even..; UITBLAZEN CDA-er Lansink wil proeftuin voor volksverzekering Zuidafrikaanse wapenverkoop neemt grote vlucht Geheime opleiding van veiligheidsmensen! Cerezo in Guatemala wil democratie herstellen VOOR MINISTERS, DIPLOMATEN EN TOP-MANAGERS Bevrijdend v< Kantje haring Supportei WERKWl DE STEM CO ACHTERGROND PAGINA 21 CDA-AL TERN A TIEF GAAT UIT VAN EIGEN RISICO'S Stormen Steun Prestigeslag Medicijnen moeten beter herkenbaar VOOR vissers heb ik altijd een stille sym pathie gehad. Voor zeevissers. De beroepsvis sers. Niet de lui die met de kotter Andromeda een dagje de zee opgaan om met de hengel gul te van gen, maar met een kater weer aan wal stappen. Ik heb met de vissers te doen als de visserij in last is, zoals nu met die EG-quotering. Die sympathie dateert van de jaren '50, toen ik aan boord van het fregatje HrMs. Ceram zat. (Fregatje omdat de 'Ceram' eigenlijk een oceaan-mijnenve ger was. Daar de marine in die dagen echter meer behoefte had aan fregatten dan aan grote mijnenvegers, kregen we een grote witte F op de boeg - de F 815 waren wij - zoals ook de mijnenlegger Willem van der Zaan en de kanonneerboot Van Speyck fregatten werden). In het voorjaar en de zomer van 1951 deden we met de 'Ceram' de visserij-inspectie. Dat was leuk werk en soms ook spannend, vooral als je was aangewezen om met de vlet naar de vissersschepen te varen voor de 'inspecties'. Het ging er heel gemoedelijk toe. Ik geloof dat het hebben van sterke drank aan boord van een vis sersschip verboden was, maar elke schipper bood het inspec tie-team van de marine een har tige slok aan en die werd ook lang niet altijd afgeslagen. Vaak was het brandewijn, maar ook wel jenever of een ci troentje. De normale procedure was dat we steekproefsgewijs te werk gingen, maar heel dikwijls kwamen we op 'eigen verzoek' van de schipper, die ons per ra dio-telefoon kon praaien. Dan mankeerde er bijvoorbeeld iets aan de scheepsmachine en na men we iemand van het machi- nekamerpersoneel met de vlet mee. Zo'n reparatie kon wel eens even duren en zo heb ik alles bij elkaar veel uren doorbe- gracht op vissersschepen, kij kend naar het harde en zelfs 's- zomers koude handwerk dat daar werd verricht. Ook de ziekenpa moest wel eens mee. Een echte dokter hadden we niet aan boord. Onze gezondheid en ook een beetje die van de vissers werd bewaakt door onze korporaal- ziekenverpleger, een wat grof- besnaarde Kattenburger met oorlogservaring. Geen zachte heelmeester, maar wel een goeie, vonden wij. Eén keer stond ook onze ziekenpa machteloos. De visser1 lag te kronkelen van de pijn in zijn buik of maagstreek, dat werd niet duidelijk. Die man moet naar het ziekenhuis, con cludeerde de pa. Nu zou er een helicopter worden opgeroepen om de visser van z'n schip te komen halen, maar toen - nog maar goed 30 jaar geleden, je kunt het je haast niet voorstel len - bezat heel Nederland zegge en schrijve één (1) heli copter. Dat was Jezebel van de Karei Doorman, het vroegste model van Sikorsky. Geen helicopter dus. Het hospitaal-kerkschip De Hoop was te ver weg. Ergens bij de Doggersbank, dus zat er niets anders op dan de zieke aan WIM KOCK boord van de 'Ceram' te hijsen en hem op topsnelheid - dat was in ons geval hoogsten 20 knopen 'met ook de theeketels aan' - naar de dichtstbijzijnde haven te brengen. Dat was Esb- jerg. Later heeft er nog een be dankbrief van de man op het publikatiebord in het beman- ningsverblijf gehangen. Als we zo'n schipper uit de nood hadden geholpen, vroe gen we daar uiteraard geen geld voor. Wat we