ering tellen vlucht ensen Deskundig Kabinet betaalt vakantiegeld ex-bouwvakkers 'Vrijwillig ziekenfonds niet duurder' WERKWEEK 25 UUR IN 2000 FINANCIEEL HAALBAAR' Bhagwans willen uitzetting voorkomen I )eze]yd Supporters mogen apart vervoerd worden Honderd uur per jaar naar school Bevrijdend vonnis BINNENLAND TWEEDE KAMER: In '86 plaats voor meer vluchtelingen Medicijnen moeten beter herkenbaar UTRECHT - De Dienstenbond FNV wil ver dergaande automatisering bij de banken on dersteunen, als daar een drastische verkorting van de werkweek tegenover staat. Martine Bijl winnares van Gouden Harp DE STEM COMMENTAAR SCHOLINGSPLAN FNV Als het om een pensioen verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. KOSTEN SCHATKIST f25 A f30 MLN. Felle kritiek PvdA op Van den Broek W erkloosheid blijft dalen Invoer Zuid- Afrikaanse steenkool stijgt fors VOORZITTER VNZ: T5 PAGINA 2 nsink - foto ger dijkstra van de ehristen-demo- en zit sterk op de ene, ander deel op de andere Die scheiding van gees- zet zich ook in de fractie :t, waar menig hard rd is gevallen over deze Lubbers heeft zich er al enkele malen mee oeid, zonder een oplos te hebben aangeboden. oe dit politieke geschil aflopen, is niet helemaal zeggen. Voor Lansinks nen bestaat in de Kamer onzekere steun. De PvdA niets in de invoering van n risico's, de WD is k voor het regerings- rstel en Van der Reijden slot kan nog altijd een e rug opzetten tegen inks voorstel. De CDA- rdvoerder moet dan po ke eieren voor zijn geld en en zijn plannetjes in- ken. r geleden het geval was r president Julio Cesar ndez, die tot een marionet n het leger was gemaakt, is rezo een onbetwistbare daging voor de militairen, de zes maanden die zullen lgen op zijn ambtsaan- arding, 14 januari, zullen vergaande veranderingen rden doorgevoerd, zowel sociaal-economisch gebied op het terrein van de vei heid. Anders gal Guate- ala een nieuwe staatsgreep eemaken, aldus de chris- n-democratische presi- ntskandidaat. Cerezo is getrouwd en va- r van vier kinderen. Don- rblond, besnord en er spor- f uitziend heeft de goed- chse politicus te kennen ge ven niet van plan te zijn Jn gevoel voor humor kwijt raken. Hij doet aan karate gaat handig met een re iver om. „Wanneer je de- ocraat bent in Guatemala, n moet je je kunnen verde- gen", zo reageert hij wan- r men zich verbaast over et feit dat hij gewapend is. AFP) e nemen. Volgens het jaarverslag an het Zuidafrikaans insti- uut voor raciale betrekkin- en, dat zich beroept op be- rouwbare bronnen, zou ,uid-Afrika in 1984 voor neer dan 100 miljoen dollar an wapens hebben geëxpor- eerd. In de wapenindustrie /an dit land werken circa 15.000 mensen. Naar de mening van mili- aire deskundigen zal Arms- :or ongetwijfeld materieel aan produceren dat nog ge- >erfectioneerder is. Belang rijke bedragen zijn reeds ;einvesteerd in de ontwikke- ing van lasers en anti-tan wapens. AFP1 stanties of bij voorbeeld de PLO. „Nederland erkent dö PLO weliswaar niet, maar, heeft wel toegestemd in de vestigiging van een PLO- kantoor in Den Haag. Dan moet je de vertegenwoordig ger van PLO ook beveiligen- Naar verluidt zullen er 4° tot 60 persoonsbeveiligerS worden opgeleid. PSP- Tweede Kamerlid mevrouw' R. van Es was, ofschoon ze deel uitmaakt van de com missie politiezaken, niet van de opleiding op de hoogte. „1" kan dan ook niet beoordelen of het een goede zaak is. 1" kan me echter voorstellen dat ik terzijnertijd de formu lering welke personen wel en welke niet in aanmerking komen voor persoonsbeveili ging aan de orde stel." WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 T28 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben 'y onrechtmatig gehandeld Lr Ajax-supporters die met n 'gewone' trein naar een Voetbalwedstrijd wilden rei- m op een supporterstrein te MneNS voldoet daarmee aan te vervoersplicht. Bovendien i het 'volstrekt redelijk' dat de NS alles in het werk stelt m schade aan treinen te «oorkomen. