor uitzending ge neren. Nicolai is een veertienjarige jongen in een door en door christelijk Russisch gezin. Hij heeft een studiehoofd, munt uit in sport en is een aardig ventje. Het gezin is zeer gelo vig. Dan verschijnt er een Bij bel-brenger in de familie en de KGB grijpt in. Pa wordt gear resteerd en de overheid gaat Nicolai onder druk zetten om hem te dwingen te vertellen waar de Bijbels zijn. Dat is inderdaad een proces om razend van te worden Ni colai mag niet meer studeren en sporten, hij wordt hinder- lijk gevolgd, hij wordt zelfs geterroriseerd, maar altijd is daar de Here Jezus en de Bij bel om hem door moeilijke punten te helpen. De EQ-film is gemaakt door Grenville Film Productions en is dus in Engeland opgenomen met Engelse acteurs. De spe lers spreken dan ook zeer ver zorgd Oxford, maar over dat bezwaar valt heen te stappen. De verfHiimg is kort en zake lijk, er wordt uitmuntend in geacteerd en al is dit een vlug gertje voor de Britten, ik zie het Hilversum niet gauw na doen. Om deze kwaliteiten is 'Ni colai' ook best te pruimen voor kijkers die niet van de EO ge charmeerd zijn. En om eerlijk te zijn: die discriminatie van mensen in Rusland die voor hun overtuiging uitkomen, mag best onder de westerse neus gewreven worden. In al zijn eenvoud levert Nicolai een beklemmend taeeld van een staat die weinig achting voor andersdenkenden kan opbren gen. Tegelijk is de valkuil ont weken om het hele Russische volk te beschuldigen. EINDHOVEN (ANP) - De redacties van de regio nale omroepen zijn bang dat de luistercijfers stevig zullen dalen als gevolg van de huidige vormgeving van Radio I. De redacties vrezen dat daardoor de binnenkort te voeren discussies op provinciaal ni veau over de financiering van deze omroepen in negatieve zin zullen worden beinvioed. Dat is meegedeeld aan de directies Radio van de lande lijke omroepen en aan A. van Door Edo Sauren „EEN gevoel van meer" is het verhaal van drie witte, twee zwarte jongens en drie witte meisjes, die samen een fiet senstalling in de binnenstad draaiende houden. SOL-film Produkties uit Breda is bezig met een film hierover. Na de films 'Het feest en de grote leugen' en 'Puinruimen', waarmee op jeugdfilmfesti vals leuke successen werden geboekt, wordt dit een lange speelfilm. De totale kosten van deze produktie bedragen 2 ton. De financiering van deze produktie heeft heel wat voe ten in aarde gehad. Zo'n twee ëneenhalf jaar geleden. Aan vankelijk zouden het ministe rie van WVC en het NCO de film subsidiëren. Het scenario kon echter de goedkeuring van het NCO niet wegdragen en dus moest SOL-films naar an dere subsidiënten uitkijken. „We hebben toen de grote ste den aangeklampt. Na zeven jaar filmen klopten we voor het eerst in Breda aan. De wethouders Römkens en Van Asseldonk gingen mee en sub sidieerden voor 10 mille. We hadden toen WVC, de Anne Frankstichtng en Breda als subsdënten achter ons staan. Vervolgens kregen van Rot terdam al binnen een week de toezegging voor een bedrag van 25 mille", vertelt scenarist Bob Entrop. Almere, Zaanstad en Eind hoven volgenden met respec tievelijk 10, 5 en 10 mille. De provincie Zuid Holland was goed voor 15 mille en Overijs sel voor 10 mille. Noord-Bra bant blijft weer eens achter. „We schijnen hier in zowat de enige provincie in Nederland te zitten, die nog nooit een cent in onze produkties heeft ge stopt. Brabant verwijst altijd naar de landelijke subsidiege vers", verzucht Bob Entrop. Ook de NOS werkt mee. De Vara deed moeiljk en het Ikon was met de familie Wijntak in zee gegaan. „De NOS gaat de film een jaar na de première vertonen. Inmiddels hebben we al aardig wat goede aan wijzingen van de NOS-dra- maturge gekregen". De repetities zijn al in volle gang. Aanstaande zaterdag beginnen de opnames en op 5 januari hoopt Sol-filmpro- dukties die achter de rug te hebben. Twee van de acht hoofdrolspelers komen uit Amsterdam en alle anderen uit Breda en omgeving. „We hoeven