wel deden was de nacht, gestopt liggend, door brengen in de buurt van de vis sersvloot en dan kon je er don der opzeggen dat zo'n dank bare schipper na zonsopkomst langszij kwam om de comman dant te praaien. „Comman- dantje", riepen ze altijd, mis schien omdat onze comman dant inderdaad klein van stuk was, maar wellicht ook omdat ze wilden laten merken niet on der de indruk te zijn van goud gallons en scheepsgeschut. „Commandantje, kennie 'n kantje gebruike?" riep de schip per. Het antwoord was natuur lijk ja en dan aten we haring, zo vers als haring maar kan zijn. De vissers zelf aten hun ha ring graag gebakken en hoewel ik nooit een groot liefhebber van vis ben geworden, denk ik soms nog watertandend terug aan de maaltjes panharing aan boord van de trawlers. De meer in het vissershandwerk zelf geïnteresseerden op de 'Ceram' deden die zomer ervaringen op waar we later in de Caraïbische Zee nog veel van zouden profi teren. Zo hadden ze al gauw uitgevonden dat de 'vliegende vissen' 's-nachts in de tropen als motten afkwamen op de sterke lampen die ze op het lage ach terdek hadden gelegd en dat die visjes bijna net zo lekker smaakten als de panharing van de Noordzee. „Tegenover buitenstaanders is het wereldje van de vissers nogal gesloten, maar onderling tiert welig de kinnesinne", las ik gisteren in een krant naar aanleiding van de Urker pro blemen met de schol. Met die kinnesinne hadden wij op de visserij-inspectie ook wel eens te maken. Dan dreigden boze schippers eikaars netten te overvaren en soms hadden ze de daad al bij het woord ge voegd eer wij, de boeg witbe- snord van haast, ter arbitrage op het strijdtoneel arriveerden. Een enkele keer was het een in ternationaal oorlogje. Een Ne derlander tegen een Engelsman of een Deen, maar meestal was het herrie tussen Nederlanders onderling. Soheveningers tegen Katwijkers bijvoorbeeld. Betrof het een ruzie met een Engelsman dan kon het gebeu ren dat ook de Royal Navy aan de einder verscheen. (Slot volgt). IIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï; Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie ©076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 T5 Door Pi eter Eggen DEZE WEEK beleeft de Tweede Kamer een ouderwetse, min of meer open confrontatie tussen een regerings partij en het kabinet. Extra pikant is het dat de belangrijkste tegen strevers beiden van CD A-huize zijn. Het politieke geschil gaat tussen staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezond heid) en CDA-volksgezond- heid-specialist Lansink. In zet is de opheffing van de vrijwillige ziekenfondsver zekering. Van der Reijden wil kort weg deze noodlijdende en kostbare verzekering opdoe ken. De helft van de mensen die erin zit, gaat naar het verplichte fonds (de bejaar den met een wat beter pen sioentje en de uitkeringsge rechtigden), de rest gaat de particuliere markt op (en dat zijn vooral kleine zelfstandi gen). Het idee als zodanig wordt door het CDA niet langer be streden. Waar in de eigen club wel meningsverschillen over bestaan is de vraag of het overblijvende deel van de 'vrij willigen' - die naar de particuliere markt moeten - niet zouden kunnen dienen om een experiment voor een volksverzekering op te zet ten. Lansink vertegenwoor digt die laatste stroming en heeft zijn idee eerder een 'proeftuin' genoemd; een be naming die door Van der Reijden enkele malen op de - Van der Reijden. - foto de stem/j0han van gurr van hem bekende smalende wijze is afgedaan. Niet, zo beweert de be windsman, omdat hij het idee niet