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C.L. Baron van Harinxma thoe Slooten, gisteren bepaald in het kort geding dat de Ajax-supportersstichting F- Side tegen de NS had aange spannen. Ook de eis dat Ajax- supporters moeten worden vervoerd naar elke plaats, als dit vervoer mede door de F- Side is georganiseerd, wees hij af. Mr. Van Harinxma noemde de stelling van de F-side dat de NS niet zou voldoen aan de vervoersplicht onjuist: „De NS is en blijft immers bereid om alle zich voor vervoer aanbie dende supporters tijdig naar hun plaats van bestemming over te brengen". Volgens de rechtbankpresident heeft de NS op grond van het Alge meen Reglement Vervoer de bevoegdheid om supporters te beletten met gewone treinen vooruit te reizen en ze te ver wijzen naar de zogeheten combi-treinen, 'ook indien in deze treinen geen alcoholhou dende drank geconsumeerd mag worden'. De raadsman van de Ajax- supporters, mr. G. Hamer, kondigde gisteren aan in ho ger beroep te gaan. De spoor wegen zijn zeer tevreden met de uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de Tweede Kamer wenst dat Nederland in 1986 het jaarlijks aantal op te nemen vluchtelingen verdubbelt tot 500. Met uitzondering van VVD, RPF en Janmaat steunde de kamer gisteren een motie van de PSP-er Van der Spek waarin deze extra inspanning van Ne derlandse zijde wordt geëist gezien het toenemende vluchtelingenprobleem in de wereld. Staatssecretaris Korte- van Hemel (justitie) heeft eerder laten weten 'in begin sel' bereid te zijn tot verho ging van het vluchtelingen- quotum, maar niet te kun nen garanderen dat de mi nisterraad akkoord gaat met een aantal van vijfhonderd. De WD-er Wiebenga stelde gisteren dat zijn fractie op zich niet tegen een groter aantal, in overleg met de VN-commissaris voor de vluchtelingen, op te nemen vluchtelingen is, maar dat verhoging van het quotum in samenhang met het ge hele vluchtelingenprobleem moet worden bekeken. Van daar dat de liberalen tegen de PSP-motie stemden. Bond: banken koploper atv UTRECHT (ANP) - Ge neesmiddelen moeten voor alle belanghebben den op dezelfde manier herkenbaar zijn. Daar voor zijn vaste afspraken nodig over onder meer de aanduiding van de stof fen die erin zitten, de sterkte van het middel, de vorm, de wijze van toediening, de handels naam, de herkomst en de verpakking. De werkgroep classifi catie en coderingen van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid doet deze aanbeveling in een rapport over uniforme identificering van ge neesmiddelen. Doel is het verbeteren van de communicatie over gegevens inzake ge neesmiddelen tussen di- rekt belanghebbenden zoals de apothekers, het College ter beoordeling van geneesmiddelen, de farmaceutische industrie en de ziekenfondsen. Het advies is gebaseerd op de in deze kringen levende wens om tot standaardi satie te komen. Heineken- ontvoerders DE advocaat van Heineke- nontvoerder C. van Hout, mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, spant een kort geding aan te gen de Nederlandse Staat. De dagvaarding hiervoor zal bin nen enkele dagen uitgebracht worden, aldus de raadsman dinsdagmorgen. De advocaat eist dat de Ne derlandse overheid zich ge draagt naar de uitspraak van de Franse Raad van State. Die besloot dat Van Hout en W. Holleeder uitgeleverd moeten worden aan Nederland. Hoe wel Nederland aanvankelijk om die uitlevering had ge vraagd, werd dat verzoek vo rige week ingetrokken. Mosz kowicz meent dat die intrek king van het verzoek om uitle vering onrechtmatig is. Het geding dient binnenkort in Den Haag. Van onze