deze keer niet ver te sjouwen", vertelt Bob Entrop. De opnamelokatie bevindt zich namelijk praktisch direct onder de huisvesting van Sol- produkties aan de Nieuw- straat te Breda. Daar is de fietsenstallng, waarin voorna melijk in de weekeinden zal worden gefilmd. Op 27 en 28 december zal de fietsenstal ling worden gesloten. Speciaal voor die dagen wordt een noodfietsenstalling naast de huidige stalling ingericht. „Het kantoortje in de echte fietsenstalling is net iets te klein voor onze opnames. Daarom is er in onze studio een kantoortje op grotere schaal nagebouwd, zodat we die opnames hier kunnen ma ken. Je kunt dan ook veel be ter uit de weg met de camera's en de belichting", zegt Entrop. Het verhaal is wat zwart wit gehouden. Vandaar dat er bij de beschrijving ook wordt gesproken van zwarte en witte mensen. „Discriminatie is een zwaar onderwerp. Vandaar dat wij met een goed verhaal, waarin toch ook veel komische momenten in voorkomen, het verhaal van discriminatie aan bod laten komen", zegt Bob Entrop. De groep van acht personen, die de fietsenstalling runt, kan prima met elkaar overweg, ook al is niet iedereen hetzelf de. Frits laat zich regelmatig cynisch uit over buitenlan ders, weliswaar met een lach, maar toch. Peter stelt zich op als informele leider en rea geert fel op elke vermeende rascistische opmerking, van wie dan ook. Eva is het wat naieve sexy blonde vriendin netje van Peter. Ramsley, ge boren in Suriname, kan met iedereen opschieten en treedt in conflicten meestal als be middelaar op. Iwan, ook uit Suriname, doet overdreven zijn best om aardig te zijn. Ka rin zit nog op school en komt duidelijk gemotiveerd voor haar mening uit. En dat is er nog Annet, die nooit veel zegt en Gijs, die zich bij moeilijke discussie op zijn saxofoon te rugtrekt. Als op een kwade dag het geldkistje met de opbrengsten van een hele maand ver dwijnt, is dit aanleiding tot spannende en emotioneel gela den scènes. Zeker, wanneer blijkt dat de dader onder een van hen gezocht moet worden. De eens zo leuke groep dreigt uit elkaar te vallen. Het is de bedoeling dat de film, waarvan meteen ook een Engelse gemaakt wordt, in mei in première gaat. Repetitie van een scène uit 'Een gevoel van meer'. De emo ties laaien hoog op als blijkt dat een van het achttal jonge ren, dat een fietsenstalling in de binnenstad runt, het geld kistje met de opbrengst van een maand gestolen moet heb ben. FQTQ'QESTEM/QICK DE8QER den Heuvel, vice-voorzitter van de NOS. De telex is onder tekend door de redacties van Omroep Brabant, Omroep Gelderland, Radio Oost, Radio Noord, Radio Fryslan, de RQZ en een meerderheid van Radio Stad Amsterdam. Vorige week ging Radio H van start Op deze zender ver zorgende landelijke omroepen een programma bestaande uit actualiteiten en lichte muziek. Op een aantal tijdstippen bre ken de regionale omroepen in dit programma in met eigen nieuws en actualiteiten. Over de vormgeving van, de pro gramma's zijn tevoren onder linge afspraken gemaakt. Za is vastgelegd dat buiten de-zoge naamde spitsuren- 80; procent van de tijd gevuld; wordt met lichte muziek. Van die afspraken komt niet veel terecht, menen de re dacties van. dé regionale om roepen. Op, Radio I zijn, pro gramma's tfe beluisteren die niets te maken hebben met de actualiteit en, er is veel te wei nig muziek. „Luisteraars wor den overspoeld met gesproken woord", aldus de telex. De redacties zeggen ernstig bezorgd te zijn over het feit dat de vormgeving van Radio I 'totaal anders uitpakt dan was verwacht. Br moet snel iets veranderen met betrek king tot die vormgevingen de hoeveelheid muziek, vinden dè redacties van de regionaleam,- roepen. „De vele opmerkingen bij het overschakelen- naar de regionale programmals en de. minder aardige opmerkingen van Hilversumse callegais aan het adres van de regionale omroepen zullen we maar be schouwen als aanloop-proble men", aldus de telex, aan de

de Stem | 1985 | | pagina 21