ziet zitten, maar omdat uitwerking te veel tijd gaat kosten. Van der Reijden acht zichzelf in tijd nood omdat hij minister Ru- ding drie jaar geleden be loofde dat vóór het einde van de rit van het kabinet het stelsel van ziektekosten voor één miljard (op papier) zou bezuinigen. Lansink is net als een deel van het CDA - en uiteraard de oppositie - niet onder de indruk van het bezuini- gingsverhaal, dat inmiddels zelfs door Ruding al enigs zins is gerelativeerd. Het ex- perimenteerlustige deel van de christen-democraten heeft nu de 'proeftuin' als proefballon opgelaten. Maar het is duidelijk dat die vele politieke stormen heeft los gemaakt. In het CDA zijn er al fikse discussies gevoerd over de vraag wie de beste weg naar de volksverzekering wijst. Is dat Van der Reijden, die de Kamer enkele weken gele den met overdreven pathos duidelijk probeerde te ma ken hoe zeer zijn systeem tot helderheid leidt en dus de beste voorwaarde is voor de volksverzekering. Daar te genover Lansink, die zijn 'proeftuin' naar verloop van tijd als een olievlek over verzekeringsland ziet uitlo pen, totdat iedere verzekerde er op enig moment onder valt. Beiden praten over de AWBZ (bijzondere ziekte kosten, waarin allerlei dure voorzieningen zitten), die uitgebreid moet worden met de hulp van de huisarts en tandarts (volgens sommigen moet eerst het ziekenhuis en de specialist erin) zodat deze verzekering een echte volks verzekering kan worden. In tussen moet nog blijken welke voorstellen het red den. Volgens het plan-Lan- sink moet de overgebleven groep vrijwillig verzekerden in de 'proeftuin' een voorzie ningenpakket bieden dat na genoeg gelijk is aan dat van het ziekenfonds, tegen een premie die soms enkele tientjes lager ligt dan nu. Dat laatste komt in niet on belangrijke mate doordat de geestelijke vader Lansink er een systeem van eigen risi co's aan de voet aan toe voegt. Dat laatste onder het motto dat eigen risico's de consumptie van medicijnen terugdringen - een aanne melijk gemaakte, maar nim mer echt bewezen stelling. Mag dat eigen risico een na deel zijn, stellig aardiger is het dat Lansink er van uit gaat dat de 'proeftuinders' reductie van de premie krij gen, naar gelang het inko men. Die reductie gaat ver der dan op dit moment in de vrijwillige verzekering, zo dat men goedkoper uit is. Goedkoper in ieder geval ook dan wanneer de betrok kenen naar de particuliere markt zouden moeten, om dat ze daar ook premies voor hun kinderen moeten beta len. Voor Lansinks ideeën is steun gekomen uit tamelijk onverwachte hoek. De zie kenfondsen hebben naar zijn plannen gekeken en zijn er niet eens echt tegen - on danks de eigen risico's. Daarin zal zeker meespelen dat het CDA de nieuwe ver zekering door de zieken fondsen wil laten uitvoeren, wat ook een garantie voor arbeidsplaatsen bij de fond sen inhoudt. Wat opmerkelijker is, is dat de fondsen zelfs wel een oplossing zien voor één groot probleem dat opdoemde voor de 'proeftuin'. Eigen risico's en het verstrekken van me dische middelen in nature (zoals ziekenfondsen dat doen) verdragen zich niet met elkaar. Het eigen risico kan in een natura-vergoe- ding nooit in rekening wor den gebracht; tenzij dat ach teraf als naheffing op de premie gebeurd, of in de vorm van een lager eigen ri sico in het jaar dat volgt. De ziekenfondsen denken dat het uitvoerbaar is. Een ander geschilpunt is de compensatie die Van der Reijden wil geven aan de zelfstandigen, die naar de particuliere markt moeten. Het kabinet wil hen drie jaar lang (de bewindsman zal