Haagse redactie Volgens een studie, verricht in opdracht van de Dienstenbond, is een werkweek van 25 uur in het jaar 2000 financieel haalbaar, koploper moeten worden. De Dienstenbond presen teerde gisteren het onderzoek, verricht door Aad Ruiter (on derzoeker Postgiro) en Peter van den Besselaar (weten schappelijk medewerker Uni versiteit Amsterdam), tijdens het driedaags congres in Utrecht. Het congres heeft als thema 'Voor de werknemer van de toekomst'. Volgens de onderzoekers is bij een jaarlijkse economische groei van 1,6% een 25-urige werkweek voor iedereen en met behoud van het netto-loon in 2000 financieel haalbaar. Omdat de loonsom gelijk op gaat met de winsten, kunnen de bankiers teglijkertijd volop investeren in de verdere tech nologische ontwikkeling. Met een economische groei van 2 zou de kortere werk week, aldus de onderzoekers, al in 1995 gehaald kunnen worden. Korter werken stuit bij de banken tot nog toe op veel ver zet. Niet alleen bij de werkge vers, ook bij de werknemers van wie slechts tien tot vijf tien procent is georganiseerd. Bovendien slaagde de Dien stenbond er niet in voor dit jaar een cao voor de banken af te sluiten. Vice-voorzitter Bruis noemde het desondanks van strategisch belang dat nu het onderzoek wordt gepresen teerd, omdat werknemers er steun uit kunnen putten. Onderhandelaar Hofstee zei te verwachten dat komend De banken zouden daarin jaar met de bankiers gepsro- ken zal worden over andere vormen van atv, zoals uitbrei ding van de VUT en invoering van het educatief verlof. Daarnaast blijft de Diensten bond hameren op de kortere werkweek voor iedereen, om dat deze bond zowel een her verdeling van het betaalde als het onbetaalde werk propa geert. FNV-voorzitter Hans Pont verklaarde op het congres van de Dienstenbond dat de FNV niet erop uit is om een loongolf te veroorzaken, omdat een forse algemene verhoging van de loonkosten niet in het be lang is van de verbetering van de werkgelegenheid. „Maar een werkgever die wil stoppen met verdere arbeidstijdver korting, maar wil doorgaan met loonmatiging, die kent de vakbeweging niet", aldus Pont. Hij stelde verder dat, wanneer er met de werkge vers niet over atv te praten valt, een loongolf daarom on vermijdelijk is. HILVERSUM (ANP) - De Gouden Harpen 1985 gaan naar naar zangeres Martine Bijl, componist Gerard Stel- laard en tekstschrijver Ivo de Wijs. De Stichting Conamus heeft dit gisteren bekendge maakt. De Gouden Harpen worden in januari uitgereikt. HOE LANG het 'levenslang' dat over de Argentijnse generaals Vi- oela en Massera is uitgesproken in de praktijk zal blijken te zijn, wet de toekomst uitwijzen. Het is zeker niet denkbeeldig dat de ooor het hof van Buenos Aires veroordeelde voormalige militaire top van Argentinië over een aantal jaren weer vrij man is. Maar belangrijker dan de werkelijke duur van de straf waartoe ^ex-dictatoriale kliek is veroordeeld, is de symboliek die achter net vonnis schuilt. Argentinië, eens het meest Europese land van U|fl-Amerika dat zich qua welvaartspeil met de hoogst geno teerde westerse landen kon meten, heeft de laatste tientallen ja- reiJ geen interne rust meer gekend. Na het wegvallen van de euforie rond de aanvankelijk door het volk op handen gedragen Dictator Peron ging het met de democratie in Argentinië snel oorgafwaarts. In de beste traditie van politieke instabiliteit die de meeste landen in Zuid-Amerika kenmerkt, stond de ene dictator flafle andere op. Toen op het eind van de jaren zestig, beginja- on zeventig vooral de jeugd geen genoegen meer wenste te ne men met de corrupte toestanden in het inmiddels danig verarmde ™gentinié en hiertegen gewapenderwijs in opstand kwam, was "complete burgeroorlog het rechtstreekse gevolg. Metvfraan kwam een eihde