volgende week zeggen dat dat ook langer mag zijn) in totaal 120 miljoen geven als tegemoetkoming in de pre mie. Het CDA - althans een groot deel - wil die compen satie wettelijk vastleggen, zodat de toezegging nu tot in lengte van jaren zal gelden. Ook dit idee is niet onom streden. Dat Lansink zijn ideeën zo diepgaand heeft uitgewerkt, verplicht hem ook tot ver gaande verdediging tegen 'zijn' CD A-staatssecretaris Van der Reijden, die van zijn eigen plannen ook tevoren zo'n succesnummer heeft ge maakt. De botsing heeft daarmee alles weg van een prestigeslag. Dat die in het CDA wordt uitgevochten is niet zó ver- bazingswekkend, al is het verwonderlijk dat het zo openlijk gaat. In het CDA komen de belangen van zie kenfondsen en particuliere maatschappijen bijeen. Een Lansink - foto ger dijkstra deel van de christen-demo craten zit sterk op de ene, een ander deel op de andere toer. Die scheiding van gees ten zet zich ook in de fractie voort, waar menig hard woord is gevallen over deze zaak. Lubbers heeft zich er zelfs al enkele malen mee bemoeid, zonder een oplos sing te hebben aangeboden. Hoe dit politieke geschil zal aflopen, is niet helemaal te zeggen. Voor Lansinks plannen bestaat in de Kamer een onzekere steun. De PvdA ziet niets in de invoering van eigen risico's, de WD is sterk voor het regerings voorstel en Van der Reijden tot slot kan nog altijd een hoge rug opzetten tegen Lansinks voorstel. De CDA- woordvoerder moet dan po litieke eieren voor zijn geld kiezen en zijn plannetjes in slikken. VINICIO Cerezo, die zondag op 43-jarige leef tijd met een ruime winst de verkiezingen in Gua temala heeft gewonnen, maakt er geen geheim van zich jaren te hebben voorbereid op de hoogste politieke functies om de democratie in zijn land te herstellen. Hij kreeg de smaak voor de politiek al op 12-jarige leef tijd te pakken, zo zegt hij. Tijdens de staatsgreep waar bij in 1954 president Jacobo Arbenz werd afgezet was hij in een boom geklommen waar vandaan hij kon zien hoe Amerikaanse vliegtuigen bommen lieten vallen op Guatemala-Stad. Ondanks deze ervaring ontkent de nieuwe president anti-Ame rikaans te zijn en zegt daar entegen op de Verenigde Sta ten te rekenen om Guate mala met een deel van de 900 miljoen gulden te steunen die het land volgens hem nodig heeft om zijn economie uit Vinicio Cerezo en zijn vrouw Raquel bij het betreden van het stemgebouw in Guatemala-stad waar zij afgelopen zondag zijn stem uitbrachten. Links van Cerezo zijn conservatieve tegenstander Jorge Carpio. - foto ap het slop te halen. Vinicio Ce rezo. de eerste burgerpresi dent in 15 jaar is bovendien de vertegenwoordiger van de nieuwe generatie die aan de macht komt. Politicus in hart en nieren wil Cerezo eerst de rechts staat herstellen in Guate mala en zichzelf tot de kam pioen maken van een derde weg, tussen geweld en dicta tuur. Zijn eerste ambitie is de macht over vijf jaar aan een andere democratisch gekozen burgerpresident over te dra gen, zo zegt hij. Daarom moet hij de macht zonder beper kingen en compromissen kunnen uitoefenen, ook al ziet hij in dat niemand de ge hele macht in een dag aan de ander overdraagt, daarmee verwijzend naar de militai ren die het land al 30 jaar on der controle hebben. Zonder dat op een confron tatie te willen laten uitlopen is hij van plan zowel zijn functie als leider van de strijdkrachten te bekleden als een effectief voorzitter schap van de veiligheidsraad die verantwoordelijk is voor het anti-guerrilla beleid. Door al aangekondigd te hebben geen compromis te zullen aanvaarden zoals 15 jaar geleden het geval was voor president Julio Cesar Mendez, die tot een marionet van het leger was gemaakt, is I Cerezo een onbetwistbare uitdaging voor de militairen. In de zes maanden die zullen volgen op zijn ambtsaan vaarding, 14 januari, zullen I er vergaande veranderingen worden doorgevoerd, zowel op sociaal-economisch gebied als op het terrein van de vei ligheid. Anders zal Guate-J mala een nieuwe staatsgreep I meemaken, aldus de chris ten-democratische presi- J dentskandidaat. Cerezo is getrouwd en va der van vier kinderen. Don kerblond, besnord en er spor tief uitziend heeft de goed lachse politicus te kennen ge geven niet van plan te zijn j| zijn gevoel voor humor kwijt j te raken. Hij doet aan karate en gaat handig met een re- volver om. „Wanneer je de- mocraat bent in Guatemala, dan moet je je kunnen verde- j| digen", zo reageert hij wan neer men zich verbaast over het feit dat hij gewapend is. (AFP) DE export van in Zuid- Afrika gemaakte wa pens heeft sinds het in 1977 door de Verenigde Naties ingestelde wa penembargo een onge kend grote vlucht geno men. Dit blijkt uit mede delingen van Armscor (Armaments Corpora tion of South Africa), die verantwoordelijk is voor militaire onderzoekpro jecten en de ontwikke ling en produktie van wapens. In weerwil van de resolutie waarin de Veiligheidsraad der Verenigde Naties een jaar geleden alle landen op riep geen wapens van Zuid- Afrika te betrekken heeft de Zuidafrikaanse wapenver koop een nieuwe record hoogte bereikt, zo verklaarde dezer dagen de directeur van Armscor, Piet Marais. Hoewel Armscor geen ex portcijfers of namen van cliënten bekendmaakt menen ingewijden op het gebied van de wapenhandel te weten dat landen in het Midden-Oos ten, in Afrika, in Zuid-Ame rika en in Zuidoost-Azië de belangrijkste afnemers van Zuidafrikaans wapentuig zijn. De koersval van de rand, 40 procent ten opzichte van de dollar, speelt door het aantrekkelijk geworden prijsniveau een belangrijke rol. Een andere troef is het hoge technologische peil van Zuid-Afrika op het gebied van de wapenproduktie. 'Sinds de Verenigde Naties de levering van wapens aan Zuid-Afrika verboden heeft dit land de rest van de wereld bij het vervaardigen van nieuwe wapens ingehaald en zelfs overtroffen', zo schreef het Britse militaire vaktijd schrift Jane's. Onder de Zuidafrikaanse wapens die bij het buiten land bijzonder in trek zijn bevindt zich de Ratel. Dit pantservoertuig, dat buiten gewoon mobiel is en zich niets aantrekt van landmij nen, is op grote schaal gele verd aan Marokko, dat de Ratel gebruikt in zijn woes- tijnoorlog tegen het Polisario Front. Andere veel geëxporteerde wapens zijn de raket voor korte afstanden Merlin, die voor élk kaliber mortier wordt gemaakt, en de G-5, een stuk geschut met een be reik van 35 kilometer. Naast Marokko zou ook Zaïre een belangrijke afne mer van pantservoertuigen zijn. Een aantal maanden gele den kwam een hoge delegatie uit Thailand naar Zuid- Afrika om de G-5 te bekij ken. Het land zocht naar vér- dragend geschut voor de ver dediging van zijn grens met Kampuchea. Bekend is ver der dat Irak meer dan 100 stuks heeft gekocht van dit kanon, dat ondanks zijn grote draagwijde een verba zingwekkende precisie bezit. Iran zou met olie hebben be taald voor enorme hoeveel heden door Zuid-Afrika ge produceerde explosieven. In Latijns-Amerika zou den landen als Chili de Kukri V-3 hebben aangeschaft. Dat is een uiterst geperfectio neerde raket, die door vlieg tuigen kan worden gebruikt om andere