toen in 1976 de militairen ingrepen. de macht van het geweer brachten zij vermeende rust terug, aar ze hielpen tegelijkertijd de democratie om zeep. De periode Taarna vo|9de, kan het best worden omschreven als dieptreu- don het hardvochtige militaire bewind dat zich kenmerkte Uittv j.epress'e> verwenen tienduizenden Argentijnen spoorloos, ten c''ik voncl de dictatuur zijn Waterloo in de oorlog die het nan 9eland ontketende met als inzet de Falklands, een aantal yenoeg onbewoonde eilanden in de Atlantische Oceaan, h u het Falklands-drama kwam het proces dat moest leiden tot Altn Van 0,6 democratie, moeizaam op gang. Burger-president ,jisin moest zien te laveren tussen de behoudende krachten beef009 steeds grote invloed uitoefenen in Argentinië, en een zich benn8006 voelende massa die de schuldigen gestraft wilde vern t V00r de zich no9 steeds arrogant gedragende generaals warda nde uitsPraak van het hof maakt voor Alfonsin als het vriid we9 vr'i- Argentinië ,zo lijkt het, heeft zich defintief be- ooo Van de 'ast van hel weinig glorievolle verleden, waardoor het is y,°P de toekomst kan worden gericht. En dat dit noodzakelijk waar 'iS' alleen al de allerbelabberdste financiële toestand Zeik ln inflatie-records grossierende land zich bevindt, zal hp?anneer Argentinië geen al te grote tegenvallers meer kent, - e' nog laren duren voor de toestand weer enigszins is genor- De Bhagwans, goed gehumeurd, in de Amsterdamse rechtzaal. Van onze Haagse redactie UTRECHT - Voorzitter Pont van de vakcentrale FNV wil iedere werknemer opleidmgs- en scholingsrecht geven van zo'n honderd uur per jaar. Pont zei dit gisteren tijdens de opening van het drie daags congres van de Dienstenbond FNV. Volgens Pont past dit voorstel in de gezamenlijke plan nen van het kabinet, de werkgevers en de werknemers om zich extra in te spannen in de strijd tegen de werk loosheid. Zij besloten daartoe onlangs in de Stichting van de Arbeid. Ondanks de teleurgestelde reacties op deze magere overeenstemming in de Stichting, herhaalde Pont op nieuw dat 'de winst in het vervolg' zit. De FNV wil lang durig werklozen een keuzepakket aanbieden, bestaande uit scholing, het opdoen van ervaring in de praktijk en ook echte arbeidsplaatsen. Om dit en verdere arbeidstijdverkorting te bereiken, pleit ook de vakbeweging voor loonmatiging. „Maar", al dus Pont, „een werkgever die wil stoppen met verdere atv en dóór wil gaan met loonmatiging, die kent de vakbewe ging niet." Een enquête heeft de FNV geleerd dat 21 van de Ne derlandse bevolking zich uitspreekt voor bescherming van de sociale zekerheid, 17 voor verdere atv en 12 voor handhaving van de koopkracht en bescherming van het milieu. Overigens noemt 32 van de mensen het stre ven naar vrede en ontwapening het belangrijkste. Dienstenbond-voorzitter Thomasson waarschuwde in zijn openingstoespraak een „sociaal conflict om de atv en de herbezetting niet uit de weg te zullen gaan. Wij zoeken dat conflict niet. Maar als werkgevers blijven polarise ren, dan komt dat conflict." ADVERTENTIE Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd deskundig. NVA. Koningin Wilhelmina/aan 12, 3818 HP Amersfoort AMSTERDAM (ANP) - Bui tenlandse sannyasins, aan hangers van de Bhagwan, die in een Nederlandse commune wonen en werken hebben geen recht op een verblijfsvergun ning. Zij voldoen niet aan de cri teria die daarvoor gesteld worden aan zogenaamde be gunstigde EEG-onderdanen: ze werken niet in loondienst en kunnen ook niet als zelf standigen gezien worden. Dit standpunt van het ministerie van justitie werd gisteren ver woord door advocate mr. L.Krans-Bruins. Namens de Staat trad zij op in het kort ge ding dat door 31 buitenlandse Bhagwanleden was aange spannen. Volgens de sannyasins vol doen zij wel aan de eisen (on der meer inkomen uit arbeid) om in aanmerking te komen voor een verblijfsvergunning. Dê commune heeft een aantal ondernemingen - commercieel en niet-commercieel - waar de sannyasins werken. In ruil daarvoor krijgen zij welis waar geen salaris, maar wel wordt hun levensonderhoud betaald Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeenten zullen werkloze bouw vakkers alsnog het geld moeten geven dat de laatste jaren op hun WWV-uitkering is ingehouden als va kantiegeld. De operatie gaat de schat kist tussen de ƒ25 en de ƒ30 miljoen kosten en dat geld zal niet worden terugverdiend door nieuwe bezuinigingen. Dat zei staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gisteren in de Tweede Kamer op vra gen van het PvdA-Kamerlid Ter Veld. De Graaf voert met zijn be slissing keurig een uitspraak DEN HAAG (ANP) - Voor de inhoudelijke kant van zijn buitenlands beleid heeft mi nister Van den Broek dinsdag een dikke onvoldoende toege meten gekregen van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer. PvdA-woordvoerder Ter Beek spitste zijn kritiek tij dens het kamerdebat over de begroting van buitenlandse zaken toe op de beleidsonder delen wapenbeheersing en mensenrechten. Op het stuk van de wapenbeheersing laat de minister van buitenlandse zaken het afweten, aldus de PvdA. In het volkspetitionnement lieten bijna vier miljoen Ne derlanders hun zorg over de voortschrijdende wapenwed loop blijken. Dergelijke signa len uit de samenleving wenst Van den Broek niet te ver staan, aldus Ter Beek. Aan sprekende initiatieven of ac ties, gericht op wapenbeheer sing, ontbreken in de aanpak van deze minister. Geen aan sluiting bij het zogenoemde vijf-continenten-vredesinitia tief, geen mede-ondertekening van de verklaring van Nieuw Delhi, terwijl de kernwapen- voorraad van de twee super machten veel verder reikt dan met een beroep op zelfverdedi ging te rechtvaardigen is. uit van de Centrale Raad van Beroep. Die had twee maan den geleden bepaald dat De Graaf ten onrechte de ge meenten had gesommeerd een deel van de WWV-uitkering in te houden, omdat bouwvak kers via de vakantiezegels een maand per jaar vakantiegeld ontvangen. Wie werkloos is, krijgt één keer vakantiegeld terwijl hij al een WWV-uitke ring geniet. Die korting is in vele dui zenden gevallen toegepast, sinds het kabinet begin 1983 tot de beslissing kwam die sa- menvalling van uitkering en vakantiegeld niet meer toe te staan. Daartegen kwamen be roepsprocedures in gang, die uiteindelijk in een voor het kabinet negatieve uitspraak uitmondden. De Graaf had verleden maand laten weten zich te be raden op wat hem te doen staat. Hij heeft nu dus beslo ten tot strikte uitvoering van de uitspraak. Dat betekent ook dat mensen die niet geproce deerd hebben, recht hebben op een aanvulling van soms en kele duizenden gulden. In to taal kost de nabetaling de schatkist tussen de ƒ25 en 30 miljoen. Zet de pan maar vast op het vuur. Ga morgen naar de win kel en haal een stukje uit die gigantische boterberg, waar over de Europese politici al zo vaak zijn uitgegleden. Een stukje boterberg kost maar één vijftien. Toegegeven, de boter is aan de vette kant. Maar braden kan. Er even bijblijven voor het beste resultaat. Haal Europa uit het dal, neem een hap uit de boterberg. Problemen heb ik echter met die naam. Bradenje. Het doet zo aan braderie denken. Brade- rij-jij ofbraderij-ik? Toegegeven, Zeeuws meisje, Leeuwenzegel en Blauwe Band zeggen ook geen snars over de inhoud. Ik zal probe ren het woord 'braderije' zon der kokhalzen over mijn lip pen te krijgen. Boter op hun hoofd hebben die twee Heineken-boys. Ja, Wil lem en Cor hebben het bruin gebakken. Nu zitten ze in het luchtledige tussen Frankrijk en een onbekend ander land. Oei, wat zouden die knapen graag hun tanden zetten in een oer-Hollands bieflapje, desnoods gebraden in 'brade rije'. Maar ja, ze kenden het verschil niet tussen mijn en Hein. Is 'braderij' ook goed voor al die vis die illegaal uit zee wordt gehaald? Het zal wel niet, want het botert gewoon niet tussen de regering en de kot terbemanning en. Urk is een schol-voorbeeld van zilte stoutheid. Ik stop ermee, ik ruik braad lucht. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is in november met 1.500 gedaald tot 741.800 perso nen. Op grond van seizoensin vloeden (landbouw, bouwnij verheid, waar minder werk zou moeten zijn) mocht echter op een stijging worden gere kend. Die is dus uitgebleven is. De voor deze invloeden ge corrigeerde werkloosheid daalde derhalve sterker, met 5.200 tot 741.100 personen. Vooral de werkloosheid onder 19- tot 25-jarigen daalde. Dat blijkt uit het werkloosheids cijfer over de maand novem ber, dat gisteren door het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is gepubli ceerd. De feitelijke werkloosheid, het aantal personen dat inge schreven staat bij de arbeids bureaus, steeg bij de mannen met 3.700 en nam onder vrou wen af met 5.200. Gecorrigeerd wae er sprake van een daling van 3.600 bij de mannen (door het uitblijven van de stijging in de seizoensgevoelige secto ren) en een daling van 1.600 bij de vrouwen. BRUSSEL (ANP) - Nederland voert steeds meer steenkool uit Zuid-Afrika in. Dat blijkt uit een overzicht van de EG. Het verminderen en stop zetten van de invoer van Zuid- afrikaanse steenkool is vroe ger wel genoemd als een der middelen om het bewind in Pretoria onder druk te zetten om een einde te maken aan de apartheid. De Nederlandse invoer van Zuidafrikaanse steenkool steeg van 294.000 ton in 1983 tot 776.000 ton in 1984 en met 9,2 procent (van 468.000 tot 520.000 ton) in de eerste acht maanden van dit jaar ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1984. In deze acht maanden steeg de invoer, van Zuidafri kaanse steenkool in de Euro pese Gemeenschap als geheel met 21,1 procent. ZEIST (ANP) - De zieken fondsen zullen de komende maanden geen verzoek tot premieverhoging voor de vrij willige verzekering indienen 'wat staatssecretaris Van der Reijden ook heeft beweerd'. De voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ), J. de Vries, deelde dit gisteren in Zeist mee bij de opening van de al gemene vergadering van de VNZ. Beweringen als zou de pre mie naar gemiddeld 185 gul den per maand worden ge bracht, noemde De Vries vol ledig uit de lucht gegrepen: de premie voor de vrijwillige verzekering wordt gehand haafd op gemiddeld 165 gulden en kinderen onder de zestien blijven gratis meeverzekerd. Staatssecretaris Van der Reijden wil de vrijwillige zie kenfondsverzekering ondanks heftig verzet van onder meer de VNZ opheffen, omdat die te duur zou worden. Over dit plan is nog niet beslist door het parlement. De streefdatum van de staatssecretaris, 1 ja nuari 1986, wordt in ieder ge val niet gehaald, zodat er voor de vrijwillige verzekering op nieuw een premie per 1 ja nuari moet worden vastge steld. De Vries betoogde dat de ziekenfondsen, 'ook in de vrij willige sector', soepel moeten kuiinen optreden en bij voor beeld desgewenst alternatieve geneeswijzen of een kuur in Nieuweschans in hun (aanvul lende) verzekering moeten kunnen opnemen. Hij bepleitte een drastische vermindering van het aantal overheidsre gels. Dan zou meer gekozen kunnen worden voor 'zorg op maat' en zouden de zieken fondsen eventueel de zorg voor mensen die liever thuis dan in een ziekenhuis worden ver pleegd kunnen vergoeden, ook als de patiënten door niet-pro- fessionele krachten (familie, buren, vrijwilligers) worden geholpen.

de Stem | 1985 | | pagina 3