doelen in de lucht aan te vallen. Bij het systeem hoort een speciale helm die de vlieger in staat stelt zijn doel nauwkeurig op de korrel te nemen. Volgens het jaarverslag I van het Zuidafrikaans insti- H tuut voor raciale betrekkin gen, dat zich beroept op be trouwbare bronnen, zou I Zuid-Afrika in 1984 voor I meer dan 100 miljoen dollarI aan wapens hebben geëxpor-1 teerd. In de wapenindustrie I van dit land werken circa 25.000 mensen. Naar de mening van mili taire deskundigen zal Arms-1 cor ongetwijfeld materieel gaan produceren dat nog g perfectioneerder is. Belang-] rijke bedragen zijn reeds] geinvesteerd in de ontwikke- ling van lasers en anti-tan-] kwapens. (AFP) Door Ron Buitenhuis MINISTER mr. F. Kort hals-Al tes van justitie zal 20 januari de eerste negentien politieagenten installeren die een, tot nu toe geheimgehouden, opleiding 'persoonsbe veiliging' bij de COME in het Middenlimburgse Baexem hebben gevolgd. De persoonsbeveiligers (PV'ers) zijn echter al met ingang van 20 de cember operationeel. De speciale opleiding is mede op touw gezet door mi nister-president Lubbers, die ten tijde van het kruisraket- tenbesluit (1 november) per manent onder politiebewa- Premier Lubbers initiatief. king stond. Tot voor kort werd persoonsbeveiliging uitgevoerd door leden van arrestatie-teams. Die extra taak is echter te belastend gebleken. Gedetailleerde informatie omtrent de selectie, opleiding en taak van de PV'ers wilde de voorlichter van de alge mene inspectie van de rijks politie in Den Haag niet ge ven. „De politie wil alles toe lichten", aldus de voorlichter, „behalve als het observatie-, persoonsbeveiligings- en bij zondere bijstandsteams be treft." Tweede Kamerlid V. van der Burg, namens het CDA lid van de commissie politie zaken, acht het een goede zaak dat de minister de spe ciale opleiding in het leven heeft geroepen. „We moeten helaas constateren dat steeds meer hoge functionarissen uit de politiek, van de over heid, van buitenlandse mo gendheden en vooral niet te vergeten het bedrijfsleven een risicovol leven leiden." „Ik zal geen namen noe men, maar er zijn tientallen top- managers van bedrij ven, die tot de top-20 van Ne derland worden gerekend, die van de politie en justitie het advies hebben géén dag hetzelfde leef- en werkpa troon aan te houden. De harde criminelen in Europa hebben nu eenmaal ontdekt dat top-managers een mak kelijke prooi zijn voor ont voeringen. Denk aan de ont voering van Heineken." Volgens Van der Burg is persoonsbeveiliging in Ne derland tot de jaren zeventig nauwelijks noodzakelijk ge weest. Het keerpunt kwam toen de toenmalige minister president Van Agt veel lijfe lijke dreigementen kreeg op zijn abortusstandpunt. Inre- geringskrin^en bekleden volgens de CDA'er met name staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en minis ter-president Lubbers func ties die het nodige risico met zich meebrengen. „De Nederlandse overheid heeft de plicht de veiligheid van de burgers te waarbor gen. Als mensen met een risi covolle functie extra bewa king nodig hebben, dan moe ten we die leveren", aldus Van der Burg. De CDA'er wil daarbij geen uitzondering maken voor vertegenwoordi gers van Zuidafrikaanse in stanties of bij voorbeeld 1 PLO. „Nederland erkent dl I PLO weliswaar niet, maarl heeft wel toegestemd in del vestigiging van een PL0 I kantoor in Den Haag. Da»| moet je de vertegenwoordig ger van PLO ook beveiligen Naar verluidt zullen er tot 60 persoonsbeveiligers I worden opgeleid. PSP' 1 Tweede Kamerlid mevrou» R. van Es was, ofschoon 111 deel uitmaakt van de coffi-| missie politiezaken, niet van I de opleiding op de hoogte. J" kan dan ook niet beoordelen of het een goede zaak is. "I kan me echter voorsteik11 I dat ik terzij nertijd de forfflu'j lering welke personen welel,| welke niet in aanmerkT-T komen voor persoonsbeveil'" f ging aan de orde stel." ui/nENSDAG 11 DEC t UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben niet onrechtmatig gehandeld Hoor Ajax-supporters die mei -gewone' trein naar een fnetbalwedstrijd wilden rei den op een supporterstrein te %%s voldoet daarmee aan He vervoersplicht. Bovendien is het 'volstrekt redelijk' dal de NS alles in het werk stel om schade aan treinen te voorkomen. Bor UTRECHT (ANP) - Ge neesmiddelen moeten voor alle belanghebben den op dezelfde manier herkenbaar zijn. Daar voor zijn vaste afspraken nodig over onder meer de aanduiding van de stof fen die erin zitten, de sterkte van het middel, de vorm, de wijze van toediening, de handels naam, de herkomst en de verpakking. De werkgroep classifi catie en coderingen van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid doet deze aanbeveling in een rapport over uniforme identificering van ge neesmiddelen. Doel is het verbeteren van de communicatie over gegevens inzake ge neesmiddelen tussen di- rekt belanghebbenden zoals de apothekers, het College ter beoordeling van geneesmiddelen, de farmaceutische industrie en de ziekenfondsen. Het advies is gebaseerd op de in deze kringen levende wens om tot standaardi satie te komen. Heineken- ontvoerders DE advocaat van Heineke nontvoerder C. van Hout, mi M. Moszkowicz uit Maastricht spant een kort geding aan te gen de Nederlandse Staat. D< dagvaarding hiervoor zal bin nen enkele dagen uitgebrach worden, aldus de raadsmar dinsdagmorgen. De advocaat eist dat de Ne derlandse overheid zich ge draagt naar de uitspraak vai de Franse Raad van State. Di< besloot dat Van Hout en W Holleeder uitgeleverd moeter worden aan Nederland. Hoe wel Nederland aanvankelijl om die uitlevering had ge) vraagd, werd dat verzoek vo rige week ingetrokken. Mosz kowicz meent dat die intrek king van het verzoek om uitle vering onrechtmatig is. Hel geding dient binnenkort irj Den Haag. HOE LANG het 'levenslang' da dela en Massera is uitgesproki moet de toekomst uitwijzen. H< door het hof van Buenos Aires 'op van Argentinië over een aai Maar belangrijker dan de we de ex-dictatoriale kliek is veroo net vonnis schuilt. Argentinië, e Zuid-Amerika dat zich qua W' teerde westerse landen kon m 'en geen interne rust meer g euforie rond de aanvankelijk d dictator Peron ging het met bergafwaarts. In de beste tradi nieeste landen in Zuid-Amerik; na de andere op. Toen op het en zeventig vooral de jeugd g nien met de corrupte toestandi 2[9en'inië en hiertegen gewaï een complete burgeroorlog het .^r?araan kwam een einde tc ™et ge macht van het geweer ;aar ze hielpen tegelijkertijd d rin T-aarna volgde, kan het bes rinrv ''dens het hardvochtige n i i,»„r Jessie, verwenen tien '®!nde|ijk vond de dictatuur nik n En9eland ontketende ms genoeg onbewoonde eilandi hprM Falk|ands-drama kw£ ail?,! van de democratie, m° riic ,?sin moest zien te laverer hPriV^9 steeds grote invloed ui zipn rüende v°elende massa vern .e voor de zich nog steei wr'ei,'9Gnde uitspraak van h< vruri vo8 ae9 viij Argentinië onn p e last van het weinig ie K P de 'oekomst kan word' wa d8w'lst alleen al de aller ZpHc n 'n inflatie-records zal hJfanneer Argentinië geen rr,ai,^on°9 jaren duren voor de

de Stem | 1985